L. v. GEELEN, His Masters Voice LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Maart. Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. PLATEN en NAALDEN in de grootste keuze verkrijgbaar. Haarl.straat 55 to. Rejo Theater UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Wo. 19638. De bezuinigingsplannen ten aanzien van de bezoldiging van het Rijkspersoneel. t Sen wetsontwerp is ingediend, houdende yooroopige voorziening ten aanzien van de bezoldiging van de leden van de Algemeene jRekenganier. Blijken? dit wetsontwerp worden de ambts iweddeo voor den voorzitter en de overige le- ,jflen met ingang van 1 Mei 1924, verminderd met 10 ten honderd. Ge!like vermindering wordt toegepast ten aanzien van de wedden van hen, die met in gang van of na 1 Mei 1924 in functie treden. Do memorie van toelichting luidt als volgt: .Gelijk bekend, is de Regeering van oordeel, dat onder .de maatregelen, welke het herstel yan het financieel evenwicht moet brengen, ook een herziening van de wedden van liet uit *s Rijks kas bezoldigd personeel een plaats moet vinden. Liet iigt in het voornemen, daartoe met in gang van 1 Jan. 1925 een algemeene sala risherziening, waarvan de voorbereiding uiteraard tijd voracri, tot stand te brengen, terwijl dan voor 1924 een voorloopige voor ziening moet worden getroffen. Zooals van zelf spreekt, kan bij de voorloopige voorzie ning bij ontstentenis van het noodige mate riaal slechts in zeer beperkte mate in onder scheidingen worden getreden. Trouwens, le gen een aldus onvermijdelijke iiiformiteit be staat te minder bezwaar, waar de voorzie ning niet van over een kort tijdvak zal gel den en bovendien naar de bepaalde bedoe ling in geenen deele op de definitieve herzie ning zal praejudicieeren. De overwegingen ter zake nan de hand van bet vorenstaande, hebben tot de slotsom ge leid, dat de voorziening voor 1921 aldus valt te treffen, dat met ingang van 1 Mei op de bezoldigingen een korling wordt toegepast en .wel voor gehuwden en kostwinners van aan vankelijk 5 pet., welk percentage dan met ingang van 1 October op 10 pet. zal worden gebracht, en van aanstonds 10 pet. voor de pverigen. Het vorenstaande moet naar liet oordeel 'der Regaering in liet algemeen ook gelden yoor hen, wier wedde bij de wet is geregeld. Een herziening van die regelingen is dan ook in voorbereiding, terwijl ook hier aan een Voorloopige voorziening niet kan worden ont komen. Iiilussclien is de Regeering ten aan zien van de laatstbedoelde voorziening van .Oordeel, dal aan de in de voren aangegeven Onderscheiding beoogde geleidelijkheid der korling voor de onder de wettelijke regelin gen vallende groepen minder behoefte be staat. zoodat voor deze met 1 Mei een uni forme korting van 10 pek voor allen zal kun nen ingaan. Het hiernevens aangeboden wetsontwerp strekt om op den vorenaangegeven voet voor de leden dor Algemeene Rekenkamer een Voorziening te troffen. Gehuwde ambtenaressen. Op viagcn van mevrouw Bakker Norl, lid van de Tweede Kamer, betreffende: in trekking van bel ontslag aan gehuwde ambtenaressen, ten onrechte als niet-kosl- Vmsler aangemerkt; verleencn van wacht- telcl aan gehuwde amblenaressen-nict-kost- jWinster met bijna 7 dienstjaren; terugbe talen aan laatslbedoclden van de pensioen premie. in geval van niet-toekenning van ^aehigeid: 1. Is de Regcering bereid, liet ontslag van éen gehuwde ambtenares, die niet als kost- iWiuster is beschouwd, doch omtrent wie door de commissie-Schepel wordt beslist, dar zij wil kostwinster is, ongedaan le pi aken? 2. Is d" llegeering bereid, de gehuwde Vtrntenaressen-niet-koslwinstcr. met bijna dienstjaren, aan wie ontslag is ver wend, wachtgeld te verleenen, totdat zij foren dienstjaren liebbcn? 3. Is de Regecring bereid, aan de ontsla- - gil gehuwde ambtenaressen met minder dan zeven dienstjaren, voor zooverre zij Biet in aanmerking worden gebracht voor een wachtgeld als in vraag 2 bedoeld, de peiiMioenpremie terug te betalen door toe kenning eener gratificatie, zooals bedoeld is in het Koninkliik besluit van 14 Augustus 3b23 no. 56? I hseft de Minister van Justitie geantwoord: Ad. 1. Indien ter gelegenheid van het be roer van een wegens overcompleet ontsla- met betrekking tol bet toegekende Wachtgeld wordt vastgesteld, dat de ontsla gene daarbij ten onrechte als niet-kostwin- 'ficr is aangemerkt, is daarvan wel is waar rechtstreeks slechts het gevolg, dat zijn j Vrachtgeld op anderen voet moet worden geregeld, doch ligt daarin toch, voor zoo- Weel het ontslag zelf op het niet-kostwin- I rarechap was gegrond, tevens opgesloten, Bat dat ontslag ten onrechte is verleend, liet ligt dus voor de hand, dat in zoodanige Gevallen het ontslag zelf alsnog ongedaan ^ordt gemaakt. De Rcgcering is daartoe bereid en zij lieeft dan ook de met 1 Maart 3-1. ontslagen gehuwde ambtenaressen, die in beroep zijn gegaan van haar wachtgeld- beschikking. hangende bet beroep, als teachtgeldsler in den dienst gehandhaafd, opdat een ongedaanmaking van het ontslag in voorkomende gevallen zonder bezwaar 2al kunnen verloopen. De vraag kan dus bevestigend worden beantwoord, met dit voorbehoud evenwel, dat de taak der com missie-Schepel van adviseenenden aard is, Zoodat haar oordeel sleclils beslissend is, Voor zooveel het door de regeering wordt Vvergenomen. Ad 2. Voor hen, die wegens overcompleet bntslagen worden en met inbegrip van den lijd. door hen op wachtgeld doorgebracht, ni°t ten volle een diensttijd van zeven ja ren bereiken, een bijzondere voorziening le treffen, opdat de diensttijd van zeven jaren worde vervuld en zij aldus in het genot ko men van pensioen, gaat niet wel aap. Het JJot-e zijn, dat het verschil lusschen hen. c wel, r hen ,die niet in de termen voor £fmsloen vallen, greet is en dit verschil wteraard in de grensgevallen het sterkste jpieekt, dit bezwaar kan niet worden on- fcw-anjen door de grens cenigszins naar h«neden te vc-rplaalsen, omdat dan immers om het nieuwe grenspunt precies hetzelfde bezwaar or komt. Een meer rationeele rege ling van de financieele gevolgen van de wegens overcompleet verleende ontslagen, waarbij de groote verschillen, die thans voor de ontslagenen van een zelfde groep voorkomen, meer worden vereffend, is naar het oordeel der Regeering eerst mogelijk, indien die regeling niet meer. zooals tban9, over tweeërlei bepalingen wachtgeldre geling en Pensioenwet verdeeld zal zijn, doch als een geheel kan worden getroffen. Het is mede om die reden, dat de Regee ring overweegt, de Pensioenwet aldus te wijzigen, dat het voor hen, die wegens over compleet ontslagen worden, daarin opge nomen pensioen komt te vervallen, waar tegenover dan de wachtgeldregeling nader in beschouwing zou kunnen worden ge nomen. Ad 3. De gratificatie, waarop in de vraag blijkbaar wordt gedoeld. i9 die. welke in elk afzonderlijk geval bij Koninklijk besluit pleegt te worden verleend aan de ambtena ressen. welke bij huwelijk vrijwillig ont slag nemen en. bij gemis van 15 dienst jaren, zelfs op uitgesteld pensioen geen aan spraak hebben. Zij is gelijk aan het bedrag van de pensioenbijdragen, die de ambtena ressen vóór 1 Januari 1920 hebben gestort. Uit de gegeven omschrijving volgt, dat de bedoelde gratificatie betrekking heeft op een geheel ander geval dan waarvan sprake is bij het wegens overcompleet verleend ontslag aan een gehuwde ambtenares. Im mers. bij dat ontslag heeft toekenning van wachtgeld plaats. Het verleenen van een gratificatie aan deze zou bovendien tot con sequentie hebben, dat een terugbetaling van pensioenbijdragen zou moeten volgen aan ieder, die zonder uitzicht op pensioen onvrijwillig uit den dienst wordt ontslagen Die consequentie kan toch niet worden aan vaard, zoodat de vraag niet bevestigend kan worden beantwoord. De gesloten tijd voor de binnenvisscherij. Op een vraag van den heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, betreffende wijziging van den einddatum van den geslo ten tijd voor de binnenvisscherij, heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord: Overeenkomstig het advies van de derde en vierde afdeeling (rivier- en binnenvis scherij) van den Raad voor de Visscherij, heeft ondergeteekende er, op grond van de daarbij betrokken belangen betreffende de bescherming van den vischstand, van afge zien voor dit jaar den datum van aanvang van don gesloten tijd. zijnde 16 Maart, te wij zigen in 1 April. Bij het nemen van deze beslissing is niet uit het oog verloren, dat door de lang aan houdende vorst, vele binnenvisschers in den afgeloopen winter weinig gelegenheid hebben gehad hun bedrijf uit te oefenen en dat een verlenging van den vischtijd tot 1 April voor vele visschers, na een tijd van weinig ver diensten, eenig financieel voordeel zou heb ben kunnen opleveren. Daartegenover werd echter ook overwogen, dat gedurende den gesloten tijd de binnen visschers niet zonder verdiensten zijn, om dat zoodra het weder omslaat, een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de aalvis- scherij met fuiken en dobbers, welke vis scherij niet gesloten wordt. Zooals hierboven reeds werd opgemerkt, heeft het belang van dc bescherming van den vischstand bij de beslissing den doorslag gegeven, en wel inzonderheid van snoek en baars. Dat deze visclisoorten uithoofde van de weersgesteldheid dit jaar later dan gewoon lijk zullen paaien, staat allerminst vast. De kans, dat met name de snoek dit jaar vroeg tijdig zal paaien, is volstrekt niet uitgeslo ten, omdat zooals de ondervinding leert, in voorjaren, dat het ijs lang in het water blijft, de snelle stijging van de temperatuur van het water na het smelten van het ijs het rijp wor den van de snoek bevorderd. Daarbij is er rekening mede gehouden, dat de bescherming van den snoeksland, die èn in de rivieren, èn in de vele binnenwateren het vorige jaar een verblijdenden vooruit gang vertoonde, en aan welks verbetering de laatste jaren door het op groote schaal kwee ken en uitzetten van jonge snoek met kracht gewerkt wordt, zich beslist tegen een ver lenging van den vischtijd verzet. Het geven van de gelegenheid lot het weg vangen van den snoek onmiddellijk vóór en tijdens den paai lijd is daarom nog te beden kelijker, met het oog op de bescherming en instandhouding van den snoekstand, omdat deze visch zich dan in scholen vereenigt op de ondiepe paaiplaalsen, waar zij met weinig moeite te vangen is. Uit de bouwvakken. In een Donderdag gehouden vergadering van de Plaatselijke Federatie van Bouw vakarbeiders, Amsterdam, is de volgenue motie aangenomen: Do vergadering ci>z., gehoord de bespre kingen betreffende de voorstellen der pa troons voor de afsluiting van een landelijk collectief contract, houdende verlaging van bet loon en invoering van den B^-uren-dag; besluit deze voorstellen eenparig af te wij zen en voorts dat elke poging welke door de patroons ten opzichte van deze zaak zal wordon gedaan (betzij partieel, hetzij algemeen) onvoorwaardelijk beantwoord dient te worden met den daadwerkelijken strijd dat er door de leden dor Plaatselijke Federatie van Bouwvakarbeiders in duuw contact met de besturen zal worden opge treden, ten einde te trachten gezamenlijk met alle op het werk zijnde arbeiders den strijd aan te binden. In verband hiermede betreurde d« ver gadering bet dat de hoofdbesturen der an dere bonden hun woord reeds hebben go- geven voor verdediging van den 8Vfc-uren- dag en de loonsverlaging, maar zij ver trouwde dat de leden dier bonden cr ge heel anderg over zullen denken en inder daad bereid gevonden zullen worden om met de Federatie gezamenlijk den strijd aan te bindeD. Naar het. ,,Hbld." verneemt, is het op het oogenblik nog verre van zeker, dat de collectieve arbeidsovereenkomst, zooals deze verleden week in de oooferentie van vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers is vastgesteld, door de arbei dersbonden zal worden aanvaard. Dat de Federatie het accoord zal verwer pen, is, zooals uit de bovenstaande motie blijkt, te verwachten na het afwijzend ad vies van bet hoofdbestuur De hoofdbesturen der andere organisa ties hadden geadviseerd tot aanvaarding en de bondsraden gingen met dit advies accoord, zoodat'Jn de ledenvergadering wel ke in den loop van deze week zijn gehou den, het accoord is verdedigd. De oppositie bleek echter zeer sterk. In Amsterdam heeft de afdeelingsvergadering van den Algemcenen (modernen) Bond met groot© meerderheid het accoord verworpeo Ook uit verschillende andere afdeelingCD van den bond kwamen berichten van ver werping. o.a, uit Groningen. De besluiten van alle afdeelingen zijn nog niet bekend, zoodat niet vast staat hoe het eindresultaat, zal zijn. Ook in deD It.-K. "Bond was er veel te genkanting. Do afdeelingen Amsterdam, Den Haag. Nijmegen en Groningen van dien bond hebben, zijn wij wel ingelicht, het accoord vrrworpen. Do Landelijke R.-K Bond en de Christ organisatie hehhoD het contract aanvaard. RECLAME. 6989 AlUeraade. Burgerlijke Stand. Geboren: Veronica, d. v. Wilhelmus Kui pers en Johanna van Klink; Barbara En- golina, d. v. Martinus Hoogenboom en Cor nelia Johanna Maria Bakker; JohaDnes Leonardus Josephus, z. v. Leonardus Pe trus Johannes Marinus van Akkeren en Geertruida Maria Cornelia Nefkens; Alida d. v. Johannes Turk en Helena van Klink. Overleden: Cornells van Klink, 83 jr. De keuring van de dienstplichtigen voor de lichting 1926 zal voor deze ge meente plaats hebben ten raadhuize alhier op 13 en 14 Mei a.s. Op 13 Mei zullen 44 ingeschrevenen en op 14 de overigén ge keurd worden. Voor de eerste maal zal de keuringsraad in deze gemeente zitting hou den, hetgeen voor de dienstplichtigen een groote verbetering genoemd mag worden. Bodegraven. Het heerenhuis in de Spoorstraat, alhier, publiek geveild ten over staan van notaris Krüsemann, is gekocht voor f 5700 door H. Schoo Jr. Hazerswonde. Donderdagavond gaf de Chr. zangvereen. „Zang en Vriendschap", onder leiding van haar directeur, den heer L. J. Windhorst, haar 4e openbare uitvou- ring in de Ned.-Herv. kerk. De eere-voorzibter, ds. Luuring, opende, nadat gezongen was Ps. 68 10 de vergade ring met gebed, en sprak een kort inleidend woord Daarna werd aangevangen met het afwerken van het programma, bevallende 15 nummers, welke over het geheel genomen keurig werden uitgevoerd. Wel werden bij de nummers 3 (een zeer moeilijk stuk) en 6 eenige onjuistheden waargenomen, maar het 9e en het 14e nummer waren dubbel goed. In 't bijzonder trof on9 No. 12, dat met or gelbegeleiding werd uitgevoerd. De soli's werden daarin keurig en gevoelvol gezongen en de begeleiding van den heer J. G. Wind- horst was onberispelijk. De overgangen naar sterk en zacht (p.p. en f,f.) en omgekeerd, kwamen ditmaal goed lot baar recht, en ook de uitspraak liet niets te wenschen over. „Zang en Vriendschap" heeft de aanwo- zigeneen genotvolle avond verschaft. Al hoewel de opkomst bevredigend was, had den we toch gaarne een grooter aantal be langstellenden gezien. Aan het einde van hel programma was ds. Luuring voorzeker wel de tolk van de ver gadering, toen hij, èn zangvereeniging èn directeur hartelijk dank zegde voor hetgeen ten gelioore was gebracht. Ook het publiek werd dank gebracht voor het handhaven van de goede orde, en de betoonde belangstel ling bij deze uilvoering, die met zooveel aan dacht en stilte was aangehoord. Nadat gemeenschappelijk Ps. 72 11 staande was gozongen, sloot Z.Eerw. het samenzijn met dankgebed* Het bouwen van een villa, voor reke ning van den heer T. Wezelenburg Kzn., al hier, is opgedragen aan den heer Do Kort, van Rijnsburg. Donderdagavond vergaderde in het lokaal achter de Geref. Kerk, de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs. Nadat de heer D. de Bruijn, voorzitter der vereeniging, de vergadering met gebed had geopend en een inleidend woord gesproken had, verkreeg de heer Jac. Bol, secretaris, de gelegenheid tot het uitbrengen van zijn verslag, waarna de penningmeester, de heer W. van der Spek, het financieel verslag uit bracht, hetgeen reden gaf tot tevredenheid. De heer Offringa, hoofd der school, hierna het woord verkrijgende, behandelde het on derwerp „Opvoeden tot ongehoorzaam heid waarmede in onze dagen vele ouders en opvoeders wel rekening moge hou den. De heer Offringa sloot, na de rond vraag, het samenzijn met gebed. Kerke 1. bericht voor morgen. Ned.-Herv. kerk hal/tien en halfzeven, ds Luuring. Geref. kerk half tien en halfzeven, de heer Willemse, theol. cand. te Amsterdam. Koudekerk. De chr. zangvereeniging „Koudekerksch Gemengd Koor" gaf Woens dagavond haar 8e uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Het kerkgebouw was goed bezet Na opening door den eere-voorzitter ds. C. D. Israël, werd het programma onder leiding van den heer C. v. d. Keur uitnemend en in zuiveren toon afgewerkt, alhoewel de veree niging in het afgeloopen jaar, nogal eens met moeilijkheden te kampen gehad heeft en men niet veel vorderingen maakte, kan men met voldoening op dezen avond terugzien. De leiding is in goede banden. Ter afwisseling werden nog enkele soli's gezongen en enkele stukjes voor viool en orgel gegeven. Ds. Is raël dankte aan 't eind voor dezen genolvol- len avond en maakte tevens bekend dat de bazaar ten bate van het orgel der vereeniging en ook voor de kerk gehouden zal worden Woensdag en Donderdag 19 en 20 Maart. Spr. wekte een ieder op dezen bazaar te komen bezoeken. Kerkelijk bericht. Zondagmorgen half tien ds. J. de Bruyn van Alfen a. d. Rijn, 's avonds half zeven ds. Israël. Leiderdorp. Ook dr. J. J. Persant Snoep is begiftigd met de medaille van koning Al- bert van België met het lint. RECLAME. NOODSEINEN. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkel baar wordt I Haar tobberig werk binnenshuis, wasschon, strijken, verstellen, poetsen en de eindeloozo huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig I Prikkelbaarheid, pijn in do lendenen en zijden, hoofdpijn, rugpijn, urine- kwalen, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van niervei zwakking. Om zich 1e hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger niorstoornis- sen, is het tijd om aan zichzelf te denken en do worstelendo nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeueesmiddel is geen allea genezend middelhet werkt alleen op de nie ren on blaas, en het baat tegen pijnlijke ver schijnselen van nier- en blaaskwalen als nier- zand, rhcumatick, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezsurver- giftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken cn drogistza ken k f 1.75 per flacon (geel ótiket met zwarten opdruk)". 8924 Haarlemmermeer. Een molorscliipper uit Leiden sloeg Donderdagavond in de ring vaart bij Aalsmeer van zijn met Uinke snel heid passeerend vaarluig. Niet dan mei groole moeite kon de man, die niet zwem- men kon, door middel van een roeiboot wor den gered. Burgerlijke Stand. Geboren Catharina Antonia, d. v. J. J. Nooij en M. C. Blonk; Maria Adriana, d. v. B. van .Wijk en D. Broekhuizen Martje, d. v. J. de Groot en H. de Hoop Hendrika, d. v. A. van Zundeit on H van der Vlugt Anna Paula, d. v. Q. C. Kamp en G Heemskerk; Maria, d. v. J. Buehner en T. Vos; Jaantje Cornelia, d. v. fl. Toxo- peus en J. C. Slobbe; Wilhelmina Johanna, d. v. M. Blokker en Q. A. Warmerdam. Ondertrouwd: J. van der Linde, 2? j. en A. J. H. Wilms, 22 j.D. Bloein, 22 j. cn K. O. de Ron, 19 j.O. Verbeek, 21 j. en D. E. B. van der Meijdon, 24 j.Chr. van Dragt, 24 j. en G. Betjes, wed. 27 j. GehuwdG. Roubos, 29 j. en L. Bakker, 17 j. OverJedeüFcrdinandus Boelé, 74 jaar, wedr. vaal M. L. de Euijt; Dirkje Kolle, 2-1 V gehuwd met P. C. Goosen; Clasina Wilhelmina Maria Filippo, 66 j. gehuw-d met O. P. Gehrels; Jan Oudt, 70 j. wedr. van J. Streefkerk; Jaosje Hendrika Rem, 90 j. wedr. van J. van Delft; Cornelis Wes- seling, 9 mnd. z. v. H. J, Wesseiing en O. A. Kreeke; Maaltje Bakker, 78 j. weduwe van Cs. van Wieringcn. Levenloos geboren: Twee kinderen van hb vrouwelijk geslacht (Tweeling) van P. Jvan dor Ent en A. J. van Groenigen. Hillegom. De installatie der verlichting van de openbare school alhier is na aanbe steding gegund aan den heer L. Schoonder- beek alhier. Kerkelijk bericht voor morgen. Ned. Herv. Gemeente voorm. 10 en nam. f.30 uur ds. van Bemmel. Gerelormeerde Kerk voorm. 10 uur en n.m. 5 uur ds. van Herksen. Chr. Gereform. Kerk. 10 uur en nam. 5 u. ds. Zwiep. Ned. Prot. Bond voorm. 10.30 uur dr. 3, A. Beijerman van Amsterdam. Katwijk. Burgerlijke Stand. Geboor ten: Maria, d. van Willem Bolermans en A. J. van der Zwart. Arie, zoon van A. van der Plas en C. J. de Jong. Maartje dochter van W. Imthom en H. van der Plas. Teu- r.is zoon van T. van Rhijn en A. Peeman. Leendert, zoon van Jac. van Beelen en II. van Duijn. Trijntje, dochter van R. van Duijn en Tr. van der Plas. Overleden: Trijntje de Best, echtgenoote van Jac. Remmelzwnal, oud 64 jaren. Huwelijken: Rein Nijgh en Jannetje Guijt. N. J. van Duijvenbode en W. de Mooij. Kaiwijk-aan-Zee. Volgens de jongste opgave aan het Gem. Arbeidsbureau was de stand der werkloosheid als volgt: visschers 57; losse arbeiders 55; opperlieden 5; grond werkers 10; metselaar 1; kuipers 6; tim merlieden 2; scheepmaker 1 cn letterzetter 1, totaal 138 personen. Met de waarneming als zaalbewaarster in de Gemeentezaal i9 thans benoemd mej. de Klerkvan der Plas. Door het gemeentebestuur is ten be, hoeve van den dagelijkschen atslag van visch aan den Noord-Boulevard, nog \oor eenigen tijd uitstel gegeven om visehmarkt te houden. Dit in verband met het late avondi uur waarin wordt verkocht en den vroeg in, vallenden avond. Gisteravond bad in tegenwoordigheid van een talrijk publiek de aangekondigde uitvoering plaats van de christelijke zangver, eeniging ..Halleluja" Tot dit doel was afge staan de Oude Kerk, aan de Strand Boule- vard, voor welke instelling deze vereeniging meermalen op verschillende plaatsen zong. Ds. Rutgers, hiertoe uitgenoodigd sprak een openingswoord. Hij zeide gaarne voldaan te hebben aan het verzoek der vereeniging die reeds 24 jaar bestaat. Alsnu kwam de zang vereeniging naar voren Prachtig klonken de stemmen door de gewelven van dit oude ge bouw. Kr werden een 16-tal nummers ten gehoore gebracht, rijk aan verscheidenheid. Er was zelfs gezorgd voor een groote ver scheidenheid. Het koor stond onder leiding van haar uifnemenden directeur den heer P, de Rook, terwijl als aceompagriateur fungeer de de heer Jac. Smittenaar. Het prachtig vaandel stond voor het spreekgestoelte, ter wijl het koor achter h t spreekgestoelte zich bevond. Een piano uit bet magazijn van den heer van Beelen was eveneens ter begelei ding aanwezig. Na a Hoop werd op verzoek van den voorzitter het woord gevoerd door ds. Nauta. Deze was voorzeker de tolk van allen om zangers en zangeressen te bedan ken, evenals de heeren de Rook en Smitte naar. Hij drong er bij de vereeniging op aan steeds haar devies le handhaven om Jehovah te loven, de heilige kunst der muziek te be oefenen. ZEerw. sprak thans hel dankgebed uit. Hierna zong men gemeenschappelijk het bekende avondlied uit Gezang 180. Met de Slct. no. 53 wordt verzondon de uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart betreffende de stranding van den motorlog- ger Cornelia Clazina KW. 176 op Goodwin Sands (betrokkene: schipper T. v. d. Plas). Lisse. Burgerlijke. Stand. Ondertrouwd: A. Westerlaken en S. de Groot. Bevallen; M. A. HageiuanVan Oploo, D. C. v. d. BergSchakenbos, Z. Overleden: J. FaasDumveg 81 jaar. Noordwijk. De heer 11. de Boer, hootd eener school te Noordwijk aan Zee, hield Donderdagavond in Hotel Royal op uitnoodi- ging van de afd. Noordwijk en Omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde een lezing met lichtbeelden over „Uit Gods schoone schepping; planten hier en el ders". Voor een vrij goed bezette zaal heeft de spreker dit voor Noordwijk nieuwe onder werp op het lichtbeetdengebied op duidelijke en interessante wijze behandeld, zoowel voor de uithecmschc als inlandsche planten. Ten slotte behandelde spr. de wijze van bevruchting, de voortplanting en de versprei ding van zaden en vruchten. De lezing is ook door haar onderworp en wijze van behandeling zeer geschikt om liefde en bewondering op te wekken voor hel schoone in de natuur. De lichtbeelden munt ten uit door groote duidelijkheid. Een welver diend applaus loonde spr. voor zijn voor dracht Burgert. Stand. Geboren: Cornelia Gijsbertha. D. v. Th. Klinkenberg en G. C. Nulkes. Johannes Jozef, Z. v. Q. Warmenhoven en A. Vink. Petro- nella Hendrica Josepliina, D. v. J. West geest en A C Gras. Johannes Lodewijk Anlonius Carolus, Z. v. C. A. van Hijningen en P. A Angevaarc. Hugo, Z. van L. v, Duin en G. Busink. Johanna Adriana, D. v. P. D. Bardelmeijer en G. A. Boot. Ondertrouwd: Francois Aloisius Joseph Oostermeijer. 48 j., wednr. v. A. Linder- mann, te Amsterdam, en Alberta Johanna van Dongen 43 p., te A'dam, gescheiden echlgen van J. A. C. J. Oostermeijer. Hendrik Jan Groothuis, 28 j., to Bergen op Zoom en Jacoba Maria Hus 27 j. Getrouwd: L. E. Putscher, 48 j. en E. B. Berlhold 46 j. Overleden: te Leiden: Maria Cornelia Salman, 10 m., D. van W. A. Salman en C. J. Bakker. Bij hel alhier gevestigde correspondent schap waren in de afgeloopen week als werk zoekenden ingeschreven 82 personen. Nooidwijk-Binnen. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. van Haaften, nam. Biduur voor het gewas. Prot. Bond voorm. 10.30 de heer v. d. Wa ter, van Leiden. Noordwijk aan Zee. Kerkelijk bericht Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur cn nam 5 uur ds. J. Vermeulen. Ger. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Koers. De nieuwe Chr. Bewaarschool zal a.s. Donderdag 20 Maart officieel in gebruik wor den genomen. Noordwijkerhont. In café „De Zwaan" vergaderde Vrijdagavond de aid. Noordwij- kerhout van (het Genootschap) „Den Stillen Omgang". Aan de orde was de bespreking der bedevaart naar Amsterdam ter cere der H. Eucharistie. De reis zal 22 Maart a.s. plaats hebben, le zamen met de afd. Leiden Ook hier is de prijs der melk gedaald en bedraaet thans 14 cis. per liter. Een jong, vurig paard, gespannen voor de brik van den voerman L. H„ sloeg gis teren op hol en het scheelde weinig of paard en wagen gingen in de Schippers- sloot. Door een gelukkig toeval bleef het paard met den kop steken in een doornhaag Burger 1. Stand: Geboren: Adriana Cornelia, D. van J. van Steijn en I. II. Radings. Jacobus Jozef. Z van M. Bergman en M. A. van HensbcrgcD. Adrianus Johannes, Z. van J. Bon en M. H. van Rijn. Martinus Jozef, Z. van M. Mooyekind en M. P. Kortekaas. Johan nes, Z. van C. A. van Paridon en Th. D. Zwetsloot. Overleden: Johannes Andreas Sariemij®

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5