No. 1957®. DONDERDAG 3 JANUARI Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE. Het voornaamste nieuws van heden. paiJS DER ADVERTENTIES! 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijf. Kleine AdverlcntiSn, altsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en ■Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ■10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. t. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEKER COUHANTi Voor Lelden per 8 maanden 'f285, per week ..VJïT.v...." ƒ0.18, Builen Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week „0.18, Franco per post 'f 2.36 portokosten. 6H nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. r Officiate Kennisgeving. r GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemien'elijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.30—f 0 40, BCHOL a f 0.38—f 0.48, KABELJAUW a 10.48, TONG a f 1.05 per pond en VOLLE HARING a f 0.04'/. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 3 Januari 1924. Vrijzinnig-Hervormden. Gisteravond hield de Vereeniging van Vrij zinnig-Hervormden in het Lokaal Middelweg 28, een algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van prof. dr. L. Knappert. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. J. C. van Manen, klonk geen opgewekte toon. Het ledenaantal, thans ruim 550 bedragend, was een weinig achteruitgegaan. Ook werd geklaagd over het bezoek van de godsdienst oefeningen, hetwelk meermalen te wenschen Overlaat. Hierna deed de penningmeester, de heer M. I. Vos, rekening en verantwoording. Het totaal der ontvangsten bedroeg f4634,25; de uitgaven beliepen f 4474.30, zoodat het ba tig saldo heeft bedragen f 159.95. Hierbij werd echter opgemerkt, dat daarbij is inge smolten een legaat van wijlen mej. Somer- wil en een bijdrage van het lokaal Middel weg. De penningmeester drong dan ook aan op yerhoogmg van contributie alsmede op ge trouwer bezoek der godsdienstoefeningen, Opdat daardoor ook de collecten en de plaats 'gelden meer zouden opbrengen. Tot bestuursleden werden benoemd- in de vacature-D. Meerburg mej. G. Smit; in de yacature-M. G. Bon, de heer O. Koels en de vacalure-E. L. Naula de heer M. Jouslra. Met de gekozenen stonden resp. op de voor dracht mevrouw .T. MontagneVan der Lee, en de beer TI. J. Barentsen en J. J. van den Bosch. Aan de orde kwam daarop bet voorstel tot aansluiting bij de Provinciale Vereeniging van Vrijz.-Hervormden. Het voorstel werd van de zijde van de meerderheid van het bestuur door den voor zitter prof. Knappert verdedigd, terwijl na mens de minderheid prof. dr. N. J. Krom het .voorstel bestreed. Nadat ook nog verschillende andere leden zich vóór of tegen het voorstel hadden ver klaard en de secretaris der Provinciale Ver- eeniging, de heer Van Dijk, uit Rijswijk, aan sluiting met warmte had bepleit, en de voor deden er van had aangetoond, werd het voor stel met groote meerderheid aangenomen. In verband daarmede werd ook besloten aan het College van Kerkvoogden het verzoek te richten ten behoevé van de vrijzinnige gods dienst-oefeningen een gedeelte van den hoof dei ijken omslag, die mede door de vrijzinnige leden der gemeente wordt bijeen gebracht, af te slaan. Hierna werd de vergadering na een geani meerde rondvraag door den voorzitter ge- .sloteji. De nieuwe dienstregeling van de tram. De nieuwe door ons vermelde dienstrege ling van de electrische tram Hooge-Rijndijk- Station en StationOegstgeest is hedenmor gen ingevoerd. Zooals men weet gaan de stadstrams niet meer tot Oegstgeest door en gaat de Oegst geester niet verder dan het Station. Er functionneert' nu een geregelde zes-mi- nutendienst naar Oegstgeest. Onze ervaring met betrekking tot de stads tram. getoetst aan die van anderen, is, dal' de trams nu inderdaad geregeld rijden. De storende werking van de Oegstgeester tram, die herhaaldelijk voor den overweg moest wachten, is nu uitgeschakeld en daar de Blauwpoorlsbrug vanwege de vorst steeds gesloten blcnf, stond er vandaag niets het geregeld verkeer in den weg. Wij mogen nu wel aannemen, dat het pu bliek als regel niet ineer dan hoogstens zes minuten op een tram behoeft te wachten. "Voor de lijn LeidenOegstgeest is nu de eenmans-wagen ingevoerd. De eenige veran dering, in den gewonen tramwagen aange bracht, is, dat het achterbalkon gesloten blijft en dat op het voorbalkon rechts van den conducteur-bestuurder, een klein houten kastje, do z.g. geld-onlvanger, is aangebracht waarvan het bovendek schuin afloopt. Daar op werpt men het dubbeltje, dat, zoodra de conducteur op een knop drukt, in een lade verdwijnt. De conducteur geeft tegelijkertijd bet kaartje en de reiziger begeeft zich in de tram. Op liet voorhalkon kan hij zijn bagage neerzetten, zelf mag hij er niet blijven sWil li ij rooken, dan begeeft hij zich iuar b->;. achterbalkon. "W.tnneer de passagiers met gepast geld komen of hun abqnnemenls- of lien-ritten- kaarten gereed houden, gaat alles vlug ge noeg. Vanmorgen ,loen wij een ritje mce- mirkten, was er slechls een geval, dat sto rend werkte. EeD oude dame had haar taschje, waarin het geldbeursje zat, in een handkoffertje geborgen. Het te voorschijn halen van het beursje, om er een dubbeltje uit te zoeken, gaf eenige stagnatie. De mees ten hadden echter al op den nieuwen maat regel gerekend. De tram loopt tot het Wilhelmina-park door. Men moet instappen bij de halte Endegeest". Vanmorgen liep zij er onmid dellijk geheel vol. De meeste passagiers wa ren voorzien van een lien-ritten-kaart. In den tijd van anderhalve minuut was de conlróle geschied en kon de tram ver trekken. Aan de tusschenhalten, waar slechts enkelen in- en uit stappen, ging het nog vlugger. Nu was vandaag alles nog een beetje vreemd, maar als èn publiek èn de conduc teurs er aan gewend zijn, zal het met de éénmanswagen best gaan. Dit kunnen wij nu alvast constateeren. Het publiek bleek dit reeds dadelijk ook wel te voelen. Het grootste bezwaar, dat de geregelde tramreizigers uit Oegstgeest hebben, is het overstappen in de Leidsche tram aan het Station en omgekeerd. Dat de tram niet doorrijdt tot de Leidsche Buurt, schijnt geen overwegend bezwaar, omdat de dienstregelingen voor Katwijk en Noordwijk zóó zijn, dat men daarmede ook per kwartier lean vertrekken en aankomen. De wachter aan den overweg van het Hol- landsclie Spoor, aan den Rijnsburgerweg, heeft van de Directie de bijzondere opdracht d^ éénmanswagen zoo vlug mogelijk door ie laten, zoodat men hoopt den tien-minuten- dienst zoo stipt mogelijk te kunnen uitvoe ren. De regeling, die voorloopig bij wijze van proef is ingevoerd, zal, naar wij verwachten, wel bestendigd worden. Voor het examen Engelsche handels correspondentie, afgenomeu door de Vereen, van Leeraren, slaagde te Amsterdam de heer A. P. van der Kraan, alhier. Plotseling is de dooi ingevallen. Een groote teleurstelling voor de liefhebbers van dc ijssporb Inzonderheid voor de leden der Leidsche IJsclub te meer, waar het be stuur voornemens was tegen a.s. Zaterdag avond een groot gekostumeerd ijsfeest te organiseeren. Diverse klachten zij bij de politie in gekomen over de vernieling van ruiten door het werpen met sneeuwballen. Een werkman der Rotogravure-Mij. is, toen hij op een dak van een overdekte bin nenplaats werkzaam was, door een raam ge vallen, en een 3 M. naar beneden gestort! Hij is door den Eersle-Hulpdienst naar zijn woning gebracht. Wij verwijzen naar de advertentie, waarin aangekondigd wordt een openbare aanbesteding van benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken op de openb. lagere scholen gedurende 1924. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De Haghespelers. De wonderlijke Avonturen van mijnheer Prikkebeen. De avonturen van Prikkebeen het nu levend geslacht heeft in zijn jeugd er van ge noten. Of de jeugd van thans ze nog wel zoo goed kent en apprecieert? Maar hoe het zij, Eugène Gilhuys heeft uit deze wonderlijke avonturen een tooneelstuk voor het jonge geslacht gemaakt en gister middag heeft de Leidsch jeugd daarmee j kennis kunnen maken. We zeggen; kunnen maken want er heben niet heel veel van de gelegenheid geprofiteerd. Of de ijs-koning meer trok en de jeugd naar de ijsbaan riep? Voorstellen kunnen we ons het zeer, gezien hoe weinig gelegenheid voor schaatsenrijden men tegenwoordig heeft De tooneel-Prikkebeen is over 't geheel wat erg mat gehouden en bijzonder zoetjes, maar hij doet het niettemin nog wel, mede door het goed verzorgde decor etc. Dat was in een woord keurig. Eerst Prikkebeen's tuin, dan in de ingewanden van den walvisch, en ten slotte aan het Algiersche hof, 't was bijzon der goed verzorgd. Ook het spel was goed, maar er ontbrak o. i. nog iets aan het geheel, dat een intens meeleven van de jeugd, zooals destijds bij de voorstelling van Dik Trom o.a. belette. En zou dat niet een gevolg zijn van het erg zoetelijke? Eugène Gilhuys speelde zelf aardig den Prikkebeen, Beppie de Groot zijn zuster Ursula, Frits van Dijk oom Dik, Rie Gilhuys was een aardig zwervertje. En zoo zouden we het heele program wel af kunnen schrij ven. Enkele heel bekende passages, als de brief van Prikkebeen aan Ursula; Lieve zuster Ursula, ik ga naar Amerika etc., deden het nog wel hel beste. Ambtenaressen bij de P. en T. In aansluiting op het bericht betreffende het ontslag van dc gehuwde ambtenares der Posterijen en Telegrafie, verneemt ,,De Tel nader, dat aan ruim 200 dames ont slag wordt verleend, ingaande 1 Maart a.s. overeenkomstig artikel 118 Bub o van het reglement dienstvoorwaarden. Genoemd artikel geeft ontslag „wegens opheffing van haar betrekking -of verandering in de inrichting van het dienstvak" en vindt toe passing op het ontslag van „overcomplete ambtenaren." Hieruit volgt, dat de ge huwde ambtenares onder de gewone wacht geld-bepalingen zal worden gebracht, voor zoover althans de Regeering niet achteraf andere maatregelen in het leven roept. Het laat zich aanzien, dat speciaal de op wachtgeld te stellen telefonisten binnen kort teruggeroepen zullen worden; of wel het ontslag per 1 Maart voor Tiaar geen voortgang zal hebben, wegens thans reeds bestaand tekort in dien rang. Dit tekort tracht men nog aan te vullen door over gang van vrouwelijke telefonisten en kan toorbedienden in den rang van telefoniste. Ter verbetering van het desbetreffende bericht in ons vorig blad, zij meegedeeld, dat de uitzonderingsbepaling voor het ont slag aan gehuwde Rijkstelefonisten alleen geldt voor Amsterdam. Bij Kon. besluit is ,met ingang van 1 dezer,benoemd tot burgemeester van Gou- driaan en Ottoland R. D. G. M. van Slijpe; op verzoek van notaris Van Wintershoven, ingetrokken het Kon. besluit van 9 Novem ber 1923, houdende verleening van eervol ontslag, met ingang van 1 dezer, aan mr. F. C. H. A. van Wintershoven uit zijn betrek king van notaris te Gronsveld; is de heer L. F. Carrière, hoofdcommies met den persoon lijken titel van referendaris aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, met in gang van 1 Januari 1924 bevorderd lot re ferendaris aan genoemd Departement; is met ingang van 1 Januari, aan H. K. Wethmar, eervol ontslag verleend uit zijn tegenwoor dige betrekking van hoofdcommies bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, en is hij gelijktijdig benoemd als zoodanig bij het Departement van Financiën; is aan kapitein ter zee-titulair C. J. Canters, met ingang van 1 dezer, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend onder toekenning van levenslang pen sioen; is in de orde van Oranje-Nassau be vorderd lot commandeur, de gepensionnecr- de vice-admiraal G. F. Tydeman, het versier sel te dragen met dc zwaarden; is J. G. A. Lieffering, te Haarlem, boekhouder-bureel chef bij de controle op de vervaardiging van post- en andere Rijkswaarden, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw N. II. ter Kuile, directeur van de handelsvereniging Amsterdam; is bevorderd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. Appel, commissaris van politie op Curasao; is aan J. Hageman, kassier bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank te Hoorn, toegekend de gouden eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau; is de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend aan: J. J. W. van Campenhout, lsle ambtenaar ter secretarie der gemeente Oudenbosch; J. Vor stelman, portier bij het provinciaal zieken huis te Medemblik; F. van der Veen, agent' van politie te Enschedé; A. R. de Boo van Uijen, majoor-rechercheur bij de politie der gemeente Vlissingen, en is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau, F. van den Nieuwenhof, secretaris der gemeente Nuncn; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. Goebertus, kassier bij de Naaml. Venn. American Petroleum Comp. te Gouda, in brons aan: P. van Gorp, wever bij de firma II. Mommers en Zoon, te Tilburg; L. Buys, loopknecht bij de Naaml. Venn. Ise- rief en Co's Manufacturenhandel te 's Gra- venhage; is aan H. Wubben, machinist van den Plaspoelpolder onder Rijswijk (Z.-H.) te Rijswijk, toegekend de eere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, in brons; is A. Kesselink, voorzitter van de Maatschappij „Arti et Amicitiae", te Amster dam, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau W. B. van Violen, oudste firmant der bankiersfirma van Vloten en De Gijselaar, bestuurslid van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel te Amsterdam; zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. W. A. Michielsen, kolonel der infanterie, en G. Ferguson, kolonel der intendance van het Nederl.-Indische leger; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. W. Vergroesen, 1ste kassier ten kantore van den gemeente-ontvanger te Rotterdam; is toegekend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver, aan: J. Ch. Meijer, hoofdagent van politie der ge meente SchiedamJ. van Rhee, bode der ge meente Elspeet; bij bevordering aan L. H. ten Iloope, opziener der visscherijen 1ste klasse, te Edam; in brons aan: P. Vos, veldwachter der gemeente Heiloo; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me daille, in zilver aan J. L. W. van der Pool, baas-zeepzieder bij T. P. Viruly en Co's Stoomzeepziederij de Hamer, te Gouda. Dr. Van Gheel Gildemeester deelt in de ,,'s-Gr. Kerkb." mede, dat prof. dr. Van der Leeuw en ds. Reeser het voornemen hebben zich tot vrienden en oud-leerlingen van wijlen dr. J. H. Gerretsen te wenden, ten einde bijdragen te verzamelen om op het graf van dien leeraar een wit-marmeren kruis te plaatsen. Op het graf van prof. dr. I. van Dijk op Eik en Duinen, in Den Haag, is een sar- cophaag, die leerlingen en vrienden van den overleden hoogleeraar hebben doen oDrich- ten, aan de familie overgedragen, waarvoor de zoon. ds. J. C, van Dijk uit Bloemendaal, in hartelijke bewoordingen dank zegde. In den Haag is, 66 jaar oud, overleden mr. P. H. Fromberg, oud-lid van het Hoog gerechtshof te Batavia. De algemeene vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen heelt besloten tot het brengen van een wijziging in de statuten. Voorts werd goedgekeurd, om de exploitatie van den tram weg Den HaagVoorburgLeiden, behou dens goedkeuring van den minister van Wa terstaat, aan de Noord-Zuid-IIollandsche Tramweg-maatschappij op te dragen, en in verband hiermede de overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen omtrent de exploitatie van de geëlcc- ficeerde lijn RijnstraatScheveningen te doen eindigen. De algemeene vergadering van aandeel houders der Noord-Zuid-IIollandsche Tram weg-Maatschappij heeft ook besloten lot het brengen van een wijziging in de statuten. Voorts werd ook goedgekeurd, om behoudens goedkeuring van den Minister, de exploitatie te aanvaarden van de lijhen der Electrische Spoorwegmaatschappij en der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen en van de Staatsspoor!ijnen Den Haag—Scheveningen, alsmede van de bediening van de electrische tramwegen der Eerste Ned. Electr. Tram Mij. Verder werd besloten tot uitbreiding van de obligatieleening. De Gezamenlijke Vriendenkringen heb ben, naar „De Stand." bericht, in de beide vacatures bij de Ned.-TIerv. Gem. te Amster dam, de volgende drietallen opgemaakt: I. ds. IC. Hielkema, te Kampen; ds. W. A. P. F. L. Jörg, te Harlingen en ds. J. M. Lammers te Nunspeet; II. ds. C. M. Luteyn, te Rijnsburg; ds. Ph. Peter, te Warns, en ds. J. Kooy, te Broek-op-Langcndijk. De Bond van Ambtenaren bij de Neder landsche Spoorwegen zal door een proces een.gerechtelijke beslissing trachten te ver krijgen omtrent de door de directie van de Nederl. Spoorwegen ingevoerde 10% loons verlaging welke de Bond in strijd acht met art. 36, van het R. D. V. Het ,,Alg. Ind. Dagblad" meldt, dat het nieuwe reglement betreffende de ver hoogde pensioenen voor de weduwen en weezen van officieren den lsten December j.l. in werking zou treden en terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari 1923. 15e gewone audiëntie v. d. minister van Marine zal deze week niet plaats hebben. De begrooting voor P. T. en T. voor 1924. (Nadruk verboden). Onlangs hebben wij eenige cijfers en op merkingen gegeven over de begroeting voor P. T. en T. voor den dienst 192izij waren getrokken uit de bcgrooting en de daarbij behoorendc toelichting. De Tweede Kamer heeft deze begrooting onderzocht in de afdeelingen en het V.V. daaromtrent ligt voor ons. Daar het hier een bedrijf geldt, waarbij zoo goed als iedere Nederlander belang heeft en het P.T.T.-bedrijf daarom de aandacht trekt, achten wij het niet ongepast, om ook eens na te gaan, welke opmerkingen, dit bedrijf betreffende, bij dat afdcelingsonderzoek zijn gemaakt-. Sommige leden meenden, dat het beter was zich vau algemeene beschouwingen te onthouden, omdat het ten gevolge van de Kabinetscrisis onzeker was, welke Minister de gestelde vragen zou moeten beantwoor den, en het eveneens onzeker was, of de nieuwe Minister de' ingediende begrooting zou verdedigen, zooals zij daar lag, Maar andere leden achtten dit geen reden, om de punten, waaromtrent zij opmerkingen zouden willen maken, met stilzwijgen voor bij te gaan. De raming der exploitatie uitkomsten werd, nu do postchèque- en -girodienst was stopgezet, volkomen onzekeT geacht; in de berekeningen en ramingen is overal, waar dat in normale tijden verklaarbaar was, met dien dienst rekening gehouden, zoodat de betreffende cijfers weinig waarde hebben. Ook is de Minister uitgegaan van de mee ning, dat het post-, telegraaf- eu telefoon verkeer ia 1924 niet minder zou zijn dan in 1923. Velen achten deze meening te optimis tisch. Het had de aandacht getrokken, dat weer een aanzienlijk bedrag (2 millioen) wordt gesteld als uitkeering van het Rijk aan het bedrijf wegens salarissen van personeel. Vroeger is door den Minister gezegd, dat zulk een uitkeering verband houdt met aan leg van nieuwe cn uitbreiding van bestaande werken. Maar de Minister heeft ook meege deeld, dat de achterstand in de telegraaf- en telefoonverkeersmiddelen vrijwel is inge haald en nu vond men het vreemd, dat toch een groote som voor dit doel werd uitge trokken en wel tweemaal zooveel als verle den jaar, toen de achterstand oog bestond. Zulk een uitkeering zou bovendien de ex ploitatie-uitkomst flattecren. Opnieuw werd gevraagd, of de hooge ta rieven niet het postverkeer in den weg staan j 11 BINNENLAND. De Pers over de wederom mislukte Ka binetsformatie. De Bond van Ambtenaren in dienst bil de Ned. Spoorwegen zal wegens de ingevoer de loonsverlaging een rechtsvordering in stellen. Te Amsterdam is een tram te water go- reden. Jaarvergadering van den Chr. Zeelie den bond. f I i A BUITENLAND. De ontwikkeling van den politieken too# stand in Engeland. Moeilijkheden in de Dnitsche metaal industrie. Een Thnringsch minister van vervalsching beschuldigd. Het Grieksche kabinet afgetreden. Nienwe Amerikaansche immigratie-voor stellen. vooral wenschto men verlaging der tarieven voor drukwerk en voor plaatselijk verkeer* Op bezuiniging word overigens sterk aan gedrongen. Wel is er op den buitendienst bezuinigd, maar van bezuiniging bij het hoofdbestuur was weinig te merken. Vooral ook wees men in verband met enkele ge« schriften op een teveel aan hoogere nmbte* naren. Dc opleiding van dezen aan do Post- school achtte men veel te duur. Ernstig werd geklaagd over enkele maat regelen van bezuiniging, waardoor het plat telaud zeer bena-deeld werd: omzetting vau hulpkantoren in z.g. stations en beperking van het aantal bestellingen. Andere bezui nigingen werden in overwoging gegevenzij waren to vorkrijgen door wijziging van het over en weer zenden van gelden door en aan hulpkantoren; door vermindering van druk werk voor reclame-doeleindenmen vroeg, of het waar was, dat het nieuw gebouwde1 en gemeubelde dure postkantoor te liuuiio leeg staat en een ander gebouw is gehuurd om als hulppostkantoor dienst to doen. Ook werd de meening uitgesproken, dat het wen- schelijk was aan het hoofd van den dienst een zakenman te stellen, al zou het aan vankelijk wat geld kosten om hem los te koopen. Natuurlijk werd er gevraagd naar de re den van de centralisatie van den ongeluk- kigon Postchèque- en Giro-dienst. Meer vra« gen werden er gedaan, die wij niet zullen herhalen, omdat zij niet nieuw zijnmaar een groote fout werd het geacht., dat deze dienst, die als een vergemakkelijking van het betalingsverkeer was bedoeld, geworden was tot een deposito-bedrijf, zonder da$ maatregelen waren genomen, om te zorgen, dat de toevertrouwde gelden op juiste wijzo worden belegd of voldoende liqir.de zijn. Waarom, vroeg men, bestaan er ton dezen voor een lichaam als de Nederlandsche Bauk wel bepalingen, maar niet voor dezen Rijks dienst 1 Over de noodzakelijkheid van ontslag de* gehuwde ambtenaressen wegens inkrimping van het personeel, was men het natuurlijk niet eens. Ook achtte men de classificatie der hulpkantoren niet juist. Het vraagstuk der verloven t*ok ook de aandacht. Aan den eenen kant begreep men,- dat zomerverlof veel meer begeerd wordt dan winterverlof, maar aan den anderen kant achtte men het samengaan van beide verkieslijk, omdat daardoor een meer gelijk matige verdeeling der verloven over het jaaf mogelijk is. Wat de telefoon betreft, wees men op de faciliteiten, die o.a. in Zweden aan het pu bliek waren toegestaan tegen verhoogd ta rief. Men meende verder, dat <\utvalisatie van den dienst ten plattelande voordeel zou opleveren, doordat de kantoren langer zouden open blijven cn van het personeel meer nut zou worden getrokken. Voort-a achtten sommigen het gewenscht, om voer aansluitingen ten plattenlandc een tarief te» stellen dat niet de aansluiting op greoteren afstand duurder maakte: hoe meer aanslui tingen, hoe voordeeliger voor den dienst. En dan ten slotte wrrd de meenmg uitge sproken, dat het publiek recht heeft op een behoorlijke en welwillende behandeling vaa de zijde van het telefonie-personeel. Enkele leden drongen aan op verruiming van den Zondagsdienst; dat anderen daar tegen waren, ligt in ons land voor do hand.i Geklaagd werd er, dat de jubilcumzcgels er niet waren, toen het jubileum gevierd word. Een niet onaardige opmerking lijkt ons deze, dat do afzender vnn postpakketten ea postwissels de postzegels betaalt, maar do Staat die houdt om zc later nog eens to verkoopendat geldt o.a. ook en vooral ▼oor verzendingen naar Indië. Men vond

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1