AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Prov. Staten v. Zuid-Holland. I Woensdao* Nulszaal: Openbare voordracht over de beteekenis van de Vrije Katholieke Kerk. 8 uur. „Prediker": Openbare vergadering Ned. Clir. Landarbeidersbond. 8 uur. St.-Pelruskerk: Conferentie voor niet-Ka- iholicken. Kwartier over 8 uur. Stadszaal: Openbare les leerlingen Muziek school Mij. voor Toonkunst. 7 uur. DocdcrdaQ. ElisabeUishof Medisch Consultatie bureau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jcruel" (Groencsieeg 1G) Evangelie prediking. 8 uur. „Phebe"Lezing voor den Ncd. Chr. Vrouwenbond. Ilalfdrie. Stadszaal: Openbare vergadering A.-R. Kiesverccniging „Nederland en Oranje". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December tot en met Zondag 23 December waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Viachmarkt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- bc-id". Hooigracht 48 i9 altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. plaatsv.-lid-werkgever J. de Groot, 't Gein, Abcoud o-Prooetdij Afgevoerd als plaatsv. lid-arbeider P. de Waal, Nieuw-Vennopbenoemd tot pl.a verv. lid-arbeider A. van Vuren, Abbenes. 's-Gravenhage: afgevoerd lid-arb. O. Zandvliet, 'a-Gravonhage, en G. v. d. Ak ker, Zoeterwoudo; benoemd idem G. Zui- deTwijk, Poeldijk, en H. Weijers, War mond afgevoerd pl. idem G. Zuiderwijk, PoeldijkA. Elferink, Sassenheim, en II. Weijers, Warmond; benoemd id. P. van Bergenhenegouwen, LoosduinenA. Pol lemans, Oude-Tonge, en J. v. d. Tol, Al phen a. d. Rijn. De Kamer van Koophandel te Am sterdam spreekt zioh ten opzichte van den Postchèque- en Giro-dienst uit voor eon matige rente, voor afschaffing van port vrijdom, voor berekening van oversohrij- vingskosten en voor een oommissie van ad vies. Naar meu aan de ,,'e-Hort. Crt." me dedeelt, zal kardinaal W. M. van Rossum als gedelegeerde van paus Pius XI heb eucharistisch congres te Amsterdam be zoeken, zoodat het 40-jarig professiefeost van den kardinaal in de Congregatie der Redemptoristen, hetwelk op 10 Juni a.s. valt en zijn 703ton verjaardag, die 2 Sep tember d.a.v. ia, bier te lande vermoede lijk zullen gevierd worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In Engeland is het pleit beslecht, de re-, geering van Baldwin wordt ten val ge-, bracht en een arbeidersregeering zal optre den, zoover mogelijk gesteund door de libe ralen. Vooral op buitenl. terrein zal Enge^ land zijn verloren plaats weer gaan inne men, Asquilh kondigde het aan, men zie onder Engeland. Of dit voor Frankrijk niet een reden zal zijn om spoed te zetten achter de besprekingen met Duitschland? Het wil ons zoo voorkomen, maar tevens, dat Duitschland nu wel eens iets minder haast kon gaan betooneni De Roer-affaire en de wettigheid der be zetting zijn niet voor lang op den achter grond te schuiven Met de werktijd-verlenging in het bezette gebied en wat dies meer zij wil het ook nog niet* vlotten. Het aantal werkloozen in het bezette ge bied werd einde November op ongeveer 2 millioen geschat. In het onbezette Duitsch land waren op 1 December 1,45 millioen arbeiders geheel en 1,83 millioen gedeelte lijk werkloos. De Volkenbondscommissie voor het finan cieel herstel van Hongarije had volgend schema opgesteld: Gedurende het tijdperk der reconstructie, twee en een half jaar, zou Hongarije aan geen enkele schadevergoedingsbetaling tenzij leveranties in natura gehouden zijn. Daarna, gedurende de heele periode van amortisatie der leening. zou men van Hongarije een beperkt jaarlijksch bedrag als schadevergoeding kunnen vorderen. Geen bepaalde som wordt daarbij voorgesteld en voor iedere betaling zou een verzoek moe ten ingediend worden. Dc grens voor derge lijke betalingen zou vrij laag zijn: 10 mil lioen gouden kronen per jaar. De Ilongaarsche delegatie heeft ecfcler be zwaar geopperd. Graaf Bethlen onikende, dat Hongarije in staat zou zijn na het finan cieel herstel. 10 millioen kronen voor reke ning der schadevergoeding te betalen. Men kon op dat punt niet tot overeenstemming komen. Te Parijs is na onderhandelingen die verscheidene weken hebben geduurd, door de Engelsche, Fransche en Spaansche ge delegeerden der overeenkomst nopens Tan- ger getcekend. Men verwacht dat de ver schillende regeeringen de overeenkomst binnenkort zullen ratificeeren, waardoor een heel oude kwestie eindelijk dan zou zijn ge regeld. De hoofdbepalingen der nieuwe overeen komst zijn: 1. Permanente neutraliteit van Tanger en omgeving, die op de ondubbel- 2innigste wijze is vastgesteld. 2. Economi sche gelijkheid tusschen de mogendheden wordt gewaarborgd, zelfs als de bestaande handelsverdragen met Marokko worden op gezegd. 3. Behalve ten aanzien van verschil lende onderd&elen zal de sultan van Marok ko voortaan geen internationale verdragen met betrekking tot Tanger mogen sluiten zonder toestemming van den Internationa len Raad. 4. De inrichting van dit interna tionaal bestuur brengt natuurlijk mede de afschaffing der kapitulaties, die oorspronke lijk Barbarije waren opgelegd. Inboorlingen die tot dusver buitenlandschc bescherming genoten, zullen voortaan voor de gemengde Europeesche hoven en niet voor inboorlin genrechtbanken justitiabel zijn. De Marok- kaansche franc en de Spaansche peseta zijn van rechtswege geldswaardig. De interna tionale raad mag aan inboorlingen geen booger belasting opleggen dan aan Euro peanen. De sultan zal te Tanger vertegen woordigd worden door een Mendoeb, die het bestuur der inboorlingen en de invorde ring der belasting lot taak zal hebben. Afgescheiden van het bestuur over de in boorlingen zal het bewind over Tanger in handen worden gesteld van een interna tionale commissie van conlróle en een in ternationale wetgevende vergadering. De controlecommissie zal bestaan uit de 8 con suls van de landen die de Acte van Alge- ciras hebben onderteekend. Zij zal tot taak hebben te waken voor de naleving van het statuut en te verhinderen dat eenige wet geving wordt ingevoerd in strijd daarmee. De Internationale Raad zal beslaan uit 20 leden: 4 hiervan zullen Fransehen zijn, 4 Spanjaarden, 3 Engelsehen terwijl de ove rige onderleekenaars van de Acte van Alge- ciras zullen zijn vertegenwoordigd. De ver gadering krijgt het wetgevend gezag over de inboorlingen en de Europeesche bevol king. Om de laak van liet nieuwe bewind in den beginne te verlichten zullen een aan tal wetten automatisch tijdelijk voor Tanger van toepassing worden verklaard. De in boorlingen zullen in de vergadering wor den vertegenwoordigd door 6 Momarame- öancn en 3 Joden, door den Mendoeb Je be noemen, (Joch er is een bepaling gemaakt waardoor het onmogelijk wordt dat de in boorlingen in de vergadering, hetzij op zich zelf of in samenwerking met de vertegen woordigers van een der mogendheden de meerderheid zouden kunnen verkrijgen. Na de inleidende periode zal de internationale vergadering alle bestuursambtenaren be noemen. Het bestuur en de exploitatie van de haven zal geheel in internationale han den zijn zoodat or geen vrees behoeft te bestaan voor onbillijke behandeling. De be staande overeenkomst zal van kracht blij ven tot de drie verdragmakende mogend heden besluiten tot een herziening over te gaan. Zoodra de ratificatie heeft plaats gehad door de drie mogendheden zullen deze zich wonden tot de andere onderteekenaars der Acte van Algeeiras om hen uit te noodigen tot het nieuwe verdrag toe te treden. Hun aanneming van deze uitnoodiging beteekent dat Italië en de andere mogendheden met de drie onderleekenaars zullen deelen in het bewind der zone en in de handhaving der neutraliteit. Een belangrijk deel van het verdrag is gewijd aan de algeheele neulra- Reeering van de zone. Het bouwen van ver sterkingen en het treffen van andere oor- J^maAijpgfJgp ifjtett alcehgate vexboden, DUITSCHLAND. De Rijksraad heeft den commissaris voor den deviezenhandel Schacht tot president van de Rijksbank gekozen. De keuze wacht alleen nog op de goedkeuring van den Rijks president In het bureau der Duilsche communisti sche partij zijn bij een inval 40 personen ge arresteerd. De communisten in Saksen hebben in den Landdag een voorstel ingediend tot ontbin ding van dit lichaam. Stemmen ook de bur gerlijke partijen voor en dat is waar schijnlijk dan wordt het aangenomen. Te Münchon is weer een waarschuwing door de regeeringscommissaris gericht tegen politieke plannen-makers. Of er dan weer iets broeit uit de kringen der nationalisten ENGELAND. Do liberale partij beeft gisteren dan ver zekerd en thans is wel beslist, dat Engeland midden Januari de arbeiderspartij aan het bewind zal zien. Eenerzijds door eén redevoering van As- quith in de conferentie der liberale partij, waarin hij zeide dat het oogenblik gunstig scheen om de regeering der conservatieven ten val te brengen, terwijl dan de arbeiders partij als haar opvolgster onschadelijk was met de liberalen op de wipplank, anderzijds door een bezoek door Sir John Bradbury, het Engelsche lid der Commissie van Her stel, aan Ramsay MacDonald gebracht in diens geboorteplaats Lossiemouth. Het doel van laatstgenoemde reis ligt voor dc hand. Bradbury heeft officieel do. benoeming in handen van de Engelsche gedelegeerden in de comité's die de Duitsche draagkracht enz. zullen onderzoeken. Natuurlijk hebben de aan te wijzen gedelegeerden rekening te houden met de opvattingen der Engelsche regeering t. o. van verschillende uit te bren gen adviezen. Dientengevolge beteekent de reis van Bradbury naar Lossiemouth niets anders dan dat hij zich op de hoogte wilde stellen in hoeverre de a.s. premier zijn in zichten deelt, ten einde in verband daar mede dc keuze zijner candidaten te bepa len. Het feit van dit onderhoud is dus een voldoend bewijs, dat men ook in de aller- officieelstc kringen rekent met een spoedig optreden van Ramsay MacDonald als pre mier, terwijl het dan tevens voor de hand ligt, dat hij de portefeuille van buïtenland- sche zaken zal aanvaarden. Asquith zeide neg in genoemde rede, dat gcencrlei aanbod direct of indirect, boven gronds of ondergronds, officieel of niet- officiecl door de leiders van een der andere partijen aan de liberalen is gedaan. Die vrijheid wenscht Asquith voor zijn partij to behouden, zoodat zij ongebonden cn in com plete en niet aan te randen onschendbaar heid kan leven. ITALIË. De pTOtie heeft 43 anarchisten gearres teerd, die vergaderden ter reorganisatie hunner partij. GRIEKENLAND. Bij de verkiezingen hebben de twee Veni- zelistische groepen de overwinning behaald, gelijk reeds gemeld. Die twee groepen zijn de liberalen en republikeinen, wier voor naamste onderscheid dit is, dat de republi keinen al voor de verkiezingen de dynastie wenschten af te schaffen, terwijl de liberalen den grondwettigen weg wilden bewandelen en door de samenstelling van een consti tuante den strijd over den regeeringsvorm beslecht wenschten te zien. Naar uit alle be richten valt op te maken, hebben deze twee groepen een zoo enorme meerderheid verkre gen, dat er van wérkelijke oppositie bijna geen sprake zal zijn. Daarom heeft het ka binet dan ook den koning in overweging ge geven een tijdelijk verlof te nemen tot over den regeeringsvorm zal zijn beslist, en is de koning naar Roemenië vertrokken. Ilct vertrek van den koning beteekent niet, dat hij afstand van den troon doet, hoewel zijn terugkeer naar Griekenland niet wordt verwacht. De koning ontvangt als reiskosten 1 mil lioen drachmen en ale toelage 1 millioen drachmen. Va neen omwenteling kan bijna niet wor den gesproken, daar allen het ongeveer eens zijn en leger en vloot de regeering van Piastiras steunen. Men gelooft, dat de royalisten het ten hoogste tot 25 zetels zullen brengen, tegen over 370 van de beide Venizelistische par tijen. Of Venizelos nu zal terugkeeren W# twijfelen nog. POLEN. Daar Thugutt er niet in bleek te kunnen slagen een Kabinet te vormen en derhalve zijn opdracht neorlegde, heeft de president den oud-premier en oud-Minister van Fi nanciën prof. Stanislaus Grabski met de vorming van een kabinet belast. Grabski, dio zelf de portefeuille van finan ciën zal nemen, schijnt Teeds geslaagd te zijn. VEREENIGDE STATEN. De bemiddeling van den Amerikaanschen consul te Rcval heeft Hughes den Sovjet autoriteiten doen weten, dat er momenteel geen aanleiding bestaat voor onderhandelin gen gelijk bedoeld in de nota van den Rus- sischcn minister van buitenlandsche zaken, welke op het Witte Huis is ontvangen. De Amerikaan&che regeering is niet voornemens haar beginselen te verkwanselen. Zij heeft geen schade toegebracht aan Russische be langen en evenmin haar verplichtingen ver loochend. Het ergste is nog de voortdurende propaganda tot omverwerping der Ameri- kaansche staatsorde. Zoolang deze propa ganda, van uit Moskou bestuurd, voort duurt, kan de Amerikaausehe regeering niet in onderhandelingen treden. De Amerikaaneche secretaris van de schat kist, Mellon is gereedgekomen met zijn wetsontwerp ter verlaging van de inkom stenbelasting. Het ontwerp wil een verla ging van 44 op de belasting voov de inkomens uit verdienste van 4500 dollar of daaronder. MEXICO. Naar verluidt, hebben de troepen vatf resident Obregon San Marcos en Pueblo; ezet benevens nog andere plaatsen. D«i rebellen worden dus teruggeslagen. Van de zijde der opstandelingen worden successen in andere deelen van het land' gemeld. Hoe het er dus precies gesteld is BUITENLANDSCH GEMENGD. I Te Parijs is het proces begonnen tegen Germaine Berton, die in het bureau der, „Action Fran^aise", het blad van Daudet, den secretaris van diens partij Plateau doodschoot, gelijk men zich zal herinneren. Het proces zal wel eenige dagen duren en fel worden. De tolk van het Spaansch gezantschap te Weenen is er met een half milliard van het gezelschap van door gegaan. Bij de aardbeving in Ecuador moeten meer dan 250 menschen zijn omgekomen.) Een drama uit Amerika, nabij de Missis- sipi. Een neger geraakte in woordenwisse ling met zijn landheer, en plotseling in dolle woede uitgebarsten schoot hem dood. Na den moord te hebben gepleegd, zocht do ongelukkige snel zooveel vuurwa pens bijeen als. hij vinden kon en vluchtte naar een moerassige streek in de buurt, waar hij zich verborg. De politie spoorde hem op, doch de moordenaar schoot uit een hinderlaag een aantal achtervolgers neer. Toen verschanste hij zich iD een droge sloot. De menigte vervolgers was inmiddels aan gegroeid cn telde spoedig een paar honderd personen, die een onafgebroken vuur on derhielden tegen de plek, waar de neger zich verdekt had opgesteld. Aanvankelijk hield de neger staDd, maar toen er in het eind een machinegeweer aan tc pas kwam, werd de moordenaar op twee plaatsen ge troffen en buiten gevecht gesteld. Gelukkig was hij doodelijk gekwetst en stierf hij spoedig. Men begrijpt wat er anders in het land der lyneh-justitie voor den man zou hebben opgezeten, n.l. de brandstapel. De menigte was begrijpelijkerwijs ten fel-» ste verbitterd. De neger had n.l. niet min der dan drie personen gedood en elf gewond; l van wie er waarschijnlijk vier aan hun won- den zullen bezwijken. Een nieuwe Putsch in Duitschland op komst? MUNCHEN, 19 Dec. (V.D.) Do Hoogo Commissaris Von Kahr heeft een waarschu wing gepubliceerd tegen nieuwe putschen die met geweld zullen worden onderdrukt. Alle rechtbanken hebben instructie ont vangen der doodstraf of levenslange dwang arbeid toe te passen op ieder die gewapen- den tegenstand biedt tegen het staatsgezag. Amerika en de arbitrage-verdragen. WASHINGTON, 19 Dec. (Heuler). De Se naat ratificeerde de vernieuwing der arbi-. Irage-verdragen met Groot-Briliannie, Frank ijrk, Noorwegen. Porlugal en Japan. Uit Griekenland. ATHENE, 19 Dcc. (Belg. Tel. Ag.). De koning verklaarde, dat hij afstand deed van den troon op gerechtelijk bevel en omdat d# dru kder omstandigheden thans zijn vertrek eisehte om binnenlandsche onlusten I9 voorkomen. LONDEN, 18 Dec. (V. D.) Ondanks het feit, dat de overweldigende meerderheid van de bevolking vóór den terugkeer van Veni zelos gestemd heeft, heeft deze verklaard niet naar Athene te zullen terugkeeren, voordat hij van de Britsche en Fransche re- geeringen de verzekering heeft gekregen, dat zulk een actie de goedkeuring wegdraagt van Downingstreet en het Quai d'Orsay. Da Poolsche kabinetscrisis. WARSCHAU, 19 Dec. (N. T. A., draad loos). Skirmunt heeft de portefeuille van buitenl. zaken in het nieuwe kabinet. De strijd in Mexico. VERA ORUZ, 19 Deo. (Reuter). Cor respondenten bij het leger der rebellen melden, dat de rebellen de federalen dtron- gen Ban Marco te verlaten en terug te trekken op Hiiamantla. Een generaal der Obregon-troepen is gedood. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, baron Sweerts de Lan- das Wyborgh, is heden de najaarszitting van de Provinciale Staten van Zuid-IIolland yoorlgezet Aau de orde was allereerst een bespre king van de mededelingen omtrent een verzoek lot opheffing van het in een brug- recht omgezet veerrecht van het Pinkeveer en van een voorstel tot vaststelling van een tariel voor dit recht. Dc heer Roetman diende een motie in, waarbij Gedeputeerde Stalen worden iütge-( nocdigd alle pogingen aan te wenden, da^ de voetgangers en fietsers over de brug van hel Pinkevcer worden vrijgesteld van brug-» geld. De motie werd door Gedeputeerden over-' genomen, waarna het voorstel van Gedepu-i teerden zonder stemming werd aanvaard. Hetzelfde geschiedde met liet voorstel lot instelling van het tarief van het veerrecht Putlershock-Groolc Lindt en met het voor stel inzake de subsidie-aanvrage van eenj Christelijke landbouw-winlcrschool te Hoofddorp. Hierop was aan de orde het voorstel van Gedeputeerde Staten tot aanneming der mo-i tie van de heeren Van Zadelhoff c.s. om zich in beginsel bereid te verklaren tot sub sidieer ing van Volksuniversiteiten. Hier-i over ontstond een breede diecussie. kprijen in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat, in afwijking van. het bepaalde bij art. 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Maandag 24, Donderdag 27 en Maandag 31 dezer brood of deeg, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: a. van 7J/è uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd; b. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. De postchéque- en giro-dienst. Do parlementsredacteur van ,,Hct Volle" ni ldt aan zijn blad: Naar wij vernemen heeft de postchéque- eu giro-dienst op dit oogenblik nog geen zekerheid, dat hij er in zal kunnen slagen, vóór Kerstmis een deel der overzichten van de saldi aan de rekeninghouders te doen toekomen, hoewel do dienst zijn pogingen om daartoo te geraken voortzet. De loonen van het Spoorwegpersoneel. Dc overschietende dag van het jaarsala ris, dien tot dusver het personeel der Ned. Spoorwegen ontving, wordt over het jaar 1925 niet meer uitgekeerd. De vier extra-dagen, die het personeel ontving, indien het in het afgeloopen jaar niet ziek was geweest, zal voor het laatst over het jaar 1923 worden uitgekeerd. Morgen, 20 December, zullen de vijf ver schillende organisaties van het spoorweg personeel een bijzondere conferentie met :1e Directie der Ncd. Spoorwegen hebben, ter bespreking van loonsverlaging, verlof regeling, enz. Ds. G. P. A. Ruijflch van Dug teren, emeritus-predikant te Leiderdorp, stelt zich weder beroepbaar in do Ned.-Herv. Kerk. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft, ter vorvulling van oen vaca ture van rechter in haar college, opge maakt de volgende alpbabetisoh© lijst van aanbeveling; jhr. mr. Th. W. C. Calkoen, rechter in de arronddssemen terechtbank te Dordrecht; mr. F. J. A. Hijink, rechter in de arrondissementsrechtbank te Almelo mr. O. C. Tieleman, griffier bij het kan tongerecht te Gorinobem. Gelijk men weet waren er te Seheve- ningen moeilijkheden gerezen ten aanzien van de treilvisscherij. Rijk en gemeente wilden een subsidie van f 1250 per schip gevendo reeders besloten echter, do sohopen niet naar zee te zenden als het subsidie niet tot f 1500 verhoogd werd. Naar wij thans vernemen, zijn er op nieuw besprekingen tusschen B. en W. en de reedcrij gevoerd, die zeer waarschijnlijk tot eon bevredigend© op loosing zullen lei den. Hoewel B. en W. moeten vasthouden aan het bovengenoemde subsidie, zijn zij toch voornemens een zoodanig tegemoetko mende houding aan te nomen, dat op over eenstemming gerekend mag worden. Voor dat goval is men in rc-ederskringen van oordeel, dat er veel meer dan 50 loggers nnar zee zullen gaan. (,,N. H. Crt.") Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1924, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan J. H. F. M. de Hoog, «it zijn betrekking van referendaris, be last met hot geldelijk beheer bij hr*t agent schap van het Ministerie van Financiën cn waarnemend verificateur bij de Grootboe- Ven der Nationale Schuld to Amsterdam. Mej. Anna de Boer, eerst adj.-direc trice bij de gemeente-ziekenhuizen in Den Haag, heeft ontslag gevraagd. Een aantal vooraanstaande indust-riee- len to Delft hebben in ecm adres aan den Raad er op aangedrongen, te besluiten tot het schrappen van don post Opbrengst uit do zakelijke belasting c<p het bedrijf, en B. on W. uit te noodigen, do intrekking van do betrokken verordening voor te be reiden. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid; geaien do artt. 15, 18, 21 en 29 van het K.B. van 11 Juni 1923, tot vast stelling van een aJgemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij art. 90, derde lid, der Land- cn Tuinbouwongevallenwefc 1922, en zijn beschikking van 9 Oot. 1923; gelet op de voordradhten, ingediend door de besturen der bedrijf&vercenigingen heeft >n do ledenlijsten dor commission van echeidsheden do volgende wijzigingen aan gebracht Amsterdam afgevoerd als lid-werkge ver D. Coews, Ba-arnbrusggebenoemd tot lid-werkgever T. van Beusekom, Jaars veld; afgevoerd ala plaatsv.-lid-werkgever. T. van Beusekom, Jaarsveld benoemd tot De Provinciale Griffie van Noord-Hol land te Haarlem zal waarschijnlijk naar het Paviljoen in den Hout worden over gebracht. Door het vertrek van ds. Eggink, is do predikantsplaats bij de Ned.-Herv. Gem. te Velsen vacant. Om financieele rc- doncn weoischte Yelserooid met haar over een te komen, dat de tegenwoordige pre dikant, van Vclseroord tevens predikant) van Velsen zou worden. Dit ia niet naar den zin van Velsen en daar Yelscroord res sorteert onder Velsen en door den druk der tijden ternauwernood een predikant kan salarieeren, heeft de kerkvoogdij te Vel sen in massa ontslag genomen. Mevr. de wed. R. N. Buurma-Elema, te Uithuizen, aldaar, overleden, heeft, vrij van successie, f 2000 gelegateerd aan de Theologische School te Kampen. Bij de verkiezing van een lid der Sy node van de Evang. Luth. Kerk is naar ,,Do Ned." moldt, to Rotterdam gekozen dsi J. W. Bross (rechtzinnig) in plaat3 van ds. J. W. K. Hoevers (vrijzinnig). De stand der partijen is nu niet meer 10 rechts tegen 10 links, maar 11 reohtg tegen 9 links. In een spoedelschende vergadering van don Raad van Vaals werd de gemeen te-ontvanger R., wegens wanbeheer, on middellijk niet-cervol ontslagen. In verband met dat ontslag kan nog wor den medegedeeld, dat in de kas van den ontslagene eon tekort van ruim f 3000 wan geconstateerd. Daar echter door den ont vanger eon waai borgsom van f 6000 was gestort, lijdt de gemeente geen schade. In de tijdvakken van de inlijving van de vorsahillende dienstplichtigen der lich ting 1924, bestemd voor opleiding tot een rang, is door den Minister van Oorlog wij ziging gebracht. Bepaald is, dat de inlijving van de bier- bedoelde dienstpliohtigen zal geschieden als volgt: Zij, die bestemd zijn voor de opleiding yan officier bij het wapen der infanterie en bij die onbereden artillerie worden inge lijfd, zoo zij in het bezit zijn van een be wijs van voorgeoefendheid, bij de tweede ploeg in het tijdvak van 16—20 November. Zij, die voor die opleiding bestemd en niet in het bezit van een bewijs van voor- geoefendheid zijn, bij de perste ploeg in het tijdvak 15 October. Zij, die bestemd zijn voor opleiding tot officier bij de bereden artillerie worden voor zoover zij bestenvd zijn voor indeeling bij dc Iste, Ilde, IHdo artillerie4>rigadc en bij hot korps rijdende artillerie, inge deeld bij de 3de ploeg in het tijdvak 15 Ootober. Zij, dio aangewezen zijn voor de offi ciersopleiding cn bestemd zijn voor inlijving in het tijdvak 1—5 October worden, indien zij het bewijs van voorgecefendtheid nog verwerven voor 1 Mei 1921, nacter bestemd voor opkomst in het tijdvak 16—20 Novem ber. Van zoodanige bestemming doet de districtscommandant nader mededecling aan de betrokkenen. Uit Bern wordt gemeld: Twee leden van de Bondsrcgeering zullen heden. Woensdag, mevrouw Van Panhuys dc deelneming van de Regeering betuigen met het overlijden van haar echtgenoot. Vrijdag zal in de kathedraal een lijkdienst gehouden worden. Dc audiënties van de Ministers van Waterstaat, van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen cn van Justitie zullen reep. 21, 20 cn 22 dezer niet plaats hebben. UIT MED. OOST-INDIE. Accoord Zweedsch-O.-L Compagnie. WELTEVREDEN, 17 Dec. (Anela). De Zweedsch Oost-Indische Compagnie bood een accoord van 25 pet. aan, betaalbaar in vijf jaarlijksche termijnen, aanvangend 1 Jan. 1924. Ya nde nog niet betaalde termijnen zal 5 pc t. rente betaald worden. De Compagnie tracht iusschentijds nieuw kapitaal te ver krijgen Ilct accoord is aanvaard. De moeilijk heden ontstonden, doordat de suiker-debiteu ren voor Juni-Juli-Augustus de Compagnie niet betaalden. De prijsverschillen bedragen anderhalf inilliocn. Japansche kruisers. WELTEVREDEN, 17 Dec. (Aneta)". De Ja pansche kruisers „Iwato", „Yakumo" en „Asama" zijn onder commando yan vice- admiraal Sohichigoro Saito to Tandjong Pnok aangekomen yoqr een yierdaagsch ïerblljf.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2