No. 19648. Anno 1924 1 Ons Feuilleton. Het Pleegkind van de drie Celibatairs. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. jMj LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTffiN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecbb Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te beialen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Oirectle en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden 'f 8.88, per week0.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week r..ra~K 0.18, Franco per post 2.86 rf' portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. In ons Blad wordt weldra een aanvang gemaakt met een groot Feuilleton, getiteld: GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan don gemeentelijken vischwinkcl, Vischmarkt 18 (tel. 12-25) is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.13—f 0.35, BOHOL a f 0.12f 0.39, SCHAR a f 0.13, KABELJAUW a f 0.40-f 0 45 en TARBOT a f 0.76 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem Leiden, 27 Maart 1924. Stennt onze vertegenwoordiging op de Olympiade. Het manege-ieest. Nog slechts ongeveer anderhalve maand en d» VlIIste Olympiade zal te Parijs een aanvang nemen. Daar in de Lichtstad zul len de sportvertegemvnordigers van bijkans alle landen der wereld elkaar bestrijden in fairen doch feilen kamp, waarbij het gaat om de sportieve eer der zege, doch tevens ook. of eigenlijk in de allereerste plaats, om daadwerkelijke intensieve propaganda voor de lichamelijke en daarmede ook voor de geestelijke gesteldheid van alle volkeren dor aarde. In hoofdzaak geldt dat natuurlijk voor de jeugd, en dal is begrijpelijk, wanl wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Een verstandig opgevatte ontwikkeling naar lichaam en ziel van onze jonge menschen moet en zal onafwijsbaar leiden tot een sterk en krachtig nageslacht en vandaar dat niemand het belang voor deze achtste Olvmpiade zal kunnen ontkennen. Een gezonde ziel in een gezond lichaam! Deze zinspreuk moet, vooral in den tegen woordige» tijd van eenzijdige ontwikkeling en groote eischen van hel maatschappelijk leven —'eeds meer op den voorgrond worden geschoven en vandaar dat ieder, die het wel meent met de opvoeding van ons Volk, ook r.anr z'n beste vermogen moet meewerken om onze vertegenwoordiging op de Olym pische Spelen zoo hecht en krachtig moge lijk te maken. Bovendien: er is ook een oogenbükke- lijke. praciischc zijde' ln 1028 wordt in ons land de Olympiade gehouden en hoe groo- tor thans de successen der Nederlandsche ploeg zijn, des Ie meer wordt de aandacht gevestigd op ons land, en des te grooter zat het aantal belangstellenden zijn. dut in 1928 „Old Hollend" met een bezoek zal ver eeren. Men begrijpt toch dat beel ons volk- van het maandenlange verblijf van hon derdduizenden vreemdelingen enorme voor- declen zal plukken! Zijn onze zakenmenschen de sport- menschen steunen uit zichzelf wel dan /no weinig vooruitziende, dal zij thans zou den weigeren hun offer le brengen? Neen. immers! Ook in dc Sleutelstad zal men het le be halen voordeel begrijpen en derhalve vol gende weck in drommen opgaan naar hel door het plaatselijk comité georganiseerde manege-feest, op 2, 3 en April. Ben keurig verzorgd programma geeil hierover alle ge- v enschte bijzonderheden, welke wij hier natuurlijk niet zullen verklappen, maar toch kunnen wij wel verklaren dat liet een schitterend feest zal worden dat niemand, maar dan ook absoluut niemand zal teleur stellen. De prijzen zijn niel hoog. terwijl liet programma in den juisten zin van het woord voor ..elck wal wils" geelt. Behalve de groote attractie der paarden-nummers (voor de Flèche is liet tuig afgestaan door li -t Koninklijk Staldepartement) krijgt men te zien: gymnastiek, worstelen, schennen, boksen en touwtrekken, lerwijl bel Leidsch slrijk-ensemble ..Sappho" den avond met haar welbekende muziek zal opluisteren. Na atloop is er icderen avond bal mol Jasz- Band. Inderdaad: het móét wel vol worden. Voor alles en ieder is gezorgd. Zelfs een champagne-bar zal niel ontbrekenI is een nadere opwekking thans nog noo- dig? Wij rekenen op aller medewerking. En: zijn overtuigd die te krijgen! Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Gistemamid'dag kwam deze Kamer in openbare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van den heer D, ten Cate Brouwer, uit Alphen, Aanwezig bij den aanvang 18 leden, 10 igden voor het Klein-, en 8 voor liet Grool- bediijl. Afwezig met kennisgeving de heeren (Wemink, Smits en Stijnman. Er waren ook renige belnngslcllr-nden als h -hoorder* aanwezig, wat wij nog niet eer waarnamen. vk,- Na opening der vergadering werden de no tulen der vorige vergadering door den secre taris, mr. P. C. KDibbe, gelezen en na een opmerking van den heer SANDERS vastge steld. De heer VAN DER STEEN nam daarna, naar aanleiding van de noluien, nog het woord. Hij had in de vorige vergadering bij zijn woord van dank tot hen, die zich bij de oprichting der Kamer hadden verdienstelijk gemaakt, mr. Trapman, vergeten te noemen, die inderdaad voor de Kamer veel heeft ge daan. Hij verzocht dit alsnog in de notulen op te nemen, waartoe werd besloten. De VOORZITTER deelde mede, dat inge komen was een verzoek van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nijverheid, om te adviseeren inzake het plan van den Vol kerenbond tol hervorming van den kalender. Het Bureau der Kamer heeft dit punt overwogen en is tot de conclusie gekomen, dat, zoolang de Christelijke kerken niet haar medewerking tot de hervorming van den ka lender willen verkenen, de Kamer niet zou kunnen adviseeren tót een verandering. Vaststelling der Christelijke feestdagen moet blijven tot de competentie der Kerken. De heer HERINGA was het met deze con clusie niet geheel eens. Hij zou in het ant woord ook willen doen uitkomen, dat er tevens wel eens economische bezwaren kun nen rijzen. En daarover wordt in het geheel niet gesproken in liet advies. Dit zou hij nog in het antwoord willen doen uitkomen. De heer VAN G1NKEL achtte deze materie heel gewichtig Hij zou daarom wel een Commissie ad hoe voor deze zaak willen be noemen zooals de Voorzitter eerst ook wel scheen le willen. De heer SPREV achtte de zaak ook vrij belangrijk, en hij achtte het voor de Kamer moeilijk, om over de economische bezwaren en voordeelen te oordeelcn. Het bezwaar van de Kerken achlte hij echter niet over wegend. De heer VAN DER LAAN stelde de be zwaren, van kerkelijke zijde aangevoerd, niet zoo gering als de vorige spreker. Hij meende daarom, dat het praeadvies van liet Bureau hel meest verstandige is. Op voorstel van den VOORZITTER werd nu hel praeadvies van liet Bureau zonder hoofdelijke stemming besloten De heeren A. Mulder en Joh. Dekker wa ren inmiddels Ier vergadering gekomen. Met betrekking lot een vraag in dc vorige vergadering door den heer VAN DER LAAN inzake drooglegging van de rietvelden in het Waterschap Voltenhorc had het Bureau der Kamer nadere inlichtingen gevraagd van liet Provinciaal bestuur van Overijsel en van de K. v K. le Meppol, welke antwoor den door den VOORZITTER worden meege deeld. De lieer VAN DER LAAN komt sr mis schien later op terug Nog kwam ter tafel het praeadvies van het Bureau inzake cauliestelling bij liet aan nemen door de Kamers van Zwolle en Mep pol aan de orde gesteld. Het Bureau had inlichtingen ingewonnen hij de beslurcn van de Vakbunden van aan nemers. De Katholieke Aannemersbond was legen d.zen maatregel, de Ned. Bond van Aannemers stond cp een meer welwil lend standpunl. Besloten werd dm Kamers le Zwolle en le Meppei te melden, dal deze Kamer met he langstelling van het vraagstuk kennis heeft genomen en den wcnsch heeft uilgesproken, dat deze beide Kamers hel vraagstuk nader zullen uitwerken. De Leidsclie Kamer zal daarvan gaarne nader kennis nemen. Een schrijven van de Kamer van Tilburg, betreffende de waarde eener statistiek der voortbrenging en van het verbruik vanwege liet Rijk werd op voorstel van den heer BOOT in handen van het Bureau van de Kamer voor hel Grootbedrijf gesteld om praeadvies. Een verzoek van de vereeniging „Ned. Fa brikaat" om voor 1921 weder een subsidie van 150 te ontvangen, werd afgewezen, op grond, dat dc geldmiddelen der Kamer dit niet veroorloven. Op dienzelfden grond werden nog enkele andere verzoeken om gcldelijken steun alge- wezen. Wel werd op voorstel van het bestuur be stelen een subsidie van f -10 aan het Bureau voor Ilandelsinliclitingen le verleenen op grond, dat aan den handel door dit Bureau goede diensten zijn bewezen. Naar aanleidiug van een opmerking, in de vorige vergadering door den lieer MEER BURG gemaakt, over het verkrijgbaar stel len van doorgaande plaatskaarten op de train van en naar Katwijk in de winter maanden tusschen 12 en 2 uur, was een schrijven van do Directie van de N. Z. II. T. M. ingekomen, waaruil bleek, dal aan dit verlangen niel kan worden voldaan. De heer VAN DER LAAN zou den heer Meerburg nog in de gelegenheid willen stel len zich daarover nader uit le spreken. Besloten werd naar aanleiding van een desbelrefiend verzoek van den heer F. van Haarlem e. a. aan de Directie der Ned. Spoorwegen in overweging te geven den Irein, die 's ochtends te 8.13 uit Den naag vertrekt, in Leiden te doen sloppen. Een adres van den pacliter van „Den Burcht" en „Dc Graanbeurs", den heer Backer, om in zijn localiteit de voorgeno men Handelsbeurs te doen houden, werd voor kennisgeving aangenomen, nadat dc VOORZITTER'had meegedeeld, dat reeds was besloten daarvoor, zoo mogelijk de Slaidszaal te bestemmen, aangezien „De Graanbeurs" te klein wordt geacht. Met betrekking tot de actie, om een sluis bij Gouda le verbroeden, zal de Kamer te Leiden met die van Gouda samenwerken. De VOORZITTER deed nu eenige mede- deelingen over de op te richten Handels beurs te Leiden. Het Bureau had zich tot den Gemeente raad gewend, om voor het houden van deze Beurs de hand te mogen leggen op de Slads- zaal, tegen een jaarlijksche vergoeding van f300. Dit adres was niet vroeg genoeg bij B. en W. ingekomen om in de laatstgehouden Raadsvergadering daarover praeadvies door hun College uit te brengen. Na een onder houd met den Burgemeester door den Voor zitter, acht het Bureau het wenschelijk de Sladszaal le huren tegen het minimum-tarief, B. en W. zullen dan nadere voorstelling tot vermindering bij den Raad indienen. Het Bureau heeft een kaart ontworpen, waardoor men een voorstelling krijgt van de wijze, waarop de Stadszaal wordt verdeeld voor de verschillende branches, n.l.: bouw materialen, granen, zuivel en algemeene za ken. Voor aanschaffing van meubelen, het aanbrengen van boxen, etc., heeft het Bu reau nader geconfereerd met den bouwkun dige, den lieer Koert, en hel' zal nog een na der crediel vragen. Na deze mededcelingen werd besloten, om na afloop der openbare vergadering dit punt nader in een huishoudelijke bijeenkomst te I bespreken. I Naar aanleiding van een verzoek van den 1 Zuid-Holl. Bond van Veehouders lot vervroe ging van de veemarkt te Leiden, zal het Bu reau met de autoriteiten: directeur van het 1 Markt- en Havenwezen alhier, het veeartse- nijkundig toezicht enz., nader overleg plegen en daarna praeadvies uitbrengen. Eindelijk was nog ingekomen een adres van den heer Buurman, drukker alhier, houdende beklag over de uitlating van den heer Ara. Smits in dc vorige vergadering over het door adres sant geleverd drukwerk. De VOORZITTER heeft hierover mei den heer Smits gesproken en deze heeft toen na drukkelijk verklaard, dat allerminst zijn be doeling is geweest, om zich minder gunstig over het bedoelde drukwerk uit te laten. Hij had alleen willen zeggen, dat aan drukwerk moeilijk genoeg zorg kan worden besteed. En deze opmerking was van zeer atgemcenen aard. De VOORZITTER verzocht de Pers van deze mededeeling goede nota te nemen Eindelijk werd een verzoek van het Natio naal Comité voor Vischpropaganda, om een bijdrage van föOO van de Kamer te mogen ontvangen, op voorstel van den heer J. BOOT in handen gesteld van de Kamer voor het Kleinbedrijf, hoewel de meerderheid van het Bureau het voor kennisgeving had willen aannemen Hierna kwam men eindelijk tot de op de agenda slaande voorstetien. In de eerste plaats kwam aan de orde een adres aan de Tweede Kamer der Slaten-Ge- neraal inzake liet ontwerp van Wet tot wijzi ging van de Warenwet, ingediend bij Kon. Boodschap van 2 Juni 1923, waarbij wordt voorgesteld een nieuw artikel in te lasschen, welk artikel moeilijk de instemming der Ka mer, aldeeling Kleinbedriji, kan verwerven. Immers, de kosten wil men volgens dit nieuw artikel verhalen op de winkeliers als belang hebbenden, terwijl alle Nederlanders belang hebbenden zijn, en het derhalve ook billijk is, dat het gelicele Nederlandsche volk de kosten van het toezicht draagt Besloten werd dit' adres te verzenden. Met betrekking tot het vraagpunt inzake handel drijven door ambtenaren, werd op voorstel van de afd. Kleinbedrijf besloten aan de Regeering en de gemeentebesturen in Rijn land liet verzoek te richten dit te verbieden en daartegen maatregelen te nemen. Door de Kamers le Middelburg en Haarlem was adhaesie gevraagd op haar adressen in zake afschaffing van de Handelskamer. De heer SANDERS meedde, dat dit niet meer noodig was, omdat, naar verluidt, de Regeering haar toch wenseht af te schaffen. Ook de lieer MOLKENBOER sprak in den zelfden geest. De heer VAN DER STEEN achtte ook in dit geval adhaesiebetuiging wel goed. Dit zou kunnen strekken om de Regeering nog een aansporing in die richting te geven. Nadat ook de heer DE GOOYER het adres Haarlem had aanbevolen, stelde de VOOR ZITTER voor de adhaesiebetuiging te beper ken tot het laatste adres, dat hij ook beter acht dan dal van de Middelburgsche Kamer. In aansluiting met het ter zake uitge brachte praeadvies der Commissie voor Ver voer Post en Telegrafie werd besloten aan B. en W. der gemeenten Leiden en Oegslgeest een adres le zenden, houdende het verzoek verbetering aan le brengen in den straatweg LeidenOegslgeest, welk adres later zal wor den gepubliceerd. Zeer uitvoerig werd van gedachten gewis seld over liet Rijksinkoopbureau. waarom trent een adres om adhaesie was ingekomen van de Kamer in Middelburg, waarin gepro testeerd werd tegen de wijze, waarop dit Bu reau zou werken. Deze zr.ak was in handen gesteld van de afdeeling Kleinbedriji en in overeenstemming met haar praeadvies had hel Bureau eenige punten ontworpen, die tot hasis van een adres aan den Minister van Financiën zou den kunnen dienen. Uit deze punten bleek, dat de afd. Kleinbedrijf in principe toejuicht, dat er verbetering worde gebracht in de wijze, waarop het Rijk zijn onderscheidene benoodigdheden pleegt te koopen, doch dat dit alleen mag geschieden, wanneer het vast staat dat de te verkrijgen hesparingen de te maken kosten zeer belangrijk zullen over treffen, terwijl men voorts van het principe dient uit te gaan, dat de middenstand de eerst aangewezene is om den verschillenden kantoren de benoodigdheden te leveren en, dat men slechts in bijzondere gevallen, als bijv. groote bezuinigingen verkregen worden den middenstand mag uitschakelen, door ex presse ambtelijke bemoeiing. DE VOORZITTER stelde namens hel Bu reau voor in dien geest een adres te verzen den. De heer HERINGA wilde de punten dan loeli nog vooraf bespreken. Er zouden er en kele moeten vervallen. Men zou de Kamer anders wel eens kunnen uitlachen over het adres. Nadat de heeren MOLKENBOER, VAN DER STEEN en anderen er ook nog enkele opmerkingen over hadden gemaakt, werd be sloten de punten nog in handen te stellen van de afdeeling Grootbedrijf om praeadvies. Een verzoek van de L.A.W.E.T., om op nieuw als donatrice toe le treden, werd in handen der afd. Kleinbedrijf gesteld om prae advies. Naar aanleiding van een verzoek der Ver eeniging „Bloembollencultuur" te Noordwijk, om pogingen aan te wenden Noordwijk aan gesloten te krijgen aan het stroomnet voor de bloembollenstreek, werd na praeadvies der Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie in gunstige overweging genomen. Inmiddels was ook een dergelijk verzoek van dc afdee ling Rijnsburg ingekomen. Op voorstel van den VOORZITTER werd besloten dit verzoek eerst weer in handen te stellen van de bovengenoemde Commissie. De rekening en verantwoording over liet vorig jaar werd door het Bureau met het daarover uitgebracht rapport van den ac countant ,den heer Knol. overgelegd; zij zal voor de leden ter visie liggen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd besloten een vijftal inschrijvingen in hel Handelsregister door te halen. liet Bureau deed daarna een voorstel lol wijziging der begroeting. Het wilde n.l. den posl inkomsten voor nieuwe inschrijvingen Handelsregister van f 250 brengen op 11750, en daartegenover de uitgaven met f 1000 ver- hooeen, ten einde daarvoor een ambtenaar aan te stellen, die de buitengemeenten be reist voor hel doen inschrijven van nieuwe zaken in het Handelsregister. Het is de over tuiging van hel Bureau, dat op deze wijze nog velen kunnen worden ingeschreven. Het voorstel werd zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd, met hel oog op de steeds vermeerderende werkzaamhedecn, besloten lol de benoeming van een volontair op een jaarwedde van I 500, waarvoor r.nar aanlei ding van een desbetreffende advertentie zieli een aantal sollicitanten hadden aangemeld. Het Bureau had een tweel.il geformeerd, be slaande uit de heeren H Lambooy, te Den Haag, en J T. Trilschc. 1e Delft. Mei 17 stemmen werd de heer Lambooy benoemd. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de openbare vergadering werd ge sloten en de Kamer overging lot het houden van een huishoudelijke bijeenkomst. Archaeologische Leziugen. Mej. Brants zette haar voordracht over „Grieksche kunst" voort. Het tijdperk der klassieke kunst begint na de verdrijving der Perzen uit Griekenland en eindigt met het oplreden van Alexander de Groote. Ze strekt zich dus uit over een tijdvak van circa 150 jaren. Terwijl dc archaïsch Grieksche kunst onder invloed van hel Oosten gestaan heeft en we dit ook in de Hellenistische kunst waarnemen, houdt de klassieke kunst zizh van vreemde invloeden a-rij. Het nalionaal bewustzijn is ontwaakt en wanneer we nu op gevelsculpluren, of frie zen en metopen van tempels voorstellingen zien van een strijd van Grieken tegen Ken tauren en Amazonen, van goden tegen gi ganten, dan is de bedoeling hiervan de ver heerlijking van de overwinning der Helle nen op de Barbaren. Uit het klassieke tijd perk der kunst zijn weinig origineele kunst werken bekend, zoodat men om den stijl van een beeldhouwer uil dezen tijd te kunnen bcoordeelen zich gewoonlijk behelpen moet met het bestudeeren van copieën en texten. De grootste meester uit den vroeg klassie ken tijd is Mvron. Van hem waren ver scheidene werken van brons in de oudheid bekend. Hij is de meester der realiteil en zeer bekwaam in het weergeven van bewo ging-, het liefst beeldt hij alhleten af op het oogenblik van hun grootste spierinspanning. Zijn jongere tijdgenoot Polykleites, is hol meest bekend door zijn „kanon", een vast systeem van onderlinge verhoudingen, waar door hij tot constructie van hel ideale man- nenbeeld kwam. Hij werkt meer theoretisch De grootste meesier uit de gcheele Grieksche kunst, wiens naam geassocieerd is met Pe ricles is Phidias, wipns voornaamste werk tijd in de 2de hellt der 5de eeuw valt. Aan iiem wordt in 4(7 v. Clir. door Perikles de leiding van den bouw van hel Palhenon op den Acropolis van Alhena opgedragen, een bouw waaraan vele beroemde beeldhouwers BINNENLAND. Z. K. H. de Prins is heden nit Spanje in ons land teruggekeerd. Het verslag van de Tweede Hamer nopens het kieswetsvoorstel van mej. Van Dorp. Amendementen van den heer Dnys c.s. op de Marine-begrooting in verhand met den voorgenomen vlootbonw. BUITENLAND. Poincar6 heeft opdracht gekregen een nieuw kabinet te formeeren. Hij heeft be denktijd tot heden gevraagd, maar zal deze wel aanvaarden. De staking te Londen dreigt zich nit te breiden tot de ondergrondsche spoorwegen. De eisch in het Zeigner-pioces te Leipzig. Dreigende uitsluiting in het Engelsche scheepsbonw-bedrijf. Bolsjewistische actie in Mexico. cn bouwmeesters werkzaam waren en die in ongeveer 10 jaar tijd beëindigd is. Aan Phidias komt de eer loe de ontwerpen voor gevelsculpluren, fries en metopen ge maakt te hebben en eenheid in het bouw werk gebracht te hebben. Behalve zijn werk aan 't Parthenon heeft hij zich roem ver worven door hel vervaardigen der groole beelden van den Olympischen Zeus en van de Athena Parthen os. Zijn idealistische stijl werkt nog lang na en we zien ook in de werken zijner leer lingen een bewust intellectueel streven naar aeslhctisch schoon. De vazen uit dit tijdperk slaan onder in vloed van de schilder- en beeldhouwkunst. We nemen hierop nu driekwart houdingen, schaduw en perspectief waar. De figuren slaan niet meer op een doorloopende hori zontale lijn, doch verdeeld op verschillende hoogte, die oen heuvelachtig terrein moeien weergeven. In dezen lijd komen nog eenige mooie stemmingsbeelden voor. Onder Phidias heeft de kunst haar hoogste volmaking bereikt,, doch ze heelt zich nog niet uitgeput. In de 4de eeuw zien we weer nieuwe scheppingen, nieuwe problemen. Doch het karakter van den tijd verandert en daarmee ook de kunst. Geestelijk ondergaat hef Grieksche volk bij het einde der 5de, begin •1de eeuw een groole verandering, waartoe schrijvers en wijsgecrcn als Sopliokles, Euri pides, Socrates en Tlaio hebben meegewerkt. Dc lijd der heldenvercering is voorbij, men lc-ert menschenkennis, zelfkennis, verinner lijking en verrijking van het geestelijk leven. Het individu, het menschelijke treedt meer naar voren; in de kunst worden de goden nu ook menschen. Deze opvatting komt vooral tot uiting bij Praxiteles, de grootste meester der 4de eeuw, die de goden tot menschen mol menschelijke neigingen maakt. Zijn kunst is week en fijn, zijn beelden zijn droomend, peinzend, moe cn leunen veelal tegen een boomstam of zuil. Met Scopas komt een ander element de „pathos" in de kunst; zijn menschen hebben geleden en gestreden, ze hebben een ziel. De laatste groole beeldhouwer, die Grie kenland heeft voortgebracht, is Lysippos, een tijdgenoot van Alexander de Groote. Aan hem dankt de kunst hel begrip van ruimte, het groote voordeel, dal de beeldhouw- op de schilderkunst heeft. Hij breekt met o'e zware verhoudingen die nog uit den lijd van Polykleilos over zijn; zijn gestalten zijn slank mol kleine hoofden. Lypippos werkt impresionislisch; zijn zenuwachtig bewogen beelden slaan reeds aan den grens van den Ilelenislisclien lijd. De vermoeidheidsbepaling en overlading. Gisteravond hield dr. A. II. Ooit zijn vierde voordracht, over bovengenoemd on derwerp. Wij ontleenen daaraan bet vol gende: Een schrikbeeld voor vele ouders is de hersenoverlading der schooljeugd en met groole regelmatigheid koeren klachten van angstige ouders cn leerlingen terug: er wordt tegenwoordig van dc kinderen le veel. geëischt. Deze klachten mogen hel duide lijkst klinken bij de leerlingen, die de lagere school voorbij zijn, maar ook op die lagere school zijn zij niel zeldzaam; ik heb ir daarbij slechts le herinneren aar dr* herfst- vacanticvraag. De klachten verschillen wel eens van inhoud, richten zich meestal te gen het vele huiswerk, maar beschuldigen ook wel de lange schooltijden, de te kortO vaeanlies, de onmogelijkheid om naast d<? school andere nuttige zaken le beoefenen of. meer principieel, vreest men, dat de school haar leerlingen te eenzijdig opvoedt le veel feitenkennis bijbrengt en liet logiscb denken, het zuiver oordeelcn yeronacht-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1