No. 19595. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Januari. Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. DE FUNCTIES DER HUID. GEMENGD NIEUWS. Bezuiniging op deu landbouw* voorlichtingsdienst. liet Kon. Ned. Landbouw-Comilé heelt aan den Directeur-Generaal van den Land bouw geschreven: In het rapport van onze organisatie aan de Tweede Kamer betreffende de Staatsbe- grooting voor Landbouw, hebben wij met na druk betoogd, dat' wij incidenteelc bezuini ging op den iandbouwvoorlichlingsdienst, zonder voorafgaand overleg met do betrok ken landbouworganisaties, afkeurenswaardig achten en dat wij meenen, dat, wanneer be zuiniging op den Iandbouwvoorlichlings dienst inderdaad onvermijdelijk is, zulks dient te geschieden naar een vooraf, in over leg met de organisaties opgemaakt plan. Daarbij zat dan tevens kunnen worden na gegaan, in hoeverre sommige onderdeelen .van dezen tak van Staatszorg een meer of minder ingrijpende reorganisatie behoeven. Nu evenwel de plannen tot bezuiniging op den landbouwvoorlichtingsdienst in een ver der stadium zijn gekomen, meende ons co mité ens tot u te moeten wenden met het verzoek, aan het bij deze bezuiniging betrok ken departementshoofd of de departements hoofden, kenbaar te maken, dat wij voorals nog deze voorgenomen bezuiniging niet an ders dan in lioogo mate ongewcnscht kunnen beschouwen. Door deze bezuiniging toch worden de meest vitale belangen van den landbouw ten sterkste benadeeld. Dat de Nederlandsche landbouw en veeteelt een hoog peil van ont wikkeling hebben bereikt, is een niet te ont kennen, integendeel een dankbaar te erken nen feit. Dal wil evenwel niet zeggen, dat ieder landbouwer of veehouder, zonder stel selmatige voorlichting, do productiviteit van zijn bedrijf zoo hoog mogelijk zal weten op te voeren. Da ervaring heeft integendeel gdleerd, dat van den voorlichtingsdienst, in samenwer king met de landbouworganisaties bij voort during het initiatief moet uitgaan voor de maatregelen, welke kunnen leiden tot een grooter voortbrengingsvermogen van den bo dem of veestapel. Daarmede wordt niets ten nadeele gezegd van die landbouwers of vee fokkers, die op het gebied van de landbouw productie, alsmede in de landbouworganisa ties, een leidende rol spelen. Maar naast deze personen wordt een betrekkelijk groot aantal landbouwers en veehouders aangetroffen, die een voortdurende aanwijzing van de zijde der landbouw-organisalies en den voorlich tingsdienst behoeven van de middelen, welke tot hoogcre productiviteit kunnen lei den. Waar nu het verkrijgen van de hoogst mogelijke opbrengst van onzen bodem en on zen" veestapel niet' alleen een landbouwbe lang, maar ook een gemeenschapsbelang is, en waar het op economische wijze verhoo- gon van die opbrengst een der middelen is, waardoor de huidige crisis zal moeten wor den overwonnen, daar meent ons comité, dat bezuiniging op den voorlichtingsdienst vai den landbouw wellicht gedurende zeer korlm tijd een uiterst kleine vermindering van uitgaven kan opleveren, maar spoedig tot blijvende zeer groote vermindering van de inkomsten zal moeten leiden. Op grond van het bovenstaande verzoekt ons comité u met de grootst mogelijke klem, op te komen tegen bezuiniging op den voor lichtingsdienst voor den landbouw, zoolang niet in overleg met de landbouworganisaties nagegaan is, of wellicht door een andere or ganisatie van dien dienst bezuinigd kan wor den, zonder dat daardoor de meest vitale be langen van den landbouw ernstig benadeeld worden. De schoolplichtige leeftijd. Bij Kon. besluit van 19 dezer is, uit over weging, dat het wenschelijk is den leeftijd, waarop de kinderen tot een school voor ge woon lager onderwijs mogen worden toege laten, met één jaar op te schuiven, bepaald: Art. 1 van Ons besluit van 13 December 1020 no. 37, gewijzigd bij Ons besluit van 1 October 1921 no 61, wordt gelezen als volgt: „De kinderen, die lot een school voor ge woon lager onderwijs worden toegelaten, moeten bij het begin van het schooljaar of van den schoolcursus den leeftijd bereikt hebben van zeven jaren, verminderd met zooveel lijd als de helft bedraagt van den klasseduur dier school. Onder schooljaar of schoolcursus wordt verstaan de in het leer plan der school vastgestelde klasseduur." Nijverheidsonderwijs. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer Van Zadelhoff, betreffende den datum van inwerkingtreding (1 Januari 1923) van het Kon. besluit van 1 Juni 1923, houdende regeling o.a. van salarieering en de rechtspositie der leeraren bij het nijver heidsonderwijs: 1. Is het juist, dal hel Kon. besluit van 4 •Tuni 1923, regelende o.a. do salarieering en rechtspositie der leeraren bij het nijverheids onderwijs, wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1923? 2. Is het juist, dat ten gevolge hiervan een aantal leeraren moeten terugbetalen hetgeen zij volgens de regelen, vastgesteld op 1 Juni 1923, te veel, doch volgens de daarvóór gel dende bepalingen rechtens hadden ontvan gen voor diensten, vóór 4 Juni 1923 vervuld? 3. is het juist, dat leeraren, vóór 4 Juni 1923 ontslagen, die volgons de toen geldende regeling recht op wachtgeld hadden, op hun verzoek om uitkeering van dit wachtgeld worden verwezen naar het Kon besluit van 4 Juni 1923, waardoor dit recht hun zou zijn ontnomen? 4. Zoo ja, is de Minister dan niet van oor deel, dat in dezen tegenover de betrokkenen een onrechLszatigo daad is gepleegd, die zoo spoedig mogelijk dient hersteld te worden? heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. Bij rondschrijven van 18 October 1923, afdeeling Nijverheids- en Handelsonderwijs, heeft de ondergeteekende aan school- en ge- meeqlebesluren bericht, dat van belangheb benden niet behoefde teruggevorderd te wor den het ten gevolge van de te late verschij ning van dit Kon. besluit over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1923 even tueel te vele uitgekeerde salaris aan over uren en toelagen. 3. Aan directeuren, leeraren en ander per soneel aan van Rijkswege gesubsidieerde nijverheidsscholen, welke vóór het verschij nen van dit Kon. besluit met recht op wacht geld werden ontslagen, wordt een wachtgeld toegekend volgens de regeling, vastgesteld bij Kon besluit van 11 Juli 1921. 4. In verband met het voorgaande beant woordt de ondergeteekende deze vraag in ontkennenden zin. Uit de textielnijverheid. Uit de comité's van actie van de uilgeslo ten, niet-georganiseerde textielarbeiders in Twente heeft zich een centraal-comité ge vormd, beslaande uit gedelegeerden van En schedé, Hengelo, Oldenzaal, Borne, Losser en Dc-nekamp. Dit comité is gevestigd te En schedé; voorzitter er van is de heer II. Smit- tenberg, aldaar, en secretaris de heer J. G. Zengerink te Hengelo. Als representant van dit comité is benoemd de heer A. B. Hom men te Oldenzaal. Het comité zal een actie op touw zetten, om in geheel Nederland steun voor de uitgestotenen, ongeorganiseerde tex tielarbeiders te verkrijgen. Bevaarbaarmaking van Rijn en Lek. Op initiatief van de Kamer van Koop handel te Arnhem is gistermiddag aldaar een vergadering gehouden van belangheb benden bij de tot-stand-koming van een verceniging tot veri>etering van de bevaar-» baarheid van Rijn cn Lek. Deze vergadering was zeer druk bezocht. Zij werd o.a. bijgewoond door baron Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Eersto- Kamer, jhr. S. van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland, met verschil lende leden van het provinciaal bestuur en den griffier der Staten, den hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat, den heer Witteveen, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, als vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat. De heor Witteveen is in het bijzonder belast met het toezioht op de rivieren Rijn en Lek. Verder waren tegenwoordig vertegen woordigers van verschillende gemeentebe sturen en belanghebbende particuliere maatschappijen. De vergadering werd gepresideerd door don burgemeester van Arnhem, mr. Do Mionoby. Spr. bracht ter sprake, of de vergade ring do oprichting van een vereeniging als door hem te voren geschetst gewenseht achtte. De vergadering beantwoordde deze vraag bevestigend. - Daarna werd besloten, dat alle aanwezigen als lid zullen toetre den, mits niet binnen veertien dagen, het tegendeel wordt meegedeeld. In afwachting van do vaststelling der statuten, werd bepaald, dat de minimum contributie zal bedragen voor gemeenten f 25, voor handelaren en industrïeelen f 10 por jaar. Do vergadering keurde goed, dat het bestuur t.z.t, tot benoeming van een tech nicus zal overgaan. De heer v. d. Molen, burgemeester van Renkum, aohtte het gewenseht, dat, voor dat de benoeming geschiedt, overleg wordt gepleegd met het Departement van Water staat. Immers zonder de medewerking van het Departement zal de deskundige moest al hulploos staan en wanneer later plan» nen, teekeningen en ontwerpen worden ge maakt, zonder eenige medewerking van het Departement, zou dit misschien tot al lerlei moeilijkheden aanleiding kunnen ge. ven, die een goede afwikkeling van de zaak niet bevorderen en dio sleohts aanleiding kunnen geven tot conflicten van mcenln- ger». De mogelijkheid ls ook niet uitgesloten, dat het Departement reeds dadelijk oen ambtenaar beschikbaar kan stellen, dio zoo veel mogelijk zijn medewerking kan rer- leenen. De vcoTzattor zeldc, dot het bestuur met dezen wenk rekening zal houden. Besloten werd, dat het voorloopig comi té zal bestaan uit zeven personon, waarin door de vergadering dadelijk werden be noemd: als voorzitter, mr. Do Moncby, burgemeester van Arnhemmr. J. Huges, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabriekon voor Arnhem en Omstreken, als secretaris en als leden W. Engelberte, lid van de Kamer van Koophandel voor noemd Beukers, directeur van de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Ji Zonen te Renkum; en W. Prins, directeur van de Stoombootonderneming ,/foncordia" te Arnhem. Aan dit voorloopig bestuur werd mach tiging verleend, zich zoo noodig eenige le den te assumeeren. Aan het slot van de vergadering wees de voorzitter er nog op, dat het oen ge lukkig voorteeken is, dat, naast do vele belanghebbenden, verschillende Rijks-, pro vinciale- cn gemeente-autoriteiten door het bijwonen dezer vergadering van hun be langstelling in deze zaak deden blijken. In het bijzonder dankte hij ook den Minister van Waterstaat, dat ook deze zich dooi den heer Witteveen heeft doen vertegen woordigen. Aan öe Kamer van Koophandel bracht spr. buide, voor het initiatief dat zij go- nomen heeft, waarmee deze heeft getoond, dat zij een juist besef heeft van baar taak. De Koningin-Moeder, Prinses Juliana en de Prinses van Erbach-Schönberg heb ben gisteravond in „Diligentia", in Den Haag. het concerl van Kathleen Tarlow en Paul Frenkel bijgewoond. Mr. P. J. Troelstra, heeft, naar „Het Volk" meldt, namens de soc.-dem. Tweede- Kamerfractie, aan Engelands nieuwen pre mier Ramsay MacDonald een telegrafisehen gelukwensch gezonden. Een buitengewone algemeene vergade ring van het Kon. Ned. Landbouw-Comilé zal worden gehouden op Dinsdag 18 Maart in Den Haag. Als eenig punt op de agenda voor deze vergadering zal worden behandeld het vraagstuk van vrijhandel of bescherming, hetgeen zal geschieden door hel houden van twee inleidingen. Nadat gelegenheid zal zijn gegeven lit het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, zal de vergadering worden uitgenoodigd zich uit te spreken over de beide volgende vragen: 1 Zijn in hel algemeen beschermende rechten in het belang van ons land- en tuinbouwbedrijf? 2. (Bij ontkennehde beanlwoording van vraag 1). Is het door de wet mogelijk maken van hel nemen van maatregelen van ver weer (z.g.' represaillemaatregelen) tegen over die stalen, welke aan den invoer van onze meest belangrijke voortbrengselen ernstige bezwaren in den weg leggen, in het belang van ons land- en tuinbouwbedrijf? Bij hel stemmen over deze beide vragen zal het stemrecht uitsluitend worden uitge oefend door de afgevaardigden van de bij het comilé aangesloten organisaties, over eenkomstig de daarvoor in de statuien voor komende bepalingen. Nieltemin zal het op hoogen prijs gesleld worden, indien zooveel mogelijk bestuurs leden en leden der aangesloten vereenigin- gen ter vergadering aanwezig zijn. Bij Kon. besluit is aan den bewaar der bij het marine-etablissement te Amster dam F. J. Boon de eeremedaille, in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, verleend. Op 8 en 9 Februari a s. zal te Amster dam een congres van den Nederlandschen Bond van autobusdienslondernemers gehou den worden. Op het programma staat o.m. een inleiding van den heer G. J. Bosch, te Hilversum, over de oprichting van een Maatschappij, met een voorloopig kapitaal van f 1,000.000, tot financieelen steun aan en stabilisatie van de bestaande autobus dienst-ondernemingen. In verband met dit laatste onderwerp zal eveneens worden be handeld do verzekering, ten behoeve van het autobusbedrijf. In de buitengewone algemeene verga dering van den Nederlandschen Aannemers- bond, gistermiddag in „Parkzicht", te Am sterdam, gehouden, is tot voorzitter gekozen de heer W. M. T. Thijssen. te Amsterdam, en tot secretaris do heer Wijnand van Leeuwen Jr., te Rotterdam. Tot penning meester werd gekozen de heer A. J. de Haan Jr., te Amsterdam. De Raad van Alkmaar benoemde tol directeur der Ambachtsschool en der scho len voor nijverheidsonderwijs den heer A. Fledderus, directeur van de Ambachtsschool Ie Delft. Te Rotterdam heelt, onder voorzitter schap van den heer A. N. Vaandrager, de Bond van Melkveehouders in Zuid-Holland een algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat deze spoedeischendo vergadering was belegd, omdat het zich had doen aan zien, dat er een conflict zou ontstaan met den melkhandel, daar deze, volgens infor matie door het hoofdbestuur, weigeraohlig was gebleken, tot verhooging van den melkprijs over le gaan. Een verhooging van minstens een cent per liter was, naar het oordeel van het hoofdbestuur, gerechtvaar digd met het oog op de huidige zuivelposi- tie en noodzakelijk vanwege de ongunstige productie-omstandigheden. Meegedeeld werd, dat de vergadering aan deze verhooging van minstens een cent niet gebonden wa3 en vrijelijk haar standpunt kon bepalen. Meerdere leden waren van mcening, dat de verhooging 2 cents behoor de te zijn en dat reeds voor eenige weken een verhooging doorgevoerd had moeten worden. De voorzitter antwoordde, dat het H. B. de zaak eenigen lijd had afgewacht, omdat men onder de beslaande omstandig heden de kans van slagen verzekerd wilde weten. Als zijn persoonlijke meening gaf spr. te kennen, dat een cent voorkeur ver dient boven oen verhooging van twee cenls, omdat in het eerste geval de lo stellen prijs langer gehandhaafd zal kunnen blijven. Voor de verhooging van een cent behoefde geen slrijd gevoerd te worden, omdat alle vooraanstaande personen in den melkhan del zich daartoe telefonisch bereid hadden verklaard en er reeds toe zijn overgegaan. Verscheidenen voelden zich aangetrok ken om zich lot deze vorhooging te beper ken. De meerderheid der vergadering stelde zich ten slotte op dit standpunt. Uitvoerig werd verder gediscussieerd over de wenschelijkheid om het mond- en klauwzeer le schrappen van de lijst van be smettelijke veeziekten. Algemeen was men van meening dat de Bond zich hierin voor loopig geen partij had tc stellen. De meer derheid verklaarde zich ten slotte tegen schrapping. Op vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende hef voorbijgaan van een luitenant-kolonel der Infanterie bij de legcr- promotie van 1 October 1923: lo. Is het juist, dat bij de legerpromolie van 1 October II. een luitenant-kolonel der infanterie voor een hoogere functie door jongeren in anciënniteit is voorbijgegaan, terwijl hij aan al de bepalingen van de wet van 9 Juni 1902 voldec-d? 2o. Mocht deze vraag ontkennend worden beantwoord, wil de Minister dan mededec- len aan welke bepalingen van bovenge noemde wet niet werd voldaan? 3o. Wordt de eerste vraag bevestigend be antwoord, op welken grond is dan afgewe ken van het laatslc lid van artikel 1 der meergenoemde wet? luidt hol antwoord van den Minister van Oorlog: Het is juist, dat bij do legerpromolie van October 1923 een luitenant-kolonel der in fanterie voor een hoogere functie is voor bij gegaan door jongeren in anciënniteit, doch daarbij is aan de bepalingen van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902 in geen enkel opzicht te kort gedaan, omdat evengenoemde wet de bevordering van hoofdofficieren niet verplichtend stelt, doch in artikel 15 bepaalt, dat de bevordering slechts bij keuze plaats heeft. In het hierbedoelde geval is als steeds rekening gehouden met alle factoren, die bij een keuze-bevordering in aanmer king komen en is met hel oog op de leger belangen de leeftijd van den betrokken lui tenant-kolonel aanleiding geweest hem niet tot de meest geschiklen te rekenen. De Minister van Financiën brengt in do „Sts-Ct." ter kennis, dat de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vlecsch in haar vergade ring van 23 dezer do in do wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 100. Paarden- en ander vleesch .versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende Februari zal mitsdien het invoer recht voor de hierboven bedoelde vlcesch- soorlen bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waardon. RECLAME. Op ieder der zeven millioen poriën der mensehelijke huid rust een laak, waarvan hare gezondheid en schoonheid voor een groot gedeelte afhankelijk is. Indien gij ver stopping der poriën niet voorkomt, dan houdt gij de vervulling dezer taak legen en loopt gij veel kans een leelijke kleur, ja misschien wel last van huiduitslag le krij gen. Ga daarom bij de keuzo van de zeep voor Uw dagelijkscu toilet oordeelkundig te werk; gebruikt geen ordinairs zeopen, die meestal een overmaat van alkalische zou ten bevatten, en dientengevolge Uw huid droog en ruw maken. Een absoluut zuiver product bezitten we in de Recal-zcep, aan welker fabricatie de moest mogelijke zorg wórdt besteed. De eigenschappen dezer zeep prikkelen de huid lot grootere werkzaam heid, en hergeven haar met de gezond heid, hare natuurlijke schoonheid. 35 ets. 6702 De volgende week zal op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag het 3lrand aan Scheveningen tot Kat wijk onveilig zijn wegens schieten met ge schut. Toen dezer dagen een mak#- laar in diamant op de Beurs voor den Dia manthandel te Amsterdam ccn partijtje wilde verkoopen, presenteerde hij dit ook aan een Beurslid, die dit partijtje onmid dellijk herkende als zijn eigendom, dat hij ongeveer vier weken te voren in het Beurs, gebouw had vorloren. Hij vroeg daarop den makelaar, zich met hem te vervoegen bij den directeur der Beurs, mr. J. E. Hil- lcsura, die het partijtje cachcteerdo en ccn verdei- onderzoek instelde. Daaruit bleek, dat de makelaar de diamant ten verkoop had meegekregen van don chef van de safe van befc in het Beursgebouw gevestigde bijkantoor der Incasso-Bank, die beweerd had, dat het partijtje behoorde tot den boedel van een overledene. Evenwel kwam vast te staan, dat de portier van do Incas so-Bank de diamant gevonden had cn daar van aan den bedoelden chef mededeeling had gedaan, waarop dezo op zioh had ge nomen, voor hem dit partijtje to verkoo pen. Na een bespreking tusschen het be stuur va:i dc Beurs voor den Diamanthan del en de directie der Incasso-Bank zijn de chef en do portier op staanden voet ontslagen. Op verschillende plaatsen in het Beursgebouw, o.a. ook bij den ingang van de safe, is aangehecht een uittreksel uit het Beursreglement, volgens hetwelk geld, geldswaarde of goederen, die in het Beursgebouw gevonden worden, bij de directie moeten worden gedeponeerd, on dat, indien de eigenaar zich niet aanmeldt, na verloop van drie jaar de opbrongsb voor de helft der waardo aan den vinder en voor de andere helft aan do Beurs ten goede komt. (,,Hbld.") Gistermidaag to half v ij 1 werd de brandweer gealarmeerd voor oen binnenbrand in de Kinkerstraat, in per ceel 33, in welks benedenverdieping een slagerij is gevestigd, terwijl de eerste cn de tweede verdieping elk door tweo gezin nen bewoond werden. Toen de brand weer ter plaatso was, bleek het van een binnenbrand een uitslaande brand te zijn geworden; vooral op de eerste verdieping woedde het vuur fel en het had toen ook reeds de tweede verdieping aangetast. Reeds onmiddellijk bij het begin van den brand hadden alle bewoners zioh in veilig heid kunnen stellen. Do brandweer tastte de vlammen aan met veel materiaal, maar weldra sloegen zij ook uit de kap van het huishet duurde ongeveer drie kwartier, voordat men den brand, die een tamelijk kwaadaardig karakter droeg, meester was Het heelo huis was toen vrijwel uitgebrand behalve de gelijkvloerscho verdieping, wel ker bewoner echter, vooral in zijn woning achter zijn slagerswinkel, veel waterschade heeft. Het gewone onderzoek naar dc oor zaak van den brand had onmiddellijk het vermoeden van kwaadwilligheid en opzet doen rijzen tegen de bewoonster van één hoog achter, een 47-jarige gehuwde vrouw, die met haar buren in aanhoudende onmin leefde. Dit had ook in den loop van dezen middag een nogal felle uiteenzetting van wederzijdsche grieven ten gevolge gehad. Na afloop daarvan had de vrouw zich in haar woning bogeven, en kort daarna had zij zelf het eerste brandalarm door het huis gegild. Aanvankelijk gaf zij aan de politio op, dat de brand onstaan was, door dat, terwijl rij bezig was vet te smelten, de vlam In de pan was geslagen, maar het duurde^ niet lang of -zij moest bekennen, dat zij den brand bad aangestoken, om zich op haar buren te wreken. De brand stichtster is fn hechtenis genomen. B ij do in het Oranje IIo l e 1 le Bergen gehouden veiling van het land goed „Het Russenduin" te Bergen-aan-Zee, van wijlen den bekenden phiianlhroop P. W. Janssen, kwam dit kasteel, met garage# en slallen en 13 H. A. duingrond in bod ié slaan op een bedrag van f 20.700. Aanleg en opbouw vorderden een bedrag van f600.000. Voor vijf jaren kwam het gebouw gereed; het kwam loan wegens hel over lijden van den heer Janssen direct in vei-, ling. Een en ander werd destijds door de fa milie opgehouden voor I 350 000. Dinsdag 29 Januari a.s. heeft de afslag plaals. In verband met de inbeslag neming gedurende de laatste weken van een paar valsclie rijksdaalder, voorzien van het jaartal 1872 cn de beeltenis van Willem III, waaraan het randschrift ont brak. zijn Woensdag te Dordrecht, naar: de» ,,Dordr. Crt" meldt, naar het hoofd bureau van politie overgebracht C. v. B., huisvrouw van P. M. R., de kopergieters O. W. van do W., H. van do W. en H. van de W. Zij worden er van verdacht valse he rijksdaalders als echt te hebben uitgege ven of to hebben doen uitgeven, alsmede de rijksdaalders te hebben vervaardigd, hoewel stoffen en instrumenten daartoo ten huizo van de verdachten niet zijn ge vonden. H. v. d. W. zou, nadat hem be= kond was geworden, dat do politio onder-» zoek deed, een en ander, dat voor het ver vaardigen van die geldstukken zou zijn ge-8 bruikt, hebben opgeruimd; een dergelijke verklaring werd althans door een der ver dachten bij de politie afgelegd. Heb vier tal i's ter beschikking van den officier van justitie gesteld Uil Wagoning en wordt g e- meld: Als gevolg van den hoogen stand van het water op den Rijn is te Renkum de gierpont uit de vaart genomen. Alleen voet gangers worden per roeiboot overgezet. Naar „De Avondpost" v e r- neemt heeft de alg. secretaris van het Ned, Trekpaardenstamboek bericht ontvangen van de directie van den Landbouw, dat de invoer van 3000 zware paarden uit ons land door de Duitschc rogeering is toegestaan. not „Nederl. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen weck naar Engeland zijn verscheept 1,033,600 eieren. Kwakzalver ij met muziek. Het bestuur der Ned. Toonkunslcnaarsvcree- niging heeft in een circulaire het publiek, en in het bijzonder de ouders gewaarschuwd voor een gevaar, dat in den laatsten tijd on rustbarende afmetingen heeft aangenomen, n.l. de kwakzalverij op het gebied van mm ziek-ondcrwij9. Het onderwijs in de muziek wordt niet door de wet beschermd. Bijgevolg is er sleeds een aantal onbevoegden geweest, dio door hun minderwaardige practijken ernstig na deel toebrachten aan de ontwikkeling van muzikale talenten, den smaak hebben be dorven en het algemeene peil der muziekbe oefening hebben ondermijnd. Sedert eenigen tijd is dit kwaad schrikbarend toegenomen. Allerlei oorzaken, voortkomende uit den al- gemeenen nood der lijden, brachten velen er toe, geld te willen verdienen met muziek^ lessen, onverschillig of zij al dan niet de be voegdheid daartoe bezaten. Dagelijks bevat ten de dagbladen annonces waarin de prach tigste resultaten worden beloofd voor een mi-i nimum-honorarium. Een andere, veel voorkomende ongerecht lighcid beslaat hierin, dat iemand lessen aanbiedt op een ander instrument dan waar voor hij een diploma heeft en zich niettemin eenvoudig „gediplomeerd" noemt. Men vtage du9 het diploma ter inzage. Het bestuur der Ned. Toonkunslenaarsver- ecniging wenscht met den meesten nadruk tegen deze misbruiken te waarschuwen. Het wijst er op, dal het onderwijs in do eerste studiejaren vooral van groot belang is, want wat in dien tijd bedorven wordt, is later slechts met veel moeite, soms zelfs in het geheel niet meer te herstellen. Ook de smaak voor goede muziek moet ontwikkeld worden, dc ontvankelijkheid voor de echte muzikale schoonheid. Er moet een publiek worden aangekweekt, dat ge leerd heeft, hooge cisclien te stellen, en niet met halfheid tevreden is. Het algemeene peil der muziekcultuur inag niet omlaag worden getrokken. De Ned. Toonkunslenaarsverceniging heeft door haar examens getracht, iets bij le dra gen tot verwezenlijking dezer idealen en het onderwijs le verheffen. Andere vereeni- gingen, de conservatoria en groote muziek scholen beoogen hetzelfde doel. Laat dit dan voor het publiek een aanwijzing in de goede richting wezen. Men late zich bij de keuze van geschikte leerkrachten slechts leiden door betrouwbare gegevens, hetzij het bezit van een diploma van algemeen erkende waarde ol door onmiskenbaar gunslige re sultaten. Maar nooit en onder geen voorwaarde geve men gehoor aan schoonschijnende, maar be- driegelijkc aanprijzingen van onbevoegden, aan kwnkzalverachtige aankondigingen. Langer, niet grooter. Na- poloon I was, zooals bekend is, klein van postuur. Op zekeren dag met een zijner generaals in de bibliotheek zijnde) wildo hij een boek nemen, maar kon het niet be reiken. De generaal, het» ziende, nam het boek uit de kast en gaf bet den Keizer, zeggende: ,,Ik ben grooter dan u." Napoleon, die over een groote slagvaar digheid ook in zijn woorden be.sohikte, zeide„Grooter niet, maar langer."

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9