No. 19587. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 Januari. Derde Blad. Anno 1924. BINNENLAND. Burgerlijke Stand v. leiden. KUNST EN LETTEREN. Resiaurant „SUISSE'* VA7JA. VRAGENRUBBIEK. DE BRIEVEN, 1 T Naar „Do N. Crt." verneemt, heelt het gemeentebestuur van Den Haag het denk beeld in overweging genomen twee openbare lycea te stichten. Het eerste zou in de plaats komen van het tweede penbare gymnasium, terwijl het tweede gevestigd zou worden in 'de openbare school aan do Aucubastraat. Bij Kon. besluit is aan J. Bakker, op 2Ïjn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol .ontslag verleend als burgemeester van Fin- sterwolde; is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement 's Gravenhage, ter stand plaats 's Gravenhage, A. J. Schouw, candi- idaat-notaris te 's Gravenhage; is de zilveren eere-mcdaille, verbonden aan de orde van «Oranje-Nassau, toegekend aan P. Dictus, meesterknecht bij de Koninklijke Boomkwee- kerijen „Wilhelmina" van de heeren Char les van Ginneken en Zoon, te Zundert; is, te rekenen van 1 Januari, aan den adjunct-in genieur bij het toezicht op de spoorwegen D. J. Heuff, te 's Gravenhage, eervol ontslag verleend wegens reorganisatie van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is; is bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan na te noemen ambtenaren, .wegens verandering in do inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, en Waardoor hun werkzaamheden overbodig Worden, eervol ontslag uit hun betrekking yerleend: bij de directie van den landbouw, met ingang van 1 Februari: mr. J. P. van Rossum Jr., administrateur, onder dankbe tuiging; mej. A. Th. W. de Waal, en mej. A. Tollius Glusenkamp, beiden adjunct-com mies; bij de afdeeling visscherijen, met in gang van 1 Juli: mr. M. A. Wolfson, referen daris onder dankbetuiging; A. U. P. F. Vaste- nou, hoofdambtenaar van administratie bij de visscherij-inspeetie, gedetacheerd bij dat Departement. Zondag j.l. nam ds. Joh. Kijne, pre dikant bij de Ned.-Hierv. Gem. te Zeven- Jb-ssksen (Z.-H.) afscheid van rijn gemeente met een predikatie over Ps. 51 3a en 1 Cor. 10 23. Don naar Woubrugge ver- trekkenden predikant werd toegezongen Ps. 121 4, nadat hij was toegesproken 'door den consulent ds. v. d. Snoek, van Kralingen, en den hoer A. van Kooten, ouderling. Veel belangstellenden waren er uit Moercapelle, Bieiswijk, Niouwerkork, ,Wad dings veen, Gouda en "Woubrugge. Van de ringcollegn's waren ds. Stlgter, van Berkol, en ds. v. d. Hooft-, van Oversohie, aanwezig. Te Haarleon is de verplaatsing van 'de Maandagen ark t, waartoe de Raad kort geleden besloten heeft, na twee Maanda gen een volkomen mislukking gebleken. B. en W. zullen nu den Raad voorstellen zijn besluit ongedaan te maken, ten einde totaal verloop der marirt te voorkomen. Dr. F. J. Krop, Ncd.-Hervormd predi kant te Rotterdam herdacht gisteren zijn 25- Jarig ambtsjubileum. Sinds Maart 1912 dient hij de Ned.-Herv. Gemeente te Rotterdam. Hij heeft zich in de Maasstad vooral naam gemaakt door de Mannenvereeniging: „Gij zijt allen Broe ders", waarvan hij de oprichter en de stu wende kracht is en in welke samenkomsten yooral maatschappelijke onderwerpen be- sproken worden. Voorts door zijn wijkarbeid Waarvan het gebouw: „Geloof en Vrijheid" ïn do Tijnackerstraat het centrum is. In dat jgebouw hield de jubilaris Dinsdagnamiddag receptie. Hij werd daar door den heer W. A. Brand namens een feestcomité uit gemeen teleden toegesproken. Spr. bood hem ook een geschenk aan (een Franschen Bijbel), dat ycrgezeld ging van een oorkonde, vermel dende de namen der gevers. Uit naam van een aantal Fransche vrienden bood dezelfde Êprekcr een schilderij aan, oen geheime bij eenkomst van Hugenoten voorstellende. Ver bolgens werd nog een toespraak gehouden floor den wijkouderling, den heer Kempkes. Nadat nog eenige geschenken waren aan geboden kregen de gemeenteleden en andere belangstellenden gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. Onder hen, die ds. Krop de hand kwamen drukken, waren de Fran sche gezant, de heer Charles Benoist, die per jgulo uit de Residentie was overgekomen; de Waalsclie predikant te Rotterdam, ds. P. Reyss, eö tal van collega's uit de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. Zondag zal ds. Krop in de Groote Kerk een gedachtenisrede uitspreken. Naar vernomen wordt heeft prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, wegens zijn a.s. benoeming tot lid van de hoofddirectie der Bank voor Indië te Batavia, ontslag ge vraagd als buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Op liet laatst gehouden Congres van de Ned. Arbeiders-Reisvereeniging te Rotter dam werd hel besluit genomen zieli aan te sluiten bij de Internationale Toeristen-Ver- eeniging „De Natuurvrienden", hoofdzetel te Weenen, tellende ongeveer 250.000 leden. Uit het jaarverslag van secretaris en reis- secretaris bleek, dat het ledental in groei toenam en dat 50 pCt. der leden deelnam aan de buitenlandsche reizen naar Parijs-, de Ardennen, liet Harszgebergte, Zwitser land, enz. Ook de financiën waren zeer be vredigend. Naar „Het Vad." meedeelt, is het ge wezen vrijz.-dem. Kamerlid jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn toegetreden als lid van den Vrijheidsbond. Naar. „Het Hsgz." verneemt, is het Boridsbestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties opge roepen tol een vergadering tegen Zaterdag 26 dezer, om besprekingen lo houden in verband met den huidigen politicken toe stand. De heer Duys heeft schriftelijk aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid gevraagd: 1. Is. den Minister bekend de bekendma king van de firma C. Jamin, te Rotterdam, waarbij deze firma mededeelt, genoodzaakt le zijn niet tot uitbreiding van haar bedrijf over le gaan zoowel door de belemmerin gen, welke het tegenwoordige Ministerie van Arbeid dn nijverheid in het algemeen in den weg legt, als door zijn speciaal le haren opzichte gegeven willekeurige, bezwarende en door generlei werkelijk belang gemoti veerde voorschriften? 2. Is de Minister be reid aan de Kamer mede te deelen, of deze publicatie haar aanleiding kan vinden in eventueele bemoeilijking van het bedrijf van de firma Jamin van de zijde onzer Regee ring? 3 .En, zoo ja, waarin deze bemoei lijking heeft beslaan? De lieer Weilkamp, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: I. Kan dc Minister mededeelen den da tum, tegen welken de invoering van de Arbeidsgeschillcnwct kan worden tegemoet gezien? II. Is de Minister bereid de invoering van de Arbeidsgcschillenwet te bespoedigen, met het oog op hel conflict in de Textielindustrie in Twente? Naar „De Rsb." verneemt, wordt deze week een begin gemaakt met de uitzending van de afrekeningen, vervaardigd volgens do aan den girodienst bekende gegevens, be treffende de rekeninghouders van 1 lot 100.000. Voorts meldt het blad, dat zich onder de teruggezonden afrekeningen van de rekeninghouders 100.000114.000 slechte een gering percentage van niet-accoord-ver- klaring bevindt. Gisteren is te Utrecht een feestelijke druk bezochte bijeenkomst gehouden van do Vereeniging voor Waterleidingsbelangen in Nederland, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De voorzitter, ir. J. van Poelgeest, schetste in zijn openingsrede, na een woord van welkom tot de aanwezigen, de oprich ting van de Vereeniging op 15 Januari 1399 te Utrecht, nadat gebleken was, dat een aansluiting bij do bestaande Vereeniging van Gasfabrikanten niet mogelijk was, en den vooruitgang va®, dc Vereeniging in do aflgeloopen 25 jaar. Spr. herinnerde er voorts aan, dat sedert 1903 onafgebroken is versohenen het statistisch overzicht der waterleidingen in Nederland, waarmede een oude wensch van het bestuur in ver- villiog is gegaan, en van 1914 af eenmaal per jaar in het centraallaboratorium te Utreoht een volledig physisdh-chemisoh on derzoek van het water van al onze water voorzieningen wordt gedaan. Verder stip te spr. aan, dat 1 Juli 1917 de VereenigiDg een eigen tijdschrift„Water," kreeg, waarin 5 jaar daarna ook de gasindustrie werd behandeld en waaraan toen de naam „Water en Gas'-' werd gegeven. Aan dc di- reotie en de redactie bracht hij hulde. Na uitvoerig in het licht gesteld lo heb ben de verandering van toestanden in de 25 jaar bestaan van de Ve* ^eniging, wees spr. er op, dat bet jubileumnummer van het orgaan een uitgebreid overzioht- geeft van den toestand der drinkwatervoorzie ningen in Nederland. Do voorzitter deel.de ten slotte mee, dut bet bestuur tot cereleden der Vcroenigmg heeft benoemd de heeren ir. O. P. E. Ri'o- bius, Ch. van Spall, ir. H. P. N. Halberts. ma en ir. Pennink, daarbij een korte uit eenzetting govende van de verdiensten van deze heeren. De heeren Ribbius, Van Spall en Hal- bertsma verklaarden gaarne hun benoe ming te aanvaarden. èDe heer. Pennink was niet aanwezig.) Vervolgens brachlon^ de heeren ir. Du- four en ir. Bakhuis do gel uk wenschen over onderscheidenlijk van het Koninklijk Instituut van nlgenicurs en van de Veree niging van Gasfabrikaton. Ten slotto hield ir. H. P. N. HaLbertsraa een rede verduidelijkt door tal van licht beelden. De vergadering werd mede bijgewoond door de heeren mr. L. Lietaert Peerbolto als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheiddr. iJ. A. Meerburg, directeur van bet Centraal laboratorium voor de volksgezondheid te Utreoht ,en ir. D. A. Koster, als vertegen woordiger van de Indische waterleidingen. Mej. D., te Zoist overleden, heeft' aan het Chr. Blindeninstituut „Barlimcus" een le gaat van f 4000 vermaakt. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft, met ingang van heden, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring, omvattende de gemeente Sloten (Fr.) GEBOREN Chrisliaan, z. van K. P. Bos man en M. E. Wijling. Johanna, d. van S. Laurier en J. v. d Linden. Melje, d. van J. Sira en II. v. d. Schouw. Maria, d. van C. v. Zeist en G. Koppeschaar. Clasdna Johanna, d. van J. Bool en A. H. Ouwerkerk. Teunis, z. van J. de Roode en R. v. d. Mark. Apolonia, d. van J van Haasteren en A. C. Juffermans. Godefri- dus, z. van C. F. Diemei en A. C. v. d. Geer. Marlinus Albertus, z. van M. A. Schreu- der en H. v. Leeuwen. Wilhelmina Maria, d van M. M. Krol en J. C. Schambergen Adrianus Pelrus, z. van A. Kalker en G. L'Amic. Catharina Leonards, d. van L. Holl en M. C. E. Gijzen. Johannes Alber- lus, z. van J. W. Roodenburg en J. A. van Asperen. Henricus Andreas Maria, d. van A. F. v. d. Boog en W. Raaphorst. Johan nes, z. van J. B. Vermeulen en M. Daanen. Lena, d. van J. Harlevelt en M. Klein. Cornelia Maria, d. van J. II. Macco en C. W. Devilee. Catharina, d, van W. Huber en P. Uljé. Tineke Sjoerdlje, d. van C. W. Splinter en T. Reitsma. Theodora Maria, d. van C. A. Hooymans en T. C. Meijer. Pielernella, d. van A. A. Schutte en A. Man king. Pieter Jan, z. van W. C. v. Welie en J. Merzenich. Wilhelmus Petrus, z. van C. Pont en S. Kouweuhoven. Johanna Catharina, d, van J. F. W. Beerenfenger en A Piket. Johannes, z. van J. Rijsbergen en R. Prins. Amelia, d. van J. Dissevelt en L. Voorzaat. Maria Aleida, d. van A. L. v. Berge Henegouwen en A. Jansen. Hendrikus Hugo Bernardus, z. van H. H. B Kuilers en H. Delmaer. GEHUWD: IL W. Scliwagmeier jm. en C. M. Nieuwenburg jd. M. J. van 't Zelfde jm. en J. M. Veerman jd. H. Tuinhof de Moed jm. en C. de Vogel jd. J. Arnoldus jm en P. J. de Vink jd. N. Corba jm. en M. M. v. d. Klis jd. A. Wiggers jm. en J. Schild jd. L. Brouwer jm. en E. Ecuwijk jd. A. M. Guldemond jm. en H. Riethoven jd. J. Oudshoorn jm. en J. v. d. Berg jd. OVERLEDEN: B J. Laken d. 9 j. N. Baars m. 92 j B. Vogelenzang z. 2 m. G. Groeneveld-wede. Teijn 72 j. S. Bon d. 2 w. E. M. Rietbergen d. 71 j. C. J. Noppe d. 2 j. A. J. C. de Jong d 6 m II. Roodzand-Buchner v. 47 j. M. J. van Wely-Peyl v. 27 j. L. Ouwerkerk m. Gi j. A. C. van Mil m. 59 j. L. TI. v. d. Vos z. 5 m. J. Th. Bik m. Cl j. J. van der Ileyden z. 18 m. G. H. J. M. Maat z. 2 m. A. van Beekum wed. van Os 79 j. J. Klerks d. 42 j. P. M. van Iterson- Devilee v. 70 j. Levenl. kind van J, G. v. Hoogslraaton-M. P. L. v. Duren. Huldiging Hubert Cnypers. Gisteravond had in de groole zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de offi- cieele huldiging plaats van den dirigent- componist Hubert Cuypers. liet podium was rond den dirigcerstoel feestelijk met palmen versierd en vulde zich te 8 uur met de leden van de Christelijke Oratoriumverceniging, Schola Canlorum en een jongenskoor. De groole zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Toen dc jubilaris het podium heirad, brak de zaal los in een geestdriftig applaus, en toen dit tot bedaren kwam begon liet groote orgel van 't Concertgebouw en daar mee paarden zich de slemmen der zange ressen en zangers der C. O. V. om Cuypers het Isle vers van Psalm 150 toe te zingen. Slaande werd dit machtige koraal door de aanwezigen aangehoord. Toen was de beurt aan Cuypers. Hij zette zich achter den speeltafel van 't orgel en gaf een zeer schoono phantasie len beste, een inspiratie van het oogenblik, waarin wij tal van molieven uit zijn vroegere en latere werken verwerkt vonden. Vervolgens zorg "de C. O. V. met orgel- en klavierbege leiding een duel met koor uit Judas Macca- büus van Handel. En daarna kregen we een der mooiste gedeelten van den avond. Een knapenkoor zong onder Cuypers leiding de Gregoriaan- sche sequens Veni Sancte Spiritus en de hymne llosa Vernant Caritalis. Met het Sanctus uit de Missa Papae Mar- celli van Paleslrina en het tweede gedeelte uit Pscaume 150 van Sweelinck, door Schola Cantorum uitgevoerd, was liet ge deelte voor de pauze besloten. Toen nam namens het uitvoerend comité Herman van den Eerenbecmt het woord om le schetsen, welke beteekenis Cuypers als scheppend en uitvoerend kunstenaar van veelzijdige gaven had voor de Neder- landsche cultuur. De pas geslichte combi natie „Opgang"' heelt in overleg met het uit voerend comité besloten, van haar waar deering blijk te geven door hel slichten van een fonds, waaruit beslreden kan worden het drukken en uitgeven van Cuypers ge schreven en nog te schrijven werken. Na deze rede kwamen de kransen en bloemstukken ten gelalo van achl, waar onder één schitterende krans van Men gelberg. Na de pauze hoorden wij weer het jon genskoor nu met een drietal oud-Neder- landsche liederen. Dan was weer de beurl aan „Schola Can lorum", dal een prachtige vertolking gaf van Cuypers geniaal A capella-werk Super flumina Babylonis. Janna Brandsma zong op hoogst verdienstelijke wijze een drietal liederen van Renée de Clercq, waarbij men de geestige of geesldriftige toonzetting van Cuypers bewonderen kon. Het slotstuk was voor de C. O. V., die met Handels Halleluja machtig en waardig den avond afsloot. Zoo gaf ons dit eigenaardig samengesteld programma wel een klein beeld van Cuy pers veelzijdigheid en groole begaafdheid als dirigent en componist. De receptie na hot concert was zeer druk bezocht. Boefje 1 Maandag 21 Januari komt de N.V. Ver, eenigd Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel alhier een derde opvoering van Brussc's Boefje geven. Boefje, het fenomenale succes van dit seizoen, het sluk dat nu al bijna zestig malen voor uitverkochte schouwburgen ge speeld werd. Natuurlijk Annie van Ees in de titelrol. Regie Cor v. d Lugl Melscrl. KALENDERS. De firma Van der Laan en Van dor Horst, handel in kunstmeststoffen te Voorhout, zond ons een groote reclame-kalender voor 1924, waarop o.m. is aangebracht een bemcslings- veelhoek, welke is bedoeld een gids te zijn voor velen, omdat men daaruit zien kan, welke stotfen wel en welke stollen niet ge mengd mogen worden. RECLAME. WIENER COX€KKT-Di\D STIMMUiVGS KAPELLE. 6335 Zwendel in de verslavingsvergilien. Dr. D. Gcrhardt schreef in het „Pharma-i ceulisch Weekblad „Eenige dagen geleden werd mij door des politie verzocht, direct een monster te onder zoeken, in verband met de mogelijkheid, be slag te leggen op een belangrijke partij co- caïne. Daar op het resultaat van het onder zoek gewacht' werd .steldo ik mij tevreden met aan te loonen, dat het bedoelde monster, dat lot opschrift droeg: „Cocaïne C II NO," geen spoor van dit alkaloïde be- .tie. Al da delijk bleek, dal de slof niet in weinig waler oploste, ook niet na toevoeging van zuur, ter wijl hij gedeeltelijke oplossing na toevoeging van meer water, permanganaat, in geringe hoeveelheid toegevoegd, ontkleurde. Den volgenden dag ontving ik opnieuw een monster, met de bijvoeging dat volgens hem, die do partij in handen had de hier boven bedoelde geen zuivere, doch ver- valschle cocaïne was, doch dat het tweede monster betrekking had op een onvcrvalscht preparaat. De slof was verpakt in een niet-verdaclit- uilziend fleschjc, dat het bekende etiket van de firma Merck droeg met het opschrift „Coeaïnum hydrochloricum", enz. Ook van dit monster kon ik den wachtenden politie beambte als resultaat van het onderzoek medegeven, dat het geen cocaïne bevatte. Daar mij begrijpelijkerwijze interesseerde, waaruit dc bedoelde monsters waren samen gesteld, stelde ik een verder onderzoek in en bleek mij, dat het tweede bestond uit zuiver salicylzuur; het eerste eveneens uit salicyl-, zuur, doch vermengd met een niet onbelang rijke hoeveelheid rijstzetmeel. Waarschijn lijk diende deze laatste toevoeging, om het preparaat nog wal losser te maken; ook niet onmogelijk komt het mij voor, dat den ter zake ondeskundigen frauduleuzen handelaar een iod-iod-kali reactie werd voorgedaan „om de echtheid le bewijzen". Dat er in dezen sluikhandel kapitalen om gaan, blijkt wel hieruit, dat de betrokken partij, 10 IC.Cf. groot, werd aangehode* voorf GC0 per IC.Cl.' G-, te L. Beter is poosje niet to was* sohen mot lauw water, <looh alleen heeL zadht tussohen vinger on duim de haartjes' schuiven; dan stuift de kalk or uit; tucö- fcussohenpoozen doen, andere heeft poeg geen geduld. Ik heb ddfc met sucoes gedaaD, toen onzo poes in een gevulde kalkton was gestapt. J. T., lo Z. Schilders- en Belmni-crs-t blad, Geïll. Vakblad, Brunscma's drukkerij, te Enschede. Schildersblad (Geïlluslr.) W. A. Eisraa Czn., te Leeuwarden. s Zwijgend liep Laudier naar de schrijftafel, Dpende een la, en nam er een pak brieven uit, die saamgebonden waren met een rood lint. „Wil je ze heusch hebben? Dus je wilt ze .echt mij afnemen?" vroeg hij met gebroken »tem. Madame Vincourt boog haar hoofd. Hij vervolgde: „Geef je je er wel ten volle rekenschap jran hoe zoo'n vraag een man kwetst?" Haar eenige antwoord bestond daarin.dat 2ij haar hand hield uitgestrekt, en... zweeg. „Je laat me wel heel zwaar boelen voor mijn misstap," zuchtte Laudier. „Ik geef loe, dat do ontrouw van een oogenblik, waar-' voor ik je vergiffenis vroeg, waarvoor ik je "opnieuw pardon vraag, terecht verbittering ,wckt; maar je vertrouwen in mij behoefde ik er toch niet mee te verliezen. Brieven terug le verlangen, die je aan een man ge schreven hebt, geeft duidelijk bewijs, dat hij jiiet alleen je liefde heeft verloren, doch ook ge achting, en dat Er was niet de minste pnlroering in haar slem, toen zij antwoordde: „Spreek asjeblieft niet meer over liefde." „Dus heb je alle vertrouwen in mij ver loren? Je gelooft me in slaat deze brieven ïnogelijk le gebruiken voor doeleinden, die je Biet zoudt goedkeuren?" Hij sprak met een doffe slem, even kalm Uiterlijk als zij, maar zijn vingers omklem den trillend het pakje. Zij scheen niet naar hem geluisterd le hebben. „Geef ze mij terug." Ilij sloot de la met een vlugge beweging *f en boog. „Neem ze dan maar." Toen zij veilig in haar handen waren, werd de uitdrukking op haar gezicht zach ter, haar houding ontspande zicli. Zij keek de kamer rond, waarin zij zoovele gelukkige uren had doorgebracht gedurende de laatste paar jaren en het scheen of zij er zeer van onder don indruk kwam. Er was een oogenblik van spanning en hij slrcck zich met de hand langs het voorhoofd Maar zij herstelde zich onmiddellijk en met een beminnelijkheid, die iels wreeds in zich had, lei ze uil (de hand op de leuning van den grooten armstoel, waarin zij in vervlo gen dagen meestal haar mof en handlaschje snel had neergegooid): „Ik draag je geen kwaad hart toe en jij mag mij evenmin iels kwaads toewenschen. Onze verhouding was een van die soorl, die niet eeuwig kunnen bestaan, en het is veel beter om nu uil' elkaar le gaan dan later, niets achterlatend van wat ooit heeft be staan. Jij zult me vergeten. Iemand anders zal hier komen, gaan zitten waar ik zit, al les doen, wat ik ook deed, en je oogen zul len haar volgen, zooals zij het mij hebben gedaan. En als dat eenmaal zoo gebeurd is, zijn mijn brieven en mijn reputatie niet lan ger veilig; het doet er niet toe, waar je ze ook verborgen hadt. En, in ieder geval, als je cr goed over nadenkt, zul je moeten toe geven, dat, hoewel je ze weel le waardeeren voor wat ze voor jou hebben beteekend, dat dc voornaamste tegenwerking om ze terug te geven is, omdat in die geste je trots een knauw krijgt." Hij maakte een beweging van protest. Zij glimlachte. „Ja, ja, zoo is het. Ik ken je beier dan jij jezelf kent. Dit alles is maar een kleine on aangenaamheid, die vlug genoeg zal voor bijgaan, en binnen korten tijd zul jij de eer ste zijn om le erkennen, dat alles zóó het beste is geschikt. Den tijd, dien je zoo volop voor jezelf bezit, zul je je gaan concentrec- ren en een roman schrijven en die zal van beteekenis worden om al de emotie, die je er in zult neerleggen, en wie weet? misschien zal ik de eerste zijn, die er bij zal schreien als ik het lees. „Ik zou vrij wat liever één traan vandaag zien." Zij was opgestaan; bij de deur koorde zij zich om en zei met zekere ontroering: ,.IIoe kun jij weten of ik niet zat schreien, zoodra ik aanstonds thuis ben?" Doch opnieuw werd zij zeer kalm. „Vermijd asjeblieft niet mijn huis. Je zult altijd heel welkom zijn." Hij schudde het hoofd. „Maar je moet komen: je afwezigheid zou worden opgemerkt en men zou er over gaan babbelen." „Dan zal ik komen." Een week lang sloot Laudier zich in zijn appartement op. Hij stond laat op, omdat hij niet slapen kon 's nachts; bij het raam bleef hij tijden slaan uitkijken, in de hoop haar te ontdekken, en was in de hevigste opwin ding telkens, als de bel weerklonk. Hij kon niet gelooven, dat alles uit was. Nu en dan opende hij de la, nu leeg, die nog steeds iets van liet parfum behield van haar brieven. Een nieuwe week sleepte zich voorbij. Hij lioople, dat zij zou tclcfoneercn om hem aan zijn belofte te herinneren haar huis niet le vermijden. Een maand ging aldus voorbij en eindelijk, voelend dat hij verplicht was haar een bezoek te brengen, ging hij den dag naar haar toe, waarop zij haar kennis sen en vrienden placht te ontvangen. Monsieur Vincourt verweet hem zijn lange weg-blijven; madame Vincourt maakte hem een standje, dat hij hen veronachtzaamde. Hij verontschuldigde zichzelf door le ver tellen, dat een heel belangrijk werk hem al dezen tijd had in beslag genomen, en de gesprekken, bij zijn binnenkomen even onderbroken, hervallen zich. Men sprak over dingen, die hem Yreemd ver voorkwamen, over een groot diner, waarvoor hij niet was gonoodigd geworden, en hij had plotseling de gewaarwording vreemdeling te zijn in dit huis. Madame Vincourt was zeer verbaasd over zijn stilzwijgendheid en zei hem dit Hij trachtte zoo goed mogelijk uitlegging le geven. „Ik heb heel liard gewerkt, en als een mail urenlang gebogen heeft gezeten over een tafel vol werk. kan het niet anders ol hij is even wal gedesoriënteerd, al is hij bij zijn beste vrienden". „Je hebt sainen geleefd met de personen van je werk. is 't niel lachle ze. „Juist". „Maar dat is een verrukkelijk heslaan", zei een der gasten „wal cmolie-vol, wat een vreugde te leven in een wereld, die men zelve schept." ,,'t Is niet altijd zoo heerlijk als 'l wel lijkt", zei hij ernstig. „Maar je werkt toch zoo gemakkelijk glimlachte Vincourt". Laudier dacht een oogenblik na cn ant woordde toen „Niet altijd. Het werk, dat ik nu op me heb genomen bijvoorbeeld, is allesbehalve gemakkelijk. Een heel vervelend iets houdt er verband mee. Ik had gehoopt een liefdes roman te schrijven in briefvorm. Een ouder- welschc manier van doen, da! weet ik, en een, die ik niemand zou aanraden te doen maar ik had een zeer speciale reden om het te beproeven ik bezat n.l. een verzameling heel bijzondere liefdesbrieven. Het klinkt wel wat opsnijerig, laat ik er dadelijk aan toevoegen, dat de schrijfster mij een blauwtje liet Joopen. - - w „Als regel heeft dergelijke corresponden tie geen waarde voor iemand anders dan voor den man, die ze ontvangt, en zelden ondervindt hijzelf nog eenige ontroering, als do episode eenmaal voorbij is. Maar deze brieven hadden al hun frischheid, al hun emotie behouden, en ik wist bij den in« druk, dien zij mij gaven, dat ook anderen es door getroffen zouden worden dat, als ik zs uitgaf, als ik alleen maar de namen cn dalï veranderde, ik een wondermooie liefdesver- lelting bezat. Het zou een verrassende open baring zijn geworden en de vrouw, die z« schreef, die heel haar hart er in iiad gelegd, zonder eenige gedachte aan literatuur, zou verbaasd ges aan hebben over haar talent. Maar, op liet laatste oogenblik...." „Jc had gewetensbezwarenJ" veron derstelde madame Vincourt. „Neen, lot op hoe openhartig ik ben neen. De schrijfster vroeg mij ze haar terut te willen geven. En op die manier nu be roofd van alles, wat waarlijk er waardo aan zou hebben gegeven, zal mijn roman nooit worden beëindigd." Het was Iaat geworden, cn de laatste ga»« ten gingen de trappen af. Madame Vincourt liep op Laudier toe, toen hij ook reeds in dq gang stond om te vertrekken. „Morgenop je kamer. Ik zal je dq brieven brengen". Hij keek haar even bedaard aan, terwijl hij den kraag van zijn overjas recht trok, toen, zich buigend om haar de hand lo kus sen, antwoordde hij „Ik sprak niel van do uwe, madame. vil J 1 v - V" i - l l V t V - -i na-*>i

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9