No. 19606. DONDERDAG 7 FEBRUARI Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD prijs der advertenties: £0 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en -ïaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplefn Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 prijs dezer courant: Voor Lelden per 8 maanden 2.35, per week ....rr.»..v 0.18. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .tv.ï«~ 0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Qfffrioptg Kennisfl^';*w»n. "gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt IS. lel. 1225 is Vrijdag verkrijg baar SCUF.LVISCH a 0 25—1 0 35, SCHOL a f 0.22f 0.39, KABELJAUW a I 0.35 1 0.10, TONG a f 0.95 per pond en VOLLE HA1UNG a 1 0 05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 7 Februari 192-i. VERGADERING van den gemeenteraad van leiden. op MAANDAG 11 Februari 1921, des namiddags te twee our. Da vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. s Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzeres, hootil der Meisjes-opleidingsschool voorU L- O. aan de Boommarkt. (53) 2o. Benoeming van. een lid der Commissie Voor de Bewaarscholen. (-10) 3o. Benoeming van een Secretaris van liot Collego van Curatoren van het Gym- ï.aeium. (41) 4o. Benoeming van een Regent van het H. G. ot Arme Wees- en Kinderhuis. (42) Er. Balans en Verlies- en Winslrekening, dieDsl 1922, van de Verecniging tot bevor dering van den bouw van Werkmans woningen. (36) Go. Voorstel tot verhuring van de percec- len Aalmarkt 5. Utrechtsche Veer 9, Vliet 43, Langegracht 226, Terweepark 8 en Aal markt 6. (47) 7o. Voorstel. a. tot ontbinding van de mei J. Verboon 'gesloten overeenkomst, in zake de verhuring van eenige p^rceelen wei- en leefland in den Boscli- cn Gaslhuizerpolder; b. lot verhuring van de sub a bedoelde perceelen aan II. J. den Haan, te Rijns- Jburg. (18) So. Voorst. a. tot overneming in eigendom en onder houd bij de gemeente van een gedeelte grond ten Zuid-Oosten van de Wasslraat, kad. bekend Sectie M, nis 792 en 793 ged. b. tot beschikbaarstelling van gelden, be- noodigd voor de verlenging van de Was- straat in Zuid-Ooslelijke richting. (44) 9o. Voorstel tot overneming in eigendom On onderhoud bij de gemeente van een ge deelte van do Rodenburgerstraat, gelegen ,ten Noord-Westen van de Thorbeckestraat en den grond ten Zuid-Oosten van de Thor beckestraat, kad. bekend Sectie M No. 2133 ged. (45) lOo. Voorstel lol beschikbaarstelling van gelden voor de aansluiting van een 3-tal schoolgebouwen aan het plaatselijk tele- phoonnet. (46) llo. Praeadvies op liet adres van de „Ne- derlandsche Vereeniging van Fabrikanten ivzn Timmerwerken", in zake de gunning van de levering van timmerwerken ten be hoeve van den bouw van 124 woningen door 3e woningbouwvereniging „de Eendracht". (49) 12o. Voorstel. a. tot overneming in eigendom en onder- boud bij de gemeente van een gedeelte voor Straal bestemden grond, gelegen Lusschen den Rijnsburgerweg en den Warmonder- weg, kad bekend Sectie P Nis. 732 (ged.) en 645; b. inzake het verleenen van uitstel van betaling aan de N. V „Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen", van de kosten van straataanleg op het sub a bedoeld terrein, en bel in de plaats daar van stellen van hypotheek op de baar toe- behoorende perceelen Sectie P Nis. 732, 108 én 169; c. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den sub b bedoelden straat- aanleg. (50) 13o. Praeadvies op hel voorstel van den beer Knuttel, inzake den aanleg van een Wandelbosch. (17) 14o. Praeadvies op het verzoek van de Federatie van le Leiden en omstreken ge vestigde Woningbouwverenigingen, in zake de instelling van een Gemeentelijke Wn- ningbeurs. (51) 15o. Verordening, boutlende wijziging van Be verordening van 10 Februari 1910 (Gem.- blad No. 3), regelende de voorwaarden, waaronder ten behoeve van bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. (52) JGo. Vaststelling van het le suppletoir- kohier der schoolgelden voor liet Middel baar- en Ilooger onderwijs, dienst 1923 3924. (38) l/o. Bezwaarschriften tegen- en verzoek schriften betreffende aanslagen in het Schoolgeld Middelbaar- en Ilooger onder wijs, dienst 1922—1923. (39) 18o. Interpellatie van den heer Sijtsma, in zake de thans geldende regeling van het hamlwerkonderwijs op de openbare lagere Scholen in deze gemeente. Tegen het kapitalisme en voor het socialisme. In de rij der sprekers, die daartoe uitge- noodigd zijn door het Genootschap voor Zedelijke Volkspolitiek, om hun partij-pro gramma's uiteen te zeilen, trad gisteravond mr. D. A. van Eek op, om over het socia lisme le spreken. Een bepaald programma ontwikkelde spr. niet. Hij critiseerde eerst scherp het kapita lisme, om vervolgens het socialisme aan te bevelen. Het kapitalisme kunnen wij, volgens spr., nog een arme maatschappij noemen, waar het gemiddeld inkomen van een Neder- landsch gezin slechts f 30 bedraagt. En nu is Nederland nog een betrekkelijk welvarend land. De oorzaak daarvan is de chaos, waar in wij leven, zoodat er lang niet zooveel wordt geproduceerd al3 mogelijk zou zijn. De verschilende oorzaken daarvan werden door spr. nader aangegeven. Nu reeds klaagt de bourgeoisie, dat zij te veel gedrukt wordt door de belastingen. Maar wij moeten niet vragen hoeveel be lasting iemand betaalt, maar wel wat hij overhoudt. En dan behooren de groote belas tingbetalers loch nog lot hen, die het meest genieten. Er wordt door de bezitters al geklaagd, dat er te veel voor het volk wordt gedaan. Prof. Treub, de oud-radicaal, spreekt reeds van geld aan woning- en scholenbouw wegsmijten Spr. wijst er op hoe karig men de werkloozen steunt, zooals het Rijk het vaststelt De gemeentebesturen hebben daarin nieis te zeggen. Er zijn ook in de bourgeoisie wel menschen, die het oog voor d;zc ellende niet sluiten, maar de meerder heid is die steunverlcening nog te veel. Dit is het ongeluk, meent spr., dat men in onze ingewikkelde kapitalistische maat schappij niet ziet hoe men tot verandering moet komen. Men behoort echter door do kapitalistische verwarring heen zien cn dan zal men bemerken, dat de kapitalis tische productiewijze de werkloosheid ver oorzaakt, omdat men daar slechts werkt voor winst, niet cm de productie zelf. Hel ergste van de werkloosheid is nog niet de stofteliike ellende, het ergste is de zedelijke ontaarding, die er door ontstaat. Deze groote daling van het zedelijkheids- gehalte doet de bourgeoisie weinig ot niets aan. Er moet werk verschaft worden op veel grootcr schaal. Webb, een der tegen woordige ministers in Engeland, heeft reeds vroeger een systeem ter bestrijding der werkloosheid ontwikkeld, waarvan spr. een schema gaf, daarbij den wensch uitspre kende, dat Wcbb als Minister dit systeem !n toepassing zal brengen. Spr. is in menig opzicht ook voor zuinig heid, maar deze mag niet gaan ten koste van de arbeidersklasse. Men is niet zuinig op de volkskracht. Als de bezitter liet land uitgaat, omdat hij te veel belasting moet belaten, dan noemt hij dit doen minder waardig. Door arbeid alicen kunnen wij de maatschappij redden. Schiet het kapitalisme derhalve te kort in de zorg voor den werk- looze en voor werkverschaffing, ook ten opzichte van volkshuisvesting schiet het hopeloos le kort. Wij komen nu eerst aan do zorg voor een behoorlijke arbeidersbewoning toe. Wat tot dusver op dit gebied is gedaan, beleckent nog niets. Evenals in de politiek bestaat er ook in het zakenleven een totaal gemis aan solidariteit. Spr. wijst in dit verband op de arbeidsverwikkelingc-n in Twente, waar de fabrikanten, die in den oorlogstijd groote winsten maakten, nu hun werklieden weer kisten. Spr. erkent het goede in hel streven van het Genootschap, voor Zedelijke Volkspoli tiek, doch hij meent, dat wat het doet slechts weinig kan bijdragen lot de verwe zenlijking van het socialisme, dat spr. ten slotte het cenige middel noemt, om tot een nieuwere en betere maatschappij te komen. Maar spr. erkent, dat men het socialisme niet ineens als bij looverslag zal kunnen verwezenlijken Daarom moeten reeds alle mogelijke middelen tot verbetering worden aangegrepen. En daartoe behoort bezuini ging. Men moet bezuinigen op hel mitilairisme al in de eerste plaats Ook moet het alcoho lisme krachtig bestreden worden, waardoor ook geld kan worden bespaard en volks kracht gewonnen. Voorat ook moet het hui dig stelsel van den arbeid worden omgezet in een ander stelsel. Voorloopig zooals de vroegere voedsel-dietator in Duilschland Bathenau hot wil, die o. a. groepen van be drijven wil doen samenwerken. Noodiger nog dan de verbetering der ob jectieve voorwaarden van den arbeid moe ten de subjectieve voorwaarden van den ar beid gewijzigd worden. Zoo kwam spr. tot den klassenstrijd. De klassenstrijd heeft in derdaad iels onsympathieks. Maar hij is noodzakelijk, om tot de socialistische maat schappij te komen. Daarvoor is allereerst noodig, dat de grond en de productiemidde len aan de gemeenschap komen. Spr. eindigde met een krachtige opwek king tot zijn hoorders en hoorderessen, om den strijd mei de socialisten samen le voe ren. Ook medehelpers uit hot burgerlijke kamp zijn welkom. Hoe de toekomstige maatschappij er uit zal zien weten wij nu niet, aldus besloot j spr., maar door veler samenwerking zal zij j er heler uit zien dap de tegenwoordige. De onderlinge solidariteit zal er grooter zijn en het besef, dat allen als 'mensch recht heS- ben op een mcnschwaardig bestaan zal door alle lagen doordringen en er toe leiden, dat de goede menschdijke eigenschappen tot breedore ontplooiing' komen en het egoïsme meer en meer zal overwinnen. Daarvoor riep de spr. de aanwezigen op. (Applaus). Van de gelegenheid om den spr. vragen te stellen en opmerkingen te maken werd ach tereenvolgens gebruik gemaakt door mej. Kuenen en de heeren Riedel, Duyverman, Wiersma, Voogd, Cohen, Van der Klaauw en den voorzitter, welke opmerkingen meer of minder uitvoerig door den heer Van Eek werden beantwoord. De voorzitter, dr. Heering, dankte den heer Van Eek voor zijn betoog, waaruit warmte cn geestdrift sprak voor het ideaal, waarvoor hij strijdt. Op zijn aanvrage is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met ingang van 31 Januari aan den kapitein op non- activiteit M. Fuld, van het dienstvak der militaire administratie en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij hel dienstvak der mil. administratie, tot res.-kapitein bij het 4de reg. infanterie. Ingekomen is voor .Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding" f 5 als bij drage van de Kleermakersvereeniging „Een dracht door Vriendschap" en 1 10 als bij drage van de schoenmakersvercen. „Door Vriendschap Verbonden". Er is een schoorsteenbrandje gebluschl in perceel Morsehstraat 8S, bewoond door wed. De B. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Gastspiel Paul Wegener. „Totentanz", van Aug. Strindberg. Tot afscheid had Wegener wederom een Strindberg gekozen, nadat, gelijk bekend, bij zijn eerste optreden ook reeds Strindberg's „Der Vater' was gegaan. Of het niet mede daaraan lag dal de schouwburg niet meer dan vrij goed bezet was? Eenige Strindbergen achter elkaar, inder daad, het is bijkans te voel van pessimisme, doodslrijtl tussclien de geslachten man en vrouw, haat etc. Haat en nog eens haat is het, dat uit „Totentanz" overwaait tot het publiek. Haat, ingekankerde, ingevreten haat tusschen een kapitein der vesting-artillerie en zijn vrouw. Reeds bijna vijf en twintig jaar lang leven zij zoo naast elkaar in den vestingtoren, vereenzaamd, los van de wereld, maar niet los van het „loven". De kinderen zijn een voudig gebruikt als voorwerpen van intrige tegen vader of moeder, die niet los van el kaar kunnen komen dan door den dood van een van beiden, hier den ouden, afgeleefden kapitein; een dood, waarnaar de zij smacht, dien zij tracht te forceeren zelfs, maar te vergeefs. Te vroeg verheugt zij zich een oogenblik, in de hoop van hem te worden bevrijd en met een ter kwader uur terug gekomen vriend van beide partijen, die ook is geknauwd door de wereld, een nieuw le ven te kunnen beginnen. Maar weer lukt het niet. Zij zulten bij elkaar blijven, zij nu als zijn ziekenverpleegster. Het einde schijnt echler verlossing le zullen brengen door het volgen van de theorie: streep alles door en ga voorbij; de zilveren bruiloft zal worden „gevierd".... We zeggen srhijnt, want in liet tweede gedeelte, dat niet werd gespeeld, blijkt immers, dat het niet meer was dan schijn. Maar het spijt ons niets, dat dit tweede gedeelte achterwege bleef, 't was zoo al welletjes aan haat en wrangheid van sfeer en idecén. Voor het spel en de vertolking overigens alle hulde. Het was een zeldzaam sluitend geheel, zooals dat door Wegener, Maria Eis en Hans Slurm werd gegeven. Men voelde de sfeer van haat zwaar en somber van 't tooneel tot zich komen, 't Was alsof lood blokken zich stapelden op de hoorders. Wegener had kostelijke vondsten in zijn Edgar-vertolking. Krachtig sprak zijn ver trouwen op eigen kracht, hoezeer die hem ook physiek verlaat, een kracht, die alleen rekent met het eigen ik en uit den weg schopt en trapt, wat zijn weg wil kruisen. Evenals in „Der Vater" gaf Maria Eis weer keurig tegenspel als Alice, de aan hem ge kluisterde vrouw en Hans Sturm paste zich geheel aan als Ivurt. 't Was een in één woord keurige weder gave van dit „haal'-werk van den pessimis- tischen Zweed. Enkele kleine coupures deden geen kwaad Aan het slot werd zeer terecht dank gebracht door luid applaus en een ovatie. Wijziging der Radenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der Radenwet-, Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de practijk aangewezen, dat van een bepaalde behoefte der Raden van Arbeid aan een, secretaris niet kan worden gespro ken. De door hem te vervullen diensten kunnen evengoed wordej, verricht door een der ambtenaren van den Raad, gelijk op dit oogcnblik trouwens >ereids bij veertien Raden van Arbeid het geval is. Daarom wordt thans voorgesteld het ambt van secretaris in de Radenwet te doen vervallen, waarmede voor het Rijk een besparing van rond f 37.000 zal wor den verkregen. Of en, zoo ja, tot welk bedrag aan den ambtenaar, die na de tot standkoming van dit wetsvoorstel diensten van den secretaris z,.l bewijzen, een bij zondere vergoeding zal worden toogekend, kan aan het oordeel van iederen Raad, onder oontrólo van den Verzekeringsraad, worden overgelaten. Die vergoedingen ko men dan echter niet meer, zooals tot nog toe, voor rekening van het Rijk. Mond- en klauwzeer. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Van Rappard, betreffende intrekking van het verbod tot vervoer van herkauwende dieren en varkeDs naar be paalde gedeelten des Rijks: Is de Minister bereid, nu er zich slechts enkele gevallen van mond- en klauwzeer meer in het land voordoen, de beschikking, waarbij het vervoer van herkauwende die ren cn varkens naar bepaalde gedeelten des rijks werd verboden, in te trekken t Bestaan hiertegen overwegende bezwaren is dc Minister dan bereid, zijn beschikking, wat betreft de provincie Gelderland, waar het mond- en klauwzeer zoogoed al gewe ken is- zoodanig te wijzigen, dat het ver voeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks verboden wordt naar een kriDg, omvattende met de overige in die beschik king genoemde provinciën, de geheelc pro vincie. Gelderland heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: Nu in den laatsten tijd het aantal geval len van mond- cn klauwzeer in de provin ciën Zuid-Holland, Noord-Holl. en Utrecht gaandeweg is verminderd, was intrekking van de beschikking waarbij het vervoer van. herkauwende dieren en varkens naar be paalde gedeelten des rijks werd verboden, reeds eenigen tijd in overweging. Aangezien de betreffende maatregel even wel, in verband met onzen uitvoer van vee, na gepleegd overleg met de Belgische auto riteiten was genomen, was het wcnschelijk, in zake de opheffing te voren met deze auto riteiten overleg te plegen. Onmiddellijk na beëindiging van dit overleg, hetwelk tot overeenstemming leidde, is bij beschikking van 1 Februari 1924 het verbod ingetrokken. II. M. de Koningin-Moeder en de Prin ses von Erbach Schönberg hebben gister avond het Diligentie concert in het Gebouw voor Kunsten en Weienschappen in Den Ilaag bijgewoond. Tusschen den burgemeester van Den Haag en de organisaties is een bespreking gevoerd over de reeds ingevoerde arbeids- verlenging bij de II. T. M. Naar het „Haag- J schc Volk" verneemt, heeft de burgemees- Ier bij deze bespreking toegegeven, dat een arbeidsweek van 52 uur als te lang moet worden beschouwd. Hij voegde er echter 1 aan toe, dat het gemeentebestuur le dezer zake geen bevoegdheid heeft cenige pressie I op de directie uit te oefenen, daar deze for- 1 meel recht heeft lot verlenging van den werktijd. Arl. 12 van het arbeidsreglement biedt de gelegenheid daarloe. Het cenige, wat de burgemeester kon toezeggen, was, bij de directie van de 11. T. M. eenige soepel heid te bevorderen inzake de verlenging van den diensttijd. Dinsdagmiddag zijn dc organisatie-bestu ren ten tweeden male bij den heer Palijn ontboden, waarschijnlijk ter bespreking van de resultaten van een gehouden conferentie tusschen den burgemeester en dc directie. Naar „De Res.-bode" ten stadhuizc ver nam, zijn de onderhandelingen nog niet af- geloopcn en zal andermaal een conferentie mol de directie der II. T. M. plaats hebben. De wethouder hoopte in de Raadszitting van Maandag cenig gunstig resultaat te kunnen vermelden. To Aalsmeer is onder buitengewone belangstelling het stoffelijk overschot van don lieer F. Roosjcn, hoofd der Chr. school op de Algemeene Begraafplaats ter aarc.e besteld. Aanwezig waren o.m. de heeren A Colijn, lid der Tweede Kamer, J. Kas telein, burgemeester van Aalsmeer, A. Slob, van Haarlemmermeer, ds. Wieten, era. predikant van do Ned.-Herv. Gem. tc Amsterdam, dr. Snethlage, te Aalsmeer, pastoor Dievenbach, van wie velen oen woord aan het graf spraken. De schoolkin deren zongen een lied. De oudste zoon van den overledene dankte namens de fa milie. Aan den heer A. van der Stel, direc teur van de gasfabriek te Schoten, is ont slag gegeven. Bij den verkoop van producten moet hij eon som gelcls ten geschenke heb ben aangenomen. Het ontslag is dadelijk ingegaan. Bij Kon. besluit is. met ingang van 1 AprilI. wegens verandering in do inrich ting van het dienstvak, waarin zij werkzaam zijn, onder dankbetuiging eervol ontslag uit 'a Rijks dienst verleend aan: mr. A. C. Bon dam, Rijksarchivaris in Gelderland, tc Arn hem; mr. J. C. G. .Toosting, Rijksarchivaris in Groningen, te Haren; dr. J. dc Hullu en dr. L. Lasondcr, Rijksarchivarissen, en J. C. Beth, P. Berends en J. K. Bondam, hoofd commiezen, allen bij het Algemeen Rijksar- BINNENLAND. Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens de bé« ïooling van jnstitie voor 192L Wijziging der Radenwet. Afschaffing van secretarissen bij de Raden van Arbeid. Er zal een proef worden genomen mei do oprichting van een technischen hulpdienst op de wegen ten behoeve van automobilis ten en motorrijders. BUITENLAND. Lloyd George beweert, dat er hij de vre desonderhandelingen te Versailles tusschen Clemencean en Wilson een geheim verdrag werd gesloten nopen9 de militaire beze. van de Rijngrens. Frankrijk ontkent dit be slist. Rusland zal zich doen vertegenwoordigen op de internationale conferentie te Rome, inzake uitbreiding der verdragen van Was hington. Stemmingen in de Fransche Kamer. De Engelsche plannen inzake den woning bouw. chief te 's-Gravcnhage; ziju II benoemd: a. tot Rijksarchivaris: in Groningen dr. H. A. Poelman, thans Rijksarchivaris in Friesland, met gelijktijdige opdracht van het beheev over het Rijksarchief in Drente; in Fries land dr. S. A. Waller Zeper, thans Rijks archivaris in Drente; in Gelderland jhr. mr. A. H. Martens van ScvenhoveD, thans hoofdcommies bij het Rijksarchief in Gel derland b. tot commies-chartermeester bij het Rijksarchief in Gelderland jhr. mr. W. G. Feifch, thans commies-chartermeester bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravcn hage, cn c. tot commies bij dat Rijksar chief H. L. Driesseu, thans commies bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhagc; is verleend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in goud, aan den opzichter lste klasse L. J. F. Lutz, van het Staats bedrijf der artillerie-inrichtingen; is toege kend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ecre-medaillc, in brons, aan D. W. Brinkhuis, eerste-knecht bij de firma Gebroeders Hilgen, to Zwolle. Daar het rapport der Onderwijscom- missie-Eerdmans niet zoo tijdig is gereed gekomen als verwacht werd, heeft het ua- gelijksch bestuur van dien Vrijheidsbond besloten de algemeeno vergadering, welke te 's-Gravenhage zal worden gohouden, te verdagen van l Maart op 15 Maart. Waar thans hel wetsontwerp op de rij% wielbelasting de Staten-Generaal bereikt heeft, heeft het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden zich gewend lot de Tweede Kamer, met ver zoek, deze belastingwet niet tot stand te docii komen, dan wel daarin zeer belangrijke uit zonderingsbepalingen lo doen opnemen. Het Bondsbesluur stelt zich op het stand punt, dat, afgezien van het bezwaar tegen eiken vorm van indirecte belasting, speciaal tegen deze belasting buitengewone bezwaren zijn, omdat daardoor in niet geringe male getroffen worden groote calegoriën van werki nemers, waaronder ook handelsreizigers en handels- en kantoorbedienden, die van een rijwiel gebruik moeten maken, ten behoeve van de uitoefening van hun beroep zoowel ten plattelande als in de grootere steden blijft nu eenmaal het rijwiel het aangewezen middel voor persoonlijk vervoer. De Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid heeft, beschikkende op een ver zoek van de gecombineerde besturen voor de Illustratiebedrijven, daarloe strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij d-n Nedcrlandschen Bond van Steendrukkerijen, te Amsterdam; door arbeiders, aangesloten bij den Nederland- schen Litho-, Foto- en Chemigrafen Bond, te Amsterdam, den Nederlandschen R.-K. Gra- fischcri Hond, te Utrecht, of den Neder- landschen Christel ijken Grafischcn Bond, ta Amsterdam, arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij de arlt. 23 en 21 der Arbeidswet 1919; de gevraagde vergunning voor liet tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1921 verleend, onder bepaalde voorwaarden. Ds. R. Riphaagen, predikant bij d« Ned.-Herv. Gem te Westerbork, heeft be dankt voor het beroep naar Zweeloo. Do gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag a.s. niefc plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1