No. 18635. WOENSDAG 12 MAART Anno 1924 Offfrleele Kenniswvfnaen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TIEN t 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk (ageren prijs. Kleine AdvertenliCn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdag» en Zaterdags '10 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt. Voor «ventueele opzending van brieven 10 Cts. porio le betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Neordelndspleln Telefoonnummer! voor Olrectlo en Administratie 175 Redactie 1507. Postchique- en Girodienst No. 57055 Postbus Ro. 54 PRIJS DEZER COUBANTi Voor Lelden per 8 maanden 8A6, per week ƒ0.18. Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week .".„jr *018, Franco per port 8.30 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischinarkt 18 (telef. 1225) is DONDERDAG verkrijgbaar SPROT a f 0.07, VERSCHE HARING a 10.13, N. Z. BOT a f 018, SCHELVISCH a f 0.23—10.38, SCHOL a 10.20—f 0.40, SCIIAR a 10.20 en KABEL JAUW a f 04510.50 per pond. N. C. DE GI.ISELAAR, Burgem. Leiden, 12 Maart 1921 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algeineene kennis, dat door W. Th- M. Weebers, bij H. M. de Koningin be roep is ingesteld tegen hun besluit van 28 Februari 1924, waarbij aan de N.Y. Nieuwe Loidsche Courant en rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot oprichting van een drukkerij in het perceel Hooigracht No. 85, Sectie I. No. 572. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1921. SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van 6 Juli 1899 (gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4) Brengen ter kennis van belanghebbende», dat Ir beginnen met Dinsdag 1 April a.s. zul len worden geschouwd alle wegen, lanen, paden straten, kaden, pleinen, holjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daarloe behoorende brug gen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhin dering door of vanwege rechthebbenden, voor hel publiek verkeer openstaan cn alle wateringen en sloolen en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daar toe behoorende sluizen, duikers, buizen, toe- gnngskokers en dergelijke werken, voor zoo- ,yer die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELA AR. Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Maart 1924. 1 De herleving van de geschiedenis der geneeskunde. Hedennamiddag opende dr. J. G. de Lint, arts te Gorkum, in bet groot-auditorium der Academie, zijn lessen ais privaat-docent in do geneeskunde aan de Rijksuniversiteit al hier, met een rede over bovenstaand onder werp. De hier genoemde oplevende belangstelling is. volgens spr., slechts ten deele toe te schrij ven aan invloeden uit het buitenland. Im mers, in hoofdzaak dagtcekent de algemeene herleving in het buitenland pas van de laat ste jaren, terwijl in ons land door de benoe ming van prof. Van Lee'rsum tot hoogleeraar in dit vak aan de Lejdsclie Universiteit en door de oprichting in 1913 van de Vereeni- ging voor Geschiedenis der Geneeskunde, rè"ds duidelijk blijkt, dat er behoefte is ge voeld om dezen tak van wetenschap in rui mer mate te kunnen beoefenen. En al bestond er voor 1901 geen leerstoel voor de Geschiedenis der Geneeskunde, man nen als Slokvis, Treub en vele anderen lieten zich geen gelegenheid ontglippen, om hun leerlingen te wijzen op de wording der ge ne 'skunde en hen le doordringen van hot nul, dat de beoefening hiervan voor iederen arts moet hebben. Onze tijd is, volgens spr., er een van ge weldigen vooruitgang op velerlei gebied, ook op dat van natuur- en geneeskunde Waar rnen meende aan een eindpunt gekomen te zijn en de verdere ontwikkeling der weten- Schap trachtte te bevorderen door het onder worp van studie van een meer algemeen standpunt te moeten beschouwen, daar doken plotseling geheel nieuwe gezichtspunten op van onbekende en onbevroede vergezichten Sinds de ontleedkunde door Oesulius uit bet nauwe keurslijf gerukt werd, waarin zij door den machtigen invloed van Gulenius eeuw na eeuw was gesnoerd, hebben du'Zenden jaar in jaar uit, telkens opnieuw, hetzij voor eigen ondervinding, hetzij voor wetenschap pelijk onderzoek, het menschelijk lichaam tot in de kleinste bijzonderheden ontleed. De steeds voortschrijdende ontwikkeling Op liet terrein der geneeskundige wetenschap pen werd vervolgens door spr. uitvoerig be sproken cn in dit verband er op gewezen, dat o.a. de wereldoorlog een nooit gedachte' re actie te voorschijn heeft geroepen in de me thode van wondbehandeling en in de indi caties voor operatief ingrijpen daarbij Ook d'- sociale wetgevingen hebben een nieuwe loot doen ontspruiten aan den boom der chi- 'urgie, de ongevallen geneeskunde, waarvan j zelfs afzonderlijke leerstoelen aan de hooge i schoten wensehelijk worden geacht. Een beschouwing houdende over de ge neeskunde der Oude Egyptenaren, zooals die kan worden ontleend uit de overleveringen van enkele classici, zei spr., dat daaruit voor ons de Egyptische geneeskunde in een geheel ander licht verschijnt dan dat, wat vroeger van Egyptische cultuur aan ons bekend was. In dit verband werd door spr. er op gewe zen hoe groote waarde is to hechten voor de medici aan de onderzoekingen op hel gebied van anthropologic, ethnographie en aanver wante wetenschappen. De vorderingen op hel gebied van genees kunde en ontleedkunde in den loop der eeuwen, ook in ons vaderland nagaande en haar waarde aantoonende voor den aan staanden medicus, zeide spr., dat met vreug de mag worden gewezen op den arbeid ge durende de jongste periode van herleving der Geschiedenis van de Geneeskunde in ons land, die op zooveto bijdragen kan bo gen in den vorm van onderzoek der archie ven van gasthuizen, biografieën van Hol- landsche geneeslieeren, llollandsche ge schiedschrijvers der geneeskunde, enz., on langs zoo verdienstelijk door dr. Kroon, te Iaiden, bewerkt. Wij hoorden aldus eindigde spr. zijn betoog onlangs een hoogleeraar zeggen: „Wie eenmaal de geschiedenis der genees kunde beoetend heelt, kan zich er niet weer aan onttrekken" en hij voegde er aan toe: Ook in ons land is de bodem voorbereid, waardoor bel zaad mannen als Peypers, Israels en Daniels kan ontkiemen en vruch ten dragen. Aichaeologische lezingen. Prof. dr. J. Capart, te Brussel, heeft een lezing gehouden over „Les fouilles de la Valléc des Rois et 1e tombeau de Tout- ankamen". Na opnieuw zijn toehoorders de grafka mer van Toet anch-amon getoond te heb ben, zooals die zich voordeed op het oogen- blik van de ontdekking, besprak dr. Capart achtereenvolgens de voornaamste kunst voorwerpen, die uit dit kostbare graf te voorschijn waren gebracht. Zeshonderd ver schillende voorwerpen zijn alleen reeds uit deze eerste kamer afkomstig. Tot de belang rijkste behooren de wagens, de troonzetel cn een beschilderde kist. Men kan zicli nau welijks den decoratievcn rijkdom voorstel len van deze wagen9, versierd met verschil lende motieven .symbolische voorstellingen, geïncrusteerd met email en gekleurden steen. Wanneer Toet-anch-amon op zijn wagen verscheen, geheel overdekt met zijn sieraden en byjouterieën, kon hij met recht genoemd worden, zooals een inscriptie op de beschilderde kist liet ook doet: een berg van goud. De troonzetel vertoont op de rug zijde een zeer merkwaardige voorstelling: de koning en de koningin in bun huiselijk leven. De beschilderde kist vertoont ons de oudste, bekende voorbeelden van oortogs- tooneelen tegen negers en Aziaten, die wij tot na toe alleen kenden uit de reliëfs van Seli I en Ramses II. De dieren op de jacht- lafereclen zijn van een onvergelijkelijke schoonheid, de gewonde en stervende leeu wen schijnen werkelijk de voorbeelden ge weest te zijn, die eeuwen later de kunste naars van Asurbanipat geïnspireerd hebben. Sommige details van wapen9 en stokken des konings toonen ons een groote bedre venheid in het vervaardigen van deze voor werpen Enkele stukken schijnen ook als builcnlandsch import beschouwd te moeten worden. Wij kennen tot nu toe slechts een zeer klein deel van de schatten, geborgen In het graf van Toet-anch-amon, maar die, welko voor de studie toegankelijk zijn, brengen een groote wijziging in onze opvattingen over de Egyptische kunst. Ned. Vereeniging van Dhr. Kantoor-, Win kelbedienden en Handelsreiziners. Afd. Leiden en Omstreken. Ter feestelijke propaganda-jaarvergade- ring waren leden dezer afdeeling, vrouwe lijk gezelschap en andere genoodigden gis teravond bijeen in den fover der Stadszaat, waar groen en het vaandel van „Bnbette" het podium sierden en een groote tafel, bu- vracht met tal van nuttige, aardige en n-.ooie artikelen, vóór dat podium de aan dacht reeds dadelijk bad getrokken De voorzitter der afdeeling, de heer II. van Cittert. opende de samenkomst met ge bed en las daarna eenige verzen uit Exodus 15 voor. Vervolgens sprak hij een inleidend woord. Het was hem allereerst aangenaam don velen aanwezigen hier het welkom toe le roeDen. Daarna wees hij op de overeen komst tuss.-hen wat er staat in de gelezen Bijbelwoorden en het organisatieleren de zer Vereeniging uit den druk bevrijd na veel moeilijkheden strijden, optrekken, murmureeren ook wel een oase, de jaar vergadering. Maar dan niet rusten, doch optrekken naar het doel, hetwelk wij on9 hebben voorgesteld. Toen richtte spr. zich in zijn krachiig woord tol velen, die nog verre van deze or ganisatie zijn blijven staan, tot de ongeor ganiseerden, en hij zei te hopen, dat de te genwoordigheid van zulken hier op dezen avond hen moge bewegen toe te treden, waartoe gelegenheid was tot degenen, die dezen avond zouden medewerken, die hi} met name noemde, en o.m. tot den Chr Be sturenbond en afgevaardigden van zuster verenigingen. In zijn verdere mededeelingcn kon spr. met vreugde constateeren, dat in het afge- loopen Vereenigingsjaar het aantal leden met dertien was toegenomen en op 1 Jan. jl. bedroeg 103 dat het offensief op ongeorga niseerden en niet Christelijk georganiseer- den is begonnen en dooigezet met kracht En hij toonde aan, dat alle Christelijke kan toor- en winkelbedienden en handelsreizi gers, van welke der staatkundige partijen anti revolutionair, Chr.-Historisch, Chr. Sociaal en Christelijk Democratisch, dan ook, en van welke Kerk, Hervormd en Ge reformeerd, lid dezer organisatio kunnen wezen. Zij, die reeds lid er van zijn, moe ten den sehragenden schouder zetten onder het werk. De afdeeling had onder haar leden met weinig werkloosheid te kampen en van het Ondersteuningsfonds der Vereeniging be hoefde geen hunner gebruik te maken. Toch kan het Ondersteuningsfonds zelf '.teun gu- bruik.cn en als poging daartoe werden nu loten aangeboden voor een te houden tom bola. De prijzen, liiervoor bestemd, waren uitgestald op de reeds door ons vermetdo tafel. Verscheidene firma's, waarvan spr. noemde de firma's Korenboff, Van Nolle, Questroo en liet foto-magazijn „Mimosa", stonden voor dit doel een en ander af. Den lieer Jansen word dank gebracht voor zijn zorgen, het programma in zijn gelicelen omvang betreffende. Met allen een aangenomen avond te wenschen eindigde do voorzitter zijn toege juichte openingstoespraak. In den loop van den avond deelde hij jiog mede, dat de burgemeester, donalcui, door ambtsbezigheden verhinderd was te genwoordig te zijn, waarvan hij bericht had I gezonden. j Het Leidscli muziek-enscmble „Bobctte" had ook dezen avond weer een omvang- j rijke laak te vervullen en kweet er zicli op I de bekende uitnemende wijze van. Gaarne had de voorzitter het gezelschap voor zijn I welwillendheid thans een medaille aango- I boden, maar aangezien deze nog niet ge leed was, zal dit later geschieden. Voorts noemen wij in volgorde van hot program ma als medewerkers den lieer W. Brouwer Azn., van Vlaardingen, die met zijn voor drachten aller aandacht boeide, en mej. A. van der Reyden, die wij in dit seizoen al heehvat keeren hebben ontmoet op samen komsten, waar zij zich, evenals ook nu weer, welwitlcnr als zangeres deed liooren. Steeds beluistert men haar gaarne en altijd is men zeer tevreden over hetgeen zij ten gehoore brengt en over de voortreffelijke wijze, waarop zij het doet. Stadgenoot en vreemdeling juichten tiaar ook dezen avond toe en te Vlaardingen zal nu ook wel veel goeds van haar verteld worden. Zij werd zeer goed op de piano begeleid door mej. J. Boekkooi. De lieer W. P. Droog, ook van Vlaardin gen, hield een causerie over „Arbeiden en niet vertwijfelen", welko getuigde van be lezenheid en tal van goede en beharti genswaardige wenken voor de aanwezigen bevatte. Hij bracht o.m. naar voren de ver foeilijke arbeids'.chuwheid onzer dagen toonde aan, dat in den arbeid niets onwaar digs en niets vernederends ligt, maar dat de arbeid integendeel een zegen is. Na meer uilvoerig stilgestaan te hebben bij het recht en den zegen van den arbeid, ook cn vooral aan de hand van de II. Schrift, hield hij j den aanwezigen voor oogen ieders laak en roeping met betrekking tot de organisatie, ook den invloed der vrouw in dezen, en bond hun op het hart met nauwgezetheid dc-n hun toevertrouwden plicht èn in hun j beroep ën in hun organisatie steeds te I betrachten en te vervullen. Na zijn causerie beval spr. een te houden collecte voor de uitgesloten textielarbeiders in Twente warm aan, welke, zooals later bleek, heeft opgebracht f 40.25'. Bijzondere vermelding verdient een extra- I nummer, de „Atlialia-marsch", van den heer J. W. Snel Jr., uitgevoerd door „Bo- belte" met den componist, die bij dit num- 1 mer en ook in andere nummers op den xy- lophoon weer van zijn talenten blijk gaf. De heer Plu begeleidde den xylophonist bij zijn soli op de piano. I De zangeres en de pianiste ontvingen bloemen, de heer Snel kreeg een kistje si garen als bewijs van erkentelijkheid. Ten slotte sprak de heer Vermeulen, uit Rotterdam, die alle medewerkers op dezen avond bedankte en de Vereeniging verder in hun welwillendheid aanbeval, en er te vens op wees, dat men samengekomen was om te gedenken, wat in het afgeloopen jaar was gedaan, wat het bestuur der afdeeling deed en om ook te gedenken de daden Gods. God was de afdeeling nabij geweesu. Spreker drong er bij de leden op aan, dat zij blijk zouden geven van de echtheid hun ner dankbaarheid door te blijven voorttrek ken in den zin en langs den weg, door den voorzitter reeds aangegeven en dat zij dus ook niet zouden vergelen te komen op de huishoudelijke vergaderingen een en an der tot grootmaking en tot bevordering van den toenemenden bloei dezer afdeeling. Met dankgebed werd door dezen spreker gesloten. Restte nu nog de tombola, waaraan in middels een buitengewone prijs was toege voegd, n.I. een gratis verblijf van acht da gen in een der woningen van ,,'s Zomers Buiten", te Oud-Leusden, in den a.s. zomer, ■S welke prijs zou worden toegewezen aan den houder of de houdster van het nummer, dat als 250ste getrokken lot uit de kist kwam. Onderwijl werd te middernacht nog gedacht aan den verjaardag van de vrouw van een lid. Het „afwerken" der groote tombola, al ging het heel vlug, verdachte veel lijd en veroorzaakte veel pret. Groot gejuich steeg op, toen bleek, dat de echtgenoote van een vooraanstaand man in de afdeeling aange wezen werd als de gelukkige, met wie man lief en kroost over een poosje naar Oud- Leusden mee mogen om daar te genieten van rust in een mooie omgeving. De avond zal wel in den smaak geval len zijn. Vereeniging van den Handeldrijvende» en Iudnsirieolen Middenstand voor Leideu en Omstreken. Gisteravond hield deze Vereeniging in een der zalen van „In den Vergulden Turk" haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer C. Korteweg, die te ruim half- negon de vergadering opende met een har telijk woord van welkom. Hij schetste daar op den algemeenen economischen toestand over het jaar 1923, welken hij ongunstig noemde, ook voor den middenstand. Dit wordt Wel haar duidelijk gedemonstreerd door het aantal faillissementen, dat 1300 be droeg, tegenover 3100 over het jaar 1922. Met eenige voldoening constateerde hij even wel, dat het jaar 1924 eenig perspectief ten goede vertoont,'al is de daling van de i'ran- sche en Belgische franc een verschijnsel, dat tot oenige vrees lijdt, dat er nog wet weer een terugslag zal komen. Hij roemde zeer de maatregelen van de Nederlandsche Rank, genomen om de infla tie van den gulden te voorkomen. Hij laakte in dit verband de houding van enkele bankiers, die zich niet ontzien om hun cliën ten te raden hier goede guldens om le zetten i in dollars of ponden sterling. Overal wordt op do bezuiniging aange drongen; maar men ziet er nog niet veel van. Ook de bezuinigingsmaatregelen van minister Colijn hebben nog niet veel resul taat opgeleverd. In de belastingen bemerkt I men er in ieder geval niels van. I De voorzitter besprak ook de positie van de Middcnstardsbank en dood een beroop op de leden, om vooral hun zaken met deze Bank te doen. Vooral het kantoor Leiden heeft behoefte aan deze medewerking. Er bestaat een wanverhouding tussclien het debet en het credit. Tegen anderhalve ton debet staat een credit van 3V» ton. Hij ried den leden aan om hun deposito's en spaar gelden vooral te beleggen bij den Midden- standsbank, alhier, die deze zeer noodig heeft. Ten slotte wenschte hij zijn medeleden met hun gezinnen en in hun zaken alles I goeds. Er volgde op deze rede een warm applaus, uit de vergadering. De uitvoerige notulen van de vorige jaar vergadering, voorgelezen door den lsten secretaris, den lieer P. J. van der Zanden, werden onveranderd vastgesteld. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Joh. Dekker, bleek, dat de ontvangsten met een batig saldo van het vorig jaar van (213.39, heb ben bedragen f 1612.05 en de uitgaven in totaal f 1715.66, zoodat de rekening over 1923 sluit met oen nadeelig saldo van f 103.61. De penningmeester merkte daarbij echter op, dat deze cijfers geen zuiver beeld geven van den financieelen toestand der Vereeni ging. Onder de uitgaven komen toch eenige bedragen voor, die nog tot 1922 behoorden. De rekening werd na eenige opmerking onder dankzegging van den penningmeester vastgesteld. Hierna verkreeg de secretaris, de heer Van der Zanden weer het woord voor het uitbrengen van het jaarverslag. Het jaar 1923 kenmerkte zich door oen opgewekt ver- I eenigingsleven. Het ledental steeg tot 135. Het aantal vergaderingen was dit jaar zeer beduidend. Er hadden plaats 9 besluurs- en 9 algemeene ledenvergaderingen waarvan 3 met sprekers, 8 debat-avonden en 3 gecom bineerde bestuursvergaderingen, dus in to taal 29 bijeenkomsten. In Februari werd da vereeniging de „L.a.w.e.t." opgericht en de Vereeniging trad al3 buitengewoon lid toe. Afgevaardigde werd de heer Levie. De boekhouderscursus, aanvankelijk be gonnen met een tiental deelnemers, mocht naar genoegen slagen. Een gemeenschappelijke actie tegen vlie gende winkels gaf als resultaat, dat in het vervolg het Nutsgebouw zijn deuren voor zulk soort ondernemingen zal gesloten hou den. Het kantoor van de Algemeene Centrale Middenstand3bank werd verplaatst naar de Turfmarkt, wat een groote verbetering mag worden geacht. Door ijverige propaganda van het bestuur werd ook in Aiphen een Vereeniging opge richt. Bij enkels candidaatstelling werden tot leden van de K„mer van Koophandel herko zen de heeren Joh. Dekker, Van der Kolk en Baaphorst en werd gekozen de heer P, J. van der Zanden. Prof, Eerdmans hield oen drietal lezingen, over de Middenstandsbelangen in de poli tiek, die zeker veel hebben bijgedragen tot BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de begiooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangenomen met 57 tegen 13 stemmen. Hevige brand te Amsterdem. Het verbod van veevervoer voor Drente is opgeheven. Het contract In de bierbrouwerijen en de «rbeid in slagerijen. BUITENLAND. Zal Frankrijk In Amerika een leening plaateen? Von Kahr gehoord in het Hitler-proces. Een instructie Is tegen hem geopend. De Engelsche luchtvloot in het Lageihnie behandeld. Het Decnscho kabinet U afgetreden. Het geschil tusschen ItaliS en het Vati- caan bijgelegd. liet verkrijgen van een ruimeren blik in dh politiek der verschillende partijen. Dit uitvoerig verslag werd met luid ap plaus ontvangen en, niet dankzegging voot de uitnemende rodactie, goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herbe noemd de lieeren C. Korteweg, J. de la Bey® en I. Zandvoort. De lieer Korteweg werd bij acclamatie weder tot VoórZitter geproclameerd. Hierna had de stemming plaats voor een bestuurslid in de plaats van den heer J. Kort, die om gezondheidsredenen had be dankt. Als leiddraad voor deze stemming waren door het bestuur genoemd de heeren J. G. Putte, F. H. A. Maijer en W. Brouwer. Na,twee vrije stemmingen werd bij her stemming tusschen de eerste twee genoem den gekozen de heer Pulte, die deze benoe ming aanvaardde. De voorzitter wenschte den heer Pulle ge luk met zijn benoeming en eveneens de ver gadering, omdat liij zich reeds had ieeren kennen als oen zeer actief en werkzaam lid. Hierna werd de contributie over het jaar 1921 weder vastgesteld op t 10. Vervolgens kwamen aan de orde mode- dcelingen betreffende het Informatie- en het Incasso-bureau. Uit het rapport van den directeur, van het eerste bureau, den heer C. Korteweg, bleek dat 30 personen informaties hadden inge wonnen, betreffende 123 gevallen, waarvoor door de leden f 133 80 werd betaald. Opge merkt werd, dat er te weinig gebruik van het bureau wordt gemaakt. De directeur deod met liet oog op den stand der kas afstand van de bijdrage van f 100, welke hij voor zijn bemoeiingen ont vangt. Deze mededceling werd mei applaus begroet. De besprekingen over hot Incasso-bureau leidde er toe, dat het bestuur in dezen nog met reorganisatie-voorstellen bij de verga dering zal komen, doch eerst nader overleg zal plegen met dtn rechtskundigen adviseur der Vereeniging, rnr Romijn, over wiens werkzaamheden bestuur en leden zeer te vreden waren Ten slotte werd door het bestuur voorge steld om een gemeenschappelijke overeen komst aan te gaan rnet de 's-Gravonhaag- sche „Onderling- Glasverzekeringsmaat schappij", ter verzekering van hun winkel ruiten. Het bestuur had, in opdracht van de vergadering, hieromtrent hij verschillen de Maatschappijen geïnformeerd en was tot de conclusie gekomen, dat de genoemde Maatschappij het voordeeligst is. Het bestuur had bedongen 40 pet. korting op de reeds voordeelige tarieven, waarvan 5 pet. ten goede zat komen aan de kas der Vereeniging en 35 pet. ten voordcele van do deelnemende leden. Na eenige gcdachtonwisseling, waarbij enkelen er zicli legen verklaarden, omdat zij er in zagen een soort coöperatie, wat in beginsel in strijd zou zijn met de midden standsbelangen, werd het voorstel (en slotte echter met groote meerderheid aangenomen. In verband met de le houden winkelweek ter gelegenheid van 3 October, waarvoor uit de middenstandsorganisatie een commissie zal worden aangewezen, zeide de voorzitter, dat deze Vereeniging daarvoor ook vier le den moet benoemen. Als zoodanig werden nu aangewezen de heeren Brouwer, Geijten- beek, A. Turksma en Van Hooff. Verder werd het bestuur gemachtigd om met andere middenstandsorganisaties en de betrokken vakverecnigjnren overleg le ple gen inzake den voorgenomen actie tegc-n de onevenredigheden in de tarieven aan hel Openbaar Slachthuis, Een en ander naar

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1