jlo. 19587. WOENSDAG 16 JANUARI Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. Anno 1924! LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERÏENTtENl 80 Cis per regeL BIJ regal»bonnem«nl belangrijk lageren priji, Kleine Advertentlén, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag» en Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueel# opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer Cte. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANÏi Toot Lott" P® 8 maanden ƒ8.85, per week" 10.18. Builen Leiden, waar agenten sevestigd zijn, per week Tfttrtr» 0.15, Franco per post 8.86 '-f portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bieden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. I Aan den gemeentelijken vischwinkel, jVischmarkt 18, tel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.33—f 0.42. $CHOI. a f 0 32—f 0.50, SCHAR a f 0,26, KABELJAUW a f 0.46, TONG a 1 1.05 per bond en VOLLE HARING a f 0.0i'/' p. stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 10 Januari 1924. fiet huidige Nederlandsche Huwelijksrecht. Gisternamiddag hield de atdeeling Leiden vau do Nederlandsche Vereeniging van Huis Vrouwen in de bovenzaal van „De Harmo nie", aan de Breestraat, een ledenvergade ring met introductie, waarin als spreker op trad onze stadgenoot mr. H. van Krimpen met het onderwerp: „Voldoet het huidige 'Nederlandsche Huwelijksrecht aan redelijke fiischen?' De bijeenkomst was druk bezocht. De pre sidente, mevrouw Verver, opende haar niet een kort welkomstwoord. Zij heette in het bijzonder mr. Van Krimpen welkom cn deelde mede, dat er aan het eind der inlei ding gelegenheid zou zijn tot het stellen Van n-agen en tot gedachtenwisseling met den spreker. Sir. van Krimpen ving zijn in causerie- vorm gekleed betoog aan met do opmerking, dat hij een poging zou doen onze huwelijks wetgeving te trachten ie zuiveren van de •reputatie van achterlijkheid, welke zij naar zijn meening niet verdient. Verder moest men van hem niet verwachten feministisch getinte tendenzen. Had men dit begeerd, ■dan had men beter gedaan mevrouw mr. BakkerNort uit te noodigen. Spreker doet zich in dit opzicht kennen als conservatief in dien zin, dat hij het goed recht van het bestaande wenscht te verdedigen. Ons Bur gerlijk Wetboek dateert al van 1838 en is een vrij getrouwe copie van de Code Na poleon van 1804. Zij is dus meer dan een eeuw oud. Een 25 jaar geleden is er een strooming geweest, die een betere z.g. mo derne, regeling eischte. Men vergat daarbij echter, dat in deze wetgeving ligt opgesta peld de ervaring van meer dan dertig teuwen. Na deze toelichtende inleiding splitste Spr. zijn rede in drie gedcellen. In de eerste plaats behandelde bij een aantal gevallen met betrekking lot art. 1366 .van het Burg. Wetboek en deed daarbij on der meer uitkomen hoe onjuist het is daar- uit te distilleeren, dat in betrekking daartoe de vrou-- gelijk gesteld wordt met kinderen en idioten zooals wel eens is gezegd ge werden. In het tweede gedeelte besprak hij hot .ermogensrecht der gehuwde vrouw en in dit verband het huwelijk in gemeenschap van goederen cn dal onder huwelijksche .voorwaarden, hetwelk echter ook weder zeer verschillend kan zijn. Van die verschil lende vormen gat spreker voorbeelden. Ten slotte kwam spreker tot het meest actueele en het belangrijkste van zijn on- derwerp, n.l. het echtscheidingsrecht, waar bij hij do verschillende voorkomende geval len van echtscheiding behandelde. Het zou ons te ver voeren, wilden wij het in menig opzicht belangwekkend betoog van den spr. op den voet volgen. Wij meenen te kunnen volstaan met deze korte uiteenzet ting en constateeren gaarne, dat de spreker zijn belangwekkend onderwerp volkomen beheerschte en de uilleraard droge stof op populaire wijze en toegelicht met sprekende .voorbeelden, voor zijn aandachtig luisterend gehoor aantrekkelijk wist te maken. Er volgde op deze inleiding, welke on geveer anderhalf uur duurde, een aange name en leerzame gedachtenwisseling, waar aan werd deelgenomen door de dames Metz, Reyst, Van Eek, Hoolwerff en de presidente, waarbij aan het licht kwam, dat, hoewci men in de meeste opzichten met den spre ker meeging, er toch ook verschilpunten overbleven, waaruit bleek, hoe het vrou welijk inzicht in deze zaken meermalen met dat van den man verschilt. Het was een hoogst leerzame middag cn de spreker verdiende ien volle den dank, tie hem ten slotte werd gebracht. Kerkelijke verkiezingen. De hoofdcommissie voor de verkiezingen in de Ned.-Hervormde Gemeente alhier had gisteren in de Pieterskerk zitting tot het in ontvangst nemen van candidalenlijsten voor de op 19 en 20 Februari volgende verkie zingen van 2G leden van liet kiescollege Altredend zijn de heeren J. W. Boehmer Jr l Bink mr. P. E. Briët, E. Chaudron, ui! Crama, L. J. Ph. Dane, I. Eikerbout, P J Fontein, E. J. de Geus, F. v. d. Ilorst, P. J. ir !0' ël J" Jong' D' KuiP®. P- Kooreman! K de Nie, A. Simttenaar, B. E. Spijker, J. Slouten en P. G. Zandee. Door overlijden. verl«tc raar elders, be danken en verkiezing tot kerkeraadslid zijn bovendien nog zes vacatures ontstaan, n.l. van W. Keereweer, B. Kret, Joh. du Pon en H. Vroom, en ten slotte waren er nog twee vacatures. Er werden gisteren twee lijsten ingediend n.l. één van de Kiesvereen. „Geloof en Be lijdenis" (Geref.) en een van de vereen. Do Ned.-Herv. Kerk (confessioneel en ethisch.) Archaeologische lezingen en cursussen. Wij deelden een paar dagen geleden mede, dat vanwege 's Rijks Museum van Oudheden alhier weder een aantal archaeo- i logische lezingen en cursussen zouden wor den gehouden en noemden een paar geleer den van naam, die reeds toezegging tot het houden van één of meer voordrachten deden. Men zendt on3 thans het volledig programma voor 1924, waarop een acht tiental lezingen voorkomen, beginnende op 12 Februari en eindigende 16 April. Do lezingen vangen steeds aan des avonds te acht uur en worden in de college zaal van het Museum aan het Rapenburg gehouden. De sprekers zijn dr. P. A. A. Boeser, dr. W. D. van Wijngaarden, prof. dr. C. Schuck- hardt, prof. dr. J. Capart, mej. Johanna Branls, prof. dr. W. Vogelsang, Espéran- dieu en de directeur dr. J. H. Ilolwerda. Verder zullen gedurende de maand Mei in de Nederlandsche, de Egyptische en Grieksehe afdeeling Woensdag- en Zater dagmiddagen cursussen worden gehouden. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma Duitsche handelscorrespondentie „Mercurius" mej. J. M. W. Bosselaar, alhier. Ook is voor dat examen geslaagd de heer Th. de Tombe, alhier. Bij Kon Besluit zijn fol reserve-kapi tein benoemd bij het 4de reg. Infanterie de reserve-eerste-luitenants J. Moorman en A. J. Wilmans. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land hebben hedenmiddag in het Gemeen- landshuis bij enkele inschrijving aanbesteed: Het onderhoud, gedurende het jaar 1924, van sluizen, bruggen en wachlerswoningen langs den Rijn, ie Rijnzaterwoude en te Langeraar, van het Observatorium le Oude- Welering en van de oeverwerken langs den Westeinderplas, in 8 perceelen, n.l. per ceel 1 Rijnzaterwoude en Gouwtluis met brugwachterswoning perceel 2 Zwietensluis cn Weiplassluis perceel 3 's Molenaars- sluis met wachterswoning perceel 4 Zwam- merd.sluis met wachterswoning perceel 5 Observatorium le Oude-Wetering perceel G Rijnzaterw. en Langer.brug perceel 7 slui zen aan de Meerb. en Roomb. Wetering perceel 8 oeverwerken langs den Westein derplas. Inschrijvers waren A. Voordorp, Zwam- meidam perc. 4 f 466 W. Booi, Zwammer- dam perc. 4 f 890 P. Boot, Woubrugge perc. 3 f 940 perc. 8 f 1600 O. J. Reine- vc-ld, Rijnzaterwoude perc. 7 f 1279 Th. Stapper, Alphen perc. 1 4 8 40 perc. 8 f 10S0 perc. 4 4 890 J. Gesman, Alphen perc. 1 f 844 50 perc. 3 f 930 perc. 4 f 832; C. Gesman Lz en C. Zoetermeyer, Alphen perc. 1 f 722 perc. 3 f 870 perc. 4 f G87 F. Spruitenburg, Leiden perc. 2 f 129 perc. 6 f 84.50 de firma W. F. v. Rijn, Zoe- ferwoude perc. 2 f 99 perc. 6 f 79 M. Schoemaker, Oude-Wetering perc. 5 f 121 j perc. 8 f 1310 Hendrik Turkenburg, Alphen perc. 1 f 845 perc. 8 f 1067 perc. 4 f 895 Joh. Saras, Oude-Wetering: perc. 8 11504; A. A. van den Oudenrijn, Bodegraven perc. 4 1628 E. v. Luiing perc. 3 f 777 50; perc 5 1100 perc. 7 11299 en perc. 8 f1G00. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 1632 werkzoekenden. Zullen wij opnieuw een periode van ijsvermaak krijgen? Het begint er werkelijk weer eenigszins naar uit le zienl Gemeid wordt, dat sommige ijsbanen reeds zijn her opend. Wij kuimen mededeelen, dat ook de Leidsche IJsclub druk bezig is met het in-orde-brengen der baan. Er bestaat- kans, dat zij, mits het blijft vriezen, morgen zal worden opengesteld. Ten nadeele van II. B. is aan den Nieuwe-Rijn gisteren een rijwiel ontvreemd. Door J. B. is geklaagd, dat hij door I. V. is mishandeld, waarbij hij niet ern stige verwondingen aan het hoofd bekwam. Geruimen lijd geleden werd door bode K. een pakje vermist. Dit is thans na een week of vier teruggevonden en wel on geschonden in een leege emballagekist aan de Oude-Vest. Op verzoek van de Ilaagsche recherche is door de recherche alhier aangehouden E. de B., die te Haarlem f 500 had ver duisterd. Gistermiddag is aan den Lage-Rijndijk J. P. J. per ongeluk van 'n sleenkolenwagen gevallen, waarbij zijn linkervoet is be- j schadigd. De Eerste-Hulpdienst heeft hem i naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Nooid-Zuid-Hollandsche Tramweg-blij. In afwachting van de exploitatie van de geheele lijn ScheveningenDen Haag VoorburgLeiden met eleclrische Iraclie zal met ingang van 22 Januari e.k. bel ver keer Den HaagLeiden worden voortgezet op de nieuw aangelegde lijn, loopende van Den Haag langs Schenkweg en Koningin Wilhelmina-laan naar Voorburg en verder naar Veur-Lcidschendam, Voorschoten en Leiden (Zoeterwoudsche singelStations plein). Het gedeelte Vour-Leidschendam—Leiden zal reeds van ai vorcnbedoelden datum electriscb bereden worden, terwijl de dienst op het gedeelte Den HaagVeur voorloopig nog met stoomtractie uitgevoerd zal worden. Te Veur kan in de onmiddellijk aanslui tende diensten worden overgestapt. Tusschen Don Haag en Veur-Leidschen- dam zal een 20-minulen-dienst en tusschen Veur-Leidschendam en Leiden een 60-mi- nuten-dienst worden onderhouden. Gedurende dezen overgangstijd zullen tusschen Den Haag en Leiden aan de on derstaande hallen reizigers worden opge nomen en uilgelaten: Speelmanstraat, Nova Zembla, 2de Adelbeidstraat, Koningin-Wil- helmina-laan, Broeksloot, Voorburg (Re mise), Rozenboomlaan, Weverslaan, Rem- brandtlaan, Viaduct Electr. Spoor, Dam- laan, Rozenrust, Schakenbosch, Kniplaan, Voorschoten Zuid (Rouwkoop), Voorschoten Dorp, Burgemeester-Vernède-park, Zilver- fabriek, Lammebrug, Barbarabrug, Stadhuis Kort-Rapenburg, Stationsplein. Vier kwartjesvinders arriveerden hier gisteravond te halfacht met den trein uit Den Haag. De Leidsche recherche was ter verwelkoming aanwezig, waardoor de hee ren het maar raadzaam vonden direct met den volgenden (rein huiswaarts te keeren. Aangifte is gedaan door J. v. d. M., dat uit zijn pakhuis eenige doozen met nougat zijn ontvreemd. Aangehouden is W. H., alhier, die nog iets had te verrekenen met de Justitie. Het schip van de „Nederland" De heer Van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgende vra gen gesteld 1. Is de Minister bereid, aan de Kamer een overzicht te geven van de bemoeiingen van Regeeringswege, om te bereiken, dat de bouw van het nieuwe passagiersschip der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland", welke thans aan een Fransche werf is opgedragen, aan een Nederlandsche ondernoming zou worden toegewezen V 2. Kan de Minister mededeelen, waarom het bestuur der gemeente Amsterdam niet betrokken is in die bemoeiingen 8. Kan de Minister mededeelen, welke do voornaamste oorzaken zijn van het groote verschil tusschen de Inschrijvingssom van de Fransche werf, aan welke de bouw is op gedragen en do oorspronkelijke inschrijvings som van de Nederlandsche scheepsbouwon- dernemingen 4. Kan de Minister mededoelen, aan welke omstandigheden het in hoofdzaak is te wij ten, dat de pogingen, om Jeze belangrijke opdracht voor de Nederlandsche industrie le behouden, ten slotte geen resultaat hebben opgeleverd Het Tweede-Kainer-lid Kuiper heeft aan dien Minister gevraagd 1. Wil de Minister mededeelen, of het juist is, dat do Regeering, om een nieuwe mail boot voor de maatschappij „Nederland" in ons land te kunnen doen bouwen, een sub sidie heeft toegezegd tot ten hoogste 30 pCt. van het te verwerken loonbedrag ten bedrage van ongeveer f 450.000 en, zoo ja, óf en in welke mate ook de gemeente Amsterdam tot dit bedrag zou bijdragen 2. Heeft de Minister kennis genomen van hetgeen de directeur-generaal van den ar beid omtrent de opdracht van den bouw van bedoelde mailboot aan een buitenlandsche onderneming in het „Handelsblad" heeft medegedeeld speciaal van wat daar wordt gezegd van „andere kwesties", die aan deze zaak vastzitten en waaromtrent de directeur- generaal zich niet gerechtigd acht mededee- lingen te doen 3. Is de Minister niet van meening, dat het, om het groote belang der zaak voor onze Nederlandsche industrie en om de publieke belangstelling, welke de zaak daardoor heelt getrokken, wenschelijk is, dat omtrent het ontgaan dezer belangrijke order aan onze nationale nijverheid de grootst mogelijke helderheid wordt verkregen 4. Zoo ja, is de Minister dan bereid, aan de Kamer volledig mededeeling te doen van hetgeen bij de onderhandelingen omtrent deze zaak is gebleken en speciaal ook van do „andere kwesties", waarvan de directeur- generaa'i in het „Handelsblad" heeft ge waagd Het Amslerdamsche raadslid Pothuis ver zoekt den Raad, de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten 1. Is hel B. en W. bekend, dat de Stoom vaart-Mij. „Nederland" het maken van een groot schip heeft opgedragen aan een buiten landsche firma, omdat de ScheeDshouw- maatschappij le Amsterdam te hoog inschreef 2. Zijn er door belanghebbenden of last gevers bij B. en W. pogingen aangewend om door overheidshulp dit groote werk in do stad to doen uitvoeren 3. Zoo neen, zijn B. e:i W. dan niet van oordeel, dat het op den weg van de overheid ligt, in overleg te treden met de vertegen woordigers van het grootbedrijf, opdat voor het vervolg voorkomen wordt dat belangrijke opdrachten, die aan honderden arbeiders werk verschaffen, niet aan een Nederland sche firma worden gedaan, cn langs welken weg stellen zij zich voor, pogingen daartoo aan te wenden In de Amslerdamsche Kamer van Koop handel is over dit onderwerp ook beraad slaagd. Arbeidstijd in hel drukkersbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, beschikkende op eon verzoek van den Nederlandschen Bond van Boekdrukke rijen, te Amsterdam, de R.K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspatroons, to Utrecht, en den Bond van Christelijke Druk kerspatroons in Nederland, te Amsterdam, ter eenre, en den Algemeenen Nederland schen Typografenbond, te Amsterdam, den Nederlandschen R.-K. Grafischen Bond. te Utrecht, den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond, te Amsterdam, en den Ne derlandschen Grafischen Bond te Utrecht, ter andere zijde, daartoe strekkende, dat in de ondernemingen van werkgevers, aange sloten bij de vorengenoemde patroonsorgani saties, door arbeiders, aangesloten bij de vo rengenoemde werknemersorganisaties, ar beid mag worden verricht in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 23 en 24 dei- Arbeidswet 1919; gezien de collectieve ar beidsovereenkomst voor do jaren 1923 cn 1924, gesloten tusschen beide partijen gelet op artikel 28, zevende lid, der Arbeidswet 1919 en de ingewonnen ambtsberichten; heeft: de gevraagde vergunning voor hot tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1924 verleend onder de volgende voorwaarden lo. dat een jeugdig persoon ol een vrouw niet langer arbeid verricht dan 10 uren per dag en een man niet langer dan 11 uren per dag; 2o. dat een jeugdig persoon boneden 10 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder ol eene vrouw niet langer dan 55 uren per week; 3o. dat hel aantal uren, waarmede de 48- urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of voor eene vrouw niet meer bedraagt dan 25 uren per kwartaal, en voor een man niet meer dan 10 uren per week en 25 uren per kwartaal 4o. dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid ver richt dan 2500 uren; 5o. dat de arbeid van een jeugdig persoon of van eene vrouw op twee achtereenvolgen de dagen wordt afgewisseld door een nacht rust van ten minste 11 uren achtereen en dat die personen geen arbeid verrichten tus schen 10 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags; Go. dat telkens wanneer van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, vóór den aan vang van den werktijd nauwkeurig aanlee- kening wordt gehouden van elke afwijking van de op de arbeidslijst aangegeven ar beidsregeling op een daarvoor bestemde lijst, welke lijst op eene duidelijk zichtbare plaats naast de arbeidslijst opgehangen moet blij ven en iedere drie maanden moet worden vernieuwd, terwijl het vervallen exemplaar, door het hoofd of den bestuurder der onder neming of door den opzichlhcbbendo, als bedoeld in artikel 76 der arbeidswet 1919, geteekend ter verificatie moet worden toege zonden aan liet betrokken districtshoofd der Arbeidsinspectie. Uit het steenhonwersbedrijf Het hoofdbestuur van den Rond van Steenhouwerspatroonsvercenigingen in Ne derland heeft aan de betrokken arbeiders organisaties meegedeeld, dat de Bond de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst na Maart niet ongewijzigd wenscht voort le zetten. Uit het schildersbedrijf. De drie betrokken arbeidersorganisaties hebben aan de patroonsbonden in het schil dersbedrijf meegedeeld, dat zij hun voor stellen omtrent de afsluiting van een nieuw collectief contract niot wenschen tc aan vaarden, en dat zij, indien geen verbeterde aanbiedingen inkomen, zullen trachten te komen tot afsluiting van plaatselijke con tracten. Gebrek aan spoorwegmateriaal voor het mijnbedrijf. Naar wordt meegedeeld, beslaat er ge vaar, dat een van de particuliere slecn- kolenmijnondernemingen in Limburg bin nenkort gedeeltelijk zal worden stopgezet, waardoor eenige honderden mijnwerkers werkloos zouden worden. De directie is na melijk genoodzaakt inkrimping van de pro ductie te overwegen, daar vanwege de spoor wegen niet voldoende wagons te barer be- ac bik king worden gesteld lot afvoer van de BINNENLAND. Conclusie van den advocaat-oeneraal van den Hoooen Raad inzake de Leidsche navor-s deringsbelasting. Diefstal te Lissé. Arbeidstijd in het drnkkershedrijf. De contracten in het schilders- en het steenhonwersbedrijf. Vragen omtrent het schip van dé „Ne derland". Gebrek aan spoorwegmateriaal voor het mijnbedrijf. BUITENLAND. Het debat in het Engelsche Lager- en Hoogerhnis over hst adre3 van antwoord op de troonrede. Een complot ontdekt tegen het leven van generaal von Seeckt. De plannen der Fransche regeering tot het tegengaan van de franc-daling. Engeland hervat het diplomatieke vet keer met Griekenland. Eabinefscrises in Finland en Letland. dagelijks sterk locnemende voorraden kolen die op de mijn zelve en elders zijn opge slagen. Ongeveer 80 pCt. van dc productie dezer ondernemingen is bestemd voor lie! buitenland, de rest voor het binnenland Voor dea afvoer van de 20 pCL voor hel binnenland kan de betrokken Maatschappij voldoende spoorwepmaloriaal krijgen, vooi de 80 pCl. voor het buitenland krijgt zij i* het geheel geen materiaal besehikbaaf gesteld. Groote verliezen zijn hiervan reeds hel gevolg geweest, doch ondanks allen aan* drang, harerzijds in verband hiermede op de Spoorwegen uitgeoefend, blijven deze in gebreke haar van hel noodige materieel ic voorzien. Door den nood gedwongen zou zij thans tot inkrimping van de productie moe^ ten overgaan, aangezien zij geen mogelijk-* heid ziet verdere opslagruimte voor deze lo vinden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In Engeland is men thans bezig aan het debat, dat de regeering van Baldwin zal doen vallen, men zie onder het hoofd En geland, en met een arbeidersregeering in En- geland in zicht, is Frankrijk thans begonnen om maatregelen te treffen tot het tegengaan van de daling der franc, welke maalreg^'en men onder Frankrijk zal kunnen vindon. In de gisteren voortgezette zittingen der Commissie van Deskundigen is besloten dei president van de Rijksbank Schacht en den dcviczencommissaris to verzoeken aan de volgende zitting deel te nemen, om inlichlim gen te verstrekken over verscheidene kwes- ties betreffende het Duitsche geld, die moe ten worden opgehelderd. Clive, de Engelsche consul-generaal. Iiocff Maandag te Mannheim een langdurige be spreking gehad met vertegenwoordigers uit de Palts, o.a. met den bisschop van Spiers waaruit gebleken is, dat alle belangrijks groepen het volkomen eens zijn ten opzichte van de separatisten. Het protest tegen de se paratisten is algemeen, ook door dc sociaüs ten en communisten, geteekend. Dc separatisten hebben een proclamatie gepubliceerd, waarin zij dreigen dat bil it-deren nieuwen aanslag tegen leden van de autonome regeering telkens 5 burgers uit dt Palt3 met hun leven en geheele vermogen daarvoor zullen boeten. Gistermiddag is de Rijnbrug één uur voor de aankomst van Clive door de Fransche bozettingsautoriteiten weer voor het verkeer opengesteld. Er is een controle ingevoerd op het telefonische verkeer lu?schen de l'alt» en het niet-bezc-Uc gebied. Hot te Dusseldorf gehouden congres vaf communistische bedrijfsraden heeft een cec traal stakingscomitó van 15 leden gekozen, waaraan is opgedragen in het Rijnland ei Westfalen do algemeeno staking zoo door tastend mogelijk to organiseeren en ell.j bedrijven, ook dio van openbaar nut, als gasfabrieken en waterleidingen, stop te zet ten. ,,In alle plaatsen aldus de opdrachfl moeten opslagplaatsen van voedsel wor den gevestigd, om do arbeiders van het noodige to voorzien. De levensmiddelen moeten uit do magazijnen woeden nehaald."

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1