No. 19604. DINSDAG 5 FEBRUARI Anno 1924 Officii Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. 11 PRIJS DER ADVERTENHEN» BO Cis. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prija Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven ■10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week/O.IS, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .Tim-»0.18, Franco per post 2.36 portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Yischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG .verkrijgbaar SCHELVISCH h f 0.20-0.32, SCHOL a 0.27—0.40, MAKREEL ii f 0.20, KABELJAUW a f 0.35—0.-10. TONG A f 0.95 per pond en VOLLE HARING a f 0.05 per stuk.- N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 Febr. 1925. Het Ziekenhnis-comclex. In verband met de Ztekenhuiskweslie lezen wij in de Memorie van Antwoord op de Onderwijsbegroting o.m. het volgende: De plannen voor het nieuwe Leidsche ziekenhuiscomplex dateeren reeds van een Veertiental jaren terug. De oorlog met zijn economische gevolgen bracht op allerlei gebied, ook op dat van den ziekenhuisbouw, radicaal gewijzigde opvattingen; men keerde uit zuinigheids- overwegingen weer terug tot het goed- koopere systeem van den geconcentreerden bouw, maar inmiddels stond het Leidsche complex in steen opgetrokken; het was tot aan de inwendige afwerking en inrichting gevorderd. Volgens de nieuwere inzichten was ■Kat te min opgezet; maar in bet stadium, waarin de bouw reeds verkeerde, scheen daaraan weinig meer te veranderen. Toch werd een onderzoek ingesteld Ier beant woording van de vraag, of en in hoeverre nog bezuinigd zou kunnen worden, voor eerst op bouw en inrichting zelf, maar voor al op de latere, jaarlijks terugkeerende exploitatiekosten. Het onderzoek heeft vee! tijd gevorderd. Ten slotte is liet gelukt, in nauwe samen werking mot de medische faculteit, hot vol gend pl n te ontwerpen Volgens den oorspronkelijken opzet zou den niet alle onderdeelen der medische fa culteit in het complex een plaats vinden; de laboratoria voor physiologic, voor bacte- riologiê en hygiëne en voor pharmacologic, zouden elders blijven in de gebouwen, waar in zij thans reeds gevestigd zijn. Door com primeering van ruimte, door terugbrenging van het beddenaanlal van pl.m. 600 lot 580, is bereikt, dat ook deze instellingen in het complex zulten kunnen worden onderge bracht. Bovendien zullen dan nog in ver schillende gebouwen verlrekkenreeksen voorloopig niet ingericht behoeven te wor den. Een der gebouwen zal aan de Vereeni- ging voor misvormden worden verhuurd, die het tot Orlhopaedisch Instituut zal inrich ten. Toch hebben de Minister van Onderwijs en zijn ambtgenoot van Financiën gemeend, omtrent dit plan niet te mogen beslissen, alvorens de vraag onder de oogen te heb ben gezien, ol een verder uitstel van de vol- I Jooiing voor nog een aantal jaren mogelijk öioclit wo-din geacht. Na nauwgezet onder zoek zijn zij echter lot de conclusie geko- men, dat dit niet verantwoord zou zijn; in het bestaande ziekenhuis worden toestan den aangetroffen van zóó bedenkelijken aard, dat de spoedige albouw en ingebruik stelling van het nieuwe complex plicht is. Financieele overwegingen moeten daarvoor wijken. Zij hebben daarom last gegeven tot ver dere voltooiing volgens het hierboven be doelde ptar. waarbij een zoodanige werk wijze za! worden gevolgd, dat reeds na wel licht een tweetal jaren de in-gebruik-neming van de vijf mersl noodige gebouwen zal kunnen worden tegemoet gezien. Onbewoonbaarverklaring. Onder presidium van mr. De Wilde, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-IIollahd, (de Commissaris der Koningin baron Sweert de Landas, was door ongesteldheid verhinderd de zitting le presidecren) liee/t gistermiddag dit College een openbare vergadering gehouden ter be handeling van een aantal voorzieningen tegen onbvwoonbaarverklaringcn in de ge meente Le'den. Voor appellanten trad op mr. E. Hollan der. die alleen een beloog van algemeene strekking hield, bedoelende aan te loonen, dat verschillende der betrokken perceelen 10 A 15 jaar geleden onbewoonbaar hadden moeten worden verklaard; thans is het tijd stip der onbewoonbaarverklaring, in ver band met den grooten woningnood, zeer on gelukkig gekozen. 5 egen de onteigening van de perceelen Woulershof 2 en 3, Woutershof 5 en 6, en Woutershof 5 en 7 en Bijleveldshof 15 (eigenaren resp. S de Jong, A. J. Goddijn en J. Plu), voerde de hoer De Jong aan, dat het, van ethisch standpunt bezien, onbillijk is tegenover deze kleine bezitters, dal bun kleine kapitaal, dat ten dienste van de gemeenschap is gesteld, wordt vernietigd. Behoorlijke verbetering is in verband met de lage huur onmogelijk; ontruiming is eveneens onmogelijk, omdat Leiden wonin gen le kort komt. Hij deelde voorts mede, op verzoek van den heer Schokking, rappor teur, dat verbetering wel mogelijk is, wan neer de onbewoonbaarverklaring vernietigd wordt, omdat de eigenaar dan door een uit gaaf van f 200 per woning zijn kapitaal ren dabel kan maken. De hecren Nijk en Van Booven, resp. Directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Leiden en Inspecteur van de Volksgezond heid, meenden dat de woningen ondanks verbetering „opgelapte krotten" blijven. Verder is behandeld de voorziening van L. den Os c.s. tegen de onbewoonbaarverkla ring van Woulershof 5 en 7, Koddesteeg 38 cn Bijleveldshof 15, van J. Dirkse, P. J. van Zijp en G. Th van der Spek, tegen de onbe woonbaarverklaring resp. van Koddesteeg 1, Bouwelouwensteeg 35 en Groenhazen- gracht 7 en 7a; van wed. S. P. de Graaf Stikkelorum en J. Plu, tegen de onbewoon- baarverklaring" vau resp. Groenhazengracht 25 en Koddesteeg 38; van K. Wielenga Ezn. tegen de onbewoonbaarverklaring van Klimmende Leeuwsteeg 5 en 7, en de be woners van Woutershoi 1, 2, 3, 4 en 6 (Jan Vossensleeg) tegen de onbewoonbaarvcrkla- ring dier perceelen; van M. J. Lafeber Jr. tegen de onbewoonbaarverklaring van Mi rakel steeg 19, welke woning blijkens mede deel ing van den eigenaar door hem was ge kocht om af te breken, maar die onder dwang en herhaalde bedreiging met een proces-verbaal van de zijde der Huurcom- missie moest worden verbeterd en ver huurd; een en ander kwam de eigenaar op f200. Ten slotte werden behandeld de voorzie ningen van J. J Wolff en J. Buylenweg tegen de onbewoonbaarverklaring der wo ningen Uiterstcgrachl 15i en 156, welke perceelen volgens den Inspecteur voor de Volksgezondheid bewoonbaar zijn en geen directe verbetering behoeven, doch die vol gens den heer Nijk te klein zijn. Verschilende eigenaars opperden bezwa ren tegen de Raadsbesluiten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Wetenschappelijke Voordrachten. Op uilnoodiging van de Leidsche Vereeni- ging voor Wetenschappelijke Voordrachten zal Dinsdagavond 12 Februari een voor dracht goliouden worden in het groot-audito rium der universiteit door prof. N. C. Poli lis, oud-minister van buitenlandsche zaken in Griekenland, en vice-president van het Instilut de droit international. Het onder worp der voordracht luidt; „Représailles entre Etats membres de Ia Sociélé des Na tions". De voordracht is voor alle belangstellen den toegankelijk. In Politis strijden de geleerde en de diplo maat om den voorrangzeker is het, dat hij in beide eigenschappen buitengewoon is. Zijn geboorte-eiland Corfoe heeft zijn naam terecht luister bijgezet, toen hij, in het vlak vóór het bijeenkomen der laatste Assembléc van den Volkenbond plotseling losgebroken Grieksch-Italiaansche Corfoe- geschil, te Genève de belangen van zijn land te verdedigen kreeg en dit deed op een wijze, die meesterlijk mag heelen, en waaraan al gemeen hulde is gebracht, ook door zijn even knappen als gevaarlijken tegenstander Sa- landra. Tijdens den oorlog Minister van Buiten landsche Zaken in Griekenland heeft Poli tis voordien gestudeerd en de wetenschap als professor gediend in zijn tweede vader land Frankrijk. Wat dezen uitnemenden leerling van Renault kenmerkte, is zijn scherpe en diepe analyse, die hem altijd brengt lol stevige cn breede synthese. Het belangrijkste komt deze gave wel uit in het standaardwerk, dat Politis le zamen met de Lapradelle uitgeeft, het Recueil des Arbi trages Inlernationaux. Zeer onlangs ver scheen het tweede deel van dit werk (1856 1872), waarin, aan de hand van historische en juridische analyse, van elk bijzonder ge val de groolc lijn der ontwikkeling van de internationale rechtspraak wordt gedemon streerd. Wat Politis gaarne aantrekt, zijn de zeer ingewikkelde rechtsverhoudingen, zoo het Brilsch-Fransche condominium der Nieuw- Hehridcn ot het bijzondere Grieksche capi tulatie-regime in Turkije, zooals dat ten slotte vastgelegd is door do bekende ambas- sadeursarbitrago in 1901. Politis heelt een open oog voor do moderne ontwikkeling en ontwikkelingsmogelijkheden in het interna tionale recht, getuige zijn studiën op het ge bied der toekomst van de medialie en der commissies van onderzoek. Ook het interna tionale administratieve recht telt hem onder zijn zeldzame, maar uitstekende beoefena ren; zoo het internationale linanciën-recht, hel recht der suiker-unie, enz. Evenals bij Renault worden bij Politis do ingewikkeldste rechtsverhoudingen, in zijn praclilig Fransch, eenvoudig. De colleges, die liij dezen zomer heeft gegeven in liet Vredespaleis voor de Haagsclio Academie van Volkenrecht, van wier curatorium hij de zeer actieve onder-voorzitter is, hebben hem hier te lande terecht ook onder de jon geren reeds vele bewonderaars bezorgd. Verbetering van den Hooge-Rijndijk bij de UtiechUche brug. Het werk van de verbreeding van liet ge deelte Hooge-Rijndijk bij de Utrechtsche brug door demping van de aan de zuidzijde gelegen sloot, waarmede in het laatste kwar taal van het vorige jaar werd begonnen, heelt vrij wat vertraging ondervonden door do telkens weer invallende vorst. In de laat ste dagen vordert liet werk echter goed. De aannemer, de heer J. Warnaar, voor wien die herhaalde stopzetting allesbehalve voor- deelig is geweest zet er nil den gang in. De sloot is over een langen aisland reeds ge dempt en de rioleering er in aangebracht. Thans is men met het metselwerk aange vangen. Heden heelt men het Politie-Post- huisje op z'n Anierikaanscli 'versleept naar zijn nieuwe standplaats aan de Burggraven- laan. Het metselwerk is eerst uit het hout werk gebroken en vervolgens is liet ge raamte door middel van een onderstel van een sleeperswagen naar de nieuwe stand plaats gereden Het geval wekte veel belang stelling, vooral omdat de overbrenging plaats had op het oogenblik dat de scholen uitgingen. Tegelijkertijd is de boom in den hoek aan den Zooterwoudsche-Singel geveld, zoodat nu met den bouw van een veel breedere brug kan worden aangevangen. Er is lang en dikwijls geklaagd over den voor het verkeer ongunstigen toestand al daar, maar wanneer het dempingswerk over eenigen lijd geheel is uitgevoerd en de nieuwe breede brug gereed gekomen, zal daar niets meer ontbreken. Misschien zullen de aangrenzende wo ningen, die daardoor in de diepte komen te staan een minder gunstig aspect opleveren. Het beste zou zijn dat deze werden afge broken en er een paar aardige villatjes voor in de plaats kwamen. Het Schouwtooneel lioelt met het weer op het programma brengen van „Levens- slroomingen" van mevr. SimonsMees in den Schouwburg alhier maar matig succes geoogst, wat het bezoek belrett. Het spel was echler goed. Wat de onderscheidingen betreit aan katten op de tentoonstelling moet de vol gende rectificatie worden aangebracht; Muiskleurige en Blauwe: open klasse no. 12a. Ae pr. mevr. M. Lopez Bryce met Bon nie Scotland; 2e pr. E. Speijer met Retano; jeugdklasse no. 12c. le pr. Joh. Essers met Muis. Naar ons wordt medegedeeld, worden pogingen in 't werk gesteld om alhier tot wederoprichting te geraken van de atdceling Leiden der Intern. Anti-Militarislen-Ver- eoniging. Als eerste punt staat op het pro gramma een openbare vergadering met Jo B. Meyer, als spreker over „Het treurspel van den vrede Zie de advertentie. Gisteravond is de Iram naar Den Haag hij de Barbarabrug weer ontspoord. De dienst ondervond weinig vertraging. Toen D. S. gistermiddag op de liels van uit het Noordeinde de Sliksleeg in wilde rij den passeerde juist de motorrijder K. K. Deze week naar links uit, kwam op het trot toir en beschadigdo licht de pui van het winkelhuis van de G. Van het motorrijwiel werd de lantaarn beschadigd, terwijl de be rijder een schaafwond aan het been be kwam. Zijn broek werd vernield. Toen gistermiddag de trein van 4.50 uit Den Haag het station naderde, wierp zich een jongmensch plotseling bij de Ma- ria-laan bij de Reitzslraat daaronder. Hij werd vermorzeld. Het lijk werd naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Later is geble ken, dat liet was de 20-jarige E. van 't Zand. Een paar voetbalschoenen zijn ten na deele van G. A. van het Sportterrein aan den Hooge Rijndijk ontvreemd en tevens een paar gewone schoenen ten nadeele van K. L. v. D„ uit een houlen kistje achter op zijn fiets, die hij op den openbaren weg had neergezet. Doordat eon rijtuig uit de Fransche trein 28, was warm geloopen, zoodat dit rij. tuig uit dien trein verwijderd moest worden, kregen verschillende treinen in de richting Leiden nogal vertraging. Zoo kwam trein 36 uit Rotterdam bier pas om 12 uur aan, en vertrok de laatste trein naar Utrecht om 11.50 inplaats van 10.58. Gisteren hebben wij bij het noemen van de Leidsche exposant en-handelaren in zaden en andere voedings-artikelen voor pluimvee den naam van den heer J. van der Nat, Morsckstraat, alhier, niet genoemd. Gaarne herstellen wij dit verzuim, te meer omdat de heer Van der Nat een eere-prijs en een tweeden prijs ontving. In de Kanaalstraat reed gisteravond juffr. J. de J. met haar rijwiel over een steen cn geraakte met den rechterarm bekneld tusselien twee spijlen van een hek met ge volg, dat de arm brak. Door den Eersten Hulpdienst is zij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De Zomertijd. ..Slsbl." No. 28 bevat een Kon. besluit van 31 Januari j.l., waarbij wordt bepaald, dat in 1924 de vervroeging met een uur van den wettelijken lijd bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 CStsbl. No. 236), zal aan vangen den dertigsten Maart en zal eindi gen den vijfden October. Onveilig strand. »-Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Van Ravesteijn, betreffen de het nemen van maatregelen tegen het onveilig maken van het strand tusschen Scheveningen en het Wassenaarsche Slag door schietoefeningen: Is het den Minister bekend, dat liet strand tusschen Scheveningen en het Wassenaar sche Slag een groot deel des jaars onveilig wordt gemaakt door schietoefeningen? Is de Minister niet van oordeel, dat hel onveilig maken van een zoo druk bezocht en in de nabijheid van een groote slad ge legen slrandgedeelte ernstige nadeelen op levert voor het publick? Is de Minister bereid, maatregelen in over weging te nemen, ten einde het mogelijk le maken, dat dit strand niet meer of althans hoogst zelden door schietoefeningen onvei lig worde gemaakt? heeft de Minister van Oorlog geantwoord: lo. Het is ondergeteekende bekend, dat het strand tusschen Scheveningen en het Wassenaarsche Slag op een aantal dagen des jaars. gedurende eenige uren per dag, onveilig wordt gemaakt door schietoefenin gen. In 1923 geschiedde zulks op 76 dagen, gedurende gemiddeld 4 uren per dag. 2o. liet daaraan verbonden bezwaar voor bet publiek Ts niet te ontgaan, daar het met het oog op de belangen van den dienst niet mogelijk is het strand als schielterrein prijs te geven. 3o. Wel zijn reeds maatregelen getroffen, opdat de schietoefeningen in do zomer maanden, in het bijzonder gedurende Juli en Augustus, tot het uiterste worden be perkt; maar een toezegging, dat bedoeld strand niet meer of althans hoogst zelden door schietoefeningen onveilig zal worden gemaakt, kan niet worden gedaan. Opslaan en aflevering van benzine. Do Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot do gemeentebestu ren de volgende ciroulair© gericht: De Minister van Arbeid, Handel on Nij verheid heeft mij verzocht, het volgende onder uw aandacht te brengen: Met hot sterk toegenomen gebruik van automobielen en motorvaartuigen ©n de daarmede gepaard gaande toeneming van benzine-verbruik, beeft ook hier to lande een nieuwe methode van opslaan cn afle vering van benzine haar intredo gedaan. De hierbij gebezigde, uit Amerika afkom stige, installaties bestaan uit een ondcr- grondschen voorraadketel met een boven- grondsche meetpomp, waarbij de uitge- pornpte vloeistof wordt vervangen door boven in den ketel, door een ventilatiebuis toetredende buitenluoht. Tot het plaatsen van een dergelijke in stallatie is krachtens de Hinderwet ver gunning noodig, als regel van het gemeen tebestuur. Aangezien in do practijk bleek, dat te genover aanvragen om oen benzinetank to mogen plaatsen, door gemeentebesturen een verschillend standpunt werd ingeno men, heeft de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid naar de bedoelde wijze van opslag een nader onderzoek doen In stellen. Daarbij is bij beschikking van dien Mi nister van 5 Januari 1923 een commissie van deskundigen ingesteld. Aan deze com missie werd opgedragen, genoemden be windsman, mede in verband met de nale ving der Hinderwet, van advies to die nen omtrent do gevaren, verbonden aan opslag en het vervoer van benzine. Bedoelde commissie heeft zioh bereids van haar taak gekweten. De resultaten van haaT onderzoek zijn neergelegd in een d.d. 4 Juni j.l. uitgebracht rapport. In een 3-tal leiddraden, als bijlagen aan hot rap port toegevoegd heeft de commissio ver der do voorwaarden geformuleerd, welke, nnar haar oordeel, ln acht behooren te worden genomen, o n d ersob ei den 1 i jlk voor: a. installaties tot het opslaan van mo- torbenzine in ondergrondsche voorraad ketel s; b. het pompen van motorbenzine c. het vervoer van benzine per ketelwa- gen over openbare wegen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid acht het gcwenscht, dat bedoeld rapport ter kennis komt van de gemeen tebesturen. Hij vermeent, dat do kennis neming daarvan er toe zal bijdragen, dat bij de uitvoering van de Hinderwet meer eenheid verkregen wordt in de beoordce- ling van de toelaatbaarheid van de opslag plaatsen in het algemeen, als ten aanzien van de toe to laten crenzen in het bijzon der, alsook er toe leiden zal, dat bestaand gemeentelijke verordeningen, die de toe passing van deze opslagwijze geheel of gedeeltelijk in den weg staan, alsmede zulko betreffende het vervoer van benzine, worden herzien en met de nieuwe inzichten in overeenstemming gebracht. De voordee- len der ondergrondsche voorraadketels toch kunnen eerst geheel tot hun recht ko men, indien de vulling van die ketels kan geschieden uit groote vaten, c.q de re servoirs van ketelwagens, welke de ge- lieele vulling in één handeling, in een zeer kort tijdsverloop veroorloven en onder om standigheden, dat het gevaar tot een mi nimum wordt beperkt. BINNENLAND. B. en W. van Leiden geven den Raad in overweging niet in te gaan op de verzoeken tot wijziging van het Georganiseerd Overleg. De voltooiing van den bouw van bel Leidsche Ziekenhniscomplex. De bezuiniging op Onderwijs (memori# van Antwoord begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen). De zomertijd zal ingevolge Kon. beslnit beginnen 30 Maart en eindigen 5 October. Ministerieele circulaire aangaande hel opslaan en de atlevering van benzine. BUITENLAND. De besprekingen tot een ontmoeting tu» schen Mc Donald en Poincaré. Een nienwe Duitsche nota over den F ran' schen stenn aan de separatisten in de Paltj. Drie Engelsche ministers tot pair ver« heven. De Britsch-Indische nationalist Gandhi i> op vrije voeten gesteld. Nienwe verschillen tnsschen de Eugelsch liberalen? Geen eer voor Nederland. Men weol, hoe Edward Bok oen prijsvraag had uitgeschreven voor een ontwerp tot be strijding van den oorlog en vestiging van den vrede. Ook uit ons land waren vela brieven gekomen van sympathie. Hij ver. telde aan den New-Yorksehcn correspon dent der „N. R. Ct." over den inhoud: „Al die brieven, geschreven naar aanlei ding van wat uw bladen het Hollandsche publiek verteld hadden omtrent mijn uitge looiden prijs, geven blijk van slechts één zelfde echo: „Bok heett geld". Onder die meer dan driehonderd brieven is er niet een enkele, maar dan ook niet één zeg ik u, die niet bevat oen bede om geld, een vraag om hulp! Op die manier hebben mijn stam-, genooten mij blijk gegeven van hun sympa thie. Spontane uitingen van sympathie niet één enkele uit Holland. Mijn geld wilde men." „Wat zegt u? Toch zeker alleen behoefligen en onwelendon? Integendeel...., hoevelo malen hebben we moeten lezen: Ik ben van goede familie, maar het gaat ons slecht.zoudt u ons niet wat geld kunnen sturen? Of: we zijn van goede familie, en onze zoonO, al die menschen van goede lamilielNatuurlijk er waren ook brie ven bij van armen, oi ten behoeve van ar men, maar dal waren uitzonderingen; zoo' waren er maar een paar. Er waren brieven van regeeringsambtenaren, die schreven voor zich ol voor protégés, er waren brieven van olficieren en van advocaten, allen men- schen van ontwikkeling, van beschaving, die niet schroomden aan te kloppen bij een vreemde, zoodra deze door het uitschrijven van een vredesprijs getoond had, dat hij geld had. „Nog sterker I Een briei kreeg ik, ach' zoo'n keurigen brief, een document wel haast, zoo'n formaat, met wapenen en ze gels. Die was niet moeilijk le lezen, het schritt was duidelijk genoeg en de inhoud kort. Ook dit kostelijk epistel was niets dan een bede: een olficieel verzoek van een der grootste sleden van Nederland, een der vijf grootste steden, (sic!) om een gift van een miliioen gulden tot aankoop van een speelterrein Dat is de echo, die het noe men van mijn naam in Nederland heeft. En stel u gerust: ik ben de eenige niet. Het gaat velen Amerikanen zoo. Een bekend rijk Amerikaan vroeg me eens: „Wat scheelt dea Hollanders toch eigenlijk? Waarom sturen ze me voortdurend weer brieven met verzoe ken om geld? Iloe komen ze er toch eigen lijk bij?" In een van de Nedcrlandsche dag bladen is eens een feuillelon verschenen, getiteld „Bekende Amerikaan.,chc kapitalis ten". En weet u wat het gevolg van die ar tikelen was? lederen keer, dat cr een Ame- rikaansch kapitalist in dat blad behandeld was, ontving deze een stroom van brieven van Nederlanders, waarin hein om hulp ge vraagd werd. Ik lees geen Iloüandsche bla den, maar ik kan voor me zeil nagaan, wan neer er in een Hollandsch blad iets over me geslaan heelt; het oogenbükkelijk gevolg is, dat binnen enkele weken liet aantal aan mij geadresseerde brieven uit Nederland grooter wordt. Dal de toestanden in Nederland slecht zijn; ik twijlel cr niet aan. Ook de toestanden in Frankrijk, in Engeland, in Italië, in Duilschland zijn slecht. Er zijn arme menschen over de geheele wereld. En toch zijn er f.ver de geheete wereld men-.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1