AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. K a I iv ij k-aan-Zee, Gemeentezaal: Ds. Van Brammen, van Driebergen. 7 uur. Zaterdag. „De Graanbeurs": Uitvoering met bal-, gymn.- en schermver. „Excelsior". 8 uur. „Prediker": Ledenvergadering Alg. Mil. Pensioenbond Ilalfacht. Den Haag, Hotel „De Witte Brug": Cabaret-avond met bal Indologen-Vcrcen. „Dispereert niet", te Leiden. Zendag. Schouwburg: Kon. Vereen. „Het Nederl. Tooncel". „De Violiers". 8 uur, VolksgebouwStrijkensemble, humorist en mannenzangkwartet. 8 uur. „Zomerzorg": Dansavond van den heer Yf. F. van Wijk. Van 8 uur tot half elf. Warmond, „MeeTrust"; Cabaret avond. Ilalfacht. Wassenaar, „De Oude Deyl": Soiréo musicalc et dansante „Leidsche Artisten- kring." 8 uur. Dagelijks: Stadszaal: Pluimveetentoonstelling. Vrij dag van 10 lot 5 uur. 's Avonds in den foyer lilmvertooning te 8 uur. Zaterdag van 10 tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. In den foyer mu ziek en-cabaret. Zondag van 10 tot 5 uur. Kattententoonstelling Zaterdag en Zondag van 1 lot 5 uur. Volkshuis: Bazaar ten bate van het Volkshuis. Van 29 Januari tot 1 Februari. Van 2 lot 5 en van 7 tot 10 uur. Den Haag, „Scala": Operette „Kalja". 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- licid", Hooigracht 18 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Januari lol en met Zondag 3 Februari waargenomen door do apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 7G, tel. -100, en W. Pelle, Kort-Itapenburg 12, tel. 591. wat kleiner gekend is in feestdos. Eere- bogen, kunstig gegarneerd met duizenden witte zakdoeken en des avonds rijk verlicht met bloemen en palmen er tusschen, maken den winkel tot een soort tooverpaleis, waar zeker ieder Leidenaar dezer dagen gaat kijken. Wij wenschen de firma geluk met dit jubileum. Jaarwedden dei gemeente-ontvangers in Znid-Holland. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de door Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland vast gestelde nieuwe regeling der wedden van de gemeente-ontvangers, in gemeenten met minder dan C000 zielen. De gemeenten zijn verdeeld in 7 klassen, waarvoor de volgende wedderegeling is vastgesteld: Klasse I f -100 f 600; 2 f 500—f 700, 3 f 650—f 850, 4 I 800—f 1050. 5 f 1100—f 1350, 6 f 1400 I 1650, 7 f 1700f2000. Periodieke ver hoogingen worden toegekend na 2, 4, 6 of 8-jarigeu dienst. Bovendien wordt een kin dertoeslag van 27'J pCt. van het bruto-sala- ris genoten voor elk kind beneden den leef tijd van 18 jaar. Tot klasse 1 behooren o.m. Nieuwland, Papekop, tot klasse 2 o.m. Abbenbroek, Bar- woutswaarder, tot klasse 3 Arkel, Bleskens- graaf, lot klasse 4 Ameide, Asperen, tot klasse 5 Dirksland, Gouderak, tot klasse 6 Ter-Aar, Bergambacht, tot klasse 7 Alke made, Barendrecht enz. enz. Van hun aanvankelijk voornemen, om deze nieuwe regeling te doen ingaan 1 Ja nuari 1923, zijn Gedeputeerde Staten terug gekomen. Zij zal thans ingaan 1 Jan. 1924. Door deze nieuwe regeling worden de be staande wedden aanmerkelijk verlaagd i. v. met het feit, dat de plaatselijke inkomsten belasting niet meer door de gemeente, doch door het Rijk wordt geïnd en de werkzaam heden van do ontvangers hierdoor zeer zijn .verminderd. Uit het mecbelmakersbedriji. De directeur-generaal van den arbeid, de heer Zaalberg, had de besturen der meubel- bewerkersbonden uitgenoodigd tot een be spreking over een verzoek van werkgevers zijde inzake werktijdverlenging voor meu belfabrieken en houtbewerkingsinrichlingcn liet bestuur van den Algem. Nederl. Bond Van Meubelmakers heeft, in overleg met de Clir. en R.-IC. Bonden, den heer Zaalberg geantwoord, dat aan de uitnoodiging geen gevolg zal worden gegeven en wel, zoo wordt in het antwoord gezegd, omdat aller eerst de werktijdregeling bij collectieve over eenkomst dient te worden vastgesteld, en verder, „wijl de arbeidersorganisaties de er varing hebben opgedaan, dat haar adviezen zeer klaarblijkelijk slechts door den direc teur-generaal van den arbeid worden ge vraagd, met de vooropgezette bedoeling, deze adviezen te negeeren." Geen opheffing van den Verzekeringsraad. Naar van de meest bevoegde zijde wordt vernomen, mist het bericht der „Tel.", dat de Regeering het voornemen zou hebben den Verzekeringsraad op le heffen, allen grond. Dij Kon. besluit is benoemd lot ridder in dc orde van Oranje-Nassau ir. A. B. van Hamel, te 's-Gravenhage, eleclrotech* nisch ingenieur bij den dienst der nijver- heidsconsulenlen, secretaris- der thans ont bonden commissie, ingesteld bij beschik king van den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijverheid en llandel van 31 December 1919, tot onderzoek naar de hoe danigheid van de hier te lande uitgevoerde gewapend betonconstructies; is, met ingang van 1 April aan den hoofdcommies bij het Departement van Oorlog J. F. W. van iïoe- sen Korhdürffer eervol ontslag verleend uit zijn gemelde betrekking, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden; is, met ingang van 1 Februari, aan P. M. Schreurs eervol ontslag verleend als com mies bij den dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling, wegens ver andering in de inrichting van genoemden dienst, waardoor de werkzaamheden van belanghebbende overbodig zijn geworden. Uit den Bond van Staatsburgeressen en andere Vrouwenorganisaties in den lande heeft zich in Den Ilaag een comité gevormd, om dr. Aletta H. Jacobs, ter gelegenheid van haar 70sten verjaardag, op 9 Februari a.s. le huldigen. De Minister van Oorlog heeft ter ken nis gebracht van de daarbij betrokken auto riteiten. dat het aan burgerwerklieden aan gekondigde ontslag voor geen hunner wordt ingetrokken; niemand van hen wordt dus gehandhaafd in zijn betrekking van tijde lijk rijkswerkman. Met de ontslagenen kun nen op 1 Februari burgerrechtelijke arbeids overeenkomsten worden aangegaan volgens een bepaald model. Aangezien de bedoelde werklieden dus zij het in een nieuwe verhouding weer tot het Rijk in dienst betrekking treden, kan geen aanspraak wor den gemaakt on de uitkeering. bedoeld in art. 22 van het Arbeidsreglement voor werklied'n in 's Rijks dienst. De loonen, aan de arbeiders-op-conlract toe te kennen, zijn voor de verschillende gemeenten vast gesteld en bedragen voor ongeschoolden van 55 tot 40 cents, voor vaklieden van 65 tot 50 cents per uur. Naar „De Res.-bode" verneemt, is de Centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg legen Dinsdag 12 Februari a.s. bij eengeroepen voor de behandeling van de nieuwe bezuinigingsvoorstellen, door de Regeering in haar Memorie van Antwoord op hoofdstuk I aangekondigd. De Regeering heeft (zooals in die Memorie reeds als haar plan was aangekondigd aan die commissie medegedeeld, niet haar le willen overleggen of op andere wijze, en zoo ja, welke wijze, de millioenen kunnen gevon den worden, welke de Regeering door een verlaging van 10 pet. op de salarissen meen de le kunnen verkrijgen. Aan dit overleg zullen de Minister van Financiën en waarschijnlijk ook de voorzit ter van den Ministerraad persoonlijk deel nemen. De Rotlerdamschc Middenstandsver- eeniging Handel en Nijverheid heeft den Minister van Waterstaat verzocht, zoo spoe dig mogelijk den ouden toestand bij den post chöque- en girodienst te herstellen, met afschaffing van rentevergoeding en portvrij dom. De commissie lot wering van school verzuim te Haarlem hebben in een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht, zijn tusschen- komst tc verleenen, opdat de portvrijdom voor deze commissie worde gehandhaafd. In het Diacopessenhuis te Haarlem is op 56-jarigen leeftijd overleden jlir. II. Teixeira de Maltos, oudste lid der bankiers firma Gebr. Teixeira de Mattos, le Amster dam, wonende te Vogelensang. De verdiensten van den nu overledene werden destijds door de Regeering erkend door zijn benoeming tot Ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Ter vervulling van de vacature van directeur der Handelsinrichlingen doen B. en W. den Raad van Amsterdam, de vol gende aanbeveling: 1. R. de Kat, c.i., oud directeur der Staatsmijnen in Limburg, oud-directeur van het departement van gou- vernemenlsbedrijven in N. O. I.2. D. Boomsma c. i., ingenieur-chef van de afdee- ling Havenwerken der Gemeentewerken le Rotterdam. De directeur-generaal van den arbeid heeft, naar „Het Hsgz." meedeelt, de bestu ren der betrokken organisaties van werk gevers en werknemers uitgenoodigd lot een bespreking over de toekomstige regeling van den werktijd in het zuivelbedrijf. „De Bode", orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, deelt mede den uilslag der stemming over het voorstel van het hoofdbestuur inzake steun aan de stakende en uitgesloten textielarbeiders. Over dit voorstel zijn uitgebracht 1656 stemmen, vóór 1180, tegen 123 en blanco of van onwaarde 53 stemmen. Zoodat, gelijk reeds vroeger is medege deeld, het voorstel met groole meerderheid is aangenomen, Naar aanleiding van een verzoek van een zestal der grootste filmverhuurkantoren in Nederland, n.l. de Polygoon (Haarlem), Emelka, Universal, Meteor, Pathé Frères en Nordisk, allo te Amsterdam, om, in de overweging, dat het besluit van de bedrijfsafdeeling filmverhuur van den Ned. Bioscoopbond op Zaterdag 26 Januari 1924 onjuist is, werd de reeds vermelde alge- meene vergaderiug van de vereeniging van N.-B. en Limburgselie gemeenten voor ge meenschappelijke filmkeuring gehouden. Met algemeene stemmen werd besloten, om, hangende het conflict met den Ned. Bioscoopbond, toe te laten de vertooning van alle films, goedgekeurd of wel door de Vereeniging voor Eer en Deugd, of wel als goedgekeurd vermeld in het weekblad ,,Tooneel en Bioscoop", zulks met inacht neming eventueel van do voorgeschreven coupvires. Er blijkt dus tweespalt te zijn gekomen onder de leden van den Ned. Bioscoopbond, die op straffe van boycot aan elk lid van den Ned. Bioscoopbond verboden had, welke film dan ook, aan een van die acht tien bij de Vereeniging van de Brabantsche en Limburgselie gemeenten voor gemifcn- schappelijke filmkeuring aangesloten ge meenten te leveren. De bioscopen komen dus niet stop te staan, wanneer de exploitanten die voor geschreven films willen afdraaien.: DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog altijd stilstand in de groote wereld vraagpunten. De Deskundigen te Berlijn zijn druk be zig. Haar zijn op verzoek een aantal be voegde persoonlijkheden ter be3chikkiDg gesteld om haar over technische punten voor te lichten. Ook in de Palts geen verandering. Con sul-generaal Clive is gisteravond uit Enge land te Munchen teruggekeerd. Vandaag zou minister-president von Knilling hem ontvangen. Clive weigerde journalisten te woord te staan. Do mijnen aan de Roer hebben thans met de Micum ook een overeenkomst over de bijproducten van de kolen gesloten, die, evenals de andere overeenkomsten tot 15 April geldig is. Te beginnen met 1 Februari zal het Bel gische detachement in het Roergebied ge plaatst worden onder de bevelen van den commandant van bet bezettingsleger. Het commando van 't bruggehoofd Duisburg wordt opgeheven, terwijl het hoofdkwartier van het commando der Belgische troepen in het Roergebied te Duisburg gevestigd zal worden en de andere aan den rechter Rijn oever staande Belgische troepen onder zijn bevel zal hebben. BELGIE. De minister van nijverheid en arbeid heeft een wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de wet op den achturigen werk dag, waarbij aan de werkgevers toegestaan wordt per jaar ten hoogste 120 uur meer tc laten werken, op voorwaarde, dat op één dag niet langer dan ten hoogste 10 uur gewerkt wordt en dat de betrokken, inspec teur van den arbeid of ingenieur van het mijnwezen vooraf van elke gelegenheid, dat men van. deze vergunning gebruik maakt, op de hoogte wordt gesteld. DUITSCHLAND, Het Rijkskabinet heeft het ontwerp goed gekeurd eener verordening, door welke, on der den naam Deutsche Reichsbalin een zelfstandige economische onderneming ge vormd zal worden, waardoor het Duitsche Rijk de het toebehoorende spoorwegen be- heeren zal. Ook het ontwerp der Postwet is door het kabinet goedgekeurd. Onder den naam Deutsche Reichspost zal het Rijkspost en Telegraafbedrijf als een zelf standige onderneming door den Rijksminis ter van posterijen met medewerking van een beheerraad bestuurd worden. Het aantal geheel of gedeeltelijk werk- looze arbeiders wordt op 4 ji 5 millioen geraamd. Hetgeen beteekent-, dat met inbe grip der familieleden dezo personen onge veer Vi der geheele bevolking zonder mid delen van bestaan is. Zoo geelt een Duit- sclio statistiek aan. Dinsdag heeft dr. Rosenfeld, het sociaal democratische Rijksdag-lid gesproken in een openbare vergadering te Schmoelin in Thuringen. Toen hij in zijn rede critiek wikle uitoefenen óp de houding van de rijksweer werd hem dit verboden door een in de zaal aanwezigen militairen ambte naar, verneemt de „N.R.Ct-." Dr. Rosen feld, zoowel als dr. Radbruch, de gewezen rijksminister van justitie, hebben tegen dit optreden van de Thuringsehe militaire over heid verzet aangeteekend bij de juridische commissie van den Rijksdag. FRANKRITK. Do Kamer heeft de behandeling over de oorlogsschadevergoedingen in Noord-Frank rijk toegekend, waarbij misbruiken zijn voorgekomen, voortgezet. Klotz en Reibel hebben verzet aangeteekend tegen een her ziening, aangezien de eerlijkheid en goede trouw van de meerderheid van de betrokke nen vaststaat. Poincaré wees op de nood zakelijkheid in het belang van het begroo- tingsevenwicht om misbruiken, hoe zeld zaam zij ook mogen zijn, te achterhalen, zonder de eerlijken te benadeelen. Nadat Loucheur en de Lasteyrie nog van gedach ten gewisseld hadden inzake den omvang, welke een herziening zou moeten aannemen, mengde Briand zich in het debat om het standpunt der regeering te 6teunen. Ten slotte besloot de Kamer met 319 tegen 235 stemmen alle schadeloosstellingen van meer dan een millioen aan een hernieuwd onder zoek te onderwerpen. ENGELAND. Mc Donald is gisteren van zijn bezoek aan Edinburgh te Londen teruggekeerd. Heden ontvangt hij den Franschen gezant, die hem het antwoord van Poincaré op zijn jongste vriendschappelijken brief zal overhandigen. De publicatie van deze briefwisseling, die onmiddellijk na afloop van de overhandiging zal plaats hebben, wordt met veel belang stelling tegemoet gezien. De verslagen van belangrijken aard ^in verband met de hervatting der betrekkingen met Rusland en aangaande het werk der commissies van deskundigen die zich thans le Berlijn bevinden zullen eveneens heden in den kabinetsraad worden behandeld. In dien lusschentijd zijn de andere mi nisters bezig geweest met de voorbereiding hunner plannen. De nieuwe kanselier van de schatkist Snowden is bezig met zijn begroo ting. Men verneemt dat hij zijn best doet het eerste arbeiderskabinet zoo mogelijk le ken merken door een verlaging van den belas tingdruk op dagelijksche levensbenodigdhe den, en dat hij voornemens zou zijn de sui kerbelasting belangrijk te verlagen of ge heel af te schaffen. Dit was, gelijk bekend, een van de punten op het program van ver schillende arbeiderscandidaten. De uilgaven voor het a,9. financieel© jaar zijn in hoofd-* zaak vastgesteld door Snowdens voorganger, doch men verneemt dat Snowden ze zorg vuldig nagaat ten einde bezuiniging te ver krijgen, en dat hij met behulp dier besparin-* gen lot een verlaging van lasten op de dage-t lijksche uitgaven van het volk hoopt te ko men. Zoo zou ook een vermindering van de theebelasting worden overwogen. Doch of suiker dan wel thee dan wel doze beide artikelen aan een lagere belasting gullen worden onderhevig gemaakt, zal eerst blij ken als dc nieuwe kanselier in den loop van April zijn begrooling indient. Een ander mi nister die eveneens bezig is met belangrijke maatregelen op het gebied van binnenland- sche politiek is Buxlon de nieuwe minister van landbouw. Deze tak van nationale be drijvigheid heeft een moeilijke periode ach ter den rug en bij de jongste verkiezingen heeft dan ook de vorige regeering haar voor nemen bekend gemaakt subsidies aan de landbouwers te verleenen bij wijze van tege moetkoming. De nieuwe minister heeft echter andere plannen. Men verneemt dat hij voor nemens is ten spoedigste een conferentie bijeen te roepen, die den landbouw in den wijdslen zin des woords vertegenwoordigt. Van groot belang voor de binnenlandsche po litiek is ook de kwestie der volkshuisvesting die onder Whealley den minister van volks gezondheid ressorteert. Gisteren heeft deze een bespreking gehad met de hoofdbesturen van alle vakvereenigingen in het bouwbe drijf. Voorstellen en plannen van belangrij ken aard zijn daarbij besproken, terwijl een motie is aangenomen, waarbij de aanwezi gen zich verplichten de regeering van gan- scher harte bij te slaan, om dit vraagstuk lot een oplossing te brengen. Het kunnen be schikken over voldoende cn goed in even wicht blijvende arbeidskrachten is een van de belangrijkste factoren bij de oplossing van dit probleem en de vakvereenigingen zullen thans medewerken om te zien hoe dit het best kan worden bereikt. Aangaande de voorgenomen beperking der vlootuitgaven doen allerlei geruchten de ronde. De basis van Singapore heet geheel te zijn opgegeven, doch terwijl het minisle- rie-Baldwin in de laatste vergadering nog een voorstel deed tot uitbreiding van het ge tal aan te bouwen schepen, welk plan te vens zou dienen als een soort werkverschaf fing, meent men, dal hel' nieuwe ministerie juist verschillende schepen, die reeds op de helling staan, niet zal laten afbouwen, o.a. op grond van het feit, dat Japan als mede dinger is uitgeschakeld len gevolge der kata- slrophe van verleden jaar, terwijl ook van Amerika niets is te vreezen. Bij de opening van dc wetgevende ver gadering van Indië, te Delhi, heeft lord Reading onder meer gezegd, dat de regee- ring vastbesloten is een einde te maken aan de daden van geweld en de samen zweringen in Bengalen. Zij was bevreesd, dat de gang van zaken voorgenomen her vormingen zou kunnen tegenhouden en waarschuwde de vergadering daarvoor. Constitutioneel© veranderingen zijn zonder de instemming van het Brilsche parlement en volk onmogelijk. ITALIË. Het slot der vcijriezingsrede van Musso lini, waarover wij reeds een en ander heb ben gemeld, was gewijd aan wat hij noemt het verval van het socialisme. In een Europa, dat nog parlementair is, zeide hij, zullen de Italiaansche verkiezin gen met bijzondere belangstelling gevolgd worden, omdat het fascisme, ofschoon een zuiver Ilaliaansch verschijnsel, dc gedaante heeft ao.ngenomen van een wereld experi ment. Het fascisme is de concrete ontken ning van de absolute socialistische ideologie Indien ik in synthctischen vorm mag weergeven, wat mij het hoofdelement van de jongste tijden schijnt te zijn. zou ik zeg gen, dat zij het noodlottig cn onvermijdelijk verval kenmerken van alle socialistische dogma's en theorieën. Terwijl Rusland lot hot kapitaJisme terugkeert en aan het Wes telijke kapitalisme de middelen vraagt voor zijn economisch herstel, zijn in Duitschland de laatste pogingen der linkerzijde belache lijk mislukt zonder eenigen tegenstand en vaak, zooals in Saksen, met schade en schande. In Frankrijk is de strijd tusschen syndi cale en politieke fracties over het crisis- punt heen. In Engeland zal de komst van de arbeiderspartij aan het bewind dc wereld niet op stellen zetten en evenmin het E11- gelsche Rijk. MacDonald zal het socialisme niet verwezenlijken. Hij zal niet links uit gaan. De waarschuwing aan de Indische rebellen is van buitengewone beteekenis en moet tal van melancholisch gestemde men- schen bij ons het hart ingedrukt hebben. Het fascisme als leer van nationale valo risatie, als leer van kracht, van schoonheid, van lucht, van verantwoordelijkheidsgevoel van afkeer van alle gemeenplaatsen is voorlaan een vuurbaak, die tc Rome brandt en waar alle volken der aarde hun blik op richten, nl. zij die lijden aan de kwalen, waaronder zij gezucht en die wij overwon nen hebben. Socialisten en communisten zullen aan de komende verkiezingen niet deelnemen. GRIEKENLAND. Venizelos' ziekte schijnt toch erger dan eerst werd gemeld, zoodat hij voorloopig de leiding zal overdragen aan Caphandaris, den minister van justitie. TURKIJE. Do proef, die de regeering in Turkije heeft genomen met de geheelonthouding, is mislukt, en naar de „Manchester Guardi an" uit KoDstantioDpel verneemt is Ismet's voorstel aangenomen, om de bereiding en verkoop van alcoholica als een Staatsmono polie weer in te stellen. Deze maatregel is voornamelijk het gevolg van financieele overwegingen, ten deele echter ook ge schied omdat de doorvoering van de geheel onthouding onmogelijk bleek. VEREENIGDE STATEN. In strijd met het telegram van gisteren wordt thans gemeld, dat er over de resolutie van Walsh tot annuleering der petroleum- verpachtingen, hoewel voor beraadslaging ter tafel gebracht, niet gestemd werd door dat verschillende amendementen, er op in gediend, vertraging veroorzaakten. De stem ming over deze amendementen scheen er evenwel op te wijzen dat de Senaat vast besloten was een stap te doen, bestemd om ten aanzien van alle schandalen in verband met deze zaak klaarheid te brengen. Zoo nani de Senaat tenslotte met algemeeno stemmen een resolutie aan, waarbij den president wordt opgedragen, langs gerecH- telijken weg stappen te doen tot wijziginff der petroleum verpachtingen van Doheny en Sinclair. In de resolutie wordt verklaard, dat di© verpachtingen zonder bevoegdheid en met' schending der wet zijn toegestaan. Een conferentie tusschen MacDonald en Poincaré. '0j PARIJS, 1 Febr. (V. D.). De „Maliny meldt, dat de Fransche minister-president Poincaré een uitnoodiging tot een confe-. renlie met Ramsay MacDonald zou hebben aanvaard. De tweede commissie van experts ta ,J Berlijn. BERLIJN, 1 Febr. (V.D.) De tweede com missie van experts heeft gistermiddag be-« sprekingen gevoerd met staatssecretaris Bergmann en den directeur van de Duitsche' Bank, Wasserman, over de Duitsche Kapi-, taalvlucht. Bij den aanvang der besprekin-j gen zeidc de Rijkskanselier in zijn wel- komstrede, dat de Duitsche regeering zeer erkentelijk is voor de toezegging, dat dit vraagstuk dat reeds vele jaren verschil van mecning teweeg gebracht heeft, eindelijk een oplossing zal vinden. De bezettingstroepen. KEULEN, 31 Jan. (V. D.). Van Belgische zijde wordt gemeld, dat de sterkte van het Belgische bezettingsleger in het Ruhrgebied verminderd is van 7000 tot 1000 man. Het feit ,dat de Belgische troepen niet meer zullen staan onder commando van generaal Degoulte, doch onder dat van ren Belgischen generaal Ruequoy, wordt hier beschouwd als een aanwijzing, dat de mi litaire operaties in het Ruhrgebied, die in samenwerking met Frankrijk werden uit- gevoerd, door België worden beschouwd spoedig te zullen zijn geëindigd en dat in overeenstemming daarmede de Belgische troepen weer deel uitmaken van het gewone Belgische bezettingsleger in het Rijnland. De Fransche troepen in het Ruhrgebied zijn teruggebracht tot 24.000 man. Clive beschermd. LONDEN, 1 Febr. (N.T.A., draadloos). Door de autoriteiten le München zijn ongevraagd maatregelen genomen ter politiebescherming van den teruggekeerden Brilschen consul- generaal Clive, zulks in verband met bedrei- gingen, door de separatisten in de Palts legen' hem geuit. j Eagelsche bezuiniging. LONDEN, 1 Febr. (Reuter). Volgens de; „Daily Mail" besloot de regeering uit zuinige heidsoverweging het lijdelijk personeel van' het departement van algemeen bestuur in te; krimpen. Aan ongeveer 750 tijdelijke ambtor naren zou ontslag zijn aangezegd. Engeland en sovjet-Rusland. LONDEN, 1 Febr. (Reuter) Volgens dé. „Daily News" maakte de Russische regeei- ring aan de Engelsche haar bereidheid kent baar om terstond na de erkenning een ge-» mengde commissie van onderzoek samen stellen voor alle hangende kwesties als de Russische schulden en de Russisch-Engel- sche betrekkingen in 't Oosten, vooral voor Indië en Afghanistan. j De economische toestand van Oostenrijk, 1 WEENEN, 1 Februari ((V.D.) Volgens de; officieele cijfers bedroeg het Staalsdeficit in October van het jaar 1923 juist 63 milliard, terwijl men oorspronkelijk een deficit van 188 milliard had geraamd. In deze maand bedroegen de staatsinkomsten 543 milliardj legen 464 op de begrooting, terwijl de uitga ven 606 milliard bedroegen. In tegenstelling met den gunstigen loe- stand in de staatsfinanciën, toonen de parti culiere bedrijven een minder bevredigend beeld. De werkloosheid is de vorige maand weef met 20 pet. gestegen, hoofdzakelijk wegens de stopzetting van den landarbeid, tengel volge van de hevige koude. Het rijksbureau voor Statistiek heeft voof liet laatste tijdvak een stijging van de kosten, voor het levensonderhoud met 5 pet. vastge-' sleld. Bij een goudparileit van 14.400 werd d<3 groothandel index op 18.74S vastgesteld. Uil Griekenland. V ATHENE, 1 Febr. (Belg. Tel. Ag.) In weer-» wil van Venizelos' formeel gcuiten wensch, af te zien van het vervullen der functie van president van den ministerraad, besloten, zijn medewerkers met het nemen eener b£- slissing lot Zondag te wachten. 1 Pcgrcms le wachlen? LONDEN, 1 Febr. (Reuter). De „Daily, Mail" publiceert een onheilspellende mede- deeling van een Engelschman, die langen, lijd in Rusland heeft gewoond en die voor-* spelt, dat er pogroms onder de Joden zullen' plaats hebben. De Russische boeren koken van woede en de Joden vluchten reeds. (Wij geven dit telegram van het niet zeef betrouwbare blad onder alle voorbehoud. Red. „L. D."). Ontbinding Japansche Landdag. TOKIO, 1 Febr. (Reuter). De ontbinding van den Landdag had gisteren plaats ondef, wanordelijke tooneelen. De oppositie in het Lagerhuis beschuldigd de de regeering van medeplichtigheid aan] een poging een trein waarin drie leiders def oppositie, te doen ontsporen. Toen de minister van dc spoorwegen wilde, antwoorden baanden zich drie kerels, dif in 't geheim waren binnengekomen, een wejj naar 't spreekgestoelte en verjoeg den spre» ker. Een hevig gevecht volgde, waarbij van vuisten en flesschen gebruik werd gemaakt' De petïoleum-contraclen In Amerika. WASHINGTON, 1 Febr. (Reuier). Door motie, welke door den Senaat met algemeen^ stemmen werd aangenomen, wordt den presri dent opgedragen langs gerechtelijken weg

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2