OPRUIMING AGENDA VAN DE WEEK. Fa. JAC. ICKÖL BUITENLAND. rass»«StïïSJS: TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. f Doaderdag. ElisabethsUof. Medisch Consultatie bu reau voor Alcoholisme. 8 uut. „Jeruël" (Groenesteeg 16); Openbare «amenkomst. 8 uur. Nulszaal: Alliar.ce Irangaise. 8 uur. Sladszaal Concert muziekver. „Werk- mans Wilskracht". 8 uur. VolkshuisScheikunde-cursus. 8 uur. Vrijdag. Schouwburg: Concertbureau Hans Augus- iin. Derde abonnementsconcert. 8 uut. Stadszaal: IIoll. Concert-dir. dr. O. de Koos. Liederen-avond Julie de Sluers. 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 43 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-,naebt- cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Jan. tot en met Zondag 13 Januari, waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Viscbmarkt 8. Tel. 552. RECLAME. Breestmat 136 Haarlemmerstraat 144 610 Het antwoord op die vraag goefl artikel 32a van de wet, houdende instructie voor de Algenieene Rekenkamer. Bij de wet van 21 April 1922, Stbld. 194r, is dat artikel inge voegd. Het luidt „Wanneer ecnig hoofdstuk der Staatsbe groting niet vóór den lsten Januari van het dienstjaar, waarvoor het moet strekken, bij de wet is vastgesteld, is het hoofd van het departement van algemeen bestuur, dat het betrokken hoofdstuk der begrooting be heert, voor zoover zulks onvermijdelijk is om den dienst gaande te houden, bevoegd te beschikken over vier twaalfde gedeelten van de bedragen, welke in do verschillende artikelen der laatstelijk bij de wel vastge stelde begrooling voor een geheel jaar zijn toegestaan". Voor de eerste vier maanden van 1924 is er dus een wettelijke regeling, waardoor de dienst loopt. Het is echter jammer, dat zoo vele uilgaven wettelijk en contractueel zijn vastgelegd en hierdoor tot die behooren, welke onvermijdelijk zijn om den dienst gaande te houden. Vóór het totstandkomen van de wet van i 21 April 3922 was het onderwerp in het ge heel niet geregeld. Onder leiding van het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver. v. Spoor- en Tramweg personeel te Haarlem is een druk bezochte vergadering gehouden van ambtenaren in dienst der E. S. M., N. Z. H. T. M. en M. E. T. Deze vergadering werd gehouden naar aanleiding van de 1 Jan. j.l. ingevoerde loon regeling, welke naar het oordeel der betrok kenen zeer onbillijk is en waarover geen overleg tusschcn de directie en het perso neel heeft plaats gevonden. Door het hoofd bestuurslid L. W. Peterse werd een uiteen zetting gegeven van hel standpunt der or ganisatie, waarbij de vergadering zich een stemmig aansloot. Besloten werd aan den Minister van Wa terstaat een dringend telegram te zenden. zijn ingwehreven, en geplaatst worden naar aanleiding van een bij zoodanig gedane aanvrage om werkkrachten. II. steun zal verleend wordenA. Bij dagelijks heen en weer reizen B. bij tijdclijken arbeid buiten de woonplaats indien niet dagelijks heen en weer gereisd kan worden; C. bij aanvaar ding van arbeid elders, gepaard met ver andering van woonplaats van het gezin. I)e sleunverleeniug eindigt dadelijk, in dien blijkt, dat opzettelijk, rechtstreeks of middellijk onjuiste opgaven zijn ver strekt. De beoordeeling of steun moet worden verleend, de vaststelling van het bedrag van den steun en de uitbetaling van den steun geschieden door het gemeentebc stuur, of namens dit bestuur door den direc teur der arbeidsbemiddeling bij wien de werkzoekende is ingeschreven, na overleg met den directeur der arbeidsbemiddeling in de gemeente, waar de werkzoekende arbeid kan vinden of heeft gevonden. De Minister van Financiën brengt, naar aanleiding van de Muntwet 1901 eu het Kon. besluit van 17 December 190J, ge wijzigd bij de Kon. besl. van 6 Fcbr. 1907 en 25 Febr. 1907 ter algemeene kennis: als kantoren, waar de Nederlandsche pasmunt mits voor niet minder dan f 50 voor de zilveren en f 10 voor dc nikkelen en bron zen, kan worden ingewisseld tegen rijks daalders, guldens cn halve guldens of wel bankpapier en/of zilverbons, zijn aangewe zen: a. de Nederlandsche Bank, te Am sterdam; b. de kantoren der beta-almccs- tersc. o.a. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen; in de provincie Zuid-Holland: Alblassei dam, Al phen aan den Rijn, Boskoop, Bridle, Delft (directe belastingen), Delft (invoerrechten en accijnzen). Delft (buitengemeenten), Go- rinohem, Gonnchem (buitengemeenten), Gouda, Gouda (buitengemeenten), Helle- voctsluis, Hille-gersberg, Hillegom, Hoek van Holland, Katwijk, Leerdam, Leiden (directe belastingen), Leiden (invoerrech ten en accijnzen), Leiden (buitengemeen ten), Lskkerkcrk, Loosduinen, Maassluis, Midldelharnis, Noord wijk, Oud-Beijsi-land, Scheveningen, Schiedam (dircet-o belastin gen), Schiedam (invoerrechten en accijn zen), Schoonhoven, Sliedrecht, St rijen, Ylaardingen, Voorburg, Woerden, IJssel- monde, Zwijndrecht in de provincie Noard- Holland: Beverwijk, Bussum, Enkhuizen, Haarlem (directe belastingen), Haarlem (invoerrechten en accijnzen), Haarlem (bui tengemeenten), Haarlemmermeer, Helder, Hilversum, Laren, Medemblik, Nieuwe Nie<i>rp, Nieuwer-Amstei, Purmerend, Schagcn, Weesp, Wormerveer, IJ muiden, Zaandam. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Oolbgensplaat W. J. Don kersloot Lzu. tot rochter in de arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenibage mr. F J. A. Hijink, thans in gelijke betrekking te Almelois aan D. G, van Os, op zijn verzoek, met ingang van 19 April eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Purmerend; aan J. van Veen, o>p zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Alkmaaris met ingang van Januari, benoemd tot oontroleerend-ge- neeskundige bij de Rijksverzekeringsbank dl*. O. J. P. van Zadelhoff, thans assistenb- controleerend-genecskundigc bij die instel ling, en is, mot ingang van den dag, waar op hij zijn betrekking zal aanvaarden, be noemd tot tijdelijke nssistent-controleerend- geDseskundn.g© bij de Rijksverzekerings bank W. J. O. Bruining, arts, te Amers foort. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hel Belgisch antwoord op de jongste Doit- sclie nota is te Parijs overhandigd en nu zal dezen verzoekende de wijziging in de looncn Frankrijk zijn antwoord lieden mee geven niet goed te keuren alvorens nader overleg met dc organisaties zal zijn gepleegd, terwijl tevens verzocht werd om een onderhoud met den Minister. Kaar „Het Volk" verneemt, zal de voorzitter der S. D. A. P.. de heer W. II. Vliegen. Ier genezing van zijn pleuritische ear.doening, zich half Februari gedurende een wc"k ol zes naar het Zuiden hegeven. Hel Ssle regiment infanterie te Am Itrvi bestond gisteren 110 jaar. Dit feit is op feestelijke wijze gevierd. Gistermorgen is aan oflicieren en manschappen de roem rijke geschiedenis van het regiment in her innering gebracht. Daarna zou een marscli door de stad plaals hebben, doch vanwege de gladheid van de straten moest deze wor den afgelast. Gistermiddag hebben de offi cieren van liet regiment aan onderofficieren aan den Duilsclien zaakgelastigde v. Hoesch die toch te Berlijn gaat praten. België zal zijn antwoord morgen te Berlijn doen over handigen. Wanneer de antwoorden officieel zullen worden gepubliceerd? De separatistische beweging in den Palts heeft de regeering van Baldwin nog in actie gebracht en lusschen Parijs en Londen wordt er reeds druk over gesproken. Het schijnt zelfs, dat afgevaardigden der Hooge Commissie ter plaatse een onderzoek zullen instellen. Het Engelschc .standpunt is ongeveer al dus: In verband met hetgeen omtrent de actie der separatisten in andere deelen van het bezette gebied aan den dag is gekomen, wensclit men in Engeland veel lastbaarder bewijzen, dat een dergelijke beweging wer kelijk spontaan bij de bevolking is opgeko men, dan waarover men beschikt. Tot dus- officieren zich in huize Dc- Bruijn, waar ae regimentscommandant een rode hield. Aan dc Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Maar „De Tijd" uit onderwijskringen verneemt, zijn er bij de Regeering plannon in voorbereiding tol bezuiniging op het Rijksschoolloezicht. De onderwijswet-De Visser gaat ló veel kosten. Dc Raad van Dordrecht benoemde tot Iecrnar iu het Franseh aan de H. D. S. den heer li. R. Boulan, van Leeuwarden. De Minister van Arbeid heeft een cir- cub '-i-i betreffende vorleening van steun bij het v»»-<ïdhic:i van arbeid buiten de woon- p!; .3, devb in Nederland, aan de gemeen- t-c'•"Vuren gericht U.'cnc wordt o.m. gezegd: Het Rijk kan na de gemeentebesturen terugbetalen de heifl «lor bedragen, die van gemeentewege r.ls steun worden verleend in ds onderstaan de g»1 va Li en, mits: l. .Dez* steun is verleend ten behoeve .n de gemeente wenende werkzoeken den, die bij een orgaan der openbare of dnanoede gelijkgestelde arbeidsbemiddeling gelsche opvatting, in hoofdzaak kunstmatig en afhankelijk van pressie van buitonaf, terwijl zij alleen wcrkelijkcn omvang aan nemen als de behoorlijke politiebescherming tegen intimidatie van pressie is uitgescha keld. De berichten van onafhankelijke En gel sehe dagbladcorrespondenten in dc Palts, werpen een onplezierig licht op de actie der separatisten aldaar. De Engolsche regeering is er steeds huiverig van geweest wijzigin gen te erkennen in den status van de doe len, waaruit Duitschland is samengesteld, in zooverre die veranderingen niet langs grond- wetiigen weg plaats hadden. Van Duitsche zijde schijnt men scherper le zullen gaan optreden, men zie de tele grammen. Het Centrum had trouwens al een interpellatie in den Rijksdag aangekondigd over de Palts. In het bezette gebied wil het met het werk nog niet vlotten, al hebben de com munisten geen succes gehad met de afkon diging van een algemeene staking. Voor de bedrijven van openbaar nut, als de tram, de gasfabriek, de olectrische centrale, had de bezettingsoverheid staking verboden, om dat de stopzetting van deze bedrijven de vei ligheid van de bezettingstroepen zou kunnen I aantasten. Wat de particuliere nijverheid betreft heeft, behalve in de metaalindustrie, slechts een zeer klein deel van de werklieden ann den stakingsoproep gevolg gegeven. Ook de bladen zijn blijven uitkomen, daar in het drukkerijbedrijf in het geheel niet wordt ge slaakt. Bij de inotorenfabriek Deutz had het gan- sche personeel, zonder het resultaat van de onderhandelingen voor de ganse he metaal industrie in de bemiddelingscommissie af te wachten, speciale looneisclien gestold. Ten gevolge van deze actie zag de directie zich senoodzaakt dc fabriek te sluiten en de ar beiders le ontslaan. Door deze uitsluiting worden 3000 arbeiders getroffen. Te Dusseldorï zijn de metaallabrieken met 30.000 arbeiders gesloten. DUITSCHLAND. In een bijeenkomst van afgevaardigden uit het geheel© rijk is Zondag te Berlijn eon nieuwe republikeinsobe partij gesticht. In de ontworpen statuten wordt het doel als volgt omschreven: versterking van het republikeinsobe sta&tsgoaag, handhaving der sociale rechten van alle economisch at- har.kolijke kringen, grondige vernieuwing van het politieke leiderschap en de ver vanging van de rijksweerbaarheid door een volksweerbaarheid. In de arbeidemvereld wordt bet weer meer en meer onrustig. In de kali-nijver heid is hot gekomen t-ot een uitsluiting, waardoor te Fulda ernstige relletjes plaats hadden. De communisten trachten natuur lijk bun slag te slaan. Te Fulda moest Rijks weer de orde herstellen. De democraat Petersen Is gekozen tot burgemeester en voorzitter van den Ham- burgsehen Senaat. ENGELAND. In het Lagerhuis is men aan het beëedigen der leden, waarmee deze week verder weg gaat. Mac Donald is herkozen als voorzitter en Clynes als ondervoorzitter der Arbeiders partij in het Lagerhuis, terwijl Henderson, ofschoon geen parlementslid, toch als chief- whip zal blijven fungeeren. MacDonald's partij-schema heelt een goede pers. In officieele liberale kringen zegt men, dat, „afgescheiden van de rheto- riek" elk liberaal leider hetzelfde had kun nen zeggen. Men voogt er aan toe, dat zoo lang de arbeiderspartij gematigd blijft, zij den steun der liberalen zal kunnen verkrij gen, vooral al9 Labour wenscht mede te werken om den Volkenbond tot een krachtig lichaam te maken en om den vrede in Europa te herstellen. De beweging onder dc bemanningen van Duitsche schepen in Engelsche havens om dezelfde gage te ontvangen als in Engeland betaald wordt, houdt aan. Het stoomschip Frankenwald, een schip van 9000 ton uit Hamburg, wordt opgehouden in de Victoria Docks te Londen wegens een staking van de bemanning om die reden. De Engelsche bond van zeelieden en stokers steunt hen. Te Huil hebben Duitsche volksmenners de beman ning van de Herbert Fischer, die daar uit Duitschland aan was gekomen, weten lo bewegen zich bij de staking aan te sluiten. De reederij van de Neptun heeft na onder handeling met den Engelschen bond den cisch om van 3 Januari af het Engelsche loon te betalen ingewilligd. Dr. Wace, de deken van Canterbury, is gisteren op 87-jarigen leeftijd overleden. HONGARIJE. De Hongaareche bond voor kinderbescher ming moet het uitzenden van kindertreinen naar Nederland, België en Zwitserland sta ken, omdat Oostenrijk deze treinen niet meer als tot dusver gratis door laat. Her haaldelijk heeft men hierover stappen ge daan bij Oostenrijk, doeh onder verwijs naar het stellen der spoorwegen op een commer- cieele basis verlangt het voor de doorreis van zulk een kindertrein een bedrag van 106 millioen Oostenrijksche kronen. Honga rije kan dit bedrag niet betalen, ook reeds niet, omdat op deze wijze voor elk kind, dat verpleging in het buitenland noodig heeft, meer zou moeten worden betaald dan voor een gewonen passagier. De kindertrein naar Nederland, die Dinsdag zou vertrek ken, moest blijven staan. De voorzitter van den bond van kinderbescherming zal thans de tusscheukomst van den Volkenbond in roepen. VEREENIGDE STATEN. De minister van Justitie heeft verklaard, dat de regeering over tal van bewijzen be schikt om de jongste verklaring van het departement van buitenlandsche zaken om trent de communistische propaganda van de Verecnigde Staten te staven. MEXICO. De regeeringatroepen rukten op naar Tuxpan en namen Palo Blanco. De rebellen trokken terug. Da militaire conttole-commiuie. BERLIJN, 10 Jan. (N.T.A., draadloos). Volgens een officicele inedodeeling van de rijksiegeering begint' de intergeallieerde militaire controle-commissie in een reeks Duitsche steden weer controlebezoeken af le leggen. Van Duitsche zijde zijn de noodige maatregelen daarvoor getroffen. Amerika's politiek. LOKDEN, 10 Jan. (Reuter). De ,,Mor- ningpost" verneemt uit Washington, dat pogingen worden gedaan de inzichten van den president te vernemen over Bok's vre desplan. De vragers werden verwezen naar de boodschap van den president bij dc ope ning van het Congres toen hij zeide, dat het land definitief weigerde het covenant van den Volkenbond goed te keuren. Er werd to kennen gegeven, dat presi dent noch Senaat voornemens zijn deze politiek te wijzigen. Dat beteekent blijk baar, dat noch de president noch de repu- blikeiusehe leden van den Senaat het plan zullen bevorderen dat Amerika's adhaesie aan den Volkenbond omvat. t Tegen de separatisten. BERLIJN, 10 Jan. (N. T. A. draadloos). Door hel Volksgercehl le Wurzberg is tegen 19 leiders van de separatisten in de rails een bevel lot in-hechtenis-neming wegens hoogverraad uilgevaardigd. BERLIJN, 10 Jan. CN. T. A. draadloos). Naar de Parijsche ochtendbladen melden, i9 gisteravond in een restaurant in Spiers een leider der separatisten in de Palis doodge schoten. De daders; die onbekend bleven, konden ontkomen. De Duitsche arbeiders. BERLIJN, 10 Jan. (N.T.A., draadloos). Tengevolge van loonsgeschillen heeft een deel der metaalarbeiders in Maagdenburg bet werk neergelegd. Andere werklieden pleeg den lijdelijk verzet, waardoor alle arbeiders werden uitgesloten. Men vreest dat de sla king naar de geheele midden-Duilsche 111e- taal-industrie zal overslaan. Het Franacke kapitaal. PARIJS, 10 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Volgens een telegram uit Straatsburg aan de „Malin" is er een zeer strenge controle ingesteld aan dc grens o mde vlucht van Franseh kapitaal te verhinderen door het omzetten in vreemde deviesen. Fiankrijk's bevolking. PARIJS, 10 Jan. (Ilavas). Gedurende de ecrsle negen maanden van 1923 werden er in Frankrijk géboren .,84.458 personen. Het j jc bespreken en na le gaan, of het ver- kingen en liet in verband daarmede afsta (en van liandelsverdragen, bevordering vaj het algemeen verkeer en vervoerwezen niet onze volJc aandacht zonden behoeven, in, tegendeel, het is zeer beslist noodig, dat willen de Kamers het door mij naar vorsn gebrachte hoofddoel bereiken, ook aan dezi algemeene belangen door ons, voor zoover zij bevorderlijk kunnen zijn aan de web vaart van het economische leven in oni district, de groolsle aandacht besteed wordt Adressen echter van verschillende Ka, mers van Koophandel met een elkaar tegen, sprekende conclusie kunnen toch voor hel succes niet bevorderlijk zijn, evenmin kan het gezag der Kamers van Koophandel erop. vooruitgaan, wanneer door een verschilleip den aard van districtsbelangen de eene Ka, mer aandringt op iets, waartegen de anders Kamer verzoekt gevrijwaard le blijven. Het ware in dit verband dan ook le wen? schen, dat de voorgenomen vereeniging van de diverse Kamers van Koophandel in Ne, dorland, waartoe de eerste en helaas nadien niet meer herhaalde poging op 9 October 1922 onder leiding van den cliel van de af, deeling Handel, den heer Heringa, plaalj had, een fjit zal worden. Deze algemeene belangen behooren be handeld te kunnen worden in een vergane,: ring, waar gelegenheid zal zijn, van uileen. loopende meeningen kennis te nemen. Ecu weloverwogen besluit, genomen in een hier- bovenbedoelde vergadering, zal bij de Re, geering den indruk wekken, dat met afwij-r kende opinies steeds voldoende is rekening' gehouden, hetwelk van de thans los van cl,( kaar slaande adressen helaas niet altijd ge-I zegd kan worden. Veel vergeefsche arbeid en veel teleurstelling zal aan de Ka mers daarbij gespaard blijven, haar gezag zal daardoor niet onbelangrijk stijgen. Welke factoren de oprichting van dezé inderdaad noodige en nutlige vereeniging belemmeren kan helaas niet met zekerheid gezegd worden. De groolsle en meest invloedrijke Kamers in ons land te Amsterdam en Rotterdam schijnen deze vertraging niet hinderlijk tg vinden het zwijgen van hen, in deze zaak, doet toch zulks vermoeden. Omdat reeds in de eerste algemeene ver, gadering van onze Kamer door een onzer leden de wensch tot het lot stand komen dezer vereeniging geuit werd, overweegt het Bureau der Kamer thans de vraag of het op den weg van onze Kamer kan liggen nog maals een direcle poging te doen om met da verschillende andere Kamers (cn zoo het moet zonder die Kamers, welke de vereeni, ging niet wenschen) de oorzaak der vertra- aantal sterfgevallen bedroeg 506X07. Conferentie uitgesteld. BELGRADO, 10 Jan. (N. T. A. draadloos). Naar gemeld wordt is de opening der confe- retnie der Kleine Entente lol a s. Donderdag verschoven. Gift van den Paus. BERLIJN, 10 Jan. (N.T.A. draadloos). Naar uit Keulen gemeld wordt heelt de Paus 50.000 lire aan de Duitsche inrichtingen doen toekomen, waaraan theologische weten schappen wordt onderricht. Voor de wetenschap. MONTREAL, 10 Jan. (N.T.A.draadloos). De universiteit ontving 10.000 dollar van de Carnegieslichting teneinde prof. Colly in de gelegenheid le stellen zijn insuliue-onder- zoek voort le zeilen. Spool wegbotsing. PARIJS, 10 Jan, (Belg. Tel. Ag.) Het „Journal" ontving een telegram uil Mainz meldende dat op het station Saint Gohar een goederentrein een 2de klas wagon uit Bonn in de flank reed, waaroor 8 reizigers werden gewond, waarvan 3, waaronder een Franseh officier, ernstige kwetsuren oplie pen. 431c STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 10 Januari 1924. 4e klasse 4e lllst. 'J Hooge prllzcn. No. 20483 f 1500.—, No. 11781 200.— No. 1350S 100.—, -- Prllzco van 68— 89 143 153 265 432 525 1110 1255 1315 1647 1730 1862 2006 2418 2816 3628 4121 4274 4403 4586 4635 5221 6613 5974 5975 6053 6099 6241 6672 7170 7223 7840 7954 8050 8518 8965 9694 9837 10491 10659 10786 10956 11299 11463 11695 11715 11750 11906 11969 12512 12702 13809 13960 14084 14162 1424» 14307 14355 14498 14525 14543 14775 14884 14930 15101 15205 15323 15557 16817 16202 16379 16920 17616 18090 18206 18398 18475 19044 19241 19906 19914 20256 20299 20357 20433 20531 20592 21360 21367 21422 21486 21656 21898 22031 22133 22225 22834 Aeklasse, Se Wsli 701» TOÏPt 17670 W ie«7n ->v- STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. In de hedenmiddag gehouden vergadering hield de voorzitter eeD rede, waarin bij zeide In deze eerste algemeene vergadering van de Kamer in 1924 heet ik U allen hartelijk welkom. Thans reeds zijn ruim 20 maan den verloopen sinds onze Kamer op 1 April 1922, in algemeene vergadering bijeen, haar werkzaamheden begon. Zooals ik in mijn vorige Nieuwjaarsrede U reeds mededeelde, kon de taak der Kamer, die zij in liet eco nomische leven in ons district te vervullen heeft, zich slechls zeer langzaam afteeke- I nen. Hoeveel omvattend ook de werkzaam heden der gereorganiseerde Kamer ons reeds in den beginne voorkwamen, was het wel memand mogelijk al dadelijk bij haar op treden nauwkeurig aan te geven, wat het hoofddoel der Kamer zijn zou. De vele en dikwijls met elkaar in strijd zijnde adressen der 36 verschillende Kamers van Koophandel in Nederland, waarvan wij kennis konden nemen, hebben mij er van overtuigd, dat, wil een Kamer met succes werkzaam zijn, en haar gezag hooghouden, zij ervan doordrongen moet zijn, dat al haar beslissingen, requesten enz. de toets van het algemeen landsbelang kunnen weerstaan. Dit geldt in bijzondere mate die requesten, welke beoogen wijziging te brengen in voor name onderdeelen van Rijkswetgeving zoo als protectie, belasting, wetgeving, en der gelijke. De Kamer van Koophandel is hier voor niet steeds voldoende competent cm met het noodige gezag ter zake te kunnen optreden en beschikt ook niet immer over alle voor de beoordeeling noodige gegevens. Bij dergelijke adressen moet mijn9 inziens naasl het algemeene landsbelang als eerste voorwaarde gesteld worden, dat de toestand in eigen district bei adres volkomen recht vaardigt. De behartiging van het districts- belang wordt daardoor meer het zuivere hoofddoel waarop de Kamer zich in de toe komst zal hebben te richten. Dit wil echter niet zeggen, dat algemeene belangen zooab de sociale wetgeving, de belasting-wetgeving, de staatstaak ten aan- lien van onze buitenlandsche haêdelsbetrok der uitstellen van deze zaak in het belang van Handel on Nijverheid is. Onze Kamer heeft zich in het afgeloopcn jaar grootendeels bozig gehouden met d« l behartiging van verschillende districtsbe langen en zij is daardoor meer dan vroege!' komen te slaan in het leeken der publieke belangstelling Dit acht ik op zich zelf een zeer gunstig verschijnsel. Ik hoop van harte, j! dat uit deze belangstelling langzamerhand zal groeien een geloof in de zeer nutlige werkkracht d -r Kamer, eerst dan toch wan neer dit geloof algemeen bij do zakenlicUe.o in ons district zal zijn doorgedrongen, katt de Kamer haar volle werkkracht ontplooien, Aan vereenigingen van Handel en In dustrie, aan Middenstandsvereenigingen ol andere zou ik willen locroepen: „Houdt bij vqprlduring voeling met onze Kamer. Uw belangen worden daardoor gediend, terwijl ,j samenwerking steeds op hoogen prijs gesteld zal worden." Het besluit van Uwe Kamer om het Bu reau der Kamer te machtigen alle pogingen in het werk te stellen, de industrieën in onj district aan exporl-leverantién te helpen, heeft onze taak wederom uitgebreid. Deze uitbreiding acht ik zeer gelukkig en ik ver wacht daarvan zeer zeker succes Alhoewel bij het zoeken van nieuwe afnemers ln ded vreemde do Kamer geen verantwoordelijk heid op zich neemt, voor de soliditeit dezci iirma's, zal zij toch zooveel mogelijk er te gen waken, dat minder solide adressen wor den doorgegeven. Aan den anderen kanl echter zullen onze exporteurs-fabrikanten er voor dienen le zorgen, dat de bestellingen reëel volgens overeenkomst worden uitge voerd. Af en toe bereiken hel Bureau der Kamer klachten daaromtrent, hetwelk zeer Ie betreuren is. In de allereerste plaals dienen wij onzcB naam als belrouwbaaT reëel leverancier hoog le houden. Tot nog toe beschikt de Kamer over geen enkel middel om deze leveranciers, die da overeenkomst niet naar behooren hebben uitgevoerd, tot betere naleving te dwingen, Daarom zal in eerstvolgende vergadering aan de orde gesteld worden de vraag of da Kamer goed zal doen uit haar midden een commissie van onderzoek le benoemen te! beoordeeling van binnengekomen klachten over gedane leveringen Deze commissie zou kunnen besluiten o.n na een gehouden on derzoek, den naam der in gebreke gebleven zijnde leverancier te publiceeren. Dit zou zeer zeker preventief werken. De door onze Kamer ingestelde commissie voor de middenstandsbelangen acht ik mede een stap in de goede richting, het contact met deze middenstandsvereenigingen, dat daardoor verkregen wordl, zal op den duujJ zeer zeker vruchten afwei'pen. Vele onhverpen, in dc Kamer aanhang:» gemaakt, zijn nog steeds in behandeling. Het onderzoek naar de mogelijkheid lol oprichting van een handelsbeurs te Leiden i9 thans afgeioopen, in deze vergadering zul len U voorstellen dienaangaande bereiken, Het verzoek aan de Nederlandsche Spoor wegen om Ier wille van de snellere inkla- ring van Buitenlandsche zendingen, de in klaring der douanegnederen op één plaats tl doen geschieden, werd ingewilligd. Hierdoot zal zeer zeker veel tijdverlies worden be spaard. Het onderzoek naar het vaarwater te Lei den heeft geleid tol de vaststelling van eeu^ adres, hetwelk U in deze zitting Ier gccd-l keuring zal worden aangeboden. Verder hoop ik, dat binnen korten tijd dl arbitrage-commissie gereed zal komen mei haar ontwerp-reglement, zoodat daarvan spoedig gebruik gemaakt zat kunnen wr'

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2