No. 19574. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 31 December. Tweede Blad. Anno 1923. BONENLAND. Oud en Nieuw GEMENGD NIEUWS. De Kabinetscrisis. Dé Kameroverzicht-schrijver van dé ,,N. R. Crt." schrijft: Naar wij van betrouwbare zijde vcrne- ïncn, is het sinds de jongste vergadering jder anti-revolutionaire partijclub vrijwel jeen uitgemaakte zaak. dat de veelbespro ken formatie door de rechterzijde geen practische resultaten zal opleveren. Dit öchijnt goeddeeVa tce te schrijven aan de houding der anti-revolutionairen, die den heer Colijn, wars als deze is van alle con cessies, niet ontrouw willen worden. Omtrent de voorgeschiedenis van de won derlijke opdracht aan de rechterzijde ver- hemen wij nog het volgende: Aanvankelijk lag het in het voornomen 'de formatie op te dragen aan de heeren Stuys de Beerenbrouck en Colijn, twee Mi nisters dus van het demissionaire kabinet. iTocn dit den leider der Christeliik-Histo- frischen, den heer Schokking, werd medege deeld, gaf hij te kennen, dat bij deze op dracht een deel der rechterzijde, n.l. de .Öhristelijk-Historische Kamerclub, werd Ster zijde geschoven, hetgeen hem minder Iwenschelijk voorkwam. Deze bezwaren heb- fcen niet geleid tot de opdracht aan een 'driemanschap, maar tot de opdracht door bemiddeling van het driemanschap Nolens, Rutgers en Schokking, aan do geheele rech terzijde. In hoeverre aanvankelijk, toen aan !H. M. dc Koningin heb advies was gegeven Jde formatie aan de twee voornaamste Mi nisters van het demissionaire Kabinet op te dragen, bij zekere raadslieden van de ÏKroon de bedoeling heeft voorgezeten, tot ie en reconstructie van het Kabinet Buys de Reerenbrouck-Colijn te geraken, kan op Üit oogenblik kwalijk worden uitgemaakt. Rvenwcd staat vast, dat er leden der rech terzijde zijn, die uit een eventueele misluk king van deze jongste poging gaarne de piotsom zouden willen trekken, dat „er niets anders meer op zit dan dat het Kabi net Bui's, geheel of gedoelteiijk terugkomt." y,De Besidentiebode" van Zaterdag 29 De cember is reeds tot deze conclusie gekomen ffVdj behoeven den getrouwen lezers van ons blad niet mede te dcelen, dat in waarheid ^1 duurt de crisis reeds langer dan twee ^baanden, nog in geen en dee'.e alle deugde lijke middelen om tot een oplossing te ge naken zijn beproefd. Het verloop der ver schillende „phasen" schijnt veeleer een be vestiging van hetgecu minister Buys de Bee renbrouck, kort vóór de summing over de cVlootwet, onder de diepste geheimhouding pan do Boomsche pers mededeelde: dat p.ï. bij verwerping van dit wetsontwerp een Hieuw Kabinet, (uitsluitend) steunende op jtte partijen der rechterzijde, onmogelijk zou izijn, dan een argument voor het bc-koud van bet demissionnairo Kabinet. Intusschen wor den er ter rechterzijde blijkbaar rog steeds ifettelijke afgevaardigden gevonden, die on- lÓanks de groote moeilijkheden, verbonden Ran de vorming van een zuiver coalitiekabi net, zich met hand cn tand verzetten tegen Ven oplossing, waarbij het mogelijk zou zijn, £en veel breedere basis voor het nieuwe Kabinet te vinden. In dit verband vestigen iwij ook de aandacht op de beschouwing, jflio ,,van zeer geachte zijde" aan de redac- ltie van het Christelijk-Historisch dagblad #>De Nederlander" is toegezonden en in het nummer van. Zaterdag 29 December is te {yindea. Daarin toch lezen wij o.a. het vol gende: „Misschien had een buiten de par ijen" gevormde Kabinetsformatie, waarin (dus ook mannen van links konden worden ppgenomen, een oplossing kunnen brengen, ïmmors was het vorworpen wetsontwerp en „Waron de overige aanhangige belangrijke fbiaatregelen van technischen aard cn had den met de beginselen, die thans links van fechts scheiden, niets van doen. Maar zoo danige oplossing ware in de gegeven om standigheden sleohts mogelijk geweest, in dien ge-en der drie rechfcsche groepen daar- Ran hare medewerking onthield, een mede werking die echter niet verkregen is." Bond van Ned. Onderwijzers. Tn do voortgezette alg. vergadering van 3en Bond van Ned. Onderwijzers te Arn hem ïs het voorstel van het hoofdbestuur om hoofden van scholen too te laten als leden van den Bond met groote meerder heid aangenomen. Het voorstel-Amsterdam en Den Haag, Dm deo Bond onmiddellijk een krachtige actie te doen beginnen voor hoofdenbe- Doeming naar anciënniteit, is verworpen. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestur stelde Doorn voor het hoofd bestuur uit te noodigen, den heer F. L. Óssepdorp te verzoeken, zijn aftreden als Voorzitter, waartoe hij wegens het bereiken yan den 60-jarigen leeftijd reglementair Verplicht werd, nog 3 jaar uit te stellen. jDe heer Posthumus verklaarde namens de meerderheid van het hoofdbestuur afwijzend te staan tegenover dit voorstel, terwijl de lieer Van Zadelhoff namens de minderheid het voorstel-Doorn verdedigde, dat met groote meerderheid is aangenomen. De algemeens vergadering is gisteren in huishoudelijke bijeenkomst voortgezet. De middagvergadering was openbaar. Do voorzitter, de heer F. L. Ossendorp, 'doelde mede, dat na dc vergadering van den yorigan avond het hoofdbestuur als zijn ioordeel heeft uitgesproken, dat aan den svensch der ulgemeene vergadering, om hem Uit te noodigen alsnog ten minste drie jaar zijn functie to vervullen, gevolg dient te \vorden gegeven. Toen het volledig hoofdbe stuur dit standpunt innam, heeft hij op heb Verzoek om weer zijn functie voor dc vol gende jaren in te nemen, geantwoord met Óen volmondig: ja! (Langdurig applaus). Vervolgens deelde hij mede, dat na uitge breide bespreking in de huishoudelijke ver gadering besloten is den directeur van de (drukkerij van dc.n Boud, den heer A. Bei- man, te ontslaan. Deze heeft een brochure: ^.Verzoek om recht aan de afdeelingen van iaën Bond van Ned. Onderwijzers" het licht doen zien, waarin een aantal krasse beschul digingen. aan het adres van den alg. secre taris, den heer J. J. Lamers, is uitgespro ken. De vergadering nam met algemeens stemmen een motie aan, waarin zij haai' volle goedkeuring uitsprak over het beleid van den heer Lamers en haar dank be tuigde voor diens uitstekende behartiging van de Bondsbclangen. Daarna kwamen de verschillende voorstel len aan de orde betreffende de wijziging van het hoofdbestuur en het vaststellen van het aantal gesalarieerde bestuurders. Het hoofdbestuur was van meening, dat door de beslissing van den vorigen avond de situ atie is veranderd en dat thans deze ge heele kwestie met alles wat daaraan vast zit door een te benoemen commissie dient te worden onderzocht, ten einde op de vol gende algemeene vergadering met nadere voorstellen te komen. Verschillende leden protesteerden hierte gen, doch ten slotte is met groote meerder heid een motie aangenomen, waardoor de alg. vergadering uitsprak, dat zij het voor stel van het hoofdbestuur onvoldoend toe gelicht achtte, het indienen er van be treurde en besloot het voorstel niet in be handeling te nemen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd een commissie te benoemen tot nader onderzoek van deze aangelegenheid Goedgekeurd is het rapport van de com missie betreffende wijziging van het exa men-programma voor de acte nuttige hand werken voor meisjes. O.m. werd gepleit voor het invoeren van de naaimachine op school en voor onderwijs in nuttige hand werken ook aan jongens. Uit het overzicht der financiën over 1923 bleek, dat de uitgaven f 132.921.37 en de inkomsten f 132,209.81 bedroegen (nadeelig saldo f 711.56). De begrootiDg voor 1924 werd in uitgaven en inkomsten met een eindbedrag van f 102.600 vastgesteld. Als plaats der volgende algemeene ver gadering, waarmede de herdenking van Let 50-jarig bestaan van den Bond samenvalt, we:d Amsterdam aangewezen. Aangenomen werden de volgende voor ntellen van het hoofdbestuur: 1. Het M. O. (waaronder ook begrepen het voorb. Hooger Onderwijs) moet slechte bestemd zijn voor dat deel der lagere school bevolking, dat in het bijzonder geschiktheid tornt voor overwegend intellectueelen ar beid; II. bijzondere voorbereiding van a.s M. O.-leerlingen is niet noodig, III. »dd normale overgang v. lager naar middelbaar onderwijs valle na het 7e leci jaar der lagere school; IV. toelating tot Je midd. school worde verkregen op een verklaring van de lagere school. Alleen als de ouders niet wenschen te berusten in deze verklaring, of als door bijzondere omstandigheden een \ei klaring niet kan worden verkregen, kan tc elating plaats hebben na een examen; V. deze verklaring houdt in antwoord op de vragen: of de leerling voldoende vorderin gen heeft gemaakt in de verschillende leer vakken. Hiervoor wordt plaatselijk een vra genlijst vastgesteld door een commissie, zoo veelzijdig mogelijk samengesteld uit afgevaardigde j '.an de ooderwij£organi3'<,- ties bij de versch.llendc orderwijstakkea of hij (zij) in voldoende mtte intellectueel begaafd is en de vereischte karaktereigen schappen bezit om hot M. O goed te kuj- cen volgen. Hiervoor wo*-dt landelijk e3!i vragenlijst vastgesteld door een commissie, bestaande uit afgevaardigden van de onder wijzersorganisaties bij L. O. en M. O. ea deskundigen, aan te wijzen door den mi nister van Onderwijs; een samenvattend eindoordeel of de candidaat geschikt is voor de middelbare school. Is dit gunstig, dan wordt de candidaat zonder nader onderzoek van de zijde van het M. O. toegelaten; VI. de inrichting van een examen als bedoeld in IV worde plaatselijk geregeld door een commissie uit afgevaardigden van de onder wijzersorganisaties bij de verschillende on derwijstakken. Het hoofdbestuur is gemachtigd de stich ting van een Internationale Onderwijzers- Vcreeniging, aangesloten bij hot I.V.V., te bevorderen en bij de tot-stand-koming daar van van den Bond de aansluiting te ver krijgen. De Giro-chaos. Voor de Haagsche rechtbank werden de pleidooien gehouden in een tweetal proce dures tegen den Staat, naar aanleiding van de Sluiting van den post-chèque- en giro dienst. Nadat mr. Van Aalten en mr. Nelemans, beiden uit Botterdam, het standpunt der partijen hadden uiteengezet, deelde de Landsadvocaat, mr. Telders mede, dat, waar nu in deze beide procedures blijkt, dat de rekeningen geheel juist zijn, de Staat bereid is, de vordering te betalen en desnoods de kosten van het geding te dra gen. Alleen maakte pleiter bezwaar tegen de gevorderde rente van 5 welke hem in gevallen als deze geheel ongegrond voor kwam. Do conclusie van het O. M. werd bgpaald op 4 Januari a.s. Bezuiniging Het bericht in de ,,N. B. Ot." omtrent te Botterdam uit Zweden aangekomen goe deren, bestemd voor den bouw te Vlisein- gen van den kruiser „Java", heeft van twee zijden tegenspraak uitgelokt-. De inspecteur van de invoerrechten al daar bericht, dat ten onrechte gemeld is, dat hot wachten zou zijn op de verklaring van vrijdom van invoerrechten, welke van het Departement van Financiën moet ko men. De goederen, waarover het gaat, val len onder de vuurwapenwet, en daarvoor is noodig een door hot Mini-sterie van Ma- rins af te geven invoervergunning. En wat de hoofdzaak aangaat, daarvan ge oft het Departement van Marine een te gensprak. Er zijn, too verzekert dit De partement, te Rotterdam geen artilleriefc*- noodigdiheden voor den kruiser „Java" aangenomenalles, wat voor dien kruiser bestemd is, komt te Amsterdam aan. En er ia geen Zweedsche ingenieur in VHssingen ecvreest; daar zijn geweest twee Zweed- V.he werkmeesters, die niet onverrioatcT- zake huiswaarts zijn gegaan, maar een paar maanden te Ylissingen nebben gewerkt. De kwestie in Botterdam gaat, aldus Verzekert ons het Departement van Ma rine, enkel over een particuliere kist voor den agent van de ZweecLscbe firma Boflors. De betrokken expediteurefirma deelt nog mee, dat rij van de Maatschappij „De Schelde" een telegram had ontvangen, waarin do Maatschappij dringend door zending van de goederen ten behoeve van den kruiser „Java" verzocht. Ook van den Zweed, dien de firma ^voor den bedoelden ingenieur heeft aangezien, werd oen dringend telegram om doorzen ding ontvangen. De uitsluiting in de textiel-industrie. Te Enschedé vergaderden dé ongeorgani seerde textielarbeiders. De toevloed was zóó groot, dat twee vergaderingen achter elkaar gehouden' moesten worden. Zij stonden onder leiding van den heer Smittenberg, voorzitter van het comité der ongeorganiseerde textiel arbeiders. Deze deelde mede, dat, naast de uitkeeringen in natura, reeds f 2500 door het comité was uitgekeerd en dat Maandag a.s. weder een uilkeering in natura zal geschie den. Een commissie van controle werd be noemd voor de administratie van den pen ningmeester. Een voorstel om zich in verbinding tc stel len met de organisaties, om den stand van zaken te bespreken, werd door beide vergade ringen met groote meerderheid van stemmen verworpen. De voorzitter deelde nog mede, dal door het Alg. Neutr. Vakverbond een belangrijk bedrag als steun was toegezegd. In dit ver band wees de voorzitter er op, dat het co mité der ongeorganiseerden, na beëindiging van het conflict, niet voornemens is, het bijltje er bij neer te leggen. De stichting van een neutrale organisatie, die zich dan zal aansluiten bij het A. N. V. werd door hem in uitzicht gesteld. De omvang der vakbeweging. Dezer dagen verscheen vanwege het Cen- traal-Bureau voor de Statistiek het Jaar- lijksoh Overzicht van den omvang der vak beweging. Uit dit overzioht blijkt, dat het totaal aantal georganiseerden in 1922 daalde van 640.000 tot 572.000, d.i. 68.000 minder. In 1921 bedroeg liet verlies 11000, in 1920 32.000. De organisaties van gewone arbei ders leden de grootste verliezensedert 1 Januari 1920 een daling van 429.000 tot 324.000. Die van z.g.n. Hoofdarbeiders lie pen in hetzelfde tijdsverloop terug van 55000 tot 48000, die van personeel in openbaren dienst met sieohts eenige hon derden, nl. van 199.483 tot 199.175. De vijf vakoentralen, waarbij in fwo&Lzaak organi saties van gewone arbeidera rijn aangeslo ten, deelden in sterke mate in de verlie zen. Haar gezamenlijk ledentaJ liep sedert begin 1920 terug van 547.000 tot 416.000. De niet bij een centrale aangesloten orga nisaties, waaronder vele van „hoofdaitoei- dore" en van personeel in openbaren dienst daalden met slechts 10.000 leden, nl. van 130.000 tot 126.000. In de vier steden boven 100.000 inwoners die te zamen ongeveer 1/3 van hot totaal aantal georganiseerden omvatten, waren de verliezen in 1922 veel minder groot dan in 19201921. In beide laatstgenoemde ja ren tezamen bedroegen tij 12$ pOt. tegen 3 pOt. in het overige gedeelte van het land, in 1922 6Y2 pOt. tegen 12^ pöt. Het aantal georganiseerde vrouwen daal de sedert begin 1920 van 54.000 tot 38.000, dus met meer dan 1/3. De Koningin-Moedor en Prinses Ju liana hebben Zaterdagavond in het Theater Verkade in Den Haag de vertooning van „Het Kind van Staat" door het gezelschap „De Haghe Spelers" bijgewoond. De Koningiu-Moeder heeft Zaterdag morgen een bezoek gebracht aan het mu- tcum van het Onderwijs te 's-Gravenhage. Op het tweetal voor predikant bij de Chr. Goref. Kerk te 's-Gravenhage zijn geplaatst de predikanten A. H. Hilbera, te Enschede, en G .Wisse, te Arnhem. Te 's-Gravenhage is de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders In de N. V. Koninklijke NedOriandsahe Edelmetaal! Bedrijven Van Kempen, Be geer en Vos gehouden. Aanwezig waren 701 aandeel en, recht gevende tot het uit brengen van 494 stemmen. Aan de leden van den raad van bestuur werd ontslag verleend in verband met de reorganisatie van het bestuur, die gevolg is van do vroe ger aangenomen statutenwijziging. Hierop werden benoemd tot direobewr-generaal de heer W. H. Drijfhout en tot directeuren de heeren C. J. A. Begeer, A. E. van Kempen en Dirk Vos, van wie als voorzitter werd aangewezen de heer O. J. A. Begeer. Het jaarverslag, de balans en de winst- en ver liesrekening over bet boekjaar 192223 werden goedgekeurd. Tot oammissarissen werden benoemd de heeren dr. F. E. Pos- tbuma en A. O. J. Begeer. Ds. Joh. A. Raams, te Rijswijk (Geld), heeft bedankt voor de op hem uitgebrach te benoeming tot directeur van den Evan- gelisatieaibeid te Brussel Naar ,,De Tel." verneemt is in Den Haag dc oprichting van een nieuwe nationale burgerwacht in voorbereiding, naar aanlei ding van de kwestie tusschen den comman dant van de Haagsche burgerwacht, den heer II. B. W. van flecking Colenbrander, en een deel der leden, die aanhangers zijn van het „Comité tot handhaving van het Oranjegezag". In een gehouden bestuursver gadering der burgerwacht is besloten de le»' den van voornoemd comité als lid van het korps te royeeren. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van het stellen van een ul timatum aan den commandant. In een in Den Haag onder leiding van mevr. SchwierRutgers gehouden protest- Vergadering van verschillende vrouwenor ganisaties tegen het voornemen der Regee» ring om de gehuwde ambtenaressen te ont slaan, werd de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen De vergadering enz., gelet op de bezwaren die op deze protestmeeting tegen het voorne men der regeering in zake het ontslag der gehuwde ambtenaressen zijn ingebracht van meening, dat een regeering niet het recht heeft de vrijheid der vrouw aan banden te* leggen spreekt haar verontwaardiging uit, en protesteert ten sterkste tegen deze plannen en verzoekt het agitatiecomité, deze motie ter kennis van de regeering te bren gen. Mr. Kan deelde aan de Zaterdag door ons vermelde deputatie mede, dat, ofschoon hij de afvloeiing welke in het voornemen der Regeering ligt, t w. uitsluitend van ge huwde ambtenares n'v ;-koslwinster en al leen voor^zoover het dienstbelang zich daar tegen niet verzet niet zoo onbillijk kan ach ten als de dames van mocning waren, hij toch bereid was de bezwaren der dames tegen dit plan der Regeering en tegen de voorgestelde regeling betrekkelijk het ont slaan van huwende ambtenaressen, aan de Regeering over le brengen Tot directeur van den Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Geref. Grondslag is be noemd de heer-P. van Nes Czn. le Bodegra ven, lid van het bestuur van genoemden Bond. De Ministeraad heeft, naar „De Msb." bericht, goedgekeurd de voorloopige beslis sing van den Minister van Waterstaat, om de directie der Nederlandsche Spoorwegen te machtigen van de loonen van het spoor wegpersoneel met ingang van 1 Januari a.s. 10 procent in te houden. De jaarlijksche vergadering van den Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs is te Utrecht voort gezet. Als lid van do commissie van redac tie werd herkozen mej. Ch. L. Buising, te Groningen, en gekozen de heer Jac. v. d. Kamp, te Utrecht, zoodat de commissie thans bestaat uit de dames Ch. L. Bulsing, te Groningen, en N. A. Slangen, te Dor drecht, en de heeren Jac. v. d. Kamp en C. Menke, beiden te Utrecht, H. C. Kruse to Lceuv/arden, en A. G. A. Warmsteeker, te Den Haag. Buime bespreking werd gevoerd over een voorstel van de afdeeling Arnhem, waarin het hoofdbestuur uitgenoodigd wordt om maatregelen te nemen, die leiden zullen tot gelijkwaardige bevoegdheden voor alle leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs, aan ambachtsscholen en andere nijverheidsscho len van dien aard. Het hoofdbestuur deelde hierbij mede, dat het standpunt in deze zal worden neer gelegd in een ontwerp-rapport over de eischen voor de vak-opleiding, welk ontwerp in het voorjaar zal verschijnen cn in de volgendo vergadering zal worden behandeld. Ten slotte werd dit voorstel aangenomen en werd medegedeeld, dat aan de uitvoering er van zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. In aansluiting hieraan werd, mede op voorstel van de afdeeling Arnhem, aan het hoofdbestuur opgedragen een krach tige actie voor te bereiden, ten einde te komen tot een verbetering der salarieering op den grondslag van gelijkheid voor alle leerkrachten. Voorts vereonigde de vergadering zich met een paar voorstellen, de strekking heb bende to doen uitkomen, dat de driemaan- delijksche schoolvergadering het recht heeft te eischeo, dat voorstellen door haar aan genomen, door den betrokken directeur en het schoolbestuur worden uitgevoerd. Aan het hoofdbestuur werd verder, op voorstel van de afdeeling Utrecht, opgedra gen met uitgewerkte voorstellen te komen tot verkrijging van meer bindende kracht der besluiten van zuiver onderwijskundigen aard, genomen in de driemaandelijksche schoolvergaderingen. Het hoofdbestuur deed toezegging op de volgende algemeene vergadering met voorstellen dienaangaande te zullen komen. Op voorstel van de afdeeling Zutphen werd aan het hoofdbestuur opdracht ver strekt-, de noodige stappen te doen om te komen tot eèn uniforme schoolgeldregeling voor alle dagambachtascholen. Het hoofd bestuur had reeds een adres in dien zin verzonden. Aangenomen werd een voorstel-Arnhem, waarbij het hoofdbestuur uitgenoodigd werd maatregelen te nemen tot herziening van het verouderde reglement voor de „com missie in zake examenopleiding", o.a. in dier voege dat de leden periodiek aftreden. Na rondvraag en nog een huishoudelijke zitting werd de vergadering gesloten. Den waaier, dien de Hollaiidsohe Vrij metselaarsorde van Zuid-Afrika aan de Koningin zal aanbieden, in verband met Haar zilveren jubileum, heeft de beer Mor ris Robinson, van Kaapstad, naar Europa meegebracht. De heer Robinson zal deel uit maken van een deputatie van vier heeren, die rich van de opdracht zal kwijten en den waaier zal aanbieden, zoodra de Koningin de heeren ontvangen kan. Bij Kon. besluit is de standplaats ge meente Ellewoutsdijk van den notaris L. A. Beth, op zijn verzoek, veranderd in de standplaats gemeente Ovezande. Zaterdag is afgekondigd de wet van 29 dezer Stbl. n. 561 tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 St.bl. N. 180 tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk. Blijkens een ministerieele beschikking ligt bet in het voornemen, de dienstplich tigen bij bun inlijving zooveel mogelijk te onderwerpen aan een meer omvangrijk ge neeskundig onderzoek, dan fchans gebruike lijk ia. In verband hiermee wordt aan do commandanten van korpsen, enz. opgedra gen, bij de ter zake door de chefs van den militairen geneeskundigen ddonot in over leg met hen te treffen regeling, hun volle medewerking te vorlcenen ten einde ook met het oog op de oefeningsbelangen een zoo snel mogelijk verloop van do keu ringen te verzekeren. - De gewone aud ia van den Minister van Oorlog zal .a.s Donderdag niet plaats hebben. RECLAME. wisselen steeds elkander af. Het jaar 1923 verdwijnt, maar Purol verdwijnt niofc en blijft altijd vorkrijgbaar voor iedereen ter verzorging van elke plek dor huid welke ruw ia op engesp rongen, stuk of ontstoken, gebrand of varwond. 5505 Pharm. Fabriek A. Mijnhardt. Zeist. Omtrent onregolmatigh eden bij de politie te Rotterdam, wordt gemeld, dat aan het hoofdbureau van politie af deeling Vreemdelingendienst, door vijf agenten ou regelmatigheden werden gi> ploegd. Zij hadden kans gezien, om do gel don, uitgetrokken voor de voeding van ar restanten, niet onbelangrijke bedragen over to houden, die zij zichzelf hebben toe geëigend. De traudo loopt over enkele ja ren. Het is eenige malen voorgekomen, dat er in een tijd, dat er zeer veel arres tanten waren, dat zij gemiddeld oen be drag van 20 gulden per week in eigen zaff hebben gestoken. De burgemeester heeft beslist, dat alle vijf de schuldigen, twee hoofdagenten en drie agent-en eerste klassa zullen worden teruggesteld in rang, ter wijl bovendien drie van ben, een hoofd agent en twee agenten eerste klasse, hun ontslag zullen moeten vragen. Zaterdagochtend is te Zove- naar voor het eerst sinds de bezetting van bet Roergebied een extra-trein met Duit- sche kinderen uit het Roergebied aangeko men, bestemd naar Amsterdam en Utrecht. Gisternaoht werd ontdekt, dat de opvarenden van hot scheepje „Ri sico", dat langs het gemeentcterrein aan de Nijverheidsstraat te Rotterdam ligt, in de roef van het vaartuig buiten bewust zijn lagen bedwelmd ton gevolge van ko lendamp. Het geval liet zioh aanvankelijk niet ernstig aanzien, maar toen verplegers van den geneeskundigen dienst, die te hulp geroepen waren, arriveerden, constateer den ze, dat een der mannen reeds eonige uren overleden was. Van de tweo anderen moest er één in het ziekenhuis ter verple ging worden opgenomen. De toestand van den dorde is niet zoodanig, dat een spe ciale behandeling in bet ziekenhuis nood:- zakelijk was. De politie beeft bet lijk van den overledene, den 23-jarigen A. v. d. V., uit Ouderkerk aan den IJsel, in beslag ge nomen, ter schouwing. H et politieonderzoek, in go- steld naar de oorzaak van het ongeluk op den spoorwegovergang aan den Parallelweg te Delft, waarbij de 30-jarige Q. W. M. het leven verloor, heeft uitgewezen, dat de schuld is to zoeken bij don overwegwachter, H., die de boomen te vroeg heeft openge trokken. Er kunnen echter verzachtende omstandigheden in aanmerking worden ge nomen. De Nederlandsche S 1 a g e r s-i vakschool te Utrecht zal van 21 tot en raef 24 April a.s. in het Jaarbeursgebouw le Utrecht een Tweede Nederlandsche Slagers-t vaktentoonstelling organiseeren. Te Weespis 's nachts het gezin L. aan den Klompweg op het kantje af aan kolendampverstikking ontsnapt. Opeens werd mej. L. wakker door het geschrei van de kleine terzelfder tijd wekte zij haar man, daar zij zich plotseling benauwd gevoelde. Toen deze haar vroeg wat haar scheelde, bleek het, dat zij reeds bewusteloos was ook het kindje was builen kennis geraakt. Hevig ontsteld wilde L. zich naar de achter kamer begeven, waar zijn bejaarde moeder met het oudste kind sliepen. Zoodra de man echter een paar slappen had gedaan, viel hij bewusteloos in de achterkamer op den grond. Het bleek, dat het voorvertrek geheel gevuld was met kolendamp. De moeder wierp onmiddellijk de deur der achterkamer open L. kwam door de binnenstroomende frissche lucht weer zoo ver bij, dat hij op handen en voeten naar de deuropening kon kruipen. Zijn moeder slaagde er met de grootste moei te in, haar schoondochter met de kleine naar de achterkamer over te brengen, waar zij beiden in bewusteloozen toestand moest achterlaten, daar zij hulp wilde halen In nachtgewaad cn blootsvoets waadde de be jaarde vrouw door de dikke sneeuw naar een buurman, die echter verklaarde „d'r ook niets aan te kunnen doen". Een overbuur man was menschlievend?r. Hij begaf zich op weg naar dokter en politie, zoodat spoe dig voldoende hulp aanwezig was. Alle per sonen kwamen weer tot bewustzijn. Op den Rijksstraatweglus- schen Breukclen en Maarssen is op 13 De cember 1923 gevonden: een jas, broek en das, vermoedelijk verloren door een berijder van een motorrijwiel. Inlichtingen te beko men bij den burgemeester van Breukelcn- Nyenrode. De o 11 d-ig e m e e n t e-o ntvangcr v. d. B., te Amersfoort', die voor ccmgc weken in hechtenis genomen werd al3 ver dacht van verduistering van belastinggel den ten nadeelo dier gemeente, is op vrije voeten gesteld. Aanvankelijk waa de Ofa- cier van Justitie te Utrecht hiertegen en ging hij in beroep bij het Gerechtshof te Amsterdam, waar ook de procureur-gene raal tegen invrijheidstelling was van slechts een der bedde verdachten. Toch besliste het Hof In dien rin.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5