R.H.W. Limonades AGENDA VAN DE WEEK. Bij hoest of verkoudheid, HOE KRIJGT MEN EEN GEZONDE GELAATSKLEUR. BINNENLAND. Maandag. „Jcruël": (Groenesteeg 10)Kerstfeest- tiering met ouden en medewerkers. 7 uur. Schouwburg: IIofstad-Tooneel. „Boefje". 8 uur. Dinsdag. „De Graaubeurs"Kerstfeestviering Le ger des Hcils te G uur, 3 uur en half acht. „De Groole Vink": Kerstbal. 8 uur. Jeruel" (Groenesteeg 16) Wijdingssa- menkomst 7 uur. Openbare samenkomst. Halfzeven. „JTeruël'i (Middelstegracht 3): Kerst feestviering. 6 en 10 uur 's morgens en 7 uur 's avonds. Woensdag. „Jeruël" (Middelstegracbt 3): Kerst- fecslviering. Te 10 en 7 uur. „Jeruël" (GroeueBteeg 16)Openbare sa menkomst. 10 uur. Kinderkerstfeest. 5 uur. SchouwburgIfofstad-Tooneel. „Oud- Heidelberg". 8 uur. Stadszaal: Dertigjarig jubileum van mevr. HcsseSlauderof. 8 uur. Sladszaal (foyer): Derde dansavond H. J. van Leeuwen Jr. Van 8 lot 12 uur. Volksgetrouw Humorist De Wilde 8 uur. Waalschc kerk Concert. 3 uur. K a t w ij k a a n-Z e e, Ned.-Herv. Kerk .Uilvoering Chr. zangver. „Excelsior", Hall- »cht. - K a t w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal Spreker de heer W. van Leeuwen. 6 uur. Voorschoten, Ned.-Herv. Kerk: Uitvoering Chr. zangkoor „De Lofstem", Kwarlier voor 8 uur. Dagelijks: „Apollo-lhealer", Oranjegraclit 1042. Voorstellingen (e 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinées le en te 5 uur. Tweeden Kerstdag bovendien groole mid dagvoorstelling. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag vnn 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-malinée. Tweeden Kerstdag bovendien van 2 uur tol halfvijf en van halfvijf tot 7 uur. „Luxor-lheator", Stationsweg: Dioscoop- en Varióté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Tweeden Kerstdag bovendien van 2 lol 4 en van 4 lot 7 uur. Ecrslcn Kerstdag zijn alle theaters alhier geslolen. Den Haag, „Scala": Kerstpro- gramma. 8 uur. De üjjolhaek van „Hulp der Mcnsch- hc-id", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- cn Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen op 24 en 25 December (lsten Kerstdag) door de apotheken van de hecren G. F- Rcyst, Stcenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doczaslraat 31, tolef. 1313; 26 December (2dcn Kerstdag) door de apotheek van den lieer 11. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tol. 436; en van 27 December tot en met Zondag 30 December door do apotheken van do heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Telle, Kort-Rapcnburg 12, tel. 594. De geneeskundige dienst wordt le Lei den van Maandagavond te acht uur lot Woensdagmorgen te acht uur waargenomen door de doctoren Horst, tel. 2258 Kist, lel 1202 Seret, lel. 581. en Timmermans, tel. 303 en van Woensdagmorgen le acht uur tot Donderdagmorgen le acht uur door de doctoren Huyzert, tel. 2208 Mulder, lel. 880, en Poortman, lel. 1481. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. KILLEN, Breestraat 154 Firma A. HILLEN, Stationsweg Fa. A.SOMERWILAzn. Hoogewoerd 24 Fa. A. i. H. WIJTENBURG, Kaarl.str. 2 en bij A. GERRITSEN, Alphen aan den Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST. Haarl straat 128 verbetering van de P. do la Courlslraal. Voorts maakte dc vaststelling van de loo- nen bij de werkverschaffing en de werkver- scliallir.g voor kleermakers een punt van be spreking uit. Hedenvoormiddag werd door B. en W. ten liaadhuizc aanbesteed het vernieuwen van gebroken glasruiten der gemeente- enz. gebouwen over het jaar 1924. De prijzen wer den opgegeven per vierk. Meier. Er waren drie inschrijvers-, allen le Leiden, n.l. Th. .Witleman, Fr. glas enkel I G.30: dubbel f 7.30 matgl. enkel, f7.30; inalgl. dubbel f 8.30; Hardley-glas, smal geript f 7.25idem pijp- ïib 18; rood glas f 0, groen gl. f 9. brocigias 130; mousselineglas f 0.95broeiglas f 7, id. 2e soort 16; spiegelglas f35: 1'. v. d. Wijn gaard (in dezelfde volgorde): 15.48, 16.50, f 6.50, T7.50, f 7.30, f 8, f 7.80, f 7.80, f 23.50, f 6.80,1715.80 cn f 30; M. Ziegelaar (in de zelfde volgorde): f4.94, f5.84, 15.84, fG:84; f 6.74, f 8.74, f 7.84, f 8.74, f 19, f 6.94. f 5.99, 15.29 en f 30. Sedert gcniimcn tijd was het salon voor scheren cn haarsnijden en de daaraan ver bonden winkel in kappersarlikelen en parfu merieën enz., van den lieer J. M. Wijnbeek, Slrcnstraal 18, geslolen. Een schutting voor bet perceel deed reeds vermoeden, dat de •ude zaak een gedaanteverwisseling zou on dergaan. De clicnteclc J'oild voor de bedie ning gelegenheid in een ruime kiosk, door de eigenaar voor liet Docrbaave-standbceld op gei xlit. thans is de schutting verdwenen; een smakelijk geveltje heeft het rand een geheel ander cn keurig aanzien gegeven. Het jrcndige is als het uiterlijk. Wie den ouden winkel heeft gekend, herkent dezen niet meer in het veel grootere en modern ingericht ma gazijn. Er is dan ook een geheel woonvertrek aan verheeld. Daarin bevinden zich ruime kasten, lang3 de wanden en in het midden staat een imitalie-mahonie toonbank met stofvrije vitrines en daarboven hangen twee groole wit porseleinen ballons, die het ver trek des avonds schitterend verlichten. Hier achter bevindt zich het scheg:- en kapsalon, geheel ingericht naar de moderne eischen. Dit salon is door het aanlrekken van keuken en plaats veel grooter en ruimer dan het vroegere. Voor de betimmering, zoowel voor den winkel als van het salon, zorgde de heer Van Noort. De eleclrische aanleg weid aan- gebtacht door den heer Zwart, die levens voor de keurige plafond-verlichting zorgde. De meubileering, geleverd door onzen stad genoot P. Hora, valt evenzeer te prijzen. Het geheele werk, onder leiding van den heer Van Straten, bouwkundige te Leider dorp, door de Leidsche aannemers Harte en Anen uitgevoerd, mag gezien worden. Zaterdag was het alhier aan het slation in tegenstelling met anders, zeer druk. Voor al in de richting Rotterdam vertrokken veel reizigers. De Nederl. Spoorwegen hadden ne gen voortreinen ingelegd richting Rotterdam en zes voortreinen richting Amsterdam, die alle goed bezet waren. Door de sneeuw was echter de dienst enorm in de war en vertrok ken de treinen met zeer veel vertraging. Uil' de richting Utrecht kwamen de treinen met een half uur vertraging en meer binnen. Ook uit de richting Amsterdam echter waren de treinen zeer laat. Gepasscerden Zaterdagavond le onge veer 8 uur, wilde de vrachtauto van dc wasscherij „De Zo i" van den heer Dieben, ZiJelerwoudsche-Singel alhier, op den Rijns- burgerweg koeren om naar de stad terug te rijden. De bestuurder reed den wagen daar toe tegen een der bruggen van „Nieuwer- oord" op, wat nog echter niet zoo gemakkelijk ging, daar de achterwielen op de sneeuw doordraaiden. Op dit moment naderde een stoomtram uit de richting Oegslgeest en waar de aulo niet weg kon, werd deze door de tram gegrepen en door de leuning van de brug geduwd, met het resultaat, dat zij vrij ernstig beschadigd half boven de sloot kwam te hangen? Do machinist van de tram beweende dc aulo wel gezien te hebben, waar was in de mpening, dat deze door zou rijden de brug op; op liet laatste moment trachtle hij nog door slerk remmen de tram tot slilsiand te brengen, hetgeen hem echter niet gelukken mocht. Personeel van den heer Van den Amee- le, te Oegslgeest, slaagde er te ongeveer 10 uur in, de aulo op den weg te brengen. Meer geluk dan wijsheid mag het heeten, dat ditmaal geen persoonlijke ongelukken voorkwanten op dezen nog steeds gevaar- lijksten weg in Leiden. Zaterdagavond b'rak precies over den overweg van het station alhier, van den laalslen trein, die 1207 naar Rotterdam verlrekt, de luchtpomp van dc locomotief. Nadat een rcservclocomotief van het sla tion ontboden was, kon dc trein met een vertraging van luim een halfuur verder gaan. Zaterdagavond had aan liet Station al hier door eigen onvoorzichtigheid een ern stig ongeluk plaats. Dc 35'jarige marktkoopman v. H., in mondorgels, uit Schiedam, kwam aan het station om met den trein van 7.34 huis waarts te koeren. Daar de trein reeds in beweging was, gooide hij zijn koffer in een 3de-klassc-coupé, en wilde hij zelf daarna in den trein springen. Waarschijnlijk door de gladheid, sprong hij echter mis, en viel hij tusschen den (rein en list perron; hij word 25 Meter meegesleurd. Een heer in den trein trok aan den noodrem. Nadat de trein tot stilstand was gebracht werd dc koopman door een wagenmeester der N. S. met een burger onder den trein uitgehaald. Door den geneskundigen dienst, die spoedig Ier plaalse was, werd de man in hoogst ern- stigen toestand per autobrancard naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Behalve dat verschillende ribben gebroken waren, was hij ook inwendig zwaar verwond. Zijn toe stand is nog zorgwekkend. De marktkoopman was gehuwd en vader van vier kinderen. Aangehouden is M. J. V., ccn woonwa genbewoner, verdacht van diefstal en ter be schikking gesteld van de politie le Haarlem. Inbraak cn diefstal van drijfriemen heelt plaats gehad in een perceel in de Hanzcnstraat. Drie personen zijn in verband hiermede gearresteerd, n.l. D. H., oud 15 jaar, P. P., oud 18 jaar en G. J. dc J., oud 18 jaar. Een Dultschc vrouw met twee kleine kinderen is lieden door de politie uitgezet. Een dame gat aan iemand om le lij men mede een oud porseleinen theepotje. Dit theepotje is echter niet teruggebracht! KERKELIJKE BERICHTEN. Vrije Kalb. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille- Rijn la: Eerslen Kerstdag, te haltelf, dienst. In aansluiting met de reeds in ons vorig nummer vermelde predikbeurten op de feest dagen thans nog deze medcdeelingen: fn den morgendienst op Eerslen Kerstdag in de Remonstr. kerk solozang van mej. B. van der Hoeven, en alsdan in de godsdienst- oelcning der Ver. van Vrijz.-Hcrv. in het Volkshuis zang van het koor der Vereeniging. Tweeden Kerstdag, des avonds le half ze ven, in het Kerkgebouw der Doopsgez. Gem. Kerstfeest voor de kinderen van de Zondags school. RECLAME. hceschhcid of keelpijn zijn Theimo-Tablet- ten het meest aan te hevelen. Doozen 400 fabl. 80 ct. en 200 Tabl. 45 ct. Bij apolh. en drogisten. v - w -i v* 6128 RECLAME. De menschelijke huid is samengesteld uit drie verschillende lagenten eerste de opper huid, daarna volgt de leerhuid, die op haar beurt de velhuid bedekt. Nu is het een feit, dat wanneer deze drie huidlagen hare nor male luncties niet geregeld vervullen, haast al lijd een leelijke gelaatskleur het gevolg is. Wil men de verstopping der poriën voor komen, dan is het gebruik van Recal-zeep ten zeerste aan te bevelen, daar het over vloedig schuim dezer l'oilclzeep elk spoortje onzuiverheid van de huid doet verdwijnen en dientengevolge de gelaatskleur verfraait. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 1 Jacob Cats. De Kilometervreter, klucht in 3 bedrijven. Wederom een vereeniging, die naar het 50-jarig bestaan loopt, hetgeen in 1924 wordt bereikt. Zondagavond heeft Jacob laten zien, dat zij er nog is en wel in een zeer grove Duitsche klucht, waarin blijkbaar is gestreefd naar het summum van verwar ring en verwikkeling en niet zonder succes in dit opzicht, 't fs een heel oud beestje, dat van stal is gehaald, maar dat bij den uit stekend bezetten schouwburg al zagen we hem bij Cais wel een9 voller het uit stekend heeft gedaan. Er is braaf gelachen en het doel is dus bereikt. Over 't geheel is er aardig gespeeld, vooral door de heeren, die hun kunst-zusters alge meen overlroffen. Jammer, dat in de taal niet wat veranderingen zijn aangebracht en de ouderwetsche, vreemd aandoende slro- phen over geluk etc. niet gemoderniseerd zijn. Nu deed het soms zeer gekunsteld aan. Aan het schelsen van den inhoud zullen we ons niet wagen. Bij een klucht is dat op zichzelf al ondoenlijk ,maar bij deze is het geheel onbestaanbaar, gezien, hoe de malle gevallen elkaar opvolgen. 't Was echter niet kwaad gezien, om in dit genre te blijven, want bepaald krachtig voor fijner looneelwerk lijkt ons op 't oogen- hlik de samenstelling niet. Ais met het gou den jubileum daarin eens groole verbetering kon komen, wat zou dat aardig zijnl Is dat voor een vereeniging met een zoo roemruch tig verleden onmogelijk? We gelooven het niet. Oudergewoonte was het actie-spel weer het best en haperde het nog wel eens bij het stille spel en dan vooral bij de dames. In het begin was er bovendien iets mats, doch dat verbeterde zich ziendcroogen. Iels snel ler tempo was zoo kwaad niet geweest. Van het type van den pantoffelheld Otlo Kugelberg was iels goeds gemaakt, 't Was trouwens een dankbare rol. De Kilometer vreter. de dichter en de opvliegende acteur mogen ook genoemd. Jammer, dat de laatste zijn stem niet meeheeft. De spraakgebrek- kige tooneelist verdient apart le worden ge memoreerd. De dame? konden zich niet staande hou den tegenover de heeren. De schoonmama had b.v. heel wat forscher gekund. Marie was ietwat te onderworpen. De beide dienst meisjes waren zoo kwaad niet, terwijl ook Truus en Alexa nog wel gingen. De eersle tvas te oud geschminkt. Jacob Cats hoeft, we zeiden het reeds echter succes gehad en met genoegen con- statecren wij dit. En nu: naar hel gouden feest! Overal verkrijgbaar. 9230 LET OP HANDELSMERK R.H.W. Loonregeling spoorwegpersoneel. Het Kamerlid mr. Oud heeft de volgende schriftelijke vraag ingediend aan den Mi nister van Waterstaat: „Is de Minister bereid, om, hangende de ontslagaanvraag van het Kabinet, «geen beslissing te nemen omtrent wijzigingen in de loonregeling van het spoorwegperso neel V' Een deputatie van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St.- Raphaël" en van den Prot. Christ. Bond van Spoorwegpersoneel had op Donderdag 20 December een langdurig onderhoud met den Minister van Waterstaat over do voor gestelde verlaging der loonen met 10 ingaande 1 Januari 1924. De deputatie heeft haar bezwaren onder de aandacht van den Minister gebracht en vooral aan gedrongen om het spoorwegpersoneel niet nadceliger te behandelen dan het Rijksper soneel. De Minister deelde mede de kwestie nog nader te overwegen. Zaterdag had een deputatie uit het hoofd bestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij do Nederlandsche spoorwegen een onderhoud met den Minister over dat voorstel. Do vertegenwoordigers wezen er op, dat de directie op 27 October haar voorstel tot loonsverlaging kenbaar maakte naar aan leiding van het voornemen der Regeering tot loonsverlaging voor de Rijksambtena ren. Waar de voorstellen voor het Rijks personeel zijn opgeschort, verwacht het spoorwegpersoneel dat do beslissiDg der nieuwe regeling ook ten opzichte van het spoorwegpersoneel zal worden uitgesteld. Art. 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit vormt een hinderpaal voor de verlaging voor het Rijkspersoneel. Art. 36 van het reglement van dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel waarborgt eveneens de bestaande loonen aan het spoorwegperso neel. Aangevoerd werd, dat het sinds 27 October ingenomen standpunt der directie. toen naar het Rijkspersoneel verwezen werd, niet te verdedigen is. De Minister deelde mede dat de beslis sing spoedig zal volgen. De R. K. Bond „Sfc.-Raphael", de Prot. Christ. Bond, de Neutraio Bond, zoowel als do Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen hebben zich telegrafisch tot den Ministerraad gewend om de beslissing over de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel op te sehorten tot dat kennis genomen is van do nader ken baar te maken juridische bezwaren en ver dere argumenten der vakorganisaties tegen de loonsverlaging op dit tijdstip,. De Qehawue ambtenares. Naar men verneemt, bestaat bij de Regee ring het voornemen de wachtgeldregeling voor ambtenaressen aldus te wijzigen, dat ambtenaressen, die gedurende de periode van voorbereiding van de ontslagregeling in het huwelijk treden, beschouwd zullen worden alsof zij na het in-werking-treden van het be sluit der ontslagregeling gehuwd zijn. De Algemeene Nederl. Vrouwenorganisatie, de Bond van Soc.-Dem. Vrouwenclubs, de Unie voor Vrouwenbclangen, de Vereeniging van Staatsburgeressen, de Vrouwengroep van den Vrijheidsbond, de Yrijz. dem. vrouwen- club en de Vrije Vrouwenvereeniging beleg gen legen Zaterdag 29 December een protest- vergadering in den Dierentuin le 's Graven- hage legen het ontslag van de gehuwde amb tenares. Verschillende vrouwelijke Kamerle den en bekende figuren in de vrouwenbewe ging zullen het woord voeren. De Rijksfinanciën. In de „Sociaal-Economische Kroniek" over het derde kwartaal van 1923 komt een overzicht omtrent de Rijksfinanciën over de jaren 1910—1921. Achtereenvolgens worden over elk dezer jaren medegedeeld de totale Rijksontvang- sten en -uitgaven met voor- of nadeelig slot voor den gewonen, buitengewonen en crisis dienst, alsmede voor het leeningsfonds. Tot en met 1921 zijn deze cijfers defini tief, die over 1922 zijn nog slechts voorloo- pig, terwijl over 1923 en 1924 met begro tingscijfer moest worden volstaan. Onder dit voorbehoud blijkt, dat over de periode 1910 tot en met 1924 de gewone dienst een nadeelig saldo zal opleveren van 133 millioen, de buitengewone dienst van 1174 millioen en de crisisdienst van 1258 millioen, terwijl uit het leeningfonds een voordeclig saldo mag verwacht worden van 118.5 millioen, in totaal een nadeelig saldo vormende van bijna 2447 millioen gulden. Tot dekking van dit nadeelig saldo is tot nu toe een bedrag van 193G millioen ge leend, de vlottende schuld builen rekening gelaten. Van de geraamde 851 millioen uitgaven voor 1924 komen voor rekening van hot de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen 157 millioen Marine 43 mil lioen Financiën 142 millioen Oorlog G3 millioen Waterstaat 120 millioen Arbeid, Handel cn Nijverheid 73 millioen, terwijl voor den dienst der Nat. Schuld nog 18C millioen is uilgetrokken. In 1924 zijn voor den gewonen dienst ge raamd (in millioenen uitgedrukt) de ont vangsten op 548.6, uitgaven 646.9. Buiten gewone dienstontvangsten 40.8, uitgaven 112.6. Crisisdienstuilgaven 5.7. Leening fonds ontvangsten 92.7, uitgaven 85.5. To taal ontvangsten 682.2 uitgaven 850.8 en nadeelig 168.7 millioen. De uitvoering der Vleeachksuiingswet. Naar aanleiding van het verzoek aan de Kroon door de groole landbouworganisaties, om de uitvoering der Vleeschkeuringswet en van een gedeelte der Warenwet te brengen onder de directie van den Landbouw, heeft de Gezondheidsraad een commissie -samen gesteld, die het verzoek in een vergadering te Amsterdam heeft besproken. Ter vergadering waren aanwezig, met den voorzitter van den Gezondheidsraad als voorzitter der commissie, de directeur-gene raal van de Volksgezondheid; de leden van den Gezondheidsraad dr. H. C. L. E. Ber ger, dr. J. B. M. Coebergh, dr. J. D. Filippo, iï. S. Frenkel, prof. W. C. de Graaff, dr. Th. G. den Houler, dr. L. F. D. E. Lourens, dr. P. A. Meerburg, prof. C. F. van Oycn, dr. J. W. Jenny Weijerman, H. Wolters en dr. F. H. van der Laan, als*deskundige on dr. J. A. Putto als ambtenaar. Deze commissie heeft thans aan den Mi nister van Arbeid een adres gezonden, waar- In zij er ernstig op aandringt, met kracht op te komen tegen een eventueel pogen, om de uitvoering van de Vleeschkeuringswet le doen overbrengen naar een ander Departe ment dan dat, waaronder de afdeeling Volks gezondheid ressorteert en dit eveneens le doen ten opzichte van het streven om de uit voering van enkele bepalingen der Waren- V^t aan het Departement van Arbeid le ont trekken de noodige stappen le doen om tot het overbrengen van de bepalingen betref fende de keuring van voor uitvoer bestemd vee en vleesch, uit de Veewet naar de Vleeschkeuringswet te geraken,opdat bin- nenlandsche- en exportkeuring in één hand kome, hetwelk o.m. tot belangrijke bezui niging leiden zal. Het lid, dat in de minderheid bleef, vertegenwoordiger van het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouw-Comité wenscht ge acht le worden dit advies niet mede te heb ben onderteekend en wel, om zijn eigen woorden te gebruiken „gezien de economi- sch©J)clangen". Naar aanleiding van het schrijven, door de Landbouworganisaties aan de Kroon ger richt, waarin deze verzoeken de Vleeschkeu ringswet en een gedeelte der Warenwet onder le brengen bij de directie van het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, hebben de Ned. Slagershond en do Ned. R.-K. Hanzebond van Slagerspa troons een schrijven aan de Koningin ver zonden, waarin verzocht wordt stappen te doen, om de uitvoering der Vleeschkeurings wet of gedeelte der Warenwet bij geen an deren tak van dienst onder le brengen, dan bij dien, welke het geheele Staatstoezicht op de Volksgezondheid beheert. v De Raad van Delft besloot met 22 tegen 7 stemmen de zakelijke belasting op hei he* drijf niet af te schaffen. Tot voorzitter van het College van Cu-i raloren der Nederlandsche Handelshoöge-4 school is aangewezen rar. B. C. J. Loder te 's Gravenhage, terwijl prof. mr. W. L. P. JL Molengraaf/, te Rotterdam, wederom tot oni der-voorzitter is aangewezen. De Raad van Haarlem heeft een voor-» stel-Joosten c.9. tot wijziging der zakelijks? belasting aangenomen. Deze zal nu bedragen voor de eerste tien werklieden f4; de volt gende vijf f 6, verdere arbeiders f 12. Te vo ren was het voorstel-WoJzak tot verlaging dezer belasting van f 12 tot f 6 met 20 tegen 12 stemmen verworpen. B. en W. van Utrecht hebben voor de. benoeming van directeur van den gemeente-, lijken bouw- en woningdienst aldaar, num-t mer één op de voordracht aan den Raad ge-* plaatst de heer A. M. de Blauw, adjuncl-di-. recleur van gemeente-werken alhier. De Kamer van Koophandel cn Fabrie ken voor Arnhem en Omstreken heeft het ini-i tiatief genomen tot de oprichting van een Vereeniging tot bevordering der bevaarbaar heid van Rijn en Lek. In verband hiermede zal binnenkort een vergadering worden uit-, geschreven, waarvoor aan de besturen van een 20-tal, aan of nabij den Rijn gelegen ge-, meenten, en voorts aan alle daarvoor in aan-, merking komende organisaties op handels- en scheepvaartgebied een uitnoodiging zal wor den toegezonden. De leiding van deze actie; berust bij den burgemeester, mr. S. J. R, dfi Monehy. In de week van 16 lot en met 22 Dec. is bij het hoofdbestuur van „Het Ned. Raodo Kruis" aan giften ingekomen met bestem-r ining voor Duitschland f 8579.02 Neder landers in Duitschland f 1490 57 Rusland f31.25. In „Thalia" te Rotterdam is het twee- daagsch congres van dc Nederlandsche fe deratie van transportarbeiders gehouden onder voorzitterschap van den heer E. Beu- man. Op grond van een inleiding van déif voorzitter werd aan het congres voorgesteld het bestuur der federatie op te dragen: 1. Op het juiste moment pogingen in het' werk te stellen, dat ook de Federatie dooni do werkgevers wordt erkend bij het bepa len van en wijziging brengen in de arbeids voorwaarden van do verschillende groepen arbeiders in het transportbedrijf. 2. Propaganda en agitatie te voeren Qlf- der de groote massa van het transportprof- letariaat voor de versterking van de Trans portfederatie en voor het tot stand komen van samenwerking tusschen de verschillende transportarbeiders organisaties in den strijd tegen de werkgevers voor de belangen dés transportarbeiders. Het voorstel werd ten slotte met dc blan co stem van Rotterdam aangenomen. Aangenomen werd een motie van Rottet- dam met alleen Dordrecht tegen. De motie luidt als volgt: Het Congres enz. gehoord do besprekingen betreffende het optreden van de leiding der C. P. H. en een aantal harer aanhangers, gericht tegen het1W.A.S. spreekt als zijn oordeel uit, dat de maat regelen door het Federatiebestuur in tct- band met dit optreden genomen en nog te nemen alleen worden ingegeven door nood zakelijkheid van verdediging onzer orga nisatie. Draagt het Federatiebestuur op, zonder aanzien des persoons, alle noodzakelijk© maatregelen te treffen tegen die leden on zer Fedératie, welke schade toebrengen aan het N.A.S. cn in het bijzonder aan de Ned. Fed. v. Transp. Arbeiders. Het beleid van het bestuur en van dei redactie van het „Transportbedrijf" werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Door de afdeelingen Haarlem, Leiden en Den Haag (chauffeurs) was een voorstel ingediend om weer een werkloozenkas op. te richten voor die afdeelingen die het noo- dig hebben. De voorzitter zeide, dat het bestuur het) met deze voorstellen eens is en reeds stap pen heeft gedaan om te zien of er weer* een wcrkloozeukas aan de organisatie te ver binden 18. Ton slotte werd besloten in principe te besluiten weer een werkloozenkrs in hét leven te roepen. Na besprekingen met den werkloosheidsdienst cn vaststelling der ver schillende bepalingen, zullen de afdeelingen opnieuw gelegenheid hebben zich ever al oE niet aansluiting uit to sprekcD. Te Rotterdam is, na een langdurig lij den. overleden de heer J. Smit Sr., rustend hoofd cener Chr. school voor M. U. L. O. to Viaardingen. De overledene was achtereen volgens onderwijzer aan een Chr. school te Leiden en hoofd der Chr. school te ELuudeii en le Viaardingen ook was hij vele jaren directeur der Chr. Normaalschool voor on derwijzers te Viaardingen. Ilij bereikte den leeftijd van 64 jaar. Tb 's-Gravenhage kwamen aan de Groothertogin van Oldenburg, die door de Koningin in het Slaalsspoorslati n weid verwelkomd, en dc Prins van zijn reis naar Genua. De Prins werd vergezeld door prin ses Thecla van Sehwartzenberg-Rudolstadt. De Groothertogin en de Prinses zijn de gas ten der Koningin. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal Donderdag a.s. niet plaat» hebben. RECLAME. 1779

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2