De Onzichtbare Hand. „PYREX GLASWERK ft o. 19575, LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Januari, Tweede Blad. Anno 1924. •I GELENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. J, VAN DER SM, Breestr.155 '5J VUURVAST UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. j.t "O-., 4;: De kabinetscrisis. f Onder het opschrift „Wat nu?" wijdt „De £ftandaard" (a.-r.) een beschouwing aan de «lisiukking van de poging, om een rechtsch "Jfebinct te doen vormen j Het blad is van oordeel, dat voor de loo iende periode een parlementair kabinet uit gesloten is. Het voert o.a. aan, dat, indien ■Ihdeidaad niets anders meer mogelijk is, het fitten blijven van het kabinet-Ruys als de jjfenige uitweg aangewezen kan worden. De toestand, die daardoor zou ontstaan, zegt het blad, is toch zóó zonderling, dat Jlen dien zich nauwelijks indenken kan. Een 'ijfel prachsch onafzethare ministers, die geen regeerkracht vertegenwoordigen. Ilun maat- Ïjelen kan men vrijelijk afstemmen. Ge lgen van politieleen aard heeft dit niet. Immers, ze kunnen wel hun ontslag aan bieden, maar dat is nog wat anders dan Aeengaan. Vandaag lijdt de een een neder laag, morgen dc ander. Maar dat verandert In den toestand niets. Dan maar niets doen? - 'Administreeren alleen en verder duimen jSraaien? En is hel kabinet-Ruys nog wel een leabinet? -f Of zijn er alleen 10 ministers? De vragen rijzen zonder tal. De Standaard vreest, dat hot zitten blij den van het kabinet nederlaag op neder laag ten gevolge zal hebben en dat de rech- Jerzijde daardoor voorgoed uit elkaar zal Worden geslagen. Een positief advies kan jfcet blad niet geven en het eindigt met te Sjegcen: Elke andere oplossing stuit eveneens op Broote bezwaren. Vooral als men let op den jSLsch-om hel financieel evenwicht te ber illen. Waarvoor toch minstens 51 leden ^vonden moeten worden, die dat willen, j Terwijl ook de defensie van Indië om yoorziening blijft roepen. 7 Twee groole vraagstukken van buitenge- jnecn groote nationale beteekenis. J Zou nu eindelijk het besef dagen van het kyaad, dat men 26 October gebrouwen 't&efl? - i Indien dat zoo ware, zou de toekomst al- Ihans iots lichter zijn dan ze nu is. r Onder het opschritt „Crisiscomedie" ver klaart „Het Vaderland" (lib.), dat „alles ■ijjfpur comediespel is geweest, en dat het mi- JCiisterie va-hanque speelde, zonder voorne- "ffien, als het verloor te betalen. Het blad zegt o.a. •J Van meet af aan is dus de opzet geweest, fdoor do heele coalitie gesteund, om het binet ,dat harakiri gepleegd had, weer op wekken uit den doode. Nu behoeven wij <Bns niet meer te verbazen over den Ilr. Kooien als kabinetsformateur, hoewel men "Sist dat deze niet kon slagen om den Chris- 'Ïèlijk-Hisloriscken en Anti-Revolulionnairen 'afkeer van den Roomschen formateur". Nu %ordt het duidelijk, dat ook de Hr. Beelaerls Van Blokland, veel ie goed politiek onder legd, om niet te weten, dat hij niet slagen fm niet anders gedaan heeft dan den dienst n de coalitie te bewijzen van haar tijd te nnen, die op het Nederlandsche volk den .ïhdruk moest maken te zijn besteed aan ern- Ijlng onderling beraad. Het is een politieke ijfiperette van voortreffelijke enseeneering ge ureest, waarbij men alleen het groote na- 'ifleel heeft te boeken van spelen met de be hangen der natie, en schending van de rech- lèn der kroon, welke laatste in hoofdzaak ■ffp rekening van de anti-revolulionnairen 'je schrijven zal zijn. Dr. Kuvper, zoo besluit hel „Vad.", nocm- 0e hot kal'met-Heemskerk „in onvoorzich tigheid geboren"; het kabinet-Ruys de Bee- qfénbrouck is in onvoorzichtigheid gestorven Tèn zal nu, ten nadeele van het land, weer yïl den doode worden opgewekt. ip' De „Maasbode" (r.-k.) schrijft, niet ver- Vacht te hebben, dat de rechterzijde zou 'tnocten bedanken voor de opdracht, haar jfpor de koningin verstrekt. Het blad zegt Ónder meer: Nu rest weinig anders dan een aanblijven van het huidig kabinet, al dan niet met en kele persoonsverwisselingen, lloudt het aan zijn program in zake vlootwet en bezuini ging vast, dan lijkt ons een nieuw conflict onvermijdelijk en zou Kamerontbinding ten slotte nog de eenige oplossing kunnen bieden. De „Residentie-bode" (r.-k.) vraagt zich Ook af, wat er nu weer moet gebeuren. Het blad schrijft: We berichtten reeds de opinie, die meer en meer veld wint en volgens welke er niets anders overblijft dan het aftredend kabinet (e verzoeken op de ontslagaanvrage terug te komen. Een mooie oplossing is wel an ders, maar De houding der a.-r., die een nieuw rechts kabinet onmogelijk maakte, heeft wel ernstige gevolgen! Oudejaarsavond heeft een onbekend geblevep persoon in de Becklaan in Den Haag met een zelf vervaardigde handgranaat geworpen, met het gevolg, dat van een perceel in die laan twee ruiten en een paar gordijnen werden vernield. De po litie heeft eenige granaatscherven in beslag genomen. Als verdacht van brand- slichting in de Alexanderkazerne iif Den Haag heeft de politie een 20-jarigen hospi taalsoldaat aangehouden. Inhetgezinvanden sohipper- G R-, te Rotterdam, hebben ach vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Na het eten van dadels, op de markt aan den Goudsche-Süigel gekocht, werden zijn vtouw en drie kinderen ongesteld. Een hoeveel heid dadels ia in beslag genomen. Er be staat voor de zieken geen direct levensge vaar meer. Oudejaarsdag brak bij het binnenkomen van trein 18 (4 u. 18 m. aan komst) to Rotterdam de treketang van een lsto en 3do-kla39e-rijtuïg hetwelk een be langrijke vertraging gaf in de richting Leiden. De trein, die te 5 u. 19 m. moest aankomen, kwam pas om zes uur binnen. In verband met den dubbel en moord te Oulemborg zijn drie personen gearresteerd van wie 2 weer op vrije voeten zijn gesteld. Onder dit tweetal is ook een inwoner van Culemborg. Op den derden verdachte, die in arrest gehouden is, rust een zeer ernstig© verdenking. Op de Zondagen 6, 13 en 20 J a- nuari a.s, moet door het treinpersoneel het aantal reizigors per klasse worden ge teld van eiken trein, bij vertrok van ailè stations, der Nederlandsche Spoorwegen. De commissaris van po litie te Haarlem had bepaald, om de auto bussen uit de binnenstad le weren, in het belang van de veiligheid van het verkeer, dat de autobussen van 1 dezer af niet anders mochten staan dan op het Kennemerplein on het begin van den Wagenweg. De aulo- bushouders hebben zich daartegen met kracht verzei en reden toch door tot de oude standplaats in de binnenstad. De po litie trad daartegen op, hetgeen eenige volks- oploopen ten gevolge had. Zeven autobussen welker bestuurders niet aan de bevelen wil den gehoorzamen, zijn in beslag genomen. Enige andere bestuurders gaven later het verzet op en namen de nieuwe standplaat sen in. Voor eenigen tijd ver- dween uit Didam de gemeentesecretaris, J. Th. van Hem. Gemeld werd. dat hij was verongelukt. Inlusschen blijkt uit een brief, aan den Raad gezonden, dat hij nog leeft en om eervol onlslag verzoekt en alsdan opheldering wenscht te geven omtrent za ken, waardoor de gemeente in moeilijk heden is geraakt. Zondag kwam te Oister- wijk een geval van gasvergiftiging voor in het café-restaurant „De Gemulhoeken", te Tilburg. Er zijn geen slachtoffers te betreu ren. Vermoedelijk is hier sprake van mis dadig opzet, in verband waarmede de vrouw van den restaurateur v. O. voorloopig door de marechaussee gearresteerd werd. Te Berlicum is de heer J. von Weyröther bij het zuiveren van graan door een drijfas van een electrischen wan molen gegrepen en rondgeslingerd. Zijn halswervels werden gebroken en een arm werd afgerukt. Hij was direct dood. Een inwoner van Goes reisde Zondagavond mei de bus van 5 u. 15 min. naar Kateche Veer, ging daar op d© boot en voer naar Wolphaartsdijk, waar de boot moet wachten op de autobus, die 5 u. 40 min. uit Middelburg vertrekt. Gewoonlijk vertrekt de boot dan ongeveer 7 irur naar Zierikzee. Men wachtte en vrochttc, maar wat er kwam, geen autobus. Men wachtte tot Maandagmorgen 4 uur tevergeefs. Toen moest de boot vertrekken voor den eersten morgendienst. Eerst om- kwart voor vijven is de autobus verschenen. De bus, een ge wone auto, (de andore wagens waren stuk) heeft slechts tot Arnemuiden gereden. Daar reed de chauffeur tegen den dijk op en werd de auto beschadigd. Men reed toen maar niet meer en deed niet de moeite, dit naar het Yeer te melden. Het lid van Gedop. Staten van Zeeland de heer v. d. Weijcïe heeft ook den hoelen nacht in do boot gewacht. Te Antwerpen had de Rotte r- damsohe cacao-iirma Drieason, een bestel ling ontvangen vocw een waarde van 13.000 francs. De waar werd daarheen verzon den en in ontvangst genomen. Toen echtoi de wissel bij de firma, die de bestelling had gedaan,, wend aangeboden, bleek, dat deiz© firma niets besteld had. Een onder zoek, door de politie ingesteld, leidde tot de ontdekking, dat zekere P., wonende Drinkstraat, van den naam eener bekende firma aldaar gebruik had gemaakt-, om de bestelling te doen en haar aan het- station in ontvangst te nemen. Do partij cacao was reeds verkodht aan een handelaar, van wicn men aannemen moet, dat hij vol komen te goeder trouw is. De opdrachtge ver is in bewaring gesteld. Op het baanvak Gelder n- Kevclaar is Zaterdagmiddag in een onver- lichten coupé een Nederlandsche handelaar in edele metalen, de heer Jonker, uit Rot terdam. door twee jeugdige personen, die gedurende de reis onopgemerkt in een aan- grenzenden coupé van den doorloopenden wagen hadden plaats genomen, overvallen, ernstig mishandeld en beroofd. De aanval lers sloegen het slachtoffer met een gummi stok op het hoofd, waardoor-de heer Jonker bewusteloos neemei. De roovers wisten on gemerkt le ontkomen met 300 francs, 80 gulden en een groot bedrag aan marken. Gedurende de laatste vcortien dagen is dit reeds de derde overval met roof op het baan vak Crefeld-Klecf. Waarschijnlijk worden al deze beroovingen, waarbij tweemaal een Nederlander het slachtoffer was. door één zelfde bende gepleegd. Te Ilpendam wordt van- wege het Nutsdeparlement een cursus gege ven in boekhouden. De cursus heeft plaats in de bewaarschool, waai? de schoolbanken echter niet meer geschikt zijn voor de oudere cursisten. Zij nemen nu elk voor zich een stoel mee naar de les.t Hoog water. Uit Grave wordt bericht: De Maas slaat hier van dijk tot dijk. De pont is van de reep genomen. Overtocht naar de Brouwerij aan den Gel- derschen oever geschiedt geregeld per pont, gesleept door de motorboot. De peilschaal te Grave teekent 10.30 M. plus N. A. P. Uit Tiel: Door den hoogen Waalstand zijn de veerdammer overstroomd.-De gierpont is buiten dienst gesteld. In deze maand zullen de administraties der 22 bijbanken van de Hanzebank naar '3-Hertogenbosch worden overgebracht. Dit boteekent, dat al deze bij banken en de daaronder ressorteerende cor respondentschappen worden opgeheven. Een caféhouder in het kanton Heerenveen stelde zijn bezoekers in staat per Radio een concert te hooren, dat te Hilversum gegeven werd. De politie zag daarin een overtreding van de politieveror dening, omdat de betrokken caféhouder voor deze muziekuitvoering geen verlof aan den burgemeester had gevraagd, en maakte dus proces-verbaal op. Deze zaak is voor het kantongerecht te Heerenveen behandeld, waarbij gedaagde door den kantonrechter werd vrijgesproken, op grond, dat het con cert niet ten huize van den caféhouder, maar elders gegeven werd. Men schrijft aan het „Hbld" Wat te Aken met een vijftal reizigers ge beurd i9, kan een waarschuwing zijn voor ie<fcreen ,die uit bezet gebied over Aken naar Nederland wil. Met de Kerstdagen zijn vele Duitsche dienstboden naar de Heimath gegaan. Toen een dezer Vrijdagmorgen met den trein uit Essen te Aken aankwam, werd zij aan de Sperre met nog een dame en drie te Am sterdam wonende Duitsche handelslui aan gehouden, omdat zij op haar pas geen Bel gisch stempel had. Tot nu toe was een Fransch of Engelsch stempel voldoende ge weest. Al haar beweren, dat zij steeds op desen pas gereisd had, dat deze nieuwe maatregel niet bekend gemaakt: was. mocht niet baten. Tusschen twee Belgen werden de vijf reizigers als misdadigers door Aken gevoerd, naar het heette naar de rechtbank, in werkelijkheid naar de gevangenis, waar mannen cn vrouwen gescheiden en in een cel opgesloten werden. Hier liet men hen zonder eten tot 's middags. En het is aan de inmenging en voorspraak van een broe der der dame, die niet met zijn zuster mee mocht, te danken, dat beide vrouwen 's mid dags voor het tribunal de police de la 8e division d'infantcrie van het Belgische leger geleid werden, waar zij, na het stellen van een cautie van 75 francs, waarvoor zij f 10 moesten geven, werden vrijgelaten. Wie die f 10 niet kon storten, moest blijven en de boete in gevangenisdagen uitzitten. Hetzelfde lot schijnt velen dienstmeisjes uit Den Haag en andere plaalsen getroffen te hebben ,die nog steeds in Aken zitten. Als recu kregen zij een papier mee, waar op stond, dat 75 francs gestort waren als caution exigée pour 1'infraction h. la circu lation en 4e zone. „Affaire sera jugée le 9 janvier 1924 h 9 heures du malin." Wie dus niet verschijnt of een afgevaar digde zendt, is zijn geld kwijt. En hoeveel j dienstmeisjes, uit Duitschland komend, zul- len f 10 bij zich hebben? Wist je dat niet? Mevrouw i Piékman en haar dochter Jogeeren voor i een weekje op het platteland en vinden al les interessant en wandelen langs een aard appelveld. „Wat rijn dit voor planten?" vroeg de jongejuffrouw aan een ouden landbouwer, dien zij zoo juist ontmoetten. „Dat zijn aardappels, juffer 1" antwoord de deze. „Maar waarom hebben deze witte bloe men en gene blauwe?" „Wel juffer, dit hier rijn aardappels om te bakken en die daar zijn voor purée..." „Wist je dat niet eens, Amalia?" vroeg mama verwijtend, „en nu ga je nog al op de H. B. S." KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onbevoegd nitoeienen der geneeskunde. De kantonrechter heeft J. van B., magne tiseur te 's-Gravenhage, beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, vrijgesproken. C. A. F., uit Voorburg, die voor eenzelfde feit heeft terechtgestaan, werd veroordeeld tot d-maal f 20, subs. 4-maal 6 dagen hech tenis. RECLAME. 5756 BOSKOOP. Ds, G. van Duinen te Zeg* waart heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk alhier. HAARLEMMERMEER. De namens wet. houder Kistemaker tot de landbouwers ge. richte uitnoodiging om werk le verschaffen aan werkloozen, die als zoodanig bij de ar-. beidersbeurs alhier staan ingeschreven, heeft een zoodanig gunstig onthaal gevonden, dal zich reeds eenige landbouwers hebben aan. gemeld om in deze mee te helpen. HILLEGOM. In de St.-Joseph-kerk al. hier had de plechtige vaandehvijding plaats der afd. Hillegom en Omstreken van het ge. nootschap „Stille Omgang". Nadat het vaan. del aan de Evangeliezijde van het Hoogaf. laar in den standaard was geplaatst, sprak' de directeur, pastoor Van Leeuwen, een kort dankwoord tot bestuur en leden. Hierna ge. rchiedde de wijding door den hoogeerw. heet Mgr. H. J. Zondag, van Vogelenzang, met assistentie van pastoor Krook als diaken, kap. Wortel als sub-diaken en pastoor Van Leeuwen als ceremoniaris. Vervolgens werd de feestrede gehouden door den weleerw„ heer W. Bosch, kapelaan der kathedraal ie Haarlem, die de beleekenis van deze gebeur, tcnis schetste. Daarna werd een plechtig lof gecelebreerd met dezelfde assistentie. Het was een mooi kerkelijk feest, door honderden bijgewoond uit den geheelen om. trek, terwijl de kerk rijk versierd was. Het vaandel is een prachtig sluk werk. De gemeenteraad, die eindelijk in de vergadering van 8 Januari de begrooting in behandeling zal nemen, krijgt ook een adroï ter behandeling van oud-wethouder Th. Lom. merse om toekenning van pensioen. Toen oud-wethouder H. V van Zanten gepen, sioneerd werd, is gewaarschuwd voor de ge. volgen. Bedoeld adres nu is het gevolg B, en W. adviseeren hel verzoek af fe wijzen, Hun molief is, dat oud-wethouder Lommerse afgetreden was, toen de verordening op de pensioenneering der wethouders werd inge voerd. Mej. C. M. Snel heeft eervol onlslag gevraagd als onderwijzeres aan de openbar», school (hoofd de heer Van der Wal). KATWIJK. Zaferdag heeft de Katwijk, sche rcederij-vereeniging Vuurbaak een ver- gadering gehouden ter behandeling van een voorstel, om in 1921 de treilvisscherij niet ie doen uitoefenen, indien het voor deze vis. sclierij aangevraagde subsidie niet verleend wordt. Dit voorstel verwierf weliswaar een meerderheid, doch niet een zoo groote meer. derheid, als de statuten voor stopzetting van het bedrijf eischen, zoodat het mogelijk is, dat tenminste een deel der vloot uilvaart (er treilvisscherij. KATWIJK AAN ZEE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. J. Vooys, thans wo nende te Tjepoe, N.-I., heeft met gunstig ge. volg examen afgelegd in Engelsche handels, correspondentie, afgenomen door de Veree- niging van Leeraren. NOORDWIJKERHOUT. In de voorma, lige „Codro" aan Piet-Gijzenbrug it thang opgericht een fabriek van carton-verpakkin» gen en voornamelijk van bloembollen-carlon. doozen. i Alhier is opgericht een onder-afdee!in| van do Ned. Middernacht-Zending-Vereenl- ging, met jongej. Cato Draak als ijverig col- lectante. Op de nieuwe begraafplaats der Ned.. Hen'. Gem. wordt thans jaarlijks een bij. drage geëischt voor 't onderhoud en schoon houden van elk graf. Burgerl. Stand. Geb o r enf Elisabeth Anfonia, d. van G. H. Beelen en van J. M. Raadschelders. Anna Maria Cornelia, d. van J. Timmers en van W. M, van der Wiel. Petrus Gijsbertus Jozef, z, van C. Geerlinge en van H. E. Heddes. Quirina Gertruda, d. van C. J. Ruygrok en van W. A. Witleman. Gijsbertus Cornelis, z. van J. van Dam en van J. Smit, Alida J! Door DOUGLAS VALENTINE, {schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P, 'jF (Nadruk verboden). '7) Ik kom vanmorge hier om deze twee .kamers schoon te make, de eetkamer en de "Ïiuiskaraer, net zooas ik iedere Zaterdag doe, '|As de juffrouw dat wil. Ik kom eersL hier fem de sjalezm op te trekke er. direk, toen ik JhSsS lich opdraaide en zag, wat een bende het hier was, zee ik bi] men eige: „Inbre kers", zee ik. „der benne inbrekers an de garg gewecs!" En ik naar bove, naar Miss ÏMackwavte d'r kamer op de eerste verdie ping. Ik naar binne. „Juffrouw", zeg ik, juffrouw, der benne inbrekers in huis ge- •iweesi" en da3t zien ik dat arme schaap Vastgebonden in d'r bed leggel Hemel, me- lie er, tk wier der heelemaal naar van, da's Fgcen leugen, hoort En stijf vastgebonde dat ze was, en een handdoek in d'r mond ge- propt, ze kon geen adem halc-n! Ik maakte d'r 5os zoo gauw as ik kon, en 't eerste wal zes, 'oen ik de handdoek uit d'r mond -haalde, was- „Vrouw Chugg", zei ze, 't arme Jsphasip beefde compleet heelemaal, „vtouw Ehugg, zee ze, m'n vader! m'n vader! zee Ze. En toen sprong ze overeind, maar ze had trog geen voet op de grond of ze viel neer! jIDat kwam van dat langt vastgebonden logge, meheer, ziet u? Ik hielp d'r weer in bed. „Juffrouw", zeg ik, „blijf u nou stil logge, dan zal ik u pa roepe en zegge, dat ie bij u komp." Nou .meheer en toe ging ik naar de kamer van den ouwe. Niemand derinl" Vrouw Chugg hield even op om het ver haal meer dramatisch effect le geven. „En waar hebt u den ouden Mackwayle gevonden?" vroeg de chef, met zoo'n bedaar de stem, dat vrouw Chugg hem een veront waardigden blik toewierp. „Ik wou net naar beneje gaan om le kijke oi tie in de keuke was of buite misschien", vervolgde zij, de vraag negeerend, „en daar zien ik toen ik al op 't porlaal was, een voet onder 't gordijn uitslcke. Ik trek 't gordijn weg en och Heerel och Heerel die arreme man, hij bad nooit geen kwaad gedaan, an geen mensch nietl" „Kom, kom, vrouw Chugg, kalm nu", zei de detective. Dc vrouw droogde haar oogen af en ver volgde „Hij lee op z'n rug, in z'n overhemp, z'n gezicht was heelemaal zwart verbrand, en hij zat vol bloed. Onder z'n hoofd was een heele plas bloed, meheer; u ken het geloo- ven of niet Marigold onderbrak den woordenstroom met een korte, besliste vraag aan den chef: „Wilt u het lijk zien, mijnheer? Ze zijn boven bezig een foto te nemen." De chef knikte. Hij en Desmond volgden den detective naar boven, terwijl vrouw Chugg beleedigd weer naast de kachel ging zitten, met het air van iemand, die meent parelen voor de zwijnen te hebben gewor pen. „Zijn er vingerafdrukken?" vroeg de chef in de gang. „O,neen", antwoordde hij, is een te geslepen man van het vak, om zoo iels te doen!" Het portaal was een kleine ruimte, die een trede hooger lag dan de kromming van de trap, die naar de eerste verdieping leidde. Aan den linkerkant wa3 een raam, dat uit zicht gaf op een nauwen doorgang tusschen liet huis van de Mackwayles en dat van hun buren. Die doorgang voerde naar de achter deur. Bij het raam stond een rieten tafeltje met een plant er op. Aan den anderen kant van het portaal was een muur met een ge deeltelijk glazen deur, blijkbaar de bad kamer. Het gordijn was van de koperen roede af gerukt. Het lichaam lag op den rug tegen de tafel aan, de armen wijduit, één been opge trokken, het andere stak met den voet juist over de eene frede, die naar het portaal voerde, uit. Het hoofd lag in de richting van de deur der badkamer. Boven het rechter oog was een groote buil en een zwarte plek er omheen. Het gezicht was volbloed, waar door het gat, dat de kogel gemaakt had, nauwelijks te zien was. De oogen waren half gesloten. Een jonge man, met een ron den hoed op. was bezig met een groot foto- grafeertoeslel op een statief, dat als een dub bele ladder over het lichaam heen stond. Hij richtte het toestel naar beneden en ging voort met zijn werk zonder de minste no titie te nemen van den delectieve en zijn be geleiders. „Een schot op korlen afstand", mompelde Desmond, na een blik op het gelaat van den doode; „een zwaar automatisch pistool, zou ik dénken." „Waarom zou u denken van zwaar kali ber, majoor?" vroeg Marigold oplettend. „Ik heb aan het front veel menschen ge zien, die gedsad wgren door qsjp schot ojet een revolver op korlen afstand en met ge weerkogels", zei Desmond; „maar ik zag nooit een gezicht, dat zoo geschonden was als dit. Eens bij een aanval heb ik een Duit- schcr tegenover mij botweg neergeschoten met mijn revolver, het gewone legermodel, en ik heb later nog eens naar hem omgeke ken. Maar hij zag er niet op deze manier uit. Het eenige geval, dat eenigszins hiermee kan vergeleken worden, heb ik gezien bij een van onze sergeants, die op patrouille gedood werd door een moffenofficier, die den kerel zijn geweer vlak voor het gezicht hield. Die sergeant zag er wel ontzettend uit, maar Hij schudde het hoold. Toen wendde hij zich tot den detective: „Laat me de revol ver eens zien. Heeft u het ding hier?" Marigold schudde ontkennend met het hoofd en antwoordde: „Hij had het ding niet bij zich, hij houdt bij hoog en bij laag vol. dat hij nooit een revolver heeft gehad I fk denk, dat hij haar hier of daar weggesmeten heeft. En wij zul len het ding voor hem moeien vinden!" Hij lachte vrij grimmig en voegde er toen bij: „Misschien is u er op gesteld de kamer van Miss Mackwayle te zien, mijnheer?" „Is Mackwayle daar?" vroeg de chef. „Ik heb gezorgd, dal zij gauw hier van daan kwam", antwoordde Marigold; „het heelt haar een vreeselijken schok gegeven, het arme kind, hoewel zij haar getuigenis toch Bink en duidelijk heelt afgelegd voor zoover zij dat kon; maar zij kan niet veel I zeggen. Zij is nu hij vrienden hier in de l buurt. De dokter heoit haar wat broom ge geven en zegt, dat zij rustig gehouden moet I worden,"-,.. „Wat heelt zij verteld?" ondervroeg d« chef verder. „Zij kan weinig lichl op de zaak werpen. Zij en haar vader kwamen thuis van den schouwburg ongeveer kwart over twaalven, aten nog even iets in de eetkamer en gingen voor êênen naar bed. Miss Mackwayle heeft haar vader in zijn kamer zien gaan, die naast de hare is, en heeft hem cle deur zien dicht doen. Het volgende, dat zij weet, is, dat zij plotseling wakker werd door een hevigen knal, dal was het schot natuur lijk.,. een oogenbhk dacht zij, dat er een aanval van vliegtuigen kon zijn Toen voelde zij opeens, dat een hand op haar mor.d gelegd werd, er werd iels in haar mond gepropt en zij werd 3levig aan het bed vastgebonden. „Heeft zij den man gezien?" vroeg Des- mond. „Zij heeft van het begin lot het cicda niets gezien", antwoordde de detective, „zoo ver het haar aangaat kon het een vrouw of een donker gckleede man zijn geweest, die haar vasibond. Het was volslagen donker in haar slaapkamer en deze inbreker heeft, na haar vastgebonden en haar den mond gesnoerd te hebben, bovendien nog een doek om haar oogen gebonden. Zij zegt, dat ze hoorde, hoe hij door de kamer bewoog cn toen heel zachtjes er uit sloop. Hel vol gende, wat zij wist, was, dat vrouw Chugg vanmorgen bij haar bed kwam. „Hoe laat ongeveer kan die aanslag zijn gepleegd?" vroeg de chef. „Zij heeft er geen flauw vermoeden van", antwoordde de detective. „Zij kon niot o» haar horloge zien en zij hebben geen slaan de klok in huis.' Iji». jK.-.sr-iwv 0£or(j£ Tervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5