No. 19621. MAANDAG 25 FEBRUARI Anno 1924 OffscieeSe Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD FHlfS DES ADVERTENTIE!?! 80 Cts. par reset. Bij regelabonnsment belangrijk logeren prijs. Kleine Adverientiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags ea iaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 40 Cts. porto ta betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsp|ein Telefoonnummer» voor Olrectie an Administratie I7S Redactie 1507, Postchicjue- en Girodienst No. 57055 Postbus Hc. 54 PRUS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden 8.35, per weekƒ0.18. Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.13, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. A in den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 tel. 1225 is DINSDAG ver- l.r gbaar SPROT k 10.01, SCHELVISCH ii i 0.22, SCHOL k f 0.140.180.39, N. Z. ROT a f 0.14 per pond en VOLLE HARING ti f 0.05 per stuk. T\T. C. DE GIJSELAAE, Burgemeester. Leiden, 25 Febr. 1924. Tentoonstelling in het Leidiche Volkshui». FlorentünBche kunstschatten. Onder den bescheiden titel „Foto's uit Florence" wordt deze week in het Volks huis een tentoonstelling gehouden, die ruime belangstelling verdient. Weinige sle den bevatten zooveel aantrekkelijke kunst schatten als de schilderachtige Toskaansche hoofdstad, en daarvan geeft deze uitgebrei de tentoonstelling een voortreffelijk over zicht. Hel zijn niet in hoofdzaak stadsge zichten, die worden getoond; maar men krijgt hier vooral een beeld van de architec tuur en het beeldhouw- en schilderwerk, dat in de Arno-slad te bewonderen valt. Men vindt er bijv. Giotto's campanile, ette lijke prachtige foto's van de beroemde bron zen deuren der Doopkerk, het beeldhouw werk van de cantoria uit den Dom, den ta bernakel van Orcagna in Or San Michele, ie sohoone grafmonumenten en fresco's uit S. Maria Novello en S. Croce, de stucpila- tren van de binnenplaats van Palazzo Vec- chio, de lieflijke terra-cotta's der Delia Rob- bia's, en wat er verder schoons in Florence te zien is. Het tentoongestelde is dus een uit gelezen verzameling van het allerschoon ste. wat Donated,. Ghiberti, Desideris, Mino en de andere beroemde beeldhouwers dor renaissance in deze stad hebben ge maakt. Natuurlijk ontbreekt Michelangelo niet, terwijl ook een paar bekende klassieke beelden worden getoond. Van de vele be roemde schilderijen waaraan de musea en kerken van Florence zoo rijk zijn. worden een aantal der fraaiste in voortreffelijke af beeldingen tentoongesteld. Naast beroemde Iresco's van Giotto en an dere oude kunstenaars vindt men de mees terwerken van fra Angelico uit San Marco, en een reeks van paneelen van Botticelli, Lippi. Perugino, Ralatil, Manlegna, Titaaan, del Saa-lo en vele anderen. Niet dikwijb is er gelegenheid een zoo rijke en met zorg uitgekozen verzameling bijeen te zien: ieder kan hier een paar genotrijke uren doorbrengen en wij hopen, dat deze aantrek kelijke tentoonstelling druk bezocht zal worden. Behalve alle avonden tol en met o.s. Vrij dag is de tentoonstelling ook op Woensdag middag geopend „Kennis is Macht". De algemeene "jaarvergadering van liet Genootschap „Kennis is Macht" heeft hier plaats gehad. Uit het jaarverslag van den directeur ver melden wij, dat de middelbare handels avondschool op 1 Jan. 1923: >"18 leerlingen lelde, waaronder 152 vrouwelijke. Op 1 Jan. 1924 waren die getallen gedaald tot 402 en 124. Deze teruggang aan leerlingen schijnt in hoofdzaak te wijten te zijn aan de min dere vraag naar kantoorpersoneel. In het afgeloopen jaar Maagden voor boekhouden en aanverwante vakken 8 leer lingen voor examens, afgenomen door de Federatie en de Vereeniging van Leeraren. iVoor Spaansche handelscorrespondentie slaagde één candidaal. De uitslag van de najaarsexamens 1923 in handelscorrespon dentie gat den volgenden uitslag. Voor Frausch slaagden 2 eandidalen, voor Duilseh 2 en voor Engelsch 1. Onder de leeraren kwamen de volgende mutaties voor. Door vertrek uit onze ge meente verlieten 2 leeraren do school, nl. de hoeren J Arends en H. Pol. Ook de lieer N. van der Walle verliet do school, wegens •het bereiken ra den pensioensgerechtigden leeftijd. In plaats van den heer Vriens werd de heer M. Steev&ns aangesteld- Deze heer geeft nu 'es volgens het systeem „Groote". Verder zij er nog op gewezen, dat de post ontvangen schoolgelden" is teruggeloopen van f 13.588.95 in 1922 tot f 11.725.70 in 1923. Deze post zal voor de komende jaren 700'a groolen teruggang niet meer doen zien, daar de aangifte van nieuwe leerlingen mi Sept. jl. weer goeden moed voor de toe komst gaf. Dc verkiezingen, die wegens periodieke ftreding moesten plaats hebben, hadden het volgende resultaat. Tot 2den voorzitter erd benoemd de heer D. J. Lambinon, tot Istcn secretaris de heer A. W. Vink, terwijl de heer Z. A. Smit, 2de penningmeester werd. In de commissaris-vacature, ontslaan door de benoeming tot 2den voorzitter van den heer D. J. Lamninon, werd voorzien door de benoeming van mej. J. Dullemond. Het bestuur is nu samengesteld uit de O, JE, Zinteert fc, jroorzitter; D. J. Lambinon, 2de voorzitter; A. W. Vink, lste see-relarisJohs. A. Mooy, 2de secre taris; H. J W. Peetere, lste penningmees ter; Z. A. Smit. 2de penningm.. De heeren F. G. Mastenbroek, E. S. Ofttinga, J. T. J. Sohamper en mej. J. Dullcmond commissa rissen. Sappho's eerste Lustrum. Knus intiem, gezellig, allerfraaist zag de groote Stadszaal er Zaterdagavond uit. 't Leek wel alsof de zaal volslagen was ge- metnmorphoseerd. Rondom langs liet baleon rosetten van bloemen en planten, waartus- schen verlichte bloemenmanden, palmen en ander groen langs den kant, en in 't mid den een monumentaal bloemperk, dat eenigs zins ondeugend den naam „Tuinstadwijk" droeg. Een tuin waarbij het tooneel zich waardig aanpaste. Dit alles was ter eere van Sappho's eerste lustrum, dat overtuigend is herdacht. Zooals we hadden vermoed, heeft het Sap pho niet aan belangstelling ontbroken, in tegendeel. Zaal en baleon waren geheel ge vuld. En dan: een Sappho-Marsch van Her man Stenz, een Sappho-Wals van Dirk Blokker, een Sappho-sigaar van de firma Wolf. Alle heeren bijkans gelooid met het r'ood-witte Sappho-lintje, alle dames onge veer met een bouquet je. 't Was feestelijk, echt feestelijk. Na een hartelijk welkomst woord van den heer Vlieland deed Sappho zichzelf hooren in marsch en wals en werd direct beloond met een krans als verdiende hulde voor de wijze van vertolking. Sappho heeft zich trouwens als strijk-ensemble toch weer doen kennen van bijzonder goede zijde. We zullen de muzieknummers niet afschrij ven, slechts nog apart vermelden de viool- solo uit Meditation de Thais, gegeven door den heer Kriest Jr. Voorts werd de avond met cabaret onder leiding van Herman Slenz. De groote zaal is daarvoor helaas niet erg geschikt en het gevolg is geweest, dat acliler weinig is ver staan. Stenz zelf beschikt over een aange naam geluid, goede voordrachl en over een correct genre, maar zoo'n zaal vermag hij niet to „bespelen" en evenmin zijn mede werkers. Dety Haas als cabaret-zangeres, met wie hij samen eenige nummerljcs gaf en Maria Meunier, die als declamatrice slechts een zeer zwak orgaan bezit, zender veel verve bovendien. Meer voor allen wa ren de dansnummers van Kitty Lakalos, die een soepel, lenig figuurtje bezit, dat gracieus zich weet te bewegen. Haar Humoreske be viel ons wel het. be3t. Aan den vleugel begeleidde Toin Couvcz op verdienstelijke wijze. Van de gelegenheid in de pauze om do vereeniging te complimenleeren, werd een druk gebruik gemaakt. We merkten daar op de volgende vereenigingen De Groninger afdeeling, de afd. Leiden der Ned. Reisver., het college van regenten van het Israëli tisch Weeshuis, de afd. Leiden van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, Jacob Cats, de oud-leerlingen van Mathesis, afd. Leiden van de Ver. tot Bescherming van Die ren. Nut en Vermaak, Centrale voor Vaean- lie-kinderen in Duitschland, D. V VNeu trale Middenstandsvereeniging, het Leidech Muziok-ensembté Bobette, dat verzekerde, dat er geen concurrentie bestonddat allen waren broeders in de Kunst, en Eutorpe Van deze allen werden de beste wenschen geuit voor Sappho. Enkele vereenigingen do den dit vergezeld gaan van een tastbaar blijk van waardeering. De Neder!. Reisver. aid. Leiden, bood bij monde van den heer Hardeweg een paar kwasten voor hel vaan del aan, daarbij de hoop uitsprekend, dat beide vereenigingen door dit gouden vriend- schapskoord nog nauwer aan elkaar zouden worden verbonden; de Groningers gaven een keurigen bloemenmand, Jacob Cats een krans van do commissio van Sappho-ver- eerders en een fraaie bloemenmand van de Sappho-dames. Schriftelijke gelukwensclien kwamen bin nen van do Nederl. Handelsreizigers Ver eeniging, afd. Leiden, en van Litleris Sacrum. De eerste deed het schrijven ver gezeld gaan van een medaille, die aan het vaandel werd gehecht. De voorzitter van Sappho, de heer Vlie land, dankte allen dankbaar en mét vroolijk hart. Is niet altijd merkbaar de voilé mede werking van het publiek, thans is toch wel gebleken, dat Sappho vele, vele vrienden heeft en hij kon van de zijde der vereeni ging de verzekering geven, dat aan Sappho'» deur niet tevergeefs zal worden aangeklopt Een Sappho-sigaar en een glas wijn wer den aangeboden en onder het genot hier van bleef men nog korten tijd kouten, tot het programma weder riep, dat in vlot tempo werd afgewerkt. Natuurlijk besloot een bal den avond en dat deel behoorde tot het meest geanimeerde. Aanvankelijk waren er zelfs wel wat te veel danslusügen, hetgeen door een geregeld gaan al beter en beter werd. Hoe laat of hoe vroeg het geworden is weten we niet, maar enkele haantjes zullen wel gekraaid hebben.... Sappho heeft het eerste lustrum op evi dente wijze herdacht Het was voor de ver eeniging een doorslaand succes. Niet onvermeld willen we laten, dat de tuin-aanleg was van den heer Kriest, de ver lichting van de firma TerburghDriessen zij hebben recht op deze vermelding, die in één woord schitterend was. Voor Hei-wonnen Levenskracht werd ge- sollecteerd. Opbrengst f44.61*. En nu gaat Sappho het tweede lustrum tegemoet. In goedo conditie en met moed, dien zij tpbben kan en mag na zoo'n her denking. Steunfonds van den Marktkoopliedenbond „Ons Belang". Het bedrijf van marktkoopman vergt meer van do physieke- kracht dan menig ander bedrijf. Trekkend van plaats tot plaats en met zijn kraam slaande in weer en wind, is hij bijna voortdurend aan tem peratuurwisseling blootgesteld. Het is ons niet bekend of van den gezondheidstoestand van deze categorie van nienschen statistie ken bestaan, maar wel durven wij do ver onderstelling uitspreken, dat onder dien stand procentsgewijs veel T. B. C.-lijders voorkomen. Dit begrijpen deze personen zei ven ook wel; vandaar dat Bij hen het plan rijpte in eigen kring voor d^lijders aan deze kwaal en hun organisatie oen steunfonds op te richten, ten einde daaruit in voorko mende gevallen de arme getroffenen in hun gezinnen uit eigen middelen te steunen. Zaterdag werd voor do bekende kraam van Van Tongeren op do Vischmarkt het doel van hot Fonds ook in Leiden gedemon streerd en de aandacht van het publiek op het Fonds gevestigd door het beeld van een pleegzuster voor een ledikant met een arme ïijdcres. De burgerij begreep de voorstelling en menig penningske werd dien dag ge offerd. Maar daarbij is liet niet gebleven. Zon dagavond werd in de groote zaal van „Zo- merzorg" een propaganda-avond gehouden met medewerking van het slrijk-enseinblo „Eutcrpe" en de Tooneelvoreeniging „D. V, V." voor hetzelfde doel. Uitgenoodigd waren de leden der markt- eommissie, de beschermheer, de heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Ha vendienst, en de eere-voorzitter de heer IC. Sijtsrna. De laatste twee waren aanwezig. De voor zitter der Markteommissio, de heer Aug. L. Reimeringer, wethouder, had bericht van verhindering gezonden en daarbij het be stuur een bijdrage voor het Fonds doen toe komen. Dc zaal was voor een goed deel bezet. Ach Ut in de zaal was op groote tafcis een collectie artikelen van zeer verschillenden aard uitgestald, in hoofdzaak geschenken van Leidsche neringdoenden en particulie ren. Deze ariikelen, welke do algemeene be wondering wekten van het aanwezige pu bliek, zouden na afloop van den feestavond aan den man worden gebracht. Te ruim acht uur, nadat het strijk- ensemble „Eutcrpe" zich ai eens had laten hooren, heette de voorzitter van het Steun fonds, de heer J. T. Hozee, de aanwezigen welkom en herdacht den oud-secretaris, den heer Slechtenhorst, die na een lang ziekbed dezer dagen a<m do wreede kwaal der tering was gestorven, terwijl eveneens de vrouw ernstig ziek ligt en haar eenig kind ook als slachtoffer van dezelfde kwaal der ouders is gevallen. De aanwezigen rezen bij deza mededee- ling even van hun zetels op. Do voorzitter dankte de heeren Mennes en Sijtsma in het hijzonder voor hun aan wezigheid; „Euterpe" cn „D. V. V." voor hun belanglooze medewerking, en de velen, die door bijdragen in geld of in natura van hun belangstelling hadden blijk gegeven voor hun offervaardigheid, er ten slotte zijn leedwëken over uitsprekend, dat de voorzit ter van den Bond, de heer H. Zoutendijk, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. De beschermheer beval daarna nog even met warmte liet Fonds aan, waarna het doek opging cn door „D. V. V." werd opge voerd een karakterspet in vier bedrijven, „Fata Morgana" getiteld, dat, goed gespeeld, de aanwezigen van het begin tol hét einde in spanning hield. Aan het slot namen de toejuicliingen haast geen einde, Ilierna volgde een korte pauze, waarin do muziek zich weerde, waarna door het gezel schap D. V. V. een bijspel, getiteld „Rustige Luidjes", werd gegeven, dat ook zeer be viel. Toen werd een poging gedaan de ver schillende waardevolle geschenken aan den man of de vrouw te brengen door middel van het rad van avontuur. Dat dit vrij goed gelukte, zal men wel kunnen begrijpen, evengoed ala men van ons zal aannemen, dat er den heelen avond een uitnemende geest heerschte. In de zaal en bij den uitgang werd voor den Bond gecollecteerd. Mochten er nog stadgenooten rijn, die deze „zelfhelp" willen steunen, dan noe men wij gaarne het adres van den penning meester, den heer L, van Gelderen, Leven daal 10. De schoolkindervoeding van „Jernël". Een enkele maal werd door ons reeds melding gemaakt van de oohtendechoolkin- dervoeding, uitgaande van „Jeru&l", aan de Middelste gracht no. 3, aan een 150-tal der armste kinderen uit de stegen en sloppen dezer gemeente. Wij zonden daarin aanlei ding eens een pereoonlijk onderzoek in te stellen; dit te eer, omdat voor het werk een en andermaal een beroep werd gedaan op de openbare liefdadigheid. Op een goeden morgen stapten wij daar voor het eenvoudig, doch vriendelijk zaaltje binnen, waar op lanfe, geïmproviseerde ta fels het eenvoudig-ontbijl reeds was aange richt. Op elk bord lagen drie sneden gebo terd brood; op één er van een stukje kaas of vleesch. Bij elk bord stond een beker. Ruim 150 stoelen rijden zich langs deze tafels. In het midden brandde een groote kachel, die het vertrek lekker verwarmde. Eenige vrou wen en een paar mannen wachtten op de kleinen. Even vóór achten kwamen de kleine bleekneuzen, meisjes en jóngens van 6 tot 12 jaar, geleidelijk binnen en zochten hun plaats op. Een en ander ging zeer rustig toe. Er werd door de kleinen, die hier uit ver schillende arme wijkon binnen kwamen, nauwelijks gefluisterd. De begeerige oogen waren enkel gericht op de boterham, een enkele der kleinsten ploos steelsgewijs aan het brood en peuzelde do kruimpjes op. Een paar minuten over achten waren alle stoe len bezet .Er werden twee groote bussen warme, gesteriliseerde melk binnen gedra gen en eenige vrouwen vulden de bekers. Toen werd door den leider, den heer Van dér I-Ioret, een kort kinderlijk gebed uitge sproken, nadat al de aanzittonden do oogen hadden gesloten en de handen gevouwen. Met smaak werd daarop ontbeten. Geen der kleinen liet iets over. Na een half uurtje werd -gedankt cn de kinderen gingen blijk baar voldaan en met een vriendelijk groetje even kalm heen als zij gekomen waren en spoedden zich naar hun school. De ontbijttafels werden afgenomen, hor den en bekers gewas3chcn en klaar gehou den voor den anderen morgen. Zes ochtenden in de week wordt zulk een ontbijt verstrekt den gcheelen winter door. De kosten er van beloopen pijn. 1100 per week, d. i. dus ongeveer 11 cent per keer en per kind Het bestuur deelde ons moe, dat er in het najaar een oproep tot de arme gezinnen in de slad was gericht, onverschillig van welko gezindte. Daarop kwamen talrijke aangiften binnen. Een onderzoek word daarop inge steld naar den toestand der gezinnen en de armste en meest verwaarloosde kinderen komen het eerst in aanmerking. Manteltjes, jasjes en aindore kleedingstukken werden aan de burgerij gevraagd, en ten geschenke ontvangen en de kinderen er mee geholpen. Hieraan is het mede te danken, dat de mees ten ar nog goed uitzagen. Verlangd wordt ook, dat de kinderen gewassohen verschij nen. Men zal moeten erkennen, dat van deze kindervoeding een kracht ten goede lean uit gaan en dat zij naast de meer olficieele schoolkindervoeding, die niet voor een ont bijt zorgt, recht van bestaan heeft. De administratie van dit liefdewerk, waaraan, behalve de hoofdleiders van „Jcruël", de heer en mevrouw Van der Horst, zich nog eenige mannen en vrouwen, belangloos wijden, wordt los van andere fondsen der Vereeniging gevoerd. De geldmiddelen worden onder toezicht van het bestuur beheerd door den heer G. S Bogaards, Rijnkade 6, dia evenals de heer Van der Horst, zelf Middelstegracht 3a, gaarne voor dit doel gitten in geld of nalura in ontvangst neemt. Na hetgeen wij van dii werk hebben ge zien, durven wij het mei vrijmoedigheid hij onze stadgenooten aanbevelen. Onze stadgenoot W. F. Roozendaal, hoopt Zaterdag 1 Maart a.s. den dag te her denken, waarop hij vóór vijftig jaar in dienst trad bij de Kon Ned. Grofsmederij, alhier. Den 3den Maart a.s. zal liet veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. J. Vallent- goed in dienst trad bij de Rijksuniversiteits bibliotheek alhier, Heden mocht de heer A. Bakker her denken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij dc N.V. v.h. R. M. Beuth en Zonen, al hier. In een samenkomst van directie en per soneel werd dc jubilaris door den directeur hartelijk toegesproken en werd hem het bij gelegenheden als deze gebruikelijke ge schenk overhandigd. Ook van de zijde van liet personeel mocht de heei Bakker stoffelijke blijken van be langstelling in ontvangst nemen, terwijl hem door de Mij. van Nijverheid het ecre-diploma voor trouwen dienst werd uitgereikt. De jubilaris bracht het. verdere van den dag in den huiselijken kring door, waar hem ook talrijke bewijzen van belangstelling wachtten. De Gemeente-Commissie van hel Ned.- Herv. Kerkgenootschap alhier, heeft aan het bestuur der 3-0ctober-Vereeniging op het desbetreffend verzoek medegedeeld, dat dit College gaarne genegen is, de Pieterskerk ter beschikking Ie stellen op den vooravond van den Leidschen feesidag, tot het houden van een historische rede, afgewisseld door orgel spel en zang. De nplannen kunnen nu geleidelijk aan verder worden uitgewerkt; de bijzonderhe den zullen voorloopig nog wel geheim blij ven, doch wij gelooven wel te kunnen voor spellen, dat een moode avond den 3-October- leden te wachten slaat. Zaterdagavond hield voor de Vereeni ging van Mathesianen de heer H. van Ba tenburg, leeraar M. O teekenan alhier, een lezing met lichtbeelden in de zaal van ,,'t Poslhof", over „Franscbe Bouwkunst", BINNENLAND. BezoiuigingspLinuen dor Regeering inzakt pensioen. Wijziging Arbeidsreglement voor werk lieden in 's Rijks dienst. De wijziging van de Stoomwet treedt 1 April a.s. in werkiug; do Jacktwot 1 Maart. De samenstelling van het Zwalnwen- elftal voor den voetbalwedstrijd te^en dn Roode Duivels. BUITENLAND. Frankrijk licht het terngsturen der Duif» oche Palts-nota verzoenend toe. De Engelsche minister Henderson over hel verdrag van Versailles. De Engelsche havenarbeiders aanvaarden de gesloten overeenkomst. Beslissingen van de Vloot-conferentie t» Rome. De voorzitter, da lieer Verheul, opende lïe vergadering te ongeveer kwart over achten en heette de aanwezige dames en heeren welkom. Hij deelde modo, dat de lieer Van Batenburg evenals andere jaren ook dit jaa* zoo bereidwillig was bevonden voor deza Vereeniging oen lezing te houden, zoodat de heer Van Batenburg geen vreemdeling mees voor de Mathesianen is, cn, gehoord de vo rige lezingen, belooft ook deze lezing inte ressant te worden. Hierna gat hij het woord aan den heer Van Batenburg, die aanving met de opmer king, dat de groote middeleeuwsclie bouw- beweging samenhangt met de hervorming van het maatschappelijk en geestelijk leven' der Westersche natiën. De beweging begon in noordelijk Frankrijk, en vooral Parijs, de hoofdstad, die in de 124e eeuw reeds 200.000 inwoners telde, was er het middelpunt van en gaf door den bauw barer hoofdkerk, <i« Notre Dame, den eigenlijken stoot aan de nieuwe groote bouwbeweging, welke de spr. aan de hand van een serie prachtige licht beelden uitvoerig schetste tot aan het eindh dei' 19de eeuw. Elk der beelden, weergevende dc verschil lende openbare gebouwen en gezichten uit de onderscheidene lijdpe-rken van de Fnui- sche geschiedenis, word uitvoerig toegelicht, waaruit bleek, dat de heer Van B. zijn on derwerp volkomen machtig was. Aan het eind van zijn betoog gejromen, werd de spreker luide door de aanwezige© toegejuicht. Daarop dankte do voorzitter den heer Van Batenburg voor zijn zeer interesi 9ant betoog waarmede de aanwezigen door een warm applaus instemden. Gistermiddag maakten een ÏG-Utt da mes en heeren, onder leiding van den direc teur der NoordrZuid-fIoll. Tramweg Maat- schappij, den heer Burgcrsdijk, van uil Haar lem een inspectie-reisje met de nieuwe tran» van Leiden via Voorschoten en Veur naar Den Haag. Vlaggetjes op de tram trokken de aandaciit van het publiek en daardoor ook het tochtje van de dames en heeren, die liet met het weer niet bijzonder troffen. Hedenmorgen weigerden zeven van :1e elf stukadoors, die in dienst van den stuka doorspatroon den heer Joh. A. de Best al hier, aan een in aanbouw zijnde villa aan den Rijn9burgerweg werkten, aan den ar beid te gaan, indien niet hun loon werd ver hoogd. Daar de patroon daaraan niet wild» voldoen, legden zij het werk neer. Vier werk willigen werden door de politie beschermd en konden dus doorwerken. Zaterdag is een vreemdeling Belg) over de grens gebracht. Gistermorgen is een schoorsteenbrandje gebluscht in perceel Klootshof 2. Oorzaak van den brand als altijd: een vuile schoor steen. Gisteravond zijn door een agent van politic in de Haarlemmerstraat twee li-ja rige jongens, J. v. E. en A. B.,.aangehouden, die van de aulobus Rijnzatenvoude II de achteruit hadden ingegooid. De poli zal de zaak nader onderzoeken. Sinds 20 Febr. wordt een handwagen vermist van een stuk teelland in de Os- cn Paardelaan. De heer Marius Bongonaar, te Leiden wel hekend als photograat, die om gezond heidsredenen dit vak moest laten varen, en gedwongen was zijn zaak aan den Nieuwen Rijn over te doen, heeft vandaag iu perceel 180 Haarlemmerstraat een sigarenzaak ge opend. Deze maakt, doordat winkel cn ma gazijn geheel gerestaureerd zijn, een goeden' indruk. De heer B. zal zich er vooral op toe leg gen om tegen minimum winst goc li waar om fa zetten zoo vertelde hij ons, zoo-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1