bericht! marion. No. 19633. MAANDAG 10 MAART Anno 1924" Officieele Kennisneving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD {RUS DER ADVERTENTIES! 80 Cto. per reget. Bi) regelabonnement belangrijk Iageren prija. Kleine AdvertentlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal» woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. t« Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Heden begint de z.g. Olympische Week in ons land, d. i. de week gednrende welke getracht sol worden geld bijeen te zamelen, ten einde uitzending van Hollandsche ver- ien^nwoordigers naar de Olympische Spelen ie Parijs mooelijk te maken. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar het artikel aan het hoofd van ons Sportblad van heden. De daarin besnroken Olympische speldjes zijn ook aan ons Bnrean verkrijgbaar tegen den minimam-prijs van 25 cents. DE DIRECTIE. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 r GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaar SPROT a 10.07, VERSCHE HARING a f0.13, N. Z. BOT a fOlG, SCIIELVISCH a f 0.23—f 0.37. SCHOL a i 0 23f 0.42. SCHAR a f 0.19, KABEL JAUW a i O.Jöf 0.50 per pond. N. C. DE GIJSELAAB, Burgem. Leiden, 10 Maart 1924. Handelsbeurs te Leiden. Verscheidene vooraanstaande personen uit den zuivelhandel vergaderden hier in de bovenzaal der sociëteit „Amicilia" Ier be spreking van de wijze, waarop de door de Kamer van Koophandel le slichten Handels beurs het best de belangen van dezen tak ynn handel zou kunnen bevorderen. Bijeengeroepen door het Bureau der Ka mer van Koophandel, constateerde de Voor zitter der Kamer, de heer Ten Cate Brouwer, in zijn openingswoord, dat zoo goed als alle uilgenoodigden aan den oproep gehoor had den gegeven. Allereerst werd door den Voorzitter een exposé gegeven van hetgeen reeds door het Bureau der Kamer gedaan was. Na de besprekingen, gevoerd met de mid- flenstands- en middenstands vak-vereenigin- gen, enz., zoowel met die te Leiden, als die buiten Leiden, voor zoover het het district Rijnland aangaat, zal nu geconfereerd worden speciaal met de zuivelhandelaren in ons district. Verschillende personen, hier aanwezig, zijn omtrent de wenschelijkheid en de orga nisatie der handelsbeurs reeds geraadpleegd, maar men wilde gaarne ook anderen in de gelegenheid stellen hun meening naar voren te brengen. Naast de afdeeling Bouwmaterialenhan- 'del en naast de Graanbeurs, welke even eens haar medewerking toegezegd heeft, moet ook een afdeeling komen voor den Zui- y el handel. Leiden is daarvoor een bij uit stek geschikt centrum, terwijl de aanwezig heid van de zeer belangrijke kaasmarkt hier ter stede stimuleerend moet werken. Nadat nog een uiteenzetting gegeven was .van de wijze, waarop de Beurs ingericht zou worden, besloot de voorzitter zijn openings woord met de mededeeling, dat het hoofd doel der Beurs is, den handel en de wel vaart van het district Rijnland zooveel mo gelijk te bevorderen. Vervolgens werd gelegenheid tot het stel len van vragen en het geven van nuttige wenken, waarvan een zeer druk gebruik ge maakt werd. Allereerst werd besproken de dag, waar op de Beurs gehouden zal worden. Na over leg met verschillende personen en corpora ties was Vrijdag als de meest geschikte dag aangewezen. Tegen een anderen dag bleken onoverkomenlijke bezwaren te bestaan. Op de mededeeling van een enkele, dat het met zijn zaken niet zoo goed zou uitkomen, werd geantwoord, dat zoo iets zeer wel te begrij pen was, daar men tot nog toe de week- indeeling gemaakt had zonder dat men met een Beurs alhier had kunnen rekenen maar dat, nu de Beurs haar plaats opeisch- te, gehoopt en verwacht werd, dat de Beurs zooveel aan den handel zou schenken, dat de omzetting van het weekprogram een voor deel zou blijken te zijn. Ten slotte konden allen, op een paar uit zonderingen na, zich met de Beurs op den Vrijdag vereenigen. Vervolgens werd le maken reclame nog uitvoerig besproken. De Voorzitter deelde mede, dat de reclame-campagne spoedig zou beginnen. De bedoeling was deze zeer inten sief te voeren. Voorbereidende maatregelen zijn reeds getroffen. De Voorzitter toonde een ontwerp voor transparanten en cliché's. Voorts zullen niet alleen advertenties ge plaatst worden, maar ook zullen de koopers herhaaldelijk oproepingen ontvangen, om 's Vrijdags ter Beurze te komen. Ook zullen zij, die van Regeeringswege inkoopen moeten doen, naar deze Beurs ge lokt worden. Nadat nog verschillende andere aangele genheden besproken waren, werden de hev* ren Leman Jr. en Oppelaar aangewezen, om, in overleg met de Kamer van Koophandel de verschillende zaken, de Zuivclbeurs be treffende, te regelen. Allen betuigden ten slotte hun instem ming om een Beurs tc stichten en zegden hun medewerking ten volle toe. Met deze vergadering is geconstateerd, dat de drie belangrijke groepen, welke op de Beurs een afzonderlijke afdeeling zullen vormen, hun medewerking allen hebben toegezegd, zoodat aanvankelijk het succes verzekerd is. Dierenbescherming. De Leidsche Jeugdgroep van Dierenbescher ming hield Zaterdagavond haar vijfde ver gadering. In verband met de aangekondigde lezing met lichtbeelden door den heer J. Ennik, algemeen inspecteur van Dierenbe scherming, was de opkomst bijzonder groot. Door den leider werden eerst de genoo- digdeii speciaal de heer Ennik hartelijk wel kom geheeten., Hierna werd het woord ge geven aan den spreker van dezen avond. Hel eérsle gedeelte werd gevuld met mooie scherpe lichtbeelden, die op duidelijke en onderhoudende wijze door den spreker wer den toegelicht. O.m. kwamen op het doek le voorschijn een paar plaatjes, die het schrille contrast te zien gaven tusschen den goedverzorgden hond en liet meer dan ellen dig bestaan van den trek- en kettinghond. Door het verloonen van een serie licht beelden, waarbij heel duidelijk naar voren werd gebracht, op welke wijze de Aigrette wordt verkregen ten koste van het leven van de oude reiger en haar jongen, werd aange toond, dat het dragen van dit mode-artikel ten strengste moet worden afgekeurd. Im mers, de zilverreiger heeft dan alleen deze veeren, als zij jongen heeft, en door het doo- den van de moeder komen de jongen op jammerlijke wijze om. Ook vriendelijke plaatjes gaven een goed beeld, hoe zelfs de vreesachügsle dieren aan den mensch kurmen wennen, als zij maar goed behandeld worden. Ilot tweede gedeelte van den avond was gewijd aan wat opgewekter tafereelen. Zeer zeker is het goed de jeugd te wijzen op de ellende van het dier in 't algemeen; doch niet vergeten moet worden eens te wijzen op de aardige karaktertrekken der dieren. De spreker heeft dit aangetoond met verschil lende voorbeelden uit zijn practijk en deed dit op bijzonder prettige en bevattelijke wijze zoodat de lachspieren in werking werden gesteld. Spreker eindigde zijn boeiende cau serie met een vierregelig gedichtje, dat wij hieronder gaarne laten volgen en waaraan velen, zoowel ouderen als jongeren, zich kunnen spiegelen. Als gij dieren wilt beschermen, Toont dan grootheid van gemoed, Zijt mensbhwaardig jegens dieren, Maar weest ook voor mcnschen goed. Een daverend applaus gaf den heer En nik zeer zeker bewij9 hoe deze voordracht door de Jeugdgroep op prijs werd gesteld. Door den leider werd de heer Ennik dan ook hartelijk dank gezegd en hij sprak den wcnsch uit, dat spreker nog eens bereid zou willen zijn aan de groep zoo'n buitengewoon genotvollen avond te willen bereiden, het geen door hem gaarne werd beloofd; een be lofte, die weder met groot enthusiasmc werd ontvangen. Zeer zeker was hel een mooie avond voor Dierenbescherming. School- en Werktuinen. Ook hier ter stede worden pogingen aan gewend, om te komen lot oprichting van een Vereeniging voor School- en Werktuinen, zooals die in Den-Haag, in Amsterdam en in verschillende andere gemeenten in ons land reeds beslaan en haar nuttig effect sor teer* n. Het zijn de Centrale Vereeniging voor School- en Werktuinen en de afdeeling Lei den van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, die met andere "Vereenigingen en bijzondere personen er zich voor hebben gespannen. Om daarvoor animo le wokken, werd Zaterdagmiddag Ln de Casino-bioscoop een vertoon ing gegeven van do film „School- en Kinder tuinen". De opkomst was niet bijzonder groot. De reden daarvan moest, naar men ons mede deelde, voor een deel gezocht worden in de omstandigheid, dat er betrekkelijk slechts weinig uilnoodigingskaarlen waren verzon den. Onder de aanwezigen waren ook de in specteur van het L. O., de heer Brants, en de schoolopziener, de heer Baak, eenige leden van den Gemeenteraad, enkele hoofden van scholen en onderwijzers en onderwijzeres sen en enkele andere belangstellenden. Ook het bestuur der Tuiniers- en Bloemisten ver eeniging „Helpt Elkander" was vertegen woordigd. De film werd ingeleid en toegelicht door den heer E. J. IJerweijer, directeur van de gemeentelijken School- en Kindertuinen, te 's-Gravenhage. Vooraf sprak de voorzitter der Leidsche afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer E. Th. Witte, een kort woord ter aanbeveling van het denkbeeld. In Leiden is dit niet geheel iets nieuws. Het hoofd der O L. school, de heer W. van der Laan heeft reeds geruimen tijd bij zijn school zulke tuinen en de resultaten PRIJS DEZEB COUBANTi Voor Leiden per 8 maanden 8.88, per week .......a..,, JfO.ltL Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week 0,18, Franco per post 8.86 portokosten. m BINNENLAND. De Handelsbemi te Leiden lal des Vrij. dage worden Behoeden, Overleden is prof. dr. E. Mulder, oud. hoogleeraar te Utrecht Vergaderingen tegen onderwijsverslechta. ring. Overeenstemming ln het schildersbedrijf. Opgericht fs da Unie van Demecratischg Christenen. daarvan zijn zeer bevredigend. Het speet spr., dat de heer Van der Laan door onge steldheid was verhinderd aanwezig te zijn; anders zou hij daarover allicht iets hebben verteld. Hij hoopte, dat hetgeen de heer Herweijer in woord en beeld zou meedeelen, aanleiding zou geven, dat al de aanwezigen zich zou den aansluiten bij een eventueel op to rich ten Leidsche Vereeniging van denzelfden aard als in Den Haag en elders. De heer H. begon met te constateeren dat in vele plaatsen van ons tand reeds Schooi en Werktuinen zijn opgericht en bij duizen den stadskinderen liefde voor de natuur aankweeken en hen afhouden van ledig gang mei zijn gevolgen. Eigenlijk viel het spr. zeer tegen, dat in Leiden, de stad van geleerdheid en .wetenschap, een zoodanig instituut nog niet bestond, en het kwam hem voor, dat de achterstand nu wel spoedig zou worden ingehaald. Het waren in Den Haag vooral de kinde ren uit den kleinen burger en den nollen ar beidersstand, die voor een tuin belangstel ling toonden en er graag in werkten, meer malen met verrassende resultaten ook voor de gezinnen, waaruit zij komen. Als middel voor opvoeding en onderwijs waren deze tuinen, volgens hem van niet te onderschat ten beteekenis. Na ten slotte meer in bijzon derheden mededeclingen le hebben gedaan van deze tuinen in de stad zijner inwoning, werd de film verloond. Eerst verschenen de tuinen uit Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Amersfoort, enz. op het doek, waarna meer in bijzonderheden de tuinen in Den Haag en het werken der knapen en meisjes aldaar werden vertoond. De spreker en explicateur werd warm toegejuicht. De voorzitter van de Centrale Vereeniging, jhr. G. F. van Tets, dankte de heer Iler- wcijer voor zijn heldere uileenzetting en sprak ten slotte den wensch uil, dat ook Leiden weldra in het gezit zou zijn van School- en Werktuinen. De heer Witte sprak eindelijk nog een slotwoord ter aanbeveling van de op le rich ten Vereeniging. Den personen, die hun naam op do pre sentielijst hebben geplaatst, zal binnenkort nog een brochure worden toegezonden, waar in de beteekenis van het instituut School en Werktuinen wordt uiteengezet en zullen daarna worden opgeroepen. Ook een verga dering, zoo mogelijk om tot de opriehling der Vereeniging over te gaan. De heer Hoogendam, secretaris van de af deeling I/eiden van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers en Onderwijzeressen, deelde nog mede, dat hij namens het bestuur van de afdeeling kon mededeelcn, dat de afdeeling gaarne haar moreelen en finan- cieelen sleim zou verleenen terwijl de heer Plooij, te Rijnsburg, secretaris van de Ver eeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen te Leiden, mededeelde, dat hij in de a s Zaterdag te houden ledenver gadering het denkbeeld zou uiteenzetten en aanbevelen om een besluit over al of niet deelneming uit te lokken. Deze medodeelingen werden door de aan wezigen met instemming begroet, evenals de modedceling van den voorzitter, dat ook „Pro Juvenlute" haar medewerking heelt toegezegd. Hierna ging de bijeenkomst tot nader order uileen. Muziek- en Tooneelveieeniging Clos en Leembruggen. Zaterdagavond gaf het muziek- en foo- neelgezelschap van het personeel der fa brieken van de firma Clos en Leembruggen alhier, in den Schouwburg haar twaalfde BUITENLAND.''' y Fransch geelboek ovei de veilig. opnieuw in conllict met den Een heidskwerfie. Poincarê Senaat, Schacht ovex de ta stichten Dnitschg gond-credietbanh. Nienwe onrast op Ierland. Veniselos verlaat Griekenland, waar da republiek weldra zal worden uitgeroepen. Ernstige mijnramp in Amerika. uitvoering, waarvoor bijzonder veel belang stelling was. De schouwburg was geheel bezet. Sommigen moesten zich zelfs met een siaanplaats vergonoegen. En wat aan deze uitvoering voor liet gezelschap en zijn bestuur althans .oen bijzondere attractie gaf, was wel de tegenwoordigheid van den be schermheer W. A. baron Leembruggen en diens echtgenoote, die in de loge hadden plaats genomen. Even acht uur opende de waarnemende voorzitter, de lieer J. Neuteboom (de voor zitter zelf was wegens ongesteldheid ver hinderd) de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord tot de aanwezigen. Hij richtte zich in het bijzonder tot den heer en mevrouw Leembruggen, wier tegenwoor digheid hij als een groote eer beschouwde, en dankte den beschermheer voor zijn bij herhaling betoonde welwillendheid jegens het gezelschap, die zich laatstelijk weder openbaarde in het schenken van nieuwe instrumenten. Ook de heeren Planjer en De Nie, die de Vereeniging steeds met rnadl en daad bijstaan en ook hedenavond door hun aanwezigheid blijk geven van hun goedgezindheid, bracht de voorzitter na mens het gehefle gezelschap dank. Verder richtte hij zich tot den directeur van het Muziekgezelschap, den heer M. Bolderdijk, wien het nooit te veel is den le den kennis en vaardigheid in de muziek bij te brengen, en tot de spelers en speelster» voor hun inspanning bij bet instudcerea hunner rollen. Ten slotte wenschle hij allen aanwezigen een aangenamen en gezelligen avond toe. De toespraak van den voorzitter werd herhaaldelijk door applaus onderbroken, vooral toen hij zich richtte tot den bescherm heer en de heeren Planjer en De Nie. Ilierna werd met de uilvoering van hef bijzonder rijke programma begonnen. De Oorspronkelijke novelle van J. C, L. B. PET, (Nadruk verboden). 3) Hij zat op de achterbank, terwijl ik met mijn rug naar den chauifcur was gekeerd. Gedurende den ganschen rit sprak hij geen woord. Doodmoe zat ik op het nauwe bankje tegenover hem. In mijn arm hootd begon weer hetzelfde getob over de vraag wat er met Marion kon zijn gebeurd. Daarlusschcn door kwam zoo nu en dan, als een visioen, het beeld van de kamer met het roede be hangsel en de met bloed bevlekte wasch- fcom. Plotseling stopte de taxi. Wij waren aan 1 het politie-bureau aangekomen. HOOFDSTUK III. Ik was zoo vermoeid, dat ik niet in staat was alleen uit de auto tc stappen. Toen de oude heer mij op zijn gewone barsche ma nier aeide uit te stappen, bleef ik hulploos zitten. Hij wenkte een wachtenden agent van politie en zei: „Ik heb iemand voor jullie meegebracht, ir.aar hij schijnt niet uit de auto te willen komen. Haal hem er eens even uit, nil je?" De agent kwam aan hel portier en sprak oedmoedig; „Kom, vriendje, je bent aan je otel, hoor. Kom maar voor den dag." Re keek den man verwezen aan. Hij »£heea ongeduldig tq warden sa vervolgde: „Vooruit, ik kan hier geen eeuw blijven staan Schiet eens een beetje op." „Ik kan niet", antwoordde ik toonloos, „ik ben tc moe. Als je me wilt helpen, zal ik komen." De oude heer had ongeduldig staan wach ten en kwam nader om le vragen wat er gaande was. „Hij is er al", meneer", sprak de agenl; „kom vadertje, geef jij me maar een arm, dan wandelen we samen naar binnen." Aan den arm van den agent strompelde ik hel gebouw in. De oude lieer, wien alles blijkbaar veel te langzaam ging .volgde met korte, driftige passen. Hij werd toegelaten tot de kamer van den commissaris, waar ik op een stoei werd gezet. De agent bleef achter mij siaan, lerwijt de oude lieer het woord voerde. „Ik ben mr. Wull", legde hij uit, „mijn adres is Mile End Road no GO. Vanavond om h al fel I ongeveer kwam ik in het huis van mijn vriend, mr. Hanofc. Ik vond mijn vriend vermoord in zijn slaapkamer en dit individu in hetzelfde vertrek." De commissaris had met belangstelling geluisterd. „Waar is het huis van uw vriend, mr. Wull?" vroeg hij. „Mile End Road no. 73", wa3 liet prompte antwoord. De commissaris liet alles noleeren en wendde zich toen lot mij. „Hoe is uw naam en adres?" vroeg hij be leefd. „Ruperl Dorring. Burdett Road no. 32", gaf ik len anlwoord, „Beroep?" n,.,. „Typist?" „Gehuwd?," „Noei." „Geboren?" „10 Juli 1809 le Morhouse." „Hebt u mr. Hanole vermoord?" „Neen", antwoordde ik beslist. „Maar u was toch in zijn hui3?" „Dat is waar", zei ik. „Met welk doel Ik dacht een oogemblik na. Tot geen prijs mocht ik zeggen, dat ik was gekomen om Marion te zoeken. Een redelijke uitvlucht kon ik niet bedenken. Dus antwoodde ik: „Dat kan ik u niet zeggen." De oude heer beet op zijn witte snor van drilt. Hij scheen iels te willen zeggen. Maar de commissaris zei: „Een oogenblikje, meneer", en toen tot mij: „Kunt u het niet zeggen, of wilt u het niet?" Wat moest ik antwoorden? „Er zijn redenenbegon ik. Maar de commissaris was blijkbaar iemand, die niet van uitvluchten hield. Hij viel mij ten minsle dadelijk in de rede met de woorden: „Dus u wilt het niet?" toen ik toestemmend knikte, vervolg de hij: „In uw eigen belang, mr. Dorring, raad ik u aan de volle waarheid le zeggen. Als u schuldig bent, ontkomt u toch niet aan uw straf en de indruk zal gunstiger zijn, wan neer u ronduit bekent. Bent u onschuldig, dan maakt u het zichzelf en ons veol ge makkelijker door de volle waarheid te spre ken. Toen viel hel mij plotseling in, dal ik mis schien Marion kon redden, door de schuld op mij le nemen. Na eemgc aarzeling zei ik: -Ik zal u de waarheid zeggen, meneer li heb mr. Hanote vermoord, vanavond om kwart over tienen, met een rnes." De commissaris keek mij verbaasd aan. Het scheen mij zells toe, dat er een ongeloo- vige blik in zijn oogen was. Wantrouwde hij mij, na die plotselinge bekentenis? „Waarom heb u den moord gepleegd?" vroeg hij snel. Weer moest Lk even nadenken. „Om te stelen", zeide ik toen, en voegde even later er aan toe: „Ik had geldgebrek, ik ben zonder werk. „Hebt u gestolen?" vroeg de man onver biddelijk verder. Hij had er een merkwaar dig slag van vragen te stellen. Na eenige aarzeling zei ik: „Neen, deze heer, mr. Wull, kwam tus- Bchenbeide." Deze scheen zich gevleid ie voelen door deze verklaring. Hij liet ten minste zijn nij dige houding varen en ging, zelfvoldaan, meer op zijn gemak zitten. „Kende u mr. Hanote?." vroeg hij toen verder. „Neon", antwoordde ik. „Hoe wist u dan, dat er geld in huis was?" ging hij door. Ik was zóó in het nauw gedreven, dat ik niet wist wat te antwoor den. lk haalde mijn schouders op. „Wat was dan de reden, om juist bij mr. Hanote in te breken?" ging mijn pijniger voort. „De voordeur stond open", verklaarde ik en. angstig mij le verspreken, vroeg ik: „lk ben erg moe, commissaris. Zou ik mor gen niet bij u terug kunnen komen?" „Hm", antwoordde hij, „ik denk, dal we voor dezen avond ver genoeg zijn"; en loen tot mr. Wull: „lk dank u voor uw hulp, meneer, lk zal onmiddellijk een paar mannen naar hel huis zenden, om het te laten bewaken." Toen gaf hij een wenk aan d n agent en' zei: „U kunt gaan, mr. Dorring." Ik volgde den agent door een lange gang, waarop aan weerszijden gelijke deuren uit kwamen. Ik ebgreep, dat dit cellen moesten zijn. De agent opende een deur aan het einde van de gang en zei „Hier is jo cel. Messen, bretels afgeven". Ik gal den man alles, wat hij verlangde, waarop deze de deur sloot en mij alleen liet. Toen werd het mij le machtig. II; ging op den rand van de krib zilten en barstte in enikken uit. HOOFDSTUK IV. Ik ging liggen op de brit3, in de hoop, dat ik van vermoeidheid in slaap zou vallen. Maar in de eenzaamheid en de stilte, die in mijn cel heerschten, bleet ik nadenken over den wonderlijken samenloop van om standigheden, die mij hier heen hadden ge voerd. In mijn gedachten ging ik alle bijzon derheden van den avond na ik trachtte mij zelf te overtuigen, dat het niet Marion was geweest, die ik had gezien in hot huis aan Mile End Road. Ik haalde mij het oogonblik voor den geest, loon ik in de gang stond en plotseling de kamerdeur zag opengaan. Zij slond in bet volle licht, ik kon mij niet vergissen. En waar zou zij nu zijn en wat zou zij doen Wie was de chauffeur, die mij be lette haar fe volgen Kende zij dien man V Een groote angst over het lot van Marion heving mij. Ik slond weer op van mijn bril» en liep met haastige, zenuwachtige passé* de cel door, -r IfWordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1