LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Februari. Tweede Blad. Anno 1924. BINNENLAND. D 13 „ÏÏIIEKE". UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. No. 19601, De Arbeidswet 1919. Het Verbond van Nederlandsche Fabri- kantenvereenigiugen heeft een adres aan clen minister van arbeid, handel en nijver heid gezonden, waarin o.a.: Pij het weer optreden van uwe excellentie als hoofd van het departement van arbeid, handel en nijverheid, meeaen wij niet te joiogen nalaten opnieuw haar aandacht te vestigen op de bezwaren, die uit de Ar beidswet 1919 voor de Nederlandsche nijver heid blijven voortvloeien. Het is uwe excellentie immers bekend, «dat ons Verbond, sinds het zich door ver- Schillende omstandigheden gedwongen zag tfe economische bedrijfsbelangen te verde digen tegen te ver doorgevoerde sociale 'eischen, herhaaldelijk de bezwaren, aan de I/Arbeidswet 191') verbonden, onder de aan dacht der overheid heeft gebracht. Nog steeds zijn de knellende bepalingen idezer wet van kracht. Nog steeds is het den bedrijfsleider niet mogelijk zijn prijzen op ;een 56-urige werkweek te calculeeren. In dien offerte gemaakt wordt, moet men zich nog immer aan de 48-urige werkweek hou- 'den. Zeker, het is aan de Nederlandsche industrie niet onbekend, dat in de Arbeids vet dc mogelijkheid is opengelaten een 'overwerkvergunning te verkrijgen, doch men kan bij het opmaken van een offerte toch niet telkens van te\oien aan den betrokken hoofdinspecteur van den arbeid of in hoo- ger beroep aan den minister van arbeid, een overwerkvergunning vragen zonder dat zekerheid bestaat, dat van deze ver gunning inderdaad gebruik zal worden ge maakt. Een dergelijke aanvrage zou im mers in de meeste gevallen worden afge wezen. Een overwerkvergunning mag im mers in het systeem der wet slechts „in bijzondere omstandigheden" of bij „opeen- hooping van werk" worden verleend. De toestanden iü andere landen steken Jen deze gunstig bij Nederland af. Zoo b.v. |n Duitschland. Daar houdt men reeds lang niet meer vast aan de fictie van „.bijzon dere omstandigheden" of opeenhooping van Werk". Men werkt eenvoudig langer omdat het moet. Niet bij wijze van uitzondering, maar als regel. De dagblad?n brengen ons daaromtrent dagelijks nieuwe berichten. Zelfs van overheidswege wordt in het soci aal-democratische Duitschland op verlen ging der werktijden aangestuurd. Ook m Frankrijk worden, zij het wellicht ooglui kend, langer werktijden toegelaten. Neder land kan deze feiten niet straffeloos negee- ren. De concurrentie stelt haar eischeD. Nu erkennen wij gaarne, dat de arbeids inspectie van haar zijde tracht binnen het raam der wet zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren, die uit deze wet voortvloeien. Met het oog op de strenge wettelijke bepalingen kan dit lofwaardig streven intusschen niet anders dan een slechts zeer tijdelijke en gebrekkige oplos sing der moeilijkheden brongen. Al ziet de arbeidsinspectie zich door den drang der economische omstandigheden ook genoopt meerdere vergunningen te geven, en al zou daardoor wellicht ook de vergunning regel jen het voorschrift der Arbeidswet uitzon dering worden, toch blijft het onjuiste fcystcem. der wet onveranderd gehandhaafd. Het is tegen dit systeem, dat onze bezwa ren zich richten. De industrie weet niet wat haar te wach- jfcen staat. Zij verkeert in een angstwek kende onzekerheid. Een onzekerheid, dis het gevolg is van het onjuiste vergunnings- Bysteem der Arbeidswet. Doordat men niet weet wat de toekomst brengen zal, wordt Se ondernemingslust gefnuikt. Men kan nu eenmaal het risico, dat het te behalen suc- jces afhankelijk is van een goedgunstige beschikking der Arbeidsinspectie, niet op zich nemen. Wij achten ons gerechtigd er thans op nieuw bij uwe excellentie op aan te dringen te willen bevorderen, dat dc Arbeidswet 1919 zal worden herzien in dien zin, dat yoor het Nedcrlaudsche bedrijfsleven als wettelijke norm zal worden gesteld een ar beidstijd van 10 uur per dag en 56 uur per week. Wij vragen geen onmatigen arbeid. Zware en gevaarlijke arbeid zal vaak tot 'een minder aantal uren beperkt moeten blijven. Daartegen rijst dezerzijds geen be zwaar. Maar in het algemeen dient op den uniformen maximalen arbeidsdag van 8 uren je worden teruggekomen. Slechts door ge- stadigen, langdurigen, intclligenten en in- t-en sen arbeid zal herstel zijn te verwachten yan onze verarmde maatschappij. Gaarne vernemen wij in hoeverre uwe excellentie bereid is in dezen geest stappen te ondernemen. Tuberculosebestrijding. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid brengt Ier kennis van de belang hebbende Yereenigingen op het gebied der luberculose-beslrijding. waarmee met be trekking lot het Rijkssubsidie voor de be strijding van de tuberculose voortaan reke ning moet worden gehouden. Voortaan zal niet meer tusschen plaatse lijke Vereenigingen en daarmede gelijkge stelde Vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose onderscheid worden gemaakt. In plaats daarvan zal steeds worden gespro ken van plaatselijke Vereenigingen tot be strijding van de tuberculose, c. q. onder bij voeging van den naam der Vereeniging, bijv. het Groene Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, Vereeniging voor Zieken verpleging^ enz. Afzonderlijke erkenning van de Vereeni ging door eenig lichaam of door de Regee- ring, na de Koninklijke goedkeuring van de statuten, is niet mec-r noodig; de statuten moeten bewijzen, dal de Vereeniging zich bezighoudt met de bestrijding van de tuber culose als volksziekte. Bij het ontwerpen of wijzigen van de sla- tuten dienen verschillende bepalingen daar in te worden opgenomen: Het verdient aanbeveling de statuten, al- vorens daarop de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, ter kennisneming toe te zenden aan den betrokken inspecteur van de volksgezondheid. Het Rijkssubsidie aan de plaatselijke Vereenigingen wordt berekend volgens twee grondslagen: 1. De Vereenigingen ontvangen in de eer ste plaaU vergoed 2/3 van bet salaris der huisbezoekster. Geen Rijkssubsidie wordt verleend in eventueel door de Vereeniging betaalde pre mie voor pensioen- of levensverzekering. In plaatsen met een inwonertal beneden 10,000 wordt alken Rijkssubsidie verleend voor bet salaris eener wijkverpleegsler-huis- bezoekster. In bijzondere gevallen ter beoor deeling van de inspectie, kan in dergelijke plaatsen, bijwijze van uitzondering, Rijks subsidie worden gegeven in het salaris eener z.g.n. specifieke huisbezoeksier. 2. De Vereenigingen ontvangen in de tweede plaats een zeker bedrag per hoofd der bevolking, waarover zij haar werkzaam heden uitstrekken. Dit bedrag wordt telken jare bepaald naar de som, die op den be- groolingspost beschikbaar blijft na aftrek van hetgeen overigens uit dien post moet worden bestreden. De Vereeniging heeft beroep op den Mi nister. Hel gedeelte van het subsidie, dat voor prophylaclisc'he doeleinden is bestemd, mag, behalve voor ontsmetting, woningver betering, bijslag op de woninghuuy en spu- tum-prophylaxe, ook worden bestemd voor reiskosten voor on- en minvermogende tu berculoselijders naar een districts-consul- tatiebureau of naar een kring consultatie bureau en voor de uilgaven voor plaatse lijke consultatiebureaus daar, waar nog geen dislricts-consultatiebureau is inge steld. In provinciën, waar een door den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid goed gekeurde ontsmetlingsdienst bestaat, moeten de ontsmettingen door dezen dienst geschie den. Alle verplegingsartikelen moeten even eens voldoen aan de door de inspectie ge stelde eischen. Weigert de inspecteur goedkeuring, dan is er beroep op den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Rijkssubsidie, voor verpiegingsdoelein- den bestemd, niet mag worden gebruikt voor uitzending van kinderen naar gezondheids- kolonies. De Vereenigingen zijn verplicht bij haar subsidie-aanvrage over te leggefi: 1. een rekening en verantwoording van haar ontvangsten en uitgaven ten dienste van de tuberculosebestrijding over hèt afge- loopen jaar, vergezeld van een door de (wijkverpleegster-) huisbezoekster ondertee- kende quilantie, vermeldende hel totaal be drag, dat zij in dat jaar aan salaris heeft ontvangen; 2. een begrooting van ontvangsten en uit gaven ten dienste van de luberculose-be- strijding voor het loopende jaar. De rekening en verantwoording en de be grooting moeten alle volgens vastgesteld model zijn ingericht. Voor nadere bijzonderheden en voorbeel den zie men de „Stct." no. 22. 0 (Nadruk verboden). L Meneer Worbbingstons vader vas em ployé bij het spoor; en toen zijn zoontje nauwelijks vijf jaren oud was, werd het kereltje gesnapt bij een ernstig onderzoek naar bet inwendige eener telefoonmecha- niek van een toestel aan clen openbaren weg. Later, als knaap, deecl hij proeven op de cleetrisohe Lichtvoorziening, die het stad je Spragg eemge minuten in duister hulden. Hij was dus wel voorbeschikt om een belangwekkende loopbaan te hebben. He jonge, blonde Worthington, met de blauwe oogen en de rimpeltjes op het voor hoofd, werd geplaatst bij de telegrafie van het stadje Spragg. Hij raakte spoedig verloofd en trouwde ïnet Lucille Huf, dochter van Peter Hut, 'eigenaar van een kruidenierszaak. orthington en vrouw kregen vijf kin deren. Op zekeren morgen werd hij wakker met «de overtuiging van al heel ver afgedwaald 'te zijn van zijn vroegere hoog-gestemde lief hebberijen en hij voelde een beklemdheid Óver zijn toekomst. Hij vatte het plan op, om langs de rivier te wandelen naar Hans Gottfried Schwartz, die in een hutje woonde bij de bocht van den weg. Hans Schwartz was uitWorthington wilde wachten en zette zich neer bij een hokje met dommelende konijntjes. Verwijderd van do Iuid-vermanende stem zijner vrouw en het eeuwige geharrewar zijner kinderen, dommelde meneer Wor- tiDghton ook bijkans in het plekje was zoo rustig, zoo weldadig; de zorgen weken van hem op dien stillen, sereenen avond. Maar als bij intuïtie werd hij gewaar schuwd om aan deze gevoelens niet toe te geven. Hij was zes en dertig jaar oud; de huis deur van zijn kleine woning moest noodig worden vernieuwd; zijn vrouw sprak er soms van hem te zullen verlaten. En als zij doze bedreiging ten uitvoer bracht, kon hij niemand bedenken, die voor hem de huishouding wilde doen. Hij was altijd nog maar telegraai-employé. Terwijl hij wachtte op den terugkeer van den philosoof, trachtte hij deze aangele genheden ernstg te overdenken, doch zijn oogen waren toe, toen Hans Schwartz huiswaarts keerde. Hans Schwartz droeg een zwarten baard en was in het zwart gekleed. Hij had ©en indrukwekkend voorkomen en het oog van een dichter. In het stadje Spragg gold hjj voor een wijs man. Hij sprak vele talen en Rofclofarendsveen. Woensdagavond werd in h-_fc café van den heer .Wagenaar alhier de jaarvergadering gehouden van de sociëteit „Eensgezindheid". De opkomst der leden was bevredigend te noemen. 2o leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer van Dooren opende dc bijeenkomst en heette alle aanwezigen van harte welkom. Om den tijd van vergaderen niet al te lang le maken, want do he er en kwamen hoofd zakelijk om gezellig samen te zijn, gaf de voorzitter het woord aan den penningmees ter tot het uitbrengen van het finantieei verslag, üit dit verslag bleèk dat de ont vangsten hebben bedragen f 112.35, de uit gaven f 61.87, alzoo een batig" saldo van f 50.48. De heeren Vostcrs,en van Harteveld werden door den voorz. aangewezen voor het nazien van de boeken en bescheiden. De boeken en bescheiden werden op een enkele opmerking na goedgekeurd. De heer N. Wagenaar die periodiek moest aftreden werd bij acclamatie weder herkozen. De heer Wagenaar dankte voor het vertrou wen in hem gesteld en nam zijn benoeming aan. Hierna kwam aan de orde: Bespreking feestavond. De voorzitter deelde mede, dat met het kassaldo de dames niet uitgenoo- digd zouden kunnen worden, hetgeen spr. zou betreuren. De dames mogen ook wel eens iets hebben. Spr. stelde voor een hoof- delijken omslag te heffen. Besloten werd de dames uit te noodigen en weer een ouder- wetschen feestavond te geven door artis- fcen te laten komen. Door een der leden werd voorgesteld zooveel mogelijk artisten te nemen uit eigon omgeving. Besloten werd een stemming te houden over het nemen van artisten van buiten de plaats of in de plaats. De stemming had tot resultaat dat uitgezien zal worden naar altisten van bui ten de plaats. Het belooft dus weer een gezelligen avond te worden en de dames behoeven dezen keer niet thuis te blijven Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Donderdagmorgen werd in het café van den heer Bakker een vergadering ge houden van stemgerechtigde ingelanden van den Veender- en Rijkerpolder buiten de be dijking onder Alkemade en Woubrugge, welke in alle opzichten schitterend mag ge slaagd heeten en wellicht bij velen de verwachtingen is te bóven gegaan. De voorzitter, de heer S. van Ruiten opende de zeer druk bezochte vergadering. Spr. constateerde in geen ja ren een dergelijke opkomst te hebben me degemaakt, hetgeen hij een verheugend feit noemde. Hij heette alle leden van harte welkom en verzocht den secretaris voorle zing te doen van een ingekomen verzoek van 27 ingelanden om over to gaan tot ma chinale bemaling. Bij dit schrijven was tevens gevoegd een memorie van toelichting waaruit ten duidelijkste bleken de voordee- len aan machinale bemaling verbonden. De heer N. v. d. Meer lichtto het ingekomen schrijven nog eens nader toe. Sp-. was een warme voorstander van machinale bemaling en liet dit aan de hand van enkele voor beelden duidelijk blijken. Ook enkele an dere leden gaven door een enkel woord blijk van hun sympathie. Met het oog op het feit, dat uit de vergadering enkele leden zouden kunnen komen met vragen van technischen aard, had de voorzitter in overleg met den heer burgemeester de Lichtfabrieken te Leiden uitgenoodigd om zoo noodig de gewenschtc inlichtingen te verschaffen. De vergadering had tegen toelating van deze heeren geen bezwaar. Do voorzitter wilde eerst uitgemaakt zien het onderwerp „voor" of „tegen" machi nale bemaling. Z.h.s. stemming werd be sloten de windmolens af te schaffen en over te gaan tot machinale bemaling. Hierna gaf de heer Stokhuijzen, uit Leiden een uiteenzeting van electrische bemaling. De gemiddelde kosten over de laatste 9 jaren hadden bedragen f 1800, welke kosten bij electrische bemaling zouden komen op f 1200. Bovendien zijn de kosten van be diening veel geringer dan bij de wiudmo- lens. Ook zal machinale bemaling aan de cultuur ten zeerste ten goede komen, daar men het water op behoorlijk peil kan hou den. De voorzitter dankte den heer Stok huijzen voor zijn uiteenzetting Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de kosten van machinale bemaling, hetzij dit gebeurt door electricitcit of anderszins. Het bestuur zal de resultaten zoo spoe dig mogelijk bekend maken, zoodat op de jaarvergadering welke in het voorjaar zal worden gehouden een definitief plan ter tafel kan worden gebracht. We wenschen bad eens bij de Wortkmgtons een maand lang gelogeerd cn meneer Worthington had een hoogen dunk van het verstand van den ouden man. Hans Schwartz ging op een kist zitten tegenover meneer Worthington, dio wak ker geworden wae en hem do reden van zijn komst verklaarde, en luisterde aan dachtig toe. Af en toe streek hij met de vingers door zijn langen baard. Eens veeg de hij zijn geheele gezioht af met een blau wen zakdoek. Meneer Worthington vond het moeilijk om goed uit te leggen, wat hij wilde. Zijn behoeften schenen zoo duister. Hij sloeg met de handen in de lucht. „Ieta is er in mezei hij overtuigd, „maar boe het naar buiten to krijgen...... Wat zegt u er van?" Schwartz afwachtende houding was ver anderd. Zijn oogen glinsterden, toen hij Worthington langs het konijnenhok leidde. „Jij ook bent een konijntje," zeide hij, „maar om te slagen moet jij worden een zeldzaam, een eenig, een uniek exem plaar En hij gaf meneer Worthington een boek t? lezen met den titel: „Het Ego en Hij- zelf.'-' Aanvankelijk begreep meneer Worthing ton maar niet, waar het allemaal om ging. Toen, opeens, saheen hij den sleutel te hot bestuur van liarte geluk met dezen stap en.gelooven zeer zeker dat het genomen besluit tot bloei zal strekken van de plaats. Zwammerdam. Kerk. bericht. Remonslr.-Geref. Gem.: Zondagmorgen, le tien uur, ds. Rappold. Haarlemmermeer. Burgerlijke Stand. Geboren: Doekte, zoon van F. Kamstra en S. Vastenhout. Elizabelh Ilendrika, dochter van C. J. Ollen en J. van Sprundel. Gerrit, zoon van II. van Essen en J. Loosenoord. Reinier, zoon van J. Reine en J. W. van den Oosten. Geertruida, dochter van G. Doppenberg en A. de Moor. Cornelis, zoon van C. van Groeningen en E. C. Vlugt. Gerhard Hendrik, zoon van H. G. "Broekman cn E. M. Strub. Ger- ritdina Cornelia, dochter van J. Hoogenes en J. Kos. Jan, zoon van J. Millenaar en G. Bood. Hendrikus Johannes Nicolaas, zoon van N. J. Heemskerk en M. C. van der Putte. - Ondertrouwd: P. Rijnsburger, 26 j. en A. van der Spruit, 28 j. Gehuwd: E. Numan, 28 j. en N. van Wie- ringen, 18 j. P. J. Moerkens, 26 j. en W. J. Doeve, 22 j. J. Slingerland, 25 j. W. P. Lamboo, 26 j. Overleden: Johannes, 20 m., zoon van J, Mesman en J. M. de Jeu. Anthonie Vree ken, 28 j., ongeh., zoon van Jb. Vreeken en A. de Rooij. Anlje Clazina, 2 j., dochter van A. Lindthoudt en G. H. van der Maarl. Catliarina Bakker, 65 j., gehuwd met J. van der Breggen. De eerw. heer J. F. M. Zegers, uit War mond, is benoemd tot kapelaan te Hoofddorp. Woensdagavond geraakte tengevolge van den zwaren mist een auto, waarin de landbouwer d. J. en z'n echtgenoote waren gezeten, in den tocht langs den Benncbroe- kerweg. De inzittenden hadden de tegen woordigheid van geest de ruiten stuk te slaan en slaagden er in zich uit hun benarde po sitie te bevrijden. De auto, die nagenoeg ge heel over den kop was geslagen, werd Don derdag verwijderd. Ook langs den Kruisweg kwam een auto zoover in den walkant te recht, dat de voorwielen in het water ston den. De bestuurder en de inzittenden wisten intijds den wagen te verlaten. Jïillegom. Mevrouw BuysKleyn van Zeist, die hier voor de afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond zou optreden, bleek op heb uur van aanvang der vergade ring niet aangekomen te zijn. De vergade ring kon alzoo niet doorgaan. De afdeeling van den R. K. Vrouwen bond heeft een jaarvergadering gehouden. Na de verschillende jaarverslagen werden de periodiek aftredende bestuursleden, de dames Litjens, Nieberding en Witteman herkozen. Het eerste lustrum zal gevierd worden. Vervolgens hield dr. Hanrath een lezing over hygiëne, waarin vele nuttige wenken werden gegeven, waarbij gewezen werd op het doelmatige van ziekenhuizen, scholen en hygiënische wetgeving. Katwijk. Bij de onder loiding van den notaris Eerdbeek gehouden landverhuring in het hotel „do Roskam" was weder veel belangstelling. Er was echter voor het min- dersoortige weiland niet zulk een aftrek als bij de vorige verhuring. Wij hoorden van een bedrag van f 600 huur per jaar minder. Het goede land behield den ouden huurprijs. Lisse. De Ned. Herv. school vereeni ging hield Woensdagavond in „Rehoboth" haar jaarvergadering, waarvoor nog al be langstelling was. Na het zingen van Psalm 119 17 ging de voorz., ds. G. van Dijk voor in gebed. Aan de hand van het Schriftgedeelte Pred. 11 werd een kort inleidend woord gespro ken. Na de notulen kwam een uitgebreid jaarverslag van den secretaris. Bij monde van den heer Marbus werd den aanwezigen medegedeeld, dat do boeken zijn nagezien van den penningmeester en in volkomen orde werden bevonden. Den verschillenden functionarissen werd dank gebracht voor do accuratesse. Ter tafel werd gebracht het punt Schooltuin tjes. Verschillende stemmen werden daar over beluisterd. Ook de verschuiving van de leerjaren was een punt, waarover van gedachten werd ge wisseld. Ds. G. van Dijk en de heer Tibboel moes ten periodiek aftreden. Op voorstel werden beide heeren bij acclamatie weer benoemd. Inmiddels werd door den heer Schrier hebben ontdekt en zijn aandacht werd zeer gespannen. Hij begon met zijn hoofd rechter te hou den, nis hij naar zijn werk toog, en als hij tot zijn collega's sprak, trachtte hij. 't allereerst hen dooi- zijn blik to boeden. Lang zaam stak hij voortaan drukke straten over, onverschillig voor auto-getoeter en verder straatrumoer. Hij nam zichzelf met belangstelling op, als hij zaoh bij het sche ren aandaohtig inzeepte. „Al die dingen raken me niet!" mom pelde hij op zekeren nacht zacht voor zich zelf, terwijl zijn vrouw probeerde twist met hem te zoeken. Een paaj dagen daarna kwam hij 'g avonds te laat thuis voor den maaltijd de kinderen waren reeds bijna klaar met hun «ten en zijn vrouw kwam geërgerd te gemoet. „Ik verlaat je nog eens, John Worthing tondreigde zij. „Ik waarschuw je. Drijf je nalatigheden niet te ver; ik ver laat jou en je kinderen nog eens!" „Het heilige is Gods zaak," zei John Worthington heel zacht; „het menschelijke is voor den mensoh van belang. Mijn zaak is noch het heilige, noch bet mensche lijke, noch de waarheid, het goede, of wat ook, alleen maar wat mij aangaat, geen algemeen iets, maar jets aparts, evenals thee en sigaren rondgediend, wat voor al len een verrassing was. De(n) onbekende(n) gever(geefster) werd daarvoor natuurlijk dank gebracht. Het verhoogde do gezelligheid zeer. Er was de zen keer ook een uitzondering gemaakt met het plaatsen der aanwezigen, daar allen in een grooten kring om de bestuurstafel in groepjes om tafeltjes waren gezeten. Het hoofd der school, de heer Wansink hield een referaat over „de poëzie in het kinderleven". Een geanimeerd gesprek volgde hierover, vooral wat betreft de jeugd van voorheen en thans. Verschillende wenken werden do oudera gegeven, betrekking hebbende op de opvoe ding der jeugd. De heer Verduyn sloot deze gezellige bij eenkomst met dankzegging. Noordwijk a. Zee. In de zaal naast de Herv. Kerk alhier waren gisteravond twee. bijeenkomsten uitgaande van de afd. Noord* wijk van de N.C.G.O.V., waar de heer de Jong, hoofdagent, een lezing hield. De afdeelingsvoorzitter opende de bijeen* komsten met gebed, na gemeenschappelijk gezang, om daarna den heer de Jong in le leiden bij de aanwezigen, Spr. heeft werkelijk tact om te boeien, en niemand zal zijn gang naar de zaal be treurd hebben, vooral niet wanneer we den* ken aan „De twee Kerstavonden" en dei voordracht „De Avondklok", 't Was werke* lijk een goede avond. De spreker eindigde op gebruikelijke wijze. Op uitnoodiging der chr. jongel.-veree* niging „Volg Mij" sprak gisteravond ds. Veld* hoen van Alphen in de Herv. Kerk alhier. Zijn eerw. had tot onderwerp „Des men- schen geweten naast de Wet Gods" en koos lot uitgangspunt Ps. 19 vs. 9: „De Wet des Ileercn is volmaakt, bekeerende de zielen. Nooidwijkerhout. In „De Gemeenlewo* ring" hield de Chr. Jongel.-Vereen. „Timo* theüs" Donderdagavond haar jaarfeest. De. zaal was flink bezet, ook waren verschil* lende zusterafdeelingen uit den omtrek ver* tegenwoordigd. Verschillende jongelui gaven blijk van ijverige studie en veel talent in de voordrachtkunst, alsook op muzikaal gebied, De heer A. van Lierop is te Breda ge* slaagd voor het examen van Rijks-veld* wachter. In verband met de gasvoorziening de* zer gemeente, hadden heden vanwege de» Leidsche lichtfabrieken allerlei opmetingen plaats. Met ingang van heden 1 Febr. wordt de huureommissie in deze gemeente opge* heven. Oerjstgeest. Kerke 1. bericht Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur in de kerk, ds. J. Vermeulen, van Noord* wijk-aan-Zee, en 's avonds, le vijf uur, in „Irene", ds. P. Stegenga, van Amsterdam. Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. G. M. van Griet* huysen. Afwezig met kennisgeving de hee* ren H. W. Rubenkamp en A. v. d. Hulst. De voorzitter opent de vergadering cn wcnscht in een korte toespraak de leden een gezegend jaar toe. De heer Nijssen, die na een lange ongesteldheid weer voor 't eerst ter vergadering aanwezig is, legt de ver* eischte ceden af. De voorzitter feliciteert hierna den heer Nijssen met zijn benoe* ming cn hoopt nog vele jaren op de mede* werking ter behartiging van de gemeente^ belangen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Mededoeling van het Kon. besluit van herbenoeming van den heer J. G. M. van Griethuysen als burge* meester. Meded. van den stand der bevol* king. Dankbetuiging van den heer J. C. Donk voor het toegestane verlof. Verslag van den Keuringsdienst van Waren over het afgcloopen jaar. Wordt ter lezing gelegd voor de leden. Verslag over het afgcloopen jaar van Commissie lot wering van Schcol* verzuim. Eenige goedgekeurde besluiten van Ged. Staten aangaande eenige forensen-aan* slagen. Meded. van Ged. Stalen dat de gem.* bcgrooting 192-4 niet gereed is ter beslissing en dus is verdaagd maar dat over de helft van de bedragen beschikt mag worden. Be richt van Ged. Staten dat is goedgekeurd de Ondcrwijsregeling van Rijnsburg, evenals de wijziging van de bouwverordening; vervol gens eenige goedgekeurde comptabiliteitsbe- sluiten, en tenslotte de mededeeling van Ged. Staten dat de goedkeuring voor den woningbouv/ is verdaagd. Een adres om ver* ikzelf ook apart ben. Niets is van meer belang voor mezelf dan ikzelf." Den volgenden Zondag, toen het jongst© kind een neusbloeding had, waarvoor de behandeling, door hem aangeraden, in twij fel werd getrokken door meneer Sohwart» had hij den durf te antwoorden: „Of ik gelijk neb of niet, ik ben mijn eigen rechter." En hij voegde er n°g aan toe: „Dikwijls is do vraag gesteld ten opzich te van het recht: „Wie of wat geeft mij het recht aldus te doen?" Het antwoord kan zijn, God, liefde, verstand, natuur, d© menschheid, etc. Neen, slechts uw macht, uw kracht geeft u hat recht." Eiken dag voeldo hij zioh zekerder wor den van zichzelf. D© philosophic had hem geïnspireerd; hij zag het leven door nieu we oogen, door machtige lenzen. Hij werd zich bewust van de beteekenis van zichzelf als ©en zelfbewust egoïst en van de on beduidendheid van allo andere dingen, di© van geen belang voor hem waren. Het ver sterkte hem, als hij in het bureau bezig was met telcgrafceren, onderwijl to her halen, dat hij een „unieke" man was. „ïk ben niet een ik onder ds andere ik's, maar d© ©enig© ik; ik ben uniek. Daar* door zijn mijn behoeften ook eenig) even* als mijn daden; in 't kort, alles aan mij

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5