No. 19573. ZATERDAG 29 DECEMBER Anno 1923 Officieele Kennisgeving. Het voornaamste nieuws van heden, LEIDSCH DAGBLAD PRLJS DES ADVEBTEKHENi 80 Ct«. por regeL BI) regelabonnement belangrijk ageren prij». Kleine AdvertentlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woaasdags en Jlalerdage 50 Cta, bij een maximum aantal woorden van 80. Lncasao volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer Cts. Bureau Noordelndipleln Talafoonnommert voor Directie en Administratie 175 Radactla 1507. Postchiqua- en Girodienst No. 57055 Poetbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden 8.86, per week J0.18. Bullen Leiden, waar agenten gevestigd rijn. per week .iïrrt^»0.18. Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Pp de daarvoor in die gemeente aangewezen plaatsen is aangeplakt een openbare kennis geving betrellende inschrijving voor den dienstplicht in jannari a.s. van de in 1905 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Ge meente-Secretarie (Afdeeling „Militaire Za ken"), Breeslraat No. 119, hoek Wolsteeg, alhier van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Woensdag 2 Januari a.s. voor hen, Wier geslachtsnaam aanvangt met de letter A of B tot en met BI; op Vrijdag i Januari a.s. voor ben, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter B van Bo af of C; op Maandag 7 Januari a.s. voor ben, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter D, E, F ol G; op Woensdag 9 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter H, I of J: op Vrijdag 11 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter K; op Maandag 11 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter L of M. op Woensdag 16 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter N, O of P. op Vrijdag 18 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter Q of R op Maandag 21 Januari a.s voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S op Woensdag 23 Januari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter T. U of V Op Vrijdag 25 Januari a.s. voor hen. wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W. X. Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht is, moet een uittreksel uit het geboorteregis ter betreffende den in te schrijven persoon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen Worden verkregen aan de afdeeling „Mili taire Zaken" voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 127» uur en van des namiddags 1 uur tot des namiddags 3 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 127» uur N. C DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 29 December 1923. STADS$FJ!WS. Emigratie-commissie. Gisteravond had ten Stadhuize de instal- jatie-vergadering der Emigratie-commissie plaats. De Voorzitter, de heer J. F. X. Sanders, wethouder van financiën, begon zijn rede met de mededeelmg, dat hem verschillende krieven over. mislukte emigratie waren toe gezonden en dat de dagbladen ernstig waar schuwden Want aan moeten evenwel die mislukkingen geweten wo-den? vraagt hij. En het ant woord luidt, dat velen zich naar overzee begeven hebben. die nimmer hadden moe ten vertreklo n De vuorbercijjing ontbrak en nu i9 het juist de bedoeling van B. en W. van Leiden dat de Commissie na gron dig onderzoek alleen die caciidaten zal voordragen voor emigratie, van wier slagen men zoo goed als verzekerd is. De samenstelling der Commissie is B. en W. een waarborg, dat niet alleen de ge meentebelangen, maar vooral ook die der a.s. emigranten, volkomen bij haar veilig zijn. Zij toch bestaat uit drie z.g. vertrou wensmannen der arbeiders, n!. den heer li. J. Baart, uit den Leidsehen Bestuurders- bond, H. van Cilterl, van den Chr. Bestuur- dersbond. en M. C. P, van Kesl^ren, die den R.-K. Volksbord vertegenwoordigt. Dr. H. N Blote za!" de lichamelijke ge schiktheid, de Inspecteur van het L. O. dc heer K. Brants, de geestelijke geschiktheid tot emigratie hebben te beoordeelen, terwijl ir. A. N. Sanders als psycho-technisch ad viseur zal optreden. Ten slotte stelt de Voorzitter den hey; R. C. G. A. Wijkmans, chef van de Gemeente lijke Steunverleenmg, aan de Commissie voor. Hij meent ook, dat B. en W. in dezen een goeden secretaris gekozen hebben, om dat hij den Wethouder bij dê voorbereiding steeds op zoo'n uitnemende wijze ter zijde stond. Hierna werden tot de vergadering toege laten de heeren S. L. Veenélra en P. Hoog kamer, directeuren van het Bemiddelings bureau voor Transatlantische Emigratie, welk Bureau, de naam zegt het reeds, voor onze emigranten zat zorgen van het oogen- blik af, dat zij le Leiden in den trein stap- oen, totdat zij op de farm in het Verre Wes ten zijn aangekomen. Bovendien was ook aanwezig de heer G. L. Boer, Canadeesch Regeeringsvertegenwoordiger. De heer Veens tra brengt B. en W. en den Raad van Leiden hulde voor hun initiatief. Leiden toch is de eerste gemeente, die door emigratie tot bestrijding der werkloosheid tracht te geraken. Zijn durf zich te wagen op dit geheel nieuwe terrein, wordt in ge heel Nederland besproken. Vele couranten artikelen worden eerst aan het prae-advies en daarna aan het Raadsbesluit gewijd. Spreker, was er dan ook van overtuigd, dat de emigratie-poging moet slagen en hij is daarvan verzekerd, gezien de Commissie en vooral haar Voorzit'.er, die in zulk een kor ten tijd zich zoo in de zaak had ingewerkt. Het Bureau en de Canadeesche Regeering zullen van hun kant alles doen wat in hun vermogen is. De heer G. L. Boer, vertegenwoordiger der Canadeesche Regeering, vult het gespro kene van den heer Veenstra in volkomen bevestigenden zin aan. Hij doet verder nog mededeelingen over de zeereis naar, en de landreis door Canada; de ontvangst bij aan komst en de bomoeiingen der Canadeesche Regeering; de verhoudingen tusschen werk gever en werknemer. Hij beveelt grondige selectie ernstig aan. De Voorzitter brengt hierna den Direc teuren van het Bemiddelings-Bureau en den Vertegenwoordiger van de Canadeesche Re geering hartelijk dank voor hun toelichtin gen cn hij vertrouwt, dat vooral de laatste uit deze bespreking den indruk zal gekre gen hebben, dat het Canadeesche Emigratie- vraagstuk zoovel door het gemeentebestuur als door de Commissie op ernstige wijze wordt aangeval en dat de Canadeesche Re geering hiermede bij de Leidsche Emigran ten vooral rekening zal willen houden. De heer Boer bevestigt dit abnog en zegt de meest mogelijke medewerking toe. 3-October-Vereeniging. Gisteravond werd in de twee- bovenzalen van „In den Vergulden Turk" de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering gehouden van de 3-October-Vereeniging. De zeer druk bezochte vergadering, de presentielijst telde 95 namen, waaronder enkele van dames werd te ruim half- negen door den voorzitter, den heer W. van der Laan, geopend met een woord van wel kom. Hij sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst en heette in het bijzonder de aanwezige dames welkom. Hij meende de aanwezigen nog eens er aan te moeten her inneren, dat ook de laatste feestviering we der goed is geslaagd. Daartoe hebben ver schillende factoren samengewerkt. In de eerste plaats het weer. En in de tweede plaats heeft tot het welslagen bijgedragen de overtuiging, die meer en meer levendig wordt, dat de Vereeniging wat kan. Verder wordt de Vereeniging gedragen door de sym pathie van velen buiten de Vereeniging. Dlw sympathie is ook dit jaar weer gebleken, waarvan de voorzitter ,eenige voorbeelden noemde. Eindelijk noemde spr. de medewer king van autoriteiten, burgerlijke en mili taire alsmede van de Pers, terwijl vooral ook de medewerking van zoovele heeren en dames, die gaarne hun beste krachten aan de feestviering geven, tot het welslagen bij droeg. Ten slotte wees spr. op de goede sa menwerking tusschen de bestuursleden on derling, ook een factor, die veel tot het wel slagen bijdraagt. Hij herinnerde er vervolgens aan, dat in 1924 ons een bijzonder jubileumjaar wacht. Hij riep reeds nu allen op tot medewerking, waarna hij onder applaus der aanwezigen de vergadering geopend verklaarde. Hierna las de tweede secretaris, de heer Boot Jr., de notulen der vorige vergadering voor, welke daarna onder applaus werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Bredewout, eenige wenken inhoudende aan het bestuur bij het ontwerpen van een plan tot feestviering in 1924. Het bestuur zal dit schrijven nader overwegen en misschien kan het straks, als men tot dit punt komt, nader in bespreking komen. De secretaris, de heer Spaargaren, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Het 37ste levensjaar der Vereeniging stond in vele op zichten in het teeken des tijds, n.l. onver wachte gebeurtenissen, vele onbegrijpelijke kleingeestigheden, tegenkantingen, over het van de werkzaamheden van de Vereeniging, waarin de feestviering, zooals die bij de meeste Leidenaren in de herinnering voort leeft, de voornaamste plaats inneemt Wij vermelden hier, dat de Vereeniging f 250 heeft bijgedragen aan de feestelijkheden van het Jubileum van H. M. de Koningin. Onder daverend applaus herdacht de se cretaris den afgetreden voorzitter, den heer Van Rossum du Chattel, den grooten orga nisator van feestplannen, alsmede het be stuurslid, den heer Van Deventer, een meer stille kracht, die echter noode werd gemist Bedden gingen de stad verlaten en moesten hun taak daarom neerleggen. De secretaris deelde verder o.a. mede, dat het bestuur de feestelijkheden te Alkmaar heeft bijgewoond en daarvan de aangenaam ste herinnering heeft bewaard. Met groot genoegen constateerde hij ver der, dat er onder de medewerkers tot den optocht veel animo is geweest Dit jaar voor het eerst is van deze raedewerkers(sters) geen bijdrage gevraagd. Zoo hoort het ook. Het deed den secretaris echter leed, dat hij moet meedeelen, dat sommigen der medewer kers veel te laat hun dienst opzegden en en kele eenvoudig des morgens zijn weggeble ven, wat het bestuur in groote verlegenheid bracht. Gebeurt dit weer, dan zullen de na men van deze personen bekend gemaakt worden. (Applaus.) Spr. besloot zijn uitvoe rig herhaald en luide toegejuicht verslag met een Lang leve de 3-October-Vereeniging. De voorzitter skiot zich gaarne aan bij den lof, in de toejuichingen van de aanwezigen opgesloten, en dankte ook zijnerzijds den se cretaris voor het mooie en zakelijk verslag. Hierna kwam de penningmeester, de heer P. A. de Wilde, aan het woord, die aanving met op te merken, dat hij over de rekening dit jaar een oogenblik een zwaar hoofd heeft gehad, n.l. toen het weer in den morgen van 8 October zoo slecht begon. Eu toch kan hij mededeelen, dat er weder een batig saldo i& overgebleven (applaus). Hierna gaf de heer De Wilde een overzicht van de cijfers der rekening. Wij ontleenen daaraan het vol- gende Ontvangsten contributie f 9242, entrée- kaarten Schuttersland f 3584.50, ld. Raara- land f 4632.35, staangelden Schuttersland f 5524.40, entrée-kaarten Stadszaal f 733.20, subsidie gemeente f 1000, saldo van het vorig jaar f 1026.781/» met enkele kleine posten te zamen f 26.296.88Va. Uitgaven belasting op publieke verma kelijkheden f 1788.67, drukwerk f 874.92, kosten van het ochtendfeest f 1463.22, van het middagfeest f 10.713.05Va, van 't avond feest f 6180.76, van de muziek f 1639 40 terwijl aan diversen is uitgegeven f 3105 56, zoodat er ten slotte nog een »aldo van f599.94 is geboekt. De balans geeft boven dien een bedrag in kapitaal aan van f 11.600, zoodat, aldus besloot de penningmeester, de 8-October-Vereeniging er goed voorstaai (Luid applaus.) De voorzitter dankte ook den penning meester voor zijn accuraat verslag en sprak voorts zijn voldoening uit over den financi- eelen toestand. Namens de Kascommhsie, bestaande uit j de heeren Ebbink, Zaalberg en Breebaart, sloot - de heer Ebbink zich daarbij aan e& stelde voor den penningmeester te dechar- geeren van zijn beheer, wat bij acclamatie geschiedde. Als lid der commissie drong de heer Eb bink niettemin aan op een zuinig beheer. Het was de Commissie voorgekomen, dat sommige posten wel wat hoog waren. De voorzitter was daarvan zelf overtuigd. Maar het bestuur wordt meermalen voor een fait accompli gesteld. Men denkt onder de leveranciers nogal eens, dat het er wel aan zit. Bovendien moet men soms ko9ten maken waaraan men vooraf niet denkt Hij denkt bijv. aan de plotselinge behoefte aan turi- molm om het Schuttersland bruikbaar te j maken. Daarvoor moest plotseling f 300 wor- j den besteed. Zoo noemde hij nog enkele an dere voorbeelden. Na eenige verdere discussie hierover werd overgegaan tot de verkiezing van bestuurs leden. Eerst werd gestemd over de drie af tredenden, de heeren ir. J. C. van Hoolwerff, mr. P. M. Trapman en E. W. Wichers Rol- landet. Als dubbeltallen werden aangewezen resp. de heeren H. Buurman, jhr. mr. Van geheel een onregelmatig verloop van zaken, der Goes en C. A. Reimeringer. anderzijds aangename samenwerking, veler- j De heer Ebbink maakte er het bestuur een lei medewerking, daadwerkelijke steun, als ook in ruime mate belangstelling en waar deering voor hetgeen is uitgevoerd en daar- gesteld. Het steeds dreigend risico, een gevaar van mislukking, is ook dit jaar weer mee geloo- pen. Het weer is gelukkig niet gebleven zoo als het zich in den morgen van 8 October het aanzien. Zonder grootspraak kan worden gezegd, dat ook deze feestviering weer is ge slaagd en op hoog peil heeft gestaan en dat bereikt is, dat van een zoo groot mogelijk aantal feestvierenden een goed gezinde mo dewerking is verkregen. In die richting wordt gekoerst en met het samenstellen van een feestprogramma vol attracties, dat veel belooft en veler medewerking vraagt, en velen tracht te doen genieten, wordt bereikt, dat Leiden ieder jaar minstens een vrijwel algemeenen feestdag heeft. Hij bracht onder luid applifus verder een eeresaluut aan allen, die lot het welslagen vin het feest hebben bijgedragen. Hierna gaf hij een beknoot chronologisch overzicht grief van, dat deze dubbeltallen niet vooraf bekend gemaakt waren. Dit was in de vorige vergadering beloofd. Bij de benoeming ter voorziening in de vacature-Van Rossum du Chattel, waarvoor werden voorgedragen de heeren 1. A. M. Touw en 2. E. J. Bruins, VToeg de heer Ebbink naar welken maatstaf het bestuur zijn dubbeltallen kiest. De voorzitter merkte op, dat hij daarop moeilijk kan antwoorden. Het bestuur houdt rekening met allerlei factoren. De heer Ebbink zal dan zelf dien maat staf noemen. De bestuursleden moeten wor den gezocht uit de werkers. Werkere heeft een Vereeniging als de 3-October-Vereeni ging noodig. Zooals hij nader trachtte aan te tooncn. Het geldt hier niet den persoon van den heer Touw. Dien acht hij wel op zijn plaats; Naar aanleiding van de candidaten, voorgedragen om het bestuur met twee leden uit te breiden, waarvoor de volgende dub beltallen werden gesteld 1ste dubbeltal de heeren Jb. Schots en E. Kelder 2de dubbel tal de heeren M. Koert en mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, vroeg de heer Riedel of er wel aan gedacht was, dat in een spe ciaal Leidsche Vereeniging ook bij voorkeur Leidenaars in het bestuur moeten zitting ne men. Ook de heer Van der Horst sprak in dien geest De voorzitter en mr. Trapman beantwoord den de sprekers. Vooral de laatsle deed uit komen, dat dergelijke beperkingen niet aan vaardbaar zijn. Zoo kan men wel allerlei eischen stellen. De heer Ebbink meende verder, dat het niet aanging om deze uitbreiding van het be stuur zonder dat de vergadering er over i3 gehoord, te doen aannemen. De Vereeniging telt reeds elf bestuursle den. Is dat niet genoeg Nu komen er der tien. Dit wordt ook een bezwaar voor de kas der Vereeniging. Vooral tegen deze uit lating werd van de bestuurstafel geprotes teerd. De voorzitter deelde mede, dat de kosten het niet kunnen doen. De meeste bestuurs vergaderingen worden aan huis gehouden en als regel worden de verteringen uit eigen zak betaald (Applaus.) De voorzitter bracht du het voorstel tot uitbreiding van het be stuur in stemming. Het werd bij zitten en opstaan met overgroote meerderheid aange nomen. De uitslag der stemming was, dat de heeren Van Hoolwerff, mr. Trapman en Wichers Rollandet werden herbenoemd met resp. 89, 89 en 82 van de 95 uitgebrachte stemmen, en de heeren Touw, Schots en Koert met onderscheidenlijk 80, 55 en 76 «temmen. Hierna kwam men tot het voornaamste punt de mededeelingen van het bestuur be treffende de feestviering in 1924, wanneer, zooals men weet, de 350-jarige herdenking van het Ontzet zal worden gevierd. Het bo stuur heeft begrepen, dat de feestelijkheden dan een groolscher karakter moeten dragen. De dag van 3 October valt dan op een Vrij- dag. Het bestuur wenscht er echter den Don- I derdag en den Zaterdag aan vast te knoopen Hoewel nog geheel voorloopig, ontwikkelde de voorzitter het volgende plan, dat in over leg met de heeren Van Rossum du Chattel en dr Van Wijk opgesteld is. Donderdagavond algemeen klokgelui en kanongebulder, plechtige herdenking in de Pieterskerk, waar één of meer sprekers zullen optreden, een koor en wellicht solisten zullen zingrn opening van het feestterrein. Vrijdag muziek van den toren van het Stadhuis door het politiekorps, waarschijnlijk koraalmuziek herdenking van het histo risch feit, dat een weesjongen hutspot mee brengt van de Lammeschans. Deze hutspot zal aan dn Waag, tegelijk met de uitdeeling van haring en wittebrood, des morgens wor den uitgereikt. Van 10 tot ll1/» uur gods dienstige herdenkinf ln de verschillende kerken. Verder hoopt men op dezen dag op een bezoek van H. M. de Koningin, mede in ver band met de onthulling van een monument, waarvoor een commissie in het leven is ge roepen, welke, naar men hoopt, door H. M. zal geschieden. Hierover kon de voorzitter uit den aard der zaak slechts vage mededeelingen doen. Verder stelt men zich voor aan den Zoeter woudsche Singel tegenover het sportterrein een schitterend waterfeest te houden in den geest van „Aleonore", in 1910 door het stu dentencorps opgevoerd. Dit waterfeest zou voorstellen de verloving van Willem II met Maria Sluart, dochter van den Koning van Engeland. De dag zal worden besloten met een schit terenden lichtstoet Zaterdag 4 October denkt men het water feest te herhalen, terwijl een optocht zal worden georganiseerd, voorstellende eenig grootsch feit uit het tijdperk van onze Gou den Eeuw. De feestelijkheden zullen worden besloten met een danspartij op het Schuttersveld, ge volgd door een schitterend vuurwerk. De voorzitter, wiens uiteenzetting met aandacht was gevolgd, deelde mede, dat deze plannen, die absoluut nog geen vasten vorm hebben aangenomen, nader door de heeren Van Rossum en Van Wijk zullen worden uitgewerkt. De heer Van Wijk, ter vergadering aan wezig, merkte op, dat de heer Van Rossum en hij bij nadere overweging tegen de voor stelling van het Waterfeest bezwaren heb ben gevoeld. Zij gaan overigens met de al gemeene lijnen accoord, zich voorbehou dende hier en daar wijzigingen aan te brengen. Wel kunnen zij zeggen, dat tot uit gangspunt van het waterfeest een histori sche gebeurtenis uit hetzelfde tijdperk tot grondslag zal worden genomen. Bestuur en vergadering gaven den twee heeren gaarne de volledige vrijheid in de nadere uitwerking In de Mei-vergadering van het volgend jaar worden trouwens eerst de definitieve plannen vastgesteld. De heer Ebbink vroeg of het nu uitgeslo ten was, dat plannen, door leden ingediend, in overweging zouden worden genomen, waarop de Voorzitter ontkennend antwoord de. Een ander plan zal evengoed onder oogen worden gezien. De heer Brouwer vroeg nadere inlichtin gen over den brief van den heer Bredewout. Deze, zelf in de vergadering aanwezig, lichtte zijn schrijven, dat verschillende wen ken en raadgevingen inhield, nader toe. De heer Van der Heide gaf eenige wen ken met betrekking tot de uitdeeling. de heer Van Dorp klaagde over de wijze, waarop de BINNENLAND. Plannen voor de a.s. feestviering van de 3-October-Vereeniging. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft besloten tot aanslniting bij het N. V. V. Het verkrijgbaar-stellen van weldadig- heidspostzegels. De Minister van Onderwijs heeft do ge* meentelijke en bijzondere kweekscholen aangewezen, als bevoegd eenmaal 's jaars de akte van bekwaamheid nit te reiken, bedoeld in art 77 onder a der wet van 17 Ang. 1878, wel voor de jaren 1924 tol en met 1927. Moord te Gestel. BUITENLAND. V/ Het Fransche luchtschip Dixmnde schijn! als verloren te mogen worden beschouwd. Verlaging der Dnitsche kolenprijzen. De Fransche Kamer en Senaat op reces. daarmede belaste persoon zich de vorige maal gekweten had van zijn taak aan do deelnemers van den optocht versnaperingen uit te reiken; de heer Brouwer verdedigde het bestuur nog eens tegen het verwijt, dat het te royaal zou zijn opgetreden; adjudant Bakker waarschuwde tegen te langdurige optochten te paard en vond het niet goed, dat de optocht door traktaties van sommige ingezetenen moest worden onderbroken, enz. Het bestuur was dankbaar voor al deze wenken en raadgevingen en hoopte er it het vervolg rekening mede te houden. Hierna werd de zeer geanimeerde verga dering te circa halflwaalf gesloten. Eén dag KhaliL 't Zou werkelijk een gemis zijn, een leegte geven in de rij van uitvoeringen en voorstellingen in onze stad in 't algemeen en in den Schouwburg in 't bijzonder, in dezen tijd des jaars, wanneer niet door het dame3- en kinderkoor van de Zangschool, waarvan reeds tal van jaren de heer C. B, Duyster directeur is, een operette werd ge geven. Zóó zijn .velen er al aan gewoon geraakt en zóó gaarne wordt de opvoering er van bijgewoond; zóó hoog ook gewaar deerd. Tot nog toe had de heer Duyster steeds met zulk een jaarlijks weerkeerende kin- der-operette succes, onverschillig welke hi) dan ook had gekozen. Zoo heel ruim is ds keuze niet en daarom moet wel eens ln herhaling worden getreden, hetgeen echten niet hindert, want de tijd, welke er dan tus schen de opvoeringen van eenzelfde, operette ligt, wordt ruim genoeg genomen, om het bezwaar der herhaling op te heffen. Voor de/en keer was het weer eens „Eén dag Khalif", de drie-bedrijvige aardige kin- de roperette, bewerkt naar een sprookje uit „Duizend-en-één-Nacht", door P. A. Bruin- sma, gecomponeerd door Qtto Ludwig. Den inhoud mogen wij vrijwel bekend athten, zoodat wij dien hier niet zullen vertellen. Mochten er wezen, die er nieuwsgierig naar zijn, zij kunnen er gemakkelijk genoeg ach^ ter komen, en bovendien komt er nog een opvoering, op 4 Januari, weer, als thans het geval was, ten voordeele van de Leid sche Vereeniging „Schoolkindervoeding en Schoolkinderkleeding' Ook nu weer is hel met zang, muziek en spel, met dans en regie en niet' het minst met de algemeene leiding behaalde succes groot geweest en hebben de heer Duyster; zij, die hem bijstonden, en allen, die van hem leerden, den velen bezoekers, jong en ouder, genotvolle uren bereid. De heer Duyster was nog in volle kracht; de heer II. J. van Leeuwen toonde zich weer in het Chineesch ballet den kundigen ontwerper; mevrouw Van der Lijke-Sijlsma de nauwlettende verzorgster der regie; de musioi wareD weer de begeleiders bij uit nemendheid; Gebrs Van der Pijl waren voor het kapwerk op hun post en magazijn „Erato" was voor de zooveelsle maal het huis, van waar uit de kleurige en keurige kleedingstukken en ander benoodigd mate riaal van Oude-Singel naar Oude-Vest wa ren overgebracht. "Tal van personen, van allerlei rang en stand en zeer verschillend in leeftijd, aan leg en karakter, hooggeplaatsten en van lagere orde zien wij op het tooneel in deze operette voor ons, hetzij op een plein voor een schamele woning, waar armoede heerecht, hetzij in liet weelderige paleis van den heerscher des lands, die weet te straf fen en te beloonen. En die allen, zonder onderscheid, hebben hun best gedaan, zin gend en sprekend, bevelend en gehoor zamend. Zóó kwam een geheel tot stand, zóó weri

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1