EEN WOORDJE OVER TOILET-ZEEPEN Prov. Staten v. Zuid-Holland. GEMENGD NIEUWS. DRAISMA-VAN-WKENBURG'S-: A ••iLF-VERTRAATI UIT DE RIJNSTREEK. Influenza en griep UIT DE OMSTREKEN. Nadat de vergadering was geopend, hield de heer Van der Waarden als oudste wet houder een rede. Hij deed het voorstel, mede namens de overige wethouders, om den Sta tionsweg te herdoopen in Burgemcesten-Van Schaeck-Malhon-Singel. Dit voorstel word onder levendige leekenen van bijval aan genomen. De heer P. T. II. M. Dobbelmann sprak als oudste Raadslid. Deze stelde voor, uit dc gemeentekas f 10.000 toe te voegen aan het Van-Schaeck-Mathon-fonds. Ook dit voorstel werd onder instemming van alle Raadsleden bij acclamatie aangenomeD. De burgemeester betuigde zijn erkentelijk heid voor de gesproken woorden en de door den Raad genomen besluiten. De burgemeester betuigde zijn erkente lijkheid voor de gesproken woorden en de door den Raad genomen besluiten. De vergadering werd daarna gesloten. Alsnu werd binnengeleid de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. Van Cit- ters. Deze wcnscht den heer Mathon in har telijke bewoordingen geluk met diens jubi leum en deelde ten slotte mede, dat de Ko ningin den jubilaris had benoemd tot com mandeur in de Oranje-Nassau-orde. In de nnamiódag hield de burgemeester Jn het Raadhuis receptie. Met een diner in Maison Roelofsen, door het dagelijksch be stuur van hel huldigingscomité aangeboden, en een concert met avondfeest in De Ver eeniging, werd de feestdag besloten. Uit de „Nederlandsohc Vereeniging (*%n Staatsburgeressen" heeft zioh een co mité gevormd, om gelden in ontvangst te nemen voor een passend huldeblijk aan dr. Alctta Jacobs, die op 9 Februari 1924 haar zevenligsten verjaardag zal vieren. In ,,De Vrijzinnig-Democraat" wordt het begin gepubliceerd van het rapport Van de commissie, benoemd door het hoofd, bestuur van den Yrijzinnig-Democrataschen Bond tot onderzoek van het vraagatu-k der «ociale verzekering. Naar de correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel verneemt, ic het waar schijnlijk, dat, bij de behandeling, in de Kamer, van het voorstel tot goedkeuring der Nederlandsohe afrekening van het door België verschuldigde bedrag wegens inter- neeringskostcn van Belgische militairen Jn Nederland, de vraag zaJ worden gesteld cf deze kosten niet ten laste vallen van de garandeerende mogendheden welke de Bel gische neutraliteit hebben geschonden, na-, molijk Duitsohland en Oostenrijk. Het blijkt echter bij voorbaat uitgesloten dat do regeering en de meerderheid in de Ka mer zich desgevallend met deeo opvatting zouden kunnen vereenigen. Dc gewone audiënties van do Minis ters van Arbeid, Handel en Nijverheid en Oorlog zullen Donderdag a.s. niet gehou den worden. RECLAME. Toiletzeepen bevatten veelal een overmaat aan alkalische zouten, die voor de huid en voor de gelaatskleur ten zeerste nadcclig aijn. Het is moeilijk en bovendien kostbaar, een neutrale zeep te fabriceeren, die inder daad hygiënische eigenschappen heeft. Dc Recal-zeep, op wetenschappelijken grondslag bereid uit slechts de allerbeste ingrediënten, bezit de hierboven bedoelde eigenschappen; bij het gebruik van deze zeep blijft de huid volkomen gezond en friscli. Prijs 35 cents. 5107 De commissie, in wier handen is gesteld bet voorstel van Gcd. Stalen tot aanneming der motie van de heeren Van Zadelhof! c.s. jom zich in beginsel bereid te verklaren tot subsidieering van Volksuniversiteiten brengt in baar rapport hulde aan Ged. Staten voor de wijze, waarop zij dat voorstel bij de Sta ten hebben ingediend. Dc commissie kan zich echter in meerderheid niet vereenigen met het door Gcd. Staten gegeven advies. Zij meende, dat dc inotic-Van Zadelhof! c.s. niet moest worden aangenomen. Het voornaamste bezwaar, dat alle tegenstanders onderschre ven, was, dat met aanneming der motie in breuk zou worden gemaakt op de continuï teit der genomen besluiten. Een minderheid der commissie was het eens met de opvatting van Ged. Stalen, n.l. dat de molie der heeren van Zadelhof! c.s. moest worden aangenomen. Zich aansluitende bij de toelichting van Ged. Stalen en erkennende, dat het gc- wenscht is dat aan aangenomen besluiten de band wordt gehouden, meende zij met Gcd. Staten, dat terugkomen op het jongst geno men besluit nopens de Volksuniversiteiten, alleszins gemotiveerd is. De vergadering toch, waarin dit besluit genomen werd, was niet voltallig en de meerderheid was slechts één stem. Bovendien hebben sedert nieuwe verkiezingen plaats gehad, die heel wat wij- 2iging hebben gebracht in het Statencollege. Maar ook om dc zaak zelf, om het groole cultureelc belang dal dc Volksuniversiteiten villen behartigen, is hel alleszins gewet tigd, dal de Stalen, in haar nieuwe samen stelling zich uilspreken. De motie der hee- jen Van Zadelhof! c.s. vraagt niet meer dan een beginsel-uitspraak. Wordt zij aangeno men, dan hebben de Staten slechts uitgespro ken, dat het op den weg der Provincie ligt om Volksuniversiteiten te steunen. Bij iedere komende aanvraag om subsidie wordt dan uitgemaakt oT een bepaalde universiteit zal worden gesteund en met welk bedrag. Met aandrang werd op aanneming der inoticdoor de leden der minderheid aangedrongen. Blijkens het rapport der commissie inzake de subsidieregeling vim den Bond van Open bare Leeszalen en Bibliotheken in Zuid-Hol- rlT 2'.ch ï'eerawn niet het voor stel van Gedeputeerde Stalen tot subsidies- Ting vcreeiugen. Be commissie, benoemd om te rapportee- len over de restauratie van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, heeft als haar oordeel uit gesproken, dat het billijk is, dat de Provin cie oen subsidie verleent, dat te stellen ware op 12000. De heer J. ter Laan heeft de volgende mo lie ingediend: De Staten, overwegende, dat over de vraag of de lol- en bruggelden, die in de provincie Zuid-Holland zoowel door de provincie als door gemeenten en particulieren te water en to land worden geheven, geheel of gedeelte lijk behooren te worden afgeschaft, niet kan worden geoordeeld zonder een behoorlijk overzicht van het aantal, de plaatsen waar en dc omstandigheden waardoor en waaron- deze worden geheven; noodigen het college van Ged. Staten uit een volledig overzicht van de in de provincie Zuid-Holland gehe ven wordende tol- en bruggelden te doen samenstellen en inzake eventueele opheffing dc Slaten ten opzichte van de economische en financieele gevolgen van voorlichting te dienen. De commissie voor het onderzoek van de wijziging van het Provinciaal Werkliedenre glement kan zich vercenigen met de wijzi ging van den werktijd voor hel brug- en sluispersoneel. De verlenging van den arbeidsduur voor de hoofdkantonniers en de kantonniers van ■15 tot <8 uur per week vond geen algemeene instemming. Een minderheid was van mec- ning, dat niet was aangetoond, waarom ver meerdering van het aantal werkuren voor het betrokken personeel noodig is. Hiertegenover werd opgemerkt dat de voorgestelde wijziging van den arbeidstijd geen bezwaren kan ontmoeten. Dc arbeids wet heeft nu eenmaal de 45- in een 48-urige werkweek veranderd; het particuliere bedrijf heeft zich daarbij aangesloten, terwijl het Rijk en verscheidene gemeenten dit voor beeld reeds hebben nagevolgd. Er is alleszins reden zich hierbij aan te passen, zoolang de arbeidsvoorwaarden in het particuliere be drijf aan redelijke en billijke eisclien beant woorden. Ged. Staten sluiten zich wat deze aange legenheid betreft volkomen aan bij hetgeen door het meerendeel der commissieleden werd tc berde gebracht. Overigens achten zij 't feit dat' van deze werktijdverlenging eenige bezuiniging hel gevolg zal zijn onder dc Leersehende omstandigheden reeds een af doende motiveering Yan hun voorstel. Te Rotterdam is in helge- bouw van de rechtbank de verificatie-ver gadering gehouden in het faillissement van de landelijke federatie van metaalbewer kers, dat was aangevraagd op verzoek van het Nationaal Arbeidssecretariaat. De ge failleerde had geen accoord gedeponeerd. Curator was mr. F. van Raalte. Rechter commissaris jhr. mr. Van Viersen Trip. Een groot aantal schuldeischers werd ge hoord. De renvoyen van een 5-tal bestuur ders, die nog recht op salaris meenden te hebben, zullen door dc rechtbank op 23 Ja nuari a.s. behandeld worden. Tusschen het N. A. S. en den curator was een geschil ont staan over de vorderingen van hel N. A. S. De rechter-commissaris stelde echter een minnelijke schikking voor, waarmede de cu rator zich vereenigde, zoodat een renvoy met het N. A. S. werd voorkomen Het totaal der schulden bedraagt f 88 000, het actief f 5000. Zoowel voor Rijk als gemeente is dit faillissement een schadepost, daar verschil lende lecningen met de federatie van me taalbewerkers waren algesloten. Alleen het Rijk ondervindt hierdoor een schade van f 53.000. Het staalsLedriji der artil- lerie-inrichtingcn aan dc Hembrug zal een aantal oude kanonneu, tot een gewicht van ongeveer 200,00f. kilo, die in verschillende vestingen in ons land liggen, voor oudroest verkoopen. T e Hee r-11 ugowaard is aan den Middenweg de boerderij van J Smit, bewoond door M. Klare, afgebrand. Twee paarden kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Zaterdagnacht, omstreeks halféén, heeft op den Utreehlschc-weg tc Keelsum een auto-ongeluk plaats gehad. De heer Vermeulen, uit Arnhem, keerde met den lieer Voltinga en diens echtgenoole en dochter in een Ford-auto uil Wageningen terug. De auto heeft vermoedelijk een tame lijk snelle vaart gehad. Waarschijnlijk door slippen veranderde de auto plotseling van richting ei: vloog in volle vaart tegen een boom, hij werd nagenoeg geheel verpletterd. Op het hulpgeroep der inzittenden schoten omwonenden toe, die de slachtoffers de eer ste hulp boden De heer Vermeulen, die den wagen bestuurd had, had een beenbreuk, de heer Voltinga had verwondingen aan Jiet hoofd en had penige ribben gebroken, even als zijn echtgenoole. De dochter was er zori- der noemenswaardig letsel afgekomen. De slachtoffers zijn naar het Diakonessen- huis le Arnhem vervoerd. („N. A. Ct.") Sedert eenigen tijd ver toefde in een kosthuis te Barneveld een op groolen voel levend Duilscher, die voorgaf directeur eener op te richten Nederlandsche vliegtuigenfabriek te zullen worden, en levens belast le zijn personeel daarvoor aan le werven. Reeds had hij oen contract ge sloten met een boerenzoon, die f 400 per maand verdienen zou. De politie heeft den vreemdeling gearresteerd en op last van den commissaris van politic te Arnhem gevanke lijk derwaarts overgebracht. De uitsluiting in de l ex- lielindustrie. In zake de steunbeweging kan gemeld worden, dat door den Enschede- schen Bestuurdersbond reeds een bedrag van ruim f 1000 aan het N. V. V. kon wor den opgezonden. De Bonden van Over heidspersoneel en do Bond van Nederl. On derwijzers hebben gezamenlijk een steun- actie op touw gezet. Het Burgerlijk Armbe stuur te Lonneker heeft besloten om aan sleunvragende ongeorganiseerde uitgestote nen een bedrag toe te kennen val f 3 per week, plus een gulden per gezinslid. De couperalie „Tot steun in den Strijd" gaf aan uitgesloten leden en verbruikers een halvcn hectoliter eierkolen, totaal pl.m. 7 wagons, terwijl de Botermaatschappij „De Veluwe" in twee partijen roeds 1250 pond boter be schikbaar stelde. De Federatie van Textiel arbeiders is aangevangen met het uildee- len van 2 brooden aan ieder gezin. Bij het Burgerlijk Armbestuur ta Enschede hebben zich de vorige weck reeds 800 gezinshoof den om steun aangemeld. Het laatst ver schenen nummer van „Het Hoog Ambacht", orgaan van den R.-K. Textiel-arbeidersbond „St.-Lamberlus", beval een opgaaf van de tot en met 8 December j.l. ingekomen steun gelden, bij het R.-K. Vakbureau en geeft een eindbedrag van f G5S8 28. N a b ij het c a„De drie os sen" te Beek-en-Donk had Zaterdagmiddag een ernstig tramongeval plaats. De 65-jarige A. v. Uden, uit Erp, die zijn zoon naar de Helmondsche markt vergezelde, week, toen de stoomtram uit Hecmert passeerde, in een verkeerde richting uit. De man werd gegre pen en een eind meegesleept. Nadat de tram tot slaan was gebracht, bleek hel slachtoffer een voet te zijn afgereden, terwijl hij tevens inwendig aan het hoofd gekneusd was. Overgebracht naar het ziekenhuis te Beek- en-Donk overleed hij kort daarna. Zaterdagavond is ingebro- ken bij de coöperatieve vereeniging „De Graafschap" te Lochem. Er wordt een be drag van f 6000 f 7000 vermist. Van de da ders nog geen spoor. Vr ij dagnamiddag werd aan de IIolz te Kerkrade een melkwagen door de gemeentepolitie aangehouden. Bij onderzoek bleek die twee kisten en vijf manden le ver voeren, waarin zich bedorven worst en an dere bedorven vleeschwaren bevonden. Het goed werd naar het politiebureau vervoerd en in beslag genomen. De zending is af komstig van de exportslagerij „De IJssel", te IJselstein, en was bestemd voor verkoop langs de grens Dit is in tien dagen de twee de zending bedorven vleesch, die daar in beslag wordt genomen. Karei en dc huissleutel. ,,Maar kindje, waarom huil je? Pas de wit tebroodsweken achter den rug en nu al on gelukkig ,,Ach, mama, u hebt me toch aangeraden Karei in geen geval den huissleutel te geven. Hij heeft me ook plechtig beloofd er nooit naar te vragen." „Nu, en hij heeft het toch gedaan „Neen, maar wanneer hij naar de socië teit gaat, komt hij eerst thuis, wanneer ik al weer op ben." RECLAME. TT- LEE'JVtëVRPCtt 1779 LEIMUIDEN. Van bevoegde zijde ver nemen wij, dat het Raadsbesluit tot opzeg ging van het contract met de gemeente Lei den inzake den vleeschkeuringsdienst bij Kon. besluit is vernietigd. De rijksveldwachter M. Witvliet is overgeplaatst van Bilderdam naar hier, ter wijl de rijksveldwachter L. Zeilstra van hier naar Oudewelering is overgeplaatst. De standplaats Bilderdam zal worden opge heven. OUDE WETERING. Vrijdag was het 60 jaar geleden, dat de bijz. school met den Bijbel werd opgericht. Deze dag werd op feestelijke wijze herdacht, 's Middags wer den de kinderen onthaald, terwijl ze ouder- tusschen allerlei spelletjes uitvoerden. Vooral de door de jongens uitgevoerde vrije en orde-oefeningen waren mooi. De ouders, die tegenwoordig waren .genoten dan ook volop. Des avonds wras een ouderavond belegd, die druk bezocht werd. De voorzitter van de vereeniging voor christelijk nationaal on derwijs dezer plaats ds. Brouwer opende de vergadering inot gebed. Daarna riep hij den aanwezigen het wolkom toe op dezen blijden avond. Vervolgens wijdde spreker een kort woord aan liet ontstaan en den steeds loe- ncmenden bloei van de school. Hij deelde mede, dat het bestuur van oordeel was ge weest ,dat deze dag niet onopgemerkt voor bij kon gaan De vereeniging heeft nu reeds 60 jaar de banier waarin geschreven staat: „Zonder mij kunt gij niets doen" hoog ge houden. Die banier is de school, die ons door God gegeven is. Spreker hoopt, dat dc krijgs lieden die strijden voor Gods woord niet zuHen versagen, maar steeds de banier in het oog zullen houden. Vervolgens geeft spr. het woord aan den heer Kalsbeek, oud-hoofd dezer school. De heer Kalsbeek zegt, dat het hem een waar genoegen is, dat God hem dezen dag heeft laten beleven. Hij heeft daarom de gelegenheid om hier bij dit 60-jarig bestaan van deze. ook zijne school, iets van haar geschiedenis mede te deelcn met beide han den aangegrepen. Het spijt hem, dat hij van het eerste begin weinig kan vertellen, aan gezien de notulenboeken van de eerste 14 ja ren zijn zoek geraakt. Over de eerste jaren zal hij dus weinig zqggen. Vervolgens be spreekt hij den bloei, de tijdelijke verslap ping en de groote vlucht die op dezen tijd van teruggang volgde. Hij zegt. dat het be stuur met groote moeilijkheden te kampen heeft gehad. Maar met Gods hulp is het deze moeilijkheden le boven gekomen. Wan neer spr. liet schoolgebouw op het oogen blik bekijkt, en de leermiddelen aanschouwt dan is het of zijn hart opspringt van vreugde Naast God is dit te danken aan het hard ar beidende schoolbestuur. Een enkele keer wanneer hij den tijd. toen de heer A. Jansz aan het hoofd der school stond, besprpekt is dc lof o\er het schoolbestuur niet zoo groot. Hij roemt de volharding, van den heer Jansz die trots zijn zwak gestel dikwijls maanden lang alleen voor de heelc school heeft gestaan. Vervolgens komt de heer C. P. v. d. Bie, hek tegenwoordig hoofd der school aan het woord. Hij zegt. dat op dezen blijden avond alles tintelt van licht en leven. Weer zijn sedert het gouden jubileum, in 1913, tien jaren van harden arbeid verloopen. Hoog in de lucht wappert op dezen dag de vlag. Ziet gij dat rood, zegt spr., symbool van worsteling voor vrijheid en recht ook voot onze school, dat vlekloos wit symbool van eeuwig gedijende zegen, en het blauw, hoog, heerlijk ideaal, dat het rood en wit naar het blauw van den hemel meevoert. Op den hemel moet aller blik gevestigd zijn. Veel is er in deze 60 jaren gearbeid, reeds veel goeds en r.uttigs heeft ons onderwijs uitge richt. Moedig gaan we steeds met den blik naar boven op den reeds ingeslagen weg voort. Want stilstand kan hinderen. Daarna komt ds. Siddré, predikant bij de Ned.-iïerv. Gemeente aan het woord. Hij zegt, dat de leerzame rede van den heer K. hem heeft hem doen denken aan een gcloovig Engelsch staatsman, die eens gezegd heeft: Leven is verandering en verandering is beter wor den. Ook op het gebied van Christelijk on derwijs is loven geweest en veel is er ver beterd en verbetert zich nog steeds. Vervol gens wordt nog liet woord gevoerd door de heeren Van Hoeken en Vreeken, onderwij zers aan de school, door den heer Meijer, oud-hoofd en door een oud-leerling, die nu propenent is bij de Ned.-Herv. Gemeente. Allen spreken met waardeering over de school en zij spreken den wensch uit. dat met Gods hulp op den in geslagen weg zal worden voortgegaan. En dal de bijz. school school veel zal bijdragen tot heil van Kerk, Slaat en Maatschappij. De redevoeringen werden afgewisseld door een zangkoor dat eenige mooie liederen ten beste gaf. Te ruim twaalf uur sluit de voorzitter na alle aan wezigen voor hun opkomst en medewerking gedankt te hebben de vergadering met gebed, RIJNZATERWOUDE. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is het Raadsbe sluit, waarbij besloten werd tot opzegging van het contract met de gemeente Leiden inzake den vleeschkeuringsdienst bij Kon. besluit vernietigd. RECLAME. kan men het beste bestrijden door het ge bruik der Sanapirm-Tab.'etten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 5108 KATWIJK-AAN-ZEE. - Van de trawJ- viseoherij kwamen Zaterdag te lJmuiden aan de markt de loggers KW 87, met f667: 147, niet f 596 23, met f 570; 97, met f 494; 47, met f521; 138, met f434; 19, met f348 en 104, met f 636 besomming, en van de harin^vissoherij de logger KW 160. met 33 laat pekelharing. NOOKDWIJK. Gemeenteraad. Aanwezig elf leden, twee vacatures. Voor zitter Jhr. van Panhuys. De notulen dar vorige vergadering werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het bestuur der Naaischool om 30 vergoeding van het tekort op de exploitatie ever het afgeloopen jaar. De voorzitter deelde mede dat zeer waar schijnlijk er in het vervolg geen rijkssubsi die meer zal worden ontvangen, thans be dragende f 100.62. Vermoedelijk zal men daarin later ook moeten voorzien. Ingekomen was ook een adres van de afd. Noordwijk van den Ned. Politiebond, om aan den heer Berben, agent van politie als nog een periodieke verhooging toe te ken nen. Berben heeft een salaris van f 27.60 per week. Reeds eerder was het verzoek tot den gemeenteraad gericht, doch toen afgewezen. B. en W. wilden nu aan het verlangen van den Bond tegemoet komen in verband met de Pensioenwet. De heer dr. Van Nes meende, dat de raad zich op ditzelfde standpunt moet plaateen als de vorige maal. Do heer Van der Wiel denkt er ook zoo over en wil het advies van B. en W. af wijzen. Het gunstig prae-advies wordt ech ter na verdediging van den voorzitter aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Nes, Van der Wiel, Van Went, Admiraal en Den Hollander. Ook was ingekomen een adres van den R. Katk. Politiebond „St. Michaël" om ten opzichte van het politiediploma in de zelfde rechten te mogen woTden gesteld als de Algemeene Ned. Politiebond. Er was advies gevraagd van den Commissaris van Politie, welk advies gunstig luidde, waarna het verzoek met algemeene stemmen werd ingewilligd. Een verzoek van de feestcommissie te Noordwijk aan Zee ter herdenking van het jubileum van H. M. de Koningin om ver goeding van het tekort op de rekening tot een bedrag van f 100, werd om prae-advies in handen van B. eD W. gesteld, evenals ook een adres van de Exploitatie maat schappij „De Toekomst" inzake wijziging van het uitbreidingsplan der gemeente in verband met woningbouw. Een schrijven van Ged. Staten om het salaris van den jongsten inspecteur van po litie, den. heer Wassenaar te verhoogen, gaf aanleiding tot een scherp debat. Deze was indertijd als jongste inspecteur benoemd op een salaris van f 1000. Zoolang deze jonge man tijdelijk als zoodanig werkzaam was, kon dit college zich daarmee vereenigen, doch nu hij goed bevalt en vast is aange steld, moet dit salaris verhoogd en wel met f 1200, dus gebracht worden op f 2200 meenen Ged. Staten. De wethouder, de heer Liefferink, ver- j zette zich daartegen met klem. Hij heeft ter bevoegder plaatse een onderzoek inge steld en hij zegt den Raad nu dat er op het oogenblik niets aan te doen is. Belaal<| moet het voorloopig worden en hij zal daarom nu meefcaan. doch onder protest. De Raad is door den burgemeester voor, den gek gehouden. Hij verwijst naar de vergadering van B. en W. van 12 November 1922, toen de voorzitter het deed voorkomen dat het salaris steeds f 1800 zou zijn. Hij zal bij de behandeling der begrooting een wijziging in de verordening voorstellen. Al* de heer Wassenaar dan weggaat, kan men een andere regeling treffen. De voorzitter zegt dat niet hij den wet houder, maar deze den Raad voor den gek houdt, waartegen de heer Liefferink op zijn beurt weder pre testeert. Als do voorzitter zijn standpunt tracht te rechtvaardigen, valt de heer Liefferink hem herhaaldelijk in do rede. De heer Meyer stolt zich aan de zijde van den wethouder evenals de heer Alke made. Wethouder Van Eeden zegt nu zijn gevofien, ook al heeft hij de gcheele quaestie niet meegemaakt. Hij gelooft dat de heer Wassenaar als volontair iE«pecteur is be noemd en wil hij gaarne medewerken om een andere verordening te krijgen, hij ge looft ook dat de Raad thans de consequentie van een eens genomen beefcut moét aan vaarden. Dr. Van Nes wil zich niet zoo dadelijk onderwerpen aan het voorstel. Hij gelooft dat, wanneer Ged. Staten goed ingelicht 2Ïjn er nog wel op teruggekomen kan wor den. Wassenaar is benoemd op proef. Spr. zal beginnen te stemmen tegen deze be- grootingsregeling, zooals die is voorgesteld. De voorzitter noemt de bewering over een proefjaar sophisterij. Er is geen inspec teur op proef benoemd, maar een persoon eu nu deze bevalt moet hij vast aangesteld wordeD. De heer Van Nes, zeer verontwaardigd, roept uit dat dit een unfaire zaak is. De Raad is volkomen door den Voorzitter voor den gek gehouden. Hij noemt dit meer dan ergerlijk. Nadat de voorzitter zich nogmaals heeft verdedigd en het voorstel in stemming wil brengen, komt de heer Liefferink met een ander voorstel. Hij wil een commissie uit den Raad benoemen, die dan na overleg met Ged. Staten met een voorstel bij de?i Raad kan komen. De heer Van der Niet is niet geheel op d« hoogte, omdat hij ook niet dc geheele zaak heeft meegemaakt. Hij weet das niet goed hoe hij zal moeten stemmen. Het voorstel van den heer Liefferink wordt echter zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Straks zal een commissie worden benoemd. Hierna kwam aan de orde: vaststelling van het bedrag per leerling aan bijzondere schoolbesturen over 1922. Door B. en W. werd voorgesteld een be drag van f 9.78 per leerling, welke maatstaf is genomen naar de openbare scholen in de gemeente, die ook een zoodanig bedrag kosten. De heer Van der Wiel vindt dat bedrag zeer laag. Hij gelooft dat men er zich nu wel bij zal moeten neerleggen, maar de bij zondere schoolbesturen kunnen er niet mee toe. Hij weet er echter wel raad op. De schoolbesturen kunnen in hooger beroep gaan. De heer Admiraal sluit zich bij den heer Van der Wiel aan. De voorzitter zegt, dat het gemiddelde over drie jaren wordt gerekend, doch dit maal geld het maar voor een jaar. 't Onder houd is het een© jaar grooter dan het ander. Het bedrag kan dus varieeren. Na nog eenig debat wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot leden der plaatselijke Schoolcommis sie worden herbenoemd de heeren Sanders en De Vreede. Hierna werden tot leden voor het onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuwbe- nomde leden, de heeren A. Caspers en A. Balkenende door den voorzitter besnoemd de heeren Van Went, Meyer en Admiraal, waarna de vergadering eenigen tijd werd ge schorst. Dc commissie stelde na een korü onderzoek voor tot toelating over te gaan* waartoe werd besloten. Ingekomen waren verzoeken van de Pfli' tronaats vereenigingen „St. Catharina" St. Jeroen om beschikbaarstelling van gym nastieklokalen. Het prae-advies luidde la beginsel toestemmend. Op dit oogenblik zijA er echter geen lokalen beschikbaar. Zij sol len eerst beschikbaar komen in 1926. De heer Van der Wiel vroeg of B. en ook bereid zouden zijn, om wanneer de vet* eenigingen zelf een lokaal vonden, daary.OOl subsidie te verleenen. De voorzitter antwoordt dat dit van Êöïh gere autoriteiten zou afhangen. Inzake het advies van B. en W. over dtf regeling van de bezoldiging van den werk man Yevburg, hierop neerkomende dat de man teruggebracht wordt op de helft van. zijn loon of f 14.50 per week, terwijl de an dere helft voor andere werkzaamheden wordt vergoed. De heeren Vink en Van der Niet vinden de regeling minder goed en niet vleiend voor Verburg. Ook de heer Meyer voelt voor de regeling niet veel. De heer Van Nes stelt een andere rege ling voor. De voorzitter verzocht den heer Van Nes dit voorstel schriftelijk in te dienen en stelt voor de behandeling der zaak uit te stel- leu. B. en W. kunnen het voorstel dan eerst ééns nader onderzoeken. Aldus werd be- 8loten. Over de wijziging van do rooilijn der Wilhelminastraat, waaromtrent een teeke- ning bij de leden rondging, vond een alge- meen discours plaats, waaraan bijna alle raadsleden declnameD. Ten slotte werd de rooilijn van 1914 ingetrokken, terwijl B. en W. een andere rooilijn zullen ontwerpen en in de volgende week ter goedkeuring aan. te bieden. Daarbij zal rekeniDg gehoud* worden met de wenschelijkheid dat het te bouwen winkelhuis zal gebouwd worden volgens de rooilijn van de pas gebouwde woning. Ter tafel kwam nu een aanbod yan deni

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6