Verdrijft RHEUMATISCHE- en ZENUW-PIJNEN UIT DE OMSTREKEN. PUROL SPORT. A i *m Ipf k Ij JL te ii te k mt Amsterdamsche Anttuaciet-Maatsch. i ERATO, O. Singel IA Tel. 880 Leiden. iosten van liet overzetten aan de Doesbrug, van schoolkinderen die de R.-K. school te .Zoeterwoude bezoeken, voor rekening der gemeente te nemen, zegt de Voorzitter, dat it en W. een onderzoek naar de wensche- lijkheid daarvan hebben ingesteld, en bevon den hebben, dat ook de gemeente Zoeter-. iwoude voor kinderen, die liier de school be zoeken, de overzelgelden betaalt tot een be drag van 1150. 13. en W. stellen voor, de kosten van overzetten van bedoelde school kinderen, met ingang van 1 Januari e k. yoor rekening der gemeente te nemen, welke zullen bedragen 145 per jaar. Voor dit be drag heelt de overzetter op zich genomen de kinderen tweemaal per dag over te zeiten. Gaan deze meer dan tweemaal over, dan moeten door hen de kosten van het meer dere overzetten zelf betaald worden. Aldus besloten. Voorts deelt de Voorzitter nog mede, als aanvulling op hetgeen hij daaromtrent reeds in de vorige vergadering zeide, met betrek king lot de brandweer, waarbij de heer Groe nendijk inlichtingen vroeg, dat een achttal personen, bij geval van brand, wanneer hun dit wordt gevraagd, het waterleiding bedrijf te Boskoop telefonisch zullen ver zoeken om meerderen druk op de waterlei ding. Wordt ter tafel gebracht en gelezen 1. Een missive van Ged. St. ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit lot wijziging der begrooting 1923. 2. Idem, waarbij vrijstelling wordt ver leend van de verplichting tot hel geven van Onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school tot 1 Januari 1925. 3. Een tweetal mededeelingen van de Ka pler van Koophandel en Fabrieken te Lei den, welke voor de leden ter secretarie ter lezing liggen. 4. Een schrijven van diezelfde Kamer aan den Minister van Financiën inzake Foren senbelasting. 5. Provinciaal Blad No. 112 van 1923, be vattende de voorschriften voor de boekhou ding der gemeente-ontvangers. 6. Een missive van Ged. St.. waarin me degedeeld, dat zij goedkeuren dat de instel ling der Huurcomnüssie le Leiden voor deze gemeente wordt ingetrokken. 7. Een proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente, waaruit blijkt, dat in kas aanwe zig was en moest zijn een bedrag van 16.746,01s. S. Een schrijven van den burgemeester van Zocterwoude, waaruit blijkt, dat van liet Rijk geen bijdrage is le verwachten in de kosten van doortrekking van de tramlijn der bi Z. H. T. M. tot de Leiderdorpsclie brug, Zoodat voorloopig hiervan niets zal komen. 9. Een missive van Ged. St. waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden bet Raadsbe sluit tot opheffing van het vervolgonderwijs 10. De rekening van de Ambachlsteeken. school, waaruit blijkt dal het batig saldo over 1923 bedraagt f 25.61 en het getal leerlingen gestegen is van 6 tot 12. Besloten wordt een subsidie te geven van f 150. Alle overige slukkcn worden voor kennisgeving aange nomen. Be Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in .Verband met de overname door de gemeente, op verzoek van Ged. St. een onderzoek heb ben doen instellen naar de kosten van het verbeteren van de Munnikenbrug en van den weg naar Hoogmade onder deze gemeente, en waaruit gebleken is, dat verbetering en verbreeding van den weg zal eischen een bedrag van 14000, terwijl de brug, die ver anderd moet worden in een van beton, een bedrag van f 13.000 zal vorderen. B. en W. stellen voor aan Ged. St. te berichten, dat bet volstrekt niet gowenscht ol noodig wordt geacht om den weg in onderhoud bij de ge- meentc te nemen en er, uit billijkheidsoog; punt, niets voor te zeggen is. Mochten Ged. St echter wcnschen en de noodzakelijkheid aantooncn, dat bet onderhoud aan de ge meente overgaat, dan zouden in de eerste plaats bovengenoemde sommen moeten wor den gestort in de gemeentekas, terwijl van de opbrengst der tolgelden in de eerste plaats alle kosten, die Leiderdorp jaarlijks maakt, moeten worden bestreden, terwijl hel restant aan Woubrugge als medo-onderhoudsplich- tige kan worden uitgekeerd. Dc Voorzitter zegt, dat het onderhoud van hel gedeelte weg onder Leiderdorp geen aan leiding heeft gegeven of gaf lot klachten, vooral thans niet waar de administratie de brug aanzienlijk doet herstellen en verbe teren. Het heeft dc aandacht van den Voor zitter getrokken, dat in een blad, hetwelk hem ter lezing was gegeven en waarin voor kwam een verslag van het verhandelde in de vergadering van den Raad van Wou brugge, waarin de reconstructie van dien weg werd behandeld, een der aanwezigen heeft gezegd, dat hij gelooide, dat de Raad aldaar voorstellen ter dezer zake mocht doen zonder toestemming van den burgemeester van Leiderdorp. Ilij, voorzitter, gelooft niet maar weet dat hij daartoe geen toestemming beeft te geven waarom hij in die vergade ring is genoemd is hem een raadsel, aan iets vriendelijks behoeft niet te worden ged acht eerst was hij van plan le vragen welke be doeling spreker had, doch daarvan heeft hi) algezien, omdat hij hel beter vond den raad le volgen van Salomo, iemand om zijn wijs- beid bekend, gegeven in het eerste gedeelte van Spreuken 26, omdat anderen ook het vorsing zouden hebben kunnen lezen, meent hij zich verplicht, ook van deze plaats, hoe ongaarne ook, kenbaar te maken, hoe hij, .voorzitter, over dit gezegde denkt. Aan de orde is nu de begrooting van 1924 welke van Ged. St. met eenige aanmerkin gen, meest van administratievcn aard, is teruggezonden. God. St. wenschen de jaar wedde van den ontvanger te zien terugge bracht op 11425. Dc Voorzitter zegt, dal Ged. St. in October 1922 hei oordeel van don Raad hebben gevraagd over de door hen voorgestelde jaarwedde-rcgeling. Besloten is teen. overeenkomstig dc voorgestelde regeling de jaarwedde van den legtnwoordiger ont vanger te bepalen op f 1700, vooral met het oog op diens leeftijd, waarop bijverdienste Biet mogelijk is. 13. en W. stcllon voor het bedrag ad. 11700 op dc begrooting te hand haven. Aldus besloten. Voorts wenschen Ged. St. dat van de wa terleiding een bcdriif wordt gemaakt, en ver-. toeken een verordening Art. 114bis der Ge meentewet vast te stellen. B. en W. stellen voor Ged. St. te berichten, dat voorloopig de noodzakelijkheid daarvan niet wordt inge zien, doch zal te zijner lijd, zoo noodig aan liet verlangen worden gevolg gegeven. Aldus besloten. Vervolgens worden eenige wijzigingen aangebracht in de begrooting 1923 en de be trekkelijke besluiten vastgesteld. Aan de orde is nu de verordening op het schoolgeld. De Voorzitter stolt voor deze van de agenda af te voeren en aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Aldus wordt besloten. Tot geneesheer voor de vaccinatie 1924 wordt benoemd J. J. Persant Snoep, arts al hier. De rondvraag levert niets op. Aan het einde van de vergadering, vermoedelijk de laatste van dit jaar, dankte de Voorzitter de leden voor de vriendelijke en tevens aange name wijze, waarop zij met hem de belan gen der gemeente hebben behartigt, en spreekt hij den wensch uit, dat het hun ge geven moge worden nog langen tijd die be langen te kunnen blijven behartigen, en wenscht hij bij de aanstaande wisseling des jaars een prettig einde en aangenaam begin toe. Hierop wordt de vergadering gesloten. NIEUWE-WETERING. Woensdag, 2de Kerstdag, was het de dag dal dc heer C. J. Klerks zijn 25-jarig huwelijksfeest vierde. Na 's morgens uit de Parochiekerk le Roe- lofarendsveen gekomen lo zijn, werd hij af gehaald met een rijtuig. Bij de woning van den heer P. Straathof werd hij opgewacht door do muziekvereeniging „Door gunst ver kregen" en werd de jubilaris met zijn echt- genoote onder de lonen van de muziek huis waarts gebracht, waar nog ocnige nummers werden gegeven, uit erkentelijkheid voor al hetgeen de jubilaris den afgeloopen zomer voor de vereeniging heelt verricht OUDE-WETERING. De rijksveldwach ter L. Zeilslra zal met ingang van 1 Januari as. op de motorboot R.p. YIII geplaatst wor den. WOUBRUGGE. Aan hel einde van het jaar is het goed een blik terug" te slaan in ons dorpsleven. In het jaar 1923 gaf „Het Groene Kruis" veel teekenen van leven. Levendige verga deringen, een bazaar en lot slot: het stee- nen gebouw der aldeeling in aanbouw. De oude cenlrifugaal-pomp van den pol der „Vierambacht", in 1879 gesticht, werd vervangen door eleclrieiteit. Tal van boe renwoningen werden verkocht en gingen meerendeels in handen van ingezetenen over. Ook nieuwe woningen werden ge bouwd .De grenswijziging, waarop de zui delijke bewoners van ons dorp hoopten, bleef achterwege, ook de restauratie van het Oczaal aan het kerkgebouw. Wel kreeg de toren met wijzerplaten en vergulden bal j oen goéde beurt. Een fonds voor ziekenverpleging werd op gericht, ook een aldeeling padvinders. De Oranje-tentoonstelling en Jubileum leesten zullen wel in het geheugen blijven. Ook het jubileum van onzen plaatselijkcn geneesheer en van de postbode's en schilder K., en al jubileerden onze bakkers niet, hun blijdschap was niet minder, toen de bouw van een derde bakkerij werd afgelast. Op de schelen hadden verscheidene ver anderingen plaats. De heer Van Laar nam de plaats in van den heer Van Ieperen als hoofd der O L. school; de heer De Maaker, die van den heer Bosman, terwijl de heer Dubbelman als onderwijzer naar Den Haag verlrok. Ds Meijers nam afscheid en vertrok'nanr Capelle-Grevelduin, en zal straks vervan gen worden door ds. Kijne. Ondanks ver schillende beroepen bleel ds. Le Coinlre toch in ons midden. Ook in den raad hadden veranderingen plaats. De heeren Van Dam, Van 't Riet en De Vette, namen de plaatsen in van de heoren Kroes, Van Rijn en Van der Voorn. Zoo snelt het leven heen. Elk jaar en ook nu ontvielen ons ingezetenen door den dood, waaronder van hoogen leeftijd, die wij tal van jaren in ons midden zagenals Abraham Bik, Adrianus van der Laan, Mietje Hoogervorst, J. Guldeniond, Wilhelm Blom, wed. Van Egmond-Kroes en Renier Kroes en onder de jongeren Dirk van Kla veren, en elders dr. Asman. Dit overzicht maakt geên aanspraak op volledigheid. Er zijn zaken en handelingen, die beter verzwegen kunnen worden. Kerkelijk bericht. Ned. Hcrv. Kerk. Zondagvoorm. 10 uur, de heer Cupido, theol. cand. te Leiden, 's avonds halfzeven, ds. Tichelaar, van Leiderdorp. Oudejaarsavond 7 uur, ds. Ruys van Dug- teren, van Leiderdorp. Nieuwjaarsdag voor middag halftien, Leerrede lezen. Geref. Kerk, voorin, halltien, ds. Harpers van Koudekerk, 's avonds halfzeven, ds. Le Cointre. Oudejaarsavond 7 uur en Nieuwjaarsmor gen halftien, ds. Le Cointre, bevesüging ouderling en diaken. ZWAMMERDAM. In een spocdeischen- de raadsvergadering werd besloten tot aan koop van het hetrenhuis gelegen aan de Stationslaan alhier, bewoond door en in eigendom toebehoorende aan mevr. D. Schoenmaker, voor dc som van f 11.000. Dit pand zal bestemd worden tot ambts woning voor den burgemeester, die met April as. de door hem gehuurde woning moet verlaten, terwijl m deze gemeente geen ander geschikt perceel te huur is en de Raad er prijs op stelt den burgemeester in de gemeente l-c behouden. De langs de huizen gehouden collecte tot liet verstrekken cener Nieuwjaarsgave in natura aan on- en minvermogende inge zetenen, heeft opgebracht de som van 1281, waardoor het bedrag van het vorige jaar wordt overschreden, en het Comité weder in slaat is gesteld dit werk der barmhartigheid met blijdschap te verrichten. "•-Burgerlijke Stand. Over leden: Klaas Domburg. 87 j., weduw naar van Wilhelmina Blijievcn. 1Frans Rlappendel, 81 j. echtgenoot van Lena Slappendel, RECLAME. Wellicht lijdt gij op dit oogeiiblïk aan de smarten van Rheu- matiek, of verduurt gii de onbescbrij- j lelijke marteliagen van een gezwollen gewricht, Ischias of Neuralgie en hunkert aij naar verlossing Uwer smarten! Be vrijdt U onmiddellijk van Uw lijden I Sloan's Liniment zal 'U de verlichting breDgen die gij zoo dringend noodig hebt en wenscht, hoe hevig de pijn ook moge zijn. Een kleine hoeveelheid Sloan's aangebracht op de pijnlijke plek dringt door f inwrijven onnoodig), verwarmt en brengt de pijn onmiddellijk tot bedaren. Geen pijnlijke afwachting, Sloan's ver drijft de pijn onmiddellijk. Verkrijgbaar bij alle Apotheker! en Drogisten. Pnji 6605 HILLEGOM. De verschil lende Kerst feestjes voor do kinderen zijn weer achter den rug. Het eerst aam de beurt waren de kinderen van de School met den Bijbel in de Geref. Kerk, waar verteld werd door mej. Verleur en de he eren De Koning en Bol. In de Hervormde Kerk werd verteld door die heeren Baas, Jansen en Veldhuis. Toen kwamen de kinderen van den Pro- testantebond bijeen, zij zongen heel aardig; mej. Vennekool vertelde. Overal was veel belangstelling, en onthaal door versnape ringen, boekjes en platen. Kerk berichten. Ned.-Herv. Kerk Yoorm. 10 uur ds. Van Bemmel en nam. 4-30 ds. Van Dijk, van Lisse. Maan dagavond 7 uur ds. Van Bemmel (Orgeif.- Collecte). Dinsdagmorgen 20 uur, ds. Van Bemmel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Van Herksen. Maandagavond en Dinsdagmorgen 10 uur, ds. Van Herksen. Cbr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Zwiep. Maandagavond 7 uur en Dinsdagmorgen 10 uur dezelfde. Ned. Prot.-Bond. Maandagavond 7 uur Pred. P. van der Staay, van Amersfoort. (Coll Emeriti en Pred. Weduwen en Kas). KATWIJK. Voor het examen voor costumière it' geslaagd mej. M. van der Voort, alhier. Burger 1. Stand Ge b or e n- Amoldus Laurentius, z van A. L. van Zwet en J. van Duijn. Anna, d. van Corn van den Oever en D. van Duijn. Johannes, z. van J. Haasnoot en J. van Reeuwijk. Overleden Levenloos kind van W. van Duijn en J. den Heijer. Ondertrouwd: Corn, van Beelen en C. Groen. Getrouwd: G. Ouwehand en H. Haas noot. M. Rovers en A van Duijn. A. Nijgh en J. Rijnsent. SASSENHEIH. Voor het examen voor costumière is geslaagd mej. W. van Duin, alhier. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig zijn alle leden. De opening met gebed door den voorzitter wordt gevolgd door lezing der notulen door den secretaris, waarna mededeeling ingeko men stukken. Van den heer Piek is een verzoek ingeko men om ontheffing van de hypotheek, als zekerheidstelling tijdens zijn ontvangerschap op zijn eigendom genomen. Verder is nog een adres ingekomen, ver gunning vragend voor het uitgraven van een perceel grond iusseben „Leerost"' en ,,'t Fort", wat B. cn W. adviseeren goed te keuren. Wethouder Oudshoorn, vraagt inlichtingen over een vroeger genomen besluit, over het stratenplan daar. Is dat plan daardoor opge heven of verlegd? Er is toen ontheffing verleend, doch de wijzigingen daarvoor noodig, zullen in de algeheele herziening in 1924 noodig worden opgenomen. In behandeling komt de benoeming van een hoofd der openb. lag. school. Dc heer v. Stijn heeft te weinig gelegen heid gehad, naar de personen op de voor dracht geplaatst te informeeren, om daarover zijn slem uit te brengen. Wethouder Oudshoorn meent, dat hij toch niet eerder in de gelegenheid gesteld kon worden voor de stukken ter inzage lagen; en dat door omstandigheden, de inspecteur ook niet eerder kon beslissen. Hij voelt echter wel voor die bezwaren, doch B. en W. heb ben wel terdege geïnformeerd. De heer Haverkort meent dat usance is dat B. en W. met de voordracht komend, de zaak hebben onderzocht, doch zou daarom ook wenschen ie weten, wat er toe geleid heeft de voordracht saam te stellen zooal9 die er nu uit ziet. Wethouder Oudshoorn is van meening, dat als hij zegt, dat bij persoonlijk den sol licitant heeft afgevraagd' of deze revolutio naire meeningen is toegedaan, en hij de verzekering heeft gekregen dat" zulks niet het geval is, de heeren v. Stijn wel eenigszins bevredigd zal zijn. De heer v. Stijn erkent dat zijn bezwaren hierdoor voor een groot deel komen te ver vallen cn zegt zich nu niet van stemming te zullen onthouden. Uit de voordracht, waarop de volgende namen voorkwamen: 1. R. Viersen, Oldeholpha Weststellingwerf; 2. K. v. d. Broek, Werkendam en 3. A. C. van ter Tooien te Voorscholen, werd no. 1 gekozen met algemeene stemmen. Een be- groolingswijziging van f2000 ten behoeve van het onderwijs werd goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. met betrek king tot de verhooging van het presentiegeld der raadsleden, waarover in de vorige verga dering de stemmen hadden geslaakt, werd thans met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren Haverkort*, van Stijn en beide Wethouders. Door wethouder Oudshoorn werden hier na mededeelingen gedaan, over de vergade ring tusschen werkloozen en de commissie uit den raad gehouden. Het vastgestelde grondloon ad f 2.75 werd le laag geoordeeld, en wcnschte men min stens op f3. Voorgesteld was ook een kin dertoeslag van 10 cent per kind, per dag. De daarbij ook aanwezige vrijgestelde van de R.K. landarbeiders vakbond „St. Deus Dedit", de heer Salman, had in de laatste instantie nog voorgesteld, dan de georgani seerde arbeiders f 3 le geven, en dan de ongeorganiseerden f 2.75 beiden met den kin dertoeslag. De heeren v. Stijn en Haverkort verdedig den dezen opzet, daar de georganiseerden zich voor zooveel dat kon verzekerden in de werkloozenkas, terwijl de niet georganiseer den, van de verkregen voordeelen gaarne meedeelden. De heer Molhuizen zag in het optreden van vrijgestelden een werken in eigen be lang, wat gediend werd door hun werken voor anderen. Velen verlaten tegenwoordig de organisatie omdat zij zich niet kunnen vereenigen met het financieel beheer, en daarom die leiding vaarwel zeggen, terwijl hem bekend is dat door dezen individueel wordt gespaard en gezorgd. De heer v. Stijn oordeelt sparen door een werkmansgezin onmogelijk. De heer Haver kort zou liever wenschen dat om een beter geheel le krijgen alle arbeiders in hun res pectieve bonden werden ondergebracht. De voorzitter zag in het niet hooger dan f 2.75 stellen, een prikkel ander en beter be taald werk te zoekenwat toch niet le krij gen is, meenden eenige leden. De beer Heijl had liever een loon bepaald gezien vooraf, dan had men van de drukte af geweest en geen drie kostbare avonden zoek behoeven te maken er aan. De voorzitter: Jal als hadden komt. Het voorstel komt in stemming, of f3 of f 2.75 zal vastgesteld worden. Met 2 slem- men voor en 5 tegen werd het voorstel van f 3 verworpen. Daarna kwam het voorstel om georgani seerden f 3 (ongeorganiseerden f 2.75) te ge ven, met in beide gevallen 10 ct per kind {onder de 14 jaren) per dag. Met 5 voor en 2 stemmen legen werd dit aangenomen. De heer Molhuizen vestigde hierna de aandacht op de aanbesteding van het leggen der buizen voor de waterleiding wat op 4 Januari plaats heeft. Het geschiedt door Hil- legom en begint daar. Vermoedelijk al 7 Januari, doch eer men te Warmond is, zal het wel Mei mogelijk Juni worden. In iedere gemeente zullen zooveel mogelijk raenschen uit eigen gemeente te werk gesteld wordeD, doch spreker stelt zich de vraag: zou het niet beter zijn, reeds direct uit iederg ge meente proportioneel het deel te leveren wat zij in het werk hebben. De aannemer krijgt geschooldcr werklieden, en men beeft dan enkelen die geregeld werk hebben voor gc- ruimen tijd. Verschillende leden voelden voor die re geling wel wat, waarop de wethouder Ouds hoorn deze zaak voorstelde persoonlijk te gaan bespreken, waarmede accoord gegaan werd. Met een opmerking van den heer Ouds hoorn over het niet' branden van enkele lan taarns en waaraan enkelen de jeugd schul dig oordeelden, anderen de 'sneeuwstorm, werd de openbare vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. - Aan de R.-K. Jon gensschool in de Zuidimurt alhier is tot onderwijzeres benoemd mej. A. l-/Oots. Woensdagavond werd in tegenwoor digheid van tal van gonoodigden het nieuw gebouwde R.-K. Patronaatsgebouw aan de<n Sohonkehveg, door kapelaan Van Bem- melen geopend en door pastoor-deken Jan sen plechtig ingewijd. Verder had ex nog dien avond opvoering van een Weihnachts- oratorium plaats. De muziek en zang was prachtig en do levende beelden zeer, zeer moei. Donderdag- en Vrijdagavond is op gevoerd de revue ,,'t Wordt wel wat", die door den heer C. P. J. Paaxdekooper zeer aardig in elkaar is gezet. Er komen veel mooae tafereelea in voor o.a. de levende poppenkast, het alphabet en de vrouwelijke gemeenteraad. Kostuums, grimeering, uit beelding der personen etc. zijn zeer aardig. Gisteravond werd ons dorp plotseling in het donker gezet, door een s to cc ais aan de electrische leiding. De straatlantaarns werden zoodoende buiten gebruik gesteld en in huis moest men dc opgeborgen pe troleumlampen weer opdiepen, terwijl ook de vetkaarsjes goede diensten bewezen. In bet patronaatsgebouw aan de>n Schenkel- weg kon de uitvoering niet doorgaan. Te gen 10 uur was er weer licht. RECLAME. Winterhanden DOOS 30. 60.90 Cent. Bij Apotti. en Drogisten ^hcrm-Fobr. A.Viïinhordt Zeist 5603 VOETBAL. Het provinciaal Groningsch elftal. Het Provinciaal Groningsch elftal, dal 20 Januari te Leeuwarden zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Roossien (Yeendam); achter: Lub-< ben (Yeendam); Westenbrink Sr. (W. Y. V.); midden: Kog (W. V. V.), Woltjes (Veendam).' Pinto (W. V. V.); voor: Poppen (Veendam), Gort (Yeendam), De Raaf (Upright), Wecke (W. V. V.) en Westenbrink Jr., (W. V. V.), Reserves: Gorter (H. S. C.), Bijl (UprightL KORFBAL. v In verband met de zeer waarschijnlijke onbespeelbaarheid der terreinen zijn alle voor a.s. Zondag vastgestelde wedstrijden van den N. IC. B. door den competitieleider; afgelast SCHAATSENRIJDEN. Wedstrijden te Scheemda. Scheemda is de eerste plaats, waar dezen winter een wedstrijd is gehouden. De uit slagen van de gisteren gehouden hardrijderij op de korte baan voor mannen liad tot uit-, slag: 1. L. Smit, te Scheemda; 2. G. Goodijk te Marum; 3. H. de Jong, le Rauwerd; 4. K, Dijkhuis, te Winschoten en 5. N. van Buren, te Meedhuizen. Er waren 21 deelnemers. DUIVENSPORT. „De Dnivenbode." Door de Kon. Zeepfabrieken ,,De DuiP* wordt thans uitgegeven een geïllustreerd veerliendaagsch jeugd- en sportblad onder bovcns'aanden naam, hetwelk samengesteld en gedrukt wordt bij de N.V. Koninklijke Drukkerij „Floralia" te Assen. De redactie; i wordt gevoerd door den heer C. S. Th*van j Gink, terwijl vele bekende personen uit de wereld der duivensport bun medewerking verleenen. Voor liefhebbers dezer sport zal I dit blad stellig een bijzondere aanlrekkings-t kracht blijken le bezitten. SCHAKEN. Wegens de feestdagen ontving ik de op-, lossingen nog niet Deze dus een volgende maal. De oplossing van het probleem van de. vorige keer is IDeL De matveranderingen zijn als volgtvoor de sleutelzei dreigt na Td7 Dd7:± en na Ldö, Dc7±. Nu verloopen deze varianten Td7, Td7:± en Ldö, Db4±. Na Ke7: volgt natuurlijk Pc6±. Het geheel vormt een mooi probleem. Ofschoon de Kerstdagen al eenigen tijd voorbij zijn, is toch de tijd tusschen Kerst-» mis en Nieuwjaar de aangewezene om de. schaker eens iets bijzonders voor te zetten. Ik geef hierbij dus enkele opmerkingen uit een artikel van Frank Janet, getiteld „Gamo" Gamo is de verstokte partij-speler, die nooit of te nimmer naar een probleem omkijkt,* omdat wit gewoonlijk toch al zooveel voor i3, dat de winst verder gemakkelijk uil te vinden zal zijn. Gamo valt bij de schrijver binnen en ziet het volgende probleem. FRANK JANET. Richmond Advance Sept. 1915. ''Oïss.v. RECLAME. Vertegenwoordigster der DOMANIALE MIJNEN Heerens'ngel 34-3S - Teief. 1523 6593 Wit begint en geelt mat in twee zetten. WitKc5, Ta5 en d8, Lb5, Pf7 en h8. pid3, e6 en h3. ZwartKh5, I,c8, pid7 cn h4. Dc opmerking wordt gemaakt, dat wil vanzelf wel winnen zal. Ja, als zwart nu nog maar wat materiaal had 1 „Goed zegt de componist, „ik zal de zaak voor zwart aanvullen, en bij zet twee zwarte torens op al en a8 en twee zwarte paarden op a2 en bl en nog een pion op a7. „Dat laat de zaak precies zooals hij was", merkt Gamo op, „Juist daarom heb ik al dat dooie hout maar weggekapt", zegt dan weer de schrijver. „Ja, maar als jullie componisten kappen gaat, kap je altijd zwart hout weg" klinkt dan dc opmerking. „O I nee" antwoordt Janet „zet deze sland maar eens op Wit KI7, Dd7, Te6 zwart Ke5, Dg4, Td3 en e3, Lf3 en g5, Pe7 en g8, pib6, c7, cl, d4, e4, 15, g6 en h6. Mat in Iwee zetten, Me dunkt, dat zwart hier stier! aan oven maat van kracht. Zoodat de opmerking, dat wit altijd materieel de sterkste is, hicrme» wel weerlegd is. De oplossing van het probleem op het diagram ontvang ik gaarne als laalste vooï dit halfjaar. De volgende maal maak ik dan dc uitslag van de wedstrijd bekend. P. FEENSTRA KUIPER. RECLAME. Bal Costumó et Masqué, GecostnmcerJ Bal. Geestige en mooie costuums te huur tot eiken prijs, met bijpassende maskerf. v ^Prijslijsten gratis. 5631

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6