No. 19567. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 20 December. Derde Biad. Anno 1923, GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Gemeente drukwerk. Overeenkomstig liet praeadvies van B. en tW. opgenomen in de Ingekomen Stukken on der No. 26 van dit jaar, besloot dc Raad in zijn zitting van 22 Januari 1.1., het voor de gemeente te leveren drukwerk gedurende het jaar 1923 wederom ondershands op te dra gen aan den heer Eduard IJdo, boekdrukker alhier, legen de door den Nederlandschen Boni van Boekdrukkerijen vastgestelde mi nimum-tarieven .en verder onder de bestaan de m.m. gewijzigde voorwaarden. Bij de toen geveerde diseussièn deden B. en W. de toezegging, dat vóór het einde van dit jaar eene regeling zou worden ontworpen, waarbij, indien de belangen van de gemeen te dit medebrachten, rekening zou worden gehouden met den in den Raad uitgesproken wensch, dat de onderscheidene drukkerijen méér dan tot dusver met het drukwerk voor de gemeente zouden worden belast. Bij de overweging, welke weg in deze door hun College ware in te slaan, hebben zij tevens inlichtingen ingewonnen van ter zake deskundigen en zijn zij lot de volgende con clusie gekomen. De omvang van het te leve ren drukwerk is te gèrinff om het in perceclen over de verschillende in aanmerking ko mende drukkerijen hier ter stede te verdee- len; bovendien wordt meer en meer het druk werk beperkt en wordt er naar gestreefd zoo veel mogelijk door eigen apparaten aan de type-afdeeling ten Raadhuize in de behoefte te doen voorzien. Aangezien dus niet met eenige zekerheid vooraf kan worden uitge maakt, welk drukwerk elk perceel zal om vatten, zal een dergelijke verdeeling in per- ceelen ook geen praclisch effect hebben. Het doen uitvoeren van het benoodigde drukwerk door middel van een vertrouwensman der boekdrukkers, die het werk naar eigen in zicht over de drukkerijen verdeelt, zonder dat B. eu W. daaromtrent de beslissing heeft, achten zij niet in het belang van de gemeente zij wezen daar reeds op in ons hierboven vermeld praeadvies. En aangezien een open bare aanbesteding cn bloc met het oog op de algemeen geldende minimum-tarieven geen zin zou hebben, en bovendien dan toch weer, evenals nu bij de onderhandsche opdracht, één drukker met nagenoeg dc geheele leve ring zou worden belast, terwijl juist een ver deeling gewenscht wordt, blijft' alleen de weg open, dat het drukwerk naar eigen keuze van hun college aan de in aanmerking ko mende drukkerijen wordt opgedragen. Het is dan ook in die richting, dat B. en W. besloten verder te handelen, zij het bij wijze van proef. Uit den aard der zaak zal daarbij rekening moeten worden gehouden met den aard van het werk en den omvang van de drukkerij, die met het werk zal worden be last; het z.g. groote werk, zooals de memorie van toelichting op de begrooting en het ge meenteverslag, kan alleen worden opgedra gen aan drukkerijen, dio daarvoor zijn inge richt; het z.g. kleine werk kan zoowel door deze als door de kleinere drukkerijen worden uitgevoerd. Een opdracht tot levering zal niet worden gedaan, dan nadat, voor zoover mo gelijk, aan een paar drukkerijen prijsopgave is gevraagd. Door het doen opdragen van het drukwerk voor de verschillende gemcentc-inrichlingen in ééne hand te leggen, onder toezicht van hun College, zal dan tevens worden voorko men, dat o.i. onnoodig drukwerk wordt ver richt; terwijl door normalisatie van modellen en door hun beslissing, of de gevraagde im- primé's zullen worden gedrukt, of wel in de type afdeeling zullen worden gemaakt óf op andere wijze zullen worden aangeschaft, te vens economischer kan worden gewerkt dan tot nu toe. Aan dc bedrijven zal de meerdere vrijheid van handelen in deze aangelegen heid, welke zij ook thans reeds genieten, moeten worden gelaten, doch de toepassing van hetzelfde stelsel voor het doen levd in van druk, dat B. en W. wcnschen te volgen voor de overige diensttakken, zal ook door ben bij de bedrijven worden bevorderd. B. en NV. meenen met de uitvoering van dit plan aan de wenschen en de bezwaren van alle partijen zooveel mogelijk tegemoet te komen en met de mededeeling van het bovenstaande aan hun. toezegging, in dc raadszitting van 22 Januari j.1. gedaan, ge- yolg te hebben gegeven. Aanbesteding bovenbouw Singelbrng. Tot de vernieuwing van dc Singelbrug. waarvoor bij Raadsbesluit van 16 April 1923 de noodige gelden beschikbaar werden ge steld, behoort onder meer het maken, leve ren en opstellen van den nieuwen ijzeren bovenbouw met bewegingsinrichtingen. Van «1e speciaal op dit gebied werkzame firma's, aan wie B .en NV. voor dit doel prijsopgave hebben gevraagd, heeft de N.V. Hollandse lie Constructiewerplaatsen alhier, de meest in aanmerking komende en voordccligste aan bieding gedaan. Zij neem', aan het geheele werk, bovenbouw en bewegingsi«richtingen, uil te voeren voor de som van 116620. Onder verwijzing naar do overgelegde be scheiden, geven B. cn NV. den Raad mits dien, overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging het maken. leveren en opstellen van den ijzeren bovenbouw cn de bewegingsinrichtingen van de nieuwe Singelbrug ondershands op ie dra gen aan de N.V. Hollandsche Construclie- werkplaalsen alhier voor do som van f 16620. Gister m icdag, omstreeks vijf uur, werd te Rotterdam D. P. van or. irein een postrijtuig afgehaakt. NVaarschijn- lijk door den wind liep liet postrijtuig ech- iter terug en kwam daardoor in botsing met een terugkeerende opdruklocomotief. De schok was geweldig, en liet postrijtuig sloeg geheel om. Hel postrijtuig was zwaar be schadigd en lag dwars over de rails. De ongevallen wagens waren direct na het tngoluk ter plaatse, en men had spoedig de lijn weer vrij. Kort vóór de botsing had de postambtenaar zich lot zijn geluk, uit hei rijtuig verwijderd, zoodat er wel materieele schade maar geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, Men vestigt ei de aandacht op, dat op 31 dezer de gelegenheid vervalt tot inwisseling van de ingetrokken zilver- bons van f 1 (model 1916) en van f 2.50 (model 1915'. Tot dien datum kunnen de bedoelde zilverbons nog ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam (Heerengracht 344/46) worden aangeboden. Op het oogenblik zijn nog alleen in omloop de zilverbons van f 1 en van f 2.50 van bet nieuwst0 type. Van de zilverbons, die nie: behoeven te worden in gewisseld, dragen de bons van f 1 de dag- teekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van f2.50 Z'jn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Te Amsterdam zijn drie per sonen gearresteerd, behoorende tot het min dere personeel van een bioscoop theater daar ter slede, wegens niet nader te noemen, handelingen met jongens en jongemannen van 13 en 20 jaar. Het zijn drie ongehuwde mannen van 23. 28 en 36 jaar. Het getal van hun slachtoffers, gedeeltelijk behoorend lot het personeel, gedeeltelijk tot de bezoe kers, bedraagt 16. Het misdrijf geschiedde gedeeltelijk in het theater tijdens de voor stelling, gedeeltelijk op straat. De directie van het theater slaat er builen Volgens de afdeeling van het bureau van politie, meer speciaal belast mit zedendelicten, komen dergelijke handelingen meer in soortgelijke inrichtingen voor. De drie verdachten, een controleur, een operateur en een los-vasle werkkracht, werden voor de justitie geleid. Het nieuwe Post- en Tele graafkantoor te Zaandam, dat in Sept. 1918 in gebruik werd genomen, na eerst ruim een jaar leeg te hebben gestaan, daar het direct na de voltooiing begon te zakken cn te scheuren, zal, nu gebleken is, dat repafeeren niet meer mogelijk is en het verzakken ge vaar begint op te leveren, definitief worden gesloten. Het kantoor zal voorloopig worden verplaatst naar het voormalige gebouw van den Raad van Arbeid, dat thans voor dit doel wordt ingericht. Hoog water. Het eiland Marken is ondergeloopcn. Woensdagmorgen om vier uur begon bij een staud van 1.45 A. P., het water over den dijk te stroo men en eenige uren later stond het eiland blank. Om elf uur was do hoogste stand 1.80 A. P. bereikt. Dc buurten zijn ge deeltelijk droog. Melkboer en bakker bren gen hun waar per vlet rond. De dokter bezoekt zijn patiënten op de verschillende buurten per bootje. Overal kruisen zich de vletten. ITet kerkhof ligt gedeeltelijk droog. Na twaalf uur zakte het water en was de kruin van den dijk weer zichtbaar Bij een gunstig.en Oostenwind met een lage zee is men binnen enkele dagen door de afvloeiing door de uitwateringssluizen van het water af, doch bij een voortdurenden N. NV. wind kan men het water weken lang houden. Door den storm uit het Noord-Westen is het Zuiderzeewater zoo hoog gestegen, dat het weideland van Urk overstroomd is. Vier vijf do van Urk staat blank. Uit Baarn bericht men. Het opgestuwde Zuiderzecwatcr stroomt over den Zuidcrdijk den Baarnschen en Eem nesaerpolder binnen. Uit Den Helder wordt gemeld Het Fransche stoomschip ,,Alesia" is van nacht van zijn sleepboot losgeslagen en op de kust van Texel, nabij paal 14, gestrand. Het schip vroeg draadloos om de reddings boot. Do ,,Dorus Rijkers" vertrok vanoch tend om halfvijf van Nieuwediep ter red ding en ook de sleepboot Drente, van de maatschappij Wijsmuller, vertrok ter assis tentie. De bemanning is op Texel geland. Ten gevolge van den hevï- gen storm is een gedeelte van een in aan bouw zijnd huis aan den Schalkwijkerweg. ender Schalkwijk, ingestort. Een der aan nemers, de hec-r Smit, geraakte onder de puinhoopen, ton gevolge waarvan hij een dijbeen brak. Hij werd ter verpleging in het Sint Elisabeths-Gasthuis te Haarlem opgeno men. Te Borne is gisteren de as sistent H. der posterijen gearresteerd, ver dacht van verduistering van gelden. T e r w ij I de mijnwerker J. S. in een tusschenschachtje van de mijn „NVillem-Sophie", te Spekholzerhei-de, aan het werk was, wilde men van hoven een wagentje op de lift duwen. Deze lift bleek niet aanwezig te zijn, de wagen stortte naar beneden, met het gevolg, dat het de bene den werkende op het lichaam viel. Vreeselijk verminkt werd het lijk later naar boven ge bracht. C,Limb. K."). Groole brand te Heerlen. Bij zevenen gisteravond ontstond brand in de suikerwerk- en chocoladefabriek „Jewe- ca" (J. NVolters), aan den Schaesbergerweg, ie Heerlen. Het personeel van vijftig was aan den ar beid, toen de brand in de droogkamer ont dekt werd. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de menschen nauwelijks den tijd hadden zich le redden en wat hun toebe hoorde in den sleek moesten laten. De brandweer was spoedig ter plaatse De voor raad suiker veroorzaakte een verstikkenden rook, waardoor het lang duurde voor de vuurhaard ontdekt werd, waardoor het blus- schen groote belemmering ondervond. Na eenige uren was men den brand ech- bv meester. Behalve het achterdeel, brand de de geheele fabriek uit. Fabriek en voor raad waren samen voor f 56 000 op Beurs- polis verzekerd. De werkelijke waarde van der. voorraad was, volgens den eigenaar, echter veel grootcr cn kon op ruim een ton worden geschat. De fabriek had zich den laatsten tijd zeer uitgebreid, zoodat plannen aanhangig waren het zetten van een nieuw gebouw. Het personeel, meest vrouwen en meisjes, komt lijdelijk zonder werk, Te Smilde is gisterochtend de vijfjarige Geert Dekker, dis de teugels in handen had van hst paard, dat een rosmo len in beweging bracht, met het hoofd tus- schen de molen gekomen en onmiddellijk gedood. De Brusseische „Stan- daard" meldt: Voornamelijk des Zondags komen langs de grenskantoren veel Hollanders per fiets binnen ,die een tochtje in België komen maken en vooral Antwerpen bezoeken. De meesten moeten echter des Zondags onver- richterzake lerugkeeren, want dien dag worden geen geleibiljetten' voor de fietsers verstrekt NVij vernemen, dat dit zoo lot 1 Maart zal duren. Daarna zullen 's Zon dags weer geleibiljetten .voor de fietsers uit gereikt worden. i Eenigen tijd geleden kwa- men berichten over ontdekking van bui tengewoon rijke platina-velden in Sauer- land (Westphalen) en in de Omgeving van Waldeck. Deze onjuiste berichten werden door Duilsche beursag.-nten gebruikt, om in" het buitenland groole kapitalen voor de fim- deermg van een platina-produclie-inaat- schappij te verkrijgen. Zij maakten gebruik van rapporten, vervalschte koopakten, als ook van correspondentie van d:-n Pruisi- schcn geoiogischen dienst te Berlijn. In Zweedsche, Deensche en h'ederland- sche bladen publiceerden zij advertenties, waarin zij deelnemers voor hun onderne ming zochten. Terwijl hun werkzaamheden in Zweden en Denemarken zonder gevolg bleven, vonden zij in Holland zes perso nen, o.w. enkele uit Amsterdam en Rotter dam, dio zich met belangrijke bedragen voor do onderneming interesseerden. Met het in Holland verkregen geld, 5 ton, heb ben de heeren, N., uit Hamburg, dc make laar H., uil Hannover, en de agent Fl., uit Berlijn, een goed leventje geleid. Met het voornemen om naar Zuid-Atne- rika te reizen, en aaar blijkbaar een eige naar van zilvermijnen in de pla tin a-onder neming te doen deelnemen, vaardigde, op verzoek van een der Amsterdamschc heeren die door het buitensporige optreden der „platina-magnalen" wantrouwend waren geworden, de Duitsche politie een bevel tot inhechtenisneming uit. N. werd op een auto-reis gearresteerd de beide andere op lichters wisten te ontkomen. Na ambtelijke onderzoekingen zijn lot heden in Duilschland nergens gebieden met platina gevonden, welke een induslrieclc platina-productis gerechtvaardigd zouden doen blijken „U is een sléchte typiste; u kunt niet eens een nieuw lint op de schrijf machine zetten'. ..Dacht u, dat Paderewski een piano kan stemmen RECLAME. Prima Mesjes voor hei Veiligheirisscheerepparaat O.IO per stuk, 1.per doz\jn bij Qsbr. Susan, Haarlemmerstraat 39-41 52C2 BOSKOOP. Bij de Oud-Geref. Gem. al hier is beroepen ds. J. van Vliet, te Dor drecht. OUDE-WETERING. Tot diaken bij de Ned. Herv. Gem. in de vacature P. Hulsbos Bzn. is benoemd de heer M. Los Azn. De gekozene heeft zijq benoeming in beraad gehouden. KOUDEKERK. Wederom werd van wege het bestuur der Kouderkerksche bur gerwacht een schietwedstrijd gehouden waaraan een 10-tal mooie prijzen beschik baar waren geslcld die door de navolgende schuller3 werden behaald: le pr. Jac. Ra- vensbergen 337 p.; 2e pr. G. Hoogeboom 336 p.;'3e pr. T. Moleraa 322 p.; 4e pr. II. van Leeuwen 321 p.; 5e pr. K. Vonk 317 p.; 6e pr. Jac. v. Beek 314 p.; 7e pr. P. Berrevoets 311 p.; 8e pr H. Guldemond 305 p.; 9e pr. J. C. Ketel 304 p.; 10e pr. G. v. d. Bijl 304 p. HAARLEMMERMEER. De op 23. 24 en 25 Januari a.s. alhier te houden pluimvee- tentoonstelling belooft een ^root succes to worden. Het aantal beschikbaar gestelde eere-prijzen is ditmaal bijzonder groot. Zil veren wisselbeker, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles, met zilver gemonteer de kunstvoorwerpen, lauwerkransen, enz. altcgader een prachtcollectie, die er zijn mag Als keurmeesters zullen fungeeren voor de afdeeling pluimvee, de heeren Muis, te Amersfoort, en Mantel, te Utrecht, en voor de afdeeling konijnen, de heer Stouten, to Haarlem. Dc arbeider T. alhier reed Woensdag met een handkar op den Spieringweg. Bij het naderen van een auto wcclc hij schielijk tc veel uit, waardoor de kar in de wegsloot terecht kwam en de man zoodanig kwam te vallen dat hij een vrij ernstig kwetsuur aan z'n hoofd opliep en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. KATWIJK. Aan de weezen van de op 30 Augustus j.l. bij het vergaan der loggere K.NV. 16 en K.W. 1*12 omgekomen vtaochers zijn thans toegekend de rente waarop zij krachtens de rentekaart hunner vaders^ recht hadden. Onmiddellijke toekenning kon in dit ge val niet plaats hebben, daar er hier sprake was van vermoedelijk overlijden. Dc rente bedraagt voor elk gezin f 1S7.20 per jaar en wordt uitgekeerd tot het jong ste. kind 14 jaar i»,. KATWIJK AAN ZEE. Den laatsten tijd waren sommige bewoners plotseling hun kat kwijt. Men dacht eerst, dat de beesten een duinwandeling waren gaan maken.Het blijkt echter, dat zulks niet zoo is. De dieren wer den gelokt, gevangen en gedood. Men be grijpt de verontwaardiging van de beroof den. Naar wij vernemen is de politie de daders op. het spoor. Van de trawlvisscherij kwamen Woens dag te IJmuiden aan de markt de loggers: K.NV. 10 met f 859, 17 met G31, 36 met f 819, 86 met f 670 cn 152 met f 521 besomming. Van de trawlvisscherij kwamen Dins dag te IJmuiden aan de markt de loggers: K.W. 15 met f 685; K.NV. 43 met f671; K.W. 116 met f 702; K.NV. 54 mot f442; K.NV. 115 met f 531; K.NV. 144 met f 494 en K.W. 172 met f 688 besomming. LISSE. Bij Kon. besluit is aan deze ge meente een voorschot verleend tot een ma ximum van f 6140, ter uitbetaling van het door een tweetal landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van plaatsjes. NOORDWIJK. Ter gelegenheid van het a.s. Kerstfeest zijn alhier in verschillende étalages kerstboom en aangebracht, hetwelk een vroolijk aanzien geeft. Vooral in het depót der Singer maatschappij is een prach tig versierde kerstboom geplaatst. De boom. welke ongeveer vijftig electrische lichtjes in diverse kleuren telt, is verder geheel belast met benoodigdhedeu der Singer naai machine. Het ontbreekt dan ook niet aan belangstelling. Het depót is reeds sedert Juli 1923 aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee gevestigd en heeft zulk een op gang gemaakt, dat het voor Noordwijk on misbaar is geworden. Vooral van den bor- duurcursus, welke driemaal per week ten liuize van den depóthouder wordt gehouden, wordt een veelvuldig gebruik gemaakt. Reeds 32 dames volgen de nuttige lessen. Met ingang van 15 Januari 1924 is de agent van politie 2e klasse B. A. Witjes in gelijke betrekking to Laren (N.H.) be noemd. Openbare "Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 21 December 1923, des namiddags 2 uur. Punten ter be handeling: 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Rooilijn Wilhelminastraat. 3. Vaststelling Bedrijfsbcgrootingen cn Ge- meentebegrooting 1924. 4. a. Voorioopige vaststelling Rekening van de Gemeentebe drijven 1922. b. Voorioopige vaststelling Rekeningen van het Distributiebedrijf over 1919, le halfjaar 1920. Verlies- en Winstre kening 1 Juli 1920 tot liquidatie cn Liqui datie-balans. c. Voorioopige vaststelling Ge meenterekening 1922, cn opnieuw vaststel ling Gemeentcrekeningefl 1918, 1919, 1920 en 1921. RIJNSBURG. BurgerlijkeStand. GeborenCornelis Pietcr, z. v. Cornells Borsboom cn Tenna Tavenier; Antonie, z v. Cornelis dc Mooij cn Johanna Alberdina Groenevcld. "Ondertrouwd: Mels van Doorn te Jut- phaas en Matje Spaargaren alhier; Jacobus Plooij alhier en Dorothea Sophia van Straa- tcn. Door eenige sportliefhebbers alhier worden pogingen in het werk gesteld, om alhier te geraken tot oprichting van een gymnastiek vereeniging. Van vele zijden mochten reeds blijken van belangsteling en toezegging van medewerking worden ont vangen, zoodat welslagen bijna verzekerd is. VALKENBURG. In den nacht van Maan dag op Dinsdag werd door openschuiven van een raam, gevolgd door inklimmen een bezoek gebracht bij den heer G. Z. Wz alhier. De wanorde iu dc voorkamer ge tuigde van een alTes en nog wat doorsnuf felen. Toch werd niet3 gemist, zelfs gouden en zilveren voorwerpen bleken niet van de gading te zijn geweest. Blijkbaar was Let slechts om contanten te doen. Een onder zoek wordt ingesteld. Het ongeval, in ons vorig nummer ver meld, heeft een kort, treurig verloop gehad. Het ventje overleed nog denzelfdcn avond. Diep treurig voor de oudera. VOORSCHOTEN. Tot molenaar in de Steven Hofjes polder is benoemd de heer J. Haasnoot. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdag 18 Dec. 1923. Allen tegenwoordig. Ongeveer half tien opent de voorzitter de vergadering en worden door den secretaris de notulen gelezen, die na eenige discussie on veranderd worden vastgesteld. De Voorzitter doet dan mededeeling van eenige ingekomen stukken, waaronder het proces-verbaal van kasopname bij den Gom. Ontvanger op 7 Dec. j.L De boeken cn bescheiden werden in orde bevonden, terwijl de kas klopte. liet aanwezige kasgeld bedroeg f 85182,01. Verder zijn ingekomen een viertal door Ged. Stalen goedgekeurde comptabiliteilsbesluiten, een bericht dat bij K. B. 19 goedgekeurd de af schaffing van de heffing voor opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en de heffing eener plaatselijke progressieve inkomstenbe lasting. Dan leest de voorzitter voor een schrijven van den directeur der Noord-Zuid- Tramweg-Mij., waaruit blijkt dat volgens den Minister de doortrekking van den tramweg Leiden als eene uitbreiding van het stedelijk net -moet beschouwd worden en vrijwel uit sluitend een plaatselijk belang is, zoodat hij geen aanleiding kan vinden te bevorderen, dat hiervoor eene Rijksbijdrage wordt be schikbaar gesteld. NVat de verbetering van het betrokken weggedeelte betreft, deelt hij med.è, dat het belang van het doorgaand ver keer eene verbouwing van den weg, op dit oogenblik althans niet zou rechtvaardigen, zoodal hel Rijk de hiervoor gevraagde subsi die evenmin kan verstrekken. Nadat de hee ren Stadhouder cn de Graaf hierover nog het woord hebben gevoerd worden al de ge noemde mededeel ingen voor kennisgeving aangenomen. Dan is aan de orde, de begroo ting 19*24, die van Ged. Staten met eenige opmerkingen, voornamelijk van administra tieven aard is terugontvangen. Genoemd col lege wenscht de jaarwedde van den ge meente-ontvanger geraamd te zien. op f 164-9,06 of f 327.94 lager, zulks op grond der door hun nieuw vastgestelde jaarwedde-rege- ling. Voort9 is een post van f 149,87 geraamd op Hfst. II niet overgebracht naar den model- post, zoodat de uilgaven van dat hoofdstuk met een gelijk bedrag moeten verhoogd wor den. Ook geven zij in overweging om voor liet waterleidingbedrijf eene verordening vast le stellen ex-art. 114bis der Gemeentewet. B. en NV. stellen voor genoemde veranderingen in de begrooling aan te brengen en voor wat de verordening betreft te berichten, dat de Raai voornemens is die vast te stellen, zoodia over de aanhangige uitbreiding der waterleiding een besluit is genomen. Nadat de heer Stad houder de gevraagde inlichtingen heeft be komen omtrent de jaarwedde-rcgeling van den Gemeente-ontvanger, wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. met algemecne stemmen besloten. Aan de Oudercommissie wordt voor 1924 eene toelage toegekend van f 10.—. De Voorzitter deelt dan mede, dat gister-» avond een voorstel van den heer Starren- burg i« ingekomen om de subsidie van de Burgerwacht terug te brengen op 125. Aan gezien dit voorstel te laat is ingekomen orn nog op de agenda te plaatsen en waar het van zeer ingrijpenden aard is, omdat het al of niet voortbestaan der burgerwacht ervan afhangt, stelt hij voor het te zenden naar B. en NV. om prae-advies Hiertoe wordt beslo ten zonder hoofdelijke stemming. Nog is ingekomen een verzoek van den heer Starrenburg om een interpellatie te mo gen houden over de werkloosheid. De Voorzitter zegt, dat daartoe toekenning noodig is van don Raad. De heer Stadhouder stelt voor gunstig te beschikken, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, zoodat deze inter pellatie op het einde der vergadering zal ge houden worden. Besloten wordt om uii den post onvoor ziene uitgaven te voldoen een bedrag van f 25.82, zijnde hel aandeel der gemeente in de kosten van steunverleening aan noodlij dende werkloozenkassen in 1921. De gemeente Voorscholen moet voor do verbetering van den straatweg RijswijkDo Vink dezen weg ter geheele breedte, met in begrip van berm en halve sloot onteigenen. Hieronder valt ook een berm bij de Sint- Nicolaaslaan, ongeveer groot 4l/> X 2 M*. Ter vermijding van latere overdrachtkoslen stellen B. en NV. voor niet aan de gemeentw Voorschoten, doch aan de Provincie bedoel den berm af 4e staan cn wel kosteloos, om-, reden zij het tot stand komen van een bree- dtren verkeersweg van groot algemeen bo- lang achten en voorts, omdat de berm toch zoo goed als waardeloos is. Alleen stellen zij als voorwaarde, dat dc toegang naar de Sint- Nicolaaslaan na afloop der werkzaamheden, in behoorlijken staat wordt opgeleverd. Do heer Stadhouder meent, dat men niets voor niets moet geven, doch de heer De Graaf acht de waarde zoo miniem, dat hij zich volkomen met het prae-advies van B. en NV. kan vereenigen. Na eenige discussie wordt dat voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Tot lid der Commissie van toezicht op het L. O., vacature E. J. Los, periodiek aftre dend, wordt herbenoemd de heer E. J. Los met 9 stammen, terwijl de heer II. van Wil- sum 2 stemmen krijgt. De heer Starrenburg vraagt naar de taak dezer commissie. Moet zij b.v. ook letten op schoolverzuim en gedrag der onderwijzers De Voorzitter geeft daarop de gewenschto inlichtingen. Vervolgens passeert dc lijst onderstand huishuren de jaarbjksche revue. Alle daar op voorkomende toeslagen worden gehande haafd, terwijl toegevoegd worden een onder stand van f 1.65 en f 0.621/» per week tot 1 April 1924, respectievelijk voor L. C. Slim gerland en wed. NV. van Leeuwen. Een verzoek van C. van den Berg om ook in dit genot te worden gesteld, wordt na eenige discussie verworpen. Aan de orde is dan vaststelling eener nieuwe schoolgeldrcgeling, die reeds een maal bij den ouden Raad onder het mes is geweest en toen, zooals de heer De Graaf opmerkt, bij de behandeling naar B. en W. is teruggezonden om ook hen, die wegens een groot aantal kinderen anders geheel zouden vrij loopen, thans nog op eenige wijze iets te laten bijdragen. De heer Stadhouder, die een heffing van schoolgeld bij een belastbaar inkomen van f 400 niet goed vindt, kan, nadat de Voorzit ter hem erop wijst, dat b.v. iemand met een inkomen van f 1500, doch die 10 kinderen heeft en zoodoende valt onder de laagste klasse, wel f 1.50 schoolgeld kan betalen, zich met de heffing vercenigen. NVel pleit hij nog voor vrijstelling van het 5e kind, doch de Voorzitter zegt dat de wet dat niet toelaat. Hierna wordt de regeling zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, zooals zit door B cn NV. is ontworpen. De heer Van Bcnnekom zegt, dat er ge-> klaagd wordt, dat de bestaande schoolgeld-! regeling zoo zwaar drukt, en dat dc bijzon-, dere schoolbesturen daarvan dc schuld zijn, omdat zij zoo'n groote vergoeding ontvangen van de gemeente. Hij meent echter te welen, dat die vergoeding echter nog niet voor de helft verbruikt wordt en om do 3 jaar aan de gemeente liet resteerend bedrag wordt ge-s restitueerd. De Voorzitter zegt dat zulks juist is. Do hoer NVesselingh merkt op, dat al moet men wat meer schooJgokl betalen, men tooh ook niet moot vergeton, dat da bijzondere scholen thans niet meer door da particulieren onderhouden behoeven ta worden. De heer Starrenburg meent dab do bestaande verordening niet steeds juist wordt toegepast en haalt een paar voor beelden nan. De Voorzitter antwoordt daar op, dat do echoolgeldregeling is gebaseerd op het onzuiver inkomen der Rijks-Ink.be- lastaag. Een reclame van NV. den Elzen, volgens saaoalgeld is er op gebaseerd da%

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9