REGAL De Onzichtbare Hand. No. 19609. LEIOSCH DAGBLAD, Maandag 11 Februari. Tweede Blad. Anno 1924 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. tWijze van uitbetaling jaarwedde; verlof tot afwfl^jaold; inhouding jaarwedde van onderwijsera l.o. Sfc.bL No. 23 bevat een Kon. Besluit van 20 Januari 1924, tot intrekking van het Kon. besluit van 31 December 1920 (St.bl. no. 949) en opnieuw vaststelling van de rege ling van de wijze van uitbetalen der jaar wedde en wedde van de onderwijzers aan de Openbare lagere scholen, bedoeld in art. 30, derde lid, der Lager-Ooderwijs-wet 1920j en tot het stellen van regelen betref fende verlof tot afwezigheid van inhouding yan die jaarwedde of wedde bij dat verlof. Artikel 1 is onveranderd gebleven. 'Artikel 2 bepaalt: 1. Aan onderwijzers, aan wie op advies yan den behandeleDden of controleerenden geneesheer p-sii vcrlot wegens ziekte wordt toegestaan, wordt dit verlof met behoud yan het voli© genot der jaarwedde voor niet langer verleend dan zes achtereenvolgende maanden, en aan onderwijzers, die overeen komstig artikel 41 der Lager-Onderwijs-wet 1020 zijn aangewezen voor tijdelijke waar- Dem)Dg eener betrekking van onderwijzer ;of van hoofd der school, indieu zij niet als vast onderwijzer aan een lagere school zijn .verbonden, met behoud van het volle genot <dor wedde voor niet langer dan één maand, ïn het laatste geval wordt het verlof voor niet langer verleend dan voor den duur der ^tijdelijke waarneming. Als begin van den verloftijd wordt aangemerkt do eerste Schooldag, volgende op dien, waarop de pnderwijzer het laatst zijn taak in de school y er richtte. 2. Blijkt bij het verstrijken van het ver lof, in het vorige lid bedoeld, uit een rap port van den geneesheer, dat de onderwij- ter nog niet in staat is zijn werkzaamheden te hervatten, dan kan hem opnieuw voor ten hoogste zes maanden of ccn maand iVcrlof wordeji verleend. Echter wordt over den tijd van dit ver'of aan den onderwijzer filcchts de helft zijner jaarwedde of wedde liitbetaald. 3. Na het verstrijken van het verlof, in het vorige lid bedoeld, wordt de jaarwedde ï>f weddo niet langer uitbetaald, tenzij in een bepaald geval onder goedkeuring van [onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en ^Wetenschappen, een andere regeling wordt getroffen. 4. Wordt de onderwijzer binnen één ïnaand na de hervatxng van zijn werkzaam heden na ziekteverlof weder ziek, zoo worde tleze laatste ziek.« voor de toepassing van dit artikel beschouwd als een voortzetting yan de voorafgegane ziekte, tenzij uit een geneeskundige verklaring blijkt, dat zulks niet het geval is. Artikel 3: 1. Aan de gehuwde vast aange stelde onderwijzeres, die hare bevalling tegemoet ziet, wordt een verlof verleend, ingaande ten hoogste vier en t<?n minste 'drie maanden vóór het tijdstip, waarop de beviliiug kan worden verwacht, en eindi gende ten hoogste twee maanden en ten Jninste één maand na de bevalling. 2. Over den tijd van dit verlof blijft de /Onderwijzeres in het genot van de helft van jhaar jaarwedde. 3. Is zij twee maanden na do bevalling, yolgens het oordeel van den behandelenden *>f controleerenden geneesheer niet in staat Ihaar werkzaamheden, aan de school te her natten, dan kan haar een verlof wegens ziekte worden toegestaan voor ten hoogste zes maanden, gedurende zij in het volle genot van haar jaarwedde zal zijn. 4. Blijkt bij het verstrijken van het ver lof, in het vorige lid bedoeld, uit een rap port van den geneesheer, dat de onderwij zeres nog niet in staat is haar werkzaamhe den te hervatten, dan kan haar opnieuw tVoor ten hoogste zes maanden verlof wor den verleead. Over den tijd van dit verlof wordt haar r-e helft harer jaarwedde uitbe taald. B. Na het verstrijken van het verlof, in het vorige lid bedoeld, wordt de jaarwedde niet langer uitbetaald, tenzij onder goedkeu ring van onzen Minister van Onderwijs, Kunscen en Wetenschappen, een andere regeling wordt getroffen. G. De b^paliDgen van dit artikel zijn mede yan tcep^sing op de gehuwde onderwijze res, die overeenkomstig artikel 41 der La ger-Onderwijs-wet 1920 is aangewezen voot tijdelijke waarneming eener betrekking van onderwijzer of van hoofd der school, indien zij tevens als vast onderwijzeres aan een lagere school is verbonden. Artikel 4: 1. Onderwijzers, op wie mili taire dienstplicht rust, geodeten verlof, zoo lang zij zich verplicht in werkelijken dienst bevinden. 2. Zij genieten oyer den tijd van dit verlof le. voor zoover zij zich in werkelijken dienst bevinden voor eerste oefening geen jaarwedde of wedde. 2e. voor zoover zij zich in werkelijken dienst bevinden voor herhalingsoefeningen of den daarmede in artikel 3, derde lid, van Ons besluit van 26 October 1923 (Staatsblad no. 494) gelijkgestelden werkelijken dienst, de volle jaarweddo of wedde; 3e. voor zoover zij zich in werkelijken dienst bevinden wegens buitengewono om standigheden: de eerste maand de volle jaarwedde of wedde, met inachtneming van het bepaalde in artikel 4 van Ons voormeld besluit. 3. Aan onderwijzers, die overeenkomstig artikel 41 der Lager-Onderwijs-wet 1920 zijn aangewezen voor tijdelijke waarneming eener betrekking van onderwijzer of van hoofd der school, wordt, indien zij niet als vast onderwijzer aan een lagere school zijn vorbonden, het verlof voor niet langer ver leend dan voor den duur der tijdelijke waar neming. Artikel 5 is wecy onveranderd. Artikel 6: 1. Wordt aan een onderwijzer buiten de gevallen, bedoeld in de artikelen 2, 3, 4 en 5 een verlof verleend voor langer dan zeven achtereenvolgende dagen, dan wordt hem over den tijd van dit verlof gceu jaarwedde of wedde uitbetaald. Lid 2 is in inhoud ongewijzigd gebleven. Artikel S: 1. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden den Isten Januari 1924, 2. Met gelijke dagteekening is het Kon. besluit van 31 December 1920 (St.bl. no. 949) vervallen. Dr. Aletla Jacobs, die Zaterdag haar 70slen verjaardag vierde, hield 's middags in de Van-Dijk-zaa! in Den Haag een zeer druk bezochte receptie. Een aantal bloemstukken sierden het podium, waar een eereplaats voor haar was ingericht. In het zaaltje wa ren veel dames uit de vrouwenbeweging, van de verschillende vrouwonclubs samen gekomen om de 70 jarige te huldigen. Er hadden zich een 26-tal spreeksters en sprekers opgegeven om het woord te voeren. De rij werd geopend door mevrouw Manus uit Amsterdam presidente van het ont vangstcomité, die de geboorte- en jeugd- omstandigheden van dr. Jacobs memoreer de. Door haar durf en doorzettingsvermogen heeft zij bereikt, wat zij bereiken wilde. Een baanbrcekster is zij geweest voor velen en de jongere generaties hebben reden, haar in alle opzichten dankbaar te zijn. Het comité heefl gemeend, haar niet beter te kunnen huldigen, dan door vandaag haar boek te doen verschijnen, „Herinneringen van dr. Aletta Jacobsdoor haar zelf geschreven. Spr. overhandigde de jubilaresse een exem plaar daarvan. In overleg met dr. Jacobs zal haar nog een huldeblijk door het comité worden aangeboden. 's Avonds heeft in Hélel „De Witte Brug" het Comité aan de jubilaresse en een aantal genoodigden een maaltijd aangeboden. Bij Kon. besluit is, le rekenen van 1 Januari 1924 af, mr dr. L. J. Sparnaay op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als re- refendaris bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten, Naar men nader verneemt, is dc heer A.. Cr. Krüller niel in opdracht der Neder- landsche regeering naar Memel vertrokken, doch in opdracht van den Volkenbond, ten einde de functie van arbiter op zich tc ne men in een geschil betreffende MeraeJ. Te Arnhem i3 in den ouderdom van 76 jaar overleden de hoogeerw. heer M. Glau- dèmans, deken van Arnhem en kanuniek, van het Metropolitaan Kapittel. De besturen van dc Vereeniging van Noord-Brabantsche en Limburgsche- ge meenten voor gemeenschappelijke filmkeu ring cn van den Ned. Bioscoopbond zijn overeengekomen, dat alle films, bestemd om in de bij de eerst genoemde Vereeniging aangesloten gemeenten te worden vertoond, door de filmverhuurkantoren ter keuring zullen worden aangeboden aan het te Am sterdam gevestigde keuringskantoor dier Vereeniging, waar dan deze films gekeurd zullen worden. Mocht de directie van het keuringskan toor niet in de gelegenheid zijn een film tijdig te keuren, dan £al zij in overleg met den burgemeester van de gemeente, waarin de film vertoortd moet worden, dispensatie verleeneü, om deze ongekeurd daarheen to zenden en het vervolgens aan den betrokken burgemeester over te laten de film plaatse lijk te doen keuren. Gedurende een proeftijd tot ultimo Mei van dit jaar zal de Vereeni ging van de Zuidelijke gemeenten in de ge legenheid worden gesteld na te gaan of de omvang en de beteekeni3 van het geschikt maken der fims (door het aanbrengen van coupures) betaling wettigt, wat de Ned. Bioscoopbond ontkent. Aangezien beide Vereenigingen het be lang van een centrale keuring inzien, spre ken haar besturen het vertrouwen uit, dat alle belanghebbende gemeenten in Noord- Brabant cn Limburg zich bij de Vereeniging van Zuidelijke gemeenten zullen aansluiten. Na een compromis tusschen de Vereeni ging van Zuidelijke gemeenten en de Ned. Bioscoopbond is tot stand gekomen, heeft het hoofdbestuur van dien Bond allen leden onmiddellijk telegrafisch medegedeeld, dat do stopzetting van de filmlevering door de filmverhuurkantoren en de sluiting der the aters in do Zuidelijke gemeenten thans is opgeheven. Nagenoeg alle theaters in hot zuiden zijn weder geopend. Een wijziging der Boterwet is voor- loopig nog niet te wachten. Wel is echter een margarinebesluit in bewerking nopens do z.g. melanges. RECLAME. 5'gapï=N In het gebouw van de Christel. Jongemannenvereeniging aan de Prinse gracht in Den Haag is de brandkast gefor ceerd. Er wordt f 400 vermist. De dieven heb ben zich vermoedelijk laten insluiten. Ongeveer Juli 1922 had de groentenzouterij N.V. C. Blad's Groenten- export- en Conserven te Rotterdam in Pijn akker een voorraad van ongeveer 6000 vaten pronksnijboonen, afkomstig van oogst 1918. Blijkbaar achtte de vennootschap deze boo- nen voor de consumptie ongeschikt en ging zij er toe over deze af te leveren aan land bouwers voor veevoeder. Vermoedelijk zul len wel ongeveer 100.000 K.G. boonen aan verschillende boeren zijn afgeleverd. De rest is vernietigd. In de omgeving van Delft, Utrecht en Leiden zouden evenwel bij ver schillende boeren nog groote voorraden van deze boonen aanwezig zijn. Nu blijkt, dat een landbouwer te Pijnakker enkele vaten heeft afgeleverd aan een groentenliandelaar te Delft, die ze weer aan anderen heeft ver kocht met belangrijke prijsverhooging. De bedoeling was blijkbaar de boonen weer voor de gewone consumptie te bestemmen, daar ze voor veevoeder te duur zijn. De keu ringsdienst en de politie zijn er thans mee gemoeid. Dit bericht betreft weer een heel andere partij boonen, dan waarvan onlangs is melding gemaakt. Uit Na arden wordt gemeld, dab gisteren tusschen vijf en zes uur een automobiel met zes of zeven personen tus schen de Haklcelaarsbrug on Naarden ia het water is gereden, waarbij een vrouw verdronken is. De echtgenoote v an den heer V., te Amersfoort die door een toeval lige omstandigheid ternauwernood ont snapte aan den dood door arsenicum ver giftiging en gas verstikking, welko misda den cloor haar man waren gepleegd, heeft echtscheiding aangevraagd. Haar toestand, ben gevolge der vergiftiging, is van dien aard, dat mevr. V. zich slechts moeilijk kan bewegen. Een groot gedeelte van haar liohaam zal vermoedelijk niet meer normaal worden Do drogisterij van den heer V. is gesloten. De Kon. Pharmaceutisohe fabriek te Amsterdam heeft een groot gedeelte van den winkelvoorraad, dat in depot ge geven was, per vrachtauto laten torugha-. len. Do sectie op het lijk van de moeder van den heer V. heeft geen sporen van ver giftiging aangewezen. Ernstig ongeluk met dood o- lijken afloop. De 72-jarige arbeider A. de Korno wonende aan den Kruisweg bij den Spieringweg te Haarlemmermeer, was Zaterdagmiddag als bestuurder gezeten op ccn met zakken beladen en met twee paar den bespannen boerenwagen. Op de brug over Me Kruisvaart bij den Spieringweg begon een gedeelte van de zware vracht naar beneden te glijden, met het noodlottig gevolg, dat De Korno van den wagen tus schen de paarden viel en overreden werd. De beide wielen gingen hem over de borst. De man werd in zorgwekkenden toe stand opgenomen en overleed spoedig daar na. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, ttooh mocht niet meer baten. De ongelukkigo waa gehuwd en is gedu rende tal van jaren op do hoeve ,,Menta" aldaar tot groote tevredenheid van zijn patroons werkzaam geweest. Omtrent de oorzaak van de Vrijdagavond le Muiden plaats gehad heb bende ontploffing, deelt de directie der Springstoffenfabriek „De Krijgsman" mede, dat deze vermoedelijk aan zelfontbranding te wijlen is. De directie acht naar uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan kwaadwilligheid uitgesloten. Omtrent' de inbraken in liet Gooi wordt nog gemeld, dat twee van de daders, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, onder politiegeleide zijn vervoerd, ten einde aan le wijzen, waar de verschil lende voorwerpen, afkomstig van inbraak, waren gebleven. Een ledige trommel van dc inbraak van f 9000 te Bussum is in de buurt van Hilversum opgegraven. De trommel, af komstig van de inbraak in het postkantoor te Blaricum, hadden de dieven in de Gooiers- gracht te Eemnes geworpen; de voor hen waardelooze inhoud is verbrand. Eenige ge stolen voorwerpen, afkomstig van de inbraak bij mevr. L., tc Blaricum, zijn opgespoord bij den opkooper Van der S. in de Jan-IIanzen- slraat te Amsterdam. Deze laatste bevindt zich thans in hechtenis. Alle verdachten, behalve B. R. Senior en Junior, hebben vol ledig bekend. R. Jr., die aanvankelijk op vrije voelen was gesteld, is weer gearresteerd B. R. Sr. is thans op vrije voelen. Uit Langend ij k wordt ge- meld: Was de bloembollenteelt hier in de laatste jaren al minder geworden, thans zijn verschillende bouwers weer overgegaan tot het beplanten van een deel van hun luin- bouwgronden met bollen. De goede uitkom sten op den daarvoor zeer geschiklen grond in deze streek zijn daarvoor de voornaam ste aanleiding. Een arbeider te Lag e-Z w a 1 u wq heeft bij 't Hollandsch Diep een portefeuillö gevonden met f13.000 cr in. Het geld is dooi. den vinder bij de marecliaussée gedeponeerd* Uit Eindhoven verneemt „De Tel.", dat door een Eransch-Belgisch con sortium, met een kapitaal van f30.000,000» ernstige plannen beraamd worden (bij coha cessie verleening) tot exploitatie van de z.g. Peel-mijnvelden, in de buurt van Venray en Vcnlo. Schipper J. M o o k h o o k, van li e f schip „Bastiaantje", dat dezo week in hel kanaal van Terneuzcn met de „Dympna" ia aanvaring is geweest, is in het ziekenhuis In Sluiskil aan do bij die aanvaring bekomer» verwondingen overleden. De rechtbank le Middelburg beeft op vrije voeten doen stellen den 22-ja* rigen werkman P. A. V., uit St.Jansteen, die gedetineerd was als verdacht van poging tol doodslag le St.-Jansteen, gepleegd in den nacht van 16 op 17 December j.l. Zaterdagavond is dc auto van de firma Daggers' Schoenenfabriek, waarin mevrouw Th. Daggers en haar kinderen za ten, met een le groote bocht over de Klap-, brug le Vecndani gereden, waardoor de auto in het kanaal slorlle. De inzittenden konden gered worden. De chauffeur, B. Kassen, voetballer van Vccndam 1, werd dood opge* haald. De voetbalwedstrijd AlcidesVeen- dam tc Meppel werd dientengevolge uiige* steld. Te Lienden, bij Tiel, is een lij a-* rig meisje aan nekkramp overleden. Gisteravond ontstond in het cfaé van Do K. op hot Heuvelplein to Til burg tusschen oonigo B.V.V. supporters cn Tilburgers eon vechtpartij, waarbij vooral hot meubilair niet gespaard bleef. Toen de politic tusschanbeido kwam, koerde zich het publiek hiertegen, bij welk verzet dooi di politie van sabel on gummistok werd gebruik gemaakt. Een vijftal Bosschena^ ren word gearresteerdéén werd door een sabelhouw aan heb oor niet ernstig ver wond. Domei k levering aan Duits ch~« land. Naar men verneemt, heeft de z.g. Wcst-Deutsclio Milchversorgung, welke allo Duitscho steden tusschen Dortmund en Keu< len omvat, de overeenkomst met do Neder- landscho melkproducten tot levering van 150.000 A 200.000 L. melk per dag, tegen I Maart a.s. beëindigd. Gedurende do laatste helft van Februari zal nog slechts do helfb van heb gecontractecrdo kwantum worden geloverd. Uil Londen wordt gemeld, dat de werkzaamheden aan het te Belfast op stapel slaande vaarluig „Statendam", voor de Holland-Amerika-lijn zullen worden hervat. Kennisgeving. „Ik kan mij niel begrijpen, dat er nog mensclien zijn, die mijn Ochlendvocr niet geprobeerd heb', ben. Zij, die het wel doon, bevinden zich et goed bij en krijgen veel eieren." BUITENLANDSCH GEMENGD. Op het vlioglerrein Evere, in België, li een vliegtuig van een hoogte van 200 M. te pletter gevallen. Bestuurder cn meclianiciea zijn gedood. Door de vele lawines en grondverschui vingen in den laalsten lijd zijn er in Oosten rijk tot dusver 25 mensclien omgekomen. Bij Finkenbach in liet Schrimbach-dal stortte een lawine neer, die een bouten gebouw vol komen deed inzakken, waarin zich dertij houthakkers bevonden, van welken cr I werd gedood, 12 ernstig en de anderen licht gewond. In de streek van het Salzlhal kwa men ook vele lawines naar beneden Bij de ecne werden twee arbeiders bij de telegrafie, bij een andere drie bouthakkers en drie schoolkinderen en bij de laatste, die cea eleclricilcilsfabriek bedolf, vijf personen ge. dood. Het graf van Toel-ank-Amen zal waar schijnlijk morgen otficicel worden geopend. Alle vooraanstaande oudheidkundigen, die Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). '41) „Toen Matthews de bibliotheek kwam bin nenstuiven met het verhaal van Strangwise ïn Miss Mackwayle, die waren weggereden pin hulp le gaan halen in onze eenige auto, wist ik, dal wij liet spel verloren hadden. Jij lag daar bewusteloos op den grond, in je vermomming als Bellward dus wist ik, dat de man bij Strangwise de eehle Bellward was, en ik leidde er dus uit al, dat Strang wise Mortimer was en dus degene, dien wij moesten vaagen. „Wij waren bedrogen. Als we een beetje meer tijd hadden gehad om over de dingen Ie denken, zouden we wel dien motor hebben gevonden en zou ikzell het trio achterna zijn gegaan. Maar mijn eerste gedachte was hulp le gaan halen. Ik probeerde de telefoon zonder succes en zag toen, dal de draden buiten waren afgesneden. Toen kwam ik op de gedachte Behrend eens uit le hooren. Die was geweldig woordenrijk en woedend tegen Mortimer, dien hij er van beschuldigde hen le hebben verkocht. Hij vertelde ons, dat het drietal vast on zeker naar de Dyke Inn zou gaan, want daar was Nur el-Din. „Op dat oogenblik waren Strangwise en zijn handlangers ons minstens een uur voor- ]i£ had één van de mennen aan het te- pareeren van do telefoon gezet en dacht er intusschcn over om een ander te voet naar Stanning le zenden, om een van onze auto's le halen. Toen vond ik den motor en zond hem daarop naar Stanning. Ongeveer een halfuur later was hij terug met een aulo, waarin Gordon en Harrison en enkele anderen van dc militaire politic zaten. Ik zond Mal'hews mei dit heete partijtje naar de Dyke Inn, hoewel ik er vrij zeker van was, dat wij te laat waren, om het trio nog te vangen. Dat was de reden, waarom ik achterbleef, bovendien wou Lk op jou passen; ik kreeg een raar gevoel, toen ik je daar languit over den vloer zag liggen, ouwe jongen Desmond, die met gretige aandacht had geluisterd, sprak oen Iieetcn tijd niet. Wait had hij alles verknoeid I „Zeg eens zei hij plotseling met angst in zijn stem, „je zei daar juist, dat Matthews mevrouw Malplaquct voor Miss Mackwayte hield. Waarom dachl Matthews dat Miss Mackwayte hier was? Was zij met jou mee gekomen?" Snel keck Francis hem aan. „Die slag op je hoofd maakt, dal je de dingen vergeet, geloof ik", zei hij. „Her inner je je niet, dat Miss Mackwayle gister middag hier kwam om je op tc zoeken? Mat thews dacht, dat zij gebleven was Desmond schudde het hoofd. „Zij is niet hier geweest", antwoordde hij; „dat weet ik heel zekert" Francis sprong op. „Maar je moei je vergissen", zei hij in groote ontsteltenis. „De chef zond haar gis termiddag hierheen met het speciale doel je te spreken. Zij i3 goed en wél in Wentfield aangekomen; srant de porlier vertelde aan Matthews, dal zij hem den weg naar Milt House gevraagd had." Desmond kreeg een kil gevoel, dal hem iets vreeselijks boven het hoofd hing. Een oogenblik hield hij de hand tegen zijn pijn lijk bonzend hoofd. Iemand had Barbara's naam genoemd dien avond in de bibliotheek maar wie was het geweest? En wat had hij gezegd? „O ja, natuurlijk, hel was Strangwise ge- weesi. „Dit was hel dus ,wat zij met Nur-ei-Din le verhandelen had", had hij gezegd; Des- mond herinnerde zich nu alles weer. Kort vertelde hij Francis van zijn afwezigheid van Mill House op aandringen van Nur-el- Din, van zijn onderhoud met de danseres en haar geschiedenis van de Ster van Polen, van zijn overhaasten terugkeer, nog net bij tijds om Mortimer te ontmoeten en van Mor timers raadselachtige opmerking over de danseres den vorigen avond in de biblio theek. Francis keek hoe langer hoe ernstiger, naarmate het verhaal voortging. Desmond bemerkte het en verweet zich bitter, dat hij in hel begin de fout had begaan den chef geen mededeeling te doen van de bezoeken van Nur-el-Din en Mortimer aan Mil House. Toen hij klaar was met zijn verhaal, keek hij niet naar Francis, maar staarde triestig door het raam naar den killen mist van den treurigen winterdag. „Het ziet er niet mooi uit. Des", zei zijn broer hoofdschuddend, „maar eerst moe ten we er zeker van zijn, dat er geen mis verstand kan zijn ten opzichte van Miss Mackwayte. Je zegt, dat je huishoudster al hier was, toen jij van de Dyke Inn terug kwam. Mogelijk heeft zij haar gezien. Laten we de oude Marilyi eens even roepen!" Nu al den angst, de verbouwereerdheid en de verontwaardiging, die zij had door slaan bij den inval in het huis, was het oudje zoo mogelijk nog doovcr en onbegrij pelijker dar. anders. Na veel ondervragen moes! zij zich ten slotte vergenoegen met haar herhaalde verzekering, dal zij „nooit geen jongedame gezien had", en lieten zij haar naar haar keuken lerugschommelcn. De beide broers keken elkaar mislrooslig aan. Francis was de eersle, die sprak. Zijn oogen schitterden en hij was in groote span ning. „Des", vroeg hij, „wat denk je er van? Te oordeelen naar wat Strangwise zich liet ontvallen in de bibliotheek hier vannacht, lijkt het waarschijnlijk, dat Miss Mackwayle in plaats van je hier te komen opzoeken, zooals haar gezegd was, of zij moet hier tevergeefs gebeld hebben tijdens je afwezig heid naar de Dyke Inn is gegaan en Nur- cl-Din heeft gezien. De gesmoorde kreet, dien je hoorde in de herberg, is voor mij het bewijs, dat er iels niet in orde is, en dat vermoeden wordt nog versterkt door het feil, dat Matthews Nur-el-Din in de Dyke Inn heelt aangetroffen, zooals hij me daar even per telefoon meedeelde; maar hij zegt niets van Miss Mackwayte. Des, ik vrees liet ergste voor dal arme kind, wanneer zij in handen van die bende is gevallenl" Desmond zat een oogenblik zwijgend. Hij trachtte de dingen met elkaar in verband te brengen, zoo goed en zoo kwaad als zijn bonzend hoofd hem dat toeliet. Nur-el-Din en Strangwise, beiden waren op jacht naar dat juweel. Nur-el-Din was dien middag in dc mcening, dat Strangwise het in bezit had; terwijl Strangwise, toen bij tot de ont dekking kwam, dat hij het kwijt was, er cp scheen te doelen, dat Barbara Mackwayle het nu in handen had. „Of Strangwise Nur-el-Din, misschien ieder van die twee", zei Desmond, „moet welen, wal er van Miss Mackwayte gewor den is." En hij legde Francis zijn redeneering uit. Zijn broer knikte. „Dan zal Nur-el-Din het ons vertellen", antwoordde bij op ernstigen loon. „Hebben zij haar dan in hechtenis geno men?" vroeg Desmond, wien de schrik om het hart sloeg. „Ja", zei Francis kortaf, „maar Ie Iaat om te verhinderen, dat er ccn misdaad gepleegd is. Toen Matthews cn de zijnen aankwamen, vonden zij Nur-el-Din op het punt de her berg te verlaten. De herbergier Rass lag dood op den vloer in dc gelagkamer met ccn kogel door het voorhoofd. Dat ziet er mij naar uit. Des, alsof Nur-el-Din het juweet weer in bezit had!" „Maar Rass is een landgenoot van haar", wierp Desmona tegen. „Maar hij was ook een lastig getuige van haar onderhandelingen mei Strangwise", bracht Francis weer in het midden. „Wan neer óf Nur-el-Din óf Strangwise de Ster van Polen weer in bezit heeft, Des, vrees ik het ergste voor Barbara Mackwayte.... Binnenl' De korporaal siond salueerend in de deur, „Meneer Matthews is aan de tcletoon, meneerl" Francis vloog weg, Desmond alleen talend met zijn gedachlen, die niet yan de prettig ste waren. Had bij zich vergist met le den ken, dal Nur-el-Din een slachtoffer was? (Wordt vervolgd -

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5