IN DEN UITHOEK. kampioenschap te veroveren door T.O.V. met een 91 nederlaag huiswaarts te zenden. Velox kan zich nu voorbereiden op de pro- l motie-wedstrijden. HOCKEY. Leiden—H. D. M. II 1—10. Onze sladgenooten zijn gisteren in hun overwinningsreeks al op zeer onzachte wijze gestuit. De leiders slaagden er zelfs in de dubbele cijfers te halen. De oorzaak van deze de biele ligt bij de verdediging. Naef was hier i.og zoo slecht niet, maar Maureau en Wes- tra knoeiden erbarmelijk. Dat de halflinie onder deze omstandighe den een zware taak had, laat zich indenken. Franck kweet zich hier het beste van. Van de voorhoede noemen we in de eerste plaats Cosijn, die niet onverdienstelijk speel de. 't Binnentrio was niet zoo slecht, maar was impotent met schieten, zoodat ze tegen de zeer betrouwbare H. D. M.-verdediging geen kans kregen. Als scheidsrechter Massink om halfdrie ondanks den hardnekkigen tegenstand van god Pluvius beginnen laat, duiken beide elf tallen in den modder, 't Begin is voor Lei den en 't H. D. M.-doel beleeft eenige ang- slige oogenblikken, maar door slecht schie- len gaan de kansen verloren. Bij een Haag sehen uitval werken Maureau en Weslra, Iraai combineerend, den bal in eigen doel. Ben mooie kans om tegen te scoren, gaat dan door eenige mysterieuse manipulaties van Sanders verloren. Als de stand 30 is, weet Verspyck met een fraai schot tegen te scoren. Nog steeds gaat 't spel gelijk op, alleen weet de H. D. M.-voorhoede de aan vallen te benutten. Rust komt met 14. Na de hervatting is 't echter hopeloos. De Hagenaars zijn niet meer van 't Leidsche doel af te slaan. Bij Leiden was 't verband zoek. Zelfs Bij- leveld knoeide er lustig op los, en werd daar in goed gezelschap gehouden, terwijl Hui- zinga van tijd tot tijd verstopperlje scheen te spelen. Éven voor 't einde nam Schwartz een modderbad en werkte den bal met handen en voelen in 't Haagsche doel. Zeer terecht werd dit doelpunt geannuleerd. Kort daarop komt met 110 't einde, en heeft Leiden haar kampioenskansen grondig verknoeid. ROEIEN, fc. f t De Njord-ploegen. -s, j De-samenstelling van de Njord-ploegen voor dezen zomer is als volgt: Jonge acht: M. W. Jaeger (slag), H. A. H. R. Gelderman, A. Beerman, J. Kan, O. A. van der Meer, P. Tak Labrijn, J. Cleyndert, P. M. Boordt van Sminia (boeg). Stuurman A. Philips. Oude vier: H. M. van Sehaik (slag). J. Goslings. A. Blussé van Oud-Alblas. F. Ger ritsen (boeg). Stuurman N^N. Oude twee: K. E. Eriks (boeg), IJ. van Calcar (slag). Stuurman N. N. Skiff: I. A. Fruin. Drie ploegen, waaronder de overnaadsche vier zijn nog in voorbereiding. WIELRENNEN. Leidsche Hen- en Toerist-Ver. „Swift". 1 Gisteren is de tweede wedstrijd over 300 Meter verreden, waarvan de uitslag is: lste serie: 1. D. Voorzaat, 2. H. Vogelen zang. 2de serie: 1. I. Mooten, 2. J. Brouwer; 3de serie: 1. J. Bekooy, 2. L. W. Abspoel. De herkansingsrit tusschen H. Vogelezang, J. Brouwer en L. W. Abspoel gat tot uit slag, dat J. Brouwer in de finale werd ge plaatst. Hiervoor kwamen nu aan den start: D. Voorzaat, I. Mooten, J. Bekooij. I. Mooten werd winnaar. 2de D. Voorzaat, 3de J. Brou wer, en 4de J. Bekooij. De stand na de twee gereden wedstrijden over 300 Meter luidt nu: I. Mooten 3 p.; J. Brouwer 4 p.: D. Voorzaat 5 p.: J. Bekooij i 14 p. Zoodat I. Mooten nu tijdelijk winnaar isyan den wisselprijs, i i BOKSEN. Hel wereldkampioenschap benlain-gewicht. Vrijdagavond heeft te New York een boks wedstrijd plaats gehad voor 't wereldkam pioenschap bantamgewichl tusschen den houder Joe Lynch en Abe Goldstein (uit dager). De wedstrijd van 20 ronden werd op punten gewonnen door den uildager, die biermede dus het wereldkampioenschap heeft veroverd. Hij was van het begin tot het einde ver in de meerderheid. Het was voor de toeschouwers verwonderlijk, dat Lynch den strijd tot het einde toe volhield, want hij was drie- of viermaal den knock out nabij. KRACHTSPORT. Twee nieuwe records. - a. Bij de Zaterdagavond te Rotterdam ge houden wedstrijden om het kampioenschap van het district Rotterdam in het worstelen en gewichtheffen wist de heer C. v. d. Kerk hof in de eerste afd. lichtgewicht gewicht heffen twee Nederlandsehe records te bre ken. Hij bracht zijn eigen record éfnhandig Irekken van 63 op 04 K.G. en het tweehan dig trekken dat op naam van den Haarlem mer Scheffer stond, op 81.8 K.G. SCHAKEN. Het tornooi te New-York. De uilslagen van de 4e ronde zijn: Vales wint van Ed. Lasker. Janowski verliest van dr. Lasker. Tartakower remise met Maroczy. Bugoljubow wint van Réti. Capahlanca remise met Aljechin. Marshall was vrij. - Leve 't amateurisme, Als oen historische merkwaardigheid Ia- ten wij hieronder volgen de olficieele begroo ting. welke men in Weenen heeft opge maakt van de kosten der deelneming van het Oostenrijk^ch voetbal-elftal aan de wed strijden te Parijs. Vergoeding voor loonder ving 24 dagenkr. 28.800.000 Zakgeld £t frs. 10 p. dag 13.200.000 Pieis WeenenParijs en terug 47.336.000 Verblijfkosten in Farijs.. 59.480 000 Hierbij komt schadever goeding van elk kr. .12.500.000 aan 18 ver- eenigingen wegens ver lies aan recettes kr. 148.81G.000 Totaal 225.000.000 kr. 373.816 000 Hieruit blijkt, dat de reis- en verblijfkos ten op 107 millioen Kronen worden gesshat, terwijl er aan salarissen voor de spelers en vergoedingen aan de clubs nog 266 millioen kr. bijkomen. Men heeft bij dat alles toch nog even aan het amateurisme gedacht, een der heeren op de vergadering vroeg n.l. hoe men moest handelen, indien de spelers onder eede een verklaring omtrent hun amateurisme moes ten afleggen had de man soms- van den Schiedamschen kantonrechter gehoord waarop van de bestuurstafel werd geant woord, dat men den volgenden eed zou kun* nen afleggen „wij zweren, dat wij even goede amateurs zijn, als de andere deelne mers aan de voetbalwedstrijden „Dat ben ik". Het volgende vermakelijke tooneeltje stond onlangs vermeid in het jubileum-num mer van R. C. H., in we«lk nummer ver schillende herinneringen werden gepubli ceerd: „Het gebeurde op 1 Januari 1914. Een RCH-combinatie was uitgenoodigd een vriendsobappel ijken wedstrijd te spelen te gen een O. D.E.-combinatie te Amsterdam. Het had drommels flink gevroren, waar door het yedd in de Watergraafsmeer op alles geleek, behaive op een voetbal-ter rein. Nu men toob in de Amstelstad was, werd besloten te spelen. Het kleedlokaal bestond uit neen lezers, 't is bittere ernst drie mestwagens. De schoonste was voor de bezoekers, dus voor ons, en de rest «der spelers moest maar een goed heen komen zooken. De wedstrijd begon, maar' op zulk 'rt terrein was voetballen natuur lijk uitgesloten. Nochtans waren wij in de meerderheid, maar dank zij de scheidsrech ter, die een hout been had, verloren wij met 30. Toen de wedstrijd echter nog een minuut of vijf moest duren en de neder laag dus reeds een feit was, riep Ineens do fluitist: ,,Hup R.C.H.. denk om de medal- lieTan een medaille hadden wij tot ©P dat oogeoiibTók nog niets gehoord! Na afloop begaven beide partijen zich naar Het clublokaal van O.D.E. Daarna ging men tot uitreiking van den onbekenden prijs over. In een (kernachtige speech werden de elftallen gehuldigd en I kregen de Amsterdammers de zilveren me daille. Tot slot stolde spreker voor een driewerf hoera in te zetten voor den ede len schenker van de medaille, den beer Klofckesiene. Maar ineens interrumpeerde Dorus v. d. Putten den spreker met de vraag, wie mijnheer Klokkesiene dan wel was. Daarop kreeg hij heel lakoniek ten antwoord: „Dat ben ik !"- TaiWeau. Voetbal van voor 2000 jaar. Heel veel details weten wij daarvan eigenlijk niet. Het is vrij zeker dat men 2400 jaar geleden al in Ghana voetbalde. Er is daarvan althans een plaat die da teert van 500 jaar vóór Christus, Doch het is niet bekend hoe men het spel toen noem de en hoe men het speelde. Dat is wèl het geval met het Romednsdhe voetbal het Har- jpastum, dat ook in G rek en Land moet ge speeld zijn. Heelemaal zeker as dat niet. 1 Natuurlijk had men'in Griekenland ook balspelen, doch of dit Harpastoim hetzelf de is als het Grioksdhe Epdskyros, gelijk prof. Koch betoogt, staat niet vast. In eik geval het 'Harpasfcum was zeer beslist een soort van rugby en de schildering die Galenos er van geeft, leestrmen net als een modern krantenverslag„een gezond spel, allerlei spieren worden er bij ontwikkeld, maar in het midden tusschen de doelen gaat het wel eens wat woest toe." Bij de Noord-Amerilcaansche Indianen, ook uit den voortijd, vindt men een spel „steenbal", waarbij de bal ook steeds met de voeten wordt gestooten. In de mid deleeuwen wordt veel met den bal ge speeld, doch in den regel is dit niet voet bal. Uitdrukkelijk van voetbal spreekt eerst, een oud-Engelsche kroniek van 1147, die dit spel een oud'-Engclsoh spel noemt, dat speciaal op den Dinsdag van de Tas ten gespeeld wordrfc. Eerst in de 14de eeuw I begint de overheid het spel te verbieden 1 als „nuttelooze dwaasheid". Doch dat dit verbod niet veel succes had, bewijst het feit, dat Shakespeare het voetbalspel al als een bekend spel kon beschouwen, waar hij in de Comedy of Errors Drumio laat zeggen: „Ben ik voor jullie dan zoo rond als een voetbal, dat je me heen en weer duwt en stoot l Maar naai mij dan ten minste net als een voetbal in leer!" In 1333 wordt, ook in Italië het- voetbal veel gespeeld. Daar kwamen echter tege lijkertijd 1000 spelers in het veld. In Frank rijk vinden wij het spel in 1396 en zien wij, hoe daar de kerk het spel bevorderde, Eerst in de 17de eeuw gaan de puriteinen er hevig tegen de keer. Ziehier het oordeel over Hit spel van bisschop Stubbs: „Een bloedige en moorddadige Hande ling, geen fatsoenlijke tijdspasseering. Zij breken elkaar bij deze woeste gevechten armen en beenen, ja zelfs de nekken en slaan elkaar de cogen uit. Mag men zulk een moorddadig gedoe op den Saibbath toe- laten V* In de 17de en 18de eëuw ging het voet bal dan ook in Engeland achteruit. Doch de romantica brachten het apel er weer m, hetwelk Walter Scott on een: gedicht ver-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 14