I No. 19644. ZAT ËR DAG 22 MAART Anno 1924 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Dfficieele Kenrcisnpvinqen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERSER TIE!?! 80 Cts. per regeL Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs, Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 80. i Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 0 Cts. porto te befalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplefn Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüHANTt Voor Lelden per 8 maanden f 2.85, per week mVTmómi. 0.18, Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week .'J«wT»0.Ufc Franco per post 8.86 portokosten. F KIEZERSLIJST. Eurgemeester en Weihouders van Leiden; Gelet op ar!. 10 der Kieswet; Brengen ter algcmeei.e kennis, dat de kiezerslijst voor den dienst 192 J1925 voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Stalen en den Gemeenteraad is vastgesteld, dat die lijst van den 23sten Maart lot en met den 21sten April a.s. op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift en stemdislrictsgewijze., in uit- treksel, verkrijgbaar is gesteld. N. C. DU GIJSELAAR, Burgen), i VAN STRIIEN, Secrelaris. B Lilden, 22 Maart 1924. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van L. den Holder ora iPexgunning tot oprichting van een hcrslel- plaaU voor machines in het perceel Gaige- Water No. 20, Secliu F. No. 49; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen keunis aan het publiek, Bat genoemd verzoek mei dc bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag den öden April P*., des voormiddags te halfelf uien op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven pm bezwaren tegen dil verzoek rn ie bren gen, terwijl zij er dc aandacht op vestigen, Bat rdet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet (voor het gemeentebestuur oi oen zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren t mondeling toe te lichlen. 1 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STR1JEN, Secrelaris. J Leiden, 22 Maart 1924. I lp Engelschen en Nederlanders in Shakespeare's tijd. Gisteravond hield in het kléin-auditorium Ber Academie prof. dr. J. lluizinga, hoog leeraar in de faculteit der Letteren cn Wijs begeerte aan do Universiteit alhier, een voordracht over bovengenoemd onderwerp. De Nederlander aldus ving spr. aan heelt in de Engelsche letterkunde omstreeks 1600 een zeer slechten roep, met name in de dramatische. Hij is in het Engelsche too- neél het type van ongeveer al wat leelijk is: belachelijk en verachtelijk. Hij spreekt ér een brabbeltaaltje, dat een zekere gemeen zaamheid met de Nederlandsche taal ver raadt. Meer dan één Engelsche dichter heeft hier voor de Nederlandsche zaal; gestreden. De beste en edelste blijft Philip Sidner, die evenwel dien strijd zelf niet heoft bezongen. Dat deed wel George Gascoigne, die vlak na de inneming van den Briel hier kwam, .en de belegering van Middelburg en het Voorspel van Leiden's beleg meemaakte. De hatelijke geringschatting van den Ne derlander berust niet op den wedijver ter zee en in Indië, want zij slamt reeds uil den tijd, toen de Engelschen onze bondge- nooten waren. Wel is zij zeer versterkt door den z g. moord van Amboine in 1623, die reeds iong vóór Dryden hem in 1673 dra matiseerde zijn weerklank heeft in de En gelsche toonoellilteratuur. Meer waardeering voor Nederland en zijn bevolking is er te vinden builen de schoone letteren. De staatslieden, de reizigers ge wagen wel degelijk van het vele goede, dat i zij hier aantreffen. Belangrijk zijn in dit op zicht do Observations van Sir Thomas Over- bury uil 1608. Inderdaad waren in de eer ste helft der zeventiende eeuw geen twee volken van Europa in zooveel opzichten verwant als de Engelschen en de Nederlan ders. Wat hen vereenigde zou uitkomen, toen zij in het laatst van die eeuw de een dracht terugvonden, die hen in staat stelde, samer. den weg op to houden voor de ont wikkeling van het moderne Europa, aldus eindigde rpr zijn met aandacht gevolgd betoog. Keizei Augustus en de beeldende knust. Pref. dr. A. W. Bijvanck heeft gistema- tniddag in de Collegezaal van het Instituut yoor Tropische Geneeskunde alhier zijn derde en lastste lezing gehouden over: Kei zer Augustus en de Kunst. Een der voornaamste kunstwerken van Ben tijd van Augustus is, aldus spreker, de voorliefde voor kunstwerken uit vroegere tij- Ben, i.en voorliefde die zich niet alleen uitte in het verlangen om zulke kunstwerken te bezitten, oiaaT ook in de wensch naar na- voigmsen van oude beeldhouwwerken en •Ciüidcrijen. Reeds in do tweede eeuw vóór Christus tebuen de .Romeinen kunstwerken uit Grie- ken'tnd naar Rome overgebracht om er hun Wad en hun woningen mede le tooien. Al gemeen bekend is het, hoe Virros als stad houder in Sicilië van zijn macht gebruik nuuakte om zich kunstwerken toe te eige nen. Augustus zeil heelt voor zijn tempels en zijn paleis kunstwerken van heinde en vei bijeen gebracht. Zij die geen oudo wer ken konden verkrijgen, vergenoegden zich met kopieën. Zeker heeft men in geen periode der geschiedenis een zoo groole be langstelling voor de kunst van het verleden getoond, dat het aanta! van zorgvuldige kopieën naar oude beelden het getal der oorspronkelijke werken heelt overtroffen. Het werk dei kopiisten staat buiten de eigenlijke kur.st Maar als symptoom van de belangstelling voor het verleden is hun werkzaamheid zeer zeker van belang. Wij begrijpen op die wijze beier hel milieu, waarin de kunsl uit Augustus' tijd werkle, en wij vinden ook gemakkelijker een ver klaring voor een eigenaardige richting in deze kunst, die motieven uit de oudere kunst met een bepaalde voorliefde loepaste. Daar bij ontstonden kunstwerken, die geheel uit oude motieven samengesteld, toch als zelf standige scheppingen zijn le beschouwen. Opmerkelijk is daarbij het gebruik maken van werken dm ouder zijn dan de eigenlijke bloeitijd der Grieksclie sculptuur, ja zelfs van werken uit de archaïsche periode. Daarnaast vinden wij werken, het zijn voor al docoratiën sculptura, van een school van kunstenaars le Athene, die motieven uit ver schillende perioden op dikwijls zeer traaie wijze toepassen. In dit opzicht herinnert de kunst uil Augustus' tijd wederom aan het werk van Thorwaldsen en Lansva. Ook daarbij treil herhaaldelijk de invloed der antieke beeld houwwerken, terwijl deze nieuwe kunst loch hel karakter van oorspronkelijkheid beril j Het voornaamste kunstwerk, uit Augus- j lus' tijd bewaard, is zonder twijfel het At- j taar voor den Vrede, de Ara pacis, die in hei jaar 9 vóór Christus is ingewijd. Als geheel is het bouwwerk voor ons verloren, maar een groot gedeelte van do reliëfs, die hei versierden, heeft men in verschillende ver zamelingen ontdekt. Het zijn groote p'alen met fraaie ranken en groote festoenen, een fries mei c-en optocht van voorname Ro meinen, waaronder men tal van leden van het Keizerlijke luns herkent, en platen met godsdienstige voorstellingen. Wellicht wor den wij nog het meest getroiien door deco ratieve sculptuur met hun prachtig gemo delleerde vormen en hun iijn gevoeld na turalisme. De fries herinnert ens eenigs- zins aan een kunstwerk als de fries van het Parthenon uil den tijd, toen de Griek- sche beeldhouwers wellicht het hoogste in hun kunst hadden bereikt, en dan kan het groote raffinement, waarmede de vormen aan de tries der Ara Paris zijn aangegeven, ons wellicht bekoren, maar wij missen daar bij toch te veel hel élan en de stelligheid van het oorspronkelijke kunstwerk. De gods- dienstige reliëfs pakken terstond door de kracht van uitbeelding en de fraaie gecom- poseerde voorstellingen. Vereeniging «Hulp in het Huishonden". Voor eenigen tijd deelden wij mede, dal de reeds vroeger beslaande vereeniging Hulp in het Huishouden, alhier, die echter in de laat ste jaren een kwijnend beslaan leed, weder was gereorganiseerd. Op een door ons bijge woonde vergadering van leden en begunsti gers waarin de statuien en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld, werd ook een bestuur benoemd. Dit bestuur heeft zich geconslilueerd al3 volgt: mevr. SchokkingMetclerkamp, Tie- tc-rskerkkoorstceg 15, voorzitsler; dr. H. J. M. Boonackcr, Hoogewoerd 138, vice-voorz.; mevr. IleringHengeveld, Witte Singel, se cretaresse dr. W. A. Muyzert, Rijn en Schie- kade 79, 2de secretaris; mej. Boileman van der Veen, vakschool Rapenburg 23, lsle pen- ningmeesteressemevr. FilippoMeter, Hu- go de Grootstraat 13, 2de penningmeesteresso mej. Van der Heijden, Hansenstraat 24a; zuster Den Older, Rijn- en Schiekade 31; de heer Keereweer, Mauritsslraat 44; de lieer Slegtenhorst, Koningstraat 16. De Vereeniging stelt zich voor 1 Mei a.s. met haar werkzaamheden le beginnen. Zij zal slechts die mc-nschen helpen, die lid zijn van do Vereeniging tegen een contributie van 10 cis. per week of 40 cis. per maand Bij een bevalling wordt bovendien de hulp van een kraamvrouwverzorgster gegeven. In de kosten daarvan draagt hol gezin naar de draagkracht bij. Zij, die inlichtingen wenschen, kunnen zich wenden tot alle leden van het bestuur, welke gaarne bereid zijn deze zooveel moge lijk te verstrekken. Chx. Bewaarschoolonderwijs. De „Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Leiden", welke onder haar beheer heeft de scholen aan het Noordeinde, de Pieterskerkgracht, de Middelstegracht, de Pasteurstraat, de Oosterstraat en de Munni- kenstraat, heeft gemeend haar arbeid ver der le moeten uitbreiden en ook de belangen van het bewaarschool-onderwijs te moeten behartigen. Zij heeft aangekocht een mooi, zonnig ferrein van pl.m. 800 M2., gelegen aan de Middelstegracht, bij den Nieuwe-Rijn, waarop met bekwamen spoed een bewaar school zal gebouwd worden. Aangezien de Vereeniging de school voor eig"n rekening zal stichten, waarvoor een bedrog van pl.m. f35.000 benoodigd is, hoopt het bestuur, dat Leidsche ingezete nen, die met dit doel instemmen, doop'gel delijke bijdragen van hun belangstelling zullen doen blijken. Het adres van den pen ningmeester der Vereeniging, den heer A. Couvée. is: Zoeterwoudsche Singel, alhier, en ook de andere bestuursleden zullen voor dit doel gaarne giften in ontvangst nemen. Jaarfeest „Per Aspeia ad Astra". De orkestvereeniging „Per Aspera ad Ad- slra" werd 12 Februari 1921 opgeriohl en beslaat alzoo drie jaar. Evenals de eersle en de tweede verjaardag moest ook de derde natuurlijk feestelijk worden herdacht. Dit geschiedde gisteravond in de groote Slads- zaal, waar de vele genoodigden plaals namen zoo beneden alsijjoven; beneden aan tafeltjes, waarop bltwnienhulljes ston den. In afwachting van de dingen, die komen zouden, konden de gasten liet programma inzien en zij ontwaarden, dat dit veel en velerlei in uitzicht stelde: muziek, dans, tooneel en de traditioneel tombola. Deze was nu al bijzonder rijk Ivoorzien, nl. met niet minder dan zeshondejl prijzen, waarbij bijzonder mooie. Keurig waren zij opgesteld op twee tafels vóór het tooneel; in de na bijheid slond het vaandel. Met het beste nummer, waarmede begon nen kon worden, met den „Per-Aspera-ad- Astra"-marseh, werd aangevangen. Toen was het woord aan den voorzitter, den heer P. J. van Leeuwen, die het zich een eer achtte dezen feestavond met een enkel woord te openen en allen een harte lijk welkom toe le roepen. De Vereeniging viert than3 haar driejarig bestaan. Zij wil dit luisterrijk doen. Het doel, waarnaar zij geestdriftig streeft, is po pulariteit; niet door zich beschikbaar le slellen ais strijkje oi ensemble om bij aller lei voorkomende gelegenheden enkele num mers te geven, maar door het geven van concerten en fceslavopden, opdat zij muziek liefhebbers tot zich trekken zal, die het oor willen leenen aan goede dilettantenmuziek; al wil dit nog niet zeggen, zei spr., dat onze muziek al zoo schoon is; maar wij streven steeds naar verbetering en volmamaiing van het programma. Op een feestavond als deze is de muziek echler bijzaak. Wij zullen onze genoodig den, wien de Vereeniging vreemd is, wel met ons doen kennis maken, maar het over- groole deel van den avond biedt heel andere dingen, welke echter zeer zeker in ieders smaak zullen vallen. Koslen noch moeiten zijn gespaard om den avond te doen slagen. Spreker hoopte, dat elk rechtgeaard Lei- denaar en muziekliefhebber belang zal gaan stellen in deze orkestvereeniging en haar streven zal willen steunen. De voorwaarden daartoe zijn sleehls een jaarlijksche contri butie als donateur van f 2.50, als kunstlie vend lid 11.50, met kaart voor heer en dame, en f 1 voor één persoon. Daarvoor krijgt men twee avonden van ontspanning (concert en feestavond). In 't bijzonder stelde hij de aanwezigheid op prijs van mej. Corry de Wekker en eenige harer leerlingen; van mej. Zaayer, haar be geleidster, en van de medewerkers de hee- ren J. Noordanus Jr. en H. Boogers; de da mes medewerksters van de feestcommissie; de Pers en de vertegenwoordigers van het Leidsche strijkensemble „Euterpa", de Ned. Handelsreizigersver., de handelsreizigers- vereeniging „Eerdracht", het mu ziekgezelschap „Orpheu6", de Commissie voor de Volksbijeenkomstcn, de Centr. Ver. voor Arbeidersontwikkeling, de Chr. mu- ziekver. „Athalia", de Leidsche Chr. Oranje- Ver., de Chr. zangv. „Deo Volente", van Rijnsburg, de zangver. „Oefening kweekt Kunst", te Sassenheim, en de Leidsche On- derwijzersgymastiekver. Spr. eindigde aldus Dames en Heeren, helpt, dat deze avond slage. Weest vroolijk en viert feest alsof het een bruiloft was. Vele aardige verrassingen wachten u. En helpt ons bovendien zorgen, dat de goede stemming en de orde gehandhaafd blijven tot het einde. Ten slotte wilde hij allen een recht ge- zelligen avond toewenschen en droeg hij de leiding van het feest over aan de feestcommissie (applaus). Mooi werd toen door het orkest de ouver ture „Stradella" van von Flotow ten gehoore gebracht. De heer M. Jansen, voorzitter van de feestcommissie, sprak nu toe den directeur, den heer J. Noordanus Sr. Hij bracht hem dank voor al datgene, wat hij ook in het afgeloopen vereenigingsjaar weer voor het orkest was geweest, dacht daarbij aan de prettige repetities en aan de beste resul taten der uitvoering. Ale bewijs van erken telijkheid bood hij den directeur een vulpen en een potlood aan, daarbij den wensch uit sprekende, dat de heer Noordanus hiermede nog veel zou mogen componeeren en arran- geeren, Nog iemand werd gehuldigd en wel de secretaris der Vereeniging, de heer F. H. Kriek Jr., die zich ook zeer verdienstelijk jegen3 haar heeft betoond. Bij monde van den heer Van Leeuwen, den voorz., werden hem namens de Vereeniging een akten- tasch en namen3 eenige aanwezigen in de zaal een muziekstandaard aangeboden. Een driewerf hoera werd te zijner eer aange heven. In liet kort than3 waf er verder nog ge schiedde: het orkest zelf bracht verschei dene nummers ten gehoore, één met een pylophone-solo van genoemden heer Kriek; mej. Corry de Wekker vergastte het gezel schap op haar in dit seizoen in breeden kring alhier bekend geworden dansen; leer lingen van haar dansten ook oi bespeelden het klavier; een tooneelstukje „De Aard schok" werd voor het voetlicht gebracht en de loten voor de tombola vlogen weg, maak ten eerst velen dolnieuwsgierig en later minder of meer gelukkig. Ton bale van de bibliotheek werd de ver- loling van een eleclriscke lamp, tegen gere- duceerden prijs geleverd door de firma De Vries en Stevens en desverkiezende to rui len tegen iets anders, aangekondigd. Deze firma zorgde tevens voor de tooneelverlich- ting, waarmede zij eer inlegde. Een lange rij van firma"s had de prijzen voor de tombola ter beschikking gesteld. De heer Verbiest had voor de bloemetjes gezorgd. Behalve woorden van d.tnk kregen de dames De Wekker en Zaayer bloemen. Het voor velen genoeglijke feest, heiwelk eindigde met een bal, heeft uren geduurd. Voor het marine-sanatorium-fonds. De uitvoering, gisteravond in den ioyer der Stadszaai gegeven ten bate van het tnarine-sanatoriumfonds, is als geheel een bijzonder succes geworden. De zaal was geheel bezet, zóó zelis dat men bij -den ingang nog eenige belangstel lenden had moeten terugwijzen, gelijk in het openingswoord werd gezegd, toen de aanwezigen, waaronder ook de burgemees ter, werden welkom geheelen en de hoop werd uitgesproken, dat... Enfin, wij zei den immers al dat die hoop in vervulling is gegaan. Niet alleen zal het financieels re sultaat wel bevredigend zijn, doch ook wat de uitvoering zeli betreit kunnen wij met het volste recht verklaren, dat de zeemili- eiens-seiner meer hebben geboden dan men meende te kunnen verwachten. Natuurlijk viel ook hier weer, ais te doen gebruikelijk is, de gewone fout te constateeren van een te uitgebreid programma, waardoor de meeste aanwezigen omstreeks twaali uur genoeg hadden van hot weinig interessante en zoutelooze gepraat in Charivarius' blij spelletje „Het nieuws systeem", en huis waarts gingen. Doch dit is dan eigenlijk ook de eenigsle aanmerking, welke wij hebben ie maken. Voor de rest was 't goed bekeken, gelijk dal in kazerne-laai pleegt genoemd te worden. Een uitvoerige beschouwing van het pro gramma wenschen wij niet le geven, maar toch meenen wij in het bijzonder te moeten noemen de levensliedjes van „Stamboek nummer 7285". Inderdaad: dit was het beste nummer van heel dan avond en dat de aan wezigen het met deze meening volkomen eens waren, bleek overduidelijk uit den levendigen bijval, die telkens weer opkla- terde, hetgeen, zij het in eenigszin3 meer be perkte male, eveneens voor de tooneelnum- mers, de negerliedjes en de muziek gold. De zeemilicien3 kunnen met groole vol doening op deze uitvoering terugzien. Wel nu, wat wil men nog meer? Gisteravond had de eindles plaats van het eersle cursusjaar der Rijks Tuinbouw- Wintercursus, uitgaande van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde afd. Leiden in het schoolgebouw aan de Langebrug. Tijdens de aanwezigheid van de Commis sie van Toezicht 3lelden de leeraren eenige vragen ten einde de leerlingen in slaat te stellen te toonen of het gegeven onderwijs met vrucht was genoten. Voor het 2de cursusjaar werden toegela ten: F. J. Langezaal, L. P. Dee, I. Krutsch, C. Favier, A. v. Eijck, J. J. v. d. Blom, J. Bleyie, H. Huisman, T. Sollie, J. v. Leeuwen, G. Verlind, P. Goudswaar!, A. Segaar on A. Erades, waarvan enkelen voorwaardelijk. Afgewezen één. De Comm. van Toezicht bestond uit de heeren E. Th. Witte, voorz.A. N. Ballego, seer.; A. Zwart en A. Galjaard. De leeraren waren voor plantkunde en plantenziekte-leer de heeren E. If. J. Cu- naeus, hortulanus te Delft; voor bloemisterij J. Kriest Jzn. alh.; v.oor scheikunde, natuur kunde, bemestingsleer en kennis van den grond: J. de Groot, hootd eener openb. lagere school le Alphen; voor fruit en groenteteelt J. Boerma, te Delft. Gedurende den zomer zullen door de leer lingen onder leiding van een dor leeraren excursies worden gemaakt naar Veur, West- land, den Leidschen Hortus, en Alphen. Door wijlen mej. Joh. Bosma, te Zut- fen, i3 bij testamentaire beschikking aan de Vereeniging voor Misvormden alhier een le gaat van vijfhonderd gulden geschonken. Bij het bezoek, dat H. M. de Koningin op 8 October ter gelegenheid van de 350-ja- rige herdenking van Leidens Ontzet hier zal brengen, zal de Sludentenvereeniging „Pro Patria" Haar een eerewacht aanbieden. Alhier waren gisteren voor het apolhe- kers-assistent-examen opgeroepen vier can- didaten. Geslaagd zijn de dames L. de Kreek geb. te Vlissingen; L. J. H. Smit, geb. te N.- Lekkeriand, en M. L. Spruyt, geb. te Rotter dam. Binnenkort is een voorstel le verwach ten om wegens gebrek aan belangstelling de Nederlandsche Studentenorganisatie, N. S O. op te heften. BINNENLAND. Oprichting eener nienwe Chr. Bewaar, school te Leiden. j De staking in de Rotterdamsche haven is afgeloopen. De onderhandelingen tnsschen Nederland en Rnsland zijn op een dood pnnt gtêin. digd. BUITENLAND. Op Ierland schijnen de oude toestanden terug te keeren, De financieele voorstellen in Frankrijk afgehandeld. Marx en Stresemann brengen te Weenen een bezoek bij den Franschen gezant, die dit bezoek beantwoordt. Tot loden van do Almanakredactie van liet Leidsch Studentencorps zijn voor 1925 benoemd de heeren J. W. Schuit, pracses; B. M. Telders, ab aclis; G. C. D. van llarden- broek, quaestor; T. W. van Oss en J. L. A, Visser, assessoren. Heden was het veertig jaar geleden, dat onze stadgenoot D. Gaykema, cis druk ker in dienst kwam bij A. W. Sijthoii's Uit gevers-Mij. Te tien uur werd de jubilaris door de Directie ontvangen en op hartelijke wijze toegesproken, waarbij de gebruikelijke enveloppe met bloemstuk overhandigd word. Ook het personeel liet zicli niet onbetuigd en vereerde hem met een cadeau, terwijl de machinezetterij hem een bloemstuk aan bood. Vervolgens mocht hij van de chefs nog een souvenir met vele gelukwensclien ontvangen. Dinsdagavond a.s. zal dr. Johannes Müller, een der meest vooraanstaande figu ren onder de geestelijke leidslieden van on zen tijd, alhier in het Universiteitsgebouw een voordracht komen houden over ,,13erg- prodigt und moderne Kultur. Hij spreekt in het Duilsch. Voor dit doel heelt zich een plaatselijk comité gevormd, bestaande uit prof dr. K. H. Roossingh, voorzitter; prof. dr. G. J. Thierry, prof. dr. G. J. Ifeering, prof. dr. A. J. de Sopper, ds. W. Th. Boissevain, ds. J. W. G. Goedhard, J. II. Smit Sibinga, C. J. H. Verhoef .secretaris, riantsoen 55; mej. L. C. Dufour, Chr. Gunning, II. de Zwart. mej. L. H. Gallois, J. N. Sc-vensleg en mej. M. A. Klomp. Het zou dit comité de secrelaris is tot het geven van inlichtingen bereid ver heugen, indien aan dr. Müller een belang rijke som kon worden meegegeven. Dr. Müller aanvaardt geen honorarium ten bate van zichzelf, maar tot steun en instand- houding van „Schlosz Elmau" en vaar honderden tijdschriften in Duilschland door den nood der tijden gedoemd werden te ver dwijnen) lot verzekering van liet voortbe staan cn de toekomst der „Grüne Blatter", velen meer bekend als Blatter zur Pflege persflnlichen Lcbens". Het comité hoopt dan ook, dat wie hel geluk heeft, dat hij het zich kan veroorlooven,, een grootero bij drage zal willen afslaan. Ilel 25-jarig jubileum der afdeeliiig Leiden van de S. D. A. P. op 31 Mei a.s. zal gevierd worden met een propaganda-avond. „De Stem de3 Volks" en Sternheim zullen er oplreden. De oprichtere der afdeeling zullen worden uitgenoodigd aanwezig te zijn. liet Luxor-ihealer geeft deze week voor de pauze een uitgebreid journal, ko misch nummer „Een huwelijk per draad- looze" benevens de geschiedkundige film Lola Monlez, opgenomen aan het Fransche en Spaansche hoi, welke zeer mooi van aan kleeding is. De hoofdfilm, welke oorspron kelijk gegeven zou worden is vervallen en men Krijgt nu „De Brandstichter", in 6 ac- ten, er voor in de plaats, een film, die even als de vorige keurig van spel en aanklce- ding is. Ook het Casino-thealer komt met een goed verzorgd programma. Voor de pauze een mooie opname van een reis door Canada, gevolgd door een drama „de Zeeleeuw", dat in Noorwegen tijdens de walvischvangsl zeer mooie momenten le zien geett. Na do pauze een roman in 7 aclen, getiteld: „De gevaarlijke leeftijd", waarin wordt weerge geven dat niet ai lijd alleen de leeftijd van 20 jaar gevaarlijk is, doch dat gewoonle en sleur op lateren leeftijd niet onderschat moet worden. Gisteravond hield „Selskip Fryslan" de vereeniging van Friezen in Leiden, een druk bezochte vergadering in de bovenzaal van „de Harmonie", Breesiraat. Bestolen werd zich als afdeeling aan te sluiten bij den Bond van Friesche vereenigingen bub

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1