AGENDA VAN nr BUITENLAND. Donderdag. „Amicitia": Alliance franraise. 8 uur. .,Dc Graanbeurs": Openbare vergadering Kcutr. Besluurdersbond en Coinilé van Neu traal Overheidspersoneel. 8 uur. ElisabethshofMedisch Consultatiebu reau voor A^oholisme. 6 uur. Nulszaal: Vergadering Ver. tot Bevorde ring der Bouwkunst. 0 uur. Sladszaal (kleine): Drnmalische voor- drachlskunst Albert Vogel. 8 uur. Volkshuis: Naluurhislorische cursus. Kwartier over 8 uur. Vrijdag. „Prediker": Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staatspartij. 8 uur. Stadszaal (kieine): Volkszangarond. S uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48 is altijd geopend, docb alleen voor leden van dal Ziekenfonds. Dn avond- lit- en Zondagsdienst der apotheken woiut van Maandag 24 tot en niet Zondag 80 Maait waargenomen door de apotheken van do heeren G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. zaamt en daarbij de normale lichamelijke gezondheid schaadt. Do bovengenoemde klachten zijn te hardnekkig terugkeerend, om er een hooghartig stilzwijgen tegenover te mogen stellen en er zich van af te ma ken met een: allemaal onzin, er beslaat geen overlading, wij hebben vroeger nog langer moeien lecreu onder heel wat on gunstiger verhoudingen van schoollokalen en onderwijsmethoden en wij zijn niet ziek geworden; de kinderen van tegenwoordig worden veel te weckelijk opgevoed. Natuurlijk blijkt dit vraagstuk bij nader onderzoek, weer even ingevvikeld te zijn als dc meeste andere vraagstukken: lagere en hoogere scholen mogen niet gelijk beoor deeld worden, verschillende leeftijd en sekse hebben verschillende eischen en vooral ook het milieu, waar de leerling uit voortkomt. Wij zulten hier voornamelijk óver de geestelijke vermoeidheid spreken. Bij eiken arbeid, geestelijk of lichamelijk, treedt ver moeidheid op en wel reeds spoedig, wan neer wij ons daarbij werkelijk inspannen. W ij schijnen met volle aandacht werkend niet in slaat om zooveel energie le ontwik kelen. dat wij op liet ingeslagen tempo voort kunnen gaan. Elke exlra-inspanning pleegt gevolgd te worden door een soort inzinking. Arbeid en vermoeidheid bebooren dus on verbrekelijk bij elkaar, maar gelukkig is er een drille im Blinde: de oelcning. Bij eiken arbeid ermoeien wij ons, maar oefenen ons tevens. Wij verrichten dien arbeid dan sneller, holer en gemakkelijker. Het zou dus bespottelijk zijn, om eiken arbeid, die ver moeit, te willen vermijden, omdat zulk ar beiden dat arbeiden juist gemakkelijker maakt. Maar een andere vraag is of het niet mogelijk is een leerling zoo vermoeid te maken, dat verdere leerstof bijna niet tot hem doordringt; in dat geval zou verder werken onnoodig schadelijk zijn. Denkbaar is ook, dat hij zóó moe wordt, dat de nor male rust- en slaaptijden niet voldoende zijn, om hem geheel te doen uitrusten. Dal een dergelijke vermoeidheid bij vele leer lingen oplreedl, bijv. in dien zin, dat na de groote zomervacanlie beter leerstof opgeno men wordt dan daarvóór, lijkt mij waar schijnlijk.. Dan is cr nog een iels andere zijde van de zaak: het ontwikkelen van het geestelijk le ven staat eenigszins tegenover do lichame lijke ontwikkeling, liet zou /.onder twijfel voor de lichamelijke gezondheid van onze kinderen beter zijn, wanneer zij in de weide liepen, in hoornen klommen of hout zaagden, dan dat zij vijf uren op. de schoolbanken slil moeten zitten om le lecren. Er valt niets legen in te brengen: de school doet in dit op zicht schade. Dat bleek uit allerlei onderzoe kingen. De lcngtcgroei en het toenemen van gewicht is in lange vacanlies relatief sterker dan gedurende schoolmaanden; er werd op Pransche interne scholen tegen de eindexa mens minder voedsel gebruikt, er treden ver krommingen, gezichlsstoornissen en tandbe derf meer ziektedagen op. Hoewel de school- hygiëne veel verbeterd heeft, voor mij staat vast: de school schaadt in dit opzicht, en dat is ook zeer begrijpelijk; men kan geen twee heoren te gelijk dienen, denk maar eens aan studenten, die voor een roeirace getraind worden; ernstig studeeren moeten zij in dien tijd nalaten. Intussclien komt een gezond, normaal kind deze bedreiging van zijn ge zondheid wel te boven en in elk geval: deze schade is onvermijdelijk en alleen wat te femperen. Wij bebooren nu eenmaal tot den homo sapiens, die door een meerdere ont wikkeling van zijn verstand vooruit geko men is. Wij moeten ons ontwikkelen: dat eischt de strijd oin het bestaan en hierin schuilt ook een deel van ons levensgeluk. Het is dus alleen maar de vraag of de ontwikke ling van ons versland door onze tegenwoor dige scholen niet te eenzijdig is en dc licha melijke gezondheid niet te veel geschaad zal worden, vooral ook gedachtig aan het mens sana in corporc sano. Laat ons nu eens zien wat de proefondervindelijke zielkunde ons hierover te zeggen heeft. Aan de hand van de hier geloonde licht beelden, wijs ik u eerst op de verschillende invloeden, die geestelijken arbeid bcheer- sehen: oefening, vermoeidheid, op dreef ko men, aanzet, invloed van pauzen, enz. Tot de oververmoeidheidsvraag lerugkee- rend, zullen wij de voornaamste wijzen om vermoeidheid te onderzoeken, bespreken. Wij splitsen deze in physische en psychische. De eerste bo3laan in tiet nagaan van verande ringen in bloedsomloop (snelheid, vorm van pols, bloeddruk), in ademhaling, in lichaams kracht en in gevoeligheid der huid. oor de tweede, de psychische, gebruiken wij arbeid, die gelijkmatig van inhoud is, zoodat hij gemakkelijk te docccrcn is. Reke nen getallen loeren, dietóes, aanstreepproef, aanvullen van in den tekst uitgelaten letter grepen of woorden, overschrijven, kralen rij den, enz. Wij kunnen de meeste methoden zoowel gebruiken als zoogenaamde steekproeven, waarbij wij b.v. lussehen de lessen door ge durende korle proefjes trachten vast te stel len hoe het op elk oogenblik met de ver nier idbeid der leerlingen gesleld is óf, en dat lijkt mij over bet geheel beter, wij kunnen in den proefarheid zeiven den invloed van de vermoeidheid op dien arbeid vaststellen. Uit de moeste hier getoonde curven blijkt nu wel. dat er door de schoollessen vermoeid heid optreedt. Bij den eenen leerling meer, bij den ander minder, maar de klasse in haar geheel loont oen vermoeidheid, die zich ken baar maakt in een vermindering van de hoeveel- en van de hoedanigheid der arbeid. Het aandachtig waarnemen wordt minder, er kan minder goed van buiten geleerd worden, het denken gaat moeilijker, het vermogen om twee dicht bijeen liggende aanrakingen als afzonderlijke punten le onderscheiden wordt minder cn handigheid neemt af, evenals de lichaamskracht. Verder hebben wij kunnen vaststellen, dal zulk een vermoeidheid door allerlei soort arbeid ontstaan kan en dat ook li chaamsbewegingen in dit opzicht schaden en dus gymnastiek niet als een rustuur mag beschouwd worden. Van allen arbeid geldt echter, dat zij slechts vermoeit, wanneer men haar met aandacht verricht. Mijn leer meester Kraepelin drukte dit op de volgende aardige, paradoxe wijze uil: de beste leer meesters zijn de gevaarlijkste. Mij zegt: goede meesters houden de aandacht van hun leerlingen sleeds gespannen en maken hen daardoor moe, slechte vervelen en dan zoeken de leerlingen in onoplettendheid, in allerlei spelletjes allciding en vermoeien zich niet. Er is iels waars in, maar men mag daarbij wel bedenken, dat onderwijs mei belangstelling gevolgd, meer op natuur lijke en dus minder vermoeiende aandacht gelijkt. Ik geef althans de voorkeur aan de goede onderwijzers en acht verveling scha delijker dan wat vermoeidheid. Maar al kunnen wij nu vermoeidheid aanloonen, wij kunnen niet aantooncn, dat er door hel onderwijs een bepaald schade lijke oververmoeidheid optreedt, één die zoo groot is, dat zij door normale rusttijden niet voor het groolste deel voorbij gaat. SI. i. zijn er niet genoeg proeven, als van Poelman, genomen vóór en na vacanlies en zouden deze ons wellicht nog wat verder kunnen brengen. Hoewel eenerzijds de noodzakelijk heid van belangrijke hervormingen van de school niet aangetoond kunnen worden, ge ven zij anderzijds geen uitsluitsel over de vraag of de school door het inpompen van een grcot aantal feilen geen schade doet aan het gezonde versland, aan hel zelfstan dig denken, aan de fantasie, aan het initia tief en dergelijke koslelijkc zaken meer. De school heeft neiging van zijn leerlingen kuddedieren le maken; dit zou niet zoo eig zijn, wanneer daardoor niet e.rnslig in huil vrije ontwikkeling belemmerd werden zij, die bijzondere talenten hebben. De school zou in dit opzicht onschadelijker zijn, wan neer zij onzen kinderen meer vrijen lijd liet. Di! geldt vooral voor de jonge men- seben, die de lagere school hebben alge- loopen cn behalve schooluren, huiswerk en nog .allerlei op zichzelf nuttige extra-lessen hebben. Zij lijden veelal schade aan hun opvoeding: waar de klasse-onderwijzer bij niet te groote klasse nog opvoedend weiken kan, mag men bij de leeraren, die om de beurt een uur komen les geven, daar niet veel op rekenen. Deze leerlingen loopen ge vaar schade te lijden, daar zij niet genoeg vrijen lijd en door hun vermoeidheid te weinig energie over hebben om iets meer te verwerven dan een schoolknapheid, die voor het leven niet zooveel waarde heeft, als aan die leerlingen en hun ouders beloofd wordt. Bibliotheek en Leeszaal „Renvens". Onder voorzitterschap van mevrouw Kuc- nen hield gisternamiddag de Yereeniging „Bibliotheek en Leeszaal „Ucuvcns" haar jaarlijksche algemeene vergadering in de bestuurskamer dezer Yereeniging aan de Brccstraat. Tot bestuurslid werd benoemd dr. A. A. Reinbach, leeraar aan het gymnasium alhier. Het jaarverslag van den secretaris, dr. J. E. Kroon, ademde een zeer opgewekten geest. Er bleek onder meer uit, dat er door •vrijkoming van een der vertrekken, vroeger verhuurd, nu ook kon worden voldaan aan een lang gekoesterd verlangen aan de di- reclrice, om een kinderlccszaa) in te rich ten. Ook van de gewone Leeszaal werd een zeer druk gebruik gemaakt. De bibliotheek ondervond ook weder groote belangstelling. Het correspondent schap „Voorschoten" telde evenals in het vorig jaar 71 leden; dat te Noordwijk GO. Het boekenbezit klom tol 1G.070 banden, tegenover 15.151 op 31 December 1922. Het aantal brochures bedroeg op 31 December 1923 3190, tegen 3120 een jaar te voren. In totaal weiden uitgeleend 70.53G dee- len .tegen 71.220 in 1922. Met grooten lof werd gesproken over de leiding van de di reel rice en den ijver en den goeden wil van bet overige personeel, hoewel daarin nogal mutaties voorkwamen. Nadat bet verslag, hetwelk gedrukt den leden zal worden toegezonden, met dank zegging aan den secretaris was goedgekeurd, bracht de penningmeester, de heer J. Schaap liet linancieel verslag uit. Daaruil bleek, dat het lolaal bedrag der inkomsten: con tributies der leden, subsidies van Rijk en gemeente en inkomsten uit bezittingen be droeg 1 14.143.777»; het totaal der uitgaven beliep f 14.433.81, zoodat de rekening sloot met een voordeelig saldo van f 9.96'/», een verschijnsel, waarop de presidente met vol doening wees. De rekening, die door een commissie uit het bestuur en een kaseommïssïe was nage zien. werd mede goedgekeurd en den pen ningmeester voor zijn vele bemoeiingen hartelijk dank gebracht. Hierna werd na eenige besprekingen van internen aard de vergadering gesloten. Achtste Vc-lksbijeenkomst. De achtste der Yolksbijeenkomslen, te vens de laatste der reeks 1933—'24, had gisteravond in de groote Stadszaal plaats. Zooals dit reeds meermalen hel.geval was„ telde deze laatsle samenkomst niet zoo overweldigend veel bezoekers als het voor gaande zevental. Er bleven nu verscheidene stoelen leeg. Het Stedelijk Muziekcorps, in uniiorm en onder leiding van zijn directeur, den heer Joh. C. Geyp, liet er zijn tonen schallen, en mej. Jo Trip, de hier welbekende opera zangeres, verleende haar welwillende mede werking, op den vleugel bijgestaan door mej. Timmerman. Voor buitenstaanders zij hier medege deeld. dat de muziek uitvoerde: den marsch van R. Henrion „Unterm Sparrcschild"; \V. A. Mozarls ouverture „Die Zauberflöle"; dé idylle „lm Hertel" van P. Tschaikowsky; lantaisie uit „Madame Butterlly van C. Puccini; ouverture „Nachklange von Os- sian van Niels W. Gade; „Bonis diis dea- busque", wals, van Joh. C. Geyp; en fan- laisie uit „La fille de Mad. Angot", van C. Lecocij. Op allo nummers volgden toejuichingen van het publiek. Deze eer viel in niet mindere mate ten deel aan de zangeres, wier capaciteiten trouwens ook al bekend waren in dezen kring, door welken zij als een goede be kende reeds dadelijk geestdriftig werd begroet. Zij zong ..La Reine de Saba', van Chr. Gounod; „Lied", van Joh. Wagenaar; „Hansje", van Lodewijk Mortelmans; „Een liedje van de Linden", van Job. Wagenaar, en „Van 't Bcierlandsch Boerken". van Theo Bosman. Vooral de drie laatste num mers deden het. Een toegift kon niet uit blijven. De dames werden, evenals het Muziek corps en zijn directeur, hartelijk bedankt door den Voorzitter der Commissie, dr. G. M. Rutten. Zangeres en begeleidster kregen bovendien bloemen. Ook sprak de Voorzitter een slotwoord tot het publiek. De bijeenkomsten waren weer goed geslaagd en de orde was onberispelijk geweest, behoudens dan dezen avond, toen zij eenige oogenblikken was gestoord door een paar onhebbelijke individuen, die uit de zaal moesten gezet worden. Nu gaan wij dra de zalen verlaten en ons vermaken in de buitenlucht. Het moge zoo zijnl Christelijke Muziek Yereeniging „Athalia". Gisteravond gaf de Christelijke muziek- verceniging „Athalia" in „De Cftaanbeurs" haar achtste openbare uitvoering, waarvoor buitengewoon veel belangstelling was. De groote zaal was geheel bezet. Onder de aan wezigen waren ook verscheidene donateurs met hun dames. Even acht uur werd de samenkomst met gebed door den voorzitter der Yereeniging, den heer 1). A. Treur, geopend, waarna de gezamenlijke aanwezigen onder begeleiding van hel orkest Psalm 98 vers 3 aanhieven, waardoor aan de bijeenkomst wijding werd gegeven. De Voorzitter sprak vervolgens nog een kort openingswoord, waarin hij de aanwezi gen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de donateurs en donatrices, van wie echter enkelen kennis van verhindering hadden ge zonden. Hij deelde verder mede, dat het orkest onder leiding van den ijverigen dirigent, den heer J. Noordanus Sr., met een geheel nieuw programma uilkwam. Ook de voordrachten, die de muzieknum mers zullen afwisselen, zijn door de leden zei ven gemaakt. Met den hartelijken wensch, dal de avond moge slagen, verklaarde de Voorzitter dezen ten slotle voor geopend, waarna het orkest zich liet hooren. Wij zullen hier geen opsomming geven van de talrijke muzieknummers, doch geven gaarne de verzekering, dat deze Vereeniging, onder haar vele zusters in Leiden een goede plaats verdient. Er wordt niet alteen mei animo geblazen, maar ook met gevoel ge speeld. Hel is duidelijk, dat allen doordron gen zijn van den ernst van bun taak, waar door dan voor de muziek vooral, onmisbare samenwerking en harmonie wordt verkre- gen. In hel bijzonder trof ons dit bij het keurig uitgevoerde „Cavalleria Rusticana", at wil len wij daarmede niet zeggen, dat de andere nummers minder goed werden gespeeld. De voordrachten vaD enkele leden, welke 3e muziek afwisselden, waarbij het komi sche zeer op den voorgrond trad, vielen zeer in den emaak. De geslaagde uitvoering werd besloten met het gemeenschappelijk zingen van den Avondzang (Evangelisch Gezang ISO 1). „Athalia" mag op deze achtste uitvoering met voldoening terug zien. Was er aanvankelijk uitzicht op, dat ds. Joh. W. Groot Enzerink, predikant bij de Ned.-IIerv. Gem. alhier, deze week het Dia- conessenhuis zou kunnen verlaten, thans be reikt ons dc teleurstellende mededceling, dat er in den toestand van den patiënt ander maal een ongunslige wending is gekomen en dat hij wederom een ernstige operatie moet ondergaan. Zondagmorgen a.s. zal prof. J. H. Be rends, waarnemend pastoor der üud-Kalh. Kerk alhier, van de Gemeente afscheid ne men en den nieuw benoemden pastoor G. A. Smit inleiden. Mej. E. Cohen alhier, is benoemd tot godsdienst-onderwijzeres aan het Neder- Israëüelisch Meisjesweeshuis te Amsterdam. Bij de gisteren gehouden candidaatstel- ling van teilen van het College van Nolabe len der Xed.-Ilerv. Gemeente alhier, zijn tv.ee geheel gelijkluidende lijsten ingediend, zoodat geen verkiezing noodig zal zijn en de gestelde leden bij enkele candidaalstelling verkozen zullen worden verklaard. De her kozen atlredende leden zijn de heeren G. J. van den Berg. M. Brinks. P. Piket, F. J. de Ridder, T. Spruitenburg en J. J. van den Wijngaard. De oudercommissie van schoot A, Me- dusastraat, Hield, een ouderavond. Het hooid der school, de heer A. Ilorrée, opende de ver gadering niet 'n hartelijk welkomstwoord. waarna hij bet woord gaf aan den heer G. W. L. Monné. Deze .daartoe aangezocht door de oudercommissie, sprak over de verslechte ring van het lager onderwijs. In een korte, kernachtige rede. behandel de spreker achtereenvolgens: 1. de opschui ving van den toelatingsleeftijd voor de lagere school; 2. lijdelijke afschaffing van het ze vende leerjaar; 3. de „hulp"-onderwijzeres daarbij een duidelijke uiteenzetting gevend van de nadeelige gevolgen, welke" deze ver slechteringen met zich zouden brengen voor het volksonderwijs. De voordracht werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd. Daarna volgde een pauze, waarin de ouders gel geilheid hadden nader kennis te maken met de onderwijzers en onderwijze ressen. Na de pauze nam de vergadering een motie aan, waarin men er bij den Centralen Ouder raad op aandringt, alle mogelijke middelen aan te wenden om de verslechteringen van het Volksonderwijs te voorkomen. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van twee commissieleden, waartoe be noemd werden: mevr. Burgdorffcr en de lieer G. J. Spanjaard. Hierna sloot de heer Iforrée dc vergadering met woorden van dank aan de aftredende commissieleden de heeren Eikeibout en Le- feber voor liet vele door hen gedane werk en aan de ouders voor hun opkomst. Bij de tweede opvoering alhier van hel blijspel „Het Alarmsignaal" was de schouw burg slechls matig bezet. Mevr. v. Eijsden Vink kreeg bloemen. Eenigen lijd geleden vermeldden wij. dat de afdeeling Leiden der I. A. M. V. een protest had gezonden aan het bestuur der gemeente Oisterwijk, omdat dit bestuur den gemeente-ambtenaar Han Kuysten wegeDS zijn lidmaatschap van deze Yereeniging had ontslagen. Vooraf waren dezen ambtenaar namens den burgemeester van Oisterwijk drie eischen gesteld: 1, op te zeggen het lidmaat schap van de I. A. M. V. on B. R. A. C.; 2. af te geven een verklaring, dat hij zicli tijdens zijn verblijf in Oisterwijk zou ont houden van het voeren van propaganda van politicken aard en waarbij hij zieli verbond een sludie te maken van andere richtingen i.e. van de roomseb-katholieke en orthodox - protestantselie godsdienst en staatsleer; 3. zijn boeken over le brengen naar hol ge meentehuis. Naar aanleiding van dit ontslag, aldus deelt men ons mede, spreekt Zondagavond in de Nulszaal, in de Rel. Soc. Samenkomst, B. de Ligt, uit Den Ilaag. Een advertentie in ons Blad van morgenavond zal nadere bijzonderheden bevatten. Wederom zijn een zestal nieuwe wr,- gens uit Budapest alhier aangekomen voor de electrisehe.üjn LeidenDen Haag. Met de werkzaamheden voor de elec- trificalie der spoorlijn Den HaagLeiden is men reeds zoo ver gevorderd, dat nabij het Station alhier ijzeren inastcn geplaatst wor den. De poppentenloonstelüng. gehouden ten voordeel e van de R.-K. Ver. „flulp in de huishouding en de baby heeft een batig saldo opgebracht van f 7C0. Gistermiddag werd boek Hoogewoerd Kraaierstraat julfrouw v. d. P. op de fiets aangereden door een auto, daar de juffrouw zich niet stoorde aan den wenk van een agent om te stoppen. De juffrouw kwam cr goed af, maar het rijwiel werd ernstig be schadigd. Hedenmiddag brak een begin van bra.-d uil ten huize van den heer G in de Marien- poelstraat, die echter met behulp tob een paar emmers water werd gebluseht. De brandweer verscheen nog met de motorspuit, doch behoefde geen dienst le doen. Door een vrachtauto-bestuurder wer den gisteren twee 13-jarige leDapen, uit Den Haag, aan het politiebureau gedeponeerd, die in Den Haag op zijn vrachtauto waren gekropen. De politie heeft de bengels teruggebracht. Eenige winkeliers, totnutoe sigaren winkeliers, zijn de dupe geworden van een jongmensch, dat sigaren of sigaretten kwam koopen en dan toevallig, zijn portemonnaie had vergeten en tevens nog wat geld leende, een paar kwartjes of zoo. Hoewel de winke liers het jongmensch, zich roemende v. d. Berg, niet kenden, gaven zij het. Van terug zien kwam natuurlijk niets. Men zij ge waarschuwd. Gisteravond is op den Rijnsburgerwcg een wielrijder zoo ernstig gevallen, (lat hij in het Acad. Ziekenhuis moest woiden ver bonden. Hij had twee vingers bezeerd en een vrond boven liet rechteroog. Oorzaak van de val was een geraken in de tramrails, terwijl bovendien het stuur van zijn eigen fiels kwam legen het stuur van een fiets, die hij aan de hand meevoerde. 435e NED. STAATSLOTERIJ. TrekkJug van Dondardag 27 Mazrf. le Kfasse 4e Liist. (loose prijzen: 12496 ƒ20.000: 195 3051 1000. v 773 21053 f 100. Prüzen van 2i: 470 G03 6S4 701 966 1929 2099 2183 2522 2617 4632 47 f8 4SÏ2 4858 4970 50S9 5143 5339 5860 6125 6393 6471 6489 6624 6S79 7207 7611 7631 7709 7792 8367 9134 9169 9214 9596 9712 10330 10535 10593 106! I 10844 10860 IÏ675 T1799 I2I79 L?215 12312 12480 T2717 12S2.3 12533 12855 13336 13355 139GS 14035 14053 14142 14301 14385 14392 14579 14753 14851 150S3 15113 15260 1350» 16386 16540 16766 16841 17096 17173 17845 18283 183S9 18653 ISÏ1S 19206 19400 19633 19664 19833 2073S 2095.3 21031 21369 21670 21 SI 7 22012 223SI 23444 22859 22982 •- DE ALGEMEENE TOESTAND. Poincaié'a val. t Wa3 wel een donderslag bij heldere, hemel het bericht van gistermiddag, dat het kabinet Poincaré gevallen was. Alge-: meen werd juist immers aangenomen, dat de Franscbe premier zeer stevig zat. In ieder geval tot de Kamerverkiezingen en zelfs met een prachtkans om die verkiezing gen te winnen .En nu opeens een val over een bijkomstige kwestie I Nader blijkt die val men zie onder Frankrijk waarom het ging en hoe feitelijk een soort overrom-. peling te zijn geweest, die hoogstwaarschijni lijk geen groote gevolgen hebben zal. Poin caré keert, dat is bijkans wel met zekerheid le zeggen, terug en staat dan steviger dan ooit. Wie dus gejuicht mocht hebben over Poincaré's heengaan, heeft te vroeg ge juicht! Van diverse zijden, vanaf president Mil- lerand. is op Poincaré pressie geoefend, om terug te komen. Hij is onmisbaar voor Frankrijk op dit oogenblik, zoo wordt on omwonden verklaard. Een nieuwe opdracht heeft hij desalniettemin niet direct aan vaard, maar dit uitstel schijnt er op bere kend. om in zijn kabinet eenige wijzigingen aan te brengen, om zwakke plekken te ver-: sterken en dus een hechter combinatie te vormen, die steviger zelfs staat bij de nade rende verkiezingen dan het afgetredeft mi nisterie. Voor Poincaré schijnt de onverwachte ge beurtenis op deze manier te worden tot een soort bof, een meevaller. Naar binnen en naar buiten blijkt nog eens helder en duidelijk, dat de politiek van Poincaré de Franschc politiek van 't oogen blik is, dat Frankrijk in groote meerderheid achter hem staat. Dat maakt Poincaré wel zeer krachtig. Zou men de waarschuwing der Kamer eventjes daartegenover willen stellen: ik volg niet meer klakkeloos, deze waarschuwing valt wel weg tegen de over winningsmanier der terugkomst als onmis baar leider Trouwens Frankrijk zou op dit moment ook wel zeer onthand zijn geweest, zoo Poincaré werkelijk eens politiek dood was geweest, nu beslissingen van zooveel be- lang voor de deur slaan, nu de franc nog geenszins geheel veilig is, alle stijgingen ten spijt, nu de Kamerverkiezingen nog slechts zes weken verwijderd zijn, terwijl bovendien de vraag over een opvolger zeer moeilijk is, vooral met de verkiezingen in zicht. Tardieu, Barlhou, Briand er op gesteld zou behalve misschien de eerste wel niemand zijn geweest. Summa summa rum: Poincaré steviger op 't kussen dan ooit. Hij mag de oppositie, die hein deze kool stoofde, wel dank baar zijn! DUITSCH LAND. De actie van rechts Het proces Zeigner. De rechtsebe actie wordt meer en moer feller cn schijnbaar met toenemend succes wanneer men zoo nagaat, boe zelfs in StresemamTs eigen partei d© splijtzwam a) verder zich invreet. De nieuwe rechts gevinde regeering van Mecklenburg heeft 2elfs het verbod van een aantal recbtsradicale partijen eo organi saties opgeheven. Tegen den vroegeren Saksischen minis ter-president Zeigner, tegen wien sedert ecu paar weken voor bet staatsgerechtshof te Leipzig een proces wegens ambtsmis drijven is begonnen heeft de officier van justitie drie jaar gevangenisstraf geêfacht. Tegen Möbius werd 4 jaar geëischt. Voor beiden aftrek van de voorloopige hechte nis. Bovendien werd gieëisebt vijf jaar ver lies van burgerrechten. FRANKRITK. Aftreden en opnieuw op treden van Poincaré, Het miDisterie Poincaré is gisteren wel onverwacht gevalleD over een bijkomstige zaak, als die der pensioenen, hoewel het wel een belangrijke kwestie is voor de a.«. verkiezingen. Deze kwestie der pensioenen heeft eenige maanden geleden ïvcds een ernstig conflict tusschen Kamer en regee ring uitgelokt. Ten slotte was men dan toch tot een aceoord gekomen, maar de Se naat had op zijn beurt verandering in het voorstel aangebracht door de pensioenen te verhoogen, zoodat de wet terug naar de Kamer moest gebracht. lutusschen was de waarde van den frank verder gedaald, zoodat een nieuwe verhoo ging der pensioenen aan vele Kamerleden noodzakelijk sekceD. Daartegenover heeft de Laateyrie echter opnieuw betoogd, dat er ook in 't belang der gepeosiooneerden geen betere politiek is dan die der zuinig heid. Immers alleen door zuinig beheer zal racn er in slagen de waarde van den frank weer op de gewenschte hoogte te brengen en te houden. Daarom meende hij dan ook de kabinctskwestie te moeten stellen tegen elke verandering van het oorspronkelijke regceringsvooistel in zake de pensioenen; ook volgens dit voorstel staat men nog voor een vermeerdering van uitgaven, die aan vankelijk 217 millioen bedraagt, om later 747 millioen te stijgen. Meer hield de Las- teyvie voor volstrekt ongeoorloofd. Waar de gepensionneerden echter een groot deel der kiezers uitmaken, waren veie Kamerleden wel gevoelig op dit punt Met 7 stemmen bleef de regeeriug daar op, gelijk gemeld, in de minderheid, maar 't is bij de stemming overrompelend toe gegaan. In de middagzitting van de Kamer heb ben verschillende afgevaardigden geprotes teerd, omdat zij morgens gerekend wer den tegen de regeering gestemd te hebben,- terwijl zij vóór gestemd hadden. De minder heid van 7 zou zelfs een meerderheid van 1-2 cijn geweest Klotz betoogde, dat ver schillende afgevaardigden door het com missiewerk opgehouden waren en niet óp de hoogte gebracht werden van het belang van het ophanden zijnde debat. f Ook Poincaré, die in het Xajuergebouw aanwezig was, maar de Kamercommissie

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2