RECAL-ZEEP No. 19573. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 December. Derde Blad. Anno 1923, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. r bij GEBR, SUSAN, Haarl.straat 39-41 UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. f y— De Prins, de Groothertogin van Olden- Eurg en Prinses Thecla van Schwartzenburg Rüdolstadt hebben gisteravond eenigen tijd '.vertoefd in het gebouw „Pulchri Studio" in ipen Haag, waar in een der zalen vanwege het dames-comité van het Duitsche Kinder- jheim aan het Lange Voorhout voor de kin peren van dat Tehuis een feest met Kerst boom was bereid, tot welk feest door het comité ook Ilaagsche families, die de ver pleging van de Duitsche kinderen daar ter Slede gesteund hebben, met hun kinderen .Waren genoodigd. ■5 Gisteren is te Utrecht de jaarlijksche Vergadering begonnen van den Nederland- 'schen Bond van Leeraren en Leeraressen |>ij het Nijverheidsonderwijs, i De vergadering werd bijgewoond door de adjunct-inspectrice van het Nijverheidson derwijs mej. M. M. A. Michels, uit Baarn, den heer W. H. Cool, inspecteur van dit pnderwijs uit Den Haag, en den heer C. Keij- |er, afgevaardigde van de Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor hand werkslieden. De voorzitter, de heer C. Menke, uit Jjtrecht, herinnerde in zijn openingswoord 'jan den verre van rooskleurigen en onzeke- :gen toestand van ons land, alsmede aan de IVergeefsche pogingen tot de formatie van jen rechtsch Kabinet. Hiervoor moet ge vreesd worden daar de plaats van het nij verheidsonderwijs hierdoor wellicht in het .gedrang zal raken. Wat er geschieden zal, Weet niemand, maar gezien de uitlatingen Van den laatsten tijd, moet het ergste ge vreesd worden. Dit klinkt somber, maar Ta len wij dan zorgen, dat als de vergadering gesloten wordt, men eenstemmig uit deze Vergadering heeft kunnen opmerken, dat de liefde voor het arbeiderskind ons boven alles Raat. Er gaat kracht uit van ons, en steeds hebben wij geloond dat wij naast de mate- gieele belangen van de leden, de belangen Van het kind en van het nijverheidsonder wijs zelve behartigen. Dat is een teeken. Waarin deze vergadering moet staan. Aan Uns de taak, zeide spr., om sterk te staan in genheid en willen ter bereiking van ons doel nijverheidsonderwijs voor ons geheele volk jLuide bijval). Na afdoening van enkele huishoudelijke kaken deelde de voorzitter mede, dat het [tijdschrift voor Nijverheidsonderwijs is op gericht en voorlaan geregeld zal verschijnen Zonder financieele bezwaren voor de alge- Kneene kas. Eenige bespreking werd gevoerd over het huishoudelijk reglement van de vakgroepen, gevormd door de Vereeniging tot bevordering yan de vakopleiding voor handwerkslieden öer Ned Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs en anderen. Be- Bloten werd de redactie van enkele artike len aan het bestuur over te laten, de anderen Werden goedgekeurd. 1 Januari 1924 zal dit reglement in werking treden. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen mej. Ch. L. Buising, te Groningen, gn de heer A. G. A. Wamstecker, te Den Kaag, en gekozen de heer H. Wapslra Azn. |e Utrecht. Aan de orde was vervolgens het ingeko- pien verzoek tot aansluiting bij de dit jaar Beslichte Centrale van Hoofdarbeiders. Het hoofdbestuur, hoewel in den beginne voor Bat voorstel voelende, adviseerden tot niet- Bansluiting wegens de ondergeschikte plaats Welke het onderwijs in deze Centrale zal in nemen. Het voorstel tot aansluiting werd ten plotte met algemeene stemmen verworpen. Daarna kwam in behandeling het voorstel yan de afdeeling Velsen, om zich aan te sluiten bij de algemene centrale van over heidspersoneel (A.C.O.P.). Dit voorstel werd toegelicht in verband met het besluit der yorige algemeenc vergadering lot niet-aan- sluiüng bij de C.N.O.P. Het hoofdbestuur ad- yiseerde nu eveneens tot niet-aansluiting. Pit moet alleen geschieden bij een centrale Speciaal voor het onderwijspersoneel. Na bespreking werd het voorstel-Velsen Verworpen met 256 tegen 608 stemmen. Het benoodigde aantal stemmen voor een refe rendum (1/3 van het totaal) was niet be reikt, zoodat een referendum door deze stem- jming eveneens is uitgesloten. Daarna werd de vergadering verdaagd. De Vereeniging van inspecteurs der re gistratie en domeinen heeft zich met een jiitvoerigen brief tot den Minister van Fi nanciën gericht, met verzoek het advies van Be commissie, ingesteld bij besluit van 14 (April 1919, inzake het vraagstuk van de sa mensmelting der dienstvakken van de direc te belastingen en van de registratie niet te jolgen, daar deze fusie, naar de Vereeniging Ipeent, is tegen de belangem van 's Rijks jjchatkist en van de belastingschuldigen, ter- .Wijl zi) als gevolg een toestand voorziet van yeel ernstiger aard, dan die welke het ge- yolg van centralisatie van den post-chèque- Pn girodienst is geweest, daar het nadeel Voortdurend voor 's Rijks schatkist zal blij- &en bestaan. In de gisteren te Amersfoort gehouden Jtaadsvergadering deelde de burgemeester op pen hem met betrekking tot de malversaties Ran het gemeentelijk belastingkantoor gestel de vraag mede, dat niet alleen over de reeds gemelde waarborgsom van f 15.000 van den pud-ontvanger kon worden beschikt, doch te- - yens over f12.000 hypotheekstelling, afge geven door den eveneens gearresteerden eer sten ambtenaar. Het voorstel van het raadslid Boas, om de .Verordening tot heffing van de zakelijke be lasting op het bedrijf in te trekken, is aan genomen met 12 tegen 9 stemmen. Op den overweg aan den Pa- railolweg te Delft heeft gistermorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen om streeks elf uur oen sneltrein van Rotterdam was gepasseerd en de afsiuitboomen wa- ren~~opgetrokken, kwam van de eene zijdie over den overweg een groote vrachtauto van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en van de andore zijde een vrachtauto met aanhangwagen van de OliePabriéken Oalvé te Delft. Op dat oogenblik naderde uit de richting Den Haag e>en sneltrein die den aanhangwagen greep. Deze werd ge heel versplinterd, terwijl de bestuurder op slag werd gedood. De overige personen kwamen met den schrik vrij. De veronge lukte G. W. Mulder was dertig jaar en sinds een paar maanden bij* de Oliefabrie ken werkzaam. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. Een onderzoek zal uit moeten wijzen, in hoeverre de betrokken overwegwachter aan dit ongeval schuld heeft. Te Yelsen is uit een voorma- lige ver lof zaak een biljart met 10 biljart ballen en een stokkenrek ntfet 20 stokken gestolen.. Wij namen uit „Het V a- derland" een bericht over omtrent een te verwachten verlaging voor spoorvrachten van bestel-, ijl- en vrachtgoed. Dit bericht blijkt onjuist le zijn: van zulk een verlaging is ter bevoegder plaatse niets bekend. Wel zal de Westlandsche Stoomtram op grond van e'en overeenkomst met de Ned. Spoor wegen haar tarieven aanzienlijk verlagen voor den handel in en" met het Westland. Te Gestel is gisteren de vrouw van den koopman W. Coppens in haar woning aan de Laagstraat in een vreese- lijk verminkten toestand vermoord gevon den. Het hoofd was overdekt met wonden. Haar hersenpan bleek met een plank inge slagen te zijn. De vloer was bedekt met bloed. Dr. Kramer waa spoedig ter plaat se en kon slechte den dood constateeren. Ooppens werd dadelijk in arrest gesteld, doch ontkent pertinent, hoewel er reeds verschillende bezwarende feiten tegen hem zijn verzameld. 't Leek bij het onderzoek niet onwaar schijnlijk, dat het moordtuig een dikke zware plank is, die in een hoek van de keuken tegen den muur stond. Dez© plank is ruim twee decimeter breed, een decime ter dik en ongeveer een ©1 lang. Dit hout was aan den top bevlekt met bloed. Het bloed lag voorts verspreid in het voorver trek. Er kleefde ook bloed aan d© kachel. De keuken bleek schoongeveegd te zijn, zoodat noch op bed, noch in de buurt daar van bloed te vinden was. Het slachtoffer, wier eigennaam C&tha- ïina Peijnenbuig ia, was 64 jaar oud. Ooppens, die 65 jaar oud ia, vertelde gistermorgen aan de buren, dat zijn vrouw den vorigen dag dronken thuis gekomen en doodgevallen was. De buren verzekeren echter, dat de vrouw in het geheel ni«fc dronken ia geweest. Volgens mededeeling van hei HaiKÏelismf orm afciebur eau van Yan der Graaf Oo.'s Bureaus: voor dien Handel zijn over de algeloopen week, eindigende 28 December in Nederland uitgesproken 78 faillissementen, tegen 63 in dezelfde week van het vorige jaar. Vaai 1, Januari tot en met 28 December 1923 4230 faillisse menten, tegenover 3133 over hetzelfde tijd perk van hert vorige jaar. Bijgeloovige gemoedérefi, zoo overweegt de correspondent van de ,,N. R. Crt." te Parijs, vinden misschien troost in de voorspelling van de bekende mevrouw Thélème, de waarzegster, dat Ne derland het volgende jaar eon periode van rust en betrekkelijke welvaart tege moet gaat. Zij kocht een badkostuum en legde daarvoor een tientje neer. „Kunt u niet passen, juffrouw?" vroeg de winkelier. „Wat denkt u wel van mij vroeg de koopster en vertrok, zeer verontwaardigd en zonder kostuum. RECLAME. tj>641 85 Cent per stuk KATWIJK-AAN-ZEE. Volgens de jong ste opgave aan het gemeentelijk arbeids bureau was de stand der werkloosheid als volgt: visschers 127, losse arbeiders 55, op perlieden 6, zeilmakers 2, grondwerkers 18, letterzetter 1, kuipers 9, timmerlieden 3, schilders 2, metselaars 3, motordrijver 1, monteur 1, mandenmaker 1, varensgezel 1, totaal 230 pesonen. De gemeenteveldwachter J. van der Luyt is mede aangesteld als onbezoldigd Rij ksveldwachter, Als opvolgstei van mej. de wed. Van Rhijn zijn aangesteld als schoonmaakster van het politiebureau mej. wed K. Barn- hoornVooys en van de schoollokalen mej. A, van Duyn. LISSE. Het mocHt den jagers K. Tanls en L. v. d. Burg, gelukken om in tijd van acht dagen een drietal vischottere te schie ten, waaronder een zeer groot exemplaar, Al menigmaal is beluisterd dat wii in ónze dagen zoo snel leven. Onze torenklok, heeft dit zeker ook gehoord, want geduren de eenige maanden, wijst ze den tijd spoe diger aan, als wel noodig is. Een en ander veroorzaakt veel last We hopen dat ook dit aanleiding zal geven, om hier in eens te voorzien. NOORDWUK. Burg. BtaniL Cornelia, Z. van W. G. Hou/waart en t(. van Duijn. N eelt je, I), van M. r. Zwan en O. Guijt. Martha Maria Jo hanna-, D. van H. J. Warmerdam en M. J. v. d. Reep. Gijsbertus, Z. vaai P. Rol vers en M. v. d Valk. Cornelia G-erar- dus, Z. van N. Smit en S. N. Martijn. Cornelia en Cornelia, Z. en D. van J. van Rooijen en J. A. Verloop. Johanna Wil- he-lmina Geertrui da, D. y. P. Brouwer en W. Zwetsloot. Ondertrouwd: Adrianus Mattheus Voordouw, 50 j., wednr. van J. M. van Osoh, te Bodegraven' en Maria Johanna Mooijekind, 41 j., wed. van A. Zonneveld, te Noordwijk. Hendrik Johannes Ruig- rok, 31 j. en Cornelia Margaretha Alke made, 28 j. Cornelis Johannes Francis- cus Braun, 30 j. en Petronella Maria Al kemade 24 j. Getrouwd: L. Cramèr 24 j. en P. Duijndam, 22 j. A. van Duin, 23 j. en O. Vink, 22 j. Overleden: Levenl. aangegeven kind van het vr. gefll., v, G. C. Boogaards en H. C, Smita. NOORD WUK-BINNEN. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk, voorin. 10 uur, ds. J. Vermeulen, van Noord:wijk-oan- Zee, nam. half drie ds. Van Ha-aften. (Be diening H. Doop). Ned. Prot.-Bond. Geen dienst. NOORD WIJK-AAN-ZEE. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 ur ds. Hofstede, van Noordwijkerhout. Nam. 5 uur, ds. J. Vermeulen. Ger. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur da. Koers. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. Voorzitter: Burgemeester Van Iarflol. Aanwezig: Alle leden. De voorzitter opent met gebed en doet mededeeling van ver schillende ingekomen stukken: Een verzoek van den autobus-onderne mer H. Gooi, om subsidie, wordt verwe zen naar B. en W. Een verzoek om adhaesiebetuigmg aan een adres van de gemeeente Werkendam, waarin gewezen wordt op den onhou-dba- ren toestand, dat de gemeente zooveel geld moet betalen voor kinderen, die in de stad de middelbare scholen bezoeken. Wordt besloten aan bet verzoek te voldoen ook hier legt de gemeente f 74 toe op een jongen, die In Leiden school gaat. Ben verzoek van het R.-K. Ziekenfonds St. Lucas om tegemoetkoming in een te kort van f 661.11. Verwezen om praeadvies naar B. en W. Verder deelt de voorzitter mede, dat de boeken en bescheiden van den gemeente ontvanger aan een nauwkeurig onderzoek zijn onderworpen, en in volmaakte orde bevonden zijn. Eindelooee besprekingen werden nu ge houden over het vaststellen van de rooi lijn. Na gehouden stemming bloef bet voor stel van B. en W. gehandhaafd en de rooi lijn werd bepaald op 6 M. van het hart van den weg. Na langdurige discussie werd Bet punt w emkversch af ting'als volgt vastgesteld: Werklootzen, een jaar in de gemeente woonachtig, kunnen werk bekomen, drie dagen per week a f4 daags. Besloten werd het begin van den Lan- gevelderweg te bestraten, tot aan het Bavo-Gestichtwat f3700 zal kosten. Na geihouden stemming werd besloten de twee andere wegen, die voor bestrating in aan merking komen, vooreerst zoo te laten, doch mogelijk het volgend jaar te bestraten. Het bestuur van de Zilker school krijgt recht op 1 M. grond, waaraan het be hoefte heeft. Bij de rondvraag merkt de heer L. M. V. Noort op, dat de geleverde cokes van den laagst en inschrijver niet voldoen aan het verstrekte Monster. Hij vindt dit geen eerlijke oonourrentie, o.r. andere brandj stoffenhandelaren daar niet tegen kunnen. Inschrijven. Hierna gebed me zitting Tot pen nitgme ester van den Hoqge- Veenachen polder ie benoemd, de heer H. Langeveld. De levering van puin en grint ten behoeve van de gemeente ia na gehouden "aanbesteding gegund, aan Duivenvoor den, en het rijloan van steenen voor de nieuwe bestrating a 90 cent per 1000 stuks werd hem eveneens gegund. OEGSTGEEST. Kerke 1. bericht. Geref. Kerk: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds te halfzes, ds. T. Ruys, van Lisse. Oudejaarsavond, te zeven uur, en Nieuw jaarsmorgen, te tien uur, ds. Jac. van Nes. Ned.-Herv. Gem.: Nieuwjaarsmorgen, te tien uur, in „Irene", ds. A, J. Ruys, em.- predikant. Gisteravond had in Het St. WilliHrord een gecombineerde vergadering plaats van den chr. besluurdersbond en den Ned. R.-K< Volksbond ter bespreking ^an het werkloo- zenvraagstuk. Uitgenoodigd waren tevens alle raadsleden, waarvan er eenige aanwe zig waren, terwijl er een bericht van ver hindering gezonden had. Bij de voorbesprekingen werd de aard dezer vergadering vastgesteld. Het zou zijn de eerste grondige bespreking van middelen tot oplossing der heerschende werkloosheid waarbij men van den beginne of medewer king van het gemeentebestuur Hoopte te ver krijgen. Tijdens de vergadering bleek daf er 80 ingezetene arbeiders werkloos waren. Na de besprekingen omtrent den bestaan- den toestand vertrokken de aanwezige raadsleden. In de voortgezette vergadering werd be sloten tot indiening van een adres bij den Raad dezer gemeente. Ondanks de slecHt begaanbare wegen, was de opkomst in het gemeentehuis groot, om ds gemaakte kleedingstukken van de „Dorcaa-ygreeniging'1 in ^ogenschouw te nemen. Bei w«j pc4 tb moeite Wtóri, Op. groote {afels was alles keurig uitgestald. Zorgen en moeiten zijn ook dit jaar niet gespaard, want door vertrek van een viertal leden uit de gemeente, werd het aandeel der overblij- venden veel grooler en was hard werken aan de orde van den dag. Een woord van lof is dus zeker niet misplaatst. Er zullen 70 personen een kostb'are gave ln ontvangst nemen op den laatsten dag des jaara. De blijde en dankbare gezichten dien dag, zul len oen belooning zijn voor de leden der vereeniging, en voor de inwoners der ge meente een dank voor hun geldelijke bijdra gen. Als straks de inteekenlijst weer wordt aangeboden, laat ons dan deze nuttige en werkzame vereeniging goed gedenken, RIJNSBURG. 5 Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen van de twee voorafgaande vergaderingen. Bij de voorlezing van de notulen der voorlaatste vergadering maakt de heer W. L. v. d. Gugten de opmerking, dat blijkens deze notulen door hem is gezegd, dat een aanvraag om uitbreiding van Secretarie- personeel bij den Raad geen gunstig onthaal bij den Raad was te wachten, omdat blijk baar ook bij de meerderheid van B. en W. voor uitbreiding geen animo bestaat. Spr. zag" dit gaarne in de notulen opgenomen. De voorz. antwoordt, dat door hem geen stenografisch verslag wordt gemaakt, maar dat hij meent hel gesprokene naar den geest nauwkeurig te bobben weergegeven. Wethouder S. Schoneveld is van dezelfde meening. Na eenig gediscussieer worden de notulen ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: Mededeeling van Ged. Staten, dat de aan slagen in de forensenbelasting dienst 1922- 1923 ten name van G. A. Slui9 en J. Plooij zijn vernietigd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2 Benoeming verloskundige. Door B. en W. worden uit een aantal sollicitanten ter benoeming op een voordracht geplaatst: 1. mevr. M. Voorthuizen Bremer te Sclioon- derbeek; 2. mej. G. J. Bijkerk te Wedde. De voorz. stelt er prijs op. dat alvorens tot benoeming wordt overgegaan in geheime zitting eenige nadere inlichtingen worden verschaft, waarop de openbare vergadering wordt geschorst. Na heropening van de openbare vergade ring stellen B. en W. voor aan de te be noemen verloskundige f 100 vergoeding voor verhuiskosten te verleenen en de wo- ninghuur voor 1924 te verlagen van f 6 op f 5 per week. Deze beide voorwaarden worden met algemeene stemmen goedge keurd, waarna met algemeene stemmen wordt benoemd om zoo spoedig mogelijk in functie te treden no. 1 van de voordracht, mevr. M. Voorthuizen—Bremer. 3. Gunning havengeld. De voorzitter deelt mede, dal voor de inning van het ha vengeld is ingeschreven door den heer P. Wouthaus, voor het jaar. f 225. B. en W. stellen voor aan dezen inschrijver de inning te gunnen, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. 4. Wijziging begrooting 1923. B. en W. stellen voor de navolgende posten op de begrooting 1924 te verhoogen: Kosten ver tering bureau stemopneming verkiezing met f 64.36, annuileit Rijk met f 932,35, onder houd klokken, speelwerken e.d. f 99.90, kos ten verlichting, verwarming en schoonhou den openbare lagere school met f 322.51. kosten muziektent met 1 0.61, grondlasten met f 96 17, inning rechten f 4. Voorts stel len B. en W. voor, voor kosten van werk verschaffing f 2864.941/» onder de ontvang sten op te nemen, welk bedrag dan door een leening zal moeten worden gedekt, waartoe nader een voorstel aan den Raad zal wor den gedaan. Conform het-voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Aangaan geldleening. De voorzitter deelt mede, dat door den Raad is besloten een leening aan te gaan van f 850 voor de kosten van inrichting van een kamer boven de secretarie en voor het aanbrengen van een beschoeiing aan het Katwijkereind. Thans echter is voor de installatie van de O. L. School .waarvoor reeds een leening was gesloten, nog nader ingekomen een nota ad f 229.347». De levering waartoe deze nota betrekking heeft, was eenigszins vertraagd, waardoor deze eerst in 1923 uit gevoerd werd. B. en W. stellen daarom voor ook voor dit bedrag een leening te sluiten, en hun te machtigen tot het aangaan van een geldleening ad maximum f 1100. Nadat dit vodrstel met alg. stemmen is aangeno men, blijkt het gevraagde bedrag nog onvol doende, doordat een postje vergeten is. Een verbeterd voorstel, tot het aangaan van een geldleening ad maximum f 1150, verdedigd door wethouder S. Schoneveld, wordt hier na met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor den post jaarwedden ambtenaren ter secretarie op de begrooting met f 200 te verhoogen en dit bedrag toe te kennen aan den ambtenaar ter secretarie A. v. Haarlem. De heer W. L. v. d. Gugten vindt dit wel een bijzonder vreemden post. maar vindt het beter er maar weinig over te discus- siéeren en f 200 toe te staan. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer W. L. v. d. Gugten heeft opgemerkt, dat de gemeentebode dik wijls nog laat op pad is. Spr. vraagt of voor hem ook een instructie bestaat, en of het loopen zoo laat niet beperkt kan worden. De voorz. antwoordt, dat hem nog nim mer klachten van den betrokkene ter oore kwamen. De heer v. d. Gugten vindt dit opmerke lijk, daar het in de gemeente algemeen op gevallen is. De heer T. Kralt vraagt of de heer v. d. Gugten zich ook overtuigd heeft, dat de be trokkene zoo laat in dienst der gemeente werkzaam ts. Spr. vreest, dat dit niet steeds bet geval is. De heer r. d. Gugten zegt, dat door hem alleen een vraag gesteld is. Zoo mogelijk zag spr. gaarne clementie gebruikt De heer v. d. Gugten merkt voorts nog op, dat er nog steeds een stukje grond ter beschikking is achter het Raadhuis. Spr. zag gaarne, dat dit verhuurd werd aan den gemeentebode, die het in den tijd, dat er voor hem geen werkzaamheden zijn te ver- richten, zou kunnen bewerken. Uit beschei- denheid durft de man zelf dit niet te vragen. De voorz. antwoordt, dat dit door B. eft W, in overweging zal worden genomen. Wol, licht dat het daarna tot een voorstel leidt. De heer D. Knijff merkt op, dat door B, en W. reeds een plan werd toegezegd. Weihouder S. Schoneveld meent, dat het wellicht goed is, dat do heer W. L. v. d, Gugten de belangen van den gemeentebodei behartigt maar vindt ,dat dit op eigenaar- dige wijze geschiedt. Het eerst wordt gei klaagd over te veel werk, het andere beoogt vermeerdering van werk. Ton aanzien van het stukje grond zijn door B. en W. reeds besprekingen gehouden in den geest van hete geen de heer v. d. Guglen vroeg, en het is niet onmogelijk, dat diens wensch in ver vulling gaat. De heer W. L. V. d. Gugten bestrijdt nog de schijnbare tegenslrijdigheid van zijn twee verzoeken. Niets meer aan de orde zijnde, werd daarna de vergadering door den voorzitter gesloten. Gisteren was aan de groentenveiling alhier in hoofdzaak aangevoerd kool gele en roode en uien. De prijzen bleven ongeveer op gelijke hoogle. De aanvoer was niet groot. Aan do bloemenceilingen was de aan voer ruim De prijzen waren hooger dan ds vorige week. Vooral voor Moore's" waren zij goed, terwijl ook de gele tulpen prijzig waren. SASSENHEIM. Kerk. bericht. Ned. Prot.* Bond. Oudejaarsavond om kwart voor ze- ven in de zaal van den beer B. Hoogstra ten da. E. L. Nauta, van Leiden. VOORSCHOTEN. - Kerk. berioh* Ned.-Herv. Gemeente, Zondag 10 uur de. Steenbeek, uit Leidsöbendam, 6 uur geeq dienst. Geref. Kerk. Zondag 10 uur ds. Bouw man, uit Leiden, 5 uur ds. P. N. Kruijs- wijk. WASSENAAR. Tegen 8 uur ia Was senaar gisteravond door een storing aan hot electrisoh lidht in het duister gea©»* Om kwart voor tien fliMrerde het liciht oven op, dodh onmiddellijk doofde heü weer uit. En hot ia uit gebleven hoeil den verderen avond door Burg. Stand. OndeC- t r o u w dJ. M. van den Oudendijk Pie* torse en M. I. van Santen. Geboren: Abraham Martoinus, Z. v» O Parlovliet en H. M. van Veen. Hea- rious Joannes Petrus Maria, Z. v. H Brou wer en A. W. Kieft. Adrianus Gerardua, Z v. G, Noor dover en W. van Ni el. Aartje Wilfaelmina, D. v. A. O. Kudj en W. Hermsen. Ovorleden: Johannes Witteman, edhtgen. van M. H. Tolido, 44 j. Door den Urker vissoher, wiens sohijp alhier op de kust verging, en die dienten gevolge broodeloots is geworden, wordt bij de ingezetenen met een lijst rondjgogaaii^ teneinde giften in te zamelen, om wede* in het bozit van een schokker te komen. Louis Bouwmeester. Volgende maand zal Louis Bouwmeesteij voor 't eer9t na zijn ziekte weder optreden en een tournée maken door het land. Leiden zal, vernemen we, de eer te beurt vallen dg tournée te openen op 16 Jan. a.s. M. Th. J. K. B., te L. Zooals u ln een ingezonden stuk van mevr. Van Poelgeest—. Brand, secretaresse van de afd. Leiden der Vereen, voor Dierenbescherming, in om Blad van gisteren hebt kunnen lezen, over. weegt deze afdeeling een plan, om aan hel gerechtvaardigd verlangen van de woonwa, gencigenaars te voldoen. Stel u met haar in verbinding. Het gaaf ook niet aan, bij een temperatuur, zooals wij die thans hebben, de paarden onbeschut in het open veld tq laten staan. Het zou ook nog een3 te probee- ren zijn of de gemeente wilde helpen. Maar eer op zoodanig verzoek een beslissing viel, zouden al weer eenige weken verloop»s. En de tijd dringt. Dat u alleen niet voor stalling dezer paar den kunt zorgen, begrijpen de wagenbewo ners toch ook wel. Als zij u daarover steedi lastig vallen, is dit plagerij. Daarover zou gij bij de politie kunnen klagen. A. v. d. V., te B. U kunt voor uw kip pen gerust een zinken drinkfontein gebrui ken. Een looden drinkbak lijkt ons niet aan te bevelen. Zore echter steeds voor schoon water. Karnemelk is ook aan te bevelen. J. J., te L. De lieer Leembruggen, doo( u bedoeld, woont te Scheveningcn. Ook zon der vermelding van de straat en het huis nummer komt een aan hom gerichte briet wel terecht. Abonné N., te L. Vogeltjes, zooals vin ken en sijsjes, behooren in het bosch thuis. Het leven in een kooitje is voor hen op den duur niet goed. Vermoedelijk legt daarin dej oorzaak van het suffen, dal uw vogeltje doet. Hang de kooi in een licht, zonnig en tochtvrij matig verwarmd vertrek. Als het voorjaar aanbreekt, zal het diertje wel weer opfleuren' Mej. Johanna W., te O. Kleverige vlek ken ali van Samos worden ingewreven mei verdunden spiritus en met lauw warm wa« ter uilgewasschen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9