A. J. P'5 Kerstpudding ergst misdrijf of als betaald agent van het bui teal, kapitalisme. Wat wil do heer v. Eek 1 Hij wil onvrucht baar critiseeren noch verantwoordelijkheid aanvaardend, noch het eenheidsfront van het proletariaat, waarvoor zij steeds wer ken. (Wat de begrooting betreft, het punt van do werkverschaffing dringt voor alles). De lieer BAART: liet LevendaalI De heer Knuttel: Meent u nu heusch, dat daarmee iets bereikt was voor do werkver schaffing 1 Is het voor Leiden mogelijk voor de werk- loozen te zorgen 1 Ongetwijfeld. Thans wordt uitgetrokken 4 k 5 ton voor de werk- loozcn, een behoorlijke zorg zou nog f 1 mil iioen zijn. Het belastbare inkomen hier is f 18 miliioen, waarvan slechts 10 al vol doende zou zijn. Alleen een krachtig optreden der arbei ders kan iets veranderen, zoowel hier als elders. De VOORZITTER: dus dat geldt niet alleen voor de Leidsclie bcgrooiing. De heer KNUTTEL: neen, in Jt algemecD, maar toch ook voor Leiden. Vol loon bij werk of uitkecring van vol loon bij geen werk moet de eisch der arbei ders zijn. Aan werkverschaffing moet heel wat meer zorg worden besteed dan B. en W. doen. Vandaar zijn voorstel tot parkaanleg, speelplaatsen voor de jeugd, speelterreinen ter sport-beoefening etc. De arbeiders oefenen zelf weinig pressie uit en zoolang die er niet komt, stelt hij zich weinig voor. voorloopig. Bezuiniging is het kenmerk der begrooting, ook daar. waar het heelemaal niet mag: op het onderwijs, dat al slechter wordt. En toch had juist op on derwijs wel bezuinigd kunnen worden, was er deze wet niot met steun aan secle- scholcn. etc. Hulde brengt spr. aan het hoofd, den heer v. Schaik voor zijn verkla ring in liet hoofdrapport, dat het onderwijs onvoldoende is en niet evenredig aan de kosten en moeite en dat naar nieuwe we gen moet worden uitgezien. Gemist heeft spr. aanduiding van bezui niging op de loonen van het gemeenleper- soneel; hij waarschuwt echter om zich niet in slaap te laten wiegen en op zijn hoede te blijven. De lieer v. ECK: Had dan niets gezegd. De heer KNUTTEL: Dacht u nu werkelijk, dat op dit gebied er één slapende hond is? Hij neemt juist kwalijk dit verstoppertje spelen der voorstanders van zoo'n bezui niging. De financien der gemeente zien er zeer dreigend uit en zullen dit blijven doen. Dit is niet een van de crisisepisoden van het kapitalisme, maar een van de stuip trekkingen, waarin het kapitalisme tenslotte zal sterven, gelijk in Rusland al gebeurd is. Voor Nederland zijn wij m.i. echter het laagtepunt genaderd en is voor cenige be drijven eerst wel weer helerschap te ver wachten. Maar vergeleken hij een jaar te rug is zelfs bezuiniging niet zoo zeer noodig van kapitalistisch standpunt uit gerekend. Wanneer de arbeiders de massa-actie niet weten te vinden, gaan we den meest cllcn- digen tijd tegemoet. Ilierna schorsing tot 's avonds. Avondzittiiifl. De avondziüing werd geopend met een korte rede van den heer WITMANS, die be gon met een woord van dank aan de rappor teurs en aan de ambtenaren der gemeente secretarie, die aan het samenstellen van het sectie-verslag hebben meegewerkt. Hij meende, dat het goed is dat, vooral bij een nieuwen Raad over de samenstelling v. dien Raad wordt gesproken. En dan wilde hij in het allereerst zeggen dat de samenstel ling van het College van B. en W. niet in overeenstemming is met den uitslag der ver kiezing. De democratie is vooruitgegaan daar mede had rekening moeten worden gehou den. Verder verdedigt spr. dc houding van zijn partij aangenomen in den verkiezings strijd. Als een enkele advertentie iets eigen aardigs had dan is dat vooral ccn gevolg van het optreden der tegenstanders en daarmede bedoelt hij dan vooral de Vrijheidsbond en de Vrijzinnig Democraten. Wat door dezen in hun verkiezingsblaadjes over zijn partij werd gezegd was dan ook niet vleiend. Zijn partij heeft in het gehccle land en vooral in Leiden geen slecht figuur gemaakt wat hij nader aantoonde onder interruptie van ver schillende leden. Spr. gaf voorts eenige aan wijzingen over hetgeen zijn partij in Leiden wenscht. Voor de mingegoeden wil hij min der zware belasting. Een voorstel om het gas cn de electriciteit te verlagen zullen hij en zijn parlijgenooten gaarne steunen. Spr. be sloot met op te merken dat zijn partij werke lijk noch aan de linkerzijde noch aan de rechterzijde staat, alleen een zuiver demo cratische partij is. De heer W1LMER maakte daarna eenige opmerkingen over de begrooting. Hij juichte het toe dat ernstig is gestreefd naar bezuini ging. En hij meende dat wij op dien weg moeten voortgaan, en dan denkt hij aan cen tralisatie van gemeentelijke instellingeö. Zelf weet hij, als lid van de Commissie voor de Bank v. Leening, dat opheffing van het bij kantoor van de Bank gunstig heeft gewerkt. In die richting wil hij voortgaan. Hij geeft eenige voorbeelden, die tot bezuiniging kun nen leiden. Hierna gaat hij over tot' een be strijding van hetgeen de heer Van Eek heeft gezegd, waarin hij veel vond wat hij al eens eerder gehoord heeft (gelach). Hij meende, dat er iets vaags, iet9 tweeslachtigs in de be weringen van den heer Van Eek was te be speuren. Dan heeft men meer aan den lieer Knuttel. Vjjn dien weet men wat hij wil (ge lach). Hij is ook tegen verkeerd toegepast kapitalisme en tegen rneer dingen, door Van Eek genoemd, doch daarom slaat hij niet te genover B. en V/., die dit evenzeer zijn. De heer WILBRINK had gaarne het voor stel Sytsma, om geen algemeene beschou wingen te houden gesteund. De storm van redevoeringen die is opgegaan bewijst echter wel dat velen iets hadden te zeggen. En nu wil hij ook een enkel woord er bij voegen, meest ter weerlegging van wat anderen zei den. Hu sluit zich gaarne in menig opzicht bij den heer Wilmer aan wat het streven naar bezuiniging belrelt. Hij zou zelf nog verder gaan. Zoo gelooft hij niet, dat een verhoo- ,.van bos! Schoolkindervoeding en 'kleeding aanbeveling verdien^. Dat ligt op den weg der ouders daarvoor te zorgen. Spr. wilde ook afschaffing van de zakelijke be drijfsbelasting. Naar de methode van B. en W. komen wij daar nooit toe. Als spr. nu wil spreken over enkele volg nummers der begrooting, o.a. over den gas- prijs, dan roept de Voorz. hem tot de orde. Dit moet besproken worden bij dc inkom sten en uitgaven. Hierna gaat hij dan over lot een bestrij ding van hetgeen de heer Van Eek Leeft ge zegd met name diens ideaal voor de nieuwe maatschappij. De heer KNUTTEL Hebt u dat wel een5, bestudeerd (Gelach.) Hierna kwam de heer WILBRINK lot de Dem. Partij. De advertenties dier partij tij dens de verkiezingen vond hij ook niet veel bijzonders en misleidend. Wij zijn zeer be langstellend, wat de heer Witman9 en zijn partijgenoote nog in het belang van de de mocratie zullen doen. Veel hebben wij er nog niet van gezien. De heer WITMANS Dat groeit nog. (Hi lariteit.) Onder meerdere hilariteit van de vergade ring deelt de heer WILBRINK tenslotte naar aanleiding van de rede van den heer W. mede, dat de D. P. eigenlijk bij elke partij hoort en daarom had zij er eigenlijk niet be hoeven te komen. (De heer Witmans interumpeerde herhaal delijk. De Voorzitter zeide, dat de heeren niet onder elkaar moesten spreken.) Spr. besluit met op te merken, dat er nooit een periode is geweest, waarin zooveel werk door de gemeente is- verschaft al9 thans. Spr. zou echter nog wel iels verder gaan. Hij vroeg o.a. hoe B. en W. denken over 't aan leggen van een industrieterrein. Daaraan is in Leiden behoefte. (Ontkenningen). Mevrouw VAN 1TALL1E wilde beginnen met op te merken dat de vrouwen in den gemeenteraden bewezen hebben toch niet te veel praten. (Gelach.) De heeren zijn haar toch wel de baas in. Daarna ging zij op de verschillende redevoeringen in. Allereerst op die van den heer Van Eek, die in theorie heel ver ging, maar in praclische zaken nog al heel mak was. Spr.'s partij gaat daarin dan vaak mee. Spr. bestreed verder de poli tiek van de D. P., welke partij zij vooral ver weet dat hare advertenties in de verkiezin gen unfair waren. Gelukkig hebben zij niet veel invloed gehad. Bij de Raadsverkiezin gen hadden zij minder stemmen dan bij d« Staten. Sprekende over de wethoudersverkiezingen laakte zij ook de onthouding van de S. D. A. P. Daardoor werden de linksche partijen verzwakt. De houding van rechts was ook niet ridderlijk. Waar zij slechts de kleinst mogelijke meerderheid bezat, had zij aan links twee zetels moeten afstaan. Waar de Burgemeester toch nog altijd dc schaal naar rechts kon doen overslaan. Spr. bespreekt vervolgens het geweldig probleem der werkloosheid en constateert, dat de werkverschaffing hier slecht functio neert. Waaromk durfde inen dc demping van het Levendaal niet Ten slotte bespreekt zij enkele punten van het Vrijz.-Dem. program om aan te toonen, dat deze al jaren lang pleit voor een schei dingslijn tusschen democratie en conserva tisme. Ingekomen was een motie van den heer KNUTTEL, luidende Ondergcteekende stelt voor B. en W. op te dragen zoo spoedig mogelijk te komen met plannen voor het geprojecteerde kanaal tus schen Maresingel en de Slaagh. De VOORZITTER zegt, dat deze motie la ter zal worden behandeld. Do heer VAN STRALEN sprak in het bijzonder over de werklooshcidbestrijding. Hij acht de maatregelen door B. en W. voorgesteld klein en peuterig. Zij bepalen zich vooral tot do bouwvakken. En toch is het aantal werkloozen in de bouwvakken ondanks hun pogen zeev sterk toegenomen. Om dit te illustreeren legt hij het navol gend lijstje over, aangevend de toename in de jaren 1922 en 1923. 1922 Jan. April Juli Oct. Aantal werkloozen 1242 712 803 886 Aaut. werkl. dagen 18876 16071 10441 1499C 1923 Jan. April Juli Oct. Aantal werkloozen 1294 1050 1002 1025 Aant. werkl. dagen 23255 19812 18237 18234 Ook wat het percentage aangaat consta teert hij hetzelfde verschijnsel bij de andere vakken. Over 't algemeen is dat in 1923 ver geleken met 'n jaar tevoren de helft. Alleen 't percentage werkloozen in de metaalbedrij ven is procentegewijs minder geworden. Ook omtrent deze verhouding geeft spr. een ver gelijkend staatje. Spr. trekt daaruit tie conclusie dat al dat gene wat voor werkloosheidzorg is gedaan, bitter weinig heeft gebaat. Er moeten an dere maatregelen worden genomen. Het is dan ook wel niet te verwonderen, dat B. en W. te dien opzichte op de vin gers zijn getikt, omdat Leiden niet genoeg deed. Nu zegt men van de zijde van B. en W.als wij met iet-s komen, dan stemt de Raad het af en wijst op de demping van de Mare. Dat dit voorstel niet werd aan genomen, lag vooral aan de slappe verdedi ging van den wethouder van Fabricage. Datzelfde was ook het geval met de voor gestelde verbetering van het Delftsche Jaagpad. Spr. viel ook nog den hë^r Knuttel aan, die zulke plannen uit z.g. schoonheids- overwegingen tegenwerkt. Hij drong nu aan op spoedbetrachtiüg bij de uitvoering van de rioleeringsplannen. Waarom worden geen nieuwe straten aan gelegd. Waarom begint men niet met den Rijnsburger- en Zoeterwoudschen weg enz. Spr. komt nu tot de vraag welke looue.n er moeten worden betaald. Sommige leden zouden willen, dat bij werkverschaffing niets meer betaald wordt, dan bij de uitkeering. Dé rëgeering wil, naar spr. heeft vernomen, wel steunen voor werkverschaffing, maar onder conditie dat slechts een loon betaald wordt van f 10.80 per week. Dat is volgens spr. veel te laag. Spr. vroeg verder waarom er hier geen werk verschaft wordt voor werklooze kleermaker!. Eindelijk kwam hij tot de werkloozenuit keering. Spr. critiseert in dit verband het adres der Maatschappij van Nijverheid. Een der onderteekenaars heeft, nadat hij zelf een ander heenkomen heeft gevonden, ziju arbei ders de laan opgestuurd en dc gemeente moet er nu maar voor zorgen. Spr. verde digde tenslotte de door hem ingediende voorstellen, door ons reeds genoemd. De heer EERDMANS meende, dat het goed is omtrent de werkloozenvoorziening ook eens een anderen klank te laten hooren. Om tot werkverruiming te komen moet de burgerij do middelen hebben om werk te kunnen laten verrichten. Alleen arbeid in de vrije Maatschappij is de beste werkver schaffing. De lasten mogen daarom niet hoager worden. De inkomsten van de burgerij zul len ongetwijfeld verminderen cn daardoor do lasten naar evenredigheid zwaarder drukken,. Beterschap zal er niet kun non ko men, of wij vallen cle huishouding van staat en gemeenten moeten vereenvoudi gen. Dat alleen wil hij hier naar voren brengen. Do keer HEEMSKERK bespreekt nu van do rechterzijde do wetfoouderskeuze. De rechtcrpartijen hebben daaromtrent zich niets te verwijten. Als men de sociaal-de mocraten en de Democratische Partij uit zondert, en dat behoort men te doen, dan is de meerderheid van de rechterzijde ze ker ovorwegend genoeg om drie zete's door haar te doen bezetten. Voorts besprak hij het vraagstuk der Y»*erkversohailiing en deed uitkomen dat B. en W. geen verwijt daaromtrent treft. Hij bepleit verder als een bilijk iets kinder toeslagen op do loonen yoqï werkverschaf fing. Mcnsohcn met kleine ge-zinnen kun nen er wel mee toe. Spr. vindt de uitkee- ringen bij werkloosheid ook laag, maar wat kunnen wij daaraan doen Deze wor den ons van boven opgelegd. Spr.'s geest verwanten helpen ook door middel var. het particulier initiatief. Laten do sociaal-de mocraten de-zen weg ook volgen. Er zijn onder hen ook nog wel menschcn die iets kunnen doen. Inaa-ke de Zondagswet staat spr. voor een groot deel aan de zijde van den heer Van Eek. De verschillende richtingen moeton elkaar helpen verdragen. (De heer EERDMANS. De ecne Zondag muziek, de andere niet). D-e heer KOOISTRA wilde iets zeggen over den woningbouw en het opruimen van krotten. Hij wilde in dat opzicht het advies volgen van de Gezondheidscommis sie. En dat kan aonder kosten geschieden, door de bewoners die de afgekeurde krot- lèn verlaten, gemeentewoningen te ver schaffen en dian van gemeentewege op de" plaats der ontruimde krotten weder ge in een te-woningen te bouwen. (Geroep: Maar dat kost t-och ook geld?) Verder licht spr. zijn ingediend voorstel toe, dat ook geen geld kost („Wat ben je goedkoop, wordt geroepen.") De heer GROENEVELD komt op tegen do samenstelling der vaste commissiën, waarin raadsleden zitten. De Katholieken bezetten 22 pCfc. van den Raad eü 29 pCt. der leden heeft zitting in de vaste oom missiën. De sociaal-democraten bezetten 25 pCt. van den Raad en 17 pOfc. in de Commissiën. De rechterzijde heeft in de vaste Commission con totale bezetting van 69 pCfc. Hieruit blijkt boe rechts naar zich toerekent. Ook vindt hij dot voorstellen van Raadsleden meestal slecht ontvangen worden. Verder klaagt hij over die lato toezending van de ingekomen stukken. Spr. dient daarna een motde in, waarin B. on W. worden uitgenoodigd de voorstellen, die van hen uitgaan minstens één week voor de raadsvergadering den leden tc dloen toekomc-n. Dc heer BERGERS bepleit het niet aan stellen van gehuwde vrouwen en gepen- sionneerd'en tot ambtenaren. Men moet de gehuwde vrouwen mijden. (Hilariteit). De heer PERA verdedigde het stelsel dat men niet meer kan uitgeven dan men ontvangt. Dat heeft nog niet lang geleden een Engelsch arbeider gezegd, en dat is een waarheid, welke hier door de heeren sociaal-democraten steeds wordt vergeten. Het nationaal inkomen was voor eenige jaren van f 30 per inwoner gestegen tot f 40. Doch in de laatste jaren is dit be drag weder zeer veel verminderd. Dit- moet men bedenken. Men kan wel groote verwachtingen Wekken, maar kan ze tooh niet bevrediger. En dan doet men kwaad, spr. gelooft, dat wat in de begroo ting wordt voorgesteld het uiterste is wat gedaan kan worden. Men kan wel strooien met geld en laten grabbelen. Doch hoe lang kan dat duren? Do heer KNUTTEL: Totdat het op is. (Gelach). De heer PERA: Er is geen land dat zon der kapitalisme kan. Zie Rusland maar eens.. Het Rijk is op het oogenblik-straatarm. Daarvan kan men niet9 meer halen. Ko mende tot de opmerkingen over de nieuwe maatschappij, waarvan we er nu twee heb ben, dan vraagt spr. weer: wat zien we daar? Niels dan armoede en ellende. In Rusland heeft men al een groot leger en een groole vloot. Men wil er vechten. Ten slotte komt spr. tot de Zondagsheiliging. Dit is een ge wichtig iets. De Zondagsheiliging heeft voor de Christenheid groote beteekenis. Daar kan men niet licht over heen loopen. Komende tot de salarieering der ambtena ren gelooft spr. dat deze verlaagd moet wor den. Dat zegt hij niet met vreugde maar met leedwezen, doch het moet. Het zal hem ech ter een vreugde wezen wanneer hij later weder mede tot verhooging kan overgaan. Spr. besloot zijn telkens aangevallen be loog met een woord van erkentelijkheid aan B. en W, De heer BAART bespreekt zijn wenseh tot opneming van de politie in het georganiseerd overleg. Hier heet het niet mogelijk. In ge meenten als Arnhem, Deventer, Baarn en andere kan het wel. Hij verwacht dat B. en \V. nog met een voorstel in zijn geest zullen komen. Te kwart voor elf kwam eindelijk van de zijde van B. en W. de VOORZITTER nog kort aan liet woord. Een groot deel yan het gesprokene kon hij stilzwijgend voorbijgaan. Politieke beschouwingen le houden ligt niet op zijn weg. De heeren Van Eek en Knuttel hebben be schouwingen geleverd over een begrooling van een groole stad in het begin der 20ste eeuw en niet van die van Leiden, doch daar mede hebben wij allen te doen. De Voorz. bespreekt dan den zorgelijken toestand der linanciën der gemeente. En als wij elk jaar een miliioen le kort komen, dan raakt het geld op en het is de vraag of de mcnschen, die de heeren zoo graag goed wil len helpen het dan beter zullen krijgen. Als wij riog meer geld uitgeven komen we dit jaar reeds een miliioen le kort'. Gelukkig staat de kapitaalstaat van Leiden nog niet slecht. Als de stad failliet ging dan zouden de bezittingen dc schuld nog wel dek ken. Dc heer EERDMANS: Wie zou onze scho len koopen? De. VOORZITTER: Wanneer men geen ka pitaal mag hebben, zooals men schijnt te mecnen, dan wordt de maatschappij dood arm en kapitaal is toch in wezen een ge volg van sparen. Spr. moet voor de gemeente zorgen cn men moet het hem daarom niet kwalijk nemen dat hij streeft naar een sluitende begrooting. Komende tot de gemeentebedrijven stemt hij niet in met den heer Van Eek, die meent dat men daarmede geen winst mag maken. Dan moest dc gemeente er liever geen hebben. Als wij zorgen dat wij aan de gemeenlenaren billijk leveren, mag winst worden gemaakt. Over het houden van optochten enz. nu al weer voorstellen le doen, acht de voorzitter niet' op zijn plaats waar zulk een voorstel voor anderhalf jaar is verworpen. Zoo kan men wel aan den gang blijven. Hierover volgde een onderlinge tweespraak tusschen den voorzitter en den heer Van Eek. De voorzitter staat op het standpunt dat hij dc wet moet handhaven dus ook de Zondags wet. Laten de heeren bij hun Kamerfractie aandringen op wetswijziging. Moeten wij een wandelbosch hebben, zoo als de heer Knuttel wil? Leiden is door zijn mooie omstreken al rijk gezegend. Laat hij eens naar Amsterdam gaan en vele andere plaatsen. Men kan wel van alles wenschen. Zoo zou men in Assen wel een zee willen hebben maar daarom krijgt men zooiets niet. Hij meent hiermede de alge meene zaken te hebben behandeld. De Wethouders kunnen nu morgen de on derdeden behandelen. De vergadering wordt verdaagd tol Dins dagmiddag twee uur. RECLAME. mol nieuwe rozijnti.es en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingtabn'ek A. J. POLAK. Groningen 3879 A!gem. Vereen, v. Bloembollencultuur In aansluiting aan het reeds medegedeelde nog dit omtrent hetgeen de voorzitter der 147sle alg. vergadering le Haarlem, de heer E. II. Krchage, zeide Het verheugt ons, dal de Vcreeiiiging „De Narcis" zicli als groep bij onze Vereeniging heelt aangesloten. In deze vergadering komt reeds de vorming van een tweede dergelijke groep Ier sprake, die der Tulpenkweekers. Ook haar welslagen lijkt vexzekei'd. Rijk was dit jaar aan bloemboltenmanifes- laties in het buitenland. Zijn dergelijke manileslaties voor den toe- nemenden bloei van ons bedrijf van groole beteekenis, zij geven helaas ook gelegenheid tót misleiding. Terwijl juist de kracht van ons optreden als Vereeniging ligt in het onper soonlijke der manifestatie, do reclame als men wil, is op hoogst afkeurenswaardige en i misleidende wijze door een Nederlandeche (irma de beplanting in de Tuilcrieënluin ten bate van haar eigen zaak misbruikt. In dit verhand moge ik nog eens wijzen op de schade, die het bona fide bloembollenbedrijl ondervindt van enkelen, wier wijze van zaken-doen tot voortdurende ernstige klach ten uit het buitenland aanleiding geeft. Het leveren van volkomen minderwaardig goecj, ol andere soorten dan de bestelde, het in- casseeren van gelden, zonder daarvoor bollen af le zenden, het misbruik maken van te goeder naam en faam bestaande firmanamen door onder ongeveer gelijkluidende namen op te treden, het ergeren van het Fransche publiek door het te overstroomen met in Duitschland gedrukte en geposle prijslijsten, ziedaar slechts een greep uit de tallooze klachten, waarmede wij bij herhaling wor den overstroomd. Naar aanleiding daarvan moge ik de op merking herhalen, die reeds meermalen op die klachten gegeven werd, dat, evenmin als bijvoorbeeld een vereeniging van bankiers door het publiek aansprakelijk wordt gesteld voor de oplichterijen, die een frauduleus bankier mocht gepleegd hebben, onze orga. nisatie eenig verwijt kan treilen voor de slechte praktijken van enkele individuen, die hun slag trachten te slaan op het gebied van den bloeinbollenhandel. Voor zoover het slralbare feilen belrelt kan slechls worden aangedrongen op gerechtelijke vervolging. Dat onze Vereeniging zich hartelijk verheu gen zou als daardoor een eind kon worden gemaakt aan praktijken, waardoor onwille keurig en geheel onverdiend een blaam wordt geworpen op het vak in zijn geheel, behoeft zeker niet uitdrukkelijk te worden vastgesteld. De werkzaamheden voor onze aanslaande tentoonstelling vorderen naar wensch. Be sprekingen met vertegenwoordigers der af- deelingcn leidden tot definitieve toezeggin gen omlrent de beplanting van het voorter rein met crocus, hyacinthen, vroege tulpen en late tulpen in regelraaligen aanleg. Voor het waarborgfonds kwamen zoowel van de zijde van de vakorganisaties als van anderen voldoende toezeggingen in, Onderhandelin gen met bu:if r h.ndsche tuinbouwcentra zij of worden ingcfeid om speciale lijdelijke ten toonstellingen van builcnlandsclie crHuren te organiseeren. Met programma der prijs vragen is Ier perse en zal in Januari kunnen verschijnen. Builen programma zijn reeds door belangrijke organisaties groote collec tieve inzendingen toegezegd. Men kan dus reeds nu voorzien, dat het wels!agon der ten- loonslelling verzekerd zal zijn. Toch moge ik liic-r nog een beroep doen op uw alfer medewerking. Deze tentoonstelling behoort, evenals die van 1910, wat de bloem bollen betreft, le zijn een n arJfestalie van liet geheele vak; zij-moet gedragen werden door uw aller persoonlijke belangstelling, kan het zijn, door uw fersoonlijke medewer king. Kimt gij zelf niet inzender zijn, wek anderen er toe op verlig vooral ook de aaiv, dacht van uw gemeenlebssluur, van uw ver tegenwoordigers in de Sb.ten van uw gewest wanneer gij daarloe in de gelegenheid zijt, op liet groote economisch belang der tentoon- stolling voor onze gebette slreek en voor he! gMieele bedrijf. Wij zullen eerlang een be roep doen op den linaneiCelen steun van pro vinciën en gemeenten en wij rekenen daarbij op de door u daarvoor Ie voeren propagatua 1925 zal de vooruitgang toonen van bet bloembollenbedrijl sinds 1910 de tentoon stelling valt in 'I groot beschouwd, slechls kort na het Zilveren Regceringsjubilcum van dc Koningin en zal dus levens een bcebl I geven van het door het bloembolfenbedrijf aan het einde van dot vijf en twintigjarig tijdvak bereikle standpunt. Zoo moge onisa tentoonstelling raast liet meer persoonlijk geschenk der beplanting van don Haairschen paleistuin, dat onze hooge Beschermvrouwe onlangs wel van de vereeniging hce.'t gelie ven le aanvaarden levens een hulde zijn aan de Koningin, die slceds Hare warme be langstelling in de belangen ook van dezen lak van volkswelvaart heelt getoond door woord en daad. De voorzitter toonde eenige hyacinten, ge zonden door prof. Blaauw, le Wageningen, die proeven doet ton opzichte van de perio diciteit der hyacinten, en die op 6 December in bloei stonden, zonder geprepareerd te. zijn. De lieer Krelage bracht prof. Blaauw dank en hulde voor hetgeen hij langs weien- schappeüiken weg heeft bereikt. I Aan de orde was daarna de verkiezing j van twee leden van hel hoofdbestuur, ter - vervulling van de vacatures, die op 31 Dc- comber 1923 in dit college zullen ontstaan 1 door de ailreding van de heeren II. M. Ruy- scnaars II zn. en R. Veldhuyzen van Zanten i G.zn., die niet herkiesbaar waren. Gekozen I werden de heeren J. M. Til, le Lisse (bij en- j kele candidaalslelling), en Th. Jonkheer, te llillegom. Het hoofdbestuur stelde voor dat i- ver-i gadcring het hootdbcsluur zou machtigen, uil de middelen der vereeniging met een be drag van 110.000 in te teekenen op het waarborgfonds voor de tentoonstelling 1925, Dit voorstel werd zonder hooldcbike stem ming aangenomen. Punt 7 van de agenda luidde Het hoofd bestuur stelt voor. dat de vergadering aan het hoofdbestuur opdraagt, op de eerstvol gende algemeene vergadering met een voor stel te komen tpt liet vormen van een fonds ten bestrijding van de kosten, verbonden aan de behartiging van den invoer van bloembollen in het buitenland en de propa ganda voor den afzet van ons product in den ruimslen zin Het voorslel vond ia beginsel de alge. mcene instemming van de vergadering. De afdeeliug Lisse stelde voor dat de bal lotage van nieuwe leden verscherpt wordq en wel op deze wijze, dat de afdeelh gen ver plicht zijn de namen van haar canaidaat- leden in drie opeenvolgende nummers van het Weekblad le publiceeren, alvorens tot definitieve aanneming kan worden overge gaan. Na cenige discussie werd liet voorstel aan genomen. De afdeeling Oegsigeest en Omsirekett stelde voor, bet hoofdbestuur le verzoeken, pogingen in hel werk le stellen om een bil lijker regeling van de forensenbelasling in' bet bloembollenbedrijt te verkrijgen. Aan genomen. Daarna kwam aan de orde de begrooling voor het jaar 1921. Deze werd vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 26.540. Hierna opende de beer W. Warnaars, le' Sassenlieim, de besprekingen van de wen. schelijkheid van bet vormen van een groep tulpenkweekers. Spr. deelde mede, dat zich' reeds hebben aangesloten 249 kweekers met 259.113 roeten en hij hield een warm plei dooi voor het vormen van een groep van kweekers. Zij zat van veel belang zijn voor, den gezondheidstoestand der tulpen. De' kweekers zullen elkander onderling kunnen voorlichten bij het bestrijden van de drie be kende tulpenzieklen. Spr vroeg de vergade ring zich uit tc spreken over de wenschclijk- lieid dat de „lulpengwep" zich zat aanslui ten bij de algemeene vereeniging. Hierop volgde eenigdiscussie. Ten slotte werd aan bet hoofdbestuur op gedragen te trachten een weg te vinden om tol vorming van' een groep van. (utpenkwee- kers te komen. Nadere voorstellen zullen volgen. Bij de rondvraag betoogden enkele afdee- lingen dat liet wenschelijk is, de keuring, die met Kerstmis a.s. zal worden gehouden, op Zondag open te stellen. (Het hoofdbestuur had beslist dat de keuring niet op Zondag zou zijn geopend. Enkelen zagen hierin een „doordrijven" van den zin van eenige hoofd bestuursleden). i De voorzitter zeide, dut van doordrijven geen sprake was geweest. Er zijn vriend schappelijke besprekingen gevoerd. De aid. Overveen-Bloemendaal deelde mee. dal in een vergadering an die afdeeling een motie is aangenomen, waarbij het besluit van liet hoofdbestuur wtrd afgeteurdi Spr. wilde deze motie door een ve'fanning aan genomen zien. I De voorzitter betoogde, dat deze vergade ring slechts een motie van de vergsderini zelve in behandeling kan i ionen en niet een motie, die alleen de aldeeling Overveen- Bloemendaal aangaat. De afdeeling Scholcn-yelsen deelde de be-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6