DONSERDAG 20 DECEMBER Offieieele Kennisgevingen. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. Anno 1923 PRIJS DER &DVEHTENÏIEN: 80 Cis. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbb Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers vcoi Directie en Administratie 7?5 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Poslkus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden i 2.35, per week' 0.13, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 7..0.18, Franco per post 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. rAan den gemeentelijken vischwinkel, [Vischmarkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG ver krijgbaar SCHELVISCH k f 0.24-0.40, 6CHAR k f 0.22, SCHOL k f 0.34-0.52. [MAKREEL k f 0.26, KABELJAUW k f 0.42, ÏONG a f 1 per pond, VOLLE HARING k 10.04^6 per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN k f 0.05 per K.G. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 December 1923. f DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Jarengen ter algemeene kennis, dat het Be- 'etuur van het Leidsehe Volkshuis een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholvrijen Ürank voor gebruik ter plaatse van verkoop |n het perceel Apotnekersdijk No. 33 (Het Leidsehe Volkshuis). N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 December 1923. f VETTE VARKENSMARK?. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, flat, in verband met het vallen van den eer sten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op Dins- flag, de vette varkensmaikten van 25 De cember en 1 Jan. a.s. op 24 December en SI December a.s. zullen worden Behouden. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. I. VAN STRIJEN, Secretaris. f Leiden, 11 December 1923. p Nederl. Chr. Landïibeideisbond. Door do afdccling Leiden van dezen bond Werd gisteravond in liet gebouw „Prediker Janvossensteeg. een slecht bezochte openbare yergadering gehouden, waarin als spreker joptrad de heer Van Vliet, van Westmaas, lid yan het hoofdbestuur, met het onderwerp: „Waarom als arbeider vereenigen?" Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheelen, was bet woord aan den lieer jVan Vliet, die zeide dat er tegenwoordig moed yoor noodig is om over een dergelijk onder werp te spreken, omdat men in dezen tijd 'allcrwege hoort beweren, dat de organisaties op haar eind loopen, waarbij zij wijzen op den teruggang in ledental. Spreker wil niet ontkennen dat het aantal leden, ook in de christelijke vakbeweging, is verminderd, maar gelooft toch dat bij hen, die aldus spre ken, de wensch de vader der gedachte is. De teruggang in ledental is verklaarbaar, omdat alles staat onder den druk der malaise. De groei van de vakbeweging is abnormaal ge weest. Er was een tijd dat zeer velen de or ganisatie beschouwden als een soort auto maat waar men een dubbeltje in wierp om er dadelijk een kwartje voor terug te krijgen. Toen was de organisatie alles. Maar de lijden zijn veranderd, en nu men niet dadelijk de baten ziet van z'n bijdrage loopt men er uit ;eij zegt dat men er genoeg van heeft, "\ooral de huisvrouwen hebben te dier zake helaas een werkzaam aandeel. Bewerkt de organisa tie loonsverhooging dan jubelt men, maar wanneer in een periode van teruggang do organisatie weet gedaan te krijgen dal bij voorbeeld een verlaging van f 3 tol f 2 wordt teruggebracht dan wordt dit bitter weinig ge- .waardeerd. Toch moet er steeds weer op gewezen wor den dat organisatie nu even noodig is als ooit te voren. De maatschappij op zi-hzelf is een organisme en God heeft er in gelegd de 'gedachte van organisatie. Velen er tinnen zulks in liet kerkelijk leven en ook op poli tiek gebied doch op maatschappelijk terrein achten zij zulks niet noodig. Zij moeten toch voelen dat dit onlogisch isl Spreker schetste de toestanden zooals die waren in de 18e en 19c eeuw en constateert dat de KinderwetVan Houten in 1874 het begin is geweest van betere toestand-n in de maatschappij. Toen ook is de nosdzaak van organisatie weer wakker geworden. Op dit gebied heeft men echter steeds veel tegen werking ondervonden van de liberale geest, welke nu nog lieerscht, ook onder vele christelijke patroom. Deze liberale geest wil jdat men alle maatschappelijk* ontwikkeling haar vrije beloop laten, en mej. Van Dorp verklaarde nog onlangs te Utrecht dat de actie der vakcrganisa<t*i toch geen succes kan hebben omdat de economische wetten beslissen. Gaat het den patroon goed, dan 'gaat het den arbeider ook goed. Spreker zou aan hen, die zooiels beweren, willen voor stellen eens enkele dagen met hem mee te gaan. Zij zullen dan wel tot andere gedach ten komen. Werkgevers en werknemers moe ten gezamenlijk werken aan de productie, maar dan behoort er bij de verdeeling der maatschappelijk nutlige goederen pok toe zicht te zijn opdat zulks geschiedt naar recht en billijkheid. De werkgevers zijn, evenals alle andere menschcn, egoïstisch en eischen anders meer op dan hun toekomt. Wie moet nu dat toezicht houden? Volgens spreker zijn daarvoor de organisa ties, zoowel van patroons als arbeiders het aangewezen middel. Er moet niet beslist wor den voor en over de arbeiders maar ook mèt hem. Hieruit blijkt dus zeer duidelijk het nut der vakorganisatie. Vele arbeiders mee- nen dat zij zelf hun boontjes wel kunnen doppen, maar de practijk leert het' wel anders De patroons lachen om hen eenvoudig. Waarom men van patroonszijde voor rood wordt uitgekreten, als men zich organiseert is niet duidelijk. Talrijke voorbeelden zijn er immers van dat zij zelf precies hetzelfde doen. Het is inderdaad noodig, ook voor de tuinarbeiders, dat zij zich vereenigen, om te krijgen een sterke organisatie, waardoor zij kunnen verwerven een contractueele rege ling in hun bedrijf ten aanzien van loonen, werktijden ,enz. En organiseeren zij zich, al dus spreker, dan moet dat zijn in christelij- ken geest. Niet omdat wij kerkje willen spe len in het maatschappelijk leven, maïir om dat wij erkennen, dat ook daar de beginse len van Gods Woord richtsnoer moeten zijn. Vrije Katholieke Kerk. Gisteravond hield de heer ir. Wouters, uit Rotterdam, voor de bijna geheel gevulde Nuts zaal een voordracht over het onderwerp: „De beteekenis van de Vrije Katholieke Kerk." Na in zijn inleiding het ontstaan van de Vrije Katholieke Kerk te hebben geschetst, gaf spreker een heldere uiteenzetting van de voornaamste leerstellingen dier Kerk. Zij is een onafhankelijk en autonoom lichaam, in geen enkel opzicht afhankelijk van den Hei ligen Stoel te Rome of van eenige andere autoriteit buiten haar eigen administratie. Zij is noch Roomsch-Ivatholiek, noch Protestant, maar Katholiek. Zij wordt Vrij Katholiek ge noemd, omdat haar opvattingen zoowel vrij als Katholiek zijn. Katholiek beleekent uni verseel maar het woord wordt ook gebezigd voor de opvattingen der historische Kerk, in tegenstelling met die der latere sekten. De Vrije Katholieke Kerk verbindt zichzelf met deze historische traditie. Zij stelt zich ten doel den Katholieken vorm van eeredienst: zijn statig rituaal, zijn diepe mystiek en zijn duurzame getuigenis van de werkelijkheid der sacramenteele genade te vereenigen met de ruimste mate van intellectueele vrijheid en eeredienst voor het individueele geweten. De Vrije Katholieke Kerk tracht een Gno stiek? Kerk te zijn, in dien zin, dat zij tracht haar leden te helpen zekerheid van kennis voor zichzelf te bereiken. Zij, die naderen Jangs het tradilioneelo pad, kunnen altijd ho pen, rechlslreeksche gemeenschap le verkrij gen met den Meester, wat het doel behoort le zijn van elk waar Christen. Want de „Kruisweg" beteekent de trapsgewijze ont plooiing van den Christus-geest in den mensch en le dien einde zijn de Sacramen ten van Zijn Kerk ingesteld. Na nog met enkele woorden de magische en mystieke beteekenis van die Sacramenten le hebben uiteengezet en den invloed hunner werking op de hoogere gebieden, eindigde spreker zijn met groole aandacht gevolgde voordracht. Openbare les Muziekschool. Gisteren, 's namiddags en 's avonds, had de jaarlijksche openbare les van de leer lingen der Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst alhier plaats. In de groole Stadszaal. Aan belangstelling ook nu weer, als trouwens steeds, geen gebrek; vooral 's avonds. Gisteren hebben wij den uilslag der over gangsexamens vermeld. Welk een lange lijst! Wat al namen! Eén ontbrak er nog in, door een abuis: die van den leerling J. W. Dec, die ook is bevorderd naar een hoogere viool-klasse. Ook het programma voor de openbare los bevatte tal van namen, maar wij zullen er vandaag zoo weinig mogelijk noemen. Niet minder dan 33 nummers werden 's namiddags afgewerkt en gevolgd door ap plaus. 's Avonds viel aan 17 nummers, waarvan er nog onderverdeeld waren, die eer le beurt. Hoofdzakelijk waren het 's namiddags de jongsten en de jongeren, die een instrument bespeelden of zongen; hoofdzakelijk, want ook enkele meer gevorderden legden toen al proeven van hun kunnen af. 't Was heel aardig die jongste jeugd te hooren en te zien, al moest dit laatste dan bijzaak wezen, 's Avonds, van zeven tot elf uur, waien het dames en heeren, wien volle aandacht werd geschonken, door het publiek, dat nu meer stoelvast was dan bij „de kleintjes". 's Avonds hadden ook plechtigheden plaats: den hcei Th. van Bellen werd na een piano-voordracht door den heer A. D. Vijgh namens de Muziekschool het diploma van deze voor piano-onderwijs uitgereikt, met een woord van lof, daar die leerling door eigen arbeid dit resultaat had bereikt, waar hij hel geven van piano-onderwijs tot doel had gekozen. De beste wenschen werden hem meegegeven. Voorts ontving de directrice, mej. Harry van der Harst, bloemen na een nummer van de ensemble klasse, door haar gedirigeerd. Ook mej. Hanna Slriening. d;e zoo voortreffelijk haar instrument (viool) had bespeeld bij de uit voering deer de orkest-afdeding van Jan G. Slrienings „Suite" voor strijkorkest, wer den bloemen aangeboden. In deze hulde liet zij haar vader, die de orkest-afdeeling had geleid, begrijpelijkerwijs deelen. Dit lokte een stormachtig applaus uit voor den heer Striening, die reeds 42 'jaren zijn beste in tweeërlei zin krachten aan de Mu ziekschool heeft gegeven en in wiens suc ces dezen avond, door hemzelf, eenvoudig als hij is, niet nagejaagd, wij ons met velen oprecht hebben verheugd. Dat de heer S. van Groningen, wiens naam ook onafscheidelijk aan deze onderwijsinrich ting is verbonden, ook nu weer eeri werk zaam aandeel in deze openbare les nam, werd mede door het auditorium hoog ge waardeerd. Wij moeten neerschrijven, dat er veel goeds, ja voortreffelijks door de leerlingen is ten gehoore gebracht, in enkel- en in sa men-spel. Piano-, viool- en cello-voordrach ten hebben een goed getuigenis gegeven van het onderwijs door leeraressen en leeraren. Orkest-afdeeling en kwartet-klasse mogen er zijn. Een schoone proeve van declamatie is er gegeven. Veel lof hebben wij ook voor den zang; méér, veel meer lof dan voor de keuze van de meeste avond-zangstukken, alle in vreemde taal, voor een gelegenheid als deze. Wij hopen op wijziging dier keuze oen volgend jaar. In de pauz9 collecteerden Padvinders, wier aanwezigheid was aangekondigd, voor „Het Nederlandsche Roode Kruis". De heer G. H. Eggink, alhier, is le Am sterdam geslaagd voor het examen Staatsin richting M. O. Den 3den Januari a.s. zal onze stad genoot, II. C. van Meurs, Lage-Rijndijk 15, den dag kunnen herdenken, dat hij veertig jaar geleden als smidsgezel in dienst kwam van de Leidsehe Katoen-Maatschappij De heer Van Meurs, die niet alleen er onafge broken werkzaam bleef, maar dank zij zijn ijver en trouwe plichtsbetrachting gestadig werd bevorderd, zoodat hij thans als chef eener afdeeling fungeert, heeft in deze veer tig jaren drie geslachten van patroons aan de fabrieken gekend en mocht van allen waardeering genieten. In den Gemeenteraad heeft de Voorzit ter gister medegedeeld, dat was ingekomen een brief van de N. Z. II. T. M., waarin er kend wordt, dat het tramverkeer den laatsten lijd ongeregeld was. Daarin zal verbetering worden gebracht. Tegen half Januari za! voor de stad worden ingesteld een zes-minu ten-dienst voor de lijn LeidenOegstgeest een tien-minuten-dienst. Op deze laatste lijn zal een proef worden genomen met één- manswagens, hetgeen geheel is in overeen stemming met de concessievoorwaarden. Alleen voor de stadslijn heeft do gemeente n.l. zeggenschap. Door den architect A. L. Verhoog, le Sassenheim, werd in café „Zomer; org", al hier, aanbesteed a. het bouwen van pak plaatsen met een bloembollenhuis, waar onder ijzerconstructies en betonwerken b. het verbouwen van een bloembollenhuis c. het maken van beschoeiingen van gewoon beton met vaarlverbetering d. het verplaat sen van een loods en verdere bijbehoorende werken le Sassenheim (in één perceel). Voor het werk in massa waren ingekomen IS inschrijvingen, t.w. van P. Braun en Zoon, Beverwijk, f 1GG.758 C. M. W. van Emmerik, Leiden, f 163 856 J. Laguit en J. Koeten, Krommenie, f 146.500 Renze Rij ker, te Zwolle, f 144.870 W. Bijker, Hilver sum, f 144.5G0 N.V. tot aanneming van bouwwerken, Apeldoorn, f 134.850 J. War- naar, Leiden, f 125.000 L. Raaijmakers, Wouw (N.-B.), f 124.500 N.V. Bouw- en Aannemers-Mij. Holland-Zeeland, Den Haag f 123.300 Gebrs. A. en J. den Ouden, Al- phen-aan-den-Rijn en Oegstgeest, f 123.877: C. van Eek, Zegveld (Utr.), f121.400 G. en J. Broertjes, Leiden, f 119.500 A. Voordouw. Zwammerdam, f 119.277 W. Splinter en Zoon, Leiden, f 118.950 N.V. Rijnlandsche Beton-Mij., Leiden, f114.935; T. IJsken en Co., Heemslede, f 113.750 J. J. van Ilerson Jr., Rijnsburg, f 107.000 Tj. Tromp, Zaan dam, f 107.000. Verder was ingeschreven voor de belon en constructiewerken N.V. Construclie- Werkplaatsen, Leiden, f 20.743 De Vries Robbé, te Gorkum, f 20.625 Ned. Staal-In- dustrie-Maalschappij, te Rotterdam, f 18.060; M. den Os, te Leiden, f 17.940 C. van Ber gen, Overschie, f 16.740 F. Kloots en Zn., Kinderdijk (Z.-H.) f 15.650 firma Ramb en Blok, Leiden, f 15.631.75. Voor het betonwerk N.V. Wernink's Bc- tonfabrieken f 18.700 Twcntsche Beton- Maatschappij T. B. Schieven, Assen, f 15.360 Voor beUnschering J. Potman, Haarlem mermeer, f 5969. Do gisteren gehouden collecte door hot Roode Kruis ten behoeve van de Duilsche noodlijdende gezinnen heeft de volgende resultaten gehad: schaalcollecle f933.58; busjes f 108.84collecte, gehouden bij de uitvoering van Toonkunst f39,961/»; in totaal f 1082,3SVs. Tevens is bij de schoolcöllecte een gift van f 5 ontvangen, welke speciaal bestemd is voor de noodlijdende Nederlandsche ge zinnen in Duilschland. Wij ontvingen heden een plattegrond van Leiden, uitgave van N. V. J. Smulders en Co. en A. M. van Zwicht. Deze plattegrond, welke binnenkort zal verschijnen, munt uit door duidelijkheid en is daarbij goed uitgevoerd. Wij gelooven dat -hierdoor Inderdaad in een behoefte wordt voorzien. Zij, die zich een dergelijke kaart aanschaffen, dienen er echter om te denken dal zij de kaart niet al te vast aan den wand plakken, aangezien op de achter zijde een alphabelische slratenlijst voor komt, benevens aanwijzen betreffende open bare gebouwen, er.z. Gistermorgen ontstond een begin van brand ten huize van W. in de Ververstraat en wel in de binnenkamer tijdens afwezig heid van de vrouw des huizes, doordat door gloeien van de pijp van de kachel de houten schoorsteenmantel en behangsel papier vlam vatte. Door vrouw en brandweer werd met eenige emmers water het brandje gebluscht. Er was ook nog eenige schade aan de meu belen .welke door verzekering gedekt wordt. Hoe goed men het soms weet, bewijst weer eens hel volgende: Een dame deed aangifte bij de politie in een autobus een taschje met vrij aanzien lijk bedrag aan geld te hebben laten liggen. De politie onderzocht, vond niets geen aan wijzing. Een oogenhlik later kwam iemand een eerlijk iemand liet taschje bren gen, door hem op straat gevonden l De vinder word ruim beloond. In 't Galgewater is drijvende gevon den door een stadswerkman een biezen koffertje, bevallende voetbalschoenen en eenige sporlkleeding. Loonsverlaging Spoorwegpersoneel. Naar men ons meedeelt, zal eerst op 1 Januari 1925 door de directie der Ncd. Spoorwegen een voorloopigc loonsverlaging van 10 proeent worden ingevoerd. Naar ,,Het Hgz." uit epoo-rwegkringen verneemt, komt er geen samenwerking tu:v- sohen do versohilleoide spoorweg-bondon, doordat de Ncderlundsche VereenigiDg van Spoorwegpersoneel zelfs geweigerd heeft om met dc andere organisaties te overleggen om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen ten aanzien van de door de direotio op 15 December aan dc personeelvertagenwoordigers gedane voor stellen tot loonsverlaging. De overige vier organisaties waren tot gezamenlijk overleg bereid. Er zal ook geen samenwerking komen tusscheai de B.A.N.S., P.C.B., St. Raphael en Neutralen Bond, omdat de B.A.N.S. door de weigering van de Nederlandsohe Vereeniging zijn poging om éón gemeen schappelijk standpunt in te nemen, als mislukt beschouwt. Elke organisatie zal nu afzonderlijk haar actie moeten voeren. Welke houding de N. V. zal aannemen, is niet bekendwel heeft zij reeds Dinsdagavond een langdu rige bespreking met de directie gehad. De gehuwde ambtenares. De parlcmentsredacteur van ,,Het Volk" meldt aan zijn blad: Naar wij vernemen heeft in de jongste gehouden vergadering van de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken een punt van discussie uitge maakt het voorstel van de Regeering, om in de afvloeingsregeling dc gehuwde ambtena res als no. 3 te laten volgen op de vrijwil lige afvloeiing als no. 1 en de pensioenrijpen als no. 2 in de volgorde, waarin de verschil lende categorieën ambtenaren voor afvloei ing in aanmerking komen. Het Regeeringsvoorstel werd niet 8 tegen 4 stemmen door de Centrale Commissie goedgekeurd. Dc Regecring had voorts voorgesteld, de gehuwde ambtenares te doen vallen onder artikel 2 B der wachtgeldregeling, volgens welk artikel een maand vol loon wordt ge geven, benevens evenveel maanden een per centage van het loon als de betrokkene dienstjaren heeft. De Centrale Commissie heeft dat voorstel verworpen, zoodat de ge huwde ambtenares volgens de commissie moet vallen onder artikel 2 B en onder artikel 2 A, volgens hetwelk drie maanden vol Icon wordt gegeven, benevens evenveel jaren 70 van het loon als de betrokkene dienstjaren heeft. Onder welk dezer beide artikelen de gehuwde ambtenares valt, moet volgens de Centrale Commissie worden be paald door de jurisprudentie, volgens welke een ambtenaar, van wien aangenomen kan worden, dat hij gemakkelijk ander werk kan vinden, onder artikel 2 B valt Verder is in de vergadering der Centrale Commissie behandeld he.t pntwerp-Konink- lijk besluit betreffende het ontslag, dat in do toekomst aan gehuwde ambtenaressen zal worden gegeven. Met 8 tegen 4 stemmen is goedgekeurd de regeling, dat voortaan ambtenaressen, die in het huwelijk treden, met ingang van den dag van hun huwelijk worden ontslagen. Volgens artikel 2 a van het ontwerp-Ko- ninklijk besluit zal een uitzondering worden gemaakt voor de ambtenares, die den 45- jarigen leeftijd heeft bereikt en trouwt. Met 8 tegen 4 stemmen heeft da Centrale C'om- BINNENLAND. Be Centrale Commissie van Overleg I* Ambtenaarszaken en de regeling voor dl gehuwde ambtenares Rapport over de sociale verzekering val, een commissie nit den Vrij'z.-Dom. Bond. Loonsverlaging van spoorwegpersoneel eerst met ingang van 1 Jannari 1925. Hoog water Marken en Urk overstroomd» Groote brand te Heerlen, r v BUITENLAND. "s. 1 De Beieische Landdag verwerp! de mach' tigingswet. Ontbinding voorgesteld. Wapenstilstandsonderhandelingen in Me xico. Turkije weigert de Chester-overeenkoma goed te kenr9n. De bekende rooverhoofdman Raisoeli U overleden. missie evenwel besloten nog verder tc gaan dan de Regeering en deze uitzondering tt schrappen, zoodat volgens de Centrale Com missie ook de ambtenares van 45 jaar el. ouder, die trouwt, moet worden ontslagen. Sociale verzekering. Verschenen is een rapport over het vraagt sluk der sociale verzekering, samengesteld door een commissie uit den Vrijz.-Dem Bond. De commissie bestond uit de heeren mr. W. H. M. Werker, E. Bredewout, prof, dr. D. von Embden, arts D. N. van Geldcren, dr. ir. J. v. Ilettinga Tromp, mej. Meta Hu- genholtz, F. C. v. Ingen Schenau, mr. P. Oud, II. N. Schuitema, ds. J. J. T. Spaar' garen en J. P. C. Wagner. De commissie heeft zich aanvankelijk uit* sluitend mee de regeling vafl de materie be zig gehouden en heeft eerst, nadat zij daar* omtrent haar denkbeelden had bepaald, de vraag der organisatie onder het oog gezien» Het doel der sociale verzorging, zoo lezcp wij in het rapport o.a., moet zijn de leden dei volksgemeenschap le beveiligen legen de on zekere gebeurtenissen, die voortdurend voor ziening in een behoorlijk levensonderhoud voor hen en hun gezin bedreigen. Als hoofd beginsel sta daarbij voorop, dat getracht moet worden naar een regeling, waardooi uit de totaal-opbrengst der maatschappelijke productie aan hem, die ten gevolge van een dergelijke gebeurtenis niet meer in staat ia in zijn onderhoud te voorzien, een redelijk bc-staan wordt verschaft. Voor het bereiken van dit doet is soms de vorm van verzeke ring. soms echter ook een andere vorm aan gewezen. Het begrip sociale verzekering kan daarom het geheel der hier beoogae maat* regelen niet dekken. De commissie wenscht daarom den naam sociale verzekering te zien plaats maker' voor dien van socialen volkswaarborg. Uit het bovenstaande volgt reeds., dat d' volkswaarborg niet mag worden beperkt lo de loonlrekkenden. Als einddoel moet vooi oogen staan een regeling, die allen omvat wier bestaansminimum te eeniger lijd in ge< vaar kan komen. Niettemin kan dc financi- eele toestand het noodzakelijk maken, dat aanvankelijk sommige voorzieningen worden beperkt tot bepaalde categorieën, doch dit dient altijd op zoodanige wijze te geschie den, dat uitbreiding van de getroffen regeling lot de aanvankelijk daarbuiten gebleven groepen mogelijk is. Het rapport behandelt voorts onder meer „preventieve maatfegclen" (preventieve zoo wel op sociaal als op medisch terrein on der sociaal preventief optreden wordt biiv. verstaan werklooslieidszorg, arbeidsbemid deling, enz.), verder de ziekenverzorging, den medischen contróle-dicnst, het verband tusschen ziekte en ongevallen-verzekering (dc ongevallen-verzekering wil de commis sie tot zekeren termijn, bijv. 2 maanden, bij •Ja riekleverzekering indeelen), om vervol ger»6. te komen tot het verband tusschen in- vaüditeits- en ongevallen-verzekering. Wat dit laatste betreft, wordt geconcludeerd, dat als einddoel der ontwikkeling van de soc. verzekering in het oog moet worden gehou den een geleidelijke opvoering van de be dragen der invaliditeilsrenten, zoodat deze ten slotte voor de ongevallenrenlen niet meer onder doen. Is dit doel bereikt, dan zal het tijdstip gekomen zijn, om dc beide ir.va- liditeitsregclingen samen te smelten. Na behandeling van dc bekende kwestie# der eenlicidsrenlen wijdt het rapport een uitvoerige bespreking aan de vraag van de for.dsvcrming. Betoogd wordt, dat liet tegen woordige stelsel belangrijke kapitalen, di* grootendcels in publieke fondsen wordcï telegu, aan de productie onttrekt en aan eea

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1