Anno 1924 DINSDAG 29 JANUARI Officieels Kennisgeving. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERÏSNTIEN i EO ct9 Béï regel Bij regelabonnement belangrijk legeren prijs, KleineAdvertenüên, ultsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aanlal woorden van 30 Incasso volgens posirecht. Voor eventueele opzending van brieven iïO Cts. po-'o te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEME_.ITEI.IJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0 22—1 0.30, SCHOL a f 0.24—f 0.50, SCHAR a f 0.20, MAKREEL a f 0.2G en KABELJAUW a f 0.10f 0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Januari 1921. STADSNIEUWS. Bazaar L-eidsch Volkshuis. Hel Leidsch Volkshuis behoort tol de soort instellingen, welke veel vrienden heeft en toch meestal tekort komt. De arbeid in het stoffelijk, geestelijk en zedelijk belang van de kleinen, in letterlijken en figuurlijken zin is onbegrensd. Telkens moeten nieuwe wegen ingeslagen, nieuwe terreinen ontgon nen worden. In het geloof dat het werk moet worden gedaan, wordt aangevangen; men frerekent niet de financieele uitkomst, men vraagt alleen naar de behoeften van hen, die geestelijken en zodelijken steun noodig Jiebben. Men zie maar eens het mooie werkpro gram van de Stichting, om zich te overtui gen, dat er geld, veel geld moet worden be- steed. Veel meer dan de vaste fondsen ver oorloven. Wat nood! De instelling heeft immers yele vrienden, zooveel buiten de grenzen on- ?or stad als in de gemeente zelf. Die moeten nu ook eens metterdaad too- ïien goede vrienden, offervaardige vrienden Je zijn. Het wordt hun echter ditmaal al bijzonder gemakkelijk gemaakt. En daar- {voor dient nu een bazaar. Daaraan moet ieder meewerken Eerst door de artikelen, die den bazaar tezamen vormen, bijeen te brengen, en vervolgens om deze in geld om Je zetten. Ilct eerste is reeds geschied. En wij zijn •»r tevreden over. De bazaar is gereed en zal hedenavond worden geopend. Wij hebben in den laatstcn lijd heel wat mooie bazaars gezien, met vele cn waarde volle inzendingen, maar zoo mooi en zoo uitgebreid als deze in hel Leidsche Volks huis zagen wij cr nog niet eer. De vrienden hebben het eerste werk dus goed gedaan. Nu moeten zij nog zorgen, dat jde artikelen, groot en klein, weder omgezet .worden in geld. Kijkers moeten er komen en koopers(sters) Daartoe wekken wij onze sladgenoolen bp. Wie eerst komt, heeft de rijkste keus En de waardevolle artikelen zijn laag ge prijsd, terwijl ieder, letterlijk ieder er van zijn gading vindt. Ook de attracties ontbre ken, zooals op eiken bazaar, ook hier niet. En ook deze zijn superieur zooals alles hier Superieur is. Men zie er het programma maar eens op l\a! Het moet vanavond acht uur reeds «torm loopen en moet zoo voortgaan eiken dag en eiken avond, tot den sluitingsavond ioe. Het gat in de kas moet bij deze slui- ting gestopt zijn. Daartoe helpe ieder, die j iets voor bet Volkshuis-werk voelt, naar do mal s an zijn financieele draagkracht/mede En ilal zijn er immers velen! Wij zullen met een pluimpje voor allen, 'die daaraan gaan meewerken, later het schillerond resullaat gaarne meedeelen. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week „-fii.V Z 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week' MeerièTh 0.1& Franco per post 2.35 '-f portokosten. In een verandering van Gedeputeerde Stalen van Zukl-Holland zijn behandeld: lo. de voorzieningen van S. K. van de Wijngaard en A. van Rossen, G, Veldhui zen, c.s. en C. J M. Vrijholl, P. Talfijn, H. Distelveld, te Leiden, bgen het besluit dier gemeente van 27 Augustus 1.1., strekkende tot onbewoonbaarverklaring van de wonin gen Bijleveldsbol no. 1, Klimmende Leeuw- steeg no. 1 en 2. Katlenpoort nos. 2 lot en met 9, Paradijssteeg no. 25, aldus, 2o. de voorzieningen van H. P. L. Vorst, P. J Hartevclt en J Buytenweg, te Leiden, tegen het besluit di: r gemeente van 27 Augustus 1.1., voor voorver daarbij de onbe woonbaarverklaring werd uilgesproken van de woningen aan de Meisjespoort no. 1, 2 en 3, bet perceel Rijneveslsteeg no. 22, de wo ningen Paradijssteeg 25, Klimmende Leeuw- steeg no. 4 en Uiterslegracht no. 81, aldaar; 3o. de voorziening van A. Sloos Jr., J. Pie- ket en C Fransen, te Leiden, legen do on bewoonbaarverklaring van de woningen Meisjespoort nos. 1, 2 en 4 aldaar. Namens verschillende der betrokken huis eigenaren heelt de heer Van Velzen, bouw kundige te Leiden, verschillende bezwaren tegen d- onbenoonverklaring ontwikkeld, terwijl ook eenige huiseigenaren zelf hun belangen bepleitten. De bezwaren kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat indien men bescheiden eischen wilde stellen de onderwerpelijke pereeelen wel degelijk voor -verbetering valbaar zouden zijn. Voorts kwam men in verzet tegen eenige der euvelen, als door zijn ongunstige ligging, butengewone vochtigheid, slaat van ver- Val, e. d. waarvan, volgen3 de ingekomen rapporten, de onteigende woningen lijdende zouden zijn. Van de zijde der gemeente Leiden werd daartegenover de opvatting ge steld, dat van een afdoende verbetering der pereeelen geen sprake zal kunnen zijn, een zienswijze, die door den inspecteur van de volksgezondheid werd gedeeld. Gedeputeerde Stalen zullen hun beslis sing later bekend maken. De Oudercommissie van tcliool B, aan hel Schuüersveld, heelt, wegens onvoorziene omstandigheden in het verschenen najaar, eerst gisteravond een ouderavond gegeven, welke tamelijk goed bezocht werd. Liever zou men alle ouders op zulk een avond zien komen, daar zulke avonden zeer leerrijk zijn en de Commissie haar best doet het bestr. to geven. Zoo was voor dezen avond dr. Calli. Hovens Gróve bereid bevonden te spre ken. Te ruim acht uur werd met een wel komstwoord door het hoofd der school, den heer Zeelenberg, de vergadering geopend. Door den secretaris werden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd, waarna het woord werd gegeven aan de spreekster. Door verscheidene platen toegelicht, -werd een zeer leerrijke bespreking gehouden over het onderwerp: van zuigeling tot volwas sen mensch. Over voeding, zindelijkheid, ziekle, enz. Na het gesprokene werden nog eenigo vra gen gesteld door den heer Van Leeuwen, welke niet alleen het gesprokene betroffen en waar ook een politiek kantje aan zat, waarop eerst de heer Zeelenberg antwoord de, dal dit niet in deze vergadering thui9 behoorde, hoewel er ook wel iels goeds in zit. De andere vragen werden door da spreekster beantwoord. Ook was er nog iemand, die vroeg ol luberculose erfelijk was van ouders of voorouders, waarop spr. een ontkennend anUvoord gaf. Door den heer Zeelenberg werd nog een korte rede gehouden en de spreekster har telijk dank gebracht. Nu volgde de pauze, waarin de ouders gelegenheid kregen met de onderwijzers en onderwijzeressen te spreken. Na de pauze kwam aan de orde een voor stel van de Commissie tot hot aanschaffen eener schoolbioscoop ol projectie-lantaarn en St.-Nicolaas-benoodigdheden, om deze met de ouders gezamenlijk aan do school ten geschenke te geven. Dit voorstel werd zeer toegejuicht en er werd besloten met in gang van Maandag a.s. elke week 5 cents per gezin mede te geven naar school Wan neer het bedrag bij elkaar is, hoopt men in een feestelijke vergadering dit het hoofd le overhandigen. Bij do rondvraag vroeg de lieer Kret of het naar buis gaan van de twee laagslo klassen in verband met het handwerkonder- wijs niet kan geschieden des middags in plaats van des ochtends, waarop do heer Zeelenberg uiteenzelte hoe het beste was gekozen. Toen de agenda was afgewerkt, werd to. ruim tien uur de vergadering gesloten. '1 Was wel tegtn het eind van Januari maar niettemin hield de aid. Leiden der Groninger Verain gisteravond in de Har monie, in de Breestraat, nog een Neijoars- visaile. Mil kouk en olie wieven en knip- koukies. En al was het dan wat laat, 't is er niet minder goed om gegaan. De leden waren in zeer groolen getale opgekomen en de stemming was perfect. Geheel onder elkaar is opgewekt deelgenomen aan het Neijoarsfeest en de kouk voor wie 't niet weten zij opgemerkt, dat „olie wieven" daaronder ook zijn begrepen vond gre tig haar weg naar de diverse magen. Spoe dig was men „uitverkocht". En wat er al zoo gebeurde op deze visite? Och, een program was er niet maar zon der program kon het ook, dat is gisteravond bewezen. Met eigen kracht werd de avond gezellig gevuld, bphalve dan dat Sappho haar zeer gewaardeerde medewerking ver leende. Voordrachten, een dansje, de tijd ging snel De eerste bijeenkomst in 1924 was wel geslaagd. Ons is gebleken, dat hel verbieden lot het houden van een meeting in de Gehoor zaal, uitgaande van de Vrijdenkersvereeni- ging „De Dageraad", door een deel van het publick wordt toegeschreven aan den waar nemend burgemeester, den heer Reimerin- gcr. Ter nadere toelichting doelen wij daar om mede dat liet hier een besluit betreft van het college van B. en W., hetwelk na tuurlijk door den heer Reimeringer, als loco burgemeester moest worden geteekend. Nadat eerst in do St. Petruskerk aan de Langebrug do uitvaartdiensten waren gehou den, had hedenvoormiddag op de R.K. Be graafplaats aan do Zijlpoort de Ier aardebe- slelilng plaats van het stoffelijk overschot van wijlen onzen stadgenoot, den heer J. P. J. Driessen, in leven oud lid van den Leid- schen lyjmeenternad, en lid en bestuurder van een aanlal liefdadige instellingen, voor namelijk van Katholieken huize. Een groot aantal belangstellenden woon den de begrafenis bij. Daaronder merkten wij o.a. op bestuursleden en leden van de St. Vincentiusverecniging, ook van de afdee- ling Lisse, leden van den Voogdijraad, enkele raadsleden cn vele vrienden van den over ledene. Dc.Indologcn-vereeniging alhier, geeft Zaterdag a.s. in Hotel „De Wille Brug", in Den Haag, een cabaret-avond met bal. Naar aanleiding van liet ingezonden sluk „De verkeersagent" in ons blad van gisleren deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat meermalen en vooral op zeer drukke lijden, aan den in liet slot vervatten wcnscli van den schrijver wordt voldaan. Maar hel publiek merkt dan den tweeden agent niet op. Deze staat meestal aan het Noordeinde of het Rapenburg eenigszins ver dekt opgesteld. Menige overtreding is op deze wijze gecon stateerd vn tegen de overtreders proccs-ver-. baal opgemaakt. Het muziekgezelschap „Sappho" krijgt langzamerhand een eigen repertoire. Thans is weer aan „Sappho" opgedragen een Sapplio-wals, gecomponeerd door den heer Herman Stenz. De kattententoonstelling, le houden in de Stadszaal, betoolt een groot succes le worden. De inschrijvingen hebben do stout ste verwachtingen verre overtroffen. Er zal heel wat moois op het gebied van raskatten te zien zijn; van de kortharige zijn bijna alle soorten aanwezig, terwijl er een zeldzame collectie langharige Perzische is ingeschreven. Deze eerste kattententoon stelling hier ter stedo behoeft voor geene, elders gehouden, onder te doen. Uit allo deelen van ons land worden kat ten ingezonden. Vermoedelijk zullen de liefhebbers ook uil alle richtingen deze ten toonstelling bezoeken. De tentoonstelling wordt geopend Zaterdag a s. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Princesse-Tooneel. „Vrijgezellen", verlolgan- gers-spel in 3 bedrijven van M. II. du Croo. De vrijgezellen zijn voor de Ongetrouwde dames wat het wild is voor den jager. Alleen zoo'n naam trekt reeds. Moeten wij daaraan toeschrijven, dat zegge vijf banken van par terre geheel gevuld waren met jonge dames? Ol zou het herdenken van den dies natalis der vrouwelijke Sludentenvereeniging daar aan schuldig slaan? We houden het maar op het laatste, al zullen ongetwijfeld de meeste der a.s. vrouwelijke geleerden van allerlei soort met genoegen hebben gezien het sneuvelen van de twee verwoede vrijge zellen in dit blijspel van du Croo. Dat is toch feitelijk de inhoud van dit op zich zeil al heel eenvoudige, we zouden bijkans willen zc-ggen, primitieve blijspel, n.l. hoe do met een jaar verlol uil de rimboe repatrieerende Jantje en de scheepsdokter Irols allerlei dure beloften en eeden, ook worden gestrikt en gevangen in het huwelijksnet. Het sluk is bijkans bewonderenswaardig aan leegheid maar het doet liet door een pakkende milieu-schildering als b.v. aan boord van den sloomer, zoo naar het leven geleekend en door hier en daar een geeslig gevonden wending. Men lacht, men schudt en men is ontwapend. Cor Ruys speelt Janlje en boel Men mag bezwaar hebben tegen de wijze, waarop hij in deze rol het lieele sluk naar zich toe speelt, men mag niet ongestraft oordeelen het overhellen naar het kluchtspel, men mag wellicht nog wat anders hebben op le merken, hij doet je schaterlachen, of je wilt of niet. 't Moet al een zeer hardnekkige Nurks zijn, die er aan onlkoml. En weg dan bedenkingen. Naast hem willen we direct noemen Wil lem Ruys als de tweede gevangen vrijheids held, de scheepsdokter. Hun samenspel was keurig. Henri Poolman typeerde allerleukst den resident-pantoffelheld. Juliette Roos was een uitnemende mevrouw-resident met haar op de tanden en Annie Wesldijk een innemende jaagster op mannelijk wild, in casu Jantje. Nora de Vos als Marietje, die den scheepsdokter inpalmt, voldeed ons heet vrat minder. Van de bijrolletjes zij nog genoemd de ba boe-typeering van Bob Slein. Een tot en met baignoires bijkans uitver kocht Huis heelt soms geschaterd, soms ge bruld van den lach. En zeg dan eens, dat Vrijgezellen feitelijk, lrot3 duidelijk gebleken tooneel-aanleg van den auteur neen, we zeggen het niet. Belasting op rijwielen. Ingediend is een wetsontwerp tot lreffing van een belasting op rijwielen. Aan do memorie van toelichting is het volgende ontleend: Afgescheiden van de vraag of een rijwiel- bölasting past in het kader der personeels belasting, meent de Minister van Financiën nu do tijdsomstandigheden dringend ver sterking van 's Rijks geldmiddelen eischen, dat cr aanleiding bestaat de rijwielen weer tot voorwerpen van belastingheffing te ma ken. Het moge waar zijn, dat in den tegen- woordigen tijd het rijwiel een algemeen ge bruiksartikel i3 geworden onder alle stan den der maatschappij, het is aan den ande ren kant evenzeer waar, dat het gebruik van een rijwiel gemak cn genoegen ople vert. Wanneer de belasting tot een matig bedrag wordt geheven, kan deze belasting voor houders van rijwielen niet drukkend worden geacht, terwijl toch voor de schat kist een vrij belangrijke bate kan worden, verkregen. In 1919, het laatste jaar, waarover de rijwiclbelasting werd geheven, bedroeg het aantal belaste rijwielen pl.ra. 861,500. Re kening houdende met do omstandigheid, dat een deel der rijwielen buiten de be lasting viel cn dat vermoedelijk voor een niet onbelangrijk aantal rijwielen de belas ting werd ontdoken, schijnt het niet ge waagd het aantal thans in ons land aan wezige rijwielen tc schatten op ruim een milliocn. De belasting stellende op f 3 per rijwiel, zal de belasting dus bruto ruim f 3 millioen opbrengen. Waar de invordering van de belastingen zal worden opgedragen aan het dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en het toezicht op de uitvoering van de wet door dc amb tenaren van dat dienstvak cn wellicht ook door dc politic zal worden uitgeoefend, zal aanstelling van nieuwe ambtenaren slechts bij uitzondering noodig zijn en zullen de praeceptickosten der belasting gering zijn Artikelen 1 en 2. Het ontwerp beoogt een belastingheffing op Franschen voet. Ieder rijwiel, dat in het verkeer wordt gebracht, moet zijn voorzien van een jaarlijks te vernieuwen plaatje, dat tegen betaling van do belasting te verkrijgen is. Do belasting zal hier echter alleen worden gevorderd van rijwielen, die op den openbaren weg be reden worden. Art. 3. Rijwielen, voorzien van een hulp motor, worden vrijgesteld van de personeel e belasting cn vallen onder dit ontwerp. Art. 5. De geldboete voor bet ontbreken van het belastingmerk aan het rijwiel be draagt ten minste f5 en ten hoogste f25. Art. 7 bepaalt, dat het rijwiel, waarmee de overtreding wordt gepleegd, in beslag kan worden genomen. Eenigen lijd geleden is aan II. M. de Koningin een jubileumgeschenk aangeboden door dr. Gramborg, zendelLng-arts te Kelet (Semarang), namens de molaalschen-in- richling Dono-Rodjo, aldaar. De reden voor dit afzonderlijke g> schenk ligt in de historie van de inrichting. Deze is n.l. tot stand ge komen, dank zij de bestemming, die de Ko ningin gaf aan de gelden, die in Indië wer den bijeengebracht, toen de geboorte van Haar kind werd verwacht. De Koningin heeft die gelden bestemd voor de bestrijding van de lepra in Indië. Vandaar ook de naam van de stichting Dono-Rodjo, d.i. Vorslinnc- gift. Het geschenk bestaat uit een album, met in zilveren letters het opschrift Dono- Rodjo en verder met zilver bewerkt; het al bum bevat ccn reeks foto's van do slich ting en haar omgeving, genomen door den heer Hi9gen, uit Semarang, die ook de waterverftekening op het titelblad heeft verzorgd („N. R. Crt.") Bedankt is voor het beroep naar de Clir. Geref. Kerk in Den ITaag door dr. G. Wisse, te Arnhem. Gedep. Stalen van Zuid-IIulland heb ben den gemeentebesturen het volgende ge schreven: Nu door dc invoering van dc rekenings voorschriften 1921 de bedrijfsrekening, waartoe o.a. de balans behoort, beschouwd moet worden ab onderdeel van de ge meente-rekening en dus de vaststelling van deze rekening moet strekken lot décharge van de bedrijfsambtenaren, kan niet langer worden volstaan met inzage van boeken en kas en onderzoek ter griffie van balans, winst- en verliesrekening, doch zal onze controle in die male dienen te worden ver scherpt, dat zij de voorradcnveranlwoording zal omvatten. In verhand hiermee moet vóór 5 Januari van elk jaar aan Gedep. Stalen een gedetailleerde voorradenslaat van elk gemeentebedrijf worden ingezonden. Bij Kon. besluit is benoemd lot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. A. Alers, predikant bij de Hersteld-Evangelisch Lu- thersche gemeente le Zwolle; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eerc-medaille, in zilver, aan R. .T. Bos, tc Ilellcndoorn, gelouwbaas bij de N. V. Ko ninklijke Stoomweverij, tc Nijverdal; zijn, met ingang van 1G Februari bij het Departe ment van Marine: a. bevorderd lol referenda ris de hoofdcommies L. J. Philips, lol hoofd commies de commies A. de Vos; b. benoemd tot commies de tijdelijk adjunct-commies P. Krulder, gewezen adjunct-commies bij den raad van toezicht op de spoorwegdiensten; tot adjunct-commies dc klerk mej. S. F. II. Stoelman; is benoemd tot honorair Rijks- landbouwconsulent jhr. J. van Vredenbnrch te Gappellen, bij Antwerpen; is benoemd tot lid van de Centrale commissie voor de Sta tistiek dr. II. G. Ringeling, le Amsterdam; is: a. een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend: te rekenen van 15 Januari, op zijn aanvrage, aan den kapitein op non-aclivileit, J. J. Hoogeboom, van liet wapen der infante rie, en benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie te rekenen van 15 Januari, tot re serve-kapitein bij het 4de regiment, kapitein Hoogeboom, voornoemd; is aan II. Vossenaer, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie le Breda, tevens commissaris van Rijkspolitie pnder dankbe tuiging BINNENLAND. Wetsontwerp iijwielbelasling. tot invoering van een Wetsontwerp tot regeling omtrent hef dragen der kosten van openbare verpach tingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen, met handhaving van de strijkgelden. Uitspraak van de Haagsche rechtbank in zake de giro-kwestie. r 4 BUITENLAND. V De deskundigen zijn uit Parijs naar Ber lijn vertrokken. De Fransche Kamer verwerpt de commn- nistische voorstellen ter uitstelling der finan cieele plannen. Het Engelsche Koningshuis en de Labour- regeering. De Engelsche spoorwegstaking is geëindigd De hoofdbesturen der samenwerkende zcndingscorporalies hebben ter vervulling van de tweede vacature lot Zendingsdi rector benoemd mr. J. M. J. Schepper, Zendings consul met verlof, die deze benoeming heeft aangenomen. Besloten is, voorloopig nog niet in de. derde vacature tc voorzien. Gistermiddag gedurende dc filmbeurs tc Amsterdam is een vergadering gehouden van directeuren van bioscooptheaters uifc het Zuiden. Met algemecno stemmen is een motie aangenomen, waarin wordt geprotes teerd tegen dc modedeolingen van de zui delijke burgemeesters, als zouden do bios coopdirecties aldaar de filmkeuring in het Zuiden zonder meer hebben toegejuicht en waarin zij verder ovenals do bedrijfsafdce- ling van filmverhuurders principieel zich uitspreken tegen betaling van de kosten van de keuring door het bedrijf, hoewel zij gaarne in elk opzicht hun medewerking willen vcrleencn aan ccn filmkeuring voor het Zuiden. Do vergadering keurde ten slotte de maat regelen goed, dio het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond hoeft geno men om dc levering van films van 1 Febru ari af stop te zetten voor de betrokken 18 gemeenten, voor zoover de besturen dier gemeenten vasthouden aan het systeem, dat dc kosten van dc keuring op het bios coopbedrijf moeten worden afgewenteld. Ingediend is een wetsontwerp, dat de strekking heeft, don op 6 Oct. 1923 afgeloo- pen termijn, gedurende welken, krachtens art. XV van de wet van 20 Mei 1922, geen subsidie wordt verleend ten behoeve van lioogere burgerscholen cn gymnasia, die na 6 October 1921 zijn geopend, tot een nader bij dc wet tc bepalen tijdstip tc verlengen. Ingediend is een ontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen. Het ontwerp heeft dezelfde strekking als het ontwerp van wel, dat op 12 Juli 1923 door de Eerste Kamer is verworpen, behou-i dens handhaving van de strijkgelden. Volgens de Dienstorders vloeien 1 Maart bij liet staalbedrijf der posterijen, te legrafie cn telefonie af: 20 directeuren, voortgekomen uit den commies-lilulairrang, 1 buitengewoon geëmployeerde bij den post dienst, 12 comraiczen-lilulair, 9 adjunct-com miezen, G1 assistenten, 20 conducteurs der brievenmalen, 7 hoofdbestellers; bovendien nog een groot aantal kantoorknechts cn be stellers. Bij de administratie der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen zullen voorlaan de niet vergelijkende examens ge splitst afgelegd kunnen worden en wel het ontvangersexamen in 2 deelen; hot verlicht ontvangersexamen in 5 deelen; het verifi- cateursexamen in 3 deelen; het kommies- verificaleurs-examen in 3 deelen; het examen vcor kommies le klasse in 2 dee len en dat voor adjunct-commies in 2 deelen Het niet vergelijkend examen voor rijks- klerk wordt niet gesplitst. Blijkens de memorie van antwoord in zake Hoofdstuk I der Staalsbcgrooting waren op 1 Januari j.l. bij het Bemiddelingsbureau van het Departement van Financiën inge schreven: 1794 wachtgelders, behoorend lot het burgerpersoneel, en 1680, behoorend tot het militair personeeltotaal 3374, waarvan op dat tijdstip weder waren geplaatst: in pu- blickcn dienst: 457 burger-wachtgelders en

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1