Ds Onzichtbare Hand. No. 19598. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Januari. Tweede Blad. Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. G&tor aorgen zoo meldt tnen uit Amsterdam stak plotseling een lievige stormwind op. Lang heeft hij met cedviord, maar de windstooten waren zóó krachtig, dat de tweede helft van het nieu we drijvende droogdok, dat Zaterdag van de werf over het IJ van de Nederlandsche Scheepsbouw—Maatschappij was te water gelaten en vóór de werf lag, van de kabels is losgeslagen. De vijf zware stalen draden, [waaraan het dok lag gemeerd, knapten als .touwtjes af. Het gevaarte, dat uit den aard van de zaak geheel stuurloos was. dreef, voortge stuwd door den feilen wind het IJ op. De (opvarenden van de vaartuigen in de buurt maakten angsllge oogenblikken door, want liet viel niet te berekenen hoe het zware lichaam zich zou bewegen. De boot van de havenpolitie kon nog tij dig een paar scheepjes, welke kans liepen door het dok to worden overvaren, in veilig heid brengen. Het gevaarte manoevreerde inlusschen met vreemde bochten door hel IJ, maar alle vaartuigen zagen kans het #e- ya:ir te ontloopen. Alleen een boei werd stukgevaren, maar dat was dan ook wat zeer zeker een wonder mag beeten het 'eenige slachtoffer. Met een groote bocht dreef het dok naar 'den Noordwal, naar een punt even voorbij het Tolhuiskanaal, waar het vóór de werf der firma De Vries Lentsch Jr. aan den grond liep. Het onvrijwillige uitstapje van het dok ,was hiermie ten einde. Met zes sleepbooten is het van de ondiepte getrokken en ge bracht naar de plaats, waar het was los geslagen. Devrouw, die bekend heeftden brand in perceel Kinkerstraat 33 te Amster dam te hebben geslicht, is ter beschikking van de justitie gesteld en van het bureau Lauriergracht overgebracht naar het Huls yan Bewaring. Gisteren is te Amsterdam aan- hesteed het leggen van 150.000 vierk. Meter geruischlooze wegbed<.':king. Amsterdam zal, wanneer deze bestratings» erken uitgevoerd zijn, op het gebied van wegenaanleg voor het legenwcordige snel- en autoverkeer aan de spits staan. Tevens zal het bij deze bestra ling mogelijk zijn, het autobusverkeer uit te breiden, ter aanvulling van de beslaande tramlijnen Men meldt uit Enk huizen Het Krabbersgat en de Zuiderzee in de rich ting Friesland zijn weer voor stoomschepen bevaarbaar. Van Amsterdam kwam hier Zondag het eerste stoomvaartuig binnen. Met Uik nog geen verbinding. Gisterochtend is het huis van de wed. Van Driesten, in de buurtschap Huiken te Elburg afgebrand. Ongeveer 60 kippen en een varken met biggen zijn er bij omgekomen. Inboedel en huis waren ver zekerd. De oorzaak is niet bekend. Donderdag jl. is aan liet Duit- acbe graiskantoor Vaalserquarlicr door de Belgen een zending buitenlandsch goudgela ten bedrage van circa honderd duizend gul den in beslag genomen. Dit bedrag is afkom stig van de Amsterdamsche Bank. De zen ding werd frauduleus uit Nederland het be zet gebied ingevoerd per rijtuig. („H. Volk.") Het g e m.-b e s t u u r van S m a 11 i n- gerland heeft de hoofden der O. L. scholen aangeschreven te bevorderen, dal het alge meen leerpian voor de lagere scholen voor het vak Aardrijkskunde wordt aangevuld voor het 6de en 7de leerjaar met een bespre king van de regels van den weg aan de hand van het gelijknamige boekje uitgegeven door den A.N.W.B. Den besturen der bijzondere scholen is gevraagd gelijke aanvulling van het leerplan dier school tot stand te brengen. De oudste inwoonster van Vlissingen, mej. J. P. EngelsAnjon, is op JOl-jarigen leeftijd overleden. In de openbare lagere schoot te Roodcschool (Gron.) is een ernstig ongeluk gebeurd. Een der leerlingen, een zoon van den treinconducteur S., stond onder een schoolbord lusschen twee loka len; de draad van het bord brak, en de jongen raakte er onder. Hij stierf bijna on middellijk. De engel. Jantje: „Hebben engelen vleugels, ma?" Ma: „Ja, Jantje." „En kunnen ze vliegen?" „Ja, Jantje." „En wanneer gaat juf dan vliegen, want pa noemde haar gisteren een engel?" „Morgen vliegt ze, Jantje." El BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Berlijn verneemt de „N. R. Ct.": De 65ste verjaardag van den gewezen keizer is gisteren te Potsdam in de villa van prins August Wilhelm in intiemen kring gevierd. De feestrede hield hofpredikant Haendel. Aanwezig waren o.a. de gewezen kroonprins met zijn drie oudste zoons en de prinsen Eitel Friedrich, August Wilhelm en Oskar, voorts prins Siegismund van Pruisen en veldmaarschalk von Hindenburg, Di kroonprins en zijn zoons waren in civiel. Alle overige gasten hadden ter eere van Hin denburg hun gala-uniform aangetrokken. Toen de kroonprins en de veldmaarschalk de villa verlieten, werden zij door een paar honderd nieuwsgierigen hartelijk loege juicht. Bij een storm aan de Noorsche kust zijn vele visschersschepen vergaan. 16 personen zijn daarbij omgekomen. De Zuid-Slavische politie heelt een zeld zame vangst gedaan. Zij heeft den meest gevreesden bandiet van Oost-Europa weten te arresteeren. Deze misdadiger Jovo Carug, die van 7 moorden en een honderd andere misdrijven wordt aageklaagd, deze moorde naar, plunderaar, brandstichter en dief is in de val geloopen door.een minnebrief. Jovo Carug, op wiens arrestalie de Zuid- Slavische regeering een belooning van 10.000 gulden had gezet, leefde, wanneer hij van zijn zwerflochten uitrustte, le Vinkocvi op een honderd mijl van Belgrado, waar hij zeer goed bekend was onder den naam van Dizgilsj, een veehandelaar voor het leger. Als particulier veekoopman heette hij Ba- riisj. In deze hoedanigheid maakte hij ken nis met een rijken boer, bij wien hij vier dagen bleef logeeren. In dien tijd werd op een nacht de boerderij door een bende mo vers aangevallen en een groote som gesto len. Niemand vermoedde, dat de logeerende veekoopman daarin de hand had gehad. In diezelfde „vacanlie" vatle Carug lieide op voor de dochter van een boer, die in de nabijheid van zijn gastheer woonde. Hij ver looide zich en vaak wanneer hij niet „op reis" was, verfoeide hij in de woning van zijn schoonvader. Afwezig schreef hij lange brieven, waarvan een voor hem noodlottig werd. Toen de oogst voorbij was en Carug wist, dat de rijke boer veel geld in zijn woning had, zelte hij een plan op touw, om de boer derij aan te vallen, te plunderen, en daarna in brand le steken. Carug zou zelf aan de operaties geen deel nemen, doch ook de ben de voerde het plan niet uil. Daar Carug geen nieuws ontving, infor meerde hij bij zijn verloofde, of de geruchten dat er in de nabijheid van haar woning hooibrand had gewoed, waarheid bevatten. Toevalligerwijze werd deze brief door de po litie, welke een andere brandzaak onder zocht, geopend. Ze arresteerde het verloofde paar waarbij spoedig bleek, dat de veehan delaar Dizgitsj en de veekoopman Baritsj dezelfde persoon waren. Het meisje werd spoedig vrijgelaten, doch begeerig le weten hoe het geval zou afloo- pen, verzocht ze een kennis, een oud-ser geant, nieuwe omtrent den veekoopman te weten le komen. Toen de sergeant den be klaagde voor de rechtbank zag, herinerde hij zich onmiddellijk hem meer gezien to hebben en het schoot hem te binnen hem bij een gevecht met movers tot tegenstander gehad te hebben en dat deze tegenstander Jovo Carug was. De ex-sergeant deelde zijn bevinding mede en werd met den veekoopman geconfron teerd. De soldaat herkende hem en noemde hem bij zijn waren naam. De bandiet werd bleek en erkende glimlachend Carug le zijn. Uit de mijn in Pennsylvanië zijn thans 81 lijken opgehaald. Vier mijnwerkers worden nu nog vermist, maar verder zoeken is op gegeven. Te Bombay zijn van de 85 fabrieken er 32 gesloten, waardoor 60.000 arbeiders werk loos zijn. Men verwacht een aigemcene sta king. De staking is te wijten aan het niet be talen van den bijslag, die de arbeiders gedu rende de afgeloopen vier jaar hebben ont- gen. RECLAME. Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest fielder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. 6884 Alphen. Vrijdagavond werd in hotel ,,De Vergulde Wagen" vanwege den Bond van Daadwerkelijke dierenbescherming af- deeling Alphen aan den Rijn, een bioscoop voorstelling gegeven. De prestaties en do groote trouw van den hond werden op het doek gebracht en daartegenover wat de hond dikwijls te verduren heeft als trek dier. Een demonstratie van politiehonden alsmede de verrichtingen van den St. Ber- hardhond in de Alpen werden goed weer gegeven. Ter afwisseling werden nog enkele komische films afgodraaid. Wij hopen dat deze avond voor velen een aanleiding mag zijn tot niet alleen geldelij- ken, doch ook moreelen steun aan den Bond van daadwerkelijke Dierenbescherming. Roelofarendsveon. Zaterdagavond hield de zeilvereeniging „Brasemenneer" in liet café van den heer v. d. Geest alhier haar jaarlijksche ledenvergadering. De voorzitter de heer v. d. Meer opende de vergadering en heette alle aanwezigen van harte welkom. Spr. moest tot zijn spijt constateeren, dat slechts weinigen gevolg hadden gegeven aan de uitnoodiging, want slechts 26 leden, waaronder het bestuur waren aanwezig. Hierna werden door den secretaris, den secretaris, den heer Wesselman de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, waaruit de bloei van de vereeniging bleek. Een 3-tal wedstrijden waren in het afgeloopen jaar gehouden, welke alle goed van stapel zijn gelöopen. Het bestuur breid de zich tengevolge van de vele werkzaam heden uit en de vereeniging kreeg een an deren naam. Het jaarverslag werd onder dank aan den secretaris cn applaus goedge keurd. De heer v. d. Meer deed rekening en ver antwoording van zijn gevoerd beheer. Uit zijn verantwoording bleek dat de ontvang sten hebben bedragen f 658.96 en de uitga ven f 807.39, alzoo een nadeelig saldo van f 148.44. Dit nadeelig slot was door een goedgunstig lid gedekt geworden, waarvoor de voorzitter den gullen gever nogmaals dank bracht. De vergadering beantwoordde dezen dank door een applaus. Deze gift is dan ook voor de vereeniging wel een ver heugend feit, want hierdoor is een bewijs geleverd, dat de zeilvereeniging alhier wel terdege reden van bestaan heeft en bij vele sportliefhebbers van hier en omgeving zeer hoog staat aangeschrcveu. De voorzitter dankte den heer v. d. Meer voor zijn ge voerd beheer en wees de heeren J. van der Zwet en J. Verdel aan tot het nazien van de boeken en bescheiden van den penning meester. Beide heeren namen deze benoe ming aan. Hierna werd aan de orde gesteld verkiezing van drie leden wegens periodieke aftreding van de heeren Verhaar, Wessel man eu v. d. Meer. De heer Gortzak stelde voor deze heeren weer bij acclamatie te benoemen, hetgeen onder applaus werd aangenomen. Do aftredende heeren namen weder hun benoeming aan. Aan de orde kwam nu bespreking wedstrijden in 1921 te houden. Het bestuur stelde voor het aan tal wedstrijden te bepalen op 6 en de plaats van starten te bepalen op Oude-Wetering Het bestuursvoorstel werd z.h.s. aangeno men. Ook werd nog ter sprake gebracht het plaatsen der boeien bij de wedstrijden. De heer Beek verklaarde zich bereid de boeien weder te plaatsen op de Oostmeer terwijl een der aanwezigen zich bereid verklaarde de boeien te plaatsen op de Westmeer. Bij de rondvraag besprak de heer v. d. Hoorn uit Gouda de vaststelling van een vaste baankaart, het geven van een vaste voorgift bij wedstrijden en stelde tevens de vraag waar een zeilreglement te bekomen was. De voorzitter antwoordde den heer v. d. Hoorn dat hij opdracht zal geven een baankaart te laten makeD. Zijn tweede ver zoek vond spr. bijna onuitvoerbaar en zou wanneer er toe overgegaan werd aanleiding kunnen geven tot groote moeilijkheden. Het zeilreglement kan men bekomen bij het centraal Bureau te Amsterdam over het IJ. Vervolgens werd nog een aangename discussie gevoerd over het houden van wed strijden met cano'a. Eenige leden stelden voor deze wedstrijden te laten vallen onder de zeilvereeniging. Anderen vonden het be ter dat de zwemvereeniging zich hiermede belasten zou, daar men meer in het water dan in de cano zit. Besloten werd de eige naars van de capo's tot een vergadering bijeen te roepen, ten einde hierover en be spreking te houden. Hierna werd de ver gadering door dcu voorzitter gesloten en werd overgegaan tot het houden van een verloting. Het bestuur had hiervoor fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Een lot werd gratis aan de leden uitgereikt, terwijl de andero bij opbod werden verkocht. Dit gaf een aardige attractie onder de leden. De bij opbod verkochte loten brachten nog de som op van f 35.90. Waddingsveen. Burg. Stand. Gebo ren: Anna Catharina, d. v. J. Fijan en C. Hoek; Klazina Gerritdina, d. v. H. Kuik en W. de Vast. Overleden: Fijna Johanna van Oest, 88 j. wed. van H. L. Mathuisen. Naar we vernemen, zal onze gemeente veldwachter M. de Gelder met 1 Maart a.s. den dienst met pensioen verlaten. Vóór hij in deze gemeente kwam, was hij te Leiden als agent van politie werkzaam. Den lsten Maart is hij bijna 34 jaren in gemeente dienst geweest. Nog menig jaar zij hem toegewenscht om van zijn rust te genieten. Een zoon van den lieer de B., die slaapwandelaar is, trok een dezer nachten een stuk van een gaspijp, tengevolge waar van het gas in de slaapkamer kwam. De daar slapende personen werden 's morgens in bewusteloozen toestand aangetroffen. Na langdurig pogen slaagde men er in, de beide personen bij to brengen, zoodat dit ongeval nog goed afliep. Tot leden der plaatselijke schoolcom missie zijn door den Raad herkozen do heeren G. J. Barbier on Tj. van Dam. De heer L. van den Dool, onderwijzer aan de Clir. M.U.L.O. school, is in gelijke betrekking benoemd "te Rotterdam. Hillegom. Burgerlijke Stand. Bevallen H. G. Stevens—Smit, z.H. v. d. MeijHogendoorn, d.J. M. Imanse- Rolvers, z.O. H. Couzijavan Schie, d. Men schrijft ons: De laatste boom, die op Weerestein is gevallen, viel niet zoo mooi als alle voorgaande. De stam lag te kort bij de rails cn de zware takken staken con heel eind over den weg, wat tot gevolg had, dat de tram niet kon passeeren. Dat duurde langer dan een uur, waarom een tram van Heemstede cn een van Lcimuiden komende weer terug moest, namelijk ach teruit rijdende. De tramdirectie heeft nu haar zin. De boomen zijn weg. Maar wat zal diezelfde tram nu doen om het verkeer voor de passagiers en voor du omwoners wat geriefelijker te maken? Thans worden op de plaats Treslong" boomen gerooid. Dat is daar particulier bezit; vertrouwd mag worden dat er niet te veel boomen zullen vallen cn dat er ge noeg overblijven om het landelijk gezicht te behouden. Katwijk-aan-Zee. Van de Irawlvissche- rij kwamen Maandag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW 105, met 11135; 110, met i 731; 116, met f 1051 en 113, met f 962 besomming. Gisteravond had de ChiL Besturenbond in „Casa Caraeen vergadering belegd waarin als spreker optrad de heer Grooten^ huis, van Leiden, bestuurslid van den chr. Metaalbewerkersbond. Nadat de voorzitter', de heer L. van der Zwan, de vergadering in gebed was voorgegaan, leidde hij den spre-? ker van den avond bij de vergadering in. Het onderwerp luidde: „In zorgvolle tijden "s Eerst werd nagegaan de staat der werkeloos? heid, zooals die zich in de verschillende, landen van Europa openbaart. Spr. gaf ver schillende cijfers aan. Verder werd gewezen op omstandigheden, die voor het heden nood zakelijk waren en die dringend verbetering eischten. Spreker verklaarde zich absoluut voor een 48-urige werkweek, doch met da tijden, die wij thans beleven, meende hij, dat tijdelijk hiervan kon worden afgeweken. Desalniettemin achtte hij gemeenschappe-i lijk overleg een dringende vereischte, zulks ook met betrekking tot de verhouding in 't buitenland. Spreker nam ten slotte stelling legen uq positie der sociaal-democratische beweging. Een vierlal aanwezigen stelden den spre ker vragen, die door hem werden beant woord. Nadat de voorzitter den aanwezigen bedankt had voor de belangstelling en de. verwachting uitgesproken, dat naar wij ho pen, in 1924 betere toestanden in deze ge meente zullen dagen, werd de vergadering met dankgebed gesloten. Op den hoek van den Sluisweg en dq Tramstraat had een aanrijding plaats lus- schen den wielrijder v. d. P. cn den voer man D. Op dit drukke punt is het altijd uit kijken. Men zou trachten de schade onder ling te regelen, 't Is het beste maar! Noordwijk. Merkwaardig is het dat do aan den duinkant goplanto tulpen hun neus alreeds door het dek steken, terwijl men in de klei nog druk bezig is met het poten van de bollen. Noordwijk-Binnen. Vrijdagavond ver gaderde de alhier gevestigde afdeeling dei vereeniging tot bevordering van het volks onderwijs cn het schoolbezoek in Neder* land. De hoofdpunten der vergadering wa ren uitbreiding van het bestuur en behan deling van het huishoudelijk reglement. Nadat het bestuur als volgt werd geko zen: F. W. BonDet, voorzitter; G. Krau,; penningmeester; F. Stafleu, secretaris; F. H. J. de Jong en G. Terbeek, leden, werd het huishoudelijk reglement na eenige wij ziging goedgekeurd, en ging do voorzitter tot sluiting over. Het doel der vereeniging welke nog pas bestaat, is handhaving en bevordering van hot openbaar onderwijs, waarover binnenkort een vergadering zal worden uitgeschreven. 0eQ3tyeest. Donderdag 31 Januari zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen des avonds te 7 uur. Rijnsburg. Ds. C. M. Luteijn alhior is beroepen bij de Ncd. Herv. Kerk te Amsterdam. Sassenheim. Het bouwen van een bloembollenhuis, werkplaats enz. en een transformatorhuis, voor do firma O. J. Speelman <fe Zonen is gegund aan de lang ste inschrijvers, de heeren K. Ende Co., te Waddingsveen. De vrouw van den heer C. Rotteveel,; die zich deerlijk had gebrand, is ter ver pleging overgebracht naar het St. Elisa- bethsgesticht te Leiden. Voorschoton. De petroleumhandelaar KI. werd, ter wijl hij met paard en wagen op den Leid- schen weg reed, aangereden door den auto» van dr. H. Dc hoeveelheid petroleum, die verloren ging, werd terstond vergoed. Daar later bleek, dat er aan de vcoren van den wagen iets haperde, waardoor deze on bruikbaar was, is do zaak voor onderzdek in handen der politie gesteld. Zoeterwoude. Ker kei ij kbe richt Ned. Herv. Kerk. Woensdag 30 Jan., des avonds 7 uur, ds. H. P. l'ortgens, van Voorschoten. Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 30) „Mon cher, u kent dezen jongen man en zijn reputatie. Ik wil mijzelf niet vrijplei ten; maar mijn heele leven had ik doorge bracht dans les bas-fonds van de samen leving. Ik had nooit geweten wat het was, bewonderd en aangehaald te worden door iemand, die de wereld aan zijn voelen had. Parbleu! Men-ontmoet niet eiken dag een .toekomstig Keizer! Enfin! De Prins nam mij mee naar Metz, waar hij zijn hoofdkwartier had. Hij was erg verliefd op mijmaar u kent zijn tem perament! Geen vrouw heeft langer dan een paar weken vat op hem, zoo ijdel en zwak en arrogant is hij. Maar, pardon! ik vergat, dat u een zoo goed Duiischer is. Ik vrees, dat ik misschien een gevoelige plek heb aan geroerd Desmond lachte droogjes. .Madame", zei hij. ..ik hoop genoeg vrij- SSeid van oordeel te hebben behouden, om jmijn eigen mcening te bezitten omtrent onzen loekomsligen souverein. De meeste Duilschers hebben Alors", viel zij hem woest in de rede, met tvan hartstocht trillende stem, „dan weet u ook wat voor man hij is! Op zekeren dag bracht de Prins een jong officier mee, die met ons zou dineeren. Die officier was van het Oostfront gekomen en was, bij de in neming van Warschau geweest. Na het diner nam hij een lecren étui uit zijn zak en zei tot den Prins: „Ik heb Uw Keizerlijke Hoogheid een klein souvenir van Polen meegebracht!" Terwijl hij sprak, drukte hij op een knopje en het étui sprong open, zoo dal een enorme diamant le zien kwam, bijna zoo groot a!s de Orloff-diamant, dien ik in Petrograd gezien heb, omgeven door vijf briljanten, als een ster gezet. „De Ster van Polen", zei de jonge officier (de Prins noemde hem Ehrich; ik heb zijn vollen naam nooit gehoord); „zij is afkom stig van het lang verloren kroningszwaard van de Poolsche koningen. Ik nam de ster voor uw Keizerlijke Hoogheid uit het kasteel van Johan Sobieski in Villanoff." „Ik kon mijn oogen niet van het juweel afhouden. Toen de PPrins het onder de lamp hield, om het le bekijken, flikkerde het als een electrisch licht. Ik had veel van mijn landgenoolen ontmoet in Amerika en ik had dikwijls gehoord van dit juweel, dat beroemd is in onze ongelukkige geschie denis. De Prins, die vroolijk was door den cham pagne, lachte en zei: „Die vuile Polen zullen verder wel geen bestemming hebben voor dit aardige kleinood, dank zij de stevige klappen, die zc van ons gekregen hebben; zullen ze wel Ehrich?" En zijn vriend antwoordde: „We zullen hun in plaats daarvan een mooie nieuwe Duitsche grondwet geven, Jfcéizerlijke Hoogheid!" De Prins was, zooals ik al gezegd heb, dien avond erg vroolijk. Hij.liet toe, dat ik het juweel uit het étui nam en het in de hand hield. Toen maakte ik het vast in mijn haar voor den spiegel en draaide mij om, om mij aan den Prins en zijn vriend te laten zien. „Donnerwetter!" zei Willie. Hel is prach tig in je haar, Marcelle!" Toen, als getroffen door een plotselinge gedachte, riep hij: „Ehrich, wat zeg je daar van? Marcelie is een Poolsche. Zij zal de Ster van Polen hebben en die ter herinne ring aan mij dragen!" De ander vond dat een prachtig idee en zoo kreeg ik het juweel in handen. Den zelfden avond besloot ik, dat het mij een heilige plicht zou zijn de Ster in verzekerde bewaring te houden, totdat ik haar aan den wettigen souverein van een onafhankelijk Polen zou kunnen overhandigen. Ik was heel ongelukkig te Metz, totdat de Ster van Polen mij kwam (roosten. Wan neer ik alleen was, nam ik haar dikwijls uit het étui en keek er met bewondering naar. Ik deed telkens een poging om weg te komen, maar de Prins wou mij niet laten gaan, hoewel hij al lang genoeg van mij had. Pfuil" Zij uitte een kreet van afschuw. „Het hoofdkwartier van den Prins werd verlegd en toen werd ik eindelijk vrijge laten. Ik had geen geld. Dat wa3 een détail, dat de Prins over het hoofd zag. Maar ik wilde mijn tooneelloopbaan hervatten en kreeg met groote moeite, door invloed van den Kroonprins, een paspoort naar Holland; van daar slak ik over naar Engeland. Ik had gehoopt nu ééns en voor altijd van den Kroonprins af le zijn. Maar uw Duit sche spionnagedienst was omtrent mij inge licht. De hooge oomes waren blijkbaar bang, dat ik uil de school zou kunnen klap pen. Nauwelijks was ik te Londen aangeko men, of een man, die zich Bryan Mowbury noemde, maar die er uit zag en sprak als een Duitscher, kwam mij opzoeken en zei, dat hij order had gekregen „voor mij le zor gen." Wat dat beteekende, ontdekte ik al gauw. Binnen enkele dagen wist ik, dat ik onder toezicht stond van uw spionnage dienst hier. En werkelijk, Mowbury gaf mij ook te kennen ,dat elke indiscretie mijner zijds met betrekking tot mijn verblijf te Metz ten gevolge zou hebben, dat ik onmid dellijk als spion werd aangegeven bij de Engelsche politie. Ik had dus geen keus. Ik ben geen Duit sche; ik ben geen Engelsche; ik ben een Poolsche. Ik heb goede vrienden in Duitsoh- land, en ik heb goede vrienden in Engeland, en hun twisten gaan mij niets aan. Ik zweeg over het verleden en, onderwierp mij aan het voortdurende toezicht van Mow bury en de zijnen op mijn doen en laten. Op zekeren dag kreeg ik een brief. Die was van Graaf Pleltenbach, den adjudant van dien Kroonprins. Ik zag het aan het schrift, want hij was met een aangenomen naam onderteekend. In dezen brfef vroeg de graaf mij, „in naam van een wcdcrzijdschen vriend", zooals hij het uitdrukte, om „EhrichIs cadeau" ter hand te stellen aan een zekeren mr. Mortimer, zijn gevolmach tigde. Er waren, dat stond er bij dringende redenen voor dit ongewone verzoek. Ik antwoordde niet dien brief, hoewel een adres in Zwitserland werd opgegeven, waar heen het antwoord kon worden ge zonden. Ik was vast besloten, er mocht ge beuren wat er wilde, geen afstand le doen van de Ster van Polen. Toen Mortimer vijf dagen later kwam, zei ik hem, dat hel niet in mijn macht stond het juweel te overhan-, digen, dat hol deel uitmaakte van de kroon- juweelen van Polen, en dat ik liet nimmer zou afslaan. Mortimer antwoordde, dat de Duitsche cn Oostenrijkschu regeeringen hadden besloten Tolon zijn onafhankelijkheid terug te geven; dat waarschijnlijk een Ooslcnrijksche aarts- herlog tot koning verheven zou worden cn dat het een eerste vcrcischlc was, dal de Ster van Polen teruggegeven zou worden, ten einde hij de teekenen der koninklijke waardigheid te worden gevoegd, wanneer de kroning plaats had. Maar ik begreep wc!, wat dat Oostenrijkscli-Duibsche koninkrijk Polen zou zijn; een slavenstaat zonder een schijn van vrijheid, waarnaar iedere Pool verlangt. Sedert ik in Engeland ben, heb ik voeling gehouden met de Poolsche politieke organisatie in dit land. Rass, zooals hij zich noemt, de waard van dezen herberg, is een vaD de voornaamste Poolsche leiders in Engeland. Mortimer trachtte tevergeefs mij le over reden en ging ten slotte mei leege handen heen. Maar hij gaf de hoop niet op. Vier po gingen werden achtereenvolgens gedaan, om het juweel uit mijn handen te krijgen. Twee maal werden mijn appartementen in het Niniveh-holel doorzocht; eens drongen zij mijn kleedkamer in den schouwburg binnen en doorsnuffelden daar alles, terwijl ik op het tooneel was. Maar ik droeg het ding dag en nacht bij mij in een klein zakje, dat aan een ketting op mijn hals hing, cn zij hebben het nooit van me gekregen. .(Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5