Blag geheel of gedeeltelijk vrij' te stellen. Voor wat betreft de inleggelden voor wed strijden had de H. A. V., Haarlem voorge steld om den gebruikelijken toeslag van 5 ct per persoon en per nummer te brengen op 10 cfc. Verder had zij gewenscht geacht om bij alle in 1924: te houden wedstrijden de en treebewijzen te verhoogen met 5 ct. per plaatsbewijs. Ook deze voorstellen werden goedgekeurd. Nadat de heer Hjertberg in het licht had gesteld, dat met een ernstigen wil zeer veel te bereiken is en ook, dat hij zeer optimis tisch was, althans, dat er voor pessimisme geen reden bestaat, werd medegedeeld, dat een vrijwillige inschrijving ter vergadering f 270.65 had opgeleverd. De volgende vergadering zal, met het oog op de kosten, waarschijnlijk in Utrecht wor den gehouden. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. GYMNASTIEK. /Uitvoering van „Concordia", In den loop der laatste jaren is langzaam maar zeker in ons land beginnen door te dringen het besef van een noodzakelijk in te voeren wijziging ten aanzien van het vrouwentunien. De afwijkende lichaams bouw van de vrouw eischt een andere ont wikkeling dan die, welke over het algemeen tot dusver heeft gegolden en die vrijwel overeenkwam met het mannemturneo een ontwikkeling, welke meer gericht zal zijn op de natuurlijke beweging. De heer Loges, de leider van do Hannovetrsche Muster- schule, schreef onlangs in „Het Turnblad" dat daarvoor noodig zijn „oefeningen in het strekken en buigen der spieren en ban den, bewegingen, die het geheele lichaam beïnvloeden en waarvan begin en einde zonder onderbreking door houdingen en standen in elkander overgaan." Het ia deze nieuwe richting die heel, heel langzaam aanhang begint te vinden in onze ëymnastiekwereld al zal het nog zeer veel moed to kosten om haar algemeen ingevoerd te krijgen. jVVij Hollanders, weten op het gebied dar gymnastiek eigenlijk zelf niet wat wij willen en van een bepaald stelsel ia ten onzent dan in werkelijkheid ook geen Bprake. iWlj nemén iets van het ééne sys teem, en iets van het andere, mengen er wat door van een derde en weten ten filotte niet meer wat voor «een product er uit de „wonderbakpan"- te voorschijn zal komen! (Wij geloovan niet inis te tasten met te eonstaieeren, dat tot op dit oog en blik de aanhang van het toostelturnem voor vrou wen als hoofdfactor der lichamelijke opvoe ding hier te lande nog verreweg overwe gend is. Het „waarom" vermogen wij nog altijd niét te begrijpen. Een fout onzer zijds 't Is mogelijk, maar hoewel wij het t-oesteftomen voor vrouwen in zeker op zicht nuttig achten omdat het zelf-contróle ea lichamsbeheersching kweekt, moet het ons toch van het hart dat wij er nimmer iets elegants, iets sierlijks, iets ideaal-veer krachtigs in hebben kunnen ontdekken. En wanneer nu op een uitvoering de nummers toestel-turnen voor meisjes slechts matig succes hebben, terwijl daarentegen do ryth- mische en vrije oefeningen keurig worden volbracht dan schenkt ons dit een zekere zelfvoldoening, welke misschien niet geheel rechtvaardig, doch in ieder geval* gezien ions standpunt, verklaarbaar is. Zoo was het Zatcrdagvond toen de dames- gynmastiek-vereeniging „Concordia", voor een goed bezette Stadszaal, een uitvoering gaf ter gelegenheid van haar eerste lustrum, alhoewel erkend zij dat do vergelijking ten doele mank gaat. Het werken aan do brug was namelijk over het algemeen niet onver dienstelijk, omdat rekening moet worden gehouden met het feit dat hier de bedoeling voorzat een beeld te geven van een oefen- les, waaraan dus door alle turnsters, goed of slecht, werd deelgenomen. Daarentegen vermocht het veerplank-paardspringen al zeer weinig succes te oogsten. Hier miste men de durf, de spirit, welke voor een cor- rèefc ten uitvoer brengen vereischt is, en ,wij zouden willen vragen wiens aesthetisch gevoel do» f dit nummer kon worden be koord! Inmiddels mag dit geen reden zijn om te zeggen dat de uitvoering van „Con cordia" een mislukking is geworden. Verre yan dat zelfs.. Zeiden wii strata al niet dat de rythmische en vrije oefeningen keurig werden volbracht Zoo was het inderdaad en de opmerking van den heer Metz, toen hij den leider, den heer J. Nievaart toe sprak waarover aan het slot dat hij er van gesmuld had was werkelijk niet erg overdreven. Aan de kunst van de Muster- schule te tippen zal, zonder buitengewone voorbereiding, hier te lande vcorloopig wel niemand, en dus ook zeer zeker niemand in de Sleutelstad kunnen, raaar een on weerlegbaar feit is het toch dat de heer Nievaart in de uitbeelding dier rythmische oefeningen iets heeft weten te leggen dat de geest der nieuwe richting ademt. Dat sier lijke arm- en bcenbewecg, dat soepele hef fen en wenden van het lichaam was regel matig en correct, doch bovenal fraai van uitvoering door de in elkaar voortvloeiende houdingen en standen, welke nimmer onder broken werden, maar gestadig verder golf den als het water van een kabbelend beekje 'Aldus de gymnastiek beoefent te zien is een lust, en wij brengen er den heer Nievaart gaarne een woord van lof voor. Waar wij aanvankelijk nog al uitvoerig zijn geweest zullen wij ons voor de rest eenigszins beperken. Veel valt cr trouwens niet meer van te zeggen. De vrije oefenin gen prezen wij reeds; de rythmische rei en de slotstand, welke aardig werden belicht, voldeden de aanwezigen ten volle, getuige het hartelijk en langdurig applaus, terwijl do adspiranten, wier aantal flink begint te groeien in verschillende nummers hun best deden. Het zangspel „Boeren en Paardjes" en de springrietoefeningen werden verdien stelijk uitgevoerd; daarentegen was het veerplank-lijnspringen zeer matig en dienen de vlagoefeningen heel wat beter ingestu deerd te worden alvorens er mee op een uitvoering te komen. Of speelden de zenu wen hier de kleine turnsters parten 1 Volle digheidshalve vermelden wij nog dat bij den aanvang de heer A. Metz, die destijds korten tijd leider dezer vereeniging is ge weest, een welkomstwoord had gesproken, waarin hij in het bijzonder zich richtte tot mevr. Grauwelman, die vijf jaren geleden het initiatief heeft genomen tot de oprich ting van Concordia; tot de afgevaardigden der zusterverenigingen van de dames- on de hecrenafdeeling van de R. K. vereeni ging „Jeanne d' Arc was ieder een bloem stuk ontvangen en tot de donateurs en donatrices, wier steun natuurlijk onont beerlijk is. Kort voor de pauze betrad de heer Metz andermaal het podium. Thans om den heer Nievaart toe te spreken. Hij herinnerde aan de veteranen-wedstrijclen te Rotterdam van het gewest Zuid-Holland van het K. N.G.V., waarop de heer Nievaart ondanks de zware concurrentie den tweeden prijs won, huldigde hem voor zijn prestaties, zoowel op het gebied van mannen- als op dat van vrouw enturnen, en overhandigde hem daarna namens „Concordia", als be wijs van sympathie, twee fraaie schilderij tjes in lijst, benevens een pot levende bloe men. Een hartelijk applaus onderstreepte de woorden van den heer Metz. Toen daalde het scherm. Met een druk bezocht bal werd de welgeslaagde uitvoering besloten. WIELRENNEN. Leene verliest te Parijs. Op de winterbaan te Parijs is, volgens „De Crt." gisteren hot tweede gedeelte van de wedstrijden om het Criterium d'Hi- vcr gehouden. Onze landgenoot Leeaie werd niet geplaatst. De uitslagen zijn Degraeve slaat SchillesBailey slaat LeeneBailey slaat SchillesDegraeve slaat LeeneLeene slaat SohillesDe graeve slaat Bailey. Degraeve en Bailey komen dus in de fi nale. SCHAATSENRIJDEN. De internationale wedstrijden te Davos Deze wedstrijden, welke Zaterdag en Zon dag, onder opperste leiding van onzen land genoot Van Laer te Davos hebben plaats gehad, zijn voor de Hollanders weinig suc cesvol geweest. De uitslagen luiden: 500 M.1. Thunberg (Finland) in 43 4/5 sec.2. [Wallenius (Finland) in ,44 2/5 sec. 3. Skutnabb (Finland) in '45 2/5 sec/; 4* Blaisse (Holland). Het wereldrecord staat op 43 sec. 5000 M.1. Skutnabb (Fin) in 8 nï. 60.^ sec.2. Thunberg (Fin) in 8 m. 51 sec. j 3. Wallenius (Fin) in 9 m. 8.8. sec.; 4, Boot (Ned.) in 9 m. 36.4 sec.; 5. Blaissg (Ned.) in 9 m. 39.6 sec.; 6. C. de Koning (Ned.) in 9 m. 41.8 6ec.r; 8. Kos. (Ned.j in 9 m. 59.2 sec. 1500 M. 1. Thunberg, in 2 min. 213/3 sec.2. Wallenius, 2 min. 221/5 sec.3; Skutnabb, 2 min. 26 1/5 sec. 10.000 M.1. Skutnabb, in 18 min. 2 2/5 sec.2. Thunberg, 18 min. 12 3/5 eec.3. Wallenius, 18 min. 41 4/5 sec. DUIVENSPORT. Nederlandsche Bond van postduiven- liefhebbers. Te Utrecht is gisteren de jaarlijksche ali gemeene vergadering gehouden van boven- genoemden bond. De vergadering was druk bezocht. Alle afgevaardigden waren present. De voorzitter, de heer H. J. Pulle, uit Arn hem, opende de bijeenkomst, waarna de> heer H. J. G. Fooy het jaarverslag uitbracht Gewezen werd op den groei van den bond. Het ledental toch steeg van 2772 tot 4118, terwijl het aantal vereenigingen toenam van 144 tot 195. Tegenover een aanzienlijk verlies* dat de bond om bijzondere reden vermoedelijk straks in het Zuiden zal moeten boeken, staat een groolere uitbreiding nu reeds in vereenigingen en ledental boven den, Moerdijk. Het verlies in het Zuiden is in hoofdzaak, te wijten aan de concurrentie op verzen-^ dïngsgebied. die den bond wordt aangedaan, door Belgische convoyeurs. Het hoofdbe stuur zal trachten deze zaak in België te regelen en aan de onderneming van dien kant paal en perk le stellen, aldus „De Crt." Uit het verslag van den ringensecretaris bleek, dat de bond dit jaar heeft uitgegeven 126.000 ringen voor de leden, 10.000 voor het Nederlandsch Merkenbureau en 1000 voor den Binnenlandschen Postduivenbond te Amsterdam. De ringensecretaris werd ge- déchargeerd voor zijn gehouden beheer. Het financieel verslag van den penning meester, den heer F. J. van der Grijp te Utrecht, gaf een voordeelig saldo aan van v ongeveer f 4000.De contributie werdj weer bepaald op f 1. Besloten werd, dat voortaan de afdeelin- gen aan het hoofdbestuur rekening en ver antwoording zullen moeten doen, onder overlegging der beheerde gelden en de bij-! behoorende bescheiden. Mr. Molhuysen werd bij acclamatie als ondervoorzitter herkozen. De heeren F. G.' Starrevelt te Haarlem en J. de Kok te Eind-, hoven werden als commissaris herkozen. In verband met de hooge tarieven in Duitsch' land zullen dit jaar de Oostvluchten wel! vervallen. Overwogen wordt door het be-' stuur, om een vlucht te doen plaats vinden* van Barcelona, terwijl vaststaat, dat de' Haagsche vereeniging ,,De Ooievaar" een| nationaal concours van Dax zal houden. Verschillende door het hoofdbestuur voor gestelde wijzigingen van statuten en huis houdelijk reglement werden goedgekeurd. In verband met diverse besprekingen werd overeengekomen het in de vorige bijeen komst ingestelde referendum thans te doenj vervallen. Het dagelijksch bestuur van den bond confereerde met de uitgeefster van „De Post-1 duif"* als resultaat waarvan thans kon wor-i den medegedeeld, dat voor de leden van der hond voortaan het abonnementsgeld van f 5 op f 3 zal worden gebracht. Goedgekeurd werd een voorstel van hel hoofdbestuur om zoo mogelijk ieder jaar een bondstentoonstelling te houden. Een voorstel, strekkende om den prijs der ringen te verlagen, werd aangehouden tot een volgende vergadering. De leden van de arbitrage-commissie, de heeren A. A. Pulle, F. A. v. d. Heuvel en F. Jè Kramer allen te Arnhem, werden als zoodanig herkozen. Ten slotte werd een voorstel van afdee- ling B goedgekeurd om uit de bondskas jaar lijks 7 medailles, geslagen op den stempel van den bond. beschikbaar te stellen vooi de door de afdeelingen te houden tentoon stellingen. - iitr Hierna sluiting, 4

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 14