No. 19588. DONDERDAG 17 JANUARI Anno 1924 Officieele Kennisgevi»nen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. t LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES SO Cts per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiGn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. l« Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 173 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.13,: Builen Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week- „0.13.' Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJK.'! VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, .Vischmarkt 18, tel. 1223 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a 39-0.42, SCHOL il f 0.20-0.32-0.50, SCHAR a f O.Ï6, KABELJAUW h 10.46 cn TONG a 1.05 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Januari 1921. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. op MAANDAG 21 Januari 1924, des namiddags te twee nut. De vergadering aal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van vijf leden der gelijke Schoolcommissie. 2o. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. (*20) 3o. Benoeming van een Slads-geneesheer yoor het tijdvak 1 Januari 19211 Januari 1925. (*25) do Voorstel lot overplaatsing van den Onderwijzer G. A. Al Iers van de school aan de Medusaslraal A naar de "Centrale school yoor het 7e leerjaar. (26) 5o. Praeadvies op het verzoek van Mr. M. B. Vos, om eervol ontslag als Secretaris van het Col lego van Curatoren van het Gymnasium. (26) 6o. Begrooling, dienst '1921, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en [Vrouwenhuis (16) 7o. Praeadvies oo het verzoek van Th. S. lW. van Leeuwen, om de te bouwen schuur achter de woning aan de Heerenslraat No. 81, van hout te mogen maken. (3) 8o Idem als voren van de N. V. Qebrs. /an Hoeken's Houthandel, voor de te bou wen loods op het terrein aan de Waard- strarf, Sectie K No. 3521. (4) 9o. Idem als voren van de firma P. Fon tein Pzn., voor d te bouwen werkplaats op ihefc terrein aan de Havenkade No. 23. (5) lOo. Idem als voren van A. II. Rijsbergen .en L. Th. Menken, voor de te bouwen schuur 'op het terrein achl?r de Rijn- en Schiekade, Sectie O No. 406. (6) llo. Idem als voren van J. van Schie, voor de te bouwen schuur op het terrein in Men Bosch- en Gasthu' polder, No. 6. (9) 12o. Voorstel tot verhuring van het niet lot baggerlerrein ingerichte gedeelte van het perceel land .Sectie N no. 173, aan H. J. de Öeijder. (31) 13o. Voorstel lot verhuring van het niet als standplaats voor woonwagens benoodig- de gedeelte van het perceel land, Sectie P *10. 245, aan P. van Rijn. (32) 14o. Voorst, i lot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een ge deelte grond en gedempte sloot aan den Hoogen Morschweg, kad bekend Sectie P nis 728 en 729 gedeeltelijk. (21) 15o. Voorstel lot verkoop aan de vereeni ging de Hervormde Lagere School aan de Endcgeeslerstraatweg te Oegslgeest van een strook grond, kad bekend gemeente Oegsl- feest. Sectie A No. 870 gedeeltelijk. (10) 16o. Vaststelling van de gewijzigde bc- grooting, dienst 1921, van den Keurings dienst van Waren voor liet district Lei den. (18) 17o. Verordening houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem.blad No. 17), op de Slraatpolilie. (7) 18o. Voorstel tot intrekking van de twee de afdeeling van de verordening van 25 Oc tober 1888 (Gem.blad No. 7), op de verdec- ling der gemeenle Leiden in Buurlen cn Wijken en lot instelling van de betrekking ran Buurt-Commissaris. (27) 19o. Voorstel lol wijziging van de, krach- I tens Raadsbesluit van 27 Augustus 1923, met de gemeente Voorhout gesloten over eenkomst, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfa briek te Leiden. (11) 20o. Voorstel lot het aangaan van een overeenkomst, betreffendo de levering van gas in de gemeente Noordwijkerhout door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. (12) 21o. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1923, in verband met de ver strekking van gelden ten behoeve van de stichting, uitbreiding, enz. van schoolgebou wen voor bijzonder lager onderwijs. (24) 22o. Voorstel. a. lot wijziging van de verordening van 27 Augustus 1923, houdende regelin* van de jaarwedden der leeraren aan het Gym nasium, de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool yoor Meisjes te Leiden; h. tot vaststelling der gewijzigde yerorde- 23o. Voorslel om, met intrekking van het Raadsbesluit van 11 Juli 1921, aan de^ wo ningbouwvereniging „de Eendracht" le verkoopen, een perceel bouwterrein gelegen ten noorden van den Lagen Rijndijk cn aan die vereeniging voorschotten en een bijdrage te verleenen, als bedoeld in de Woningwet, ten behoeve van den bouw van 5 eenge zinswoningen en 2 beneden- cn 2 boven woningen. (16) 21o. Praeadvies op liet verzoek van het Neder.landsch Olympisch Comité, om sub sidie in de kosten van deelname van Ne derlanders aan da le Parijs te houden Olympische spelen. (33) 25o. Praeadvies op de verzoeken van Mej. J. M. Vroom en Mej. W. S. Tilanus, in zake haar aanspraken op gemeentelijk wacht geld. (34) 26q. Voorslel om aan de Noord-Zuid-Hol1"» lnndsche Tramwegmaalschappij lol weder- opzeggens te vergunnen dat, in afwijking van art. 28 der Concessie-voorwaarden, op de sladslijn zoo noodig met twee bij wagens wordt gereden. (li} 27o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden der vereeniging voor Christe lijke Gezondheids- en Vacanlie-koloniën in Nederland om toekenning van een subsi die over 1923 en 1924 in de kosten van uit zending van kinderen naar een Clezond- hcidskolonie. (28) 23o. Praeadvies op het verzoek van den Centralen Ouderraad om le besluiten tot wederinvoering van den Schoolbioscoop. (310 van 1923) 29o. Praeadvies op het verzoek van Gebrs. Gründemann c. sin zake de plaat sing van kramen aan den waterkant van de Vischmarkt. (22) 30o. Praeadvies op de verzoeken van de Federatie van Marklkoopliedonvereenigin- gen in Nederland, den Leidschen Marklkoop- liedenbond „Ons Belang" en de Leidsche Markt- en Kooplieden vereeniging „Leidens Belang", in zake verlaging van de tarieven voor de Zalerdagsehe algemeenc dag- en avondmarkten. (23) Slo. Praeadvies op hel voorslel van den heer Van Eek tot wijziging van de artike len 23, 50 51 en 52 van de verordening op de Slraalpolitie. (14) 32o. Voorslel van de heeren Witmans en Coster en Mevrouw DietrichDe Rooy, lot intrekking van art. 3 B der verordening op Vergunnings- en Verlofslocalileiten en Loge menten. (het z g. Tapverbod). (19) 33o. Praeadvies op het voorstel van den lieer Knuttel, in zake den aanleg van een wandeiboscli. (17) 3io. Vaststelling van het koliier der schoolgelden voor het Middelbaar- en Hoo- ger Onderwijs, dienst 1923/24. (8) O mg. (30) Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over het vaarwater. De Karner van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft zicli met onder- slaand adres lot den Gemeenteraad alhier ge richt: Herhaalde malen bereikten de Kamer klachten over den slechten toestand, waarin het vaarwater te Leiden verkeert. Bij het voorloopig onderzoek kwam de Ka mer tot de conclusie .dat het niet voldoende was te wijzen op ondiepten, welke min of meer toevallig Ier kennis van de Kamer ge bracht werden, maar dat liet vaarwater te Leiden aan een systematisch en grondig on derzoek onderworpen diende le worden, ten einde vaststaande gegevens te hebben, om na te gaan, of liet vaarwater te Leiden nog vol doet aan de eischen, welke lief moderne scheepvaartverkeer stelt De Kamer besloot daarom in liaar verga dering van 18 April 1923 nauwkeurige op- melingen le laten verrichten, en omtrent de rsultaten rapport uit te laten brengen. De Kamer vond den heer Hoogenboom e.i. be reid deze taak op zich te nemen. De Kamer van Koophandel heelt bij de zen de eer Uw Raad afschrift van dit rap port lor kennisneming te doen toekomen. Zonder de andere in liet rapport genoemde bezwaren van minder belang te achten, ver oorlooft de Kamer zich, er in het bijzonder op te wijzen, dat, waar de vele Kilometers lange vaarwegen, welke tot' Leiden toegang geven, een diepte hebben van 2 80 H. beneden ka- naalpeil, ook voor het groot-vaarwater in Leiden geen lagere eiscli gesteld mag wor den. Wat voort de bruggen betreft, meent de Kamer, dat de Janvossenbrug, de grootste hinderpaal voor de scheepvaart in Leiden, welke wegens haar bouwvalligen toestand reeds geruimen tijd voor het rijverkeer ge sloten is, geheel afgebroken dient te worden, terwijl voorts ook te vreezen is, dat do Mare- brug op den duur le smal zal blijken. Daar in de Turfmarktsbrug door schepen met groote lengte gezwaaid moet kunnen worden, ten gevolge van den hoek, welken het vaarwater aldaar maakt, spreekt de Ka mer de hoop uit, dat ook voor deze moeilijk heid spoedig een oplossing gevonden zal kun nen worden. Ter illustratie van het groote belang, het welk bijv. de Stedelijke Lichtfabrieken heb ben bij grootscheepsvaarwater. van voldoen de dieple en vaarbreedte, diene het volgende, waarbij men in aanmerking moei nemen, dat' lichters v.an 700 Ion gecharlerd kunnen worden in larie! per ton/dag, terwijl voor kleinere lichters slechts afstandstarief per ton mogelijk is. 2100 Ion, aangevoerd in 7 lichters van 300 ton, ter Beurze in Rotterdam gecharterd A 82'/; ct. per ton f 1732.50, 2100 ton, aangevoerd in 3 lichters van 700 ton A 3 cents per dag per ton gedurende 15 dagen 1945, sleeploon enz. f 232.50, totaal 1 1177.50; goedkooper bij aanvoer in groolere lich ters f 545, per ton 26 ccnls. Verbetering van bet vaarwater zal, naar de meening der Kamer, aan de Gemcente- financiën geen buitensporige eischen stel len, zoo Uwen Raad zou willen overgaan lot het aanschaffen van een kleinen bag germolen. daar dan verschillende particu- ieren in en builen de gemeente en ook an- lere gemeenten in den omtrek voor bijzon- re uitdiepingen legen vergoeding cven- :ns van dezen baggermolen gebruik kun nen maken. De Kamer kan nog mededcelen, dat de gemeente Schiedam reeds sedert Januari 1920 in liet bezit is van con baggermolen, welke, naar B. en W. aan de Kamer be richtten, zeer goed voldoet. Ook meent de Kamer nog speciaal te moeien wijzen op het geenszins denkbeeldig gevaar, dat er te Leiden met zijn naar ver houding zeer groole en nog slceds toene mende arbeidersbevolking niet genoeg nieu we industrieën zich zullen vestigen en dat reeds hier bestaande industrieën zich zullen verplaatsen naar- ol filialen zullen vestigen in gemeenten, waar hel verkeer voor groole schepen mogelijk gemaakt wordt. Om alleen in het district Rijnland le blij ven, moet bijv. opgemerkt worden, dat plaatsen als Alplien, Koudekerk. Leider dorp, Woubrugge, Warmond, enz. beter le bereiken zijn, dan een groot deel van Lei den. Deze tegenstelling zal nog veel groolcr worden, zoo de plannen voor de vaartverbc- ring lusschen Amsterdam en Rotterdam tot uilvoering komen Door steeds het vaarwater in uilncmen- do conditie te houden, kan de gemeente er echter in sterke mate toe medewerken, om de nadeelige gevolgen zooveel mogelijk le voorkomen. De Kamer veroorlooft zich derhalve, op grond van bovenstaande overwegingen, een dringend verzoek tot verbetering tot Uw Raad le richten, opdat dit uitgebreid en systematisch onderzoek naar den locstand van het vaarwater er toe moge leidon, dat thans door Uw Raad niet alleen de urgentie van een verbetering van het vaarwater wordt erkend, maar dat ook onmiddellijk pogingen in het werk zullen worden ge steld, om Leiden blijvend aan te sluiten aan iiet groot scheepvaartwater, zooals het mo derne verkeer dat vereischl. Apologetische Samenkomst in de Pieterskerk. Van Proteslantschc zijde werd, zooals wij reeds mededeelden, een reeks lezingen geor ganiseerd ter verdediging en bevestging van hot Protestantisme, als terugslag op de alhier van R.K. zijde gehouden voordrachten, waar- loo vooral ook Protestanten werden uilgc- noodigd. De eerste dezer lezingen vanwege do Ncd.-Herv. gemeente werd gisteravond voor een stampvol kerkgebouw door ds. G. H. Wagenaar, Hervormd predikant te Rotter dam, gehouden over het onderwerp Triester of dominee? Spreker begon mei te zeggen, dat bij, bij de teekening van het onderscheid lusschen de Roomsche Kerk en de Kerken van het Protestantisme, niet mag en wil voorbijzien, dat de beide afdeelingen der Christenheid ieder op haar wijze tegen de machten des ongeloofs opkomen voor de geestelijke waar den. Beide prediken de genade Gods als de diepste levenskracht en verkondigen het recht Gods als de hoogste levensnorm. In alle Kerken zijn zielen, die God zoeken, ook door het voorhangsel der ceremoniën heen. Dit neemt echter niet weg, dat de tegenstel ling lusschen Rome en het Protestantisme niet verouderd is. Priester ol dominee in deze woorden ligt, volgens spreker, het marquant verschil lusschen beider Kerk-svsteem. In do Roomsche Kerk is de priester de man om wien alles draait. De priester is de motorwagen; do leek de aangekoppelde bijwagen, zonder beweeg kracht. Spr. beschreef hierop in brcede trekken den oorsprong en den historischen uitbouw van het episcopaat: een creatie van de Christelijke Gemeente te Rome in de laatste helft der tweede eeuw. Uit dit historisch-critisch onderzoek wordt aangetoond, met hoe weinig recht de Room sche Kerk zich op de traditie beroepen kan lot staving van haar bewering, alsof het epis copaat een apostolische instelling is. Als in voortdurende tegenstelling met do gegevens van het N. T., omschreef spreker achtereenvolgens do stelling en de taak van den Roomschen priester: lo. Als middelaar, in wiens handen God de zorg voor de zaligheid der zielen heeft gelegd, zoodat de voorwaarde, om deel te hebben aan de genade Gods, bestaat in geloof aan en gehoorzaamheid tegenover den priester. 2o. Als r e e h t e r, die den door den doop van de zonde gewasschen zondaar van het na zijn doop bedreven kwaad vrijspreekt in de biecht, en hem, volgens een gesystemati seerde boet, een taak oplegt tot kwijting van zijn schuld. Niet de smart over het bedreven kwaad, doch bloot de angst voor de te wach- I ten straf drijft tot boeledoening. 3o. Als hecrscher, aan wien Christus Zijn macht, als Zijn plaatsvervanger op aarde, overgedragen heeft. Hij voert heer schappij over de kudde. Hij verbiedt cn ver oorlooft, bindt do gewetens en verplicht tot onderworpenheid aan zijn gezag. De wetge vende macht sluit de uitvoerende in zich. Hij opent cn niemand sluit. IIij legt geestelijke en lichamelijke straffen op. Ook de „heilige" inquisitie is een direct uitvloeisel van de sleutelmacht. Te meenen, dat Rome veran derd is, is bij de Proiestanlen misvatting; te beweren, dat Rome dit middeleeuwsche slaiidpunt losgelaten licelt, is bij de Room schen misleiding. Rome wijzigt nooit van be ginsel, alleen van tactiek, in verband met de veranderde omstandigheden. lo. Als asceet. Do priester is de man Gods, in tegenstelling met de menschen. Er zijn twee standen, die leven ieder in een eigen vlak, volgens een eigen moraal. Hier heeft Rome zich naar de werkelijkheid van het natuurleven geschikt, cn het Christelijk ideaal enkel voor hare ambtsdragers als eiscli gehandhaafd. Do leek is „vleeschelijk", zon daar. De man in het witte gewaad, bij 't al taar, is „geestelijk", lieilige. Het kerkelijk leven is van hoogere, het aardsche leven van lagere orde. Het natuur lijke is hef zinnelijke, het animale, liet sexueele. De priester moet hier buiten en bo ven staan. Hij is aan God gewijd en van Eva bevrijd. 5o. Als offeraar. Hel symbool van het eenc eeuwige zoenoffer wordt in een magisch sacrament omgezet, dat als misoffer verzoe nende kracht verkrijgt en liet historische offer van Golgofha verdringt. Aan dit schuld- delgend misoffer, dat door den offer-priesfer op liet altaar der kerk plechtig aan God wordt opgedragen, knoopt zich de practijk der ge noegdoening vast, die in hcidcnsch bijgeloof uitlaait. liet Avondmaal is offer cn hemel sclie spijs. De symbolische voorstelling van den geestelijken gemeenscliapsdisch met den verheerlijkten Christus, die van uit den he mel het geloof zijner volgelingen versterkt, I wordt vergroofd. Zooals de Germaan zijn Wodan ia den hei ligen eik legenwoordig acht, zoo is Christus sacramenteel aanwezig in het heilige kerk gebouw. Daartoe is er een mirakel noodig. En dit geschiedt door den priester - w o n d e r - i doener. Hij spreekt de tooveriormule uit, j die het brood omschept in God. Het wondcr- brood brengt de gemeenschap lusschen hemel en aarde tot stand, afgedacht van de gezind- I lieid desgenen die het nuttigt. Ten slotte bepaalde spreker zijn gehoor bij den priester als waarborg van d e eenheid der Kerk. Rome wordt door zijn systeem genoopt de halve wereld te vervloeken. De priester is in de Roomsche Kerk de bovcn-mensch, op wien de gewone menschen aangewezen zijn in leven en ster ven, en tot wien ze moeten uitgaan met al hunne nooden en lasten. Lulhcr heeft den armen priester verlost van den zwaren last, dien hij torsen moest ten hale van zijn geloovigen Hij heeft den ouden eik van het Katholieke kerk-systeem geveld en aan een scheut uit zijn wortelen het licht en de lucht bijgebracht, om uit le groeien tot een nieuwen stam. Hij heeft het Christendom in zijn godsdienslig-zedelijke bc-teekenis hersteld; de Gemeente uit de Godsvervreemding in de herstelde Godsge meenschap teruggeleidhet woord Gods, en niet het sacrament, tot 't fundament der Kerk geplaatst; het Evangelie van Gods genade in Jezus Christus als de bron van alle vertroos ting, voor een verlegenc wereld geopend; het natuurlijk leven van 'alle zogenschap der Kerk bevrijd en aan God gewijd. In de Protestantsche Kerken is geen plaats meer voor den priester. De dominee het oorspronkelijk in het N. T. geteekende type van den voorganger der Gemeente treedt in zijn plaats. De dominee is de herder der kudde. Doch herder onder en verantwoordelijk aan den oppcrslen Herder, Jezus Christus. Ook de verhouding tot do schapen is een andere dan bij Rome. Zijn „ambt" is louter geeste lijk en heelt zijn grens in de vrijheid der Gemeente, die liet gevolg is van liet recht, om een eigen overtuiging te bezitten en in haar eigen gemoed ten volle verzekerd te zijn omtrent hetgeen haar le doen slaat. Do vrijheid van onderzoek is de kracht van hel Protestantisme. Rome is voor deze vrijheid bevreesd en verbiedt daarom aan den leek het vrije schrift-onderzoek. De dominee gaat met de Gemeente als een gemeenschap van vrije, zelfstandige en verantwoordelijke men schen om. Deze zijn geen hoorders bloot; doch mannen-broeders. De kloof is gedempt. Hij deelt zijne bediening met anderen, zijne gelijken. Zijn medebroeders in de bediening, de ouderlingen, de diakenen, de medeleven de en medewerkende leden, mannen en ook vrouwen. Zijn levenstaak is niet: de bouw van do Kerk als realisatie van het godsrijk, maar de opbouw der zielen, als burgers van het komende Rijk Gods. Hij is voorganger cn prediker. Een bode Gods. Hij brengt een boodschap. Objec tief: gezant van Christus' wege. En toch sub jectief doorvoeld. Hij spreekt niet met conscientiebindend, maar met conscientierakend gezag. BINNENLAND. De nitspraak van den Hoogen Raad in» zake de Leidsche navorderingsbelasting zal plaats hebben op 27 Febrnari a.s. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan den Raad over het vaarwater. De opbrengst der Rijksmiddelen. De internationale voorjaarsbloem enten, toonstelling te Haarlem (Heemstede) in 1925 BUITENLAND. Jaspar verdedigt België's bniteul. beleid in den Belgischen Senaat. Het debat in het Engelsche Lagerhuis. Nieuwe bezuinigingsvoorsleUeu in Frank» lijk. Een Amerikaansche krnieer nabij Vera Cruz aan den grond geloopeu. Ecu staking onder de Noorsche havenar beiders. De dominee is ook leeraar. De Gemeente stelt belang in de groole levensvragen, die de hoofden cn liarlen vervullen. Omdat deze vragen in den grond in de religie wortelen, licht hij de Gemeenle in omtrent wat do J riiepst-levenden en de lijnst-denkenden over deze dingen hebben gezegd. Do dominee zif man van studie, van theologische sludie al lermeesl. De Gemeenle belijdt haar gelooi ci\ de dominee bestudeert hare belijdenis. Hij behoort een geestelijke vraagbaak te zijn voor degenen, die in de branding verkeeren, De dominee is liturg. Hij verklankt liet in nige leven en beeld uit, wal in bet binnen ste schuilgaat. De samenkomst der Gemeente onder leiding van den dominee, is predik dienst cn coredienst. Aanbidding, loflied, ge tuigenis. Do dominee is ten slotte mensoh. Eén met de menschen, onder wie hij woont. Ilij neemt de biecht niet af. Maar zijn omgang wekke op tot vertrouwelijkheid; Kortom .aldus besloot ds. Wagenaar zijn met overtuiging uitgesproken cn met groote aandacht gevolgde rede, priester cn dominee vertegenwoordigen ieder een eigen type van kerkelijk leven. Zij leven ieder uit een af zonderlijke mentaliteit. Zij arbeiden elk aan een zeer uitecnloopende taak. Bij den priester is deze taak bovenal magisch, sacramenteel; bij den dominee religieus-ethisch „Con Amore". „Das Lied von der Glocke'' van Max Bruch. In de groole Stadszaal heeft gisteren ds Chr. gemengde zangvereen. „Con Amore'' haar uilvoering gegeven. Gekozen was „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch, Deze compositie schijnt ook in onzen lijd nog steeds een geliefd werk voor zangver- eenigingen te zijn; meermalen komt het werk op programma's voor. Hoofdzakelijk konil dit, omdat het, ondanks zeer lang dradige, zoetelijke ouderwotsche stukken, dankbaar is; dankbaar door zijn op vele plaatsen felle schilderingen, als het brand» koor, waar de toegestopte hoorns een eigen aardig, onheilspellend effect teweeg bren gen, als: do mooie orchestralie bij het so» lislcn-tcrzet: Holder Priede, dat ontroerend schoon is na hel vrij lange, dikwijls in her halingen vervallende koor, dat daaraan vooraf ging. Een bijzonder woord van lof komt hier toe aan den concertmeester voor dezen avond, in wien wij Ad Poth meenden te herkennen voor zijn krachligen streek en bezielend spel. Aan het koor .,Con Arnore" hebben wij zeer gewonnen. Veel is hier verbeterd bij verleden jaar. Men toont een ernstige studie gemaakt le hebben in nuanceering, en een meestentijds goede declamatie verhoogt de waarde van het woord en houdt de muzi kale lijn gaande. Beschaafd klonken nu de forlo's cn ook de dubbel forlc. Jammer dat het koor in de piano's nog niet den juisten klinkenden en toch zachten, toon weet te geven. Als solisten waren daar Mia Pellenburg, wier prachtig, helder en klankrijk orgaan in deze partij weer als immer heeft geboeid. De wijze waarop zij haar tonen aanzet, stempelt do zangeres en de kunstenares in haar. Mevr. Hermina PoelSchalies, da alt, voldeed zeer door haar donker, sonoor geluid, waaraan zij een overtuigende zeg gingskracht paart. Do tenorpartij vervulde L. Moylink, wiens stem niet sterk genoeg bleek om in de quar- tetten of lorzettcn eenig gewicht in da schaal te leggen. Als solist heeft hij wat betreft voordracht voldaan. Komen wij aan den bas, die niet was Slinkert, zooals op het programma vermeld stond en die plotseling verhinderd was te komen, maar Hendrik Koning. Hendrik Ko ning heeft op voortreffelijke wijze zich van zijn taak gekweten, die bestond uit hel na genoeg prima vista zingen van zijn zeer groole partij. Een donker en diep geluid maakt hetgeen hii zingt van een groot?

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1