AGENDA VAN DE WEEK. Waardoor men zijn gezonde kleur kwijt raakt. Begrafenis-Onderneming KEERËWEER BUITENLAND. Maandag. „Jeiuül" (Groenc'.teez 1G) Samenkomst. 7 uur. ..JrruCl'' (Middelslegrachl B): Samenkomst 7 uur. Morschweg 59: Samenkomst, llalfaclit. Dinsdag. „Jcruël" (Uiddelslegracht 3): Avondsa- menkomst. „Jeruël" (Groenesteeg 16) Samenkomst. Halfzeven. Schouwburg: De llaglie-spelcrs. „Een blijspel vol verwarring". 8 uur. Sassen h ei m, Gcref. Kerk: Orgel bespeling. 8 uur. Sassen h ei m, ,,'t Bruine Paard": Nat. piuiir/zcetentocmstelling. Van 2 tot 9 uur. Dagelijks: „Apollo-lliealer", Oranjegracht 1012. Voorstellingen le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinées le 8 en le 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen le 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familic-malinée. Nieuwjaarsdag voorstellingen van 2 tot 4, van 5 tot 7 en van 8 tot 11 uur. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks le 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Nieuwjaarsdag voorstellingen van 2 tot 4, van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Dansinstituut Steenstraat 2: 'b Woens dags van 8 tot 10 en Zaterdags van S tot 12 uur. Den Haag, „Scala"Variété-pro- gramma. 8 uur. De avond-, narlil- en Zondagsdienst der apotheken wordt 31 December en 1 Januari vaargenomen door de apotheek van den heer '3. B. Duysler, Nieuwe-Itijn 18, tel. 523. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 18 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenlonds. RECLAME. Zeepen, uit minderwaardige vellen en min ol meer ransige oliün bereid, bevatten altijd een overmaat van alkalische zouten, die zonder mankeeren een gezonde teint op den duur te gronde richten. Het natuurlijke al- scheidingsproces van de huid, dal voor het behoud van hare vitaliteit onmogelijk kan worden gemist, wordt n.l. door de werk zaamheid dezer zouten tegengewerkt. De Recal-zeep echter, bereid volgens, een welen- schappelijke methode en uit slechts dc aller zuiverste grondstoffen, maakl de huid zacht en soepel en verfraait hare kleur. 35 cents. 5666 het volgende jaar den leeftijd van 88 jaar hebben bereikt. Lithograaf van zijn handwerk, begon hij vele jarea geleden zeer in het klein in een pand aan de Langebrug een drukkcrijtje. Zijn vrouw, die aanleg voor teekenen had, teekende prentjes, die door hem werden ge drukt en van bijschriften voorzien. Zoo verschenen de eerste Leidsche pren tenboekjes, die zeer in trek waren. Gestadig breidde zich de zaak uil en zoo is zij gewor den zooals wij haar nu kennen in het groote pand aan de Breestraat 70. Tot voor weinig jaren stond de heer Mul der no gaan liet hoofd der zaak, hoewel bij gestaan door een zijner zoons, den heer J. r. Mulder, die thans alleen de bloeiende zaak drijft. (Jok op maatschappelijk, kerkelijk en po- lillek gebied heeft de lieer Mulder, al was hij een bescheiden man, die liefst niet op don voorgrond Irad, een belangrijke rol in (V slad zijnei inwoning gespeeld. Ten tijde, dat hij een jonge man was, hoeft in Leiden een ernstige pokkenepide mie geheerscht. Ook de jonge Mulder werd er door aangetast In die omstandigheid kreeg hij dikwijls bezoek van den toenmali- gen predikant Donner, een der voormannen van de latere anli-r volutionairo parlij. Deze had op liet ontvankelijk gemoed van den jongen Mulder groolen invloed en na zijn genezing gevoelde hij zich een waar geestverwant van dezen rechtzinnigeii pre dikant. Door hem kwam hij mede in aanra king niet Green van Pnnsterer en heeft, naar de male zijner krachten, medegewerkt tot de stichting der anli-revolutionaire parlij, waarvan hij tot aan zijn dood toe een O-, rluigJ aanhanger is gebleven. Meer dan een halve eeuw heeft hij ver schillende kerkelijke ambten in de Leidsche Ned.-Herv. Gemeerle vervuld. Achtereen volgens bekleedde hij het ambt van diaken, notabel en lid der Gemeente-commissie. In deze verschillende functies deed hij zich steeds kennen als een beseheiden, doclr ijverig werker, v.ien het Ie doen was om do zaak, welke hij diende, niet om eigen eer of grootheid. Eer- en liecrschzucht waren hem vreemd. Keil dor stichters van hel Militair Tehuis, is hij lange jaren bestuurslid en voorzitter van deze instelling geweest. Bij zijn aftre den als zoodanig werd hij tot eere-voorzitter benoemd en is dit lol zijn dood gebleven. Ook heeft hij liet bekende zaallje nu niet meer bestaande aan liet Noordcinde mee ge-dicht. Bij de opkomst van het Christelijk Onder wijs en ill den strijd daarvoor stond hij mede in do voorsle gelederen en lot kort voor zijn dood had hij ziHing in liet bestuur van Christelijke Scholen. (h>k was hij een ijvcraar voor hel Zon- choolondeiwijs en vele jareti voorzitter var hel bestuur der Zondagsschool: „Laat de kinderen tut .Vlij komen". Mede was hij een reeks van jaren regent van verschillende lioljis; lot aan zijn dood lier-ll hij hel regentschap m het Jeruza- lcmslicl en liet Koningshof waargenomen. De hofjes-bewor.er3 waardeerden den lieer Mulder zeer, omdat zij wisten, dat hij zoo- vee! als in zijn vermogen was voor hun be langen opkwam. Vermelden wij eindelijk nog zijn arbeid in het belang der fcmgerüjke gemeente. Den 4d?n December van hel jaar 1900, dus reeds op gevorderden lssfiijd, vaardigde dc bur gerij hem al naar het Raadhuis. Ruim vijf tien jaar heelt hij als Raadslid zitting ge had voor de anti-revolutionaire partij, wier beginselen hij ook daar zuiver beleed, hoe wel hij door zijn bijzondere verdraagzaam heid ook van andere partijen achting ge noot. Zoo verliest Leiden in den lieer Mulder een braaf menscli en een goad burger; een man, die niet alleen voor de zaak aan liet hoofd, waarvan hij lange jaren werkzaam was, maar ook in het algemeen belang heelt gearbeid zoo lang hel voor hem dag was, en de dag is lang geweest voor hem. Het stoffelijk overschot zal Woensdagmid dag op de begraafplaats „Rhijnhol" worden ter aarde besteld. Vcreeniging „De Leidsche Padvinders". Zaterdagavond hield do vereeniging „De Leidsche Padvinders" ter gelegenheid van het 12'/.-jarig bestaan der Vereeniging in de groote zaal van dc Stadszaal een leestuitvoe- ring, gevolgd door een bal. Er u as voor deze uitvoering groole belang stelling zoodat de zaal, zoowel op de galerij als beneden, vrijwel geheel bezet was. Onder de aanwezigen waren ook de bur gemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, en mevrouw De Gijselaar, de kolonel De Reus en mevrouw De Reus en vele andere genoo- digden, waaronder de Leidsche Meisjesgezcl- len en afgevaardigden van enkele Padvin- dersvereenigingen elders. Nadat het orkest, dat plaats had genomen, op de galerij, zich al eens had laten hooren, speelde de jubilcerende Vereeniging ter in leiding van den avond den Padvindersmarsch die slaande door de aanwezigen werd aan gehoord. Hierna hield de voorzitler van het bestuur den heer M. A. A. Stijns, een korte openings rede, waarin hij allen hartelijk welkom heette. In het bijzonder riehtle hij zich tot den heer en mevrouw De Gijselaar en dankte hun, dat zij, bij onderbreking van hun drukke en veelzijdige werkzaamheden, hier tegen woordig wilden zijn. Spr. durfde verklaren, dat hun tegenwoordigheid op hoogeii prijs wordt gesteld, en dat het bestuur er in ziet een bewijs, dat zij do Vereeniging een gucd hart toedragen (applaus). Verder richtte hij zich tot kolonel De Reus. Ook diens aanwe zigheid was de Vereeniging een bewijs, dat zij op den goeden weg is. Zijn medebestuurs leden beetle hij tevens in liet bijzonder wel- konil, want, hoewel de feestcommissie met de padvinders zelf dezen feestavond heeft voorbereid is de medewerking van het be stuur voor de jongelui van veel beleekcnis. Dat de Meisjesgezellcn hier ook aanwezig waren, deed hem groot genoegen. Hij prees zeer de goede verhouding, welke er tus- schen dc beide vereenigingen bestaat, hier uit blijkend, dal zij elkaar gaarne helpen, zooals ook dezen avond zal blijken. Eindelijk richtte de Voorzitter zich tot de afgevaardigden van andere afdeclingen, om ten slotte den ouders en familieleden der padvinders het welkom toe te roepen en den wcnsch te uilen, dat zij er toe zouden mede werken, dat steeds meerdere jongens zich zullen aansluiten. Daarna sprak hij de padvinders zelf loe. Twaalf en een half jaar heeft de Vereeniging beslaan cn gedurende dien tijd heeft zij haar bestaansrecht weten te toonen. Een der kern spreuken van de padvinderij is: „Weesl be reid"; dat wil zeggen: „weest slecds hulp vaardig, helpt waar gij daartoe in de gelegen heid zijt." Spr. hoopte, dat zij aan deze leuze getrouw zullen blijven, ook als de jaren van het padvinderzijn zijn voorbijgegaan. Hij dankte de hoplieden voor hun leiding en wekte meerderen tot deze laak op. De Vereeniging heeft gebrek aan leiders. Twee groepen zijn reeds geheel voltallig. Een derde groep is gevormd en er zouden meer deren gevormd kunnen worden, wanneer zich daarvoor leiders opgaven. De Voorzitter besloot met den wensch, dat allen hedenavond genoeglijk leest zouden kunnen vieren (Luid applaus). Een afgevaardigde van de afdeeling Gouda bood hierna de jubileerende Vcreeniging een bloemstuk aan waarop weder applaus volgde. Daarna kon met de uitvoering van bet programma worden aangevangen. Allereerst werden do aanwezigen in de gelegenheid ge steld, waar te nemen hoe een eenvoudige, goed in de padvinderij onderlegde jongen, een kamp weet in le richten en hoe een lallerig heertje, dat dit ook wilde probeeren, on danks het feit, dal hij at de benoodigdlicden in ruimen voorraad bij zich had, daarin ho peloos faïlde. Een prachtige reclame voor de padvinderij dus! In hel tweede nummer gaven de padvin ders mooie proeven van hun vaardigheid in dé gymnastiek. De verschillende oefeningen werden keurig en correct uitgevoerd. De aanwezigen volgden de oefeningen met groole belangstelling en beloonden de jonge turners met warmen biival. Een der hoplie den boud den leider van dc gymnastiek, den gymnastieklecraar M. 0. den heer Planjer, uit erkentelijkheid een stoffelijk huldeblijk aan. Hierna werd vertoond een fantastisch film spel in vier aden: „Bloed en Liefde getiteld, dat, spijl den draakachligen titel, geheel on schuldig was. Er werd ons medegedeeld, dat hei i.ea oorspronkelijk product was van de jougelui zelf. is dat zoo, dan moeten wij hun verbeeldingskracht bewonderen. Behalve Tom, de neger, kwamen er eCD aantal India nen in voor, met hun hoofdman cn eenige le den van een ietwat geheimzinnig genoot schap K. K K., dat aanvankelijk niet op den besten voet staat met den Indianenstam. Een geeslig explicateur verklaarde telkens de handelingen vooraf en hel tooncel was ge heel in overeenstemming met den aard van I het spel. Hel slulc, dal mei gespannen aandacht werd gevolgd, eindigde zooals elke roman, nv t een „zij krijgen elkaar", in dit goval de schoone doclilcr van liet Indianen-opperhoofd Ikontalasch ot-le-wel kabbelend water en den blanken mr. Dickson. Het stuk werd na tuurlijk verbazend luid toegejuicht. Na de pauze konden wij nog genieten van zang cn muziek der jongelui, waarna 55 pad vinders op uitnemende wijze verschillende standen vertoonden. Hierna volgde een opgewekt bal. De pad- vindersverecniging mag op een welgeslaag den avond terugzien. Nu gaan zij liet pad naar de 25-jarige herdenking op. Wij wen- selien haar veel geluk op haar verdere reis. Excnrr.ie van de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst. Daarloe welwillend in de gelegenheid ge steld door den heer W. Hoekstra, waarne mend Rijksbouwmeester voor de Onderwijs gebouwen, bracht bovengenoemde Vereeni ging een bezoek aan het nieuwe gebouw voor W»g- en Waterbouwkunde te Deltt. Onlvaugen door den lieer A. L. Verhoog en in het gebouw verwelkomd door den heer W. van Leeuwen, respectievelijk opzichter er. hoofdopzichter aan genoemd gebouw, konden de bezoekers zich ter plaatse van een serie leekeningen eenig begrip vormen van wat hen op de rondreis door dit reuzen- gebouw le zien zou worden gegeven. Dat er voor liet Hooger Onderwijs te Delft wel ge zorgd wordt, blijkt uit de volgende cijfers liet geheelc gebouw is groot 5000 M*. en rust op 4000 palen van 16 Meter lang. Er zijn 6 collegezalen 9 kamers voor de hoog leeraren 12 tcekenzalen 2 model- en 3 examenzalen, terwijl 3 venlilaliekainers de capaciteit liebben zoo pl.m. 7000 M' lucht le ververschen. Tel hier nog bij lal van ver- tickken voor assistentenvoor 't archief en voor vele andere doeleinden, dan begrijpt men wat er met deze bouw gemoeid is ge weest. Ware de bezuinigingsgccst ook hier niet doorgedrongen, dan zou er in het sous- terrain nog een rivier met sluiswerk tot stand zijn gekomen, speciaal voor het aanschou welijk onderwu3. Na den voorgevel bezichtigd te hebben mei voorstellingen van dijken, sluizen, haven werken en kanalen, betraden wij, aldus ver volgt de secretaris der Vereeniging, de heer Fred. A. Wempe de grootsclie vestibule met granieten bordestrappen met leuning afdekkingen van sierstcen, geleverd door de DelHsclie aardewerkfabriek, waarop Iwee koperen sierlampcn van de firma Spaan, ta Amsterdam. Alle verlrekken zijn voorzien van stalen ramen van Braat, te Delft. De ra diatoren, voorzien van gebronsd koperen af- sluilgordijncn, deden zien, dat ook voor de vei'warmings-inrichting uilslekend is gezorgd en doet de firma Bogman, le Haarlem, alle eer aanl De in modernen stijl gehouden meu- bileeriggen der kamers voor hoogleeraren zijn van de firma Ekhard, le Rotterdam. De inrichting van collegezaal met amphitheater en cabine voor de projeclielamp werd ver zorgd door de firma De Klark, te Arnhem. Het meublement voor practische studiezaal van populiercnhout, voor de bibliotheek, col legezaal" en leerzaal van eikenhout, is van de firma Kuoef, te Arnhem. Zoo werd de reis volbracht door dit even doelmatige als fraaie gebouw, waarvan de 3 collegezalen ruimte bieden aan 202, 140 eD 75 studenten. Bewondering dwingt af de zware betonconstructie, waarop een groot gedeelte van dit reuzencomplex rust. De heeren Van Leeuwen en Verboog, die van den beginne af lot op heden als opzich ters bij den bouw dienst deden, werden bi) monde van den voorzitter, den heer J. A. Verhoog, in 't bijzonder bedankt voor den genotvollen, leerzamen middag, aan de Leid sche bouwkundigen bereid. Nog zij vermeld, dat de lieer Van Leeuwen zijn leedwezen uitsprak, dat er zoovele opzichters de dupe zijn geworden van de opspraak, waarin de nieuwe gebouwen, zoowel te Delft als te Lei den, gebracht zijn. De gladheid. Den ingezetenen van Leiden worden de navolgende artikelen der verordening op de straalpoiilie in herinnering gebracht: De hoofdbewoner van <?4n bewoond en de gebruiker, eigenaar, vruchtgebruiker of be heerder van oen onbewoond perceel zijn verplichl: a) bij gladheid de open sloepen en de straat langs hun perceel met een voldoende hoeveelheid zand, asch of turfmolm te be strooien of le doen beslrooien en wel, voor zooveel de slraal betreft, ter breedle van ten minste 1 Meter, gemeten uit de rooilijn der sloepen of voortuinen ook, waar deze ont breken, uit die der gevels of muren; b) binnen vijf uur na aanzegging vanwege B. cn W. do sneeuw en het ijs van den open baren weg langs hun perceel weg te ruimen of te doen weg ruimen van af de rooilijn der stoepen of voortuinen, of waar deze ontbre ken, van af die der gevels of muren, tol aan bet midden van den weg, doch niet verder dan vier Meter ca die sneeuw en dat ijs bij een te brengen oi te doen bijeen brehgen in de stralen, midden op de straat en op de grachten aan den walkant. Wanneer een gebouw door meer dan één gezin bewoond wordt rust deze deze ver plichting op den benedenhoufdbewoner en, bij gebreke van dezen, op dien bovenboofd- bcwoner. Het ls verboden: a) Bij vriezend weer den openbaren weg te schrobben, le sproeien, of op welke andere wijze ook, nat te maken; b) op den openbaren weg glijbanen te ma ken of le gebruiken c) sleden onbestuurd van een helling te lRten afglijden. Zaterdag 5 Januari a s., des namiddags halfvier, hoopt prof. dr. S. G. da Vries, af tredend bibliothecaris der Rijksuniversiteils- bibliotheèk alhier, afscheid nis zoodanig te nemen. Dc plechtigheid zal plaats hebben in de directeurskamer der Bibliotheek en wor den bijgewoond door de faculteitsbesturen. De heer J. P. Sloos slaagde te 's-Gra- venhage voor het examen Duitsche handels correspondentie, - o—i-- Op hel gisleren in „Café ITollandai3" te 's Gravcnhage gehouden congres der Fede ratie van marktkooplieden in Nederland, is de heer H. Zoutendijk, voorzitter van den Leidschen Marklkoopliedenbond „Ons Be lang", met groote meerderheid van stemmen herbenoemd als eersle secretaris der Fede ratie. Aan den heer A. J Giezen, tuinman aan bel Academisch Ziekenhuis alhier, is met ingang van 1 Januari 1924 eervol ont slag uit deze betrekking verleend met toe kenning van pensioen. Tuinman Giezen is een oude gediende, die meer dan 43 jaar als tuinman werkzaam was. Zijn heengaan zal onder lieL talrijk personeel van deze inrich ting ongetwijfeld een lecgle nalaten. De Ilaagsche Tramwegmaalscnappij heeft toestemming gekregen van dc Regee ring om de brug over de Haagsche Schouw te houwen geheel onder toezicht en leiding van het Rijk. In verband daarmede wordt gehoopt, dat binnenkort de aanbesteding zal kunnen plaats hebben. Hiermede vervalt de laatste moeilijkheid voor den aanleg der eleelrische lijn van Den Haag naar Leiden. Ten bale van het fonds lol bestrijding der tuberculose „Draagt elkanders lasten", afdeeling van het christelijk nalionaa! vak verbond, zal morgen een bloemendag wor den gehouden. „Wanneer hier Wij stelden deze vraag eenige dagen ge leden loen wij onder „Gemengd Nieuws" schreven over de opening van verschillende ijsbanen in hel Noorden van ons land cn met een likje jalouzic in liet hart moesten vertellen van de ijsfeesten, die reeds door de Friezen cn Groningers werden gevierd. Wan neer hier De Leidsche IJsclub heelt ons heden hel antwoord gegeven. Gisleren vroor liet dal het kraakle, in den afgeloopen nacht daalde de thermometer lot 17 graden onder nul en thans verkon digen ons de vlaggetjes op de trams en de vele personen, die zich mei da schaatsen bij zicli, in de richting van de ijsbaan spoe den, dat liet nu ook feest zal zijn in de Sleutelstad. Reeds hedenmoTgen was liet druk op de baan onzer ijsclub, terwijl van middag de toeloop natuurlijk nog veel groo- ter was. Hot ijs is flink hard en goed berijd baar. Wij hopen spoedig een en ander omlrent de plannen van het bestuur der ijsclub le kunnen modedeelen. Momenteel slaat daar omtrent nog niels vast. Alleen zal morgenavond de baan verlicht worden, men zie desbetrelfende advertentie. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond er brand in de rookcrij van den lieer Verhoef, in de Boerhaavestraat. Vermoedelijk doordat spek in liet nog gloeiend zaagsel is gevallen. Nadat de politie eerst met een slang water had gegeven, heeft de motorspuit spoe dig den brand gebluscht. De auto van dr. B. is hedenmorgen aan het Rapenburg te walcr geraakt. Bij het uit wijken voor een melkwagen remde dr. B., waarop de auto door de gladheid weigerde de motor bij liet aanzeilen een halven slag om maakte en achteruit het water inging. Zelf kon de dokier er nog net op tijd uit springen. Na het ongeval is men van gemeentewege zand gaan strooien op het Rapenburg. Het doet denken aan het spreekwoord van het kalf en den put Hedenmorgen is weer een Duitsclier over de grens gezet. Vrijdag is op dc markt een jonge Texcl- sche ram zoek geraakt. RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 861 7797 LEIDSCHE SCHOUWBURG. Hel Sclionwtooneel. 't Krokodilletje, satirieke grapperij in 3 bedrijven door Karl Streckcr. Deze grapperij speelt zich al in een Duitsch sladje voor den oorlog. Zooals daaruit reeds blijkt, dat er nog een hertog regeert Satiriek heet dc grapperij en inderdaad, meer is 't niet omdat er een heel aardig loopje wordt genomen met de fails et gestes van de „lei dende" kringen in dat stadje, er geheel op bedacht om er te komen door kruiperij clc. De schoonzoon van den burgemeester, die de liooge eer van een benoeming in dc resi- denlie geniet, is eens een gauwdief geweest en krijgt bezoek van zijn vroegeren com pagnon, die nog recht heelt op het deel van hun laatsten groolen slag, die genoemden schoonzoon tot eerzaam notabel deed wor den. Allerlei verwikkelingen natuurlijk, cul mineert':::! in 't krokodiiletje. Hé, zal men zeggen? Men moet dan weten, dat dit kro-, kodilletje is de reislasch van krokodil-leer, waarin geborgen wordt da schat van een nieuwen inbraak, door genoemden compag non op aanwijzen van den eerlijk gewor- dene gepleegd. Meer zullen we van den inhoud niet zeg gen, anders is de aardigheid er glad af. 't Is, uitgezonderd liet ietwat gerekte eer ste bedrijf, dat feitelijk niels anders is dan een milicu-teekening. grappig en geheel be stemd voor de lachspieren. Deze zijn dan ook danig in beweging geweest, dc beide laalste bedrijven, en wel in hooldzaak door de crea tie van Jan Musch als de inbreker, die zijn „vak" trouw is gebleven. Los en lenig als altijd gaf hij dezen boef, goed terzijde ge staan door de anderen. Er i3, als in zoovele Duilscbe lachstukken, toch sen heeio entou rage van personen, waarvan we nof wJU«n noemen Co Balfocrl, da ..asriijke" nolabaf, Pierre Mols ais da wol bijzonder „handige" commissaris van politie, Lze/uian als ik bur gemeester en Paul Karaten ah i rinljtsr. Do dan.esrollen, niet yan veel betookenis, eveneens goed. Een vrij goed bezette Si hcun burg beeft Zaterdagavond van 't Krokodil ie! ie genousn en weer wat tevensfrischheid opgedaan, zij liet van wat grof karakter. RECLAME. 1779 DE ALGEMEENE TOESTAND. Belangstelling bestaat er voor liet bezoek van den Duitschcn industrieel Rccliberg ie Parijs, waar hij een onderhoud had met Poch en Poincaré. Rechberg is vroeger als beeldhouwer tc Parijs geweest. Tijdens den oorlog was hij adjudant van den kroonprins en commandeerde een eskadron. Zijn reis naar Parijs heeft een politiek oogmerk en staat in verband met de kwestie van het herstel. Hij heeft een correspondent van de „Malin" te woord gestaan. Ik heb, zeide Rechberg, oen plan, dat tot in bijzonderheden is bestudeerd en opge steld in den vorm van een verdrag lusschen Frankrijk en Duitschland. Ziehier de groole lijnen onder de Duitsche industrieën zoekt Frankrijk degene uit, waarvan de opbrengst het zekerst schijnt. Deze ondernemingen breiden hun kapitaal uit met 30 pCt. dï. indien dit kapitaal 100.0C0 mark is, geeft men nieuwe aandeelen uit lot een bedrag van 30.000 mark. Deze 30 pCt., dus ongc-i veer 1/4: van het nieuwe kapitaal, worden afgestaan aan den Franschen Staat, die ze te geide maakt door ze ie verkoopen of te. verhuren aan Fransche industrieelen. De voornaamste voordeelen van dit plan zijn ten eerste, dat het in korten tijd in de kas der Commissie van Herstel een belang rijk bedrag brengt, immers één vierde V3i) het besle van het Duitsche induslrieelei eigendom. In de tweede plaats beperkt het, zooveel dit menschelijkerwijze mogelijk ia, de kansen op een conflict tusschen bcido landen. De belangen zouden zoozeer ge-, meensehappelijk zijn, dat een oorlog ondenk-. baar zijn zou. De aanwezigheid van Fran-i schen in al onz<t ondernemingen zou boven-, dien een veel doelmatiger toezicht meebren-. gen dan dat der militaire commissies. Dit plan is voordeelig voor Frankrijk, want het is enkel met de producten onzer industrie, dat wij de schadevergoeding betalen kun-» nen. Maar voor ons, Duilsqhe industrieelen, is deze opoffering in werkelijkheid een voor-, deel, want in het tegenovergestelde geval zou ik het niet voorstellen. Onze industiio gaat zwaar gebukt onder wat ik zou kunnen noemen de hypotheek dor onzekerheid. Deze hypotheek verdwijnt indien er een voor beido partijen bevredi gende regeling tot sta/nd komt tusscliea Frankrijk en Duitschland. Om een voor- boeld te gevenin de branche waarin ik werkzaam ben, de kali, waren de aandeelen; vóór den oorlog 28.000 gouden marken waard. Sedert den oorlog, ofschoon dei zaken een veel grooter uitbreiding genomen hebben, zijn zij nooit boven de 12.000 gou den marken gestegen, d.i. minder dan de helft hunner waarde vóór den oorlog, min der dan het vierde van wat zij op dit oogeu- blik waard zouden moeten zijn. En waarom 1 Omdat de toestand van Duitschlaud onzeker is. Het Frausck-Duit- sche Consortium, dat ik tot stand tracht te brengen, zou aan beide landen een voor spoed en een veiligheid verzekeren, die deze waarden in aanzienlijke mate zouden doen stijgen. Gij ziet, dat wij het verdrag, dat ons een dergelijke toekomst verzekeren zou, niet te duur zouden betalen. Dit consortium, steunend op de Duitsche kolen, op het Fransche ijzererts, zou het machtigste van de wereld zijn en, na ver loop van enkele jaren zou het geld iu zijn kassen binnen stroomeu. Do Fransche Staat zou zich moeten belasten met do regeling van d«n verkoop der aandeelen aan dc par ticulieren, zoodat de slachtoffers der ver woeste gewesten ruim van de voordeelen genieten. Frankrijk zou het zeker gepast achten aan Engeland een loyale medewerking aan te bieden. Wat Amerika betreft-, ik kan, steunende op een persoonlijk onderzoek zeggen wat het doen zou. Amerika, dat zelf con machtige industrie bezit, heeft geen reden om zich met de Duitsche industrie te verbinden. Maar het zit volgepropt met kapitaal, dat niets op- breugt-. Plaatsing in Europa boezemt de Amerikanen op dit oogonblik geen vertrou wen in. Zij beschouwen de toekomst vnu Dnitechlaud als duister en die van Frank rijk als ia zekere mato daarvan afhanke lijk. Laat daarentegen dc Amerikanen tx:n verdrag zien als dat hetwelk ik ontworpen heb; ik weet uit goede bron, dat er graag aan de Fransche industrieelen kapitaal zal worden verschaft om aan den I' vanschen Staat hun deelneming in dc Duitsche indus trie to betalen. Ik heb bezwaren vernomen, mécr vaflt den Duitschen dan van den Franschen kant; Men vit over schadevergoedingsbedragea^ over betalingen waarvoor in de schatkist van het Rijk geen geld beschikbaar is. AI öczo. bezwaren verdwijnen, als men een stelsel beschouwt waar dc schadevergoeding betaald wordt met den nieuwen rijkdom uit den gemeensehappelijken arbeid ontshiöif. Tot zoover Rechberg. Kieuw is de :deo van een verbond der Fransohe en T>uitsoh« industriceJen niet, maar of het practise tot uitvoer is t-o brengon 1

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2