Recal Zeep Prijs 35 'i' Ds Oozichtbare fel No. 19599. LÉÏDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Januari. Tweede Blad. Anno 1924, F TWEEDE KAMER. I tenlralisalio te beslissen. De practijk heeft I in deze te beslissen en de insiders hebben te I beslissen. Over de rentevergoeding en de la- GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. w. De Giro-dienst. f De lieer OUD (V. D.) meent dat de houding 'des Ministers niet gelukkig is. Al heelt de I Minister zich laten bedotten door zijn arab- itenaren dan blijft hij nog verantwoordelijk foor den gang van zaken. Terecht heeft de fieer Rutgers gezegd dat door de crisis de mi- fcislerieele verantwoordelijkheid heeft gelc- I pen. De lieer KRIJGER (C.-H.) interrumpeert: JJ is bezig de Kamer te bedotten. De heer OUD (V. D.) protesteert tegen die ïnlerrumplie. I i De VOORZITTER vraagt den heer Krijger pf hij zich nader wil verklaren. De lieer KRIJGER (C.-H.1 zegt alleen de Uitspraak van den heeP Rutgers te hebben Jvillcn tegenspreken. De VOORZITTER: Heeft u het woord „be- I 'dotten" gebruikt. De heer KRIJGER (C.-II.) zegt dal wel ge- bruikt te hebben maar reeds een uitleg te hebben gegeven. De heer OUD (V.D.) zal er maar niet ver der op ingaan. De heer Krijger moet dat maar jnct den heer Rutgers uitvechten. f Spr. betoogt dat decentralisatie meer in het belang van het publiek is maar het is de jrraag of zij wel houdbaar is. De chaos is te betreuren omdat men daarin 'één argument tegen centralisatie ziet en dit js onbillijk. jg>r, Over de rente is hel moeilijk te beslissen, i Bij lagere rente wordt de omzet kleiner, bij j.hoogere Tente grooter. De bedoeling schijnt te (8 zijn geweest om de bedragen bij den dienst 2oo hoog mogelijk op te voeren, en dat acht B hij niet geheel juist. Men moet den giro dienst giro-dienst laten en niet tot deposito- dienst maken. In die richting wordt evenwel niet gc- I werkt. Een algemeen giro-bedrijf is in ons land noodig en de heer van Tienhoven heeft 'dat al verdedigd, zelfs als staatsbedrijf, mits I 'de girodienst niet deposito-dienst zij. De heer SCHOUTEN (AR.) acht van be- I lang wat er in do toekomst zal gebeuren met aezen dienst. De Kamer acht hij niet het aan- I gewezen lichaam om over het vraagstuk der Heven valt theoretisch te praten, maar zij houden onderling verband met elkaar en de f minister heeft daarover een beslissing te nc- jtien. Spr. vraagt den minister het advies der Commissie ad hoe te publiceeren, opdat de Kamer op de hoogte wordt gebracht. Al deze onderwerpen houden verband met plkaar en niet incidentioel dient daarover be slist te worden. Aan de motie-Boon kan hij 'daarom zijn slem niet geven, evenmin als han die van mej. van Dorp, die de Kamer een beslissing wil laten nemen, die buiten haar capaciteit valt. De heer MARCHANT CV. D.) wonsclit nog een enkel woord toe te voegen aan het be loog van den heer Oud. Spr. zegt dat het Girobcdrijf een pracht- bedrijf is geweest en geen bank kan er over denken daartegen te concurreeren. Het be drijf dient daarom hersteld te worden in den ouden bloei. Alles is bedorven door twee fouten, nl. door alles gratis te geven en door de onbeholpen organisatie. De be lastingbetalers moeten nu het gat sloppen. Het komt niet doordat het bedrijf een over heidsbedrijf is. Do keuze der leiders was een fout. Er zijn in het bedrijf krachten te Vinden die voldoende op de hoogte zijn en het was niet noodig van buiten krachten tebclrekken. Spr. keurt hel goed. dat de Mi- nister openlijk erkent, dat hij bedot is. Maar dat is niet voldoende. Spr. moet waarborgen hebben dat hij niet meer bedot zal worden. 1 Bij de P.TT. kunnen, volgens inlichtingen, die spr kreeg, wel 2000 a 3000 ambtenaren gemist worden. Iloe denkt de Minister het gansche bedrijf op poolen te zetten? Spr. wenscht op die vraag een duidelijk ant- jvoord Dc Minister van Waterstaat, de heer Van SWAAY beantwoordt de sprekers. Ilij blijft beloogen, dat sluiting onvermijdelijk was en 'dat werken met blanco rekeningen niet mo gelijk was. Dc rekeninghouders hadden geen lust gehad met blanco rekeningen te begin nen .terwijl zij groole bedragen op den giro hadden staan. Een dubbele dienst ware in elk geval noodig geweest. Er is meer perso neel in dienst maar dat is omdat het uit zoeken der fouten veel personeel eischt. Bij een goede centralisatie zouden 700 ambte naren noodig zijn. Van de rekeningen boven 100.000 12 duizend zijn er 9278 terug ontvangen waarvan 8133 er goed zijn, 514 niet goed, en de rest kleine verschillen op leveren. Slechts 117 leverden grootere ver schillen. De motie-Boon heeft weinig nut. Absolute zekerheid kan niemand geven, zelfs niet bij terugkeer tot decentralisatie. Spr. heeft niet eerder ingegrepen omdat hij niet genoeg gegevens had. Hij kon het publiek met inlichten omdat hij zelf geen gegevens had. Spr. is ten volle verantwoor delijk maar hij heeft om te beginnen de erfenis van zijn voorganger moeten over nemen. (Geroep: En die werd directeur- generaal!) Hij is door de salarisregeling ge bonden en kan voor de salarissen niet de krachten krijgen die hij noodig heeft. (Geroep: Och kom: u kunt daarbuiten gaan!) Het doet spr. genoegen deze interruptie te hooren. Het is voor hot eerst dat hij die op vatting hoort. Voor de rekeninghouders heeft de Regec- ring gedaan wat zij kon. Zij heeft de gele genheid geopend om geld terug te ontvan gen. Het was onmogelijk dit te doen zonder goede waarborgen. Achteraf is het gemak kelijk te zeggen dat de Regeering eerder had moeten ingrijpen, maar de toestand in de eerste dagen was zeer ingewikkeld. De motie-van Dorp acht spr. ook over bodig omdat hij de adviezen der Commissie wil afwachten. Moties zijn daarom thans van geen nut. Dc heer BOON (V.-B.) dupliceert. Hij wijst op de beslissing van de Haagschc rechtbank die den Staat in het ongelijk heeft gesteld en heeft veroordeeld tol 5 pCt. rentevergoeding. De Minister moet nu niet al te optimistisch zijn. Hij hoopt heropening binnen eenige weken; spr. stelt dat eenigc op ten hoogste vier maar het is onmogelijk om den dienst over vier weken te herope nen. De Minister wordt nog bedot of bedot zich zelf. Als hij een goede kracht voor directeur-generaal kon krijgen, zou hij stel lig het noodigc salaris daarvoor kunnen krijgen. Spr. trekt zijn motie in nu de Mi nister heeft toegezegd dat hij de Kamer zal inlichten over de adviezen van de Com missie. De heer MARCHANT (V. D.j dient een motie in waarin de Kamer uitspreekl, dat onvoldoende organisatie en beheer in het bedrijf der P.T T. is gebleken en de Regee ring wordt uitgenoodigd do noodige maat regelen te nemen voor betere organisatie en beheer. De heer SCHAPER (S.-D.j begrijpt niet wat deze motie wil. De heer NOLENS (R.-K.j vindt dal er niets in die motie staat. De gansche inter pellatie bedoelde verbetering te bepleiten. Dat behoeft nog niet eens in een motie ge zegd te worden. De heer BOON (V.-B.) acht de motie ook overbodig. De heer MARCHANT (V.-D.) zegt dal hij wil constaleeren dat dc desorganisatie bij den giro een symptoom is van desorganisa tie bij de P.T.T. en dat spreekt de motie uit» De MINISTER zegt dat de motic-Mar- chant te ver gaat en buiten de interpellatie loopt over hel geheele bedrijf der P. T. T. Dat behoort bij de P. T. T.-begrooting thuis. Mej. VAN DORP (Lib.) trekt haar mo tie in. De motie-Marchant wordt verworpen met 49 legen IC stemmen. Vóór sociaal- en vrij zinnig-democraten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. RECLAME. overspanning slapeloosheid, onrust. Gebruik fdlJNHAROTÓ Zenuw-ïabletten. Per kckcrPScl hijépelh cndrrrlr.h.n 6869 De Finsche regeering Heeft zooals men weet, aan de machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr., te Rotterdam, opgedragen een grooten ijsbreker te vervaar digen van f 1.563.000. Er bestaat kans, dat de werf daarvoor Rijks-, geen gemeente subsidie zal ontvangen, wijl de aanneem- som, ten einde het werk te kunnen bemach tigen, aanzienlijk verlaagd werd. In den postzegel handel van de firma Max Pool en Co., in de Keizer straat te Rotterdam is gisternacht ingebro ken. Uit de zaak zijn, volgens aangifte, on geveer 20 boekjes en uit de uitstalling een paar vellen mei vreemde postzegels, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 3000, gestolen. Bovendien is de kassa opengebro ken en daaruit f-30 gestolen Op de brand kast, die niet geopend is, werd een stuk van een sleutel van die kast gevonden; hel an dere stuk slak in het slot. Naar „de Res-Botle" verneemt, zal overgegaan worden tot verbetering van de verkeersloeslanden op den Rijswijksche- weg. De weg zal in drie tracé's worden ver deeld, en aan weerszijden van den binnen weg zullen groote electrische lantaarns wor den geplaatst, zoodat vier rijen lantaarns op dezen weg zullen aanwezig zijn. Op deze wijze hoopt men de duisternis op den mid denweg te bestrijden, en door het aanbren gen van vluchtheuvels wil men den midden weg afbakenen, uitsluitend ten dienst van het snelverkeer. Uithethavenbodrijf teAmst er- dam. De Centrale Bond van Transportar beiders, de Ned. R.K. Bond van Transportar beiders en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hebben aan do Scheepvaartvereeniging „Noord" te Amster dam, geschreven: Wij hebben de eer u te berichten, dat het voorstel, hetwelk door uw bestuur in de op 18 Januari j.l. te Amsterdam gehouden con ferentie is gedaan, een ernstig punt van be spreking heeft uitgemaakt in onze respectie velijke ledenvergaderingen. Onze leden zijn echter niet bereid, dit voorstel te aanvaar den. Onze leden waren van oordeel, dat, na de loonsverlagingen, die reeds zijn toegepast, een nieuwe loonsverlaging van f 2.50 per weck voor de vaste arbeiders en f 0.55 per dag voor de lose arbeiders, niet te aanvaar den is. Daarbij mag niet uit het oog worden ver loren, dat, behalve deze verlaging van het loon, de arbeidsweek met 3 uren is verlengd, de pensioenrechten en wcrkloosheidsuilkee- ringen door u zijn stopgezet ,en de arbeids regeling zoo wordt toegepast, dat ook als ge volg daarvan door de arbeiders belangrijke offers worden gebracht. Immers alleen al de kosten van de ingetrokken sociale regelingen die het karakter hadden van uitgesteld loon, werden door u zelf begroot op f2.50 p. week en per arbeider. Desniettegenstaande verklaarden wij ons reeds bereid, opnieuw een offer te brengen en kregen wij van onze leden opdracht, over eenstemming te zoeken op basis van de in 1919 vastgestelde loonen. Ook nu nog hebben wij vrijheid, op deze basis dc besprekingen voort te zetten. Onze besturen verklaren zich dan ook hier mede bereid, in hun respectievelijke leden vergaderingen te verdedigen de aanvaarding van een loon van f 5 65 per dag voor de losse arbeiders en f 28 per week voor de vaste arbeiders. Wij kunnen dit nieuwe offer slechts verdedigen met het oog op de oogen- blikkelijke verhoudingen, doch u zult moeten beseffen, dat er ook voor de arbeiders gren zen zijn, die zij ter wille van hun gezinnen niet kunnen overschrijden. Gaarne zullen wij van u vernemen, hoe u tegenover ons aanbod staat. Er is ingebroken bij den landbouwer Kr. in den Hgutvakpolder onder Halfweg. Een brandkast werd geforceerd, en een groote som gelds wordt vermist. Gisterochtend hebben een vierhonderd werkloozen zich naar het stad huis te Utrecht begeven, waar wethouder Smuldeis eenige afgevaardigden ontving, die namens de betoogers klaagden over het RECLAMI. 6898 Een zuivere zeep ais de; Recat-Zeepis onontbeerlijk voor de verzorging van de huid. Daar zij bovendien tot het laatste snippertje hard blijft is de Recal-Zeep zeer voordeelig in het ge« bruikt Men heeft er twee maal zoo lang aan als aan iedere andere zeep. te lang uitblijven der gunningen van de groote woningbouw-aanbestedingen voor de bouwvereenigir.gen „Juliana" en „De Ulrecht". Wethouder Smulders antwoordde, dat de oorzaak dezer vertraging niet ligt bij het gemeentebestuur, maar bij de besturen van de betrokken weningbouwvereenigingen, die aan B. en W. nog geen gunningen ge vraagd hebben. Ook eenige andere wen- schen werden door de algevaardigden geuil. De betoogers Irokken daarna weer kalm weg. Bij de te Bergen (N.-II.) in liet Oranje Hotel gehouden afslag van hel land goed „Het Russenduinte Rergen-aan-Zee, werd dit in bod slaande gebouw op 120 700 afgemijnd op f 31 000 door de makelaars Sfaal eri Haalmeijer, te Amsterdam, voor rekening voor den heer P. W. Janssen, zoon van den vroegeren eigenaar, die dus voor f 51.700 Tsooper werd. Men s c h r ij f t van de grens: Nu de toestand in Duitschland beter wordt gaan vele Duilsche dienstmeisjes naar het vaderland lerug. Sommige Duilsche bla den schallen het aantal, dat sedert 1 Ja nuari uit Nederland wederkeerde, op vijf tot tienduizend. Maandagavond zijn twee ge- maskerde mannen binnengedrongen in do woning van notaris B., te Iloensbroek. In de keuken troffen zij Iwee dienstmeisjes aan, dio zij overmanden en wien zij een prop in den mond duwden. Terwijl één van hen bij de -meisjes ,.do wacht hield", doorzocht dc andere het huis. Twee dames, die in een van de kamers zalen, begonnen echter zoodra zij .hem ontwaarden om hulp te roepen, waarop 'de beide indringers er van door gingen. Naar „D e Msb." verneemt is de beroemde Middachter allee in de Steeg den laatslen tijd zoozeer gedund, dat men vreest, dat deze laan weldra haar schoon heid zal verliezen. Naar „Het Volk" verneem t, is door de directie der N.V. Philips' Fabrie ken aan de arbeiders van de glasfabriek een loonsvermindering van 15 pCt. in uitzicht gesteld. Er hadden reeds conferenties plaats tusschen de vertegenwoordigers der N.V. en de betrokken hoofdbesturen der arbeiders organisaties zonder bevredigend resultaat. De arbeiders wenscbc-n deze loonsverlaging niet te accepteeren en nieuwe onderhande lingen worden tegemoet gezien. Door de telefoon. „Benje daar, schalje?" „Ja, wie is daar?" BUITENLANDSCH GEMENGD. Een echt griezel-verhaal. Korlen tijd geleden Lekende aan dc lilie te Chicago zekere Warren Lincoln at hij een verkla ring kon geven van de (oen onopgehelderde Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet", i Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). BI) Twee dagen voordat ik in uw huis kwam •—het was de dag vóór den moord werd ik door een groepje mannen aangehouden, .loen ik uit den schouwburg kwam. Geluk kig daagde onverwachts de schouwburgpor- tier op cn de mannen gingen er van door. Maar die ontmoeting maakte mij bang en ik besloot mijn contract met het Palaceum te yerbreken en mijzelf hier op het land ver- i borgen te houden. Maar op dc een of andere manier kwam Mortimer mijn plan te weten. Den volgen den avond het was de avond van den moord kwam hij bij den schouwburg en waarschuwde mij, dat ik niet moest trachten 2ijn waakzaamheid te ontsnappen. Ik zal nooit zijn woorden vergelen. „Ik kan wachten", zei hij, „want ik zal Ten slotte krijgen, wat ik hebben wil: dat krijg ik altijd. Maar u heeft verkozen om mij legen te werken en het zal u bitter berouwen!" Alsof de herinnering te veel voor haar Was. brak Nur-el-Din haar verhaal af en be dekte hst gelaat met de handen. ,.En denkt u, dat Mortiner dezen moord fceeft begaan?" vroeg Desmond vriendelijk. Treurig hief het meisje het hoofd op. „Hij of een van zijn medeplichtigen, waar toe dat meisje behoort!" antwoordde zij. „Maar waarom het juweel niet naar een Bank gebracht of naar een of andere safe? Het was toch een groote waag het toe te vertrouwen aan een meisje, dat u in 't ge heel niet kende?" „Beste vriend", zei de danseres. ,,ik was wanhopig. Mortimer ziet en weet alles. Die onverwachte ontmoeting met de dochter van mijn ouden vriend scheen mij op dat oogen- blik een door den Hemel gegeven gelegen heid om het juweel, zonder dat hij er van wist, in veilige handen te geven. Ik voelde, dat, zoolang ik het bij mij droeg, mijn leven voortdurend in gevaar was. Pas vandaag, loen ik van den moord hoorde, ging mij een licht op, hoe onvoorzichtig ik geweest was. Ik had wel kunnen denken, dat Miss Mack- wayte, omdat zij Mortimer kende „Kent Miss Mackwayte Mortimer?" her haalde Desmond in groote verbazing. „Maar natuurlijk", antwoordde Nur-el- Din. „En ik heb hem zelf Plotseling hield zij op mei een grooten angst in de oogen. „Ach neen!" fluisterde zij; „het is genoeg. Ik heb al te veel gezegd Desmond was op het punt le spreken, toen de deur werd geopend en een buiten- landsch-uilziende kamenier, die Desmond zich herinnerde in de kleedkamer van de danseres gezien te hebben, binnenkwam. Zij ging snel naar haar meesteres toe en fluis terde haar iets in 't oor. De danseres sprong op. „Een oogenblik, excuseer u mij even riep zij Desmond toe en vloog de kamer uit. De kamenier volgde haar en Desmond bleef alleen. Even later hoorde hij Nur-el-DIn's slem woedend le keer gaan. Ilij sloop naar de deur en opende die. Op de trap was nie mand. Op zijn Iconen ging hij naar beneden tot aan het eerste portaaltje en luisterde. Hst genomf el van stemmen in de kamer be neden bereikte zijn oor. maar hij verstond niets. Toen hoorde hij Nur-el-Din weer toornig uitvallen. Ilij boog het oor over de leuning van de trap, zoodat Jnj met het gezicht naar het raam van het portaal gekeerd was. Het raam gaf uitzicht op een kleinen tuin met een poort, waarboven een lamp hing en daarachter lag het ven, verdwijnend in den mist. De kamenier van de danseres stond onder de lamp in ernstig gesprek met een man in jachlkleeding, die een geweer onder don arm had. Toen Desmond keek, draaide hij juist zijn hoofd om, zoodat het licht van dc lamp op zijn gezicht vie). Tot zijn onuit sprekelijke verbazing cn' schrik herkende Dos mond Strang wise. HOOFDSTUK XVIII. K. Bellward organiseert een bridge-avondje. Niet meer denkend aan de stemmen be neden, stond Desmond mei zijn gezicht tegen de ruit le tu/en. Was Slrangwise in de „Dyke fnn" gelogeerd?" Niets was waar schijnlijker dan dat, want hij had aan Des- mond verteld, dal hij zijn verlof ging door brengen met jagen in Essex en het Mor- stead-Ven moest wel vol zitten met snippen en eenden. Maar hij moest Slrangwise niet ontmoe t-en. Desmond was er niet op gesteld zijn vermomming aan Strangwises sluwen, door dringende blik te onderwerpen. Slrangwise kond? Dur-el-Din: de danseres kon inder daad wel naar de herberg zijn gekomen, om met hem samen le zijn. Ilij kon niets an ders dosn, besloot hij, dan vluchten. Maar hoe kon hij ongemerkt wegkomen? Hij dankte de Voorzienigheid, dal hij den motor niet had meegebracht. Als hij een maal uit de herberg was, zou de mist hem uit het gezicht doen verdwijnen. Er was geen andere manier om van de trap weg tc komen dan door de deur in de gelagkamer, waar Nur-el-Din nu was, en door de gelag kamer te gaan belcekende kans le loopen op een ontmoeting met Slrangwise. Dus bleef Desmond waar hij was bij het raam en wachtte. De vrouw had zich nu omgewend en liep den tuin door, terwijl Slrangwise met zijn geweer in. dc hand haar volgde. Desmond wachtlo totdat hij ergens beneden een deur hoorde opengaan en toen handelde hij. Naast het raam was een oude waterbuis, waardoor de regen van liet dak naar bene den liep. Op gelijke hoogte met het kozijn van het raam maakte deze buis een scherpe bocht naar links cn liep in schuinschc rich ting verder naar een groote waterton, die op het platte dak van een schuurtje in den tuin stond. Voorzichtig schoof Desmond het i m open en probeerde de buis met zijn hand. Zij scheen vrij onstevig en schudde, toen hij er tegen duwde. Ilij mat met de oogen den afstand van het kozijn tot de buis; dat was ongeveer vier voet. Desmond berekende, dat, wanneer de buis hield, wanneer hij uit het raam klom en met de handen aan hot kozijn ging hangen, hij dan door een slingerbe weging zijn zwaai groot genoeg kon nemen om zijn btenen over de schuinsch loopende buis le slingeren, dan zijn handen over le brengen en zich naar het dak van het schuurtje te laten afglijden. verdwijning van zijn vrouw Lina cn haar broer Byron Shoup. Ilij disehte bij die gele genheid een vreemd verhaal op. Ilij was nl, op zekeren dag thuis gekomen en had loen zijn vrouw en haar broer in een twist ge wikkeld gevonden, die liep over de onge oorloofde betrekkingen van zijn vrouw met andere mannen. Lina was daarbij zoo bui len zich zelve geraakt, dat zij haar broer met een revolver had doodgeschoten. Daar op was zij op haar man aangevallen en deze had haar uit zelfverdediging neergeslagen met een pook. Dat was dus een dubbele mocrcl gc-« pleegd ten huize van 'Warren Lincoln. Maarde lijken waren niet gevonden en de politie wilde dus nu preries weten wat Lincoln er mee gedaan had. Nu, die welen- schap werd haar niet onthouden. Lincoln, die er een groole broeikas rnef fornuis op na hield, had de lijken in dit for nuis verbrand. Maar de politie was er eigen lijk geenszins van "overtuigd dat de man do volledige waarheid had gezegd. Vooral dat verbranden van menschenhoofden in den brocikasoven, wilde er bij de politic niet goed in. En ziet, Warren Lincoln is al weer met een variant en ook met een aanvulling voor den dag gekomen. En hier wordt nu ook de geschiedenis buitengewoon. In de eer ste plaats heeft hij naar hij nu heeft er kend niet slechts écn, doch de beide moorden gepleegd Ilij was eens lliuis geko men en had loen zijn vrouw en haar broer betrapt op een bbedschcnding bedrijf.. Zij poogden te ontsnappen, maar hij had hun op de plek neergeschoten. Toen had hij de beide lijken onthoofd. De lichamen had hij inderdaad iu lui broei kas-fornuis verbrand, maar met de hooiden had hij meer moeite gehad. Maai ten sïollo had hij een list be dacht Ilij had cm groot betonblok gemaakt waarin de hoofden verstopt zaten. Zoodra de beton redelijk verhard was, had hij het blok dat bijna 150 K G. woog als stut onder de wankele sloep van zijn huis ge plaatst. Daar had de griezelige stut gcrui- men lijd open cn bloot gestaan, zond r ook' maar de minste verdenking le wekken. Loog Warren Lircoin opnieuw, n hij dit verhaal verleide? Het is niet waarschijn- lijk tenzij wal de gruwelijke belichting van zijn vrouw en schoonbroer aangaat. Maar dat van de hoofden is waar. Ilij had op dc-n duur liet stuk bcfon naar c:n vuil nisbelt gebracht en daar weggegooid. De po litie ging zoeken, vond het Mok, liet het met de grootste zorgvuldigheid openbikken, en de hoofden zaten er in, nog vrij goed herkenbaar, weinig door ontbinding aange tast, en met het haar nog volkomen intact. De Engc'sche minister Thomas heeft in de reeds door ons vermelde rede, die hij aan de lunch, ter gelegenheid van Austra- liöday georganiseerd, uitsprak, zijn eersto niet-onvcrmakelijke ervaring vermeld, als minister van koloniën opgedaan. ,,Tocn :k Dinsdag liet departement van koloniën be zocht", aldus Thomas, „meldde ik mij mpfc de groote nederigheid en met de zedigheid, Ilij verspifcle geen tijd met le denken over dn mogelijkheid, dal de buis onder zijn gewicht zou breken. Zijn hecle leven was het zijn gewoonte gc-vvecst een kans tc wa gen, want zoo is het Icrsche tempora- ment wanneer het doel, dat hij wenschte le bereiken, hel op een of andere manier verdedigbaar maakte; en hij was vast be sloten lol eiken prijs dc kans op een ont moeting met Slrangwise te vermijden. Do laalstc had waarschijnlijk den naam Oke- wood in de verliezenlijsl dien morgen ge lezen; maar Desmond voelde meer dan ooit, dat hij dien man wantrouwde en zijn voortdurende tegenwoordigheid in dc omge ving van Nur-el-Din was hem een raadsel, welks oplossing hein voortdurend bezig hield. Ilij stond een oogenblik bij het open raam en luisterde. Het gemompel van stemmen deed zich nog steeds hooien in de gelagka mer, maar van uit liet andere gedeelte van hel huis hoorde hij een diepen lach, dien hij herkende als dien van Slrangwise. In goed vertrouwen, dat het dak van den uit bouw niet van uit dc tuindeur gezien kon worden, zwaaide Desmond zijn rechterbeen over het kozijn en volgde met het linker, zijn rug naar den tuin gekeerd. Toen hoorde hij Slrangwise in den tuin beneden roepen: „Rufus! Rufus!" Een zware voetstap weerklonk op do slee- ncn. Desmond bleef onbeweeglijk stil. Het was een geweldige inspanning voor zijn armspieren. Wanneer Slrangwise lot aan het hok ging om den hcelcn tuin te kunnen overzien, moest hij, dat kon niet mis sen de gedaante in hot oog krijgen, die daar aan het kozijn hing. (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5