JOH. GEUÏËNBEEK, OPRUIMING &mm VAN DE WEEK. Huis-, Kino's- en Projectie-lantaarns Begrafenis-Onderneming TELEGRAMMEN. Vrijdag. ,,Phébe": Broeder De Jong Kwartier vóór 8 uur. Sladszaal Lozing i tel lichtbeelden over „Blue Band". Kwartier over 8 uur. Sladszaal (foyer): „Dar Ring des Nib'e- lungen". 8 uur. VolksgebouwHerdenkiugsvergadering Comm. Partij Lcqïd. Zaterdag. Schouwburg Voorstelling van „Litleris Sacrum". Kwartier vóór 8 uur. Sladszaal (foyer): Gezellige bijeenkomst mannenzangver. „Kunst na Arbeid". Half- negen. Sladszaal Protestmeeting afd. Leiden S. D. A. P. en Leidsche Bcstuurdersbond. 8 uur. ,/Zomerzorg" Concert Haagsch Acror- deen-kwartet „Orpheua". 8 uur. Zondag. Dansacademie Nieuwe-Rijn: Dansavond van den heer S. P. Wielinga. Van 8 tot 10 uur. „Jeruül" (Middelelegracht 3) Samenkom- sten te 10 en te 7 uur. Schouwburg: Rotterdamsch Hofstad-Toc- neel. „Beatrijs". 8 uur. Sladszaal (foyer) Dansavond von den heer W. F. van Wijk. Van 8 uur tot halfelf. Volksgebouw: Hellmau en Van Leeuwcu. 8 uur. Volkshuis Concert. 8 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop", Hoogcwoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdsg- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's \Voensdag9 en 's Zaterdags mntinée te 2 uur. Dansinstituut Steenstraat 2: 'b Woens dags van 8 tot 10 en 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. Volkshuis: Bazaar ten bale van het Volkshuis. Van 29 Januari lol 1 Februari. „Rejo-theater": Tentoonstelling van won- dermcnschen. Van 2 tot 11 uur. Hoofddorp, Iiotel „De Landbouw": Nat. Pluimvee-tentoonstelling. 25 Jan. van 9 tol 9 uur en 26 Jan. van 9 tot 7 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Januari waargenomen door do apotheek van den heer H J M. Prooi, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. RECLAME. t 724 - Breestraat 79 Des avonds heelt de IC. O. O. S. B. onder leiding van zijn voorzitter, den heer P. J. Berlemon zijn jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden. In zijn openingswoord heelt de lieer Ber lemon herinnerd aan de moeilijke tijden, welke o.a. door afvloeiing ongeveer 90 leden doden te loor gaan, hoewel het aan den an deren kant tot verheuging strekt, dat het getal inschrijvingen voor do wedstrijden grooter is dan daarvoor. Uit het door den secretaris, den heer II. B de Vries uitgebrachte jaarverslag stippen wij aan, dat het ledental momenteel 270 bedraagt. Omtrent het verleenen van sub sidie is het verslag zeer pessimistisch ge stemd, al was het alleen maar hierom, dat in het afgeloopen jaar f 200 minder werd ontvangen dan een jaar te voren. liet linancieel overzicht van den pen ningmeester gewaagt van een batig saldo van 1 1275. De contributie werd vastgesteld op GO ct. per lid per kwartaal. De vergadering liet aan het bestuur de beslissing over, waar het volgende wapen- feest zal worden gehouden. De lieer Berlemon werd als voorzitter hcrko7.en, evenals het technisch lid de heer Van Deurscn. Met hel oog op het feit, dat de laatste laren de marine-onderoficieren op de wed strijden van den K. O. O. S. ontbraken, zal getracht worden dit contact te herstellen. BOKSEN. Te wachten wedstrijden. Begin Maart zal te Berlijn een wedstrijd plaats hebben tusschen Breilenstrater en Ted ICid Lewis. Sportwereld meldt, dat de wedstrijd Firpo- Erminio Spalla is vastgesteld op 21 Februari te Buenos Ayres. Spalla ontvangt voor de zen wedstrijd 200.000 liro. Den lOen Fe bruari bokst de Italiaan tegen den Ameri- kaanschen zwaargewicht Lodge, waarna hij in Juli te New-York Harry Wills zou ont moeten. SCHIETEN. Vogelschieten te Lisserbroek. Woensdag had te Lisserbroek het vogel schieten weer plaats, waaraan 21 schutters deel namen. Do uilslag hiervan is: le vogel le groep: Bout, J. G. van Noort te Warmond; 1. vleugel, M. v. d. Stelt te Lisserdijk; 2. vleu gel, G. Hoogendijk le Haarlem; staart, J. G. van Noort te Warmond; vlag en kop verloot. 2e Vogel: Bout, W. v. d. Berg le Baarn; 1. vleugel, W. van Beek, te Lisse; 2. vleugel J. G. van Noort te Warmond; kop, J. Bona- rius te Velzen; staart, D. Been le Lisse; vlag, J. Duivenvoorden te Noordw.hout. 3e Vogel: Bout, J. Bonarius te Velzen; 1. vleugel, M. v. d Stelt te Lisserdijk; 2. vleugel, verloot; staart, W. van Beek te Lisse; kop, J, Meiman te Vijfhuizen; vlag verloot. ie Vogel: Bout, J. Duivenvoorden te Noordw.hout; 1. vleugel, M. v. d. Stelt te Lisserdijk; 2. vleugel, verloot; staart. W, van Beek te Lisse, kop. J. Meiman le Vijf huizen; vlag verloot. 2e Groep: le vogel. Bout, J. van Leeu wen te Lisserdijk, 1. vleugel, J. de Bruin le Lisserdijk; 2. vleugel, A. Wijnhout te Lis serdijk; kop, J. van Leeuwen te Lisserdijk; staart, W. de Bas te Lisserdijk; vlag, II. A. v. d. Berg te Noordw.hout. 2e Vogel: Bout ,W. de Bas le Lisserdijk; 1. vleugel, J. de Bruin le Lisserdijk; 2. vleu gel, J. Iloogervorst le Noordw.hout; kop, C. Clemens le Lisserdijk; slaart en vlag ver loot. 3e Vogel: Beul, W. de Bas te Lisserdijk; 1. vleugel, W. de Bas le Liserdijk; 2. vleu gel, J. de Bruin te Lisserdijk; slaart, J. de Bruin te Lisserdijk; vlag, H. A. v. d. Berg te Noordw.hout; kop verloot. GYMNASTIEK. Kon. Ned. Gymn. Verbond. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Koninklijk Nederlandsch Gymna stiek Verbond zal gehouden worden op 23 Maart a.s. te Amsterdam. Gelijk bekend mag boeten, slaan er drie zeer belangrijke punten op de agenda, namelijk verkiezing van een voorzitter, voorstel tot contributie-verhoo- ging, en samenstelling redactie „Het Turn- blad" RECLAME. Restaurant „SÜ8SSE" Z.ATE!ï!?A« c» ZO Ai AG: EL MER SPYGLASS, Kagerzanger begc'eid door .JAZZ-8ANE5-ORCHEST 6736 DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald schijnt vlug te willen werken. Thans verluidt toch reeds, dat hij belang rijke stappen deed op het terrein der huitenl. politiek. Benes, de Tsjecho-Slowaksche pre mier, die te Londen was in verband met de hulpverleening aan Hongarije op den voet van die aan Oostenrijk, is thans te Parijs en het laat zich aanzien, dat Mc Donald met hem is overeengekomen, dat Benes, die het vertrouwen van Poincaré bezit, den Fran sehen premier zal polsen over de mogelijk heid de hangende kwesties tusschen Londen en Parijs uit den weg te ruimen. Naar het schijnt beslaat het voornemen, eventueel de hulp van den Volkenbond hierbij in te roe pen. Voor Benes is deze rol van bemiddelaar niet vreemd, gelijk men weet. Een andere stap van Mc Donald betreft de politiek legenover Rusland. Het parle mentslid O'Grady zal tot gezant te Moskou worden benoemd. Hij heeft sedert de revo lutie daar herhaaldelijk vertoefd, terwijl hij voorts te Kopenhagen met Litwinof destijds de uilwisseling van wederzijdsche krijgsge vangenen tot een goed eind wist te brengen, In liet Foreign Office heeft hij een langdu rig onderhoud gehad, waaruit wordt afgeleid, dat de onderhandelingen waarin O. Grady natuurlijk een groot aandeel zal hebben, spoedig zullen beginnen. Naar het schijnt, is de groote kwestie geweest, of men eerst zou vaststellen, welke eischen Engeland ten op zichte van Rusland kan laten gelden, ten einde van de mate van vervulling daarvan of liever van de bereidwilligheid tot vervul ling, de erkenning afhankelijk te maken, dan wel, dat men in de eerste plaats tol er kenning zal overgaan om dan langs diplo- matieken weg het herstel van geleden schade le eischen. Het feil van het onderhoud tusschen O. Grady en Eyre Crowe wijst er op, dat ver moedelijk de laatste weg zal worden inge slagen. En juist trekt sovjet-Rusland zich uit Frankrijk terug, men zie onder het hoofd Frankrijk I In kringen die in contact slaan met den Volkenbond zegt men dat Mac Donald Lord Parmoor heeft uitgenoodigd namens Groot- Eritannië zitting te nemen in den Raad van den Volkenhond in de plaats van Lord Cecil die dit voor de vorige regeering gedaan heeft. Lord Parmoor die in het nieuwe kabinet als president van den geheimen raad optreedt, is een autoriteit op kerkelijk recht en tevens een ijverig voorstander van den Volkenbond. Bovendien heelt hij een actief aandeel ge nomen in verschillende bewegingen voor het herstel van Europa vooral in verhand met zijn lidmaatschap der actie tot bestrijding van den hongersnood in Rusland. Voorts heet het, dat de Engelsche gezant D'Abernon le Berlijn, die reeds herhaalde lijk den wensch heelt te kennen gegeven als zoodanig af le treden, thans verlof zal krij gen om op zijn post te worden vervangen door den bekenden journalist Massingbam, den vroegeren hoofdredacteur van het week blad „The Nation", die kortgeleden overging tot de Labourpartij. De Vereeniging van Engelsche Kamers van Koophandel heeft in een vergadering te Birmingham een motie aangenomen, waar bij de regeering wordt uitgenoodigd Frankrijk en Itatië er toe te brengen een begin te ma ken met de afdoening hunner schuld aan Engeland. Men ziet, in Engeland begint men onge duldig le worden. Geheel onbegrijpelijk?. Uit Palts en Roergebied weinig nieuw». De Fransche douane in het Roergebied ia thans bezig le conslateeren hoeveel waren er tijdens het lijdelijk verzet uit het Roerge bied naar het onbezette Duitschland zijn ge zonden. Zij eischt de helft der daarvoor in betaling ontvangen bedragen. Het Saargebied wil een eigen munt gaan uitgeven. De deskundigencommissie-Dawes heelt de rapporten besproken van de sub-commis sie over de eerste maatregelen, overwogen oin de mark le stabiliseereu en de Duitsche begrooling in evenwicht te brengen. In tegenstelling met wat in de pers is be richt, heeft de cominissie-Dawes besloten, het plan-Schacht niet zonder meer over le nemen Zij heeft enkele van zijn voorstel len aangehouden, die zij bij het definiiicve plan zal overwegen. Schacht wordt heden le Berlijn terug verwacht. BELGIE. De Engelsche regeering heeft thans aan België het gebied overgedragen van Tisaka op den Linkeroever van de Kagera in Oost- Afrika, hetwelk een deel van het Ruanda- Urumdidistrict uitmaakt. Dit behoorde vroe ger tot Duitseh-Oost-Afrika en was bij het verdrag van Versailles onder Belgisch mandaat geplaatst. Toen in 1921 de verdee ling tusschen het Engelsch en het Belgisch mandaatgebied plaats had droeg België aan Engeland een gebied over van circa 2000 vierk. kilometers. Later bleek dat de demar catielijn dwars door het gebied von den sul tan van Ruanda liep Hierop had in den af geloopen zomer een nieuwe grensregeling plaats, volgens welke het gebied van Tisaka aan België zou toebehooren. De overdracht hiervan heeft nu op 31 December plaats gc- had. De Belgische minister van koloniën Franck heeft zich gisteren in de Belgische Kamer, toen hij deze overdracht mededeel de zeer waardeerend over deze daad van Engeland uitgelaten. Ilij noemde de over dracht een edelmoedige en rechtvaardige daad, die het eerste voorbeeld was dat een koloniale mogenheid haar grenzen wijzigt om tegemoet le komen aan (te wenschen van de inlandsclie bevolking die niet van hun stamgonoolen wenschten le worden ge scheiden. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag heelt de verorde ning goedgekeurd tol overdracht van hel inijnbczil van den Slaat aan een naamlooze vennootschap. De Saksische landdag heell hel voorstel tot ontbinding met 51 tegen 37 stemmen verworpen. Een voorstel tot verscherping van het reglement van orde werd aangeno men. Volgens een bericht uil Dresden hebben Woensdagavond in het Vogtland na atloop van besprekingen der vakvereenigingen groote rustverstoringen plaats gehad die door de communisten zijn uitgelokt. De po litic moest handelend optreden doch werd uit de menigte mei handgranaten bestookt. Een kleine afdeeliug politie werd door het gepeupel omsingeld en kon zich slechts met de wapens bevrijden. Er zijn een groot aan tal gewonden en een doodc. Te Neurenberg zijn in de afgeloopen da gen verschillende nationail-socialistische leiders gearresteerd. FRANKRIJK. Men weet, hoe sovjet-Rusland reeds dreig de om alle haudelstractaten met Frankrijk of liever Fransche handelaars al te breken. Thans is bet zoover. De economische ver tegenwoordiger der sovjet-regeering in Frankrijk, Bkobelef, die vóór een paar maanden naar Moskou vertrokken was om er het congres der vertegenwoordigers van den huitenlandschcn handel bij te wonen, is, nog vóór den afloop van het congres, naar Parijs teruggekeerd en wei om onmid dellijk, op bevel vnn do sovjet-rcgecring alle economische instellingen te liquideeren, die met de toestemming der Fransche regee ring te Parijs gevestigd waren. Alle con- trachten, dio deze instellingen hadden ge sloten met Fransche ondernemiugen, wor den opgezegd; Skobelef betaalt de schade vergoedingen die dezo contractbreuken meebrengen en over veertien dagen zullen alle Russische instellingen naar Londen zijn overgebracht. De directe aanleiding hiervoor is gewor den een vonnis van de rechtbank van de Seine, dat do Fransche firma Optorg ver plicht heeft aan de Rocnieensche firma Bouriaton een heele lading zijde terug te geven, omdat deze lading, die Optorg van de sovjet-regeering gekocht had, het in be slag genomen eigendom der Roemcensche firma was. Men ziet hoe het tusschen Frankrijk en sovjet-Rusland dus niet wil boteren, het geen de band tusschen Frankrijk en do Kleine Entente geen goed doet, daar de laatste, Zuid-Slavië vooraan, immers juist toenadering tot Rusland zoekt. Dat trouwens op de conferentie der Klei ne Entente de verhouding tot Rusland niet is besproken, hoewel die wel op bet pro gram stond is wat vreemd. Hiervoor geeft do Parijsche correspondent van de „Daily Herald", het blad der Engelsche arbeiders partij de volgende verklaring: Toen Benes, getrouw aan zijn belofte en de instructies van Poiucnré de kwestie der betrekkingen met Rusland te berde bracht, zou Pasjits, die do conferentie voorzat, een persoonlij ken brief van Milleraud hebben te voor schijn gehaald, waarin de president der Re publiek zich heftig tegen den stap ver klaarde, dien de Kleine Entente tegenover Rusland wilde ondernemen. Al wat Benes kon doen, is dat de deelne mers der conferentie beloofden de kwestie opnieuw aanhangig te maken op de a.s. bij eenkomst, die te Praag zal plaats hebben. Zou het dan toch juist zijn, dat tusschen Poincaré en Millerand tal van meeningsver- sohillen heerschen 1 ENGELAND. Aan het einde van de eerste vergadering van het nieuwe kabinet is op eigenaardige wijze afgeweken van de traditie doordat een mededeeling is openbaar gemaakt over de zaken die zijn behandeld. Verklaard werd dat voorloopig besluiten waren genomen met betrekking lot. een aantal vraagstukken waaronder de werkloosheid, de huisvesting en de landbouw en die waarbij de uit den dienst ontslagen personen betrokken zijn, zulks met het oog op een onmiddellijke ver betering in de administratie der pensioenen en het bepalen van een politiek, die zal wor den aangekondigd, zoodra het parlement weder bijeenkomt. De spoorwegstaking duurt onveranderd voort tot groot ongerief van alle bedrijven. Kans op een spoedig einde schijnt er helaas niet. ZWITSERLAND. Frankrijk heelt weer geantwoord op de taaiste Zwitsersche nota inzake de vrije zone van Savoye. Dat antwoord behelst een voorstel van arbitrage. Er beslaan echter nog verschillen van meening, o. a. over de kwesties die aan arbitrage moeten onder worpen worden en die van het hoogste be lang zijn In bevoegde kringen te Bern be schouwt men liet antwoord als volstrekt on bevredigend. HONGARIJE. De rechtbank te Boedapest heeft den af gevaardigde Ulain, dr. Sjemere, en dr. Bo- bula tot zee weken gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij een samenzwering gesmeed hebben om een opstand uit te lokken. Men zal het zich herinneren, 't was gelijk met den Hitler-Putsch in Beieren. Zij zijn ech- for in vrijheid gesteld daar zij dien tijd reeds in preventieve hechtenis doorgebracht hebben. 't Is wel een zachtzinnig vonnis! ITALIË. Na veel niet bevestigde berichten is nu toch do Kamer ontbonden. De Koning heeft het ontbindingsbesiuit geleekend. De nieuwe verkiezingen vinden op 6 April plaats. De nieuwe Kamer zal haar eerste zitting houden op 21 Mei, den ver jaardag van de Italiaans: he oorlogsverkla ring aan de centrale mogendheden. ROEMENIE. Een wetsontwerp is ingediend lot in dustrialisatie en commercialisatie van alle Staatsbedrijven uitgezonderd de spoorwegen, de posterijen en de gemonopoliseerde regie. MEXICO. De Amerikaansehe minister van Staat, Hughes, heeft de Mexicaansehe opstande lingen en hun leider, generaal Hucrta, ge waarschuwd, dat de Ver. Staten alle noo- dige maatregelen zullen nemen om den handel en vrijheid van beweging van de Amerikaansehe onderdanen ia Mexico te waarborgen. De rebellen hebben thans het beleg \an Tampico opgebroken, wat reeds eenigszins als een eikennmg van dr-ze waarschuwing is te bes'ibouweu. Naar genreld wordt, zijn de kapitein en tweo maroonisten gedood van den Amsri- kaanschen kruiser „Tacoma" die bij Vera Oruz op een rif is geloopcn en als verloren is te beschouwen. RECLAME. KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 861 7797 Uit het bezette gebied. BERLIJN, 25 Jan. (N. T. A. Draadloos). De Fransche bezettingstroepen in Dussel- dorf hebben de publicatie van artikelen over de daling der franc verboden. BERLIJN, 26 Jan. (N. T. A. Draadloos). In Lauterocken kwam het in verband met een demonstratie der bevolking tegen de se paratisten tot botsingen. De separatisten schoten blindelings in de menigte. Fransche gendarmes kwamen de separatisten te hulp en 's avonds kwamen nog Marokkaansche soldaten ter versterking. De Micnm-overeenkomst. BERLIJN, 25 Jan. (N. T. A, Draadloos)'. Volgens een mededeeling van den grootin dustrieel Kloeckener in den Pruisischen Staatsraad beloopen de bedragen der maan- delijksclie leveranties van de Rijks- en Ruhrindustrie op grond van de met de Mi- cum gesloten overeenkomst 80 millioen goud mark. DuitBchland en 'Xnid-SlaviS. BERLIJN, 25 Jan. (N. T. A. Draadloos). De Duitsche gezant in Belgrado is naar Berlijn geroepen om over de met Yougo- Slavië gevoerde onderhandelingen in zake de herslelleveringen, rapport uit te brengen. Relletjes in den Eerlijnschen raad. BERLIJN. 25 Jan. (N. T. A. Draadloos). In den Berlijnschen gemeenteraad kwam liet na het afwijzen van de communistische aanvrage om bijzondere maatregelen te tref fen voor de werkloozen tot tumultscènes. Van de publieke tribunes werden slinkbom- men geworpen, zoodat de tribunes moesten worden ontruimd. Actie der Daitsclie communisten. WEENEN, 25 Januari (V. D.). De „Tag" meldt uit Berlijn, dat de Duitsche commu nisten de laatste dagen al het mogelijke doen om hun munilievoorraden aan te vullen. De Saksische politie heeft dezer da gen belangrijke hoeveelheden springstoffen en geweren in beslag genomen, welke in een magazijn te Steinhruch lagen opgesta. peld. Gebleken is. dat de zich daar bevin- dende wapenen alle van diefstal alkomstig waren. De politie is voorbereid op een putsch der communistische arbeiders. Ze is er van overtuigd, dat in Saksen nog tal van andere geheime bergplaatsen van wapenen heslaan. Tot nog toe is alleen die te Stein hruch ontdekt. Wel zijn in verband met een en ander eenige arrestaties gedaan, doch daardoor is niet veel aan liet licht gekomen. Engeland en sovjet-Rusland. LONDEN, 25 Jan (N. T. A. draadloos). Mac Donald bracht gisteren het grootste deel van don dag door op het Foreign Olfice waar hij d; Russische kwestie met de permanente ambtenaren besprak. Volgens de „Daily News'' zal hij Rusland waarbor- gen vragen ten aanzien V3n de propaganda. De staking Engeland. LONDEN, 25 Jan. (Reuter.) Heden hebben de leden van den nalionalen bond van spoor wegpersoneel te Huil, welke zich bij de sta king hadden aangesloten, ten getale van 300, den arbeid hervat. Nog wordt gemeld, dat slakers der beide bonden in verschillende plaatsen den arbeid hervatten. LONDEN, 25 Januari. (V. 1).). MacdonaJd heeft een commissie ingesteld, welke zoó spoedig mogelijk rapport moet uitbrengen omtrent de spoorwegstaking. De dood van Lenin. MOSKOU, 25 Jan. (V. D.) Zondag a.s. ïal de begrafenis van Lenin te Moskou plaatt hebben. Talrijke delegaties uit alle deelen des lands hebben zich reeds op weg naat Moskou begeven om deze plechtigheid bij fjj wonen. j Kalinin, Kamenev en de andere leiders deï communistische partij, die onder Lenin gq- staan hebben, ontvangen nog vele telegram, men van deelneming van verschillende re, geeringen en officieele lichamen uit het hui. teniand. Ook zijn van vele vooraanstaande perso nen uit de internationale arbeidersbeweging brieven ingekomen, waarin zij zich verkla ren omtrent den toestand, geschapen door het wel verwacht, maar voor de sovjet-arbei ders, toch zoo plotseling overlijden van Lenin. De hoer Fred. Adler heeft namens dei tweede internationale een telegram gezon den van den volgenden inhoud „Ontvang mijn oprechte gevoelens van deelneming bij het overlijden van den groolen meester en werker voor de ar beiders, Lenin. Zijn heengaan is een groot verlies voor het geheele proletariaat, ook bui len Rusland". Voorts zijn een onnoemelijk aantal kran sen aan het vak.vereenigingsgebouw ontvan gen. Geen versterking van Singapore 7 LONDEN. 25 Jan. (Reuter). Volgens dS „Westminster Gazette" helt Jc repeering reeds besloten in hel belang der spaarzaam, lieid het Singapore-plan op te geven. Sovjet-Hnslcnd en het Vaticaan. MOSKOU, 25 Jan. (V. DDe „Slovence" deelt mede, dat tusschen het Vaticaan eerf* overeenkomst is tot stand gekomen, waarbij, de Katholieke geestelijkheid in Rusland za): worden toegestaan het mecrendeel uunnei r kerken te handhaven. De leider van do Ka tholieke missie is de bekende Amerikaan sehe pater der Jezuiten Walsh. Dc strijd in Mexico. LONDEN, 25 Jan. (N. T. A. draadloos). Naar uit Washington verluidt, is men aldaar in officieuze cn congreskringen van meening dat de wereldstrijd om oliebronnen de oor zaak van de onlusten in Mexico is. Volgen» berichten uit itad Mexico zouden de insur- genten achter de Britsclie oliebelangen staan en zou de regeering van Obregon de belan gen der groote Amerikaansehe petroleum- maatschappijen steunen. Om de Noordpool. OTTOWA, 25 Jan. (N. T. A. draadloos)'. Gemeld wordt, dat de Canadeesclie regee ring aan het Britsclie gezantschap te Washington verzocht heeft haar inlichtin gen te verstrekken omtrent den tocht, die Amerika door een luchtschip naar de Pool streken wil laten doen om er een grondge bied van 1 millioen vierk. mijlen te anexce- ren. Canada maakt aanspraak op groote uit gestrektheden gronds in deze streken omdat zij zoo nabij Canadeesch gebied zijn gelegen, Vorstslijke reis. BERLIJN, 25 Jan. (N. T. A. Draadloos), De Kroonprins van Italië zal 22 April a.s aan boord van het Fransche schip Sal Marco naar Zuid-Amerika vertrekken oa een rondreis van 3 maanden te maken. Ijs in de Oostzee. BERLIJN, 25 Jan. (N. T. A. Draadloos), Ten gevolge van de opnieuw ingetreden koudeperiode ligt er veel ijs in de Oostzee zoodat de scheepvaart tijdelijk moest wor den stilgelegd. Brandgevaar. LONDEN, 25 Jan. (N. T. A. Draadloos). In een nabij Tipton (Staffordshire) gele gen verlaten kolenmijn is con brand uitge broken, waa-rdooL' do veiligheid der stad wordt bedreigd. Do hoofdstraat verkeert ernstig in gevaar en verscheidene huizen zijn reeds ontruimd. Ontploffing. NEW-YORK, 25 Jan. (V.D.) Drie perso nen, een machinist cn twee stokers, zijn ten gevolge van een ontploffing van den stoom ketel van een locomotief, gedood. Toen de ochtend-express van Pittsburg naar Cleveland met een vaart van -10 mijlen per uur een tusschenstation voorbij stoom de, sprong dc stoomketel van de locomotief met een vreeselijkca knal uiteen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2