De Draadlooze Telegrafie en Telefonie T SPREEKCEL. Witte Singel 83A. kele hamerslagen afgehandeld evenals de drie volgende hoofdstukken. De post „Onvoorziene Uilgaven" werd nu .vastgesteld op f 14.000, nadat de straks ge roemde f 6000 waren afgetrokken. De kapitaaldienst werd zonder veel dis cussie cn hoofd, stemming onveranderd vastgesteld. Een bedrag van f 8000, voor den Duinweg uilgetrokken, werd overgebracht op de begrooting van 1923, opdat dadelijk met het werk kan worden begonnen. Bij monde van den heer Van Nes maakte lie Commissie meergenoemd nu eenige op merkingen over de raming voor de kosten van uitbreiding van het Raadhuis annex do centrale verwarming van dit gebouw, waar voor f 18000 was ^uitgetrokken. De Voorzitter deed opmerken, dat het slechts een zeer globale raming is. De Voor zitter lichtte de plannen nog even toe, en wees er o.a. op dat de Raadzaal, zooals zij thans is, niet meer voldoet noch voor raads vergaderingen, noch voor trouwpartijen. Bij de post „Geldlecningen" had de com missie gedacht of het niet voordeeliger voor de gemeente zou zijn, verschillende leenin- gen van 6 en 6J/a pGt. thans le convertee- ren in één leening van 5 pCt. De Voorzitter zag er het voordeel niet van in. Zoo'n leening moet dan voor korten tijd gesloten worden. Nadat ook de kapitaaldienst was vastge steld, werd door den secretaris een nota van wijzigingen voorgelezen, waarmede men zich ook vereenigde. Het totaal der gewone inkomsten en uit gaven bedraagt nu 1 377.590 53. Van den kapitaa\^ienst is het totaal der ontvangsten volgens raming f 233.996.99, de uitgaven f224.112.17 en hel balig saldo dus f 9884.82. Voor den post Gemeentelijke Inkomsten belasting wordt uitgetrokken f 116.000. Aldus werd dc begrooting in stemming ge bracht .en met algemeene stemmen aange nomen. Hierna kwam aan de orde de voorloopigt vaststelling van de rekening van het gas bedrijf over 1922, die een netto-win9t van f 20.000 aanwees, welk bedrag in de gemeen tekas zal worden gestort. De heer Vink zegt dat B. en W. een al te voorzichtige bedrijfspolitiek voeren. Men had reeds veel eerder dc gaspnj6 moeten Verlagen. De Voorzitter herinnerde er aan, dat men zoo pas besloot tot verlaging van den gasT prijs met 1 cent per M\ Maar men wist met den toestand in het Roergebied voor oogen, wat de toekomst brengen zou. De heer Van Leeuwen zou het willen vin den met goedkoope cokes beschikbaar U stellen. De Voorzitter zeide, dat dit reeds geschiedt Vereenigingen kunnen, mits bij 100 H.L. te gelijk, reductie krijgen. De heer Vink vindt dit juist niet goed. De kleine gebruikers moeten van de goedbooue cokes pTofileeren. De heer Meyers sluit zich hierbij aan, terwijl wethouder Lefferir.k de methode juist verdedigde. De 'rekening werd hierna goedgekeurd, evenals die van het waterleidingsbedrijf over 1922?, welke een verlies aanwijst van f 37G0.Ö75. De Voorzitter bracht dit in verband met de winst der gasfabriek. Dit moet de gemeen te er op toeleggen. Waarom mag zij Uit een ander bedrijf dan ook geen behoorlijke winst pi aken. Daarop had dc vaststelling plaats van de rekeningen van hel Distributiebedrijf over 1919 en het eerste halfjaar 1920, waaruit bleek, dat het totaal nadeelig «aldo bedraagt -rond f 14000, waarvan ten nadeele van de gemeente komt f 9000, welke uit een lecning moet worden gevonden. De Voorzitter zeide, dat er voorloopig niet Voor geleend behoefde te worden, omdat uit de gewone middelen de gelden konden wor den betaald. Daarna had de voorloopige vaststelling plaats van de Gemeenterckening 1922, on opnieuw vaststelling der Gemeentcrekenin- gen 1918, 1919, 1920 en 1921, met intrek king van vroeger® besluiten. Uit de door den secretaris voorgelezen rap porten bleek, dat het dienstjaar 1922 een aanzienlijk saldo heeft opgeleverd. De Voorzitter merkte op, dat de voordoe- lige en nadeelige saldi van den ecnen naar den anderen dienst overvloeien. Het vopr- declige saldo van de .rekening over 1022 is een gevolg van dc fprensenbelasting, die in dertijd nogal groote bedragen in de kas bracht. Dit saldo zal worden verdeeld over den dienst 1924 en 1925, teneinde de belas ting eenigszins le drukken. Uit de discussies, die hierop volgden en waarvan behalve de Voorzitter voorname lijk de heer Van Nes deelnam verkreeg men den indruk, dat Noordwijk er financieel niet slecht voorstaat. Dr. Van Nes meende te mo gen constaleeren dat de gemeente rijk is. Bij de rondvraag bracht de lieer Vink in herinnering, dat door B. en W. in een onder houd, dat zij met hem en anderen hebben toegezegd dat de uitgetrokken werkloozcn reeds in de tweede weck van December zouden worden gestuurd. Daar is niets van gekomen. De Voorzitter en wethouder Liefferink verzekeren dat het nu op begin Januari is bepaald, doch slechts aan hen die er be hoefte aan hebben zal de uitkeering geschie den. Er volgde daarop nog eenig debat tusschcn den Voorzitter en de heeren Vink en Van der Niet, waarbij uitkwam, dat de twee laatsten niet tevreden waren over de houding van B en W. De heer Meyers kwam nog -eens op de kwestie Verburg terug met betrekking tot diens al of niet vaste aanstelling. B. en W. zullen de zaak nog eens bekij ken. Daarna sluiting. De eerw. heer C. v. d. Berg C.Thz. van hier, zal vandaag dc priesterwijding ontvan gen en op den 2en Kerstdag alhier in de pa rochiekerk de eerste H. Mis opdragen. Burg. Stand. Geboren: [Aurelia Elisabeth, D. v. Jac. Smit en M. Verhoovc. Johanna Maria, D. van J. O. Oaspe-Dr ea M. E. Böc-ker. -Johanna Maria, D. mn P. A. Gvoenewouti en M. v. d. Plas. - Cornells Dieter, Z. v. O. v. d. Luijt en K. Hazenoot. Wilhelmina, D. van H. Hoogervorst en W. v. d. Meer. Cornells, Z. y. W. G. Houwaart en N. van Duijn. Ondertrouwd: Joseph Marfcinus Hubertus Hoiikx, wednr. van H. F. van Dijk, 39 j., te Leidtn en Cornelia War- menhovon 29 j. AVi3helmufl Cornolis Bal kenende, 29 j. en Elisabeth Hazenoot 25 j. Getrouwd: D. v. d. Niet, 22 j. en D. Duijndam 20 j. Overleden: Oomelis Antomua Ro denburg, ÖG j. gehuwd met C. J. Vink. Fianoiseus Zuidhoek 1 j., Z. v. O. Zuidhoek en B. van Werkhoven. Willem Paul us Oornelis La Grand, 88 j. wednr. van A. R. Tieman. Johannes Hendrik Lind- hout, 2 j., Z. van E. Lindhout en L. d. Kooij. Engel Oramer 82 j. gehuwd met G. Haasnoot. Jodian Wilhelm Sohuite- maker, 1 j., Z. van C. H. Sohuitemaker en J. v. d. Heeft. Alhier is een afdecling opgericht van Volksonderwijs. Bestuursleden zijn de heeren F. W. Bonnet, G. H. Krau en F. Stafleu. Gisteravond had in de Werkinrichting het afscheid plaats van den heer L. Zijp, die ruim 31 jaar aan de Teekenschool verbonden was als leeraar in het liandtcekenen. De heer G. G. J. Alkemade sprak den scheidenden leeraar toe in hartelijke bewoordingen. Na dezen sprak de heer Van Ommering, direc teur der school en eindelijk ook een der oud ste leerlingen, die allen tegenwoordig waren. Zoowel van het bestuur als van de leeraren en de leerlingen werden stoffelijke blijken van waardeering aangeboden. Dc heer Zijp dankte voor de hem gebrachte hulde. NOORDWIJK BINNEN. Kerkelijk be richt. Ned. Herv. Kerk Zondagvoorm. 10 uur de heer L. v. d. Meer van Noordwijk aan Zee, nam. 5.30 ds. van Haaften. len Kerstdag vborm 10 uur ds. v. Haaften. 2cn Kerstdag voorm. 10 uur ds. v. Haatten. Donderdagavond hield het Noordwijk's Mannenkoor wederom zijn jaartijksche uit voering, onder veel belangstelling in de groote zaal van het Hof v. Holland aan de Voorstraat alhier, onder leiding van den heer K. de Rook uit s' Gravenhage. Nadat deel 1 van het program was gezon gen, waarvan het Sterbelied van Joh. Seb. Bach de meeste aandacht trok, speelde dc di recteur de heer De Rook, op dc violoncel, geaccompagneerd door mevr. Annie de Rook- yan Leeuwen, welk spel onder daverend ap plaus in ontvangst genomen werd. Hot man nenkoor verscheen hierna weder met Ave Ce- sar van Fred. J. Roeske cn Madeliefke van G. Schellekens. Na de pauze werd Hymne aan den Morgen ten gehoore gebracht. Dit stuk was op het laatst gehouden nationaal concours fè Amsterdam als verplicht stuk echter zonder succes gezongen. >j merken op dat het nu een der nummers was welke het best werden gezongen. Onder daverend applaus kregen wij weder de violoncel le hoorén, voordat liet koor tot zingen van het slotnummer: Vrijage van Isr. J. Olman overgaat', treedt de voorzitter de heer Alkemade naar voren, waarbij hij al lereerst de aanwezigen dankt voor hun aan wezigheid, in het bijzonder mevr. en de heer jhr. van Panhuis, burgemeester van Noord- wijk. Spr. zegt dat het koor zich vanwege de belangstelling gesteund voelt, cn brengt den heer en mevr. de Rook namens het koor zijn oprechten dank voor het welslagen der uit voering. Spr. voelt zich genoodzaakt een kleine aangelegenheid vanwege het concours in Amsterdam, waar Nw. Mannenkoor geen succes had te verhalen, eii zet in het kori uiteen dat het koor genoodzaakt was in een hoogcre afdecling dan wel voor haar geschikt was mee te dingen en dat wil heel wat zeg gen vooral op een nationaal concours. Spr. is er echter van bewust dat zijn koor lang niet de minste was en vindt, het applaus van he denavond en den behaalden len prijs op het j.l. gehouden concours te Katwijk a. Zee bij elkaar genomen, dat de beslissing in Amster dam toch niet de juiste was. Tol slot wordt Vrijage gezongen en wij kunnen zeggen dat Nw. Mannenkoor steeds vooruit gaat, daar er zeer goed wordt gezongen en de zangteekens en uitspraak bijzonder in acht genomen wor den, dank zij de goede leiding van den di recteur. NOORDWIJK a. ZEE. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Kerk Zondagvoorm. 10 uur ds. J. Vermeulennam. 5 uur de lieer van Os, zendeling onder Israel. len Kerstdag 10 uur en 5 uur ds. J. Ver meulen. 2en Kerstdag voorm. 10 uur ds. Lutein van Rijnsburg. Ger. Kerk Zondagvoorm. 10 uur ds. Koers, H. Avondmaal, nam. 5 uur ds. Koers dank zegging II. A. len Kerstdag voorm. 10 uren ds. Koers; nam. 5 uur ds. Broekslra van Rijnsburg. 2en Kerstdag voorm. 10 uur ds. Boeinga van Sassenheim. OEGSTGEEST. Kerkelijk bericht. Geref. Kerk: Zondagmorgen, te tien uur ds. T. Sap, van Gouda; 's nam. te vijf uur, ds. T. Sap. Eersten Kerstdag, 's morgens te tien uur en 's avonds te halfzes, dg. B. van Schelven, cm.-pred. tc Overveen. Tweeden Kerstdag, te tien uur, ds. W. Bouwman, van Leiden. Voor de Ned.-Herv. Gcm. zal morgenoch tend in de kerk niet voorgaan ds. Voor- stccgh, doch ds. Van Haaften, uit Noordwijk- Binncn. RIJNSBURG. Voor de betrekking van lijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, meldden zich reeds ruim 30 sollici tanten aan. Meldden wij deze week reeds dat plan nen werden beraamd om alhier een gymna- sliekverceniging op le richten, thans is reeds van 30 personen toezegging gekregen dal zij bij cventueelc oprichting lid zulten worden. De kans van slagen i9 dus groot. VALKENBURG. Kerkelijk bericht. Ee rsten Kerstdag, *s morgens te tien uur en 's avonds le halfzeven ds. Hcrmanides. Twee den Kerstdag, 's morgens te tien uur, ds. Jïer- manides; 'a avonds le balfzes, Zondagsschool feesL Burgerlijke Stand. Overleden Willem Gravekamp, ruim drie jaren. VOORSCHOTEN. Kerk. bericht N«d.Herv. Kerk Zondag 10 uur, ds. P. G. de Vey Mesctagjb, urit Wassenaar, 5 uux geen dienst. Geref. Kerk Zondag 10 uur en 5 uur ds. P. N. Kruijswijk. VOORHOUT. Vrij zeker is, dat het con cours van den Prov. Bond van Mu^iekver- eenigingen in Zuid-Holland het volgend jaar hier ter plaatse zal gehouden worden op Hemelvaartsdag' en op den daaropvol- genden Zondag, doch den tweeden dag kan ook zijn 2en Pinksterdag. Alles is reeds voor elkaar gezel, lot zelfs het terrein. Verschillende invloedrijke per soonlijkheden zegden hun medewerking toe, zoodat wel verwacht kan worden, dat ook het.vereischte waarborgfonds, dat ten slotte bij slagen en zulks is wel zeker nog weer terugkomt, evengoed spoedig vol tee kend zal zijn, WARMOND. De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 27 Dec» mlr, te 10 uur v.m. waarbij op de agenda voorkomt: benoeming hoofd der openb. lagere school. De waterleiding geschiedenis begint thans in een goed teeken van spoed-l>e- trachten te staan. Nog voor den bepaalden tijd van levering zorgde de N. V. Technisch Bureau Geveke cn Co. tc Amsterdam een begin le maken met de levering der leiding- buizen, en werden reeds nu twee scheeps ladingen te Ilillegom aangevoerd. In de laatste vergadering is tever.s de be slissing gevallen dat het pompstation te Hillegom een geheel elcctrisch bedrijf zal worden, waardoor de bedrijfszekerheid groo- ter wordt en het beheer economischer, waar door tevens mogelijk wordt, dat bij onver hoopte stagnatie van Leiden, een aanslui ting op het Haarlems net zal mogelijk ge maakt worden. WASSENAAR. Kerkelijk bericht. Ned. Prof. Bond. Tuinzaal „Den Deijl". len Kerstdag l.ia. 10'/a uur. Spreker ds. G. J. Sirk9, Rem. pred, Den Haag en op Zater dag 29 Dec. Oudejaarsavond n.m. 7 uur spreker Ds. F. Kleijn, Rem. pred. Den Haag. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: II. Knijnenburg en M. C. Rotteveel. T. L. Groenendijk en H. P. Land zaat. J. Konings en C. C. Vcrvoom. Geboren: Meintje, dochter van Ch. W. van Weert en A. Specht. Arie, zoon van S. Speets en G. van der Eist. Abraham, zoon van W. Theil en C. C. Vonk. Huibertus Gerardus Johannes, zoon van W. Knijnen burg en M. Heemskerk. Overleden: Iluberfus Josephus van der Geest, 11 m. Frcderik Rooseboom, 15 jaar. De slraatcollecle voor Hongerend Duitschland heeft alhier pl.ro. f 225 opge bracht. De wachtmeester der l£on. Maréchaus-, sée M. Hilberls alhier is bevorderd lot opper wachtmeester ter standplaats Veenendaal. ZOETERWOUDE. Bij den landbouwer C. D. te Geklcrswoude is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken in de schuur. Een veertien kippen worden vermist. Van de daders geen spoor. De plechtige opening van hel patronaat aan den Schenkelweg alhiér zal plaats heb ben op 2en Kerstdag, 's avonds om 7 uur. Dien dag zullen alleen de genoodigden toe gang hebben. Op 27, 29 en 30 December wordt er een revue opgevoerd getiteld: ,,'t Wordt wel wat" en het Weihnachts-orato- rium. Op 28 December krijgen we een uitvoe ring van het tooncelgezelschap „Ons Genoe gen," en op 1 Januari zal wederom de revue en het Weihnachts-oratorium opgevoerd wor den terwijl Thomasvaer en Pieternel hun Nicuwjaarswensch uitspreken. Ook zal het muziekgezelschap „Juliana" uit Stompwijk verschillende avonden met muziek opluiste ren. Eens afwachten oi „Hel wat wordt?" De door den raad nieuw vastgestelde schoolgeldregeling luidt als volgt: Belastb. Inkomen Bedrag per Klassen in de B I. v. 3 m. klas p. jaar 1. f 400 f 600 f 1.50 2. meer dap - 500 600 2.50 3. - 600 700 3.50 4. e 70O - 800 4.50 5. - 800 - 1000 - 6.— 6. 1000 1200 7.50 7, 1200 1400 - 9.— 8. - 1400 .1600 - 10.50 9. - 1600 1800 - 12 10. -. 1800 -2000 - 13.50 11. -2000 - 2200 - 15.— 12. -2200 - 2100 - 16.50 13. -2400 - 2600 -18 14. 2600 -2800 19 50 15. -2800 -3000 -21.— 16. -3000 -3200 - 22.50 17. .3200 3100 -24 18. 3400 .3600 - 25.50 19. -3600 - 3800 -27 20. - 3800 -4000 - 28 50 21. .4000 4200 - 30 22. - 4200 -4400 -31.50— 23. -4-100 4600 - 33.— 24. -4600 -4800 - 34.50 26. -4800 -5000 -36.— 26. - 5000 - 10000 40.— 27. - 10000 -45 ZEGWAARD. Bij Kon. besluit is op nieuw benoemd lot burgemeester dezer ge meente de heer F. S. G. Bos. (Nadruk r «boden.) Dierenbescherming Abonné Van R. vestigt de aandacht op den treurigen toestand, doordien van ge meentewege op de Sleenslraat cn den Sta tionsweg bij bemodderdo straten de veegma- chine door slechts één, zegge één paard, wordt voortbewogen. Aanbeveling verdient voor zoo'n werk minslens twee paarden te gebruiken. - - sïë**! De „Eeaviside laag" en de „Glijd-goli". Zooals het dikwijls gaal met belangrijke wetenschappelijke onderwerpen; de eene theorie wordt opgeworpen en even later aan gevallen door een ander ,die zijn eigen theorie daarvoor in de plaats tracht te stel len. Bij de draadlooze houden de verschil lende wetenschappelijke onderzoekers van naam er een eigen theorie op na. In dit ar tikel zullen we de diverse meeningen over de voortplanting der ^lectro-magnetische golven eens naar voren halen, in het mid den latende welke de juiste isl Het zend station te Kootwijk is hoorbaar in Ned.-In- dië; dit beteekent, dat de draadlooze golven uitgezonden door het zendstation te Koot wijk oyer een wal van aarde gaan van hon derden kilometers hoog, voor ze Indic be reiken. De vraag is nu: „Hoe komen die golven over dien hoogen aardwal?" Som mige onderzoekers zijn de meening toege daan, dat het grootste gedeelte van de uit gezonden draadlooze golven naar boven stijgt en daar tegen een gaslaag komt, die ze terug naar de aarde kaatst. Op deze manier zouden dan de golven zulke groote afstan den kunnen overbruggen. Dit is dc „Heavi side laag"-theorie, zoo genoemd naar Oliver Heaviside, dh in 1900 de veronderstelling opperde, dat er zich op zekeren afstand van dc aarde een geleidende gaslaag bevindt, welke in staat zou zijn om de electro-mag- netische golven terug te kaatsen. Dr. Thom son is het er echter niet mee eens, doch zegt, dat dc draadlooze golven van de eene plaats naar de andere komen door de ge leidbaarheid van de aarde, en deze haar in het geheel niet verlaten. Dit laatste noemt men de „Glijd-golf'-theorie. Om een goed begrip van de zaak le krijgen, is het noodig terug te gaan tot de eerste proefnemingen van Prof. Hertz. De ontdekking der electro- magnetische golven werd door hem in 1888 gedaan. Zijn zendtoestel bestond uit twee metalen platen, welke verbonden waren aan de beide vonkpolen van een induclie-loeslcl. Dit toestel zond 'de z.g. ITertziaansche gol ven in alle richtingen uit. Wij moeten echter goed in het oog houden, dal zijn toestel niet met aarde verbonden w as. Hertz stelde vast, dat de elcctro-magnctische golven in vele opzichten gelijk waren aan lichtgolven (de frequentie van lichtgolven is veel grooter). Daar de lichtgolven zich in een rechte lijn voortplanten, zouden de draadlooze golven dit ook moeten doen. Toen Marconi in 1901 de oceaan overbrugde, kwamen de theorieën los. Heaviside beweerde, dat de golven uit gezonden door Poldliu op zoo'n wijze tegen een geleidende gaslaag, die zich op grooten afstand van de aarde bevindt, aankwamen, dat zij naar Amerika werden gekaatst. Dr. Thomson had een andere meening. Hij zei, dat de golven uitgezonden door Poldhu, niet precies hetzelfde warpn al9 dc golven van Hertz. Poldhu kón alleen maai* halve golven opwekken, omdat het toestel van Marconi met de aarde verbonden was. ter wijl het toestel van llertz in het geheel geen aardverbinding had. Hieruit volgt, dat het toestel van Marconi halve golven verzond, en deze golven langs dc aardoppervlakte, welke geleidend is, voortgeplant worden, en vooral door dc zee, die nog beter gelei dend is. Sir Oliver Lodge, die de meening van Hea viside is toegedaan, zegt, dal als de meening van Dr. Thomson juist is, de draadlooze gol ven zich overdag even goed zouden voort planten als 's nachts, en daar dit niet het ge val is, moet de atmosfeer toch wel iets met de voortplanting te maken hebben. Hij ver onderstelt, dat de „Heaviside laag" 's nachts beter terugkaatst dan overdag, omdat dc warmte, uitgestraald door dc aarde, in deze laag oneffenheden veroorzaakt, doch dat zij 's nachts, als de zon geen invloed meer uit oefent, geheel effen wordt. Dit laatste zou heter zijn voor de terugkaatsing. Dr. de Groot is ook een warm voorstander van de „Heavi side laag '-theorie. Sabang is een draadloos station op Sumatra, met een werkingsfeer van 250 K.M. overdag, 's nachts worden de signalen zelfs te Osaka ontvangen, terwijl dit station ongeveer 5600 K M van Sabang ver wijderd is. Op oen. punt lusschen Sabang en Osaka, 4200 K.M. van het eerste slation ver wijderd, wordt Sabang nooit gehoord. Dit be- teekent, dal de signalen wel hoorbaar zijn op 5GOO K,M., doch niet op 4200 K.M. afstand. Dr. de Groot zegt nu, dat de golven die Osa ka bereiken, legen de „Heaviside laag" kaat sen juist boven dat punt, 4200 K.M. van Sa bang verwijderd, en dat ze dus daar niet ge boord kunnen worden, omdat ze circa 130 K.M. van de aarde verwijderd zijn. Juist op dat punt worden de golven teruggekaatst en bereiken op zoo'n manier Osaka. Als de gol ven zich langs de oppervlakte van de aarde voortplanten, zouden ze op alle punten, gele gen fusschen Osaka en Sabang hoorbaar moeten zijn. Dit is wel een van de beste ar gumenten tegen de „Glyd-golf'-theorie. We laten het echter aan de lezers over om zelf hun opinie daaromtrent te vormen. Atmosferische storingen. Da.Tr er over dit onderwerp veel tegen strijdigs geschreven wordt, zullen we in dit artikel op eenvoudige wijze de geheimzin nige luchtverschijnselen eens bespreken. De oorzaak is gelegen in den steeds varieeren- den eleclrischen toestand van de atmosfeer, welke praclisch nooit in den zelfden toe stand is. Tengevolge van ingewikkelde oor zaken, worden er steeds statische ladingen verzameld lot een zeker punt, en dan plot seling of langzaam ontladen, zoodat er weer een tijdelijkcn toestand van evenwicht heerscht. liet meest bekende en gevreesde verschijnsel is de bliksem. Een ander ver schijnsel, bekend bij zeelieden, is het z.g.n. St. Elmusvuur (het lichten van masten, stan gen en- andere puntige voorwerpen). Een ver schijnsel, dat alleen bekend is aan marco nisten wordt „luclitstoringcn" genoemd. Dit zijn de ruischende brokkelende geluiden in de telefoon, welke soms het ontvangen van ver venvi.idevde stations onmogelijk maken. De bovenlagen van dc lucht zijn meestal meer positief geladen dan dc onderlagen. Deze spanningen zoeken zich een weg dool antenne en ontvangtoestel naar aarde en ver-j oorzaken daar een varieerenden clectrischén stroom. De electrische toestand van de ak mosfeer is niet altijd en overal gelijk, 's Nachts is deze minder storend dan over-» dag en 's zomers meer dan 's winters. In de warmere streken treden zij meer op als in de landen met een gematigd klimaat. Hel gewone type van antenne, afgestemd op eea zekere golflengte wordt beïnvloed door de atmosferische energie Door de afstemming wordt er een sterk gedempt effect voroor- zaakt. Hoewel de afstemming dus reeds een vermindering geeft van atmosferische ito-» ringen, kunnen we door een inductieve kop-, peling deze nog meer verminderen. Een toe stel met directe koppeling is veel gevoeliger voor atmosferische storingen dan één mei inductieve koppeling. Door zeer I09 te kop pelen, zullen de bijgeluiden nagenoeg geheel verdwijnen, maarde signalen verdwij nen ook. Bij het ontvangen van ongederopté golven kunnen de signalen nog wel eenigs zins ontcijferd worden, indien de storing tenminste niet al te erg i&. De hooge toonen zijn makkelijker te onderscheiden dan de lagere krakende geluiden van de gedempte zenders. Een van de eerste manieren om atmos ferische storingen te verminderen, is aan gegeven door Marconi. j i 1 •UaJ rio.i.f Fig. 1 get'fl een schakeling aan, waarmede werkelijk eenig succes verkregen wordt De werking is als volgtDe kring Z1C1 word» afgestemd op het gcwcnschte station, terwijl Z2C2 niet afgestemd wordt op dat station, doch slechts even er naast is. Deze kring zal dus den delectorkring D2 weinig beïnvloe den. Wordt de antenne echter door atmos ferische ontladingen getroffen, dan zullen door beide detectorkringen ongeveer even slerkc stroompjes gaan, die elkander op zul len heffen, daar de kringen tegengesteld op de telefoon staan. Daar beide kringen echte» niet dezelfde afstemming hebben, zullen de tegenovergestelde spanningen niet precies van dezelfde frequentie zijn, zoodat dc sto- rendo invloed nog wel merkbaar is. Zoo zijn er nog tal van manieren, o.a. de methods van Weagant, die berust op de ontvangst van signalen twee raam-anlenne's, welk, geseheiden zijli door een afstand gelijk aan de halve golflengte. DU systeem is dan ook alleen praclisch ie gebruiken voor korle golf. lengle's. Er zijn nog veel meer systemen, die min ol meer voldoen. Een afdoende oplossing is nog niet gevonden. In dc diverse laboratoria der radiofabrieken over de gchcele wereld wordt naar een oplossing gezocht. Wordl deze gevonden, dan is de radio van haag ergste kwaal verlost. Luisterprogramma. 12.-40 Nauen POZ 9400 M. persberichten, roderen dag, herhaling volgt daarna op 4700 M. 12.58 Lyon YN 15100 M. persberichten iederen dag. 1.20 Bordeaux LY 23500 M., persberich ten, iederen dag. 1.35 Eilvosc OUI 14400 M. persberichten, iederen dag 1.40 Praag PRG 46(0 II. persberichten, iederen dag. 1.50 Bordeaux LY 23500 M. persberichten iederen dag. RECLAME. Koopt een stel Radio-Onderdeelen bijna voor niets in een of anderen fietsenwinkel ol lampenkappenzaak, maar wacht U voor de onderdeden, welke later blijken onbruikbaar te zijn, van resultaten nog niet eens gesproken. Koopt daarom onder vakkundig advies, max. resultaten gegarandeerd. Radio Technisch Advies-Bureau G. W. VAN TOL Co. 3706a Nieuws. fn Engeland is de muziek ontvangen van een radio-felefonie-stalion in Canada. De af stand lusschen zend- en ontvangstation be droeg 9000 K.M. Als we de capaciteit van hel zendstation in aanmerking nemen is dit een geweldige preslalie. In Amerika, heeft een recderij, welke over een groot aantal visschersschepen be schikt, haar schcjien voorzien van ecu draadlooze zondinstallatie. Hiermede wor den na afloop van dc vangst de resultaten aan dc reederij medegedeeld, zoodat de be somming al opgemaakt kan worden voordat de schepen binnen zijn.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7