No. 19582 DONDERDAG 10 JANUARI Anno 1924 STAOSN'ÖJWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LAD PRIJS DER ADVERTENTCENi 80 Cts. per regel. Bij rcgelabonnemenl belangrijk (ageren prij#. Kleine Advertenlién, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterda"s 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueela opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. .67055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Lelden per 8 maanden f 2.35, per week Z0.18,! Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week kir» 0.18, Franco per post 2.85 4* portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officii* Kfinnisnevinq. GEMEENTELIJKE VISCIIVERKOOP. Aan den gemeenlelijlcen vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f0.27—f0.38— f0 45, GROOTE SCHOL a 10.52, KABEL JAUW a f 0.46. TONG a f 0.95 per pond en VOLLE HARING a 4'/i cl. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 10 Januari 1924. Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken. Gisteravond hield bovengenoemde Veree niging weder een bijeenkomst in de groole Nutszaal voor leden en genoodigden, waar in prof. dr. B. D. Eerdmans, alhier, zijn tweede, voor deze Vereeniging toegezegde lezing hield over de Staatkundige Partijen. De vrij goed bezochte vergadering veel drukker dan do vorige maal werd geopend door den voorzitter, den heer C. Korteweg, met een woord van welkom tot den spreker en de aanwezige dames en hee- ren, waarna hij het woord gaf aan den heer Eerdmans, die voor dezen avond de Katho lieke Staatspartij en de Antirevolutionaire partij besprak. Beginnende met de Katholieke Staats partij, las hij vooraf eenige hoofdstellingen voor uit dc achtereenvolgende door de Pau sen uitgevaardigde Encyclieken en in het bijzonder de encycliek „Rerum Novarum" van Paus L*o XIII, en wees er op dat deze encyclieken feitelijk de grondwet vormen .voor de Katholieke Staatspartij. En aan zulk een grondwet wordt uit den aard van het Roomsch-Katholiek beginsel streng de hand gehouden. En wie zich zou vermeten daar tegen in te gaan, wordt van de kerkelijke gemeenschap afgesneden. Dai begrijpen de goede Katholieken wel. Spr. herinnerde er in dit verband aan hoe de nieuwe Katho lieke Partij, hoe pater Hendrikx en ook onze stadgenoot dr. Verviers, welke laatste door zijn blad „Katholieke Staatkunde" met de kerkelijke overheid in conflict kwam. ten slotte ook hel' hoofd boog voor de geestelijke autoriteiten cn den titel van zijn blad wij- zigd. Spr. behandelde daarna het program der Katholieke Staatspartij, in de allereerste plaats de punten betreffende de sociale vraagstukken en deed daarbij uitkomen hoe het streven, om hel' privaat bezit en speciaal het klcinbczit te handhaven tegenover het socialisme, voor den tijd van het Erfurter Program, het algeheele privaat bezit, wilde afschaffen. Ook hierin steunt hot program op de Encycliek „Rerum Novarum". En wat de studie der sociale vraagstuk ken betreft, daarvoor i3 Leiden vrijwel het brandpunt. Aan het hoofd der Katholieke Sociale Actie, alhier gevestigd, stond tot voor kort Zijne Excellentie Minister Aal- berse en diens invloed laat zich in de Ka tholieke Sociale beweging tot op den huidi- gen dag gelden. Na terloops er op te hebben gewezen hoe de Katholieken voor protectie zijn, behan delde spr. meer uitvoerig de punten betref fende hel Sociale vraagstuk. Sociale maat regelen worden in het programma opgesomd die in de practijk vrijwel overeenkomen met wat de sociaal-democraten willen. Ook hebben echter de belangen van den middenstand in het program der Katholieke Staatspartij een mime plaats verkregen. Spr. citeerde uit het program een zestal punten, de belangen van den middenstand rakende, en behandelde deze achtereenvol gens. Hiermede hebben wij, volgens spr., voorloopig alleen rekening te houden, al weel men nog niet welke rol de R.-K. Volks partij zal gpelen. Uil het program dier Partij deelde hij een en ander mede, speciaal met betrekking tot het rente-vraagstuk, den pri vaten eigendom, de verhouding tusschen producent en consument, enz., om daaruit to doen zien, dat deze strooming veel meer uitgaat in de richting van het oude So cialisme. Hoe een en ander zich nog verder zal ont wikkelen. moet den cijd leeren. Zijn beloog samenvattende, stelde spr. vast, dat het Katholieke program sterk gaat in de richting van de oplossing van het So ciaal-probleem in den geest van de Sociaal democratische arbeiderspartij, al wil het, zooals spr. had aangetoond ook de midden stand in do maatschappij handhaven als disiribulie factor. Hierna werd kortelijk gepauzeerd, waarna er gelegenheid werd gegeven tot het maken van opmerkingen en het doen van vragen. De heer Geylenbeek, alhier, vroeg hierbij naar hei verschil tusschen de nog altijd be slaande Nieuwe Katholieke Partij en de R.-K. Staatspartij zelve. .Va deze vraag in het kort te hebben be antwoord. gaf spr. een korte cn zakelijke uiteenzetting van de Anti-Revolutionaire Partij De naam zou tot misverstand kun nen aanleiding geven, meende hij. Als men dien letterlijk opvatte, zou het lijken, dat zij rJs hoofdzaak tegen de revolutie wilde ageeren. Men is echter niet tegen elke revo lutie. De naam is ontleend aan den tegen zin voor de beginselen der Fransche revo lutie. Groen van Prinsterer, een der eerste voormannen dezer partij, noemde zich liefst Christelijk-IIistorisch, niet te verwarren met de thans bestaande Christelijk-Historische partij. De staatkunde der anti-revolutionairen heet te berusten op de ordonnantiën Gods. j zooals deze zijn te vinden in den Bijbel. Gods Woord. Als zoodanig verschilt zij' met die der R.-Katholieke Staatspartij, die deze laat steunen op de kerk, waarmede de klei nere in opkomst zijnde Hervormde Geref. Staatspartij dus overeenstemt, die ook wenscht, dat de Kerk, d.i. dan de Ned.-Herv. Kerk, zal vaststellen wat Gods Woord is. Tot de praclische punten van het anti revolutionair program gekomen, behandeld spr. wat daarin gewenscht wordt met be trekking lot de Zondagsrust en Zondagshei liging, de openbare zedelijkheid enz., terwijl zooals hij deed uitkomen, het nog niet lang geleden is, dat men zich fel verzette tegen vaccinë-dwang en het verzekeringswezen. Daarin is, mede onder invloed van dr. Kuy- per, verandering gekomen. Daartoe moest men wel komen, omdat de partij een volks partij wilde zijn en de kleine luiden bij zich inlijven. In de practijk cn op kerkelijk terrein is de antirevolutionaire partij het meest ver want aan de Gereformeerde Kerk, meer dan aan het Ned. Hervormd Kerkgenootschap, waar spr. nader op zal terugkomen, wanneer hij een korte beschouwing over de Christe lijk-Historische partij zal geven. Ook het be schermend stelsel vond niet lang geleden bij de anti-revolutionairen veel aanhangers, doch een man als Golijn voelt daarvoor niet veel meer, waar hij zich verklaart tegen de staatsambtenarij, die daarvan een onvermij delijk gevolg is. liet typisch antirevolutionaire is met de oplossing van den schoolstrijd volgens spr. eigenlijk vrijwel verdwenen al is de gelijk stelling tusschen openbaar en bijzondeT II. O. nog niet verkregen. Men denkt er op het oogenblik niet aan, meende spr., om de Vrije Universiteit gelijk ie maken met de Rijksuniversiteiten en be roept zich daarbij ook op uitspraken van den heer Golijn, die erkent, dat dit veel te veel geld zou kosten. Hieruit blijkt, dat deze partij niet enkel star dogmatisch is, maar ook op het gebied van het onderwijs zich aanpassen wil aan de omstandigheid. Niettemin moet de bijzon dere school regel, de openbare aanvulling worden. Hét sociale vraagstuk is in de laatste jaren mede bij deze partij op den voorgrond gesteld. Minister Talma is op dit gebied de groote baanbreker geweest en heeft daar mede de ambtenarij zeer bevorderd. Zijn betoog ten slotte samenvattende, dat lset hoofdbeginsel dezer partij is dat de consciëntie der overheid gebonden aan Gods Woord de richtlijnen der Staatkunde zal bepalen en dat de Regeering krachtens de traditie wordt gevoerd, door een Vorst, uit hel Oranjehuis. Van de gelegenheid, om ook met betrek king tot het laatste gedeelte, waarvan wij hier slechts een korte schets konden geven, van gedachten te wisselen, werd geen ge bruik gemaakt. De voorzitter dankte den spreker voor zijn zakelijke uiteenzetting en sprak er zijn vol doening over uit, dat de directeur van het Bondsbureau, de heer Ingenool, te 's-Gra- venbage, deze bijeenkomst had bijgewoond. Vierde Volksbijeenkomst. Een buitenkansje was het gisteravond, te beliooren tot hen, die recht hebben op een plaats in de groole Sladszaal als er een bij eenkomst vanwege de Commissie voor de Volksbijeenkomstcn wordt gehouden. Neen, het was méér; het was, om het een paar bezoekers na te zeggen: een reuzenavond. Want niemand minder dan Jean Louis Pisuisse, diens gezellin Jenny Gilliams en ook Henk Stuurop traden op. Voor een over volle zaal. 't Moge dan waar zijn, dat in 't algemeen het ijs zich geen vriend van Pi- suisse betoont, hier was dit niet zoo, en zelfs spiegelgladde grachten en stralen kon den niemand van de gewone bezoekers bin nen houden, nu dit aangekondigde hooge ge not hun le wachten stond. Teleurgesteld zal wel geen enkel toehoor der, niet ééne zij, niet één hij, zijn geweest, toen de volle zaal om elf uur leeg liep. Het genoegen begon al direct na den wat vertraagden aanvang. De voorstelling van de leden van het trio, vrijwel van het hoofd tot de voelen, van de wieg tot op 9 Januari 1924, mei raadpleging en vermelding ook van stamboek, en reeds bekleede ambten, sloeg dadelijk éi, en op het tooneel stonden dra één zuster en twee broeders van de overige geachte aanwezigen, die ook jegens elkander de meest vriendschappelijke ge negenheid beloonden. Na die voorstelling kwam er veel, heel veel. Pisuisse sprak nog herhaalde malen zij» publiek toe, op de hem eigen manier; hij zong, vroolijk, luimig, ondeugend, maar ook vermanend en ernstig („Werk triom feert". een eigen schepping), alléén en met Jenny Gilliams, en tapte op zichzelf staan de moppen: de andere waren in zijn cause rieën gemengd. Wij vertellen ze niet na, den schijn zelfs van diefstal te willen plegen, vermijdend, en ons niets willende toeëige- nen van Pisuisse's groot bedrijfskapitaal. Jenny Gilliams zong ook, volgend met succes het genre van Jean Louis, en dus evenals deze krachtig toegejuicht Henk Stuurop, zeef op dreef dezen avond, begeleidde de-anderen of zichzelf en zong tot blijkbaar genoegen van allen aardige liedjes, zittend aan zijn klankvollen vleu gel. Ilct zal den bezoekers zeer aangenaam zijn geweest, dat nagenoeg alles in onze taal werd voorgedragen. De voor menigeen „vreemde talen.'' Groningsch en Zeeuwsch kunnen voor hen geen bezwaar zijn geweest. Wat sprak Jenny Gilliams dat Groningsch lief en zoet uit en hoé aardig klonk haar Zeeuwsch als Jozina met Arjaen (Pisuisse) Uit Nieuw- en St.-Joostland, in Zeeuwsche kleederdracht: echt, heel echt, tot in détails. Mooi getypeerd werd door beiden „Zon nige Ouderdom", idylle in 1850, ook in aan passend kostuum: gevolgd door het aardige „Sur le pont d'Avignon". Allen hebben zich hoogst dankbaar ge toond door aandacht, applaus en, waar zij gevraagd werd, door medewerking; de Com missie inzonderheid door aanbieding van bloemen aan de eenige dame in het optre dend gezelschap. Een beste avond. De teste? Wij zullen zien. Wij beginnen pas aan de tweede helft der acht samenkomsten. Van groole ongelukken vernamen wij lot nu toe niet, behalve dat mej. R. v. d. L. op den Lage-Rijndijk haar linkerpols brak en ter behandeling naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd. De oplossing van de Kabinetscrisis. Dc Minister van Binncnlandsohe Zaken en LandJbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft gisteren aan den voorzitter van de Tweede Kamer den vol genden brief geeonden: „Ik heb do eer U Hoogedelgestrenge te berichten, dat thans de aanleiding is ver vallen voor heb verzoek, in mijn brief van 30 October j.l. gedaan, om voorloopig te schorsen de behandeling van aangelegen heden, bij welke do aanwezigheid van één of meer leden van het Kabinet gevorderd wordt. U Hoogedelgestrenge zou mij verplichten door mij in de gelegenheid te stellen, in een vergadering der Tweede Kamer een Regeeringsverklaring af to loggen." -Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari, benoemd hij den Rijksgebouwen dienst lot hulpopzichler alhier H. J. Bast- meijer, thans ambtenaar voor bijzondere diensten bij de Landsgebouwen; tot' distr.- bouwkundige W. G. van der Eem, thans bouwkundig hoofdambtenaar bij de justitie- gebouwen. De lot reserve-2de-luitenant benoemde vaandrigs E. F. Walrin, F. M. E. Hein. J. Rinse, H. W. Talen en B. Elzinga worden alhier beëedigd en in functie gesteld. De dames en heeren, die cenigcn tijd geleden alhier den Hildebrand-avond gaven, hebben uitnoodigingen ontvangen hiervan reprises te geven te Delft en te Alphen. De avond te Alphen is reeds vastgesteld op 18 Januari a.s. Aan den Raad dezer gemeente geven in een adres 'te kennen IJ. Kuipers en II. J. G. Bourgonje; onderscheidenlijk als voorzit ter en secretaris van de afdeeling Leiden van den Algemeenen Bond van Politieper soneel in Nederland; dat in een op Donderdag 20 December 1923 gehouden vergadering is besproken hel feit, dat zonder voorafgaande waarschu wing, door of namens den burgemeester, is gebroken met een regeling van bevordering tot agent van politie 1ste klasse, wat onder het personeel ernstige ontstemming heeft verwekt, omreden, blijkens het feit, dat agenten van politie, die in den laalsten lijd het diploma van don Algemeenen Neder- landschen Politiebond hadden behaald, in afwijking van den bestaanden regel, thans niet zijn bevorderd lot agent van polilie lsle klasse, aan welke bevordering een wedde- verhooging is verbonden; dat, volgens hun bescheiden meening, aan liet aantal agenten van polilie le klasse door den Raad geen limiet is gesteld; dat het zonder meer afwijken van een be slaande regeling, welke de arbeidsvoorwaar den van het personeel betreffen en welke is toegepast, zonder dat daaromtrent ecnig overleg heeft plaats gevonden met de orga nisaties van het politiepersoneel, schade doel aan den bestaanden rechtstoestand van belanghebbenden, welke door afwijking van bovenbedoelde regeling zijn gedupeerd; redenen, waarom adressanten, onder ver wijzing naar een memorie van toelichting, zich tot den Raad wenden met het verzoek a. den burgemeester, als hoofd der politie, te willen verzoeken de agenten van politie 2de klasse, die in het bezit zijn van het bo venbedoelde diploma en tot heden niet wer den bevorderd, alsnog te willen bevorderen; b. de daarvoor benoodigde gelden wel te willen voteeren. Door den heer M. A. A. Sleijns is bij den Burgemeester ten behoeve van de Alge- meene Armen gedeponeerd een bedrag van f 518.721/», zijnde het restant van de niet af gehaalde gelden van het garantiefonds voor de feesten ter gelegenheid van Harer Maje- sleits Regeeringsjubileum. Aan den Rijnsburgerweg is door een hond een schaap van J. M. een sluk uit het oor en een poot doorgebeten ten gevolge waarvan het beest moest worden afgemaakt. De schade is geregeld met den eigenaar van den hond. Gistermorgen kwamen de treinen aan het station alhier met veel vertraging aan. Sommige ochtendtreinen kwamen 35 en 45 minuten te laat uit de richting Rotterdam hier binnen. Dit kwam door het insneeuwen der wissels en het bevriezen der sloomslan- gen. De sneeuwval van gisteren me4 den daarop volgenden regen maakte de straten, vooral in de buitenwijken, gisteravond tot een spiegel, waarop men een toer had, al balanceerend, slaande te blijven. Velen ging dii boven hun krachten en zij maakten op onzachte wijze kennis met moeder Aarde. De Tweede Kamer. Dc Tweede Kamer is thans, zooals wij trouwens reeds meldden, bijeengeroepen tegen Dinsdag a.s. om twee uur. Aan de orde - is danBehandeling van het verzoek van mej. Westerman, om ver- lof tot het richten van vragen tot de Re geering betreffende het verleenen van ont slag aan gehuwde ambtenaressentrekking van clo afdeclingcn en regeling van werk zaamheden. De voorzitter is voornemens, om, nadat in deze vergadering door do Regeering me- dedeelingen zullen zijn gedaan in verband met het beëindigen van de Kabinetscrisis, voor to stellen, eventueele besprekingen naar aanleiding van die mededeelingen den volgenden dag te houden en om in dc ver gadering van Dinsdag, na het trekken van de afdeelingcn, over te gaan tot het be noemen van een lid der huishoudelijke com missie in de plaats van den heer Visser van IJzendoorn en, in afwijking van art. 15 van het reglement van orde, tot de benoeming van de voorzitters en dc tweede voorzitters der afdeelingon. Bezuiniging op de pensioenen. Naar „De Res.-bode" verneemt, is mer. op het Departement van Financiën bezig met hel ontwerpen van een wijziging van de pensioenwetten, waardoor een belangrijke besparing op deze uitgave verkregen zal worden. Deze wijzigingen zullen niet alleen voor het Rijk, maar ook voor de gemeenten een besparing geven in de kosten van pensioen bijdragen. Door het Rijks- en gemeente- personeel zou een financieel offer moeten worden gebracht. Het ontslag van de gehuwde ambtenares. II. M. de Koningin heeft gistermiddag ten Paleize in Den Haag ontvangen een depu tatie uit het agitatie comité in zake het ont slag van de gehuwde ambtenares, beslaan de uit mevrouw W. Druckcr, mevrouw KoekMulder en mevrouw SchwiezRut- lers, afgevaardigd door de AI gem. Neder! Vrouwenorganisatie, de Unie voor Vrouwen- belangen, de Vereeniging van Staatsburge ressen, de Vrouwengroep uit den Vrijheids bond, de Vrijz.-Dem. Vrouwenclub en de j Vrije Vrouwenverecniging. De deputatie be pleitte bij monde van mevrouw Drucker ge lijke rechten voor alle ambtenaren. H. M. hoorde mei belangstelling de uiteen zetting aan, richtte vervolgens hel woord tot elk der dames en raadde ten slolte de depu tatie ter zake aan, I-Iaar een adres te doen toekomen. Uit de textielnijverheid. Men meldt uit Hengelo Een deputatie uit de ongeorganiseerde uitgesloten textielarbeiders heeft een onder houd gehad met het dagelijksch bestuur. Zij betoogden, dal hun ontslag is gegeven en zij verzochten daarom uitkeering naar den maatstaf van die, aan andere werkloozen verstrekt. Het college is niet door de depu tatie overtuigd en adviseert den Raad, in het desbetreffende request niet te treden. Ged, Stalen hebben het besluit van den Raad van Hengelo, lot steun aan uitgesleten textielarbeiders, goedgekeurd. Het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" heeft het aantal uitkeeringsdagen voor tex tielarbeiders voor 1921 bepaald op 48, en wel voor het lsle en 2de halfjaar ieder 24. Zooals bekend, had het hoofdbestuur in liet tweede halfjaar van 1923 het aantal uitkee ringsdagen van 36 op 12 teruggebracht, wat ncodzakclijk was in verband met het be trekkelijk groot aantal werkloozen, wat aan de werkloozenkas te zware eischen stelde. BINNENLAND. Een deputatie nit het agitatie-comité ln, zake het ontslag ran de gehnwde ambte nares heeft bij H. M. de Koningin gelijk» rechten voor alle ambtenaren bepleit. De agenda van de zitting der Twccdd Kamer op 15 Jannari a.s. Gesticht is een Prov. Bond van Brand, weervereenigingen in Zuid-Holland. i Bezuiniging op de pensioenen in nitzicht Moord op een landbouwer tc Ettsn. BUITENLAND. De separatistische actie in de Palts. De Fransche en Belgische antwoorden aan Duitschland gereed. Stormen en vloedgolven in Frankrijk es Engeland. liana aangeboden drie groole vazen, in hel Maleisch aangeduid als tempajan jang, di< volgens oude gewoonlen bij de Dajaks in go. bruik zijn. Hierna heeft de Sultan afscheid genomen van de Koningin. De Sultan was Maandag door den Prins, die indertijd bij een alscheids-audicnlie van den Sultan op Het Loo niet aanwezig kon 1 zijn, in afscheids-audiënlie ontvangen. II M. de Koningin heeft gisternamid- dag ten Paleize in Den Haag in audiëntio ontvangen een deputatie, bestaande uit den grootmeester der Ordo van Vrijmetselaren, rar. W. Sonneveld den groot-thesaurier, den heer A. F. L. Faubel den groot-secre taris, den lieer H. 1'. van Nieuwenburg, er- den lieer Morris Robinson, lid van de Ordg van Vrijmetselaren in Zuid-Afrika, ter over- I handiging aan H. M. van een cassette, in houdende een waaier, al3 huldeblijk van de Zuid-Afrikaansche leden der Orde van Vrij metselaren, onder het Groot-Oosten der Ne. dcrlanden, bij gelegenheid van het Regee ringsjubileum van de Koningin. De waaier I is daar te lande vervaardigd van slruisveo- deren en ivoor, versierd met een gekroonde I YV van goud, waarin edelgesteenten. De cas sette is vervaardigd uit slangenvel. Alles ii afkomstig uit Zuid-Afrika. De heer Morris Robinson heeft het go- schenk uil Zuid-Afrika naar ons land overv gebracht, is daarna uit Nederland vertrok ken naar Engeland, maar was gisteren tc 's-Gravenhage teruggekeerd om bij de aan bieding tegenwoordig te zijn. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten Paleize in Den Haag, in tegenwoordig heid van verschillende hooggeplaatste waar- digheidsbekleeders ten Hove, den Sultan van Boeloengan ontvangen, die dezer dagen on land verlaat, om, na een reis naar Konstan- linopel en Cairo, naar Indië terug te keeren. De Sultan, die vergezeld was van den hem toegevoegden assistent-resident met verlof, den heer Zieck, heeft H. M. voor Prinses Ju- In een gistermiddag gehouden, door hef comité voor Zuid-IIolland uit' de Kon. Ne- j derlandsche Brandwoervereeniging bijeen- geroepen vergadering van vertegenwoordigers i van Zuid-IIollandsche gemeenten en andera belangstellenden, om tot de stichting van een Provincialen Bond te koinen, heeft da 1 voorzitter der Kon. Ncd. Brandweerverceni- ging, de heer C. F. H. Tuckerman, gespro ken over doel en streven der Kon. Néder), Brandweervereniging. De vergadering werd bijgewoond dooreen dertigtal belangstellenden, onder wie verte genwoordigers van 14 gemeenten. Na discussie gaven zich 15 verenigingen cn corporaties als lid op. Geconstateerd werd dat de provinciale hond Zuid-IIolland waa geslicht. De heer Driebeek, van Rotterdam, stelde daarop voor het comité, beslaando uit de heeren W. A. Keeman. hoofdman der vrij willige brandweer te Rotterdam, II. B. J. Aikema, commandant der brandweer ta Schiedam, A. J. Iiruis, brandmeester der vrijwillige brandweer le Rotterdam, H. J. v. d. Ven, opperbrandmeester le Gouda, en G. Freni, secretaris van het college van hoofdlieden der vrijwillige brandweer ta Rotterdam, te benoemen lot voorloopig be stuur, met welk voorstel dc vergadering zich vercenigde. De heer Freni nam het secreta riaat waar. Als leden gaven zich op de gemeenten Gouda, Rotterdam, Gorkum, Molenaarsgraaf, Voorburg, Ilendrik-Ido-Ambacht. Hilligers- berg, Sliedrecht en Schiedam, het collega van hoofdlieden, het college van brand meesters en de vereeniging van brandspuit meesters le Rotterdam, het college van com mandeurs en schrijvers te Gorkum, het col lege van brandspuitmeesters le Gouda, het college van brandmeesters te Sliedrecht, da vereeniging van den staf der Schiedamschs brandweer. Een tiental vertegenwoordigers van ander» gemeenten en brandweerverenigingen zeg de toe de zaak in haar besturen ter spraka te brengen. De vraag is gesteld aan de „N. R. Crl." boe het nu, in dit sedert 1 Januari 1924 b»- grootinglooze tijdperk, met den dienst dei financiën gaat.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1