Nieuwjaarsadvertenfiën BERICHT. No. 19569. ZATERDAG 22 DECEMBER Officieele Kennistiw?""«n. Ook dit jaar stellen wij, evenals andere jaren, de gelegenheid open in ons blad van Maandag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den prijs van SO ct. van 1—5 regels elke regel meer lO ct. Deze advertent ën kunnen tot Vrijdag 28 Dec. a.s. tot 12 uur 's middags aan ons bureau aangeboden worden. De advertentiën, welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. de directie. STADSNIEUWS*. 1 Het voornaamste nieuwsl van heden. Anno 1923 LEIDSCH DAGBLJID PRIJS DER ADTERTENTIENl 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentlSn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags ea Zaterdags 60 Cts., bij een maiimum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. fr- Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ne. 57055 Postbus No. 54 Alt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. s Ons Blad zal de beide Kerstdagen, Dins dag en Woensdag a.s., NIET verschijnen. Onze kantoren zijn die dagen gesloten. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18 (telef. 1225) is MAANDAG Verkrijgbaar SCHELVISCH a 0.24—f 0.40 en TONG a f 0.95 per pond, VOLLE HARING a f 0.041/» per stuk, en ZEEUWSCHE MOS SELEN a i 0.05 per K G. N. C. DE GIJSELA AR, Burgen!. Leiden. 22 December 1923. GEMEENTELIJK WASCHBUREAU. Burgemeester en Wethouder brengen tej algemeene kennis, dat de door het Gemeen telijk Wascbbureau (gebouw Pasteurstraatl je berekenen wasehprijs voor het waschgoed met ingang van 1 Januari a.s. wordt ver laagd tot f 0.22 per K G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 December 1923. HAVENGELD. Burgemeester en W.ethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat vanaf Maandag 17 December a.s., iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, van des voormiddags 10 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 nui, ten kantore van den Directeur van den Markt en Havendienst (Waaggebouw, ingang Man- denmakerssteeg) wederom gelegenheid zal bestaan zich op havengeld te abonneeren dal. ten einde hoogere schatting te voor komen, geldige meetbrieven moeten worden vertoond van die vaartuigen, waarvan zulks nog niet heeft plaats gehad, of die in den loop van het jaar een betimmering hebben ondergaan, welke op het laadvermogen van invloed kan zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1923. C. J. U. V. Men schrijft ons: Eenige maanden geleden werd alhier op gericht de „Christelijke Jonge-Mannen-Ver- eeniging' met hei deel het werken onder de "jonge mannen breeder voort te zetten dan tot nu toe plaats vindt. Reeds geruimen lijd zagen enkele der te dezer slede gevestigde Jongelingsverceni gingen de noodzakelijkheid in, middelen aan te wenden, waardoor haar Vereenigingen meer zouden beantwoorden aan de eischen van den tegenwoordigen lijd. Ten einde ech ter die middeleD le kunnen aanwenden, moesten zij zich nauwer aaneen sluiten en gezamenlijk voortwerken. Door de oprichting der C. J. M. V. hoopt men dit le bereiken. De Jongelingsvoreenigingen „Uw Be waarder zal niet sluimeren" en „Dient den Heer met blijdschap" hebben zich met haar onderaldeelingen reeds aangesloten en blij ven voortbestaan resp. onder den naam van „Sectie Pniël" en „Sectie Nathanaël". Wel behouden deze sec lies voor een groot deel haar zelfstandigheid, maar de hoofdleiding berust nu bij het C. J. M. V.-bestuur. Naast de genoemde secties maakt ook de C. J. M. V.-Padvinöersvereeniging deel uit van deze jonge Vereeniging, terwijl een „Kampcommissie", gevormd door C. J. M. V.-leden des zomers jongens- en jongelie- denkampen organiseert. Het béstuur is samengesteld uit de heeren ds. J. G. W. Goedhard, voorzitter; ds. J. W. Groot Enzerink, 2de voorzitter; Th. Bar nard, secretaris (Schelpenkade 52a); W. Wiggers, penningmeester, en A. M. Velberg, algemeen secundus. Door bovengenoemde Vereeniging werd gisteren, als eerste openbare vergadering, een familie-Kerstfeest gegeven in de kleine Stadszaal. De zaal,, smaakvol met groen gesierd, was geheel gevuld. Nadat de voorzitter, ds. Goedhard, met ge bed geopend had, sprak hij een kort wel komstwoord, waarin hij zijn vreugde uit sprak over de groote opkomst, die van be langstelling in de nog zoo jeugdige Vereeni ging getuigt. Daarna werd liet programma verder afge- workl. *De aanwezigen werden vergast op den zang van de jonge zangeres mej. A. de Kier. wier frissche, heldere Blera wat be looft voor de toekomst, en op het spel van den cellist, den heer T. H. Kriek, beiden be geleid door mej. A. de Bruin (piano). Uitgevoerd werden verschillende Kerst liedjes en andere, bij de stemming van den avond passende liederen. Ook moet nog melding gemaakt worden van de voordracht van een drietal Christus legenden door leden van de Vereeniging. Na het slotwoord, door den heer Velberg uitgesproken, waarin hij de, aanwezigen voor hun opkomst en de medewerkers voor hun geheel belangloos verrichte hulp be dankte, werd de avond gesloten met gezang en gebed. De aanwezigen leden met familie en kennissen zullen zeker met genoegen op dezen goed geslaagden avond terugzien. Het nieuwe Leidsche Ziekenhuis. Het Leidsche Ziekenhuis wordt afge bouwd, zooals men weet. Nu wij in de gelegenheid waren het plan van den Rijksgebouwendienst van naderbij te bezien, meenen wij den jongen dienst met de oplossing geluk te mogen wenschen, want wij krijgen meer en voor minder geld dan het oorspronkelijke plan beloofde en, voor zoover wij het kunnen beoordeelen, ook wetenschappelijk, technisch en oeconomisch iets beters, aldus „Het Vad.". En verder: Het bijzonder aanlokkelijke van het plan is daarbij, dat het geheel in overleg en ten ge noegen van de medische faculteit en het bestuur der universiteit werd ontworpen. Er zitten blijkbaar tegelijk diplomatieke en or- ganiseerende talenten onder den Rijksge bouwendienst. In een maand tijds kwam het plan gereed, dank zij vooral de mede- werking der professoren, het denkbeeld van de Cité Médicale, door prof. Gorter geopperd en liet uitnemend voorbereidend werk van Bezuinigingsinspectie en, niet te vergeten, dr. Wicherink, den directeur van het nieu we Ziekenhuis. Als alles goed loopt, zal in vijf tot zes jaar het ziekenhuis in zijn geheel functionneeren In het nieuwe Ziekenhuis krijgt de hecle medische wetenschap een onderdak in elf gebouwen. Het oorspronkelijk plan voorzag in 18 ge bouwen, maar dan bleven toch nog phar macologic. physiologie en orthopaedie bui ten het complex. Van de 18 gebouwen staan er thans 12 overeind; het 13e lag in funda ment, maar men heeft de fundamenten weer dichtgegooid. Het 13de gebouw komt er niet. Eén van de 12 overeind staande gebou wen is geheel gereed en reeds door de Ana tomie in gebruik genomen. De elf overblij vende staan in rompgedaante (d.w.z. zonder' deuren, ramen, inwendige afwerking, enz.) boven den grond. Eén van deze (gebouw VI) oorspronkelijk bestemd voor besmettelijke ziekten, zal verhuurd worden aan de Ver eeniging voor Misvormden, waarvan prof. Murk Jansen de ziel is. De Vereeniging zorgt voor meubileering. installatie, enz. Er ko men alleen 20 Rijksbedden in. Door deze schikking komt dus ook de orthopaedie in de Cité Médicale. De besmettelijke zieken gaan in gebouw V (de volwassenen) en in gebouw VII (de kinderen). De ontwerper van het achttien-gebouwen plan had per slot van rekening nog een behoorlijk zusterhuis vergeten. Het nieuwe plan voorziet uitstekend in de herberging van driehonderd zusters, door o.a. de ge heel overbodige ontzaglijk groot ontworpen aula op te offeren en. voor zusterhuisvesting te bestemmen. Er worden in het zeer hooge gebouw twee boven elkaar gelegen reeksen zusterkaraers ^gebouwd. Verder zullen de overdreven ruim en talrijk ontworpen re creatiezalen, zitkamers, assistentenkamers op nota bene elke afdeeling, thans voor huisvesting en andere nuttige doeleinden bestemd worden. De drie stallen voor die ren blijven natuurlijk ook onvoltooid. Er komt één centrale stal. Hoewel dus zes ontworpen gebouwen niet zullen verrijzen en hoewel de drie nog aan een Cité Médicale ontbrekende diensten van het oude plan thans in het complex worden opgenomen, heeft men kans gezien nog ruimte voor den eventueelen groei der af- deelingen over te houden. Me* zal beginnen met het noodigsle. De gynaecologie (gebouw TV) komt in 1926 ge reed, kinderziekten (gebouw VII) in 1924, olologie en dermatologie (gebouw VIII) in 1926, de orthopaedic (gebouw VI) in 1925. Natuurlijk zal het huishoudelijk gebouw (II) gereed zijn even voor of tegelijk met het in gebruik nemen van de eerste kliniek. De overige gebouwen volgen later en het laatst komt aan de beurt gebouw X (psychiatrie, enz.). Men ziet kans dit plan te verwezen lijken. trots de verlaging van de tol dusver per jaar bestede bouwgetóen. Mocht do fi- nancieele kracht van-het Rijk beter worden, dan kan gemakkelijk het bouwtempo wor den versneld. De bouwerij heeft tot dusver gekost f 9.1S0.000. Zeer ruim berekend, zal de vol tooiing nog f 5.090 000 eischen. totaal dus f 14 270.000, d. i. een half millioen minder dan de kosten .geraamd voor de voltooiing van de 12 gebouwen en natuurlijk millioe- nen minder dan het oorspronkelijk achllien- gebouwenplan. Het nieuwe Ziekenhuis krijgt 480 bedden, welk aantal tot 570 kan worden uitgebreid. (Het Boerhaave-ziekenhuis heeft 300 bed den). Het zal aan exploitatie kosten f 1.075.000 (het Boerhaav«?-ziekenhuis kost f 815.000). De kosten van de heele medische faculteit worden geraamd op f 1.600.000 (thans bodragen ze f 1.100.000). Thans kost een bed in het Boerhaave- ziekenhuis f 7.45 per dag; de prijs is voor liet nieuwe ziekenhuis geraamd op f 6.10. Ter vergelijking diene, dat Groningen met 4fS bedden met f 5.50 uitkomt. De cijfers zijn, naar we weten, zoo on- voordeeüg mogelijk voor het nieuwe plan berekend uit de zeer begrijpelijke overwe ging, dal het nieuwe Leidsche Ziekenhuis geen enkele tegenslag moer kan verdragen. 't Lijkt ons alles bij elkaar een mooi stuk werk en de Rijksgebouwendienst vertrou wenwekkend, ook hierom, dat men het vol ledigst onderling overleg toepaste en niet met het hakmes van den wildeman, maar met het snoeimes van den deskundige be zuinigde, na eerst den hcelen boom en van alle kanten bekeken te hebben. Men is organisch le werk gegaan en heeft een model voor bezuiniging gegeven, dat navolging verdient. Er liepen in den laatsten tijd geruchten dat de toestand van ds. Joh. W. Groot En zerink. predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, die nog altijd in het Diaconessenhuis wordt verpleegd, minder gunstig was gewor den. Inderdaad deden zich dan ook eenigen tijd geleden verschijnselen bij den patiënt voor, welke daarop wezen. Met name werd genoemd liet niet genezen der wonden, ont staan door de operaties. Thans is echter in den toestand een gun stige keer gekomen. De wonden zijn dicht en ook de algemeene lichaamstoestand van den patiënt is veel beter. Bij het te 's Gravenhage gehouden exa men zijn geslaagd voor costumière, de dames T. v. d. KaaiRood en J. Schregel; voor cou peuse de dames A. Hemerik, C. Kurpurshoek cn J. van Zwieten, alhier. Woensdag, 26 December a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer A. Leenmans bij de drukkerij, welke thans den naam draagt van N.V. Drukkerij voor heen J. J. Groen en Zoon, in dienst trad. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. al hier is in de vacature-L. A. Werner gister avond door het kiescollege benoemd de heer G. J. Visser. In de morgengodsdienstoefening in de Pieterskerk op Tweeden Kerstdag zal een koor eenige liederen zingen. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week flüO.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ^•••^„0.18, Franco per post 2.35 portokosten, BINNENLAND. De Kabinetscrisis: minister De Visser zot willen aftreden; minister Colijn financiën on onderwijs, kansten en wetenschappen voor zijn rekening nemen. Uitvoering Land- en Tuinbonwongeval- lenwet. Voorstel tot opheffing van het kort ver* slag van de vergaderingen der Tweed* Kamer. In de Ooslerkerk zullen van 7 tot 12 Januari de samenkomsten in de „Week der Gebeden" gehouden worden. Predikanten van verschillende Kerken zullen er voorgaan. De „Leidsche Pluimvee-Vereeniging", mocht, behalve de reeds vermelde medaille van H. M. de Koningin, ook nog ontvangen, voor de Februari a.s. te houden jubileum-ten toonstelling: groote bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, een ver guld-zilveren medaille van baron Sweerts de Landas Wyborgh, Commissaris van II. M. de Koningin in Zuid-Holland, en een groote verguld-zilveren medaille van jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar, burgemeester van Leiden. Wie de schuld, het weerof de aan slaande feestdagen Wij weten het niet, maar jammer was het, dat het Apollo- Thealer gisteravond slechts zeer matig bezet was en dAt voor een programma, waarvan als hoofdnummer ..Iwan de Verschrikke lijke". Aangevangen werd mei een naluur- projectie Niagara-watervallen, en verder ziet men van het voor-programma onder meer „De Bananen-Koning", comédie in 3 neten, waarvan de hoofdrol vertolkt wordt door den grooten Franschen komiek Polidor Deze film brengt de lachspieren dan ook eens goed in beweging. Na de pauze werd aangevangen met het hoofdnummer „Iwan de Verschrikkelijke", drama in 5 acten. Iwan wordt vertolkt door den beroemden tooneelspeler Amlelo Novellé. Deze film geeft een overzicht van dc martelingen, welke het volk te verduren had van den wreeden Tsaar van Rusland en werd dan cok met de grootste spanning gevolgd. Rest ons nog te vermelden, dat de hoofdnummers in 't vervolg zullen geëxpliceerd worden, wat dan ook gisteravond goed en duidelijk werd gedaan, wat voor de bezoekers plei- zierig is en de waarde van de film verhoogt. Het Luxor-theater geeft voor de pauze cenige komische nummers en een mooie detectieve-drama in 4 acten „Het Groote Geheim". Deze film laat zien met welke moeilijkheden en gevaren een detective steeds werkt. Hierna treden op de cabaret- zangeressen Gez. Washington, die zeer aar dige Hollandsche en Engelsche liedjes zin gen en luid applaus kregen. In de pauze treedt hetzelfde gezelschap op in den foyer. De hoodfilm draagt een ecnvoudigen naam „Zaterdagavond", doch de inhoud ervan is zeer mooi. Deze filmrom n in 8 acten wordt dan ook met spanning door het publiek ge volgd. Ook het Casino-theater opent haar pro gramma met eenige vroolijke films, zooals bijvoorbeeld „Je moet maar boffen", welke zeer in den smaak viel. Na de pauze krijgt men een schitterend weik le zien, n.l. „De Zegepraal dor Moederliefde", een drama in 7 acten. In de hoofdrol sneelt Mildred Harris Chaplin. Zeer spannend is hoe Hilda denkt, dat haar kind gestorven is, terwijl het ver lamd is esn als nu Hilda na eenigen tijd in do kamer komt (waar haar kind ligt), ge schiedt er door haar moederliefde een won der. De verlamde baby strekt haar armpjes naar haar uit en slaat zonder hulp op. 't Is inderdaad de moeite van een bezoek aan dit theater waard. Wij vernemen, dat door de Nederland- sche Rcisvereeniging een Vereenigingsreis wordt georganiseerd naar Hongarije, welke in Mei of Juni a.s., de mooiste tijd voor dal land zal plaats hebben. Velen, ook hier, bobben in de laatste ja ren relaties met dat land aangeknoopt door hun Ilongaarsche pleegkinderen en zouden gaarne daar een bezoek brengen, om die pleegkinderen eens weer te zien en hun fa milies te ontmoeten doch niet velen zullen het aandurven op eigen gelegenheid die reis le doen. Bedoelde reis zal per extra-trein worden gemaakt, terwijl Budapest het eindpunt en standkwarlier zal zijn, alwaar gelegenheid zal worden gegeven de pleegkinderen met hun families te ontmoeten, of hen op te zoe ken. Het bestuur der N. R. V. heeft zich ver zekerd van de officieele medewerking der Ilongaarsche Regeering, zoodat op een wel slagen van deze reis kan worden gerekend. In verband met de regeling en om verzekerd te zijn van mee le kunnen, zal men goed doen zich spoedig voor deelneming aan te melden, j Sedert Woensdag wordt vermist Salo- mon Keyl, wonende Haarl.str. 31, geboren te Amsterdam. Signalement: Israëliet, mid delmatige lengte, smal gelaat, bleeke kleur, blauwe oogen, dunne lippen, donkerblond, eenigszins grijzend krullend haar, baard noch knevel, bril met ronde glazen zonder garnituur. Gekleed: blauw colbert, bruine winterjas, zwarte gleufhoed en schoenen. Inlichtingen te verstrekken ter polilic- bureele. Hedennacht is ingebroken in den winkel van S., in de Groenesteeg. Er zijn een aantal flesschen ontvreemd. De politie doet onderzoek. Vastgehouden is door de politie, een nachlverblijver, die nog eenige dagen tc goed had. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, le tien uur en Eersten Kerstdag, te tien uur, ds. Wuite. Duitse he godsdienstoefening, Waalsche BUITENLAND. Een rede van Poincarê in de Fransché Kamer. Besluiten van de Commissie van Herstel. Venizelos en de Grieksche verzoeken terug te keeren. kerk: Eersten Kerstdag 's avonds te zeven uur, Vicar Schöning, van Den Haag. Eglise wallonne: Dimanche matin, 107» heures, Mr. E. Michelin, pasteur A la Haye. Jeudi, 25 décembrc: matin, A 10heures, Mr. S. Cler. Choeurs. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf. ds. C. de Meyere. Eersten Kerst- adg ,te halfelf, ds. J. Ph. Makkink. Tweeden Kerstdag, te halfelf, ds. C. de Meyere. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegrachl 16: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, prof. J. II. Berends. Eersten Kerstdag, lo tien uur, om.-pastoor J. M. van Beek. Rel. Soc. Ver., Nulszaal: Zondagavond, la zeven uur, Jo B. Meyer, uit Den Haag. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, -te halfelf, ds E. v. d. Brugh, van Tiel, Eersten Kerstdag, te halfelf, dr. W. J. Lente. Tweeden Kerstdag is er geen dienst. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, (<a halfelf, ds. F. Klevn, van Den Haag. Eersten Kerstdag .te halfelf, prof. dr. II. A. van Bakel, van Amsterdam. Wijkgebouw „Geloof, IIoop. Liefde": Zon dagavond, te halfzeven, Kerstwijding met koorzang. Spr. mej. W. Snellen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel. „Zijn we dat dan niet alle maal in 3 bedrijven, van Fred. Lonsdale. Zijn we dat dan niet allemaal Wat 1 Vervloekte oude zotskappen 't Is wel niet precies bedoeld, als u misschien meent, gelet op de narrekap, prijkend op do affiches, m3ar toch wel in dien geest. Men oordeole Na een afwezighc-id van vier maanden keert de echtgenoote van een toekomstigen lord nog onverwachts terug en vindt haar man in de armen van een andere vrouw in toedere omhelzing. '1 Is niel direct uit on trouw, T is een kus der omstandigheden De echtgenoote, ten zeerste vertoornd, praat eerst over echtscheiding, etc., maar lean toch niet, wat gekalmeerd, tot vergeving geraken. Ook niet door het optreden van haar schoon vader, lord Grenham, een gentleman every inch, doch tevens een lady-killer first rale, voor wien het Britsch museum het terrein do campagne vormt. Althans vooreerst niet., Toch slaagt de grijze jongeling met een tin telenden humor eindelijk wanneer hij aan den dag brengt, dal zij 't zelfde deed op haaf reis in Egypte. Ook door omstandigheden. Beide partijen zijn quitte. Zelf wordt de de vrijheid beminnende grijsaard met liet jonge hart, dat zooveel begrijpt in zonnigen humor echter door een en ander nog gekop* peld aan een lady, die hem met haar liefde achtervolgde, docli manmoedig gentleman like weel hij die straf te dragen, die wel licht nog gunstig voor hem zal uitvallen Verzoening en begrijpen allerwege, dat ia het blije einde van dit Engelsche tooneelspel van bijzondere charme door linielenden geest en frissche bekoring, waarop Royaards wel zeer gelukkig de hand heeft gelegd. Een spel tor demonstratie hoe ieder mensch mensch blijft, d.w.z. zwakke momenten heeft, een zotskap is Is door den auteur de figuur van lord Grenham met bijzondere toewijding getee- kend ten voeten uit, Royaards geeft dit geslaagde type van een werkelijken „lord" eveneens met al de sappige kracht, waarover hij voor zoo'n rol zoo bij uitstek beschikt. Ook op het tooneel is het een volslagen gave creatie, vol van die kleine, rake trekjes, die Royaards aan zoo'n Lebemann-genllcmaa weet le geven, 't Is prachtig. Mevr. Royaards geeft 't bedrogen-bedrie gende vrouwtje, wanneer men ieders zwak moment althans zoo betitelen mag, even eens leuk en charmant. Haar echtgenoot van Johan Gobau kon iets meer verdragen van het aanstaande lordschap, zonder evenwel

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1