De Onzichtbare Hand. No. 19576. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Januari. Tweede Biad. Anno 1924. VIT DS PËHB. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. De regeeringscrisis. „Zoo is dus nu ook de Kabinetsformatie van ,,de rechterzijde" mislukt, zegt de „N. R. Ct." (V. B.) Zo zal daarover niet treu ren en gelooft dat het beter is, nog maar enkele weken geduld te oefenen, dan dat Öeze opdracht tot Kabinets-formatie zou fcijn geslaagd. „Wat de reden is geweest van deze mis lukking, daarover tasten wij, gelijk over bijna alles wat met deze Kabinetscrisis ver band houdt, vooralsuog in het duister. Mo gelijk is, dat „de rechterzijde" zelf ge- .voeld heeft, dat het moeilijk aanging een groep van de volksvertegenwoordiging een Kabinet te doen samenstellen, en op dien grond verzocht heeft van de opdracht to worden ontheven, hetgeen dan gepaard zou kunnen gegaan zijn met een aanwijzing $an •H. M. de Koningin, tot welken persoon zij zich zou kunnen richten, die bij de for- meeriDg van een Kabinet succes zou kun nen hebbenhet is echter evenzeer moge lijk, en dit lijkt ons waarschijnlijker, dat „de rechterzijde"-Kabinetsformatrice geen constitutioneel© overwegingen fceeft laten gelden, toen zij verzocht, van de opdracht te worden ontheven, doch doodeenvoudig 'geen kans heeft gezien, aan het verzoek .van de Koningin te voldoen. Mocht dit het geval zijn geweest— en bet weinigje dab uitlekte, wijab in die rich ting dan heeft deze wonderlijke opdracht toch dit goeds opgeleverd, dat nu dan toch wel boven elke verdenking of twijfel is komen vast te staan, dat vorming van een rechter Kabinet tot de onmogelijkheden be hoort. Indien dit zoo is, dan is nu ook uit gemaakt, dat voor do hier cn daar gekoes terde vrees voor bestendiging, al of niet na eenige reconstructie, van het demissio naire Kabinet geen grond hoegenaamd meer bestaan kan. Het Kabinet-Ruys in yierde of vijfde editie wij zijn den tel een beetje kwijt geraakt w&s een rcchtsch Kabinet, steunend op de rechterzijde, en aangezien do jongste mislukking heeft uit gewezen, dat een rechtsch Kabinet steu nend op de rechterzijdo een onmogelijkheid is geworden, is daarmede voor goed ook bet vonnis over het demissionaire Kabinet gestreken. Wij althans zouden niet weten, hoe dit Kabinet na de uitspraak van „de rechterzijde" zou kunnen worden gerecon strueerd, zoodat het nog aan de eischcn, die in een constitution eelen staat aan een Kabinet moeten worden gesteld, zou vol doen, en zich aan dc Kamer kunnen ver- toonen. Zelfs indien de heeren, die van het Kabinet deel bleven uitmaken', niet slechts hun oudo plunje aflegden, doch ge heel naakt voor de Kamer gingen staan, zouden zij blijven een Kabinet zonder meerderheid, zonder gezag, zonder levens kracht, cn zonder het vermogen tot han delen. Zij bleven een speelbal van de Ka mer, die daarin wellicht haar vermaak zou hebben, maar zouden niets ten nutte van het land kunnen uitrichten. Wanneer dit eindelijk ingezien wordt, en 'de mislukte opdracht aan ,,de rechterzijde" deze klaarh->.d teweeggebracht heeft, zal de weg tot oplossing van de crisis kunnen .worden gevonden." L „Ten derden male zijn de drie groepen ysta rechts in gebreke gebleven om eeu eenho-dsbaBis te vormen, waarop een mi nisterie kon worden gebouwd, dat sterk genoeg zou wezen om het gapende gat van het mLllioc-nentekorb vol te kruien, aldus .begint het Hbld. (V. B.) een philippica, getiteldDriemaal verloochend Driemaal heeft „do rechterzijdo" het vertrouwen der kiezers nu al beenhaamd en haar eigen be staan verloochend. Driemaal heeft ze „niet thuis" gegeven. -De laatste maal heeft zelfs de Koningin in persoon dat antwoord ontvangen, precies alsof zij, voor de heeren .van rech.-s, uro dame quelconque was, een mevrouw „van Oranje" zooals euti-monar- chalen het wel eens uitdrukken. ITet is wel een stichtelijk gedrag en wie gedacht had Idat de ongelukkige rechtstreeksche opdracht >,ano dc rechterzijde" althans Je oplossing yan de crisis zou brengen doordien ze de rechterzijde zou doen terugdeinzen voor )een persoonlijk échec van de Koningin, die blijkt de Koningsliefde van die herren even veel te hoog te hebben geschat als hua vaderlandsliefde. Schoon ze niets anders te doen hadden dan het concept-accoord van de heeren Nolens en Rutgers weer op te nemen en dat als grondslag van nader over leg te aanvaarden, hebben ze 't zelfs tot dat geringe offer aan Koningin en Vader land niet kunnen brengen. En het zullen wel weer de anti-revolutionairen geweest zijn, wier steilheid en stroefheid een over eenkomst onmogelijk heeft gemaakt." In Kamerontbinding ziet het btad geen heil, want „het meest waarschijnlijke resul taat van een verkiezing, thans, ware een vrij wat verzwakte rechtsche meerderheid. En dan zou men wéér op zoek moeten gaan naar eon daarbij passend rechtsch Kabinet. Werd dat gevonden, dan zou dat op min der stemmen dan het tegenwoordige kun oen rekenen en dus zwakker staan." Het meest in 't belang van het land acht het dat „l;et tegenwoordige, demissionaire, Kabinet eenvoudig zou blijven zitten evou als de tegenwoordige, zij het ook inmiddels uiteengeweken meerderheid." Hoe het Kabinet-Ruys, nadat het op 23 October M zijn tien ministerieele vin ger; omhoog heeft gestoken om te zweren, dat het zou heengaan als de Vlootwet mocht werden verworpen, nu toch een for mule zou iuinnen viuden ter rechtvaardi ging van zijn nochtans aanblijven, is iets dat deze „Tien" moeten uitmaken. Oud tijds werd den meineedige de rechterhand afgehakt; misschien zou het nu voldoende boete wezen als twee van de tien vingers (de heeren de Visser cn Aalberso gaan im mers heen) werden geamputeerd. Intusschen is deze crisis de allerergste welke het parlementaire stelsel in ons land ons heeft bezorgd. Ze is héél ernstig in haar directe gevolg voor 's lands schatkist, waarin dagelijks het millioenentokort met tonnen verder uitvreet. En ze is nog ern stiger in haar fatale, destructieve werking op het parlementaire stelseL Een Kabinet, dat steunde op een exceptioneel sterke meerderheid, werd op een hoofdpunt van zijn beleid, door die meerderheid in den steek gelaten. Het maakte zich daarbij, door overmaat van stringente verklaringen, den terugkeer zonder eenig verlies van prestige onmogelijk. Tevens bleek de meer derheid in drie stukken uiteengevallen, die niet meer samen te krammen waren, ook niet toen de Koningin daarvoor een deel vpn haar macht tijdelijk afstond. Tegen over de onwillige of onmachtige Kamermeer derheid was er geen andere mogelijk; het parlementaire stelsel hokte op het ontbre ken van een alternatief. En zoo is alles, in deze crisis, gehavend en onttakeld: het prestige der Regeering, dat van het Parlement en, nu laatstelijk, óók dat van de Kroon. Terwijl do schatkist steeds holler gaat klinken. Beleven wij, met deze crisis der parlemen taire impotentie, 't begin van 't einde der parlementaire aera in Nederland 1 Onder een rechtsch bewind 1" ..Hoezeer het voor de toekomst van ons volk gelukkig is, dat de rechterzijde niet be vestigde de ambtelijke vergissing, met wel ker bevestiging een te betreuren antecedent zou zijn geschapen, zoo is aldus „De Ned." (C.-H.) het niettemin een hoogst ernstige toestand, waarin ons volk lang zamerhand door het voortduren dezer Ka binetscrisis geraakt. Maar in het verzoek van 31 Dec., namens dc rechterzijde, tot ontheffing van de haar gegeven opdracht, te zien een tweede mis lukte poging tot vorming van een nieuw rechtsch Kabinet, is inderdaad niet juist. Uit de opdracht van 24 De;., nu de vorm ongewijzigd bleef, kon en mocht niets blij vends voortkomen. Ware er wèl iets uit voortgekomen, het ware geoordeeld vóór het tol leven kwam. Niet onmacht, maar eerbied voor onze constitutioneele staatsinstelling was aanlei ding dat tot ontheffing van de opdracht het verzoek moest worden gedaan"a „Twee dingen bevreemden", vindt het „Hsgz." (R.-K.) vooreerst, dat men de Kroon het advies, om de rechterzijde tot Kabinetsformateur aan te stellen, heeft kun nen geven, zonder dat men wist dat dc rechterzijde tot aanvaarding bereid was". En ten tweede „dat men thans als min of meer vanzelfsprekend schijnt te aanvaar den, dat het kabinet-Ruys zal blijven zitten. Een rechtsch Kabinet kan of wil men niet vormen maar is het ministerie-Ruys dan geen rechtsch Kabinet Als de rechterzijde onwillig is om elkaar te verstaan, is het ministerie-Ruys dan goed genoeg om er aan te worden gewaagd gewaagd aan de politieke en parlementaire Onzekerheid, door het slecht "humeur der rechterzijde in de Tweede Kamer in het leven geroepen.? Van het ministerie-Ruys kan het aller laatst gevergd worden, dat het nog ander half jaar zal aanblijvei), alleen omdat men geen uitweg ziet, beter, geen uitweg wi! vinden. Laat men maar, hoe dan ook, een mini sterie samenstellen, opdat de politieke ma laise van het oogenblik niet nog grootere afmetingen aanneme en de regeeringloos- heid niet eindige met het optreden van een dictator. Liever een tijdelijke verbreking van de rechtsche coalitie met uitzicht op herstel slraks, als eenerzijds de lijd zijn kalmce- rend werk zal hebben verricht en ander zijds de nood tot samenvoegen van wat bij een hoort zal dringen, dan een kunstmatig samenwringen van wat elkaar op 't oogen blik niet verstaat en begrijpt, boter, niet wil verstaan en begrijpen". Omh-cnt de oorzaken van het mislukken van de laatste buitengewone poging, om een Kabinet te vormen, wordt officieel niets ge. meld, zoodat we daarover geen zekerheid bezitten, klaagt het „Cenlr." (R.-K.) „En raadselachtig is en blijft het geheele ver loop der crisis. Er is een groote meerderheid in 't Parle ment, die in groote kwesties hetzelfde wil er zijn bekwame mannen, die als stuurlie den op het schip van Staat kunnen staan er is allerdringendste noodzakelijkheid om voort te werken, ook reeds wijl de begroo- ling reeds veel te lang te wa;hten ligt. En toch wordt er niet gevaren. Geen wonder, dat men zich ongerust gaat maken en afvraagt, wat dan toch daarbin nen in de kapiteinshut en machinekamer wordt afgespeeld. Het moet iels. neen veel meer zijn dan een klein verschil van raeening over een streep van 't kompas of een klein onder scheid in tempo. Dergelijke oncenigh.den komen in elke regeering in ieder land telkens voor, zondci dat ze tot vertraging, nog minder tot geheele slopzetting aanleiding behoeven te geven. Het is dus nu hoog lijd, dat den passa giers, die terecht ongeduldig worden, open en volledig wordt medegedeeld, wat er eigen lijk hapert. Het Nederlandsche. volk heeft daarop recht." „Het Volk" (s.d.a.p.) komt in een artikel „Een afgedraaide film" ,nog eens terug op zijn advies tot Kamerontbinding. Ilel blad schrijft Van den aanvang der crisis aan hebben wij Kameronlbing onontwijkbaar geacht, om tot de definitieve oplossing te geraken. Maar voor deze Kamerontbinding is een regeering noodig, die het volk in staal stelt, zi;h over een regceringsprogram uit Ie spreken. Zon der overlegging van het program, niet van een enkele partij, maar van een eventueele regeeringscombinatie, zullen de verkiezin gen geen duidelijke uitspraak over de oplos sing van deze crisis opleveren. De oplossing der crisis dient te gaan in de richting, hetzij van een burgerlijke com binatie van rechtsche en linksche groepen, tusschen welker programs de kiezers hun keuze hebben te doen. Wie den weg tot deze oplossing barricadeert, staat de normale ontwikkeling onzer politieke, ontwikkeling in den weg. De „Msb." (r.-k.) schrijft naar aanleiding van het bericht van de conferentie lusscheii de Koningin en mr. P. W. A. Cort van der Linden o.m. Het verschijnen ten hove van deze per soonlijkheid wekt het vermoeden, dat de Koningin thans wederom nu de 59 poli tici der rechterzijde verklaard hebben, tot het aanwijzen van een formateur geen kans te zien een oplossing der moeilijkheden zoeken wil in een ministerie, dat zou moeten pogen zich boven de partijen te plaatsen. Die oplossing lijkt ons minstens zoo. goed als een aanblijven van de huidige bewinds lieden, die de facto toch geen kabinet in den conslilulioneelen zin zouden vormen. En in dit stadium zou zeer zeker de rech terzijde er weinig tegen reclameeren kun nen. De hospitaalsoldaat, die was gearresteerd, verdacht van brandstich ting in de Alexander-kazerne, in Den Haag, is. na ter beschikking te zijn gesteld van de militaire autoriteiten, uit de voorloopige hechtenis ontslagen, daar gebleken is/ dat hij aan hel ontslaan van den brand geen schuld heefh De autobushouders te Haar lem hielden gisteren een spoedvergadering, waarin tegenwoordig was de heer De Jong, secretaris van de*n Ned. Bond van Auto bushouders. Er werd besloten, een depu tatie naar het gemeentebestuur te zenden. Mr. Slingenberg, waarnemend burgemees ter, deeldo mede, dat hij geen termen aan wezig achtte, om het verzoek in te willigen, om de nieuwe maatregelen acht dagen op te schorten, omdat de autobushouders Dins dag zich met geweld tegen de nieuwe bepa ling hadden verzet. Tevens werd echter toegezegd, dat de eigenaren van de in be slag genomen autobussen deze zonder kos ten kunnen terughalen. In de vergadering werd van dit onderhoud verslug gedaan. Er werd een motie aangenomen, waarin de autobushouders zich tot den Gemeenteraad wenden om to betoogen, dat het in het be lang der stad is, wanneer de standplaats van de auto's op de Groote Markt blijft. Voorts werd een afdèeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Autcbushou- ders opgericht. Volgens de eigenaars is aan eenige der in beslag genomen autobussen door ondeskundige behandeling belangrijke schade aangebracht. De bedoeling is de gemeente aan te spre ken voor vergoeding. De autobushouders hebben besloten voorloopig niet te rijden. Aan de burgerij zal een adres ter teeke- niog worden aangeboden, dat er bij het ge meentebestuur op aandringt de Groote Markt weder als standplaats aan te wijzen. In het crematorium op Wesler- veld zijn in het afgeloopen jaar 218 crema ties voltrokken tegen 186 in 1922. Nador blijkt, dat hot biljart met toebehoor en uit een voormalig café to Velsen niet gestolen is. De caféhouder had heel zijn inventaris in onderpand gegeven aan de Zuid-Hollandsoh9 Bierbrouwerij te 's-Gravenhage on deze heeft het biljart la ten weghalen, daar do bewoner van het café naar het buitenland was vertrokken. De caféhouder had het biljart echter in huurkoop van S., te Wijk-aan-Zee. Deze heeft nu een vervolging ingesteld tegen do Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij. Gisteravond is te Amster- dam op bet Nassauplein een tramongeluk gebeurd. Even voor half negen kwam een motor wa gon uit de richting Sloterdijk. Er waren, behalve bestuurder en conducteur, 7 per sonen is. Daar de gelciddraden van den electrisohen stroom boven de brug over do Buitensingolgraoht, tusscben Nassauplein en Haarlemmerplein, onderbroken zijn, moeten de bestuurders vóór dc helling van deze brug altijd even vaart zetten, zoodat de wagen dan vanzelf uitloopt over het stroomlooze gedeelte. De trambaan maakt vóór de helling een flauwe boohb, en in de®; bocht is do wagen in een flinkon gajty vit de rails geloapen, dwars op het trot toir en tegen de balustrade van liet brug- gehoofd op, die geheel afknapte. Het schijnt, dat dc vaart door de botsing te gen den trottoirband en tegen de balustra de eenigszins geminderd is; daardoor had den de conducteur en de meeste passagiers nog den tijd om van het achterbalkon uit 3 den wagen tc springen, voordat deze van den hoogen stcencn wal afgleed en voorv over in de gracht plonsde. Er ontst-ond een geweldige paniek, die nog grooter werd, toeu uit den tramwagen waarvan het- voorste gedeelte onder den waterspiegel verdwenen was cn bet ach terste gedeelte schuin tegen den wallekanl opstond, noodJn-eten weerklonken. Over de juiste toedracht van wat er verder gebeurdo loopen dc lezingen uiteen- Het schijnt, dat do bestuurder, Drulman, nog gelegenheid heeft gehad, dc binnem deur van het voorbalkon te openen cn zoo binnen in den wagen te komen. Andere passagiers, die vóór den val zich in veilig-* beid hadden kunnen brengen, bobben toent met behulp van een laddertje, dat si>oecia£ aangebracht was, tegen den walkant, den bestuurder en do passagiers, die zich nog in den wagen bovonden, tegen den hellen den vloer daarvan opgetrokken en hen door een uitgebroken ruit der pui van heb achterbalkon heen uit hun netelige positie verlost. De brandweer was spoedig op de plaat* van het ongeluk aanwezigonmiddellijk heeft zij een onderzoek ingesteld of er oog raenschen in den wagen waren, hetgeen niet het geval bleek te zijn. De conducteur kon bovendien met zekerheid verklaren, dat er in den wagen niet meer passagiers waren geweest dan er (geheel zonder letsel) uit gekomen zijn. Do bestuurder had, behalvö een nat pak, eenige kwetsuren, van weinig beteekenis, die hij in een der gasthuizen heeft laten vertinden. Hot gerucht van het ongeluk had zicb spoedig door de stad verspreid, mot heb govolg, dab er vele mcnscben kwamen kij ken en de politie handen vod werk had om het verkeer op dit drukke punt gaando te houdeD. Er waren ook zeer spoedig twee auto's van den geneeskundigen dienst met> den directeur, dr. Heyennan, en eenige andere doctoren ter plaatsehun hulp waa echter gelukkig niet noodig. Op Nieuwjaarsdag bebben Rijksambtenaren hij zekeren V. aan den Havendijk te Roosendaal, een inrichting voor een geheime branderij in beslag ge nomen. To Voorst is aangehouden zo* kcre W., die ten nadeele van de nalaten schap van zekeren Ten H., die met hem had samengewoond, contanten en effecten ter waarde van duizenden guldens zou hebben ontvreemd uit de bedstede, waarin het lijk lag. Hij moet een en ander op een bank to Deventer hebben belegd. Gistermorgen heeft do stoom boot „Daventria", van de Deventer-Am- eberdammer Stooniboot-Reederij, ten gevol ge van den mist het bruggehoofd van de schipbrug over den IJssel te Deventer aangevaren. De brug kreeg vrij zwaro ave rij, zoodat het verkoer met voertuigen go- stremd was. De voertuigen gingen over de spoorbrug. Thans is het gewone vee- keer hersteld. Sedert 30 December vertoeft op het bureau van politie te Tiel een 13- jarige jongen, die zwervende aldaar i» aangetroffen, volgens zijn verklaring An- tcon van Teeffclen heet en thuis hoort In een woonwagen, gemerkt Breda 119. Zijn stiefvader zou hem te Rlienen hebben weg gestuurd om jenever te halen. Bij die ge legenheid heeft hij, naar hij zegt, de plaats gepoetst. Onderzoekingen te Breda, Til burg en Mook hebben niet tot bet vinden van zijn ouders geleid. Te Uithuizcrmeeden (Gr.) is gisteren de arbeider A- B. door een doreoh machine gegrepen. De man was op slag dood. Hij laat vijf kinderen achter. Deze week wordt een aanvang gemaakt met het transport van vrij belang-, rijke hoeveelheden versche melk uit Gelder land, Liraburg en Noord-Brabant naar het Duilsche industriegebied. De Algem. Nederl. Zuivelbond en de Vcreeniging voor ZuiveL industrie en Melkhygiëne zullen een rege ling treffen, waardoor de belangen van de leverende Nederlandsche fabrieken door een commissie uit deze organisaties worden be-, harligd. Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet", fe. Geautoriseerde vertaling van W.E.P. (Nadruk verboden). „Maar kan zij het niet eenigszins na gaan ■Ja. zij zeg!, dat zij denkt, dat het ver scheidene uren moet geweest zijn vóórdat vrouw Chugg 's morgens kwamzoo on geveer om drie uur, denkt zij I" „En hoe laat kwam vrouw Chugg f „Om hallzeven." ,,En dan Mackwaytehoe lang was die dood eer zij hem vonden Wat zegt de dokter „Ongeveer drie uur maar u weet, dat kunnen ze niet precies op een uur na vast stellen I" „Wel", zei do chel langzaam en naden kend, „het ziet er uit, also! men zou kunnen aannemen, dat üo moord tusschen drie uur .en halfvier gepleegd zcu zijn". ..Dat i3 ook, war ik er van denk", zei Ma.igcld. „Zullen wij naar boven gaan Hij gi.ig den chel en Desmond vóór, dc korie trap op naar de eerste verdieping, en duwde de eerste de beste deur open. ..Dit is Mackwayles kamer, aan den ach terkant", zei hij, „in het bed heelt hij gesla pen, zooals u ziet, de kleeren van den ouden rr^an liggen op oen stoel, blijkbaar werd hij •ngerust, daorjat d§_inbreker gerucht maak te ne ging hij naar buiten om te zien wat er gaande was. En hier", hij wees op de deur naast de eerste, „dit is Miss Maekwaytes kamer, aan den voorkant van het huis, zoo als u ziet. Zij gebruiken de twee kamers op de tweede verdieping niet, alleen als pak- Icamocsde eene is vol met koffers en kisten met theaterrommel van den ouden man. Zij houden geen dienstbode vrouw Chugg komt eiken morgen en blijft den hee- len dag. Zij gaat 's avonds na het avondeten weg". Desmond keek in een eenvoudig gemeu beld, maar keurig slaapvertrek witte meu belen, de sloelen met cretonne overtrokken. Enkele fotografieën an platen hingen aan den wand. De kamer was kraaknetjes en in volmaakte orde. Het viel Desmond op en hij vroeg of de politie de kamer weer in orde had gebracht. Marigold kec-k hem verschrikt aan. „O neen, alles is nog net zooals het was, toen vrouw Chugg Miss Mackwayte van morgen vond. Daar liggen haar handschoe nen en haar taschje op do toilettafel, net zooals zij ze gislcravond heeft neergelegd. Ik wilde ook niet, dat zij aan haar kleeren raakte. Zij is in haar kimono in een taxi naar Mrs. Appleby gegaan". „Dus heeft de inbreker deze kamer niet onderhanden genomen vroeg de chef. „Niels aangeraakt, zelfs niet het geld van het meisje", antwoordde Marigold. „Maar waarom is hij dan eigenlijk hier nog gekomen vroeg Desmond. „Waarschijnlijk heelt de oude man hem gestoord", was hel antwoord van den detec tive. „Barney kreeg een schrik, schoot den ouden man neer en kwam toen hier boven, om te maken, dat de dochter geen hulp kon halen, voordat hij een goed eind Qnlsnap.l was. Hij heelt natuurlijk wel kunnen den ken, dat het schot haar wakker moest ma ken". „Maar zijn er geen aanwijzingen of vin gerafdrukken of iets dergelijks, Marigold vroeg de chef. „Geen enkele vingerafdruk, nergens", ant woordde de ander„menschen zooals Bar ney zijn al van hun kinderjaren af volleerd slim op het punt van vingerafdrukken, mijn-: heer". Hij tastte met vinger en duim in zijn vestjeszak. „Aanwijzingen Ja, ik heb hier een klein souvenir, dat een schrijver van detective verhalen misschien heel wat stol zou kun nen geven". Hij had in zijn hand een gevouwen stukje papier, vouwde het open en haaide een stren getje zwart haar te voorschijn. „Kijk I" zei hij spottend, en hij hield het haar languit tegen het licht. „Dat is er op berekend, om iemands gedachten een heel anderen kant uit te voeren, is het niet Dat haar zat tusschen een van de knoopen van het touw, waarmee Miss Mackwayte aan het bed vastgebonden is geweest. Ik wou maar even zeggen, dat Miss Mackwayte bruin haar heelt. Van wie denkt u, dal dit haar is Desmond bekeek nauwkeurig het stren getje haar op de hand van den detective. Het was lang, lijn en glanzend en gitzwart, De chef lachte en schudde het hoofd. „Geen notie van. Marigold", antwoordde hij „ik zou denken van Barney, dat is te zeggen, als hij rondloopt met zwarte krul len tot op zijn schouders I" „Barney", herhaalde de detective. „Bar ney is net zoo kaal als ik. Bovendien, als u zijn beschrijving ziet, zou u zien, dat hij zich heelt aangewend zijn haar kort te laten knippen". Hij rolde het haar weer op, deed het strengetje weer in het papier en stopte dit in zijn vestjeszak. Dit bewijst weer eens, hoe gemakkelijk men op een dwaalspoor kan komen in zoo'n zaak als deze", ging hij voort. „Stel eens, dat Barney niet gesnapt was; stel eens, dat ik niet had kunnen uitvinden, waar Miss Mackwayte geweest was den avond vóór den moord, dan zou dat strengetje haar mij op een prachtige wilde eendenjacht hebben kunnen drijven." „Maar, verduiveld, Marigold", riep de chef lachend uil, „je hebt on3 nog niet ver teld, van wie dat haar is?" „Wel, van Nur-e!-Din, natuurlijk!" ant woordde Marigold. Do lach bestierf den chef op de lippen-, de glinstering van zijn oogen verdween. Desmond was verbaasd van de verandering in dien man. De Ilauwe belangstelling, die hij had beloond in de verschillende bijzon derheden van do misdaad, verdween. Het scheen, dat zijn gezicht on zijn geheele hou ding door iels gespannen was. „Waarom van Nur-el-Din?" vroeg hij kort. Marigold keek hem snel van Ier zijde aan. Desmond zag, dat de detective de veran dering ook opmerkte. „Eenvoudig, omdat Miss Mackwayt» gis teravond een poos in de kamer van de dan seres is geweest, mijnheer", antwoordde hij kalm. „Zij zat waarschijnlijk aan haar toilettafel en toen is dit haar aan haar japon of aan haar sjaal blijven hangen of zoo, en is later op het bed gevallen en tusschen den knoop van het touw, waarmee Barney Miss Mackwayte vastbond, geraakt,"- Hij zei deze woorden achteloos, maar het ontging Desmond niet, dat hij oaderlusschen den ander scherp waarnam: De chef antwoordde niet. Hij scheen ver vallen te zijn in hetzcltde afgetrokken ge peins, waarin Desmond hem dien morgen 'had aangetroffen. „Ik had gedacht, mijnheer", zei Marigold bescheiden, „dat u, als u lijd heeft, mis schien graag even langs dc gevangenis zoudt gaan, om den gevangene le zien. Ik wil u wel zeggen, dat hij hij alle stammen van Juda zweert, dat hij onschuldig i3 aan den moord op der ouden Mackwayte. Hij heeft er een heel omslachtig verhaat over ge daan misschien zoudt u hei graag hooren?" Desmond kreeg plotseling een groolc be» langstelling in Marigold. Zijn voovslel werd zóó bescheiden gedaan, dat men den indruk kreeg, dat hij een toestemmend anlwoord van den chef voor het laatst mogelijke hield. Toch had Desmond hel gevoel, dat de detec tive lang niet zooveel belangstelling in do zaak had, als hij deed voorkomen. Het trof Desmond, dal de zaak gecompliceerder was dan Marigold zeide en de detective liet wist. Had Marigold ontdek!, dal dc chef heel wat meer van d.ze geheimzinnige zaak afwist dan hijzelf En was niel de houding, die liij aannam, als had hij het heele vraagstuk van den moord reeds opgelost, zijn manier om den chefs als een dilettant-criminoloog ta behandelen, eenvoudig een wèloverwogen plan om informaties uit den chef le krijgen, die hij lot nu toe niet had kunnen erlangen? De chef wierp een blik op zijn horloge. „Goed", zei hij, „dan wil ik cr wel even heengaan." „Ik heb hier nog heelwat le doen", zei Marigold, „dus als u mij niel kwalijk neemt,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5