No. 19648. LËÏDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Maart. Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. RECHTZAKEN. De Vlootwet De beer Duys o.s. heet een aantal amen dementen mgediend op Hoofdstuk VI der Btaatebegrooting voor 1921 (Marine), waar van de strekking is, niet meo te gaan met jde voorstellen dei llegeeffing, waardoor een begin van uitvoering met de verworpen Vlootwet zou worden gemaakt, dat de Ka mer voor de toekomst zou binden aan een eerste uitgaaf van meer dan f20 millioen. De voorstellers meen on, dat deze voorstel len geheel in strijd zijn met de ka bine ts- verklaring, dat het troffen van een voor- cdening inzake de maritieme verdediging eerst zal kunnen volgen op maatregelen tot herstel van het financieel evenwicht, Bulks in verband met de besliasiDg der Ka mer van 26 October, die bet kabinet in de gegeven omstandigheden als feit aan vaardde. De betrokken amendementen bedoelen «dus: door vermindering van art. 15 met 150.000 van art. 16 met f 2.601.000, vau art. 17 met f 260.000, van art. IS met f288.000 en van art. 30a met f 4.20.000, de gelden niet toe tc st-aam voor den bouw van 2 iorpedbbootjagers (1ste termijn), van 2 flottielje vaartuigen (lsto termijn), en van keen onderzeoboot-mijnenlegger (uoorberei- Jdendo maatregelen) en voov nieuw aan to echaffen vliegtuigmaterieel. Wetsvoorstel-Van Dorp. Blijkens het voorloopig verslag over het ivoorstei van wel van mej. Van Dorp tot na dere regeling van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer door de daartoe be- yoegd verklaarde kiezers en de toepassing jop die verkiezing van het stelsel van even redige vertegenwoordiging, bestond vrij al gemeen ernstige bedenking (egen den vorm jjran dit wetsvoorstel. Vele leden verklaarden hel doel, dat de (Voorstelster er mede beoogt, niet wel le be grijpen. Het ontwerp bevat noch een wijzi ging van de bestaande kieswet noch een op eichzelf voor toepassing vatbare regeling. Het is in wezen slechts een motie. De indie ning van het voorstel heeft dan ook alleen ten doel een vergelijking uit te lokken tus- 6chen het daarin uitgewerkte stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het thans geldende stelsel. Het gaat echter naar hel oordeel dezer leden niet aan het aan de Ka lmer toekomend recht van initiatief le bezi gen uitsluitend als middel, om in de Kamer jeen bespreking uit le lokken over liet een of finder algemeen vraagstuk, zonder de moge lijkheid van een rechlstreeksch legislatief igevolg. Het voorstel kan zonder meer niet in bet „Staatsblad" worden opgenomen; een [nadere wet, bevattende een algemcene om- (Werking van de Kieswet, zou, bij aanneming (van het ontwerp, het daarin opgenomen be ginsel moeten uitwerken. De voorstelster had evenwel, indien het haar ernst was met Ihaar voorstel, die uitwerking zelf moeten leveren. Opgevallen was, dat het ingediende voor stel en de memorie van toelichting woorde lijk overeenstemmen met een ontwerp met (toelichting, samengesteld door het comité der Liberale Partij' (Yan Houten), die het in brochurevorm heeft uitgegeven. Sommige leden meenden hieruit te moeten afleiden, dat men hier feitelijk te doen heeft met een initiatief-ontwerp niet van oen lid dér Ka mer, maar van eenJjepaalde politieke partij, ivoor welke de voorstelster de tusschenper- feoon is. Zij achtten deze wijze van uitoefe- Sing van het recht van initiatief niet onhe- enkelijk, omdat aldüs partijleiders builen öe Kamer veel te groote macht krijgen. Eenige leden vroegen zich zelfs af, of hier [Diet moet gesproken worden van rugge spraak met de kiezers, die de Grondwet niet wil. Wat den inhoud van het voorstel betreft, was men algemeen van gevoelen, dat de idaarin opgenomen regeling niet kan worden {aanvaard. N Het lastenstelsel heeft ongetwijfeld gebre- Ikèn, doch de kiezers, die cenïgszms politiek geschoold zijn en een rechts- en levensover tuiging bezitten, vinden nu eenmaal, althans (voor het groote meerendeel, hun gading in $en van de beslaande politieke partijen. Overwegende invloed van de partijbestu ren op de vaststelling.der partijlijsten is vol strekt niet inliaerent aan het geldende kies stelsel. In verschillende partijen geschiedt fle aanwijzing der candidaten van onder-op )en geeft het bestuur alleen advies; in andere parlijen is zelfs dit laatste niet het geval. Bij de verkiezingen in 1922 is in meerdere par tijen gebleken, dat in den kieskring een andere volgorde van candidaten werd aan genomen, dan door het hoofdbestuur was ge adviseerd. Het geldt hier overigens, naar sommige leden hieraan toevoegden, een in tieme parlijaangelegenheid, waarmede de (wetgever zich niet heeft te bemoeien. De regeling, die in de plaats van het be slaande kiesstelsel in dit ontwerp aan de Ihand wordt gedaan, achtte men allerminst een verbetering. Die regeling komt in het {korrt hierop neer, dat een 40-lal kiezers bin nen een kieskring een bepaalden persoon Candida at kunnen stellenwelke zijnerzijds bevoegd zal zijn de op hem uitgebrachte stemmen op één of meer candidaten van J andere kiezersgroepen binnen "Ü?nzelfden j bieskring over le dragen. De meening der voorstelster, dat in dit stelsel de kiezers zelf, maar niet de partij besturen zouden uitmaken, wie in de Kamer eullcn worden gekozen, kon men niet be amen. Voor zoover het aanbevolen stelsel echter zijn eigenlijke beleekenis heeft, wordt 'de verkiezing overeenkomstig de regelen van art. G van het wetsvoorstel. Diet slechts een loterij, doch tevens de aanleiding tot allerlei niet te conlroleeren overleg achter de scher men, dat zeer veel van „gekonkel" zal heb ben. De weg slaat open tot allerlei handel «lusschen de vergaderende candidaten, die binnen ruime grenzen naSr welgevallen over de op hen uitgebrachte slemmen zul len kunnen beschikken. Deze vergadering Eal, naar vele leden vreesden, groot gevaar Joopen, spoedig te ontaarden in een slem- mojimarkt of -beurs, waar een groot aantal verwervers van locale stemmen met betrek kelijk geringen aanhang zullen kunnen be slissen, wie met behulp van hun s temmen- contingent hetzij in him partij, hetzij in compromis met een andere groep, afgevaar digden zullen worden. Enkele leden stemden met de grondge dachte van het wetsvoorstel in, doch von den de uitwerking verkeerd en zouden bet beter hebben geacht, dat vóór de indiening van het voorstel overleg ware gepleegd met de studiecommissie van de Vereeniging tot verbetering van het kiesstelsel. Waar het voorstel, tegenover de vele daar tegen aangevoerde bezwaren, in de afdee- lingen geen verdediging vond, meende men intrekking er van aan de voorstelster in overweging te moeten geven. Mocht deze daartoe niet besluiten ,dan werd een alge heel e omwerking van het voorstel in elk ge val noodzakelijk geacht. Spoorwegpersoneel. Gistermiddag is te Utrecht een verga dering gehouden van afgevaardigden van de Ii.-K. Bond van spoor- era tramporso- necl St.-Kaphaël". Nadat de voorzitter, de heer J. Hellomans, verslag had uitge bracht van de Dinsdag gehouden bespre king van de vertegenwoordigers dor pci- soneelorganisaties met de directie der Nc- derlandsche Spoorwegen in zake de dienst- voorwaarden, is besloten, d© daaibij door de cfireotie gedane voorstellen te aanvaar den. Bij Kon. besluit is, mefc ingang van 2 April, benoemd tot lid van den ïtaad van Nederlandsch-Indië mr. P. W. Filet, pre sident der beide hooge gerechtshoven in Ne dorian dsefh-Indië, en is aan het lid van dien Raad mr. H. A. Kindermann, op zijn verzoek, met ingang van 3 Juni, eervol' ontslag verleend uit 's lands dienst onder dankbetuigingis bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. S. Meihui. zen, voorzitter van het college van rog era- ton over de gevangenissen te Groningen is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau veihenclen eere-medaillc, in zilver, aan L. V. Jansen, meesterknecht in do spinnerij der Naam!. Yenn. J. Brouwers® Lakenfabrieken, te Tilburgis de heer E. Laurvers erkend eii toegelaten als oonsul- generaal van België to Rotterdam voor de arrondissementen 's-GraVerihage, Rotter dam, de kantons Alphen, Brlelle, Delft, Gouda, Leiden. VGravenhage, Rotterdam, Schiedam. Schoonhoven en Sommeledijk, het kanton Yianem, het arrondissement Dordrecht, met uitzondering van hot kan ton Dordrecht, on de kantons Zierlkzec en Tliolen; is de heer Balfoorb erkend en toegelaten als consul van fielgië te LTmui- den voor lJmuidon, Üe kantions 'Alkmaar, Enkhiiize-n, Helder cn do eilanden Ame land, Schiermonnikoog, Terschelling, Texel Yüoland en Wsoringen. Naar ,,De 'Pel.1'® verneemt, zal de wachtgeldregeling voor het militair perso neel zoodanig worden gewijzigd, dat van 1 October a's. af 'de wachtgeldjaren niet nieer met pensioen zullen worden vergol den. De Raad van Amsterdam heelt be sloten tot het aangaan van een nieuwe geldlcening groet 2.500.000 pond sterling tegen een rente van 5*£ pCt. Tot herstel der financiën van hot- op voedingsgesticht ,,De GHndiiorst", te 'Ach terveld, bii BarncVeld, is een gift ontvan gen van f 2000. Het Doorgangshuis £e Hoen'dorloo, 'op voedingsgesticht voor jomgePS, ontving in 1923 aan giftön, legaten en contribution ongeveer f 33.000. De kostprijs daalde per dag en per verpleegde tot f 1.98 (1921 f 2.53; 1922 f 2.10). De exploitatie sluit met een tekort vnn ongeveer f-40.000. Tot lid der Provinciale Staten van Groningen ^vacature T. Wolthuis) is ver kozen verklaard de hoer G. H. Kuik (anti- revól.) t-e Wildervank. 'Alphen. Gistermiddag is en vierjarig kindje van 'Al B., in het Rietveld, alhier, In een sloot geraakt en jammerlijk verdron ken. De Alphensche Werkgeversvereeniging heeft, naar wij vernemen, besloten de loo- ncn der arbeiders in de steen- en pannen- fabrieken, met ingang van 1 April a.s. met vijf percent te verlagen. Gisteren had alhier de jaarlijksche Provinciale Stierenkeuring plaats. Bekro ningen werden toegekend aan Pinkstieren eerste prijs met 82 punten MJonge Mentor"* W. J. de Vink, Bodegra ven tweede prijs met 80.25 p. Bruno", H. Los, Zwammerdam dorde prijs met 79.25 p. j.Wim II", G. Eikelenboom, Rijnzater- wou do vierde prijs met 79.05 p. „Prins"? H. Los, Zwammerdam. Tweejarige stieren eerste prijs met 80.07 p. „Constant", D. M. Binnendijk, Alphen- aan-den-Rijn tweede prijs met 79.09 p. „Diamant", A. Breedijk, Waddingsvcen. Driejarige stieren eerste prijs mét 82.15 p. „Mentor", W. J. de .Vink, Bodegraven, tweede prijs met 81.05 p. „Wilfried", J. H. Verbuig, Bodegraven derde prijs met 80.04 p. „Regules", E. J. Los, Hazerswoude Ds. E. J. Wientjes, predikant bij 'de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft voor een beroep naar 'de Geref. Gemeente te Oost- en Weat-Souburg bedankt. In verband met de invoering vara den zomertijd zullen de godsdienstoefeningen in de Ned.-Herv. Gemeente alhier aanvan gen des voormiddags om tien uur eO dé® namiddags om zeven Uur.- Men meldt ons, dal' bij den heer v. IJ. een varken is geboren, dat in alle opzichtén van zijn soortgenooten afwijkt. Het beesttó heeft d ooren en acht pooten en de „gelui- kige" eigenaar is voornemens het lerwflif van de curiositeit le laten opzetten. Bodegraven. Bij de publieke aanbe steding van het bouwen van eera villa voor den heer J. van der Marei, alhier, was de laagste inschrijver de heer P. G. H. Vee- lenturf, te Bodegraven, voor f 13.960, aan wien het werk gegund is. Het hoogst was Ingeschreven door de firma J, O. Wouters, tc Leiden, voor f 21.846. Roelof arendsveen. Dinsdagavond had in de Pancratiuszaai een algcmeenc leden vergadering plaat© vara de vereeniging On derlinge Brandwaarborg Maatschappij „St. Pancratius", alhier. De opkomst der le den was zeer gering, slechts 19 leden wa ren aanwezig. De voorzitter, de heer Vergeer, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. constateer de weder, evenals andere jaren, de geringe opkomst der leden, hetwelk niet toegeschre ven moet worden aan minder belangstelling voor de vereeniging, dcoh is gelegen in hot feit, dat de leden op de eerste plaats ver trouwen stellen in het bestuur en op de tweede plaats, dat aan do leden het jaar verslag cu de rekening en- verantwoording in druk is toegezonden geworden. Ook het regenweer zal ook wel cenigen invloed op de komst der leden gehad hebben. De no tulen van de vorige vergadering werden door den secretaris gelezen cn onder dank goedgekeurd. Hierna deed de penning meester rekening cn verantwoording van zijn gevoerd beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen f 23.008.36 en de uitgaven f 3297.39, zoodat bet saldo op 31 December 1923 bedroeg f 19.710 97. Bij de gchoudon onverwachte controle door dc heeren Yergeer, Bakker en v. d. Meer wer den. boeken, bescheiden en kas van deu penningmeester volkomen in orde bevonden De heer Bakker spreekt dan ook namens dc andere heeren zijn voldoening uit over dc accurate boekhouding van den penning meester en stelt voor hem over het jaar 1923 te dé chargeeren. Hierna werd de reke ning met algemeeno stemmen goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris een keu rig jaarverslag uit, waaruit dc groote bloei van de vereeniging te constateeren viel. Het aantal leden op 01 December 1923 be droeg 452. Aan nieuwe verzekeringen cu verhoogingen werd in het afgeloopen jaar ingeschreven f 116.150 en afgeschreven we gens royement cn verlaging der posten f 23.100. Aan brandschade werd slechts uit betaald een bedrag ad f 181.50, verdeeld over 8 kleine postjes. De aftredende be stuursleden H. Bartels, D. Dobbe en E. J. Rodewijk werden met algemecne stemmen herkozen. De heeren1 Bartels en Rodewijk nemen hun benoeming aara en dankten de leden voor het in hun gestelde vertrouwen. Dc heer Dobbe was afwezig. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den secretaris ter toelichting van heb bestuursvoorstel om trent verzekering van zaadgoed. Het was namelijk bij een laatstgelcden plaats ge had hebbende brand gebleken, dat bij iemand een partij zaadgoed verbrandde, welke een waarde vertegenwoordigde van Tuim f 400. Het zaadgoed was niet apart verzekerd, betgeen bijna bij alle polissen het geval is. Heb bestuur stond dus voor een moeilijk geval, doch heeft het bedrag toch uitbetaald. Het bestuur etelt in ver band met dit gebeuren voor, teneinde moei lijkheden in het vervolg fe voorkomen, dat wanneer in de polissen der verzekerden het (woord „zaadgoed" 6taat vermeld zonder nadere omschrijving van het verzekerde be drag bij brand slechts ten hoogste f 100 wordt uitbetaald. Wanneer dus een verze kerde geregeld meer waarde dan f 100 aan zaadgoed heeft, wordt hij in zijn eigen be lang geraden zijn polis te laten wijzigen. Ook kan bet gebeuren, dat iemand slechts igedurende een zeker tijdstip meer zaadgoed in huis heeft. Is zulks het geval, dan kan hij zich voor enkele maanden laten verzeke ren, evenals zulks geschiedt met de bloem bollen. Nadat door enkele leden nog vragen hier omtrent waren gesteld, werd het bestuurs voorstel met algemeenë stemmen aange nomen. De ïondvraag, waarvan 'door en kele leden werd gebruik gemaakt, leverde niets belangrijks op. Met dank aan God, "dat. Hij ons in het afgeloopen jaar van groote rampen heeft gespaard en de bede, dat de" vereeniging onder den zegen des Heeren moge groeien en bloeien, sloot de voorzitter hierna de vergadering. Waddingsveen. Vanwege Ged. Staten van Zuid-Holland is aanbesteed het verzwa ren van het aarden lichaam en het verbeté ren van de boordverdediging van de Ooste lijke kade benoorden de tweede coupure van de Kromme Gouwe cn van de Weste lijke kade langs en benoordera die coupure, alsmede voor de verharding van dc eerst genoemde kade, "een en ander onder de ge meente Waddingsveen. Laagste inschrijver P. Stigter, te Ammerstol, voor f 36.900. Woubruggë. De alhier gehouden twee jarig landbouwcursus onder leiding van den heer J. de Groot, vara 'AlpheD, liep gisteren ten einde. Bij deze gelegenheid waren te genwoordig de burgemeester en de heereu J. Noor dam en F. Kroes. Door den leeraar werdén verschillende diploma's uitgereikt, aan J. van Harten, G. Kroes en M. Kroes (met zeer veel vrucht), aan J. Oudshoorn, P. Noordam, Joh. Heenk, en A. Voorbij (met veel vrucht) en aan M. van Egmond, C. vara Harten, J. Boon, H. Oudehoom, J. Noordam, L. Noordam, 'en L. Verburg (met vrucht). t De burgemeester 6prak tot 'deti leeraar fcijn dank uit vpof 'don arbeid aan 'de leer lingen besteed, terwijl 'dé leerlingen uit dankbaarheid htm leermeester een binocle ten' geschenke |anbod^fi, jaarna in- net oudé Reóhthufa è'éulgè vemrschlngen Wef* 'tfen gebruikt. merking in de voorlaatst^ raadi- t door den hé» VI teder me de brug uitwerking te hebben, dat nu de klappen der brug zullen worden verlaagd. Een wel kome tijding voor oudera van dagen en ge- brekkigen. RJjnsbnrg. In een ledenvergadering van het fanfarekorps „Wilhelmina" alhier, is besloten de vereeniging om le pellen in een harmoniekorps. De heer W. J. Smol ders te Leiden blijft aan het vernieuwde korps, waarloo reeds eenige nieuwe leden l toetraden, als directeur verbonden. BurgerLStand. Geboren: Jan, Z. v. G. v. d. Vijver en L. Hogewoning Antje Jacoba D. v. G. v. Delft en A. Vre- Menburg. Ovorleden: Adriana Gravendeel 82 j. Ondertrouwd: Hendrik Willem Vervelde tc Leiden cn Gerritje v. Egmond alhier. Voorschoten. ïot besluit van den cur sus in „paardenkennis", gegeven door den heer K. Waal, Rijbaveeart-s, alhier, in op dracht van de afdeeling Voorschoten, van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, werd gistermiddag onder IcidiDg van den leeraar door de' cursisten een bezoek gebracht aan enkele stallen met renpaar den nabij VGravcnhago. Verschillende ren ners en dravers werden voorgebracht en be zichtigd. Vergadering van de gemeenteraad op Vrijdag 29 Maart 's avonds 8 uur. 1. Ingekomen stukken 2. besluiten comptabiliteit D. vaststelling kohier Hon denbelasting 4. verweer togen een rechts vordering 6, instellen, van een rechtsvor dering 6. uitbreiding verlichting 7. ver ordening bebouwing uitbreidingsplan 6. rapport commissie begraafplaats 0. be sluit tot het in gebruik gevon van grond; 10. voorstel verlaging gasprijs 11. voor stel inzake clcctriciteit. Wassenaar. Dc loodgictersknecht R., alhier, had Dinsdag het ongeluk van een steiger te vallen. Hij kwam met zijn rug tarecht op een ton en viel daarna op den grond. Schreeuwend van pijn werd de jon gen opgenomen en por auto naar huis ge bracht. Dr. Ductz constateerde echter geen ernstig letsel. De zwaarste en dikste boom uil doze gemeente, de reuzeneik, staande bij den in- gang van Backcrshagen, is Dinsdag geveld- Het reuzengevaarte viel dwars over den straatweg, waardoor het verkeer eenigen tijd hinder ondervond. SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SUMATRA 26-3 v. Rolt. n. Narvik. KON. NED. STB. MU. JUN0 26-3 v. Rolt. n. Vigo. f STELLA 26-3 v. Rolt. n. Algiers. HALCYON-IJJN. ROZENBURG 25-3 v. Bourgas n. Varna. STAD ARNHEM 25-3 v. Rosario n. I'ort Arthur. VALKENBURG pass. 21-3 Zea. HOLLAND-AMERIKA LIJN. D1NTELDIJK 25-3 v. Rolt. le San l'rancisco GR00TENDIJK pass. 21-3 Sable Island. NIEUW-AMSTERDAM, 26-3 v. Plymouth. ROTTERDAM 25-3 v. Napels te Monaco. VOLENDAM 26-3 v. Rott. n. New-Orleans. VEENDAM 26-3 v. Rolt. n. New-York. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. ARENDSKERK, thuisr., pass. 26-3 Vlis- eingen. HOLL. BR1TSCH INDLE LIJN. KOUDEKERK, Ihuisr., 25-3 v. Madras. SOMMELSD1JK, uitr,, 25-3 v. Bombay. STREEFKERK, uitr., 25-3 v. Rangoon. HOLL. OOST-AFRIKA LIJN. GAROET 26-3 v. O.-Afrika ie Rolt. HOLLAND OOST-AZIE LIJN. ALDERAMIN, uitr., 25-3 le Shimonosekc. OLDEKERK, 26-3 v. Rolt. n. Amst. HOLLAND ZUID-AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN, Ihuisr., 25-3 v. Kaapstad. ROTT. ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORAB, ihuisr., 23-3 le St. Vincent. STOOMVAART-MIJ „OCEAAN". PYRRHUS pass. 26-3 Perim. ELPENOR 26-3 te Colombo. TEIRESIAS 25-3 v. Port Swellenham. ROTTERD. LLOYD. BUITENZORG, thuisr., pass. 26-3 Finislerre DJAMBI, uitr., 26-3 v. Port Said. GORONTALO, thuisr., pass. 26-3 Point de Ga lie. KERTOSONO, uilr., 26-3 v. Suez. MERAUKE 26-3 v. Rolt. n. Hamburg. SOEKABOEMI 25-3 v. B.-Ayres li. Rolt. AMRUM 26-3 v. Manila n. Balek Pappan. BATAVIER I 26-3 v. Rott. te Bordeaux. BRUNSWIJK pass. 26-3 Gibraltar. DIRKSLAND 26-3 v. Sluiskil te Newcastle. DORDRECHT 25-3 v.d. Tyno n. Amst. HARDENBERG 25-3 v. Port ot Spain n. Santos. LARENBERG. 25-3 v. Dramante n. Europa. LEKHAVEN 26-3 v. Batiia Blanca n. B.- Airos. MAGDALENA 19-3 v. Triest le Galatz. MARKEN 25-3 v. Alexandria n. Huil. MERAK 25-3 r. Malta n. Huelva. MIDSLAND 25-3 v. Rott. n. Newcastle. NIEUWLAND 25-3 v.d. Tyne n. Harlingen. 00STERLAND 25-3 v. Aalborg n. N.-casllc. RIJN 25-3 v. Castro Urdiales g. Rotterdam. SASSENHEIM 25-3 v. Rott. le Torre An- punziala. 8CH1ELAND 25-3 v. Newcastle n. Rouaan. ST. ANNALAND 25-8 v. Grangemouth n. Hamburg. TYNE 26-3 y. Rouaan n. Rotterdam. VECHT paas. 2*5-3 Ouessanl. 's VLIELAND pass. 26-3 Gibraltar. R - 4 VREEWIJK 25-3 v. Caen (e Ayr. B25-8 v. Napcis n. Sfax. STROOM 21-8 r. Plymouth n. Bristol. 1TE ZEE 25-3 v. Huelva n. Rolterd. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Waarnemend Kantonrechter mr. B. Vos. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 64 zaken; voor niet-openbare behande ling was één zaak aan de ome C. O., landbouwer te Zoete oude, niet- verschenen, is beklaagd, da» hij op 7 Febr. heeft afgeleverd een hoeveelheid melk, als volle melk, die bij onderzoek bleek een hoe- voclheid water le bevatten, .meerende in de verschillende monsters van E tot 26 pCt. Dr. Van Eek gaf verklaring van het on derzoek, waartoe geleid hadden de verschil lende klachten over raelkver Isching, die ten slotte de bron ongeveer aanwezen, wal inderdaad juist is gebleken Mej. Fuhri Snetlagc, scheikundige, legde verklaringen af over het scheikundig on derzoek. De melk bevatte 6, 12 en 26 pC(. water; laler genomen inon u waren zui vere volle melk. De keurmeester Van den Broek werd nog gehoord, die de monsters nam, waarbij be klaagde gezegd had, dat hel wil 1 melk wïb. De melkrijder Janson kon dc verklaringen bevestigen, doch hij noch zijn vader hadden er iets van bemerkt, dat d melk vroeger yervalscht is geweest. De Ambtenaar, die door de reeds afge legde bekentenis van den beklaagde en do verklaringen van de getuigen het feil be wezen. achtte, gezien ook, dat liet Kanton gerecht te Alphen gisteren nog in een der gelijk geval f500 boete eischtc dc wet zelfs toelaat tot f 2000 boete of 6 maanden ge vangenisstraf te veroordeeleo, ook hier een hooge boete noodig en eischto f 300 boete, subs 60 dagen. Mr. Sormani, als verdediger optredende, kon het geval-Alphen niet gelijk stellen met dit, daar dit een geval bij herhaling betrof, en het hier de eerste maal was, en nog een gevolg van 't feit, dat beklaagde door om standigheden minder melk had dan anders, en zoo tot het vereischtc aantal liters had aangevuld, wat spreker dan ook noopte hier een voorwaardelijke slraf to vragen. Uitspraak over acht dagen. W. K. heeft in zijn kruidenierswinket ver. schillende arlikelen voorhanden gehad, wel ke beschimmeld en ondeugdelijk waren. Beklaagde is haast nooit thuis,, en do jon gen, die de zaak waarneemt, heeft er niel goed voor gezorgd; on het waren enkele pondon. Dc keurmeester en dr. Van Eek, directeur van deu Keuringsdienst, deelde mede, dat er meermalen gewaarschuwd was, doch dal daaraan geen aandacht geschonken wetd. De Ambtenaar meende ook hier een hooge boete le moeten eischen, nl. 1250 ol 50 dagen. Beklaagde was niet in slaat zoo'n booge boete to betalen, daar die zaak hem ook geen winst van beteckenis bracht-, en zijn gezin veroorloofde hom niel zich achter slot cn grendel te laten zolten. De Kantonrechter zal ook in deze zaak over acht dagen vonnis wijzen, wal nog wel in hel voordeel van beklaagde kan uitval len. K. O. K.. le Oegslgeesl, heelt in zijn fabriek te Noordwijkerhout meisjes aan het werk gehad, zonder dal hiervoor een ar beidskaart aanwezig was en deze ingeschre- von waren in een register. Beklaagde is Duitscher en nog zeer korl in Holland, en was wel bekend met de eischen, en had daarom de meisjes opdracht gegeven er voor te zorgen, ofschoon hij nlot wist er zoo spoedig in le zullen l'oopen. Een der meisjes, Johannes Opdam, van Lisse, kon een en ander bevestigen, waarna de AmblenaaT elf geldboeten van 1 3,— eischte. J. J. B., bloemist le Voorhout, is beklaagd, dat hij zijn kippen op grond heeft laten loopen van zijn buurman Ruigrok. Beklaade ontkent dit. De dieren liepen op grond van Langevcld, en zijn door zekeren Van Wieringen, die daar overpad heeft, in den tuin van Ruigrok gejaagd, waar de po litie al stond te wachten. Hij houdt zijn kippen sleods op. doch door omstandigheden waren zij uitgeloopen. Getuige Ruigrok vertelt dat er al kippen vergiftigd zijn waarvoor de dader werd ver oordeeld. Getuige had gehoopt, dat hij nu wel zou ophouden; maar neen. Zij veroor zaken nogal schade aan de tandgewassen. Beklaagde noeml liet verhaal van R. zoor overdreven. De Kantonrechter vond de verhouding niet erg gezond voor buren. Eiseh 13 ol 3 dagen. H. J. de L. heelt op een verboden plaata te Voorscholen aangelegd, wal getuige Var- kcvisser Jr. kwam bevestigen. Men had daar nog al veel last van. Beklaagde is niet verschenen. Eisch f 10 of 10 d. J. F. KL, verpleegster op „Rliyngccsl", heeft zonder licht gereden. Het was nog s. hemer, merkte beklaagde op; doch dc po litie was zoo weinig galanl haar le laten pnsseeren. Eisch f 2 of 2 dagen. M. P. v. d. B., eveneens verpleegster, hc-eft zich voor eenzelfde feit te verantwoor den en hoorde dezelfde straf legen 2I0K eischen. L. F., koopman te Leiden, heeft met een aulo te hard gereden, wat yolgens beklaagde best mogelijk is. Eisch f 0 of 6 dagen. L. M. W. Z. chauffeur bij de Amslerd. Anthraciet-Mij., heeft ook le hard gereden in liet Noordeinde. Het is haast niet moge lijk zoo langzaam tc rijden als voorgeschre ven is, voerde beklaagde aan. Eisch f10 of 10 dagen. J. L. B. r. H., winkelbediende le Leiden, heelt in de Mandenniakcrsstccg in verkeerde richting gereden. Beklaagde rijdt haast nooH cn wist niet, dat zulks verboden was. Eisch 12 boete.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9