No. 19583. Officlssfe Kennisgeving. STADSMENS. Het voornaamste nieuws van heden. VRIJDAG 11 JANUARI Anno 1S24 PPJJS DEB ADVERTENTGN: 80 CU. per regel. Bij regelabonnemeïJ'belangriil: lageren prfja. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 30 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. r Bureao Noordelndspleln TeUfeonnommer* voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postcfièqne- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 P3I1S DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week' „0.18, Franco per post 2.35 4"* portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders brengen Ier algemeene kennis, dat S. P. Wielinga pen verzoek heelt ingediend Ier bekoming yan verlof tot den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van Verhoop in het perceel Nieuwe Rijn 28. N. C. DE GLTSELAAE, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1 Leiden, 11 Januari 1921. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 9 L Rijnland te Leiden. Gistormiddag kwam deze Kamer voor de eerste maal in dit jaar bijeen. Er waren {19 leden aanwezig. De groote rede, door den voorzitter, den tieer D. (en.Cate Brouwer, bij deze gelegen heid gehouden gaven wij reed3 gisteren Weer. Wij merken echter nog even op, dat toen. abusievelijk werd vermeld, dat speciaal Üe toestand van de deken fabrieken gedu- fende 1923 slecht is geweest. Het begrip moet ruimer genomen worden, in dien zin, dat daarmede is bedoeld de textielindustrie in het algemeen. De rede van den voorzitter werd warm toegejuicht. De heer Van der Steen dankte namens de v» fceheele Kamer voor deze openingsrede. waarin als het ware den leden een spiegel is voorgehouden, waarin zij kunnen zien wat er gedaan is, terwij! in die rede levens een vergezicht werd geopend voor hetgeen nog gedaan zal worden. Hij prees zeer het werk van de Kamer en vooral van hel Bu- neau der Kamer en van d# verschillende commission. Hij dankte tevens den voorzit- ter voor jfre goede wenschen, ten opzichte ,van de leden uitgesproken, en hij sprak zij nerzijds den wcnsch uit. dat God, die hel werk der Kamer tót nog toe zoo ruimschoots heeft gezegend, ook verder Zijn onmisbaren zegen zal schenken. De voorzitter dankte op zijn beurt harte- lijk voor de vriendelijke woorden, lot hem eft zijn medeleden van het Bureau gericht. Hierna had de installatie plaats van de herbenoemde en nieuwbenoemde leden. De heer Boot bracht verslag uit als voor zitter van het Stembureau voordat hij lot installatie adviseerde. De voorzitter wenschte den herbenoemden leden hartelijk geluk met hun herbenoeming èn de nieuw benoemde leden heette hij van harte welkom in de Kamer, terwijl hij nog feen. woord van dank uitte voor de aftre denden, die zich niet weder herkiesbaar hebben gesteld. De Kamer zal hen niet -- spoedig vergeten. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering dooj den secretaris, mr. Knibbe, gelezen en na een opmerking van den heer Boot daarna onder dankzegging aan den se- v cretaris vastgesteld. i Hierna deed de voorzitter mcdedeeling van eenige ingekomen stukken. In de eerste plaat9 vermeldde hij, dat het drukken van de exportkaart is opgedrauen aan de voor- deeHgste inschrijfsler, de firma P. J. Mulder en Zoon, alhier. Verder deelde hij mede, dat, met ingang van 1 Januari, de portvrijdom yöor stukken, uitgaande van de Kamers, is ingetrokken, en dat een verzoek is gericht tot de directie der N. Z. Tramwegmaat- schappij, om voor doorgaande reizigers yóortaan ook van 12 tot 2 uur 's middags kaartjes te Katwijk beschikbaar te stellen. Nog deelde hij mede, dat er een klacht van 'een lid was ingekomen van niet tijdige af dracht van het bureau met betrekking tot het Handelsregister. Op voorstel van het bestuur werd besloten deze zaak te doen be handelen door het Bureau zelf. Hierna werd overgegaan lot de verkiezing ya\ een algemeenen voorzitter. Als zoodanig werti herbenoemd de heer D. (en Gate Brou wer, met 18 van de 19 uitgebrachle stem men. Eén stom was uitgebracht op den heer EDe Gooyer. Tot voorzitter van de afd. Groot- bedrijf werd herbenoemd de heer J. Boot Sr. met 9 stemmen, 1 stem was uitgebracht op Gooyer en tot voorzitter van het Kleinbedrijf werd rnet algemeene stem men herbenoemd de heer G. Molkenboer. i Met betrekking tot de verkiezing van de Vaste commissies gaf dc voorzitter in over weging de aflredenden weder bij acclamatie te benoemen. - De heer Wernink had daar overigens niets logen, doch hij wilde gaarne den heer an Ginkel doen afvloeien uit de Commis sie van het Handelsregister, om hem te be- noemen als lid der Commissie van Vervoer, Post en Telegrafie, waar deze bijzonder op Zijn plaats zal zijn. Daar de heer Van Ginkel zelf daartegen j geen bezwaar had, werd in diens plaats be- 1 .noemd de heer De Gooyer met 10 stemmen Op den heer jhr. Roëll waren 7, op den lieer Heringa 2 stemmen uitgebracht. De overige ^aflredenden werden bij acclamatie herbe noemd. Het waren de heeren C. F. Slijnman C G. i. Alkemade en J. van der Steen. Voor de Commissie van Vervoer, Post en Telegrafie werd nu in de vacature-Tieleman benoemd de heer Van Ginkel met 18 stem men. De heer Smits stelde daarop voor deze commissie nog met een lid uit het Groot bedrijf aan te vullen, omdat deze afdeeling vooral bij die commissie veel belang heeft. De voorzitter voelde daarvoor aanvanke lijk niet veel, doch toen ook de heeren Wer nink en Van der Laan zich daarvoor uit spraken, legde hij zich er bij neer en daarna besloot de Kamer er toe. Als zoodanig wordt nu benoemd de heer jhr. Roëll, met 12 stem men, terwijl 7 stemmen uitgebracht werden op den heer Zonneveld. In de vacature-R. de Wilde werd benoemd de heer Atkemade, terwijl de heeren P. A. Wernink, G. J van der Kolk en W. van der Laan bij acclamatie werden herbenoemd. Bij de verkiezing van een lid voor de Commissie voor het Jaarverslag stelde de voorzitter voor om den heer Arnold Smits bij acclamatie weder te benoemen. De heer Smits had daartegen geen be zwaar, maar hij wilde dan toch opmerken, dat dit lidmaatschap niet meer zal worden beschouwd als een sinecure. Hij is in het afgeloopen jaar niet eenmaal opgeroepen (er vergadering. Dit spijt hem te meer, om dat hij nu zich er niet tegen heeft kunnen verzetten, dat het Jaarverslag, hetwelk on der veler oogen komt in een derde-rangs- i drukkerij is gedrukt geworden. I De voorzitter zeide. dat dit uit een oog- j punt van zuinigheid is geschied. De heer Smits neemt de benoeming aan. Hierna werd even gepauzeerd. Na de pauze kwam aan de orde een voor stel, inzake de verbetering van het vaar water in Leiden. Deze zaak was in handen gesteld van de Commissie van Vervoer, die nu adviseerde niet met een kostenbereke ning te komen, zooals aanvankelijk het voornemen was. Wel stelde de Commissie voor een adres aan den Raad der gemeente Leiden met betrekking tot deze'zaak te zen den, aan wel adres wij het volgende cmt- Icenen: Herhaalde malen bereikten de Kamer klachten over den slechten toestand, waarin het vaarwater té Leiden verkeert. Bij het voorloopig onderzoek kwam de Kamer lot de conclusie, dat het niet vol doende was te wijzén op ondiepten, welke min ol meer toevallig ter kennis van de Kamer gebracht werden, maar dat het vaar water te -Leiden aan een systematisch en grondig onderzoek onderworpen diende te worden, ten einde vaststaande gegevens te hebben, om na te gaan, of het vaarwater te Leiden nog voldoet aan de eischen, welke het moderne scheepvaartverkeer stelt De Kamer besloot daarom in haar verga dering van 18 April 1923 nauwkeurige op metingen te laten verrichten, en omtrent de resultaten rapport uit te laten brengen. De Kamer vond den lieer Hoogenboom c. i. be reid deze laak op zich te nemen en voegde aan liet adres een afschrilt van dit rapport ter kennisneming toe. Zonder de andere in liet rapport genoemde bezwaren van minder belang te achten, verooTlooft de Kamer zich er in liet bijzonder op te wijzen, dat, waar de vele Kilometers lange vaarwegen, welke tot Leiden toegang geven, een diepte hebben van 2.80 M. beneden kanaalpeil. ook voor het grootyaanvater in Leiden geen lagere eiscli gesteld mag worden. Wat voorts de bruggen betreft, meent de Kamer, dot de Janvossenbrug, de grootste hinderpaal voor de scheepvaart in Leiden, welke wegens haar bouwvailigen toestand reeds gcruimen tijd voor het rijverkeer ge sloten is .gclieel afgebroken dient te worden, terwij! voorts ook te vreezen is, dat de Mare brug op den duur te smal zal blijken. Daar in de Turtmavklsbrug-door schepen met groote lengte gezwaaid moet kunnen worden ,len gevolge van den hoek, welken het vaarwater aldaar maakl, spreekt de Ka mer de hoop uit, dal nok voor deze moeilijk heid spoedig een oplossing gevonden zal kunnen worden. Ter illustratie van het groote belang, het welk bijv. de Stedelijke Lichtfabrieken heb ben bij grootscheepsvaarwater, van vol doende diepte en vaarbreedte diene het vol gende, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat lichlers van 700 ton gecharterd kunnen worden in tarief per ton/dag. ter wijl voor kleinere lichters slechts afstands tarief per Ion mogelijk is. 2100 ton. aangevoerd in 7 lichters van 300 ton, (er beurze in Rotterdam gecharterd a 82'/' ct. per ton isf 1732.50 2100 ton, aangevoerd in B lich ters van 700 ton a 3 cents per dag p. ton gedurende 15 dagen is f 915.— f Sleeploon, enzf 232.60 f 1177.50 f 646 Goc-dkooper hij aanvoer in groote lichlers per ton 26 cents. Verbetering van hef vaarwater zal, naar de meening der Kamer, aan de Gemeenle- tinaneiën geen buitensporige eischen stel len, zoo de Raad zou willen overgaan tot liet aanschaffen van een kleinen bagger molen, daar dan verschillende particulieren in en builen de gemeente en ook andere ge meenten in den omtrek voor bijzondere uit diepingen tegen vergoeding eveneens van deze baggermolen gebruik kunnen maken. Gzeiïieente Leiden. LOOP DEB. BEVOLKING OVER HET JA AS. 1923. Bevolking op 1 Januari 1923: Het eindcijfer der journalistiek was 32,409 Vermeerdering door goboorte: vestiging: Vermindering door: overlijden: vertrek: 11. 813 1627 2410 292 1810 2102 -Vr. 801 2166 2957 327 1965 2292 Totoat. 1G14 3783 5397 619 3775 4394 Verschil tusschen de gehcele de geheele vermindering vermeerdering en Bevolking op 31 December 1923 Vr. 31,751 Totaal. 671,60 338 32,747 1003 -4- 665 35,416 68,163 De Kamer veroorlooft zich derhalve op gemeente Schiedam reeds sedert Januari 1920 in het bezit is van een baggermolen, welke naar Burgemeester en Wethouders aan de Kamer berichtten, zeer goed voldoet. Ook meent de Kamer nog speciaal te moe ten wijzen op het geenzins denkbeeldig ge vaar, dat er te Leiden met zijn naar ver houding zoo groote en nog steeds toene mende arbeidersbevolking niet genoeg nieuwe industrieën zich zullen vestigen en dat reeds hier bestaande industrieën zich zullen verplaatsen naar ot filialen zullen vestigen in gemeenten, waar het verkeer voor groote schepen mogelijk gemaakt wordt Om alleen in het district Rijnland te blij ven ,moet bijv. opgemerkt worden, dat plaatsen als Alphen, Koudekerk, Leiderdorp Woubrugg?, Warmond, enz. beter te berei ken zijn. dan een groot deel van Leiden Deze tegenstelling zal nog veel grooler worden, zoo de plannen voor de vaartver betering tusschen Amsterdam en Rotterdam tot uitvoering komen. Door steeds het vaarwater in uitnemende conditie te houden, kan de gemeente er editor in sterke male toe medewerken, om de nadeelige gevolgen zooveel mogèlljk te voorkomen. Do Kamer kan nog mededeelen, dal de grond van bovenstaande overwegingen een dringend verzoek tot verbetering tot Uwen Raad te richten, opdat dit uitgebreid en systematisch onderzoek naar den toestand van het vaarwater er toe moge leiden, dat thans door Uwen Raad niet alleen de ur gentie van een verbetering van het vaar water wordt erkend, maar dat ook onmid dellijk pogingen in het werk zullen worden gesteld, om Leiden blijvend aan te sluiten aan het groolscheepvaarwater, zooals het moderne verkeer dat vcreischt. Bij de vorige bespreking had de heer Meerburg voorgesteld om tri het onderzoek ook het vaarwater in de richting Katwijk tc betrekken en daar peilingen te doen. De Commissie meende dit onderzoek voorloopig niet te moeten instellen. De lieer Meerburg legde zich daarbij noode neer en hoopl er later op terug te komen. De heer Alkemade wist eigenlijk niel eens, welke bruggen bedoeld zijn. Dc heer Van der Laan, voorzitter der ge noemde. Commissie, ontwikkelde nog de be zwaren tegen de vaarlverbeterïng naar Kat wijk, zooals de heer Meerburg zich deze denkt. De voorzitter lichtte daarna toe het door liet Bureau gedane werk inzake de stich ting van een Handelsbeurs. Het bureau heeft met verschillende corporaties en bij zondere personen geconfereerd en er werd aan liet bureau krachtdadige steun toe gezegd. In een en ander heeft het Bureau vrij heid gevonden om aan de ICamer voor te stellen om in principe te besluiten tot op richting eener Handelsbeurs. Is het principe aangenomen, dan kan de uilvoering der plannen verder nader worden overwogen. Het gemeentebestuur zal een zaal beschik baar moeten stellen. De vraag is welke dag zich het best leent voor hel hóuden van een Beurs. De verecniging „De Graanbeurs" wilde wel medewerking verleenen, doch heeft bezwaar legen den Vrijdag en zou vast willen houden aan den Zaterdag. De heer Van der Laan vroeg waarom men den Zaterdag niet wenscht De voorzitter merkte op, dat het Bureau lot de conclusie is gekomen, dat de Zaterdag niet wenschelijk is. na de verschillende be langhebbenden te hebben geraadpleegd. De secretaris heeft daarover een referen dum gehouden onder deze belanghebbenden en doet daarover eenige mededeelingen. dat de Zaterdag niet de aangewezen dag wordt geacht voor het houden van de Beurs. De voorzitter sprak als zijn gevoelen uit. dal men tenslotte ook wel de medewerking van het bestuur der vereeniging „De Graan beurs" zal verkrijgen. Het komt vooral aan op een geschikte zaal, bijv. de Sladszaal. Deze moet echter j niet te veel kosten. De heer Wernink had gaarne Sen meer gedetailleerd advies gehoord en bovendien had hij het wenschelijk geacht, dat het Bu reau eerder voeling had gehouden met B. en W. over het afstaan der Sladszaal. De voorzitter achtle deze vragen niet van het allergrootste belang, al heeft het Bureau deze toch reeds overwogen. In het algemeen kan hij zeggen, dal ook aan de verschillen de onderdeden aandacht is gewijd. Ook zelfs met betrekking lot de reclame heelt het bestuur zich al bezig gehouden. De voorzitter sprak ten slotte als zijn vaste overtuiging uit, dal het plan slagen moet. De Gemeenteraad zou een groote ver antwoordelijkheid op zich laden, als hij niet meewerkte om deze zaak, die een intens Leidsch belang vertegenwoordigt, te steunen De lieer Van der Laan deelde een en an der uit zijn ondervinding van Haarlem meo cn concludeerde, dat het heter is een be hoorlijke vergoeding voor het gebruik eener zaal te betalen dan haar gratis te ontvangen Dc voorzitter is het daarmede niet eens. De stad moet de Kamer steunen, omdat zij er ook belang bij heelt. Dc lieer Dc Gooyer meende, dat hel Bn- i reau een crediet moet vragen. Men moet zoo iets niet te schraal behandelen. De voorzitter is van oordeel, dai het reeds verleende crediet van f 1200 voorloopig ruim voldoende is. De heer De Gooyer verklaarde zich nu voor het voorstel. Dc voorzitter stelde nu voor in beginsel lot de stichting te besluiten, onder deze conditie, dat de Sladszaal cr voor beschik baar wordt gesteld, voorloopig gratis. De heer Simonis is Iioi daarmede ook wel eens, doch hij zou, als men deze zaal niet kan krijgen, naar een andere zaal willen .omzien, bijv. naar „Zomerzorg". De heer Van der Steen acht „Zomerzorg" niel geschikt. Zal de zaak-slagen, dan moet men reeds dadelijk over een goede zaal be schikken. Ook de buitensociëleit „Amicitia" werd genoemd en schertsend zelfs liet oude Zie kenhuis. De uilwerking van het plan werd ten slotte in handen gelegd van een commissie van zes personen, drie uit het Groot- en drie uit het Kleinbedrijf, n.l. de heeren Van Ginkel, Arn Smils en Wej-nink, en Dekker, Molkenboer en Van der Steen, terwijl de heer Van der Laan adviseerend lid is. Ilierna kwam aan de orde hel punt: be spreking van dislriclsbelangen. De voorzitter bracht daarbij nog eens de door de gemeente herziene havengeldrege ling ter sprake, waarover dc secretaris nog eenige nadere gegevens verstrekte. De zaak werd gcrenvoyeerd naar do Commissie voor het Vervoer. De heer Van der Laan bracht in herin nering, dat. in verbond met de bij de Re geering aanhangige plannen van de kanali satie van dc provincie Drente, de rietvelden in het Ambt Vollenhoven in gevaar komen, die groote hoeveelheden riet leveren voor liet dekken van schuren cn huizen niet al leen, maar ook voor de bloembollenteelt, waar men groote massa's dekriet noodig heeft. Als deze hoeveelheden niet meer kun nen worden geleverd, wordt de bloembollen teelt met gevaar bedreigd. Ook de Hamer van Haarlem wil daarvoor werken en hij gaf in overweging met Haarlem samen. Ie werken. Het Bureau beloofde diligent te zijn. Nog merkte de heer Van der Laan op, dat de Rijksstraatweg Haarlem—Leiden te smal is voor bet verkeer. liet zou overwe ging verdienen met de Kamer van Haarlem slappen te doen daarin verbetering (e bren gen, mede met het oog op werkverschaffing. De voorzitter zeide overleg met het Itijks- toeziclil op dezen weg toe. Bij de rondvraag kwamen nog enkele pun ten ter tafel. De heer Van Ginkel bepleitte nogmaals aansluiting bij hel Scheepvaarl- eongreg. waarvan het lidmaats. hap f 25 bedraagt. Daarloe werd nu besloten. De heer Wernink merkte op, dat zoolang de Kamer op Donderdagmiddag vergadert, zij steeds de wethouders de heeren Mulder en Sanders moet missen, omdat zij op dien dag des namiddags vergadering hebben. Ilij wilde dairom op een anderen dag verga deren, .waartegen geen bezwaar bleek. Hierna werd te zes uur de vergadering gesloten. BINNENLAND. Slaat der bevolking van Leiden. Vergadering van de Kamer voor Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden Buitengewone alg. vergadering Fret. Chr, Bond van Spoor- en Trampersoneel. Aaiy neming eener moüe. BUITENLAND. Manifesten over den verjaardag van de Roerbezetting. Het ecparalisme in de Falts. Sancties naai aanleiding van den moord op de leiders. Be conferentie der Kleine Entente tc Bel grado. Een Britsche onderzeeër is overvaren en gezonken. Alle opvarenden zijn verdronken De Giieksche Koningin ernstig gewond bij can anto-ongeval. „Werkmans Wilskracht". „Dit weer is je reinste propaganda vooi den Nederlandschen Zwembond", nijdigdo de woedende heer, die nog den vorigen dag hartgrondig naar dooi had verlangd, toen hij gisteravond daar, waar eens een vaste brug was tusschen Haarlemmerweg en Mare, plots tol bijna zijn knieën in deD modderpoel wegzakte en niet dan met moeite weer op den beganen grond kon worden geheeschtn! De brave man had ongelijk, ook al was dan één zijner schoenen in de peilfooze diepte verdwenen. Hij bedoelde dat niel dit weer hot ideaal van den Zwembond: „liet Nederlandsclie Volk een zwemmend volk" zijn verwezenlijking nabij komt. Wie thans buiten komt méét zwemmen ol verdrinken meende hij. zij het dan ook niet in watf' maar in modder. Hij vergat echter dat plot leren nog geen zwemmen is Gij vraagt, lezer, wat dit met ons mu. ziekverslag tc maken heeft? Dit: dat ook op dat gebied een dergelijk onderschei! moet worden gemaakt. Hoevele muziekuitvoeringen zijn er niet, die men béter niet had kunnen geven? Wij, en menig ander collega, hebben dat reeds tot onzen spijt ondervonden. Daarom doel het ons genoegen nu eens in geheel anderen geest le kunnen schrijven. De uitvoering, gisteravond door „Werk- mans Wilskracht" in de groote Sladszaal gegeven is in alle opzichten zeer goed ge slaagd en zoowel leden als dirigent verdie nen daarvoor een woord van lof. Onder leiding van den lieer G. Dik, wiens naam alleen reeds een aanta! belangstel lenden had getrokken, de zaal was dan ook uitstekend bezet heefl het gezel schap hard gewerkt, drie maanden achter een, maar hel welslagen is ongetwijfeld een ruime belooning geweest voor de moeiten welke men zich heelt getroost om het ge heel nieuwe programma in dien betrekkelijk korten tijd in te studccrcn. T Begin was een tikje onzeker, maar na de „Rotlerdamsche Diergaardemarsch", hebben de toehoorders gesmuld van de zui vere, welluidende vertolking der „Thélis- Ouvcrture", welke ern der beste nummers van dezen avond was. Na „I'ackollanz, No. 1 B dur", van V. G. Meyerbeer, kregen wij een pistonsolo van den heer G. Slikkclorum in ..Op Wacht" van DierigDik. De lieer Slikkclorum deed zich in volle waarde kennen er het applaus, na afloop, werd bijkans eer. ovatie waaraan nauwelijks een einde scheen te komen. Met de ..Grand» Fantaisie de l'Opera I.a rille du Regiment de Donizetfi" van Blümentrü, v rd d« eerste helft van het programma besloten. De voorzitter, de heer j. Verver, t etrad nog even liet podium om in hel openbaar dank te brengen aan den heer Dik, voor datgene wat li ij in deze drie maanden voor de ver eeniging heeft gedaan, en om afscheid te nemen van den eersten djrcctcur, den lieer Noordanus, mël wien en dóór wien men vele successen heeft behaald. Het hoofdnummer na de pauze was de' „Grande Fantasie aus Verdi's Troubadour", van W. Ifcrfürlh, waarvan de uitvoering inderdaad zeer te prijzen viel. Ken enkel smetje vermocht aan het geheel geen af breuk le doen, evenmin als bij 'de vier an dere nummers, die nog werden gegeven. Mei een vroolijko marscli van dan heer Dik „Iloerahl Het Tweede", werd de avor.d beëindigd. Wij hoorden vertellen dat deze 56ste uitvoering de beste is geweest, welke de verecniging ooit heeft gegeven, Helgccn wij gaarne aannemen. Ploeteren is nog geen zwemmen 1 Maar „Werkmans Wilskracht" is hard op weg om tot de uitverkorenen te gaan behoo- ren-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1