BERICHT. Het jaar 1923. Anno 1923 Hst voornaamste nieuws van heden. Rest. „SUISSl" Wiener Concert- Stiinmungs-kapeile STADSNIEUWS. PRIJS DER ADVERTENTCTNl 80 Cis. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijt Kleine AdvertenüSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Eaterdags 80 Cts., bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspieln Telefoonnummers vooi Directie en Administratie 179 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54, PBU8 DEZER COUBANTi Toor Lelden per 8 maanden 8.85, per weekJtO.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week „0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. B Worgen, Nieuwjaarsdag, verschijnt ons Siad niet en zijn onze Kantoren den gebeelen dag gesloten. DE DIRECTIE. Kennisnemen. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.28—f 0.42, SCHOL a f 0.42—10 56, KABELJAUW a 10.48, TONG a 11.05 per pond, VOLLE HA RING a f 0.04*/> per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 31 December 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden breugen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan a B Neuteboom tot oprichting van een vteeschbewerkings-inrichting in liet perceel Clarasleeg No. 12, kad Sectie H. No 2934 b. A. Dreei en W. M. Vreeken tot oprich ting van een ondergrondsche bewaarplaats voor 1000 Liter benzine met atlapinrichting in de Nieuwstraat, kad. Sectie I. ongenum merd, vóór liet perceel Nieuwstraat No. 33, kad. Sectie I. No. 2033. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 December 1923. De kroniekschrijver, die zich lot taak heeft, gesteld een overzicht te geven van het thans fcijna afgeloopen jaar, heeft weinig reden een opgewekten toon aan te slaan, 't Zij w? onzen blik richten naar het groote wereld toneel, 't zij wij dien beperken lot de gren zen van eigen klein land, of tot de stad onzer inwoning, we vinden veel meer reden tot klagen, dan tot juichen. Zelfs de natuur is het tijdperk, dat tus- schen 1 Januari en 31 December 1923 wordt omvat, weinig gunstig geweest. Om niet te spreken van de natuurrampen, welke hier en daar landen en volken hebben getroffen, bewaren wij ook van de weersgesteldheid in ons eigen land weinig vriendelijke herinne ringen. Na het wintersch voorjaar hebben wij te vergeefs gewacht op den zomer. Met uitzondering van de twee-weeksche hittegolf ondraaglijker nog dan de grauwe regenlucft- ten, welke er aan vooraf gingen, en er op volgden, hebben we ons van heerlijke zomer warmte bijna geheel moeten spenen. De hoop op een vriendelijk najaar, meestal vol gend op een natten zomer, is evenmin ver wezenlijkt. Van deze ongunstige verschijn selen in de natuur, is de maatschappelijke conjucluur een getrouwe weerspiegeling ge weest. Zeker, er valt niet te roemen op het jaar 1923, in geenerlei opzicht. Het meest onrustbarend verschijnsel van I onzen tijd is de steeds toenemende werk loosheid. Ook om ons daarbij in de eerste plaats te bepalen in onze gemeente. In het afgeloopen jaar heeft deze al zeer groote afmetingen aangenomen. Tot drie maal toe heeft de gemeenteraad voor werk- loozen-ondërsléiming een crediet van f 100.000 toegestaan en nog bleek het noodig in November daarvoor een bedrag van f 35 000 beschikbaar te stellen. De Commit, sie vreesde anders het nieuwe $aar niet te zullen bereiken. Dn daarbij heeft men nog te voegen de vrij aanzienlijke bedragen door hot Burg. Armbestuur geregeld uitgekeerd. Deze werkloozenuitkeering en armenbe- deeling is een zware beproeving gebleken voor de financieele draagkracht der ge meen lenaren en er is weinig vooruitzicht, dal daarin in den eersten lijd verandering zal komen. Voegt men daarbij den demorali seerenden invloed, welke van het stelsel uit gaat op hen die er noodgedwongen van pro fileren, dan mag men de werkloosheid ge rust een der ergste wondeplekken van onzen tijd en in het bijzonder van het afgeloopen ja: r noemen. Aan middelen Ier bestrijding dezer werk loosheid atvit het ook in l'J23 in Leiden des ondanks niet ontbroken. Reeds op 26 Febr. word door den Raad besloten orn vanwege de gemeente 162 boven- en benedenwonin gen te bouwen op een terrein, benoorden den lleerensingel. Tot dusverre had de ge- ir.jenle zich nog steeds beperkt tot het ver- Ie one n van medewerking aan 'woningbouw- vereenigingen. Deze woningen, welke met steun der regeering worden gebouwd, zijn nog niet eens gereed of alweer, en wel in de laatste vergadering van November besloot de Raad op voorstel van B. en W. tot den l ouw van «en even groot aantal woningen. ditmaal op een terrein aan den Haagweg. Men bereikt hiermede, dat het vraagstuk der volkshuisvesting nader tot oplossing wordt gebracht en bestrijdt er de werkeloosheid tevens mede. Doch hierbij is het ook dit jaar niet ge bleven. Herhaaldelijk is de uitvoering van woningbouwplannen van „De Eendracht", „De Eensgezindheid", „Ons Belang" en „Tuinstadwijk" met gemeente- en rijkssleun mogelijk gemaakt. Er is, voor zoover wij hebben kunnen na gaan in geen enkel jaar te voren, zooveel en zoo vaak van gemeentewege tot het maken van grootere of kleinere werken besloten ais in dit jaar. Den 12en Februari om slechts een paar te noemen stelde de Raad gel den beschikbaar voor een nieuwe grond water-zweminrichting bewesten den Zijl, welke dezer dagen is aanbesteed 19 Maart werd een voorstel van B. en W. aangenomen tot den bouw van een nieuw politie-bureau, waarvan de uitvoering in het begin van het volgend jaar tegemoet gezien kan worden. Waar zouden wij eindigen, wilden wij al de grootere en kleinere werken in 1923 uitge voerd noemen. Het meest belangrijke voorstel evenwel, dat dit jaar werd aangenomen, waarvan de Waarde en de beteekenis eerst later zal wor den gevoeld, en naar wij hopen gewaar deerd, is wel het in een der laatste vergade ringen van dit jaar aangenomen rioleerings- plan, dat in totaal en over een reeks jaren ruim zeven ton zal vorderen. Een werk voor de toekomst dus. Moeten wij nog ge wagen van de mislukte pogingen tot dem ping van de Mare en van het Levendaal, waarover zooveel is te doen geweest Ook daarbij zat het streven naar werkverschaf fing voor. Over den gemeenteraad sprekend, moeten wij tevens herinneren aan de raadsverkie zingen, die een kleine verschuiving naar links tengevolge hadden, al bleef de meer derheid nog rechts, wat zich ook in de sa menstelling van het College van B. en W. weerspiegelt. De intrede van een nieuwe partij,- de Democratische Partij, die met twee leden zitting nam, is het eenige bij zondere, dat over deze verkiezing te vermel den valt. Een verlies voor de gemeente was het heengaan van mr. J. C. van der Lip als wet houder. De warme hulde hem door de bur gerij bij zijn aftreden gebracht, i9 het beste bewijs geweest, dat zijn arbeid in het be lang der gemeente is gewaardeerd geworden. Het zou echter ondankbaar zijn, indien wij niet tegelijk zijn sympathieken collega, den heer J. A. Bots, herdachten, die eveneens als wethouder lange jaren zijn beste krach ten aan de gemeente heeft gegeven. Dat de minder gunstige financieele toe stand het Rijk aanleiding gaf in het begin dezes jaars den bouw van het Academisch Ziekenhuis voorloopig vrijwel stop te zetten, was voor Leiden en voor hare Universiteit in het bijzonder, zeer onaangenaam. Dit be sluit werd nog onaangenamer gevoeld door de onthullingen over de talrijke knoeierijen bij den bouw gepleegd. De opening en in-gebruik-neming van het geheel' naar de nieuwste wetenschappelijke eischen ingericht Anatomisch Laboratorium, de eerste van de reeks in aanbouw zijnde inrichtingen, was slechts een matige vol- doening. Met blijdschap werd echter in de vorige maand het bericht vernomen, dat door de Regeering besloten is tot algeheelen 1 afbouw van het Ziekenhuis over te gaan, zij het dan ook minder grootsch als aanvanke- j lijk was bedoeld. De Leiilsche Universiteit leed dezen zomer een ernstig verlies door het plotseling over- j lijden van prof. dr. G. Kalff, den grooten kenner van de Ned. letterkunde en hare ge- schiedenis. Ook het gedwongen heengaan van twee harer beste leerkrachten, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, prof. dr. Kamerlingh Onnes en prof. mr. Van der Vlugt, die beiden als geleerde een naam hebben, welke verre over de grenzen van ons kleine land gaat, beteekent voor haar een groot verlies. Prof. Kuenen, wien% te vroegen dood nog in het voorgaand jaar viel, werd dit jaar opgevolgd door prof. Keesom, van wien groote verwachtingen j voor de wetenschap worden gekoesterd. Als opvolger van prof. Oppenheim trad prof. Scheltema, uit Rotterdam overgekomen, op en voor dr. Gorter werd een nieuwen leer- I stoel voor kindergeneeskunde opgericht, een aanwinst voor onze Academie van niet te onderschatten beteekenis. Begin 1923 overleed nog de oud-hoog leeraar prof. dr. G. v. d. Sande Bakhuyzen. Voor de Leidsche Sterrenwacht beteeken- de de onverwachte dood van haar eersten observator, dr. Zwiers, een paar weken ge leden, een ernstig verlies, terwijl ten slotte in dit verband ook nog dient vermeld het heengaan van den oud-Academischen pedel, „prof." Dee, in wiens naam en persoon do tradities van een voorbijgegane periode dor studenten-maatschappij nog voortleefden. De zendingswereld had het verlies te be treuren van dr. J. W. Gunning, zendings-di- rector te Oegstgeest. Mogen we eindelijk le3t best onze aandacht wijden aan nijverheid en handel, nering en bedrijf, nog altijd de machtige factoren waarvan de welvaart en den bloei van stad, gewest en l*md afhangen, dan her inneren wij in de eerste plaats aan het ver lies, dat de Leidsche industrie loed door den dood van twee zeer bekende groot-industri- volk verbindt met ons Vorstenhuis wederom eelen de heeren Krantz en mr. Hoogen- straaten, wier heengaan in breeden kring ook buiten Leiden diep betreurd wordt. De slapte- in de talrijke grootbedrijven, gevolg van te geringen afzet, bleef op enkele uitzonderingen na, voortduren, al heeft ge* lukkig geen enkele fabriek nog het werk stop gezet. Ook de neringdoende middenstand klaagt en niet ten onrechte. Het gebrek aan werk doet bij de massa immers de koopkracht da len en het noodwendig gevolg er van is af name van debiet. Het doet ons echter genoegen te mogen constateeren, dat de winkelstand in het .1- gemeen er den t. i weet in te houden. Be halve dat er weder enk Je nieuwe zaken werden opgericht, hebben in de achter ons liggende twaalf maanden een zeer groot aantal herLi<*doenden aa.t hunne zaken een meer of minder beduidende uitbreiding ge geven. Er ging bijna geen week voorbij of we werden uitgenoodigd een uitgebreide of een gerestaureerde zaak te b .en bezichtig i. j Op deze wijze tracht men nieuwe klanle.i te trekken en de concurrr 'ie het hoofd te 1' den. Dat men niet bij de pakken gaat neer zitten, dat bewees ook de gehouden L. A. W. E. T., waardoor nieuwe connecties zijn aan geknoopt. In dit verband willen wij nog op 'n geheel nieuw element in het verkeerswezen wijzen, dat in 1923 vooral tot ontwikkeling is gekomen. Wij hadu i gehoopt, dat de nieuwe tramv .bindin. i Ha°gLeiden via Voorschoten en via Wacsenaar dit jaar t, nd zoud zijn. Wij zullen nog tijd geduld moeten hebber 1 durven w'j voorspellen dat in de eerste helft van 1924 I beide lijnen geopend zullen worden. I Daar is echter plotseling de autobus op het tooneel verschenen. Elk uur van den dag brengen deze voertuigen de bewoners der omliggende gemeenten goedkoop en vlug in de stad en ook de ingezetenen der' builen- wijken verplaatsen zich met de autobus snel en gemakkelijk van het eene naar het andere stadsgedeelte. Hoe zich dit nieuwe personenverkeera- middel nog verder zal ontwikkelen, wie zal het zeggen De ervaring tijdens het eerste jaar is zeker voor den neringdoenden, mid- j denstand onzer stad niet ongunstig geweest. Wie weet dus, wat het jaar 1924 nog aan nieuws en goeds kan brengen. Laten wij den moed niet verliezen Leidsche medebur gers 1 Moed verloren, is alles verloren. krachtig is versterkt is een verblijdend en hoopvol teeken. Moge de herinnering aan dit Regeerings- jubileum de eenheidsgedachte tusschen Vor stin en volk levpndig houden en ons tot de erkentenis brengen, dat, al zijn de toestan den ook in Nederland moeilijk, er toch nog veel stof tot danken overblijft. Als wij den cirkel zooveel wijder trekken dat hij niet onze stad en omgeving alleen, maar al de elf provinciën van ons Vaderland insluit, dan valt er in het algemeen het zelfde van te zeggen, wat wij onze gemeente hebben gezegd. Veel reden tot klagen, wei nig stof tot juichen. In de troonrede door H. M. de Koningin op 18 Sept. van dit jaar In de vereenigde zit ting der beide Kamers uitgesproken, gaf H.M. daaraan uiting, toen Zij zeide „Zwaar is de druk der tijden. Handel, nij verheid, landbouw en scheepvaart kwijnen, tengevolge van omstandigheden, die veer kracht noch vlijt vermogen te dwingen. Werkloosheid heerscht in ernstige mate. Tengevolge van een en ander blijft de finan cieele en economische toestand des lands zorgwekkend." Ziedaar de toestand, in korte woorden geschetst, zooals deze zich aan het begin van het zittingsjaar aan onze natie vertoon de. Hij i9 er in de daarop volgende maan den noch in economisch-financieel, noch in politiek opzicht beter op geworden. Het dreigend tekort op de Staatsbegro ting, waarop in de troonrede werd gezin speeld is gebleven en neemt nog met den dag toe. De na de verwerping van de Vloot wet, waaraan heel wat agitatie is vooraf gegaan, ontstane Regeeringscrisis, duurt tot op den huidigen dag voort en sinds vele we ken staat de Staatsmachine vrijwel geheel stil. De ontredderde financiën worden daar door niet beter. Wat er, om tot oplossing van de crisis te komen reeds is en nog wordt af gespeeld, daarvan wordt de natie, officieel althans, zoo goed als niets gewaar, al is te verwachten, dat in wezen de oude Regee ring vrijwel onveranderd zal terugkeeren. Het nieuwe jaar zal de oplossing ongetwij feld spoedig brengen. Voor groote rampen bleef ons land ook In 1923 gelukkig gespaard, doch de werkloos heid bleef in verschillende takken van be drijf voortduren en eischte de grootste zorg van de Rijksregeering. De moeilijke econo mische omstandigheden riepen hier en daar arbeidsconflicten in het leven, welke voor den maatschappelijken vrede alles behalve gunstig zijn. En niet onvermeld mag ook gelaten de chaos bij den post-chèque- en giro-dienst, waardoor deze eens bloeiende tak van dienst misschien voor altijd vernietigd wordt. Gelukkig kunnen wij, op het oude jaar terugziende, ook nog wel van betere dingen getuigen, waaruit we zien, dat bij allen strijd en verschil, die zich herhaaldelijk openbaar de, onze natie toch een eenheid vormt, welke haar centraal-punt vindt in ons Vor stenhuis. Het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, dit jaar in alle oor* den des lands op waardige wijze herdacht, is daarvan het meest sprekend bewijs. En dat juist in dezen moeilijken tijd door die herdenking de band, welke ons land en ons Ook voor het buitenland is 1923 geen gun slig jaar geweest. Het staat op dit terrein toch in het teeken van de Roerbezetting en daarmee is aangeraakt de hoofdfactor van de malaise, die zich over heel Europa heeft uitgebreid. De Roerbezetling met het daarop gevolgde lijdelijk verzet, 't vormt de groote wondeplek in Europa's midden. Het lijdelijk verzet is tenslotte opgeheven, omdat het niet langer te financieren viel, dus vi coactus, maar wanneer er nog eens een eind komt aan de bezetting Het Duitsche rijk is onder de opeenvol gende regeeringen van Cuno en Stresemann tol het huidige ministerie Marx-Slresemanri al dieper en dieper weggezonken, zoo, dat zonder enormen bijstand van het buitenland de Duitsche bevolking zou zijn overgeleverd aan hongersnood en de plagen, die daarmee gepaard gaan. De vraag, of het tenslotte ge red zal wordëh, is nog altijd niet te beant woorden. Mede niet door de splijtzwam, in wendig zoo welig tierend. Verantwoordelijk, rechtstreeks verant woordelijk voor dit alles is de Fransche po litiek, die blijkbaar er op heeft geloerd langs andere wegen toch nog te verwezen lijken, wat haar bij den vrede van Versail les niet is mogen gelukken het uiteenvallen van het Duitsche rijk en bezit van den lin- ker-Rijnoever. Als schakel in deze plannen paste ook de poging der separatisten, om een Rijnland-republiek te stichten, naar Frankrijk georiënteerd en dus van die zijde bevorderd voor zoover dat maar ecnigszins door den beugel kon. De separatisten hebben echter gefaald en het laat zich aanzien, dat ook Frankrijk verder falen zal. Trots allerlei voor inwendig gebruik ge geven cijfers heeft de Roerbezetling den be zetters geen voordeelen opgeleverd, integen deel, en de Fransche franc is gevallen tot een laagte, als nog niet bereikt. Dat zal in het land de onrust doen toenemen. En wan neer Engeland en Amerika nu ook nog over gaan tot een presenteeren der rekening, al is dat dan niet door een deurwaarder, dan zal Marianne toch wel moeten inzien, dat veranderd moet worden van koers, die vriend en vijand samen naar het ongeluk voerde. Dat presenteeren der Engelsche rekening wint aan waarschijnlijkheid, gezien het be loop van zaken daar te lande. Het beleid der regeering van den inmiddels ontslapen Bonar Law, die de Roerbezetting kalm liet geschie den, voortgezet onder Baldwin ook al tracht te deze tenminste Engeland weer in te scha kelen in de groote politiek, is bij de jongste verkiezing in Brittannië mede uitgeluid Mede, omdat in hoofdzaak de strijd aan de stembus immers heeft geloopen over de vraag protectie of vrijhandel, waarbij het Engelsche volk nogmaals en eenigszins i ten spijt van de gehouden rijksconfercnlie op overduidelijke wijze beslist heeft ten gun ste van den vrijhandel. Baldwin is daarop ten val gebracht, al tracht hij met een 9oort moed, betere dingen waardig, zijn nederlaag- erkenning uit te stellen. Opgeworpen was genoemde Strijdvraag met het oog op de nog altijd onrustbarende werkeloosheid in Enge land, die echter wel niet anders te bestrij den zal zijn dan door herstel van normale I toestanden in Europa, van vredestoestanden in plaats van de oorlogsperiode, die er feite lijk steeds nog heerscht, ïn dat teeken zal ongetwijfeld staan het beleid der komende Engelsche regeering. Hoe gunstig een vredes-atmosfeer werkt, dat ziet men in Oostenrijk, dat onder leiding van onzen landgenoot Zimmermann is op gehaald uit zijn val en dat geregeld zich blijft ontwikkelen zoowel tot voordeel van zich zelf als van de wereld in 't alge meen. Degelijke leiding, dat is het, w^ te veel mankeert, ook als gevolg van de ontwikke- i ling der politiek, die meer en meer groote drommen zich doet afwenden van het bc- t kende parlementaire stelsel en grijpen naar een soort verlichte dictatuur, gelijk Mussolini voert in Italië en Spanje nu ook bezig is te beproeven onder directorium van Primo de Rivera. Eén direct gevaar heeft deze dicta tuur in zich het bovenmate prikkelen van het nationaliteitsgevoel reden, waarom voor Duitschland zoo'n dictatuur ernstig is to vreezen zooals tot uiting kwam bij het Italiaansche ultimatum aan Griekenland, dat vrijwel gelijk was aan het Ooslenrijk- sche dito aan Servië in 1914, waaruit de. wereldcatastrophe is voortgekomen, waar van wij nu nog de naweeën te dragen heb ben. Gelukkig is thans het gevaar nog ge keerd, we zouden bijkans zeggen den Vol kenbond ten spijt, welk lichaam helaas nog slechts een slechte afdruk is van wat het moest zijn, daar de liefde er voor te theore tisch, te weinig practisch is. Heeft Griekenland het dreigend Itali- aansch gevaar doorstaan, innerlijk heeft het zich niet kunnen herstellen van de zware nederlaag, tegen den herleefden Turk geleden Het gaat nu beproeven of het Turkije niet volgen kan. Is daar de republiek n.l. uitge roepen onder leiding van Moestapha Kemaï BINNENLAND. Overleden is te Leiden de heer P. J. Mul* der, oud-firmant van de steendrukkerij dei firma P. J. Mulder en Zn. De Kabinetscrisis. De heeren Nolens Rutgers en Schokking hebben H. M. verzocht ontheven te worden van de opdracht tot Ka binetsformatie. Motie van vrouwen-organisaties betreL'en» de het voornemen der Regeericg om de ge huwde ambtenaressen te ontslaan. Een aantal gehuwde ambtenaressen heef) reeds ontslag gekregen tegen 1 Maart a.s. BUITENLAND. Bijzonderheden over het plan Rechberg tot regeling der schadevergiedingskwestie. De Duilsche regearing en de industrie des- avonreeren Rechberg. Wisseling in de Engelsche gezanten. RECLAME. Vanaf 1 JANUARI 1924: Dir. FRED. SEMMLER. Nieuwjaarsdag van 3-6 u. Mafiuée* vervolgens eiken Zaterdagmiddag van 3-6 u. Ivlatiaée. Hedenavond na 9 nor GESLOTEN 5702 pasja. Oud-Hellas heeft zijn koning ook fats soenlijk aan den dijk gezet men ziet, do tronen wankelen nog I en een beroep ge daan op den grooten Venizelos, dien het eens als bij het oude schervengericht uit- I wees. Deze zal blijkbaar trachten orde te I stellen op de zaken. In 't Oosten i& veel ten goede gekeerd De Turk, do zwakste der centralen, naar het heette, heeft het vredesverdrag van Sèvres, gemaakt üt la Versailles, ongedaan weten te maken, tenminste grootendeels, door een her ziening te Lausanne. En Rusland, het sovjet- Rusland, al is van het oorspronkelijk com- i munistisch stelsel zeer veel losgelaten ala practisch onuitvoerbaar, handhaaft zich en ziet, bedriegen de voorteekenen niet, spoe dig een de-jure-erkenhing door de voornaam ste Europeesche landen tegemoet, die b«i grijpen, dat voor herstel van handel en in dustrie over en weer het groote Russische gebied niet is te missen. Amerika weigert nog altijd, evenals het nog weigert zich te mengen, althans rechts-* streeks, in den Europeeschen heksenketel. Kentering is echter daarin merkbaar als een gelukkig verschijnsel, j Bewijzen van menschen-liefde zijn be*, halve ten aanzien van Duitschland's bevol king gegeven bij de rampen, die vele land streken hebben getroffen, culmineerend in de aardbeving-verwoesting in Japan. Op zulke momenten blijkt te kloppen het gevoel van saamhoorigheid en naasten-min, waar van de huidige politiek al te veel een uit vloeisel van partij- en eigenbelang, helaaê is gespeend. Men ziet, wanneer men als van zelf op Oudejaarsavond den blik terug wendt over het scheidende jaar, dat 1923 over 't alge meen weinig reden geeft tot verheugenis, dat d<» gedachten in mineur worden gestemd. Maar op het oude jaar volgt een nieuw. 1924 klopt aan en zal worden opengedaan. Of dit zal zijn een jaar van verbetering, van reconstructie Laten wij het hopen, Moed verloren, alles verloren. En hoewel met eenige zekerheid nog niets valt te zeggen, 1924 geeft bij eersten aanblik eenig vertrouwen. Er schijnt verandering ten goede op til, o, nog heel, heel zwakjes maar i3 de aanduiding, maar er is eenige gerecht vaardigde hoop. Vooral in Europa's gapende wonde de herstelkwestie c.a. Moge 1924 aan die verwachtingen ten volle voldoen. Dat zij zoo. P. J. Enlder. f Op ruim 87-jarigen leeftijd is alhier in den nacht van Zaterdag en Zondag zacht en halm overleden de heer P. J Mulder, oud firmant van de bekende steendrukkerij der firma P, J. Mulder en Zn., Breeslraat, al hier. Pieter Jacobus Mulder was een geboren en getogen Leidenaar. Hij werd alhier gebo ren 28 Juni 1836 en zou dus op dien datum

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1