Wo. 19605. Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS SER AD VERTE NTIENt BO Cts per regel. Bij regelabcnnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bl) vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per weekƒ0.18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week 0.18, Franco per post f 2.35 portokosten. *1 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officia Kennisgeving. CEHEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmavkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVLSG'H a 1 0.25 0.35, SCHOL f 0.24—0.39, MAKREEL k f 0.20, KABELJAUW a f 0.35-0.40, TONG a 0.95 per pond en VOLLE HARING a 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 0 Februari 1921. De gaalkeid van den gulden. In het klein-audilorium van liet Univer siteitsgebouw hield gisU-ravond jlir. mr. D. J. Je Geer, oud-Minister van Financiën, op uilnoodiging van de Sludenlenvereeniging ,voor Sociale Lezingen, een voordracht over: „De gaafheid van den gulden". Spreker begon met te herinneren aan de vóór 1911 meermalen gedane voorspelling, dat een algemeenc Europeesche oorlog in onzen tijd zou beteekenen een Staats bankroet, zelfs voor de overwinnaars. Die voorspelling is, zoo zeidc hii. voor een groot deel uitgekomen, en zelfs verschillende neu trale landen hebben hun deel er in gehad. Spreker schelste, hoe dit bankroet zich, na hel loslaten van den gouden standaard, in meer dan éC'D land heeft geopenbaard. De vraag is vaak gedaan, of landen als «Kt onze, waar de munieneenheid nog gaaf gebleven is, de veiligheid daarvan niet zou den verhoogen door reeds nu eenzijdig lot den gouden standaard terug te keeren. Spre ker is van meening, dat de verantwoorde lijke mannen hier Ie lande voorshands dien cenzijd.gen lerugkec-r niet voor hun reke ning zullen nemen. De gulder. zal dus vooralsnog zonder den stut van dat vóór-oorlogsche anker zijn po sitie moeten handhaven. De onvoorwaardelijke wenschelijkheid .van de handhaving, hoewel de bloei van de industrie in valutazwakke landen soms het tegendeel doet gelooven, zette spreker uit een. Het profijt, dal de inflatie,'lijdelijk en ten koste van duurzame verarming, voor het bedrijfsleven kan hebben, moet, zoo zeide spreker verder, op andere en bclere wijze worden bereikt. Wij zullen met de verarmde landen, waar de levensbehoeften zijn ge daald, en dus goedkooper kan worden ge produceerd, slechts kunnen blijven concur- reeren, wanneer wij erkennen, tot zekere hoogte in die verarming te deelen en ons zelf niet opblazen hoven het lagere wel vaartspeil, waarop wij naar het wezen reeds Zijn aangeland. Een beperkte inflatie is het surrogaat van verlaging van productiekosten. Wij moeien öe zuivere waar hebben. Verschillende beslanddcclen van de pro ductiekosten besprekend, kwam spr. ook op de rente en wees hij op de noodzakelijkheid van kapitaalvorming Deze wordt, zoo zeide hij, thans bedreigd zoowel door de daling van de particuliere inkomsten als door de zware belastingenen bovendien door de mentaliteit van het publick, die, na alles wat doorgemaakt is, minder op besparingen gericht is dan vóór 1911 Spr. zeile uiteen, hoe beleggingen evenzeer „geld onder de menschen brengen", als verleringen en liet algemeen belang oneindig meer dienen. Hij wees er op, dat kapitaalvorming ook noodig is tot steun van de leeningscapacileit van den Slaat. Het is niet het economisch meest aantrekkelijke emplooi voor het kapitaal, maar wij slaan voor de noodzakelijkheid. Komende lot dc '"raag, of depreciatie van den gulden ernstig dreigi, wees spr. op de optimistische meer ug daaromtrent van sommigen Hij meent ook, dat onze munien eenheid op dit oogenblik gezond is; maar be toogde. dal dit weinig zegt omtrent het ge vaar, dat haar kan bedreigen. Verschillende min of meer toevallige omstandigheden heb ben, zoo zeide hij, gunslig gewerkt. Wij zul len ons tijdig van dien précairen sleun onaf hankelijk moeten maken. Daartoe is noodig een sluitend budget ,maar ook een zoo streng mogelijke beperking van de buiten gewone uitgaven. In de eerste jaren na 1918 hebben velen bijv. gemeend, op liet gebied van den woningbouw alles te kunnen doen. Jn streng-econoniischen zin is de productivi teit van die uilgaven zeer twijfelachtig. Spr. meent, dal men den eersten lijd er van moet afzien, door fondsvorming overigens eer biedwaardige belangen vlugger en beter te willen behartiger., dan dit langs de gewone begrooting mogciijk is. Hot gevaar van depreciatie van den gul den bestaai, naar sprekers mecning: maar het behoort niet te worden overschat en daardoor in de hand gewerkt. Spr. wees op verschillende uitingen van defaitisme, o.a. raadgevingen om binnenlandscbe effecten, te verkoopen. Het juiste standpint is, zoo zeide hij, liet gevaar scherp in de oogen te zien; maar te wtten, dat wij het met geza- ..menlijke kracht kunnen overwinnen. Noo dig zal het zijn, daarbij voortdurend het be sef levendig te houden, dat alle kringen der cevolking bij de gaafheid van den gulden belang hebben. Ook zal niet vertroebeling van het vraagstuk er toe mogen leiden, dat aan den ernst er van twijfel gewekt wordt. Onlangs werd ergens geschreven, dat ook een goede defensie dienstig is om de inflatie te weren. Dit is oen bcspolling van de kwes ties, die het hier geldt. Het gevaar van uit latingen als deze ligt niet in de mogelijk heid, dat zij ais juist worden aangenomen, maar wel in den twijfel, dien zij bij sommi gen wekken aan den ernst en de onbevan genheid van den strijd legen de inflatie. Niet alleen het gevaar voor den guldon wordt overschat, zoo zeide spreker verder, maar ook wordt overschat de veiligheid, die men zich kan scheppen door te vluchlen naar een vreemde munieneenheid. Men kan in dollars speculeercn, maar men kan niet in dollars zicii assureeren. Spreker wees op de vele onzekere factoren, die ook in het economische leven van Amerika aanwezig zijn. Wie, aldus spreker, van den gulden naar den dollar vlucht, verwisselt het eene risico voor het andere, volgons sommigen den spreker en de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de vele dames, die gekomen waren om van dit interessante on-" derwerp te zien en er van le hooren. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den spreker, die zijn lezing begon met le zeggen, dat hij liet dezen avond n.et zou hebben over wat van het goud gemaakt wordt, doch juitslui- tend over de beteekenis en het gebruik er van. Spreker splitste zijn lezing in drie ge deelten. lo. llislonsch overzicht van het goud als ruilmiddel en waardemeter; 2o. waar en hoe liet gewonnen wordt; 3o. de rol, die hef goud speelt in ons economisch leven. Zoo oud als de wereld is, begon spreker, heeft de zucht naar goud bestaan. In den tijd van Pharao, waarvan het graf van Toot-Ank-Amen wel een zeer sprekend be wijs is, legden allen er zich op toe zooveel mogelijk goud le verzamelen. Het goud is ongevoelig voor weersgesteld heid, enz. Daarom noemt men het dan ook edel meiaal Jn den ouden tijd, aldus spr. zclis het kleine risico voor' het grooterc, verder, had men een ruilmiddel, hiervoor maar bouwt zich zeker geen Vrijstad, waar de Nemesis der jongste wereldgeschiedenis geen toegang lieert. Ten slotte behandelde spreker de moge lijkheid, langs juridischen wog sommige van do bedenkelijksle gevolgen van de inflatie, waar dezo is ingetreden, te verzachten; daarbij wees hij op de jongste Duitsche juris prudentie, die don schuldenaars verplichtte tot betaling van een liooger aantal marken dan in den schuldbrief slaat vermeld, en aan het denkbeeld door de notarissen hier te lande overwogen, om een goudclausuie op le nemen in de hypolheekacten. Spreker ver wacht van al dergelijke kunstmiddelen wei nig. Uit een oogpunt van algemeene wel vaart geven zij, zoj zeide hij, geen baat. En men kan de door inflatie aangetasle credi- leurspositie niei redden, zonder zwaar en onevenredig debileurslced in liet leven lo roepen. Do eenigc oplossing is de inflatie te weren, in het belang van allen, bovenal van de economisch zwakken, die evenals dit op liet gebied der volksgezondheid geldt, de eerste slachtoffers zouden worden van een ramp. De spreker werd door dc vrij talrijke aan wezigen mei aandacht gevolgd en aan het slot warm toegejuicht. De voorzitter sloot daarna met een woord van dank aan den spreker. De Dora in Zuid-Frankrijk. Gisteravond hield de lieer A. Sipkes, tuin architect te Haarlem, voor de afdeeling Lei den van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in do kleine Stads- zaal een met lichtbeelden verduidelijkte voordracht over: „Een tuinbouwkundige en botanische excursie naar Zuid-Frankrijk." De lieer Sipkes, een nog jonge man, uit nemend botanicus en enthousiast vriend van de natuur, trad liet vorige jaar ook reeds met succes voor de afdeeling op, en wat hij toen meedeelde was zoo interessant en beviel zoo goed, dat liet bestuur haast verzekerd kon zijn dat de opkomst ook ditmaal bevredi gend zou wezen. Vermoedelijk heeft deze de verwachting van liet bestuur toch nog over troffen. Ondanks liet vrij ongunstige weder was de zaal geheel gevuld. Behalve vele le den met hun dames waren er talrijke be langstellenden builen hot eigenlijke luin- bouwvak, waaronder een aantal leerlingen der hoogste klassen van het Gymnasium, de Hoogere Burgerscholen enz. De voorzitter der afdeeling, de lieer E. Th. Witte, opende dc bijeenkomst met een kort welkomstwoord tot dc aanwezigen cn heette in het bijzonder welkom den spreker, voor wien deze goede opkomst een bewijs kon zijn, dat zijn lezing in het vorig jaar goed bevallen is. De lieer Sipkes, die er van houdt met het pholotoestel tochten naar liet buitenland te maken, om er de natuur en met name de plantenwereld te bespieden cn te bestudee- ren, had ook in gezelschap van een vriend, den heer Strijbos, ecu tocht gemaakt naar liet zuiden van Frankrijk en Italië. Wat zij daar, van de eene naar de andere plaats trekkend, cn hier en daar kampcerend, heb ben opgemerkt, bestudeerd en door het photo-toestel vereeuwigd, vertelde de spre ker thans weer aan zijn aandachtig gehoor en bracht dc mooiste momenten tevens op liet doek. Vooraf stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid op de kaart zich te oriën- leeren, deed mededeclingen over liet aldaar heerschende klimaat, dit vergelijkend met liet klimaat in ons land. om vervolgens in een lange reeks lichtbeelden de flora van Zuid-Frankrijk en een overeenkomstig deel van liet zuiden van Italic le doen kennen, een en ander kruidend met wetenswaardig heden op land- en volkenkundig gebied. Mede door zijn icvcndigcn spreektrant en de aangename wijze van causecren, wist hij, zoowel nu, als voor de pauze, de belangstel ling gaande te houden cn werd hij len slotte hartelijk toegejuicht. De voorzitter dankte daarna don heer Sipkes nog voor zijn belangwekkende en leerzame voordracht, waarna hij de zeer ge slaagde bijeenkomst sloot. Neutrale Middenstands-Vereeniging. Gisteravond hield de lieer W. van Ros- sum du Chattel voor bovengenoemde Ver- ccniging een lezing met lichtbeelden over „De bc-teekenis van hel goud", in de boven zaal van „In den Vergulden Turk". De voorzitter, de heer C, Korteweg, heette werd goud gebezigd, wat dan tevens als waardemeter gold. in China betaalde men op de markten de gekoelde zijde met stof goud. In 1G09, toen Amsterdam zich ais han delsstad meer ontwikkelde, kreeg rncn daar do goudbeurs, doch le Londen is de grootste schatkelder der wereld; in de Bank van Engeland is de grootste voorraad goud. Spreker gaf een historisch overzicht van het onslaan van de Bank van Engeland, waarna hij behandelde waar en hoe het goud gewonnen wordt. Vooral in Aljaska 0 bevinden zich de grooLle goud-exploiiaties, 1 veie vrienden heelt. Het bestuur is allen, die lauweren als zanger van ernstige en andere nummers; het vocaal-kwartet „Nyapian", in hier niet allcdaagsche kleedij, ondervond terecht veel waardecring, en Niekic Duikie, één van vele broers, als bekend, heelt de zaal doen gieren en gillen van prei, niet het minst de dames. Men was vrij lang bijeen; maar zeker niet te lang. Voor dc leden der Xederlandscli-Duit- sclie Vereeniging, aid. Leiden, hield gister avond mej. dr. Anny Erie, uit Weenen, een voordracht over gedichten van Grillparzer, v. Saar, Ginskey, Hofmannsthal, Rilke,Wild gans en Jelusic, in de bovenzaal der socië teit „Amicilia". De zaal was maar matig bezet, hetgeen zeer le belreuren was, daar mej. dr. Erie, die over een buitengewoon klankvolle slem beschikte, de bezoekers van begin tot het einde boeide door haar gloed volle dramatische voordracht. Den 9den Februari hoopt onze stadge noot C. J. van Bemmelen le herdenken, dat hij vóór veertig jaar in diensl kwam bij de firma Koole, Nicola en Co. Van al de bazaars, dio liier in de laat ste maanden zijn gehouden, heeft die van iiet Leidschc Volkshuis, wat het financieel resultaat betreft, het record geslagen. Ilel batig saldo bedroeg ruim f 5000. Ilel bestuur is over dit resultaat zeer tevreden, al is het tekort daardoor nog niet geheel gedekt. Er blijkt' echter uil, dat het Leidsche Volkshuis in deze stad cn daarbuiten nog die echter, volgens spreker, niet voldoende rendeeren. In doorsnee leveren deze exploi taties slechls 3-pet. dividend op. Met fraaie lichtbeelden toonde spreker duidelijk hoe liet goud uit de aarde gehaald wordt lot op oen diepte van zelfs 1500 Me ter. Men kreeg de verschillende installaties te zien in Indië cn Aljaslcn. Na de pauze behandelde spr. het derde gedeelte. Met cijfers maakte hij dit duide lijk. De voorraad goud van de ontdekking af tot op heden bedraagt 125 milliard. De voor raad van de Ned Bank bedroeg verleden week 525 millioen aan ongemunt goud. De prijs van het goud is bij een wereldconven- tie vastgesteld op 1669 gulden per Kilo. In 1897 werd goud onldekl in Klondyko, klom pen goud zelfs van 07 Kilo. Toen dit bekend werd, trokken duizenden gouddelvers naar die streek, waar ook duizenden door koude en ontbering zijn omgekomen. De prachtige foto's op het doek lieten de moeilijke reis naar Klondyke zien en de velden in Suriname. Hiermede was spreker aan het slot zijner lezing gekomen. Met een dankbaar applaus werd hij beloond. Van de gelegenheid lot het stollen van vragen werd door verschillende heeren ge bruik gemaakt. Door spr. werden zij op za kelijke wijze beantwoord. De heer C. Korteweg bracht namens de Vereeniging hartelijk dank aan den spreker voor dozen mooicn en leerrijken avond. „Pnlchri Studio". De Leidsche R.-K. gemengde zangver- eeniging „Pulcliri Studio" is nog jong Van daar zeker, dat zij nog geen vaandel heeft en haar directeur, de heer Th. van Niekerk, nog goen dirigeerstok bezit. De versiering van liet podium der groote Stadszaal, waar zij gisteravond haar eerste uilvoering on der veel belangstelling durfde geven, be stond alzoo enkel uit planten en voor het dirigcerwork gebruikte de directeur alleen zijn handen. Tocli ging liet hem goed af. Het zou een wonder geweest zijn, als deze eerste uitvoering uitstekend was geweest, cn directeur en koorleden behoeven er zich dan ook niets van aan le trekken, dat dit niet liet geval was. Te meer niet, waar liet sterke koor lieusch gehoord mocht worden en de verwachting heeft opgewekt, dat het, op den goeden weg zijnde nog veel goeds zal bereiken. Do zuiverheid liet meermalen nog wel te wenschen over; liet mannenkoor bleek, waar liet zich even alleen deed hooren, wel aan zwakheid le lijden; legen dc goede uit spraak van den Latijnschen tekst werd wei vaak gezondigd; maar over 't algemeen wa ren deze eerste vruchten van studie niet van een hoedanigheid, om de oefeningen te beëindigen cn „Pulcliri Studio" te ontbin den. Integendeel. Moed gehouden, dan gaat hot met alles een volgenden keer stellig al veel be Ier 1 De zangers lieten ernstige en vroolijke liederen hooren. Vooral „Ylaamscbe Ker mis" van Wierls deed het bij de toehoor ders, dat dan ook aan het einde werd her haald cn in dc plaats gegeven van „Ko- ninginnoiied" van Wierls. Alle liederen wer den zonder begeleiding ten gelioore gebracht Mooie kransen werden aangeboden aan den directeur on aan den lieer Adriani, ca baretier. Na deze aanbieding zong het koor met geestdrift „Zij leven lang, hoera, hoeral" Voor inderdaad uilslekende muziek zorgde liet Residentie-strijkje. Het had meer aandacht verdiend dan liet nu menigmaal genoot Verder werd een groot deel van den avond aangeftaam gevuld door het Adriani-en- scmble. uit Don Haag. De heer Adriani zelf frad ais leider op en had met zijn moppen cn liederen veel suc ces; de heer André Engelbregt oogstte weer op eenigerlei wijze aan deze gunstige uil komst hebben medegewerkt, dankbaar. Men verzoekt ons lo melden, dat op de circulaire der commissie tol oprichting op 3 October a.s. van een gedenkleeken alhier abusievelijk de naam voorkomt van mevr. •prof. dr. B. D Eerdmans als lid van het al gemeen comilé. De „SL Crt." bevat de statuten van de Vrije Katholieke Kerk alhier. In Maart en, zoo noodig, in de eerst volgende maanden van dit jaar zal gelegen heid worden gegeven lot het afleggen van examen ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-assistent. Zij, die hier tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeien daarvan vóór 1 Maart e.k. doen blijken aan den voorzitter der examen-commissie dr. L. E. Goesler, builcngewoon hoogleeraar alhier. De commissaris van politie verzoekt aan den eigenaar van den hond, welke Za terdag 26 Januari j 1. op de Haarlemmcr- slraat zoodanig door iemand werd geslagen, dal het beest dood neerviel, om zich le ver voegen aan hel bureau van politie, afdeeling recherche, lot het geven van inlichtingen. Aan de Gemeenlelijke Arbeidsbeurs alhier zijn thans 1493 werkzoekenden inge schreven. De Zomertijd. Ingediend is een voorstel van wet van den heer Staalman c.s., tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke af wijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettel ijk en tijd. Blijkens de Memorie van Toelichting aoh ten de voorstellers het tijdstip gekomen door het indienen van een voorstel van wet een poging te doen tot hot overbrug gen van de geschillen, die ten aanzien van het vraagstuk van het al of niet behoudei van den zomertijd oen zeer ongewenschten vorm dreigen aan te nemen. Zij erkennen gaarne dat dc zomertijd vooral wanneer hij vroeg wordt ingesteld cn laat in het jaar eerst eindigt, ongerief meebrengt voor een belangrijk deel der plattelandsbevol king. Eeai niet minder belangrijk deel der bevolking, dio der steden, is echter even sterk gesteld op behoud van dén zomer tijd, als de eersten hem wenschen te zien verdwijnen. Het behoud van den zomertijd betcekent stellig o.m. een besparing op kunstlicht, waarvan het de vraag is, of de welvaart van het land gedoogt, dat zulke voordoo ien worden prijsgegeven. Bovendien be duidt de zomertijd, naar de uitspraak van de Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunde, winst voor den gezondheidstoestand van ons volk. To ontkennen valt ook niet, dat voor honderdduizenden werkers, die gedwongen zijn hun geheele leven tusschen de huizenrijen op kantoren en werkplaat sen door te brengen, een uur langer gele genheid om zioh in een natuurlijker om geving te kunnen verpoozen cq verfrisschcn van onschatbare beteekenis is, ja, als een levensbehoefte moet worden beschouwd. Mocht het noodig blijken den arbeidstijd te verlengen, dan zal dit argument des te klemmender zijn. Waar dus zeer groote belangen gemoeid zijn bij de oplossing van dit vraagstuik, gaat het, naar de voorstellers meenen, niet aan, haar te zoeken ten voordecle van slechts één der partijen. Zij zoeken de op lossing in een beperking van den zomer tijd tot de drie warmste maanden van het BINNENLAND Ingediend is door den heer Staalman c.S een initiatief-voorstel tot beperking van den zomertijd. Overwerkvergunning in het boekbinders» bedrijf. Adres van de Ned. Ver. van Vischhande* laren over de toepassing der Warenwet. De wetsvoorstellen inzake den zomertijd worden Vrijdag in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht. Monnikendam en Marken zijn over* stroemd. BUITENLAND. Een communiqué van de Commissie vaxf Deskundigen. Poincaré in de Kamer ter verdediging der regeering? «voorstellen. Met de rebellie in Mexico schijnt het op een eind te loopen. De plannen der Britsche regeering. jaar, n.l. de maanden Juni, Juli cn Augus tus. Zij zijn van oordeel, dat de hinder van den zomertijd voor hen, dio werkzaam zijn in veeteelt-, laud- on tuinbouw, hierdoor tot een minimum zou worden beperkt en anderzijds het meest nuttige effect er van voor dc bewoners der steden behouden zon blijven. Een regeling, waarbij de wet een be paalde periode aangeeft, gedurende welke de zomertijd geldt, heeft nog dit voordeel, dat verschillende gemeenteverordeningen, als bijv. betreffende winkelsluiting, dienst regelingen, enz., veol gemakkelijker aanj passende kunnen worden gemaakt, dan bij de thans vigeerende wetgeving op dit punt mogelijk ii. Do keuzo van den laatsten Zondag in Mei c-n den eersten Zondag in September is geschied in verband met het goederen' vervoer op de spoorwegen. Overwerkvergunning boekbindersbedrijf. De Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid heeft, beschikkende op een verzoek van de centrale commissie voor de naleving van liet collectief contract in hel boekbin dersbedrijf in Nederland, daartoe strekken de, dat door de arbeiders, aangesloten bij den Alg. Ned. Typografenbond, den Ned. R.-K Grafische» Bond, den Ned. Christelij ke» Grafischen Bond of den Ned. Grafischen Bond. en werkzaam in ondernemingen, alg bedoeld in artikel 1 van de collectieve ar* beidsovcreenkomst van werkgevers, aange sloten bii den Nederlandschen Bond van Boekbinderspatroons, arbeid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 cn 2t der Arbeidswet 1919 de gevraagde vergunning lot en met 31 December 1921 verleend onder de volgende voorwaarden lo. dat een jeugdig persoon of een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uur per dag 2o. dat een jeugdig persoon beneden IC jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uur per week en een jeugdig persoon van 1G jaar of ouder of een vrouw niet langer dan 55 uur per week 3o. dat het aantal uren, waarmede de 48-urige arbeidsweek wordt overschreden, niet meer bedraagt dan a. in de eerste drie kwartalen voor jeug dige personen van 1G jaar of ouder cn vrou wen 20 uur per kwarlaal cn voor mannen 10 uur por week en 20 uur per kwartaal b. in het vierde kwartaal voor jeugdige per sonen van 1G jaar of ouder en vrouwen 40 uur per kwarlaal en voor mannen 11 uur per week en 40 uur per kwartaal 4o. dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid ver-* richt dan 2500 uur 5o. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van een vrouw op twee achtereenvolgend® dagen wordt afgewisseld door een nachtrust van (en ininste ell uur achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tusschen 10 uur des namiddags en 5 uur des voor middags Go. dat telkens wanneer van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, vóór den aan vang van don werktijd nauwkeurig aanlee- kening wordt gehouden van elke afwijking van dc op de arbeidslijst aangegeven arbeids regeling op een daarvoor bestemde lijst, welke lijst op een duidelijk zichtbare plaats naast de arbeidslijst opgehangen moet blij ven cn na afloop van elk kwarlaal, waarop zij betrekking heelt, moet worden vernieuwd, terwijl het vervallen exemplaar, door het hoofd of den bestuurder der onderneming of door den opziclithebbende, als bedoeld ia artikel 75 der Arbeidswet 1919, geleekend, ter verificatie moet worlen opgezonden aan het betrokken districtshoofd der arbeidsia-. spec lie.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1