BAL-COSTUME 5 Januari a.s. AGENDA VAN DE WEEK. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Gemeenteraad van Leiden. Maandag. Schouwburg: Hof stad-tooneel. „Boefje". 6 uur. Stadszaal: Invitatie-concert „JSempre Cres condo". 8 uur. Dinsdan. Remonslr. Kerk: Wijdingsuur. Hallnegen. Stadszaal: Opera-concert en ballet ten bate van de Ncderland.cche kinderen in den Vreemde. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December tot en met Zondag 23 December waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischinarkt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Laat u niet Aisleiden door een cosluum uit A'dam te betrekken, als zou dit goedkooper zijn. Hij Mag. „Erato", Oude Singel 14, Tel. 889 alhier, kunt U zien wat U huurt, 't is billijker en U krijgt gratis een bijpassend masker, dus geen teleurstellingen. 5129 HAARLEMMERMEER. Voor deelneming aan den van wege le afdeeliog Haarlemmermeer van de Ver eeniging het Witte Kruis in deze gemeente te houden verbandcursus, hebben zich reeds meer dan 50 personen aangemeld. Kaar wij vernemeD, zal met het oog cp de in deze gemeente te verwachten werk loosheid, het Polderbestuur spoedig over gaan tot het aanbesteden van het schieten en verdiepen van verschillende slooten en tochten. Verwacht wordt dat deze werk zaamheden vele handen werk zullen geven. Verder wordt een plan overwogen, om aan die landbouwers, die de jaarlijksche en ge bruikelijke werkzaamheden op hun akkers laten verrichten door het „volk", dat in den regel bij hen werkt, een flinken toeslag uit de gemeentekas te verleeneu, wanneer zij extra werk willen laten verrichten door personen, dio zich bij de arbeidsbeurs heb ben laten inschrijven. Op deze manier zou nog een flink getal werkloozen gedurende eukele weken aan loonenden arbeid gehol pen kunnen worden. Tot de alhier opgerichte harddravers- vereeniging trad reeds een dertigtal per sonen als lid toe. Voorloopig zullen 2 hard draverijen per jaar worden gehouden. Mr. A. Slob, burgemeester van deze gemeente, zal worden verzocht het eere-voorzittersehap van deze vereeniging to aanvaarden. HILLEGOM. Met autobussen is het hier niet zoo druk als in vele andere plaatsen. Zij zijn betrekkelijk laat gaan rijden, maar toen de eerste, The Mail, een dienst opende, deed zij dit goed zonder noemenswaardige ongelukken met de wagens. Deze onderne ming rijdt nu 's middags om heb halve uur, 's morgens en 's avonds om het uur. Er is dus een behoorlijke verkeersgelegenheid, te meer waar er nog een tweede bus-ondernc- mcr bijgekomen is, die om de twee uren rijdt. Dat wij gespaard worden voor uitwas een op dit gebied. Do Vereeniging, die zich ten doel stelt hier een zweminrichting te stichten; heeft thans een plan gereed. Het is ter beoordee- Jing aan den Gemeenteraad overgelegd. De lantaarnpalen voor de electrische verlichting waren vroeger niet -anders dan veranderde gaslantaarns. De kop is nu daar van afgenomen cn vervangen door een spe ciaal voor electrisch licht ingericht boven stuk. De gcmccntebegrootiug voor 1924 is in druk verschenen. De uitgaven cn ontvang sten sluiten met f 455.361.64, de kapitaal- dienst met f 115.524.82^. RECLAME. 1613 III DE ALGEMEENE TOESTAND. Het onderhoud tussdhen Poincaré en den Duitschen zaakgelastigde you Koesch heeft Zaterdag een kwartier geduurd. Von Hoosöh verklaarde, dat bem door de Duitsche regcering was opgedragen, met den Fransohen oersteoi minister te spre ken ovea- Roergebied en Rijnland-, om daar een geregelde administratieve organisatie te herstellen, en dat hij voorstelde, daar voor een commissie in te stellen. De Fraa- Bcho rcgeeiing zal zoor waarschijnlijk dit voorstel niet aanvaarden. Poincaré antwoordde von Hoesch dat, waar het lijdelijk verzet thans metterdaad geëindigd was, hij in hefc \ervolg bereid was, met belangstelling kennis te nemen van de verklaimgen van Duitschland, het zij door middel van oen zaakgelastigde, hetaij van een gezant, als de, Duitsche re- gecring cr een te Parijs benoemt. Om iedere verkeerde interpretatie te vermijden ver zocht Poincaré von Hoesoh, hem een schrif telijke nota to overhandigen waarin het standpunt van zijn rogeering werd uiteen gezet. Do Duitsche zaakgelastigde beloof- j' J/;|,ncfu'6 zoo spoedig mogelijk een dergelijk document te doen toekomen. 1 omcaré meende eohter, reeds nu de ril gem o ene denkbeelden te moeten verdui delijken, die do houding van de Fransdie regccnng tonden ingeven: „Do bevoegdheden, die de Commissie van Herstel aan het verdrag ontleent, kunnen niet worden besproken of vernie tigd. Frankrijk zal het onderpand van de Roer slechts naarmate van do betaling van de schadevergoeding verlaten. Het kan aan zijn plaatselijke vertegenwoordigers in het bozette gebied hun geregelde gezag niet ontnemen. Evenzeer kan er geen spra ke zijn van wijziging van de voorwaarden, waaronder de hooge geallieerde commissie het Rijnland besturen." De bespreking van Zaterdag was dus slechts van' voorloopigen aard. Jaspar, de Belgische minister van bul- tenl. zaken, ontving Zaterdag ook den Duitschen zaakgelastigde te B ransel, die een zelfde boodschap kwam doen. Vooral werd er de nadruk nog opgelegd, dat de overeenkomsten, gesloten met de industri- eelen cn de Duitsche spoorwegen, uitge voerd worden. De medewerking der Duit sche regeering is echter onmisbaar voor heb herstel van het economische leven in het bozette en onbezette gebied. Dit geldt ooa voor bet hei-stel van hefc ruilverkeer tus schen het bezette en het onbezette gebied cn het herstel van het Duitsche bestuur in het bezette gebied. De Duitsjho regeering zal den arbeid van de beide commissies, die een onder zoek naar Duitschland's financieele draag- kraoht zullen instellen, vergemakkelijken, maai- meent, dat het geheel der hangendo vraagstukken daarna behandeld moet wor den. Naar de „Echo de Paris" verneemt, zijn de Fransche en Belgische regeering voor nemens een gelijkluidend antwoord te ge ven op het Duitsche voorstel tot aanknoo ping van directe algemeen© onderhande lingen over het bezette gohicd. Het gesprek tussoben Poincaré en von Hoesob selljdt eenige dagen geleden door con gesprek tusschen Fransche en Duitsche industrieclen ingeleid te zijn. Deze zouden aioh over een mogelijk Fransch-Duitscii handelsverdrag hebben onderhouden. Men zegt-, dat Seydoux zich met die opstelling heeft bezig gehouden. Gras heeft von Hoesch niet over do zaak laten groeien. Gisteren nad Poincaré zijn memorandum en Poincaré heeft zich ge haast, om een antwoord gereed te maken, dat Brussel eerst moet goedkeuren, waar na het naar Berlijn gaat. Brussel zal ook wel niet lang talmen. Er komt opeens schot in de zaak. Het schijnt, dat de Duitsche regeering rekening houdende met den feitelijkou toestand in hot bezette gebied en niet wil lende beginnen aan een juridisoben strijd, welke vergeef soli zou blijken, de instelling van een modus vivencli met de Fransen- Belgische autoriteiten zou wensohen. De regeering te Berlijn zou met name verzoe ken om een verzachting aco niet afschaf- fing van de douane-grenzen en den terug keer van de uitgewezen technici en be ambten, ten einde d!e functioneering van den spoorwegdienst cn de inning der be lastingen te vergemakkelijken. Poincaré's concept bevat de leidende principes van de politiek, welko gebas- seerd is op de toepassing van de vredes verdragen- Het antwoord verzet zich te vens tegen eenige inbreuk op de rechten van de Oommissie van Herstel. Ook wor den de prerogatieven van do Hooge Rijn land-Commissie in deze nota nogmaals bevestigd, terwijl voorts nog wordt ge weigerd de voor do veiligheid verantwoor delijke Fransdb-BeLgisohe autoriteiten van deze taak te ontheffen. Onder <lcze reserves zal Poincaré alle officieele voorstellen van de regeering te Berlijn in ontvangst nemen voorzoover die betreffen den terugkeer van dc beambten, de hernieuwing of verlenging van de af gesloten oontraoten of eenige andere kwes tie betreffende de be®ettón.g en bet herstel- problcem. Dat lijkt geschikt voor voortzetting der bespreking Wat dc beide commissies bctroft, weldra in te stellen, alle gedelegeerden der Com missie van Herstel afzonderlijk hebben Lo gan, den Ameriknansohen toehoorder me degedeeld, dat zij voornemens zijn gene raal Dawes en Owen Young uit te noodi- gen, ora deel te nemen aan de werkzaam heid der commissie beJast met het onder zoek naar de stabilisatie van de valuta en het evenwicht der begrooting in Duitsch- laüd. Over den derden Amerikaan is men bet blijkbaar dus nog niet geheel eens. De Italiaansohe regeering heeft de vol gende gedelegeerden voor de aanstaande oonferentie van deskundigen benoemd: majoor Albert Pirelli, zoon van een bekend rubberfabrikant tp Milaan, prof. Flora, oen beleend economist en docent aan do universiteit van Bologna, en Albert.i, di recteur-generaal van de Credito Italiano te Milaan. Alberta beeft reeds een lang on derhoud met Mu9solini gehad. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft de Belgische regeering als leden van de com missies van experts benoemd den onder directeur van de Sociétc Generale Franc- qui, den directeur van de Banque Natio nale Janssen, en den afgevaardigde voor Doornik baron Hout-art. In het bezette gebied 2ijn weer eenige verlichtingen aangebracht in het stelsel van de bezetting, door de afschaffing van zekere repressiov ©verordeningen, o.a. do beperking van het binnenlandech steenko lenvervoer, ^afc verboden was behalve in hefc Engelsohe gebied. Hot verkeer tusscben hefc bezette en hefc onbezefte gebied wordt toegelaten voor inwoners van hefc bezette gebied en blijft verboden voor de inwoner9 van hefc niet-bezefcte gebied, tenzij zij een verkeersvergunning hebben. Meer dan 300 Duitsobe douaniers zijn weer in dienst ge steld in do Belgische douane-zone. 200 uit gezette ambtenaren zijn teruggekeerd. De Raad van den Volkenbond heeft in een vergadering met gesloten deuren beslo ten, de mandaten'van die leden van do ro- geeringscommissio in het Saargebied tot 31 Maart 1931 te verlengen. In openbare vergadering heeft hij de kwestie van Memel besproken. Hij heeffc de uiteenzetting geboord van den eersten mi nister en den minister van buitenlandsehe zaken van Lithauen. Dc kwestie is in ver- zoeningsgezinden geest behandeld. De ver tegenwoordigers van Uruguay is belast met het indienen, in deze zitting van den Raad, van een rapport over deze kwestie. De conferentie der leidende staatslieden der kleine entente te Belgrado is bepaaJd op 8 Jan. a.s. DUITSCHLAND. In een vergadering van den Dnitsch na- tionalen partijraad, door ODgeveer 300 ge delegeerden uit het rijk bijgewoond, zijn eenige moties over de tckomstige politiek der partij aangenomen. Daarin staat o.a. dat Rijn en Roer Duitsch moeten blijven. De regeeriDg mag niet langer een weife lende houding tegenover het bezette ge bied aan den dag leggen. Met krachtige middelen een gelijke behandeling van het onbezette en het bezette gebied moet de noodlijdende bevolking van Rijn en Roer worden ondersteund. Deze bevolking moet de overtuiging krijgen dat het geheele Duit sche volk aan haar zijde staat. En finan cieele ramp kan worden vermeden, zoowel door hefc rijk als door de bondstaten. Geen uitgaven mogen worden gedaan zonder dat dekking aanwezig is. Wat de betrekkingen tusscheu het rijk en de bondstaten betreft, zoo is de terugkeer tot de beginselen van de grondwet van Bismarck noodzakelijk. De vergadering keurde de pogingen goed die de groep in den Rijksdag in de laatste tijden heeffc ondernomen ten einde met de overige niet marxistische partijen van het parlement een kabinet samen te stellen dat over dictatoriale volmachten zou beschikken en vrij van socialistiscken invloed zou zijn. Dc partij is van meening dat dit doel slechts kan worden bereikt indien tevens ecnzelfdo combinatie in Pruisen aan het bewind komt. Nu de Rijksdag opnieuw heeft bewezen niet langer in staat te zijn een bekwame nationale regeering 6amen te stel len is hefc boog tijd voor parlementsontbin- ding en nieuwe verkiezingen. Dan zal een nationale regeering, die hefc vertrouwen van hefc volk geniet aan het bewind kunnen ko men, die voor het binnenlandscb herstel zal waken en tevens Duitschland zal trach ten te bevrijden van hefc verdrag van Ver sailles. In den Thüringschen Landdag is een voor stel tot ontbinding aangenomen met de stemmen der burgerlijke partijen en die der communisten tegen de sociaal-democrati sche. Aangezien meer dan de helft der wet tige afgevaardigden voor het ontwerp ge stemd hebben, wordt de Landdag als ont bonden beschouwd. De voorzitter heeffc dan ook de zittingsperiode gesloten. ENGELAND. Nog geen nadere gegevens over de ver houding. Lloyd George zegt in de „Daily Chronicle", dat hefc mot tot samenwerking tusschen liberalen en conservatieven mag komen en dat men aan de arbeiderspartij de gelegenheid moet geven tot regeeren, maar dat aangezien de arbeiderspartij in minderheid is, zij voorraDg moet verleenen aan maatregelen, die de liberalen van harte kunnen steunen. Intusschen gaat de „Daily Herald", het orgaan van de arbeiderspartij, voort met in hare hoofdartikelen de onver- eenigbaarheid van de idealen der arbeiders partij en der liberalen aan te toon en. Engeland heeft te Washington 92 millioen dollar gestort als betaling op de oorlogs schuld aan Amerika volgens de getroffen regeling. Zuid-Afrika's premier, Smuts waarschuwt de komende regeering. Hij zeide toch in een rede„Ofschoon wij geen direct belang heb ben bij de kwestie van de een of andere partij-regeering in Engeland, moeten toch de beloften, door vroegere ministers van de Britsche kroon gedaan, uitgevoerd wor den. Als zij zelf het niet meer kunnen doen, dan behooren hun opvolgers zich van die taak te kwijten. Wanneer men zich niet aan deze methode houdt, voorzie ik een groot gevaar voor hefc geheele systeem der rijkscoDferenties. Aan dit systeem wordt sedert eenigen tijd groote waarde gehecht, maar het zal geheel in discrediet geraken, als de genomen besluiten niet ten uitvoer worden gebracht. Het is bekend dat de meeste premiers der dominions niet dan na overwinning van groote bezwaren aan de conferentie konden deelnemen. Sommigen moesten zich persoon lijke offers getroosten, in andere gevallen kwamen deze opofferingen voor rekening der dominions. En wanneer deze conferen ties dan nog niet tot resultaten zullen kun nen leiden, voorzie ik, dat er in de toe komst aanmerkelijk minder bereidwilligheid bij do premiers zal bestaan om van de an dere zijdo van den aardbol te komen ten einde deze besprekingen bij te wonen. Hefc was reeds onaangenaam genoeg, dat de campagne ten gunste van protectie werd begonnen, terwijl do rijksconferentie nog haar zittingen hield. De voorbereidingen voor de algemeene verkiezingen, die ge troffen werden, reeds voordat de rijkscon ferentie uiteenging, brachten een zeer on- aangenamen indruk teweeg. Men kreeg den indruk, dat belangrijke kwesties betreffende het Britsche rijk ten achter weiden gesteld bij den binnenlandschen toestand in Enge land. In de toekomst moet hefc ontstaan van een dergclijken toestand worden vermeden. Als do besluiten van de rijksconferentie nu niet ten uitvoer worden gebracht-, hebben de dominions hefc recht te vragen: JVat is eigenlijk het nut van al dat gepraat ge weest V' ITALIË. De Kamer zal ontbonden worden, dat is de beteekenis van het naar huis Bturén door Mussolini. Nieuwe verkiezingen zullen' plaats hebben op 6 April. De Corriere d' Italia kondigt aan, dat de sovjets om een bewijs te leveren van hun goede gezindheid tegenover Italië, aan een groep Italiaansche industrieelen een pefcroleumconcessie van 20.000 hectaren ver leend hebben in Georgië. PORTUGAL. Teveira heeft de opdracht om een kabinet te vormen neergelegd. Thans is Alvaro Castro daarmee belast. POLEN. Het kabinet heeffc zijn ontslag aangebo den, maar het is nog de vraag, of dit zal worden aanvaard. Onderhandelingen met de partijleiders hebben plaats. TURKIJ& Eenige arrestaties hebben plaats gehad uit de omgeving van den kalief. MEXICO. Nog altijd geen betrouwbare berichten over hefc verloop der vele schermutselingen. Van weerszijden geeft men-gunstig nieuws. De regeering van Obregon heeft verklaard, dat alle goederen in Vera Cruz, het brand punt van den opstand, aangevoerd, contra bande zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Matin" verneemt uit Genève,#dat de politie te Lausanne op hefc spoor is ge komen van een complot-, dat tegen het leven van den nieuwen bondspresident van Zwit serland, Chuard, was gericht. Een genees heer te Lausanne is gearresteerd. Zaterdagnacht is nabij Leipzig een schuur afgebrand. De politie vond, toen men aan hefc opruimen ging, twee geheel verkoolde mannenlijken. Drie jongens vertelden, dat ongeveer 20 25 personen in de schuur hadden overnacht Het schijnt dat slechts de helft er in slaagde zich te bergen. Naar gerapporteerd wordt, zijn "er pest- gevallen to Konstantinopel geconstateerd. De gezondheidsdienst neemt krachtige maat regelen. Alle vreemdelingen en reizigers dio uit Konstantinopel willen vertrekken, moe ten ingeënt worden. Te Calais is een uitsluiting van haven arbeiders geproclameerd, hetgeen reeds ten gevolge heeft gehad, dat 21 groote booten, die daar op hefc oogenblik liggen, niet ge lost kenden worden. In hefc gebied aan de grens van Ecuador j heeft een aardbeving plaats gehad. Het dorp Carloana is verwoest. Te Ipiales en Tu- querres is groote schade aangericht. De beide vulkanen Ciunbal cn Azufral, die in de streek zijn gelegen, zijn in werking. Er zijn velo dooden en gewonden. Men heeffc van onder de puinhoopen reeds 85 lijken te voorschijn gehaald. De volle om vang van de ramp is echter nog niet be kend. Volgens nadere berichten worden nog voortdurend aardschokken waargenomen. De verbindingen zijn vrijwel alle ver broken. Clemenceau gewond. PARIJS, 1G Dec. (Belg. Tel. Ag.) Hel rij tuig waarin Clemenceau zat is bij Saint Ger main in bQtsing gekomen met een ander rij tuig. Clemenceau werd door glasscherven aan lip, neus cn voorhoofd gewond en naar het hospitaal te Saint Germain gebracht, vanwaar hij naar Parijs werd vervoerd. De toestand schijnt niet verontrustend hij heeft weinig koorts en men verwacht, dat hij in enkele dagen hersteld zal zijn. Amerika 6n het herstel. BERLIJN, 17 Dec. (N.T.A. Draadloos) Volgens een Engelsch bericht uit Washing ton wordt aldaar van gezaghebbende zijde meegedeeld dat de Amerikaanschc regeering het plan om Duitsch kapitaal in Amerika voor herstel in beslag te nemen, afwijst. Een nota van Tsjitsjerin. NEW YORK, 17 Dec. (Reuter). Het Rus sisch Tel. Agentschap maakt een nota van Tsjitsjerin aan Coolidge bekend, waarin hij de verwijzing van den president naar Rus land in zijn Boodschap aan het Congres beantwoordt. De nota biedt de bespreking van alle vraagstukken, in de Boodschap van den president genoemd, aan, ten einde een bevredigende regeling te vinden. De erkenning van Rusland door Italië. ROME, 16 Dec. (V.D.) Verwacht wordt, dat nog vóór bijeenkomst van het Parlement met Rusland een ove.^enkomst zal worden gesloten betreffende de erkenning de jure. Het is waarschijnlijk, dat deze erkenning zal worden afgekondigd bij koninklijk be sluit, terwijl later de ratificatie van het Parlement zal worden gevraagd. Tusschen Italië en Afghanistan ie een handelsverdrag gesleten. Geen complet in Zwitserland. BERN. 1G Dec. (Belg. Tel. Ag.) Het Zwit- sersche Telegraaf Agentschap verklaart, dat de berichten omtrent een complol legen het leven van president Chuand, van allen grond ontbloot zijn. De kabinetscrisis in Polen. WARSCHAU, 17 Dec. (N.T.A. Draad loos). Gemeld wordt dat de leider der Volks partij Thugutt met de vorming van een nieuw kabinet belast is. Dit de nationale vergadering te Angora. KONSTANTINOPEL, 16 Dec. (N. T. A. Draadloos). In de geheime zilting van de Nationale Vergadering van Angora, welke gisteren gehouden werd, verklaarde Ismed Pasja zich legen elke vermindering van de macht der nieuwe anti-revolutionaire recht bank. De vergadering keurde zijn verklaring met 80 tegen 63 stemmen goed. STADSNIEUWS. Begrafenis van dr. J. W. Lely. Op de begraafplaats der Ned.-Herv. Gem. te Wassenaar had hedenmiddag de begra fenis plaats van het stoffelijk overschot van dr. J. W. Lely, in leven oud-leeraar aan het Stedelijk Gymnasium alhier. Op den doodenakker was een groot aan-, lal belangstellenden aanwezig. Opgemerkt' werden eenige professoren uit Leiden, de rector en leeraren van het genoemde Gym nasium, vertegenwoordigers van de Maat schappij van Weldadigheid en van den Ar menraad, alsmede een aantal oud-leerlingen. Toen de lijkkist boven liet graf was ge plaatst, nam prof. dr. Boissevain, uit Am sterdam, het woord om het leven en de hoe danigheden van den overledene te schetsen. Hierna werd door prof. Cramer, uit' Utrecht, een kort dankgebed uitgesproken, waarna de kist in den grafkelder werd ge plaatst. Vervolgens strooiden de familieleden en alle belangstellenden bloemen in het graf, waarna de oudste zoon dankte voor de deel neming, zijn vader hier bewezen. Afgem. Vereen, voor Bloembollencultuur. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield heden le Haarlem haar lf7ste algemeene vergadering in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw. De voorzitter, de heer H. ICrelage, hield daarbij een toespraak, waarin hii herdacht het verlies van een achttal le den der Vereeniging, onder wie dc lieer C. Driehuizen, vroeger le Lisse gevestigd. Wanneer wij, zei hij, ouder gewoonte, een terugblik werpen op het algeloopen jaar, dan geeft dit op zichzelf reeds aanleiding tot voldoening, omdat de uitvoercijfers zich in stijgende lijn hebben bewogen bij oploopen- de prijzen. Tijden van voorspoed geven gerede aan leiding om op komenden tegenspoed bedacht te zijn. Zooals uit de agenda blijkt, hopen wij dat het heden een gunstig oogenblik moge zijn om den eersten stap le doen op het pad, dat leiden kan tot voorziening in heigeen noodig zou kunnen zijn, wanneer wij zullen hebben te strijden voor ons goed recht, voor ons bestaan tegenover landen, die den invoer onzer artikelen zouden wil len belemmeren. Reeds veel activiteit is in die richting ontwikkeld, zeker niet het minst door de vereeniging „l)e Narcis", die in uiterst kor ten lijd een degelijken keuringsdienst voor de le velde staande Narcissen heeft weten in le lichten en daarvoor zeker den dank cn de waardeering van het geheele vak verdient. Militaire pensioenwetten. Het voornmen bestaat om de militaire pen sioenwetten weldra te herzien cn daaruit te. doen vervallen de bepaling, dal het pen sioenbedrag zal worden bepaald naar liet ge durende de laatste 12 maanden werkelijken dienst genoten salaris, en le bepalen, dat de vaststelling van het pensioenbedrag zal ge schieden naar het gemiddelde salaris over de laalsle drie jaar genoten een en ander in overeenstemming met de pensioenwetten voor de burgerlijke rijksambtenaren. - Het Hoofdbestuur van „Het Nederland- sche Roode Kruis" ontving telegrafisch be richt uit Berlijn, dat' de eerste Roode-Kruis- trein in goede orde aldaar is aangekomen. Op 58-jarigen leeflijd is te 's Gravcn- liage overleden da generaat-majoor A. C. ten Hove, inspecteur van den Geneeskundigen Dienst van de Landmacht. Van het wapen der infanterie zullen alsnog 120 sergeanten en (ouriers wegens, overcompleet het leger moeien verlaten. Deze zullen worden aangewezen uit hen, die bij de rangschikking in categorie B zijn geplaatst. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter: de burgemeester jhr. mr, dr, N. C. de Gijselaar. Afwezig met kennisgeving de lieeren Dubbeldeman, Groeneveld cn Eikerbout. Na goedkeuring der notulen doet de Voor zitter mededecling van eenige missives van Ged. Stalen, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten, etc. Ingekomen Stukken. De commissie voor oprichting van een monument ter cere van de 350-jarige her-: denking van het Ontzet van Leiden vraagt gratis afstand van terrein aan het Piantsoen en voor rekening nemen door de gemeente van de kosten voor fundeering. B. en W. zullen praeadvies ui-brengen. Adres van" het Departement Leiden der Ned. Mij. voor Nijverheid en Mandel (Maan dag 10 Doe. door ons vermeld). Te behandelen bij de begrooting. Verzoek van de ontslagen brugwachters J. Rietkerken en W. van Putten om terug-s gaaf van de gestorte pensioenpremies. De VOORZITTER herinnert er aan, hoé eenzelfde verzoek reeds door den Raad werd aanvaard, maar onmogelijk was, daar de verordening niet meer is te wijzigen, zooals ook Red. Staten beslisten. Er is dus z.i. geen enkele reden om nogmaals op deze zaak in te gaan en B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer HEEMSKERK begrijpt niet waarom nu weer deze adressen. Is er een nieuw ge zichtspunt? Is praeadvies niet beter, om nog eens te kunnen oordeelen? De VOORZITTER zegt dan het vorig prae^ advies wel te kunnen overschrijven. Nieuw is alleen de samenstelling van dezen raad. De heer VAN STRALEN vraagt ook prae-: advies. '^cn de billijkheid van het ver zoek, hij voor inwilliging. Waarom mag voor overheidspersoneel niet - gelden, wat geldt voor het particulier personeel? De VOORZITTER zegt, dat de wet het verbiedt, dat is de zaak. De heer WITMANS voelt er theoretisch' veel voor de zaak nog eens te bezien, maar wat geeft het practisch? Verbiedt de wet het niet? De VOORZITTER: Ja, beslist. De heer SIJTSMA haalt de oude geschie denis nog eens op. Hij voelt voor inwilliging en wil daarom nog wel eens probeeren of het toch niet kan. De VOORZITTER zegt, dat de compptente rechter uitspraak deed. n.l. het college van B. en W. Er is niets meer te doen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2