LElDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Februari, Vierde Blad, Anno 1924, INGEZONDEN. SPORT. Begrafenis- Onderneming KEERËWEER VARIA. fto. I96ut. [Builen verantwoordelijkheid der Redactie.) .Cdpie van al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het Villa-park te Warmond. Nu men het door een abonné deftig aan geduide „Villa-park" zelfs van een juridisch standpunt gaat bekijken en men hiermede kenlijk op het oog heeft artikel 44 der Ge meentewet, lijkt het niet overbodig hierop even terug te komen, afgezien van het feit .of de genomen beslissing inderdaad in een geheime vergadering heeft plaats gehad. Mocht echter inderdaad zijn gehandeld in strijd met artikel 44 der Gemeentewet, dan zou men zich alleen kunnen beroepen op littera k van meergenoemd artikel, lui dende: In een besloten vergadering kan niet beraadslaagd, noch een besluit genomen Worden over: k. „het aanleggen en opheffen van inrich tingen van openbaar nut." Ofschoon men het altijd nog niet eens is over de vraag of dit artikel streng naar do letter, dan meer naar het doel moet worden opgevat. Hoewel de Hooge Raad in zijn con stante jurisprudentie aan de letter der wet «leeds groote waarde heeft toegekend, lijkt het mij toe, dat hier van den aanleg of do ppheffing van een inrichting van openbaar nut geen sprake is. Wel moet men inrichtingen van openbaar put in den uitgebreidsten zin opvatten, maar ook bij een juridische interpretatie van dit artikel zou men dit geval hieronder niet kunnen thuis brengen, daar: lo. Verandering van bestemming van een tuin geen opheffing is van een inrichting yan openbaar nut. 2o. Het verbroeden van den weg geen nanlegging van een inrichting van open baar nut. Waar dit artikel echter belangrijke twist punten heeft opgewoipen, welke nog steeds niet tot klaarheid zijn gebracht, lijkt mij pen positieve ontkenning een beetje ge waagd. Waar de criliek van den heer Wolshci- mcr meer het persoonlijk belang naar voren schuift, verwijs ik hem naar artikel 39 der flemeentewet, waarin bij den daarin af te leggen eed o.m. staat: „En dat ik de beian- jgen der Gemeente met al mijn vermogen zal Voorstaan en bevorderen," en geloof ik, dat hem bij een meer nauwkeurig onderzoek zal blijken, dat dit persoonlijk belang meer op eigen meening dan wel op waarheid be- tust. Met dank voor de plaatsing, 1 Warmond, 30 Jan. 1924. L. Lawaaimakende autobussen. Wet verwondering nam ik kennis van Eet ingezonden stuk betreffende „de signa len" van „Stadsverkeer". Ja, hoe duidelijk komt thans weer uit, hoe moeilijk het is, het een ieder naar den zin te maken! De hoorn van „Stadsverkeer" stemt schrijver van het ingezonden stuk. omdat Jf.Ed. niet vroeg genoeg in slaap valt, onte vreden; doch heeft schrijver niet eens laten Constatceren öf dit niet meer aan zijn ge zondheidstoestand dan wel aan „Stadsver- keer's" signaal is toe te schrijven? Ook ik Woon vlak bij een hoek, doch dat overdre ven signaal werd gegeven is mij nooit op gevallen; mij stemde de hoorn dan ook nooit ontevreden Integendeel, telkens Weer, wanneer ik „Stadsverkecr's" signaal .verneem, stemt mij dit juist „zeer dank baar". Hoe duidelijk komt dan door hel voort- Hurend „getoeter" uit, dat voor ons aller vei ligheid gezorgd wordt, en dan klinken die tonen juist niet jubelend; kondigen zij niet telkens weer aan, welke verbetering Dnze stad ondergaan heeft? Waren wij Kooi en Lagc-Rijndijk-bewoners niet van alle Vervoermiddelen verstoken èn daardoor van de stad geïsoleerd? Neen, schrijver, laat ons jubelen èn niet klagen! Heeft schrijver ooit gehoord, dat een boot minder harde klanken moest uitstooten, èf dat de stadstram haar hel zachtjes moest doen klinken? Heusch, ik geloof, dat schrijver zich nog aan liet meer moderne stadsleven (wat na tuurlijk het noodigc lawaai met zich brengt) moet aanpassen. M. i. mag het geven der signalen beslist niet worden tegengegaan, dit zou met het moderne Autoverkeer beteekenen: „het meer onveilig maken der wegen." Met dank voor de verleende plaatsruimte, ANONJEMUS. De Verkeersagent. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Maandag j.I. zou ik gaarne het een en ander willen zeggen waarvoor bij voorhaaf mijn dank. Ten gevolge van het toenemende snelver keer, zegt D., heeft men op drukke punten (zooals het Noordeinde er een is), een ver keersagent geplaatst, die liet verkeer in goede banen tracht te leiden, wat natuurlijk zeer aan te bevelen is. Hierover ontslaat echter nogal eens ontevredenheid, waarover met valt te redetwisten. Den eenen keer ontstaat dit door den verkeersagent, omdat hij niet genoeg routine bezit, en don ande ren keer van de zijde van liet publiek, dat de hevelen niet opvolgt. Om nu tot een goede oplossing te komen, zegt D., moet men de bevelen van den ver keersagent stipt opvolgen, waaraan niet te twijfelen valt. Maar laat ik u even zeggen, flat iedere agent (trots zijn goeden wil) ab soluut niet geschikt is te regelen, wat op vallend is te zien. niervoor dienen vasto menschen te komen, op wie het publiek ver trouwen kan, en die toch werkelijk wel te pinden zijn, want zooveel verkeersposten zijn hier niet. Ik geef toe, dat iedereen aan de bevelen Van den verkeersagent moet voldoen, want doet men dat niet, dan brengt men de vei ligheid van anderen in gevaar, wat D. nu *tweer ondervonden heeft. En dit wordt maar al te veel vergeten, wat het beste'te constaleeren valt om twaalf uur, wanneer scholen en werkplaatsen te gelijk uitgaan. Alles krioelt dan door elkaar en de verkeersagent is niet bij machte daartegen op te treden. Zooiang dit dan ook gebeurt, is het mijns inziens onmogelijk, dat aanrijdingen en botsingen kunnen wor den voorkomen. U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank. A. J. HERING, Koninginnelaan 44, Leiden, 301'24. Tan werkloosheid en een preekstoel. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij s.v.p. voor het volgende een plaatsje in Uw Blad. Ik heb wel eens hooren beweren: „Hoe grooler land, hoe breeder opvatting van het leven." Ik zal nu juist niet zeggen, dat dit hier met mij het geval is, maar toch, na een aantal jaren van uit een groot land te ruggekeerd, en hier weer wat van een en ander poolshoogte beginnende te nemen viel mij liet volgende hijzonder op, en waar van ik het tegenstrijdige, het ongerijmde maar niet kan verzetten, naar het mij yoorkwam, voor ceii „beschaafd" land. In het „Leidsch Dagblad" van 25 Ja- .nuari las ik een stuk onder den titel „vier euvelen", waarin gemeld werd, dat in 1923 door Rijk en gemeenten aan werkloozen- steun was uitgegeven 36 millioen gulden. Werkloosheid, malaise, is het, wat tegen woordig dc klok slaat. Vreemd doet dit ons aan, als men om ons heen ziet, dat er nog zooveel te doen, zooveel te verbeteren valt. Ilier en overal. 36 millioen vermorst, niets er voor in do plaats, dan door ledigheid en lanterfanten verchagrijnde flinke arbeidskrachten. Welk een demoralisatie voor duizenden en duizenden, die o zoo gaarne willen wer ken. O! beschaving, vooruitgang in-het jaar 1924, met al zijn geleerdheid, stapels ge leerde boeken en geschriften, kerken, ver gaderingen, lozingen en vereenigingen, enz. 36 millioen, en dat wel ten koste van het Rijk, dat zeil al voor 't bagatel van 140 mil lioen in de schuld zit, en, dus in liet geheel genomen, ten koste van het geheele Neder- landsche volk, dat dus.... arm is; want immers die in schuld zit, is arm. Maar nu 't mooiste, of eigenlijk liever het leelijksle. Op dezelfde bladzijde van uw blad, een paar kolommen verder las ik in een be richt, dat men op een dorpje, van ons met schuld belaste landje en gemeenten, nabij Leiden, cr toch nog duizend gulden kon overschieten voor een kerkorgel niet alleen, maar zelfs tien duizend er bij voor een.... preekstoel. Nu, ik zeg maar, een mooie preekstoel in een kerk is maar alles, het restje bijzaak misschien In dat groote, bovenbedoelde rijke land, weet men zelfs in de rijkste kerken van geen preekstoelen. Daar slaat de Dienaar des Woords op een platform, vóór of achter een eenvoudig lessenaartje het Evangelie te verkondigen, en wel zoo, dat ieder hem zien en hoorei, kan tot in de uiterste hoeken der kerk, ook al is hij door ouderdom een weinig hard- hoorend. U dankende enz. Uw Irouwe lezer, X. WATERSPORT. Ilde Lustrum van „Die Leythe' Op Zaterdag 2 Februari zal worden ge vierd liet tweede lustrum van de Leidsche Roei- en Zeilvereeniging „Die Leythe". 10 jaar geleden opgericht met 40 leden, telt deze bloeiende vereeniging de laatste jaren tus- schen 150 en 200 leden en is een opgewekt vereenigingsleven het bewijs van do kracht van deze club. Lang, onbegrijpelijk lang, treeft het ge duurd voordat er naast de studentenroeiver- eeniging „Njord" een burger-roeiverecniging is opgericht geworden in de sleutelstad, waarvan de ligging zoo uitermate geschikt is voor het beoefenen van de roeisport. En dat deze hurgcr-vereeniging in een lang ge voelde behoefte voorzag, werd al spoedig be wezen. Er werd veel geroeid en geoefend. Successen op wedstrijden bleven niet uit en velen die onze stad moesten verlaten hebben de meest aangename herinnering aan „Die Leythe" medegenomen. Het bestuur heeft hij nader inzien geen gevolg gegeven aan het oorspronkelijk plan om ter gelegenheid van dit 10-jarig bestaan roeiwedstrijden te organiseeren en er een waterfeest van te maken. De oudere zuster „Njord" geeft dit jaar hare jubileumwedstrijden en mede in ver band met de Olympische spelen zou het dan ook zeer bezwaarlijk zijn tweemaal in liet aanstaande seizoen de race-roeiers naar Leiden te roepen. Er is dan ook besloten feestelijke wed strijden te doen houden bij gelegenheid van het 12'/:-jarig beslaan, terwijl thans het tweede lustrum geheel in eigen kring ge vierd zal worden door het houden van een gezelligen avond in den huize-Bruins. Een woord van hulde aan den enthou siasten voorzitter, tevens oprichter van de vereeniging, dr. C. J. A. van Iterson, voor diens sympathieke leiding en de vele moeite aan het trainen van de roeiers besteed, is hier zeer zeker op zijn plaats. ZWEMMEN. Onze voorbereiding voor de Olympiade 1924 De commissie van voorbereiding der deel neming van onze zwemmers(sters) aan de Olympische Spelen te Parijs 1924 heeft haar eerste vergadering gehad. Deze commissie bestaat uit do heeren: .W. E. Bredius W.Ezn. voorzitter; G. Blitz, secretaris; mevr. J. E. Triebels-Koens, pen- ningmeesteresse en de heeren K. H. van Schagen, A. Kappcnburg en J. van Hamers- veld, leden. De heer Sabel, die ook iu deze commissie was benoemd, had bedankt. Thans zal de heer A. van Hasselt (Rotter dam) alsnog worden uitgenoodigd zitting te nemen. Uitvoerig werd de aard en het aantal der oefeningen besproken en voorts wie voor deze oefeningen in aanmerking zouden ko men. Er werd besloten twêe oefen-centra aan to wijzen, n.l. Amsterdam en Rotter dam. Een dertigtal dames en heeren zal uitgenoodigd worden de oefeningen bij te wonen. Het ligt in het voornemen éénmaal per week te oefenen, met de polospelers en éénmaal per week met de eventueele deel- ncmers(sters) aan de Ijaanwedstrijden en het schoonspringen. De eerste oefening zal voor zwemmen en springen op Zaterdag avond 9 Februari en voor waterpolo op Woensdagavond 13 Februari in het Zuider- bad te Amsterdam gehouden worden. Na afloop der eerste oefening zal de com missie vergaderen met alle deelnemers (sters) om hen met alles op de hoogte te stellen en hen op de verplichtingen te wij zen, die op hen rusten bij do aanvaarding van het oefensysteem en een eventueele uitzending naar Parijs in Juli van dit jaar. .Wereldrecord. De bekende Zweedsche zwemmer, 'Arnê Borg, die thans in .Sydney vertoeft, heeft zijn zesde wereldrecord veroverd, door een Engelsche mijl to zwemmen in 22 m. 3-1 sec. VOETBAL. De districtswedstrijden. De Nederlandsehe Elftalcommissie heeft aan het bestuur van den N.V.B. voorgesteld de districtswedstrijden in Februari te hou den. BOKSEN. Wedstrijden in Den Haag. In den Haag werden gisteravond opnieuw wedstrijden gehouden, cn wel in de zaal van den Dierentuin. Dr. J. II. W. van Op- huysen fungeerde als scheidsrechter. Er werden vier ronden van twee minuten ge bokst. Uitslagen: Turksma (Den Haag 51.9 K.G.) tegen van der Zee (Amsterdam 50.9 K.G.). Een fel partijtje. De Amsterdammer is niet bang en steeds in den aanval. Maar hij is minder tactisch. Zijn stooten zijn niet met overleg geplaatst. Van do vele kreeg Turksma er enkelen te incasseeren en was zelfs tactisch. Hij denkt aan dekken en stoo ten, gaf verscheiden goede op de korte rib en won. De Amsterdammer kreeg voor zijn moed een ovatie. Rook (Amsterdam 70.7 K.G.) legen Iiou- wenberg (Den Haag 92,2 K.G.) In de eerste ronde wordt alleen verkend, er valt geen enkele stoot. Maar dan komen de boksers los. Beiden kenmerken zich door rustig en overdachten stijl. Rook is echter technisch beter cn wint welverdiend. Bos (Den Haag 58,9 K.G.) tegen de Metz (Amsterdam 58.6 K.G.). Bos debuteert en is niet gelukkig. In de tweede roude viel hij op zijn linkerknie, bokste door, maar zijn knie- zwol zoo op, dat hij even stopte. Juist gaat de gong. Dr. Nathans adviseert ophouden, waardoor de Metz winnaar wordt. Bos liet zich in die 2 ronden als een vinnig aanvaller kennen. Cornelisse (Amsterdam 67 K.G.) tegen Overbeek (Den Haag 65,8 K.G.). Beiden zijn niet erg op dreef. Cornelisse ontduikt han dig maar viel. In de tweede ronde stopt dr. van Ophuisen even de partij en zegt dat hij zulk boksen niet wil zien. Dat helpt Ze ko men los, maar veel bijzonders wordt het niet. Cornelisse wint. De Best (Amsterdam) tegen Hofman (Gro ningen) zwaar gewicht, niet voor de steden- competitie. 't Begint direct al vinnig. De Best is da delijk in de meerderheid. Aan liet einde der eerste ronde zakken beiden af. De tweede ronde wordt met nieuwen moed begonnen. Maar de Best domineert. Als een minuut voorbij is heeft Hofman niets meer in te brengen Zich dekkend wacht hij de stooten af, valt. blijft enkele tellen zitten, springt op ,maar gaat direct weer neer en wordt uitgeteld. Paddist (Leiden 53 K.G.) tegen Moffie (Amsterdam 55,6 K G Moffie werkte als een molenpaard om zijn revanche te winnen. Het is hem niet mogen gelukken. Paddist werd winnaar. Verdiend. Want hij werkte veel handiger dan Moffie die wel stootte en sloeg, maar ongecontroleerd, waardoor hij veel miste. De Goyer (Den Haag 79,5 K.G.) legen de Waal (Amsterdam 77,6 K.G.). Een partij waarbij gedemonstreerd is wat boksen niet is. 't Publiek amuseerde zich kostelijk, zooals de mannen tegen elkaar hingen en wat met de armen zwaaiden. Het publiek maakte glossen en de scheidsrechter vroeg: Willen de heeren dat er doorgebokst wordt? Stemmen: Neen, nee! Andere stemmen. Ja. Boksen I De wedstrijd gaat door en de Waal wordt winnaar. Voor zoover men van winnaar spreken kan. Oversier (Den Haag) tegen Besemer (Am sterdam) zwaar gewicht. Oversier gaat goed vooruit en is buiten gewoon fair. Oversier was ver in de meer derheid en won dan ook welverdiend. Amsterdam heeft vier overwinningen be haald tegen Den Haag drie en wint dus den beker. Beroepsparlij, tien ronden van twee mi nuten tusschen Piekaar (Den Haag) en Nol Steenhorst (Rotterdam). Bosman daagt beide boksers uit. De eerste rinde was geheel voor Piekaar, ook de tweede en derde. De vierde is om en om. In de vijfde ronde wordt veel geclinehed. Het wordt een goede afwisse lende partij. Dan plaatst Piekaar weer eens mooi, dan Sleenhorst. Eenmaal ontduikt Piekaar frappant. En even later doet Steen- horst het even mooi. De volgende ronden zijn eveneens inte- j RECLAME. 6973 ressant. De boksers geven elkaar goed partij Toch slaat Sleenhorst qua stijl hooger. Dc laatste ronde is voor hem. -Maar Piekaar wordt winnaar. WIELRENNEN. Het nationale team. Volgens de Sportrevue ,,'t Stadion" zal cr den 6en of 13en April a.s. op een onzer banen een groote amateur-wielerwedstrijd gehouden worden, waarbij de renners, die voorloopig in het nationale team voor de Olympiade worden opgenomen, zullen wor den aangewezen. Verwacht wordt, dat zicii minstens een 100-tal renners zal opgeven. LAWN-TENNIS. De Davis-Cup. Uit New-York wordt gemeld dat Neder land thans officieel heeft ingeschreven voor de Davis-Cup-wedstrijden. Scheveningen—Kopenhagen. Voor den jaarlijkschen wedstrijd op over dekte banen tusschen ploegen van Holland en Denemarken, heeft de voorzitter van het Olympisch comité, baron van Tuyll, een zil veren wisselbeker beschikbaar gesteld. SCHAATSENRIJDEN. De wedstrijden te Chamonix. De Zweed Gillis Grafström heeft te Cha monix het wereldkampioenschap figuur rijden gewonnen. SCHAKEN. Woensdagavond had voor de competitie van den Ned. Schaakbond een ontmoeting plaats in café „Centraal", Breestraat, tus schen de Leiderdorpsche schaakvereeniging en „Palamedes". De wedstrijd eindigde in een overwinning voor Leiderdorp 7*/; RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEI\ 861 7797 Noodgeld. Het noodgeld is geen uitvindiug van on zen tijd; reeds in de middeleeuwen nam men in oorlogstijd al spoedig zijn toevlucht tob het slaan van noodmunten, meestal van koper of ijzer, of een alliage van niet edele metalen. Doch ook onze papieren gul dens en rijksdaalders, welke wij aan den wereldoorlog danken, hebben hun voor- Iooper6 gehad, en wel hier to lande, tijdens den tachtigjarigen oorlog. Gedurende het beleg van Leiden in 1573/74 ontstond een zoodanig gebrek aan klinkende munt, deeis door de groote uitgaven, die men had moeten doen, om de stad in staat van ver dediging te brengeD, deels door de manie der bevolking, om het contante geld op te potten, een verschijnsel, dat zich bij icderen oorlog opnieuw voordoet dat de stedelijke overheid op middelen moest zinnen, om iu dit geldgebrek te voorzien. Daar men dc zaak blijkbaar in het groot wilde opzetten, zag men af van het slaan van metalen noodmunt en besloot tot het drukken van papieren noodgeld. Daarvoor was een bijzondere machtiging van den Prins-Stadhouder noodig, die men onder de gegeven omstandigheden zonder veel moeite kreeg. Nu kon de pers gaan draaien; cn hoewel de technische hulpmiddelen toen nog niet van dien aard waren, dat het even snel ging als tot voor kort het drukken der markenbiljetten, toch kon men genoeg pa pieren geld fabriceeren, om in de behoef ten to voorzien. Dit geld werd gedrukt in muntvorm, de voor- en do achterzijde afzonderlijk; de helften worden vervolgens tegen elkaar ge plakt. Do Leidscho regeering sprak dan ook niet van „papieren geld drukken", maar van „papieren munte slaeu", achter volgend© het exempel van groote potenta ten ende Heeren". Zij beloofde dezen noodmunt „ter eerste gelegenheyt te lossen, blijvende de perso nen ende goederen der vroedschap daertoe verbonden, sulex dat een yegelyck dus ge rust mach syn endo ter liefde van syu vaderlandt endo ten aensien van den (al)- gemeeno noot gene swacrricheiten behoort) te maecken, die te ontfangen ofte wisselen." Aanvankelijk gaf men alleen stukken uit ter waarde van 20 stuivers; vijf dagen later echter werden er stukken van 5 stui vers geslagen. Tevens werd de koers van de pasmunt gewijzigd. De halve stuiver werd met een penning verhoogd, de 5 dui ten werden gebracht op 11 penningen, de 7 duiten op 8, of wel een stuiver. Deze gedwongen koers werd door de vroedschap ingesteld, met de bepaling, dat niemand „tselve cleyngelt voor denselven prys sal mogen wraecken ofte weygerea te ontfangen." Do munt van 20 stuivers werd voorzien van een randschrift, luidende „Haec liber tatis ergo", rondom den Hollandschen leeuw aangebracht. Men koos dit opschrift met opzet, om alle godsdienstige kwesties er buiten te houden cn de Katholieken niet to ergeren. Dat was echter volstrekt niet naar den zin van eenige predikanten, die liever had den gezien, dat het opschrift luidde: „Hacc religionis ergo" cn aan hun ergernis van den kansel af lucht gaven, zooals destijds zeer gebruikelijk was. Eén hunner ging zoo ver, dat hij de vroede vaderen uitmaakte voor „epicuristische zwijnen" en dat nog wel, nota bene, terwijl burgemeester Van der Werff en een der leden van dc vroed schap, Jan van Hout, zich onder zijn ge hoor bevonden. Doze Jan van Hout was blijkbaar wat heet gebakerd, want, een pistool voor don dag halende, vroeg hij den burgemeester, of hij „dien onbeschacmden quant moer niet van den cansel of soude schieten". Geluk kig wist Van der Werff hem van dit voor nemen af te brengen. De verzuchting van een tijdgenoot: „tschijnt, dat de almogende Godt de stadt Lcyden insonderhe-it voor allen andere sle den in gants Holland verordineert hoeft, dat sy veel soude moeten lyden van haren, eygenen kerckendicnaercn, predicanteu ende ouderlingen", bleek niet ongegrond.- Al waren dezo incidenten .nu niet bepaald verkwikkelijk, zij hadden toch op het geld zelf geen invloed. Erger was, dat, zooals men ook in latercn tijd heeft zien gebeu ren, velen bezwaar maakten om hot nood geld aan te nemen, ondanks dc verzekering der overheid, dat het slechts een tijdelij ken maatregel betrof cn dat het, roodra de benarde tijd voorbij was, tegen volwaar dig, gemunt geld zou worden ingewisseld. Anderen weer maakten gebruik van het noodgeld, om zich op onwettige wijze te verrijken, door hun waren tegen verhoog den prijs te berekenen, als zij met papieren munt werden betaald. Men ziet wel, dat do methoden van 350 jaar geleden weinig verschilden van die, welke wij na 191-4 heb ben zien toepassen Natuurlijk vaardigde het stadsbestuur hiertegen spoedig strenge verordeningen uit, alsmede tegen het, allo broederlijko liefde ten spijt, profijt trekken uit het om wisselen van het papieren geld tegen klin kende munt, opnieuw dc verzekering ge vende, dat zij „terstond naedat dese stedo door Godcs genaede geopent (d.w.z. ont zet) zal syn" het noodgeld zou inwisselen. Bovendien ook in dat opzicht is er niets nieuws onder de zonwerd het noodgeld al spoedig nagemaakt, zooals blijkt uit een stedelijke aflezing, die cr van gewaagt hoo „enj-ge quade ende valsch© geesten, achter ruggc settende het gemecne welvaren en hcur eygen saelieheit. gepoogb hebben te eontrefaytcn (na te maken) een gulden van de nieuwe munte, van papier geslacgen, en verder inhoudende liet bevel aan alle ingezetenen om zich met allo nood- guldens te vervoegen bij den schout, waar ze „in behoorlycke registers aengeteykent" en „met sekere stempel oft-o byteykent ge- slaegen" werden, waarna ze aan de bezit ters werden teruggegeven, „sonder die al- soo getcykent te moegen weygeren". Nadat men er door dezen verstandigen maatregel in geslaagd was, paal en perk to stellen aan het namaken van do 20- stuiver-stukken, zetten dc valsohe munters zich aan het vervaardigen van de kleinero munten, zoodat ook deze later, volgens ste delijke 'verordening, ten studhuize moesten worden gewaarmerkt. Hoewel'Leiden nu toch siet zoo's grooto stad was, schijnt men geen dor valschc? munters in handen te hebben gekregen. Honderd jaar later, in 1672, vinden wij melding gemaakt van noodgeld ditmaal echter van metaal geslagen bij gelegen heid van het beleg van Groningen, door den bisschop van Munster, Christoffel Bern- hard van Galen, bijgenaamd Bommen-Be- rend, omdat hij de stad met bommen en gloeiende kogels beschoot. Ter herinnering hieraan droegen som mige dozer nood-munten het volgendd rijmpje >,Als Bommen Bcercnd dêe voor Groningen de mis. Men dese penninck slugh, tot een gedag- tenis". Op andere trof men dit vierregelige ver# aan „Vorst Maximiliaan cn Berend Bom van Galen, Die trocken met hun trevn wyt het armo Westfalen. Sy quamcu voor dcez' poort en deden niet als Mis, Toen sloegh men deeze munt tot een ge- dagtenis." Verkoudheid. Dc „Metropolitan Life Insurance Compa^ ny" heeft cijfers in het licht gegeven betref fende het voorkomen vrn verkoudheid on der de G700 geëmployeerden op het hoofd kantoor gedurende een jaar. Van deze da mes en hoeren hebben 2821 (42.1 pCt.) eenig werk verzuimd wegens „a common cold". Gemiddeld werd 2.2 dag p. verkoudheid ver zuimd; to zaraen G233 werkdagen, liet grootste aantal verzuimen was in den vroe gen herfst en in het begin van het jaar. Als de temperatuur 10 gr. F. daalde, kwamen er. in één week 18 verzuimenden meer dan an ders. De gezondheidsdienst der Yereenigde Staten zal een uitgebreid onderzoek instel len naar de epidemiologie dezer ziekte, die hoezeer geminacht, een onophoudelijke, niet te besommen schade oplevert voor de maat-, schappij cn een bedreiging is voor het pres tige van de medische wetenschap.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 13