No. 19562. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 14 December. Tweede Blad. Anno 1923 BINNENLAND. DE KUNST ER FRISCH UIT TE BLIJVEN ZIEN. GEMENGD NIEUWS. Gewricht Fijnen Genezen na jaren van verschrikkelijk lijden yereeniuing van Gemeentel ij ka L Werkloosheidsfondsen, De Vereeniglnj; van Gemeentelijke Werk loosheidfondsen heeft te Amsterdam haar jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer De Bordes, Burgemeester van Bussum. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal leden op 31 December 1923 90 bedroeg. De Rijkssubsidie bedroeg over 1922 f 1000, die (oor 1923 werd verlaagd tot f 590. Bij de bestuursverkiezing werden de hee- gen De Bordes en Gerrilsz herkozen. Besloten werd de volgende jaarlijksche vergadering wederom te Amsterdam te. hou den. Vervolgens werd behandeld het voorstel yan het bestuur, een adres te richten tot den yoorzitter van den Raad van Ministers in zake het bijdragen door het Rijk in gemeen telijke steunregelingen. In het ontwerp- (dres wordt o.m. gezegd Bij de liquidatie van het Kon. Nat^-Steun- comité is in art. 4 van het Werkloosheids besluit 1917 een alinea 3b ingelascht, waar bij bepaald wordt, 9at het overheidssubsidie aan werkloozenkassen op meer dan 100 pCt. kan worden gesteld, .indien de Vereeniging niet in staat is de bijdrage zoo hoog op te jroeren, als noodig zou zijn om uitkeeringen te verstrekken over een termijn van ten min ste 90 dagen per jaar, tot een zoodanig be drag, dal daaruit het noodzakelijk levenson derhoud der werklooze leden kan worden bekostigd". Dit artikel berust op een der principes van het Werkloosheidsbesluit 1917, n.l. dat de werkloozenverzekering gelijkelijk moet wor den bekostigd door rijk en gemeenten. Voor 1923 is aan een aantal kassen wel een hoogere subsidie dan 100 pCt toege staan, maar tegelijkertijd is hieraan de voor waarde verbonden, dat de reglementaire uit- keeringsduur voor deze kassen aanmerkelijk pioest worden bekort. Wanneer dus de leden Tan deze kassen, die werkloos' zijn, na kor ten tijd „uitgetrokken" geraken, komen zij geheel ten laste van de betrokken gemeen ten. Niet alleen getroosten die gemeenten zich dus grootere financieële opofferingen, doordat zij de helft van de subsidie dragen, maar bovendien komen de uitkeeringen aan de werklooze leden van werkloozenkassen, die geen recht op uitkeering meer hebben, Seheel voor rekening van de gemeenten, be- alve in een enkele gemeente, waarvoor een Rijkssteunregeling geldt. Bovendien zijn er een klein aantal kassen stopgezet, waarvoor echter de gemeente-uit gaven toch blijven doorloopen, opdat zij weer Vorden aangevuld. Houdt de Regeering er aan vast, dat niet langer mag worden afgeweken van den weg, dien de Armenwet wijst ter voorziening in de nooden van hen, die geen middelen van bestaan hebben, dan zullen de kosten van de verzekering door Rijk en gemeenten ge zamenlijk worden gedragen, maar zulten de kosten v-n de armenzorg en den steun voor de gemeenten zeer belangrijk toenemen en wel in hoogere mate naarmate het Rijk door zijn voorschriften de verzekering meer en meer beperkt en in strijd met hetgeen^ de gemeenten, door toetreding tot de regeling, verrat in het Werkloosheidsbesluit 1917, mochten verwachten. De bepalingen der reglementen van de werklooze kassen, die in 1922 golden, zijn van kracht gebleven, maar wegens den nood toestand zijn voor 1923 daarnaast andere Voorschriften tijdelijk van kracht geworden De Vereeniging zou het nu billijk achten, dat het Rijk de helft zou meebetalen in de kosten van steun, verstrekt aan leden van werkloozenkassen, die een sleun ontvangen over een termijn, loopende van het moment, dat zij volgens de tijdelijke voorschriften van 1923 uitgetrokken zijn, tot het moment, dat zij volgens de bepalingen van 1922 uitge trokken zijn, ongeacht den financieelen toe stand der gemeenten. Het adre3 zal worden verzonden aan 't bestuur werd redactiewijziging toegestaan. In de middagvergadering zijn drie prae- adviezen behandeld van de lieeren Jac. Bakker, I. G. Keesing en A. van der Steen, over de vraag „Moet de controle op de werk- loozen verbeterd worden, door de werkgevers op de een of andere wijze in de conlróle in te schakelen, waarbij aangenomen kan wor den, dat de werkgevers in de verzekering bij dragen Zoo ja, op welke wijze Critiek op de legeiorganisaBe. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer op het VHIsle Hoofdstuk der Staats- begrooting 1924 (oorlog) verklaarden ver scheidene leden, voorstanders van ontwape ning, aan deze begrooting hun stem niet te kunnen geven, omdat in de begrooting niets valt te bespeuren, dat op eenig pogen in de richting van algelieele afschaffing van leger en vloot wijst j Verscheidene andere leden kwamen tot de conclusie, dat in de door de Regeering voor- i gestane organisatie is doorgevoerd, blijkt lo. dat het leger te groot is om ooit behoor- lijk te worden uitgerust2o. dat de oefening van den verlofofficier zeer onvoldoende is 3o. dat het berosps'fder te veel absorbeert j van de beschikbare karige fondsen om oefe ning en uitrusting te kunnen verbeteren 4o. dat het beroepskider té sterk is om in vredestijd een voldoenden werkkring te heb ben, zelfs bij het te groote leger 5o. dat de afvloeiingsmethode geen afdoende verminde ring van het beroepskader heeft gebracht 6o. dat het beroepskader gedemoraliseerd wordt door liet ontbreken van vooruitzichten en van voldoenden inspannenden arbeid 7o. dat het leger op het oogenblik dus on voldoende is geoefend en onvoldoende uit gerust 8o. dat de Minister er niet in is ge slaagd eenig perspectief te openen voor de vorming van een leger, dat inderdaad waar de als oorlogsinstrument zal hebben, of eenig uitzicht te openen op een verbetering fcinnen afzienbaren tijd. Andere leden gaven te kennen, dat op het Sebied van organisatie en bezuiniging veel goeds is tot stand gebracht. Sommige leden wenschlen vermindering van het contingent van 13.000 man. Op af schaffing der herhalingsoefeningen werd aangedrongen. Andere leden echter wilden den duur daarvoor van 14 dagen tot 4 weken uitbreiden. Op afschaffing der cavalerie werd door sommige leden aangedrongen zij wenschten vervanging door wielrijders. Ge vraagd werd tot welk resultaat de overwe ging van verschillende wenschen, in de Ka mer tijdens de behandeling van de militaire pensioenwetten geuit, heeft geleid. Aangedrongen werd op het spoedig tot stand-brengen van een regeling van de rechtspositie der onderofficieren. Met klom werd door verscheidene leden geprotesteerd legen het voorgenomen ontslag van een groot aantal burgerwerklieden. Gevraagd werd welke 's Ministers voor nemens zijn ten aanzien van de herhalings oefeningen in 1924. Bedrijfsorganisatie en Medezeggenschap, „Het Volk" bevat het rapport van de com missie, ingesteld door het Ned. Vakverbond en de S. D. A. P., over „Bedrijfsorganisatie en Medezeggenschap". Aan dit rapport ontleenen wij het vol gende De Commissie acht het gewenscht, ook in ons land het oprichten van onderneming*, raden (Betriebsrate) wettelijk voor te schrij ven en hun bevoegdheden in de wet neer te leggen. De Commissie wenscht de regeling van do Duitsche wet over te nemen Ondernemings raden in ondernemingen met ten minste 20 werknemers en daarnaast ia ondernemingen van 520 werknemers een raadsman, die zooveel mogelijk de functies van den onder nemingsraad waarneemt. Ondernemingen met minder dan 6 werknemers vallen dus geheel buiten de wet. Later zal overwogen kunnen worden, in hoeverre deze grens nog tot bijv. 3 verlaagd kan worden. Daarnevens vallen buiten de wet alle on dernemingen van publiekrechtelijke licha men staats-, provinciale- en gemeentebe drijven. Wol zullen ook daar ondernemings- of soortgelijke raden voorkomen, maar het is vooral met het oog op de deels noodzakelijke, deels gewenschte afwijkingen beter, deze af zonderlijk en niet in de algemeene wet te regelen. Voor semi-publiekrechtelijke licha men is moeilijk een algemeen antwoord te geven het lijkt gewenscht deze individueel te beoordeelen. Voorts late men de scheepvaart, voor zoo ver het varend personeel betreft, buiten de wet De scheepvaart (het eenige bedrijf, waarin ons geldend recht een wettelijk om schreven medezeggenschap (den scheeps raad) kent) vertoont zooveel eigenaardige trekken, dat hier een geheel afzonderlijke regeling de voorkeur verdient. Daarentegen schijnt er geen afdoende reden te zijn om ook den landbouw builen de wet te sluiten Ook dó Duitsche en Tsjechische wet strek ken zich over den landbouw uit. Wat tenslotte coöperaties betreft, deze kunnen naar het oordeel der commissie ge heel met andere ondernemingen gelijkgesteld worden. Het aantal leden bedrage voor 20100 arbeiders niet meer dan 6 en klimme regel matig met de grootte van de onderneming, evenwel zonder de 35 te overschrijden, welk getal eerst in zeer groote ondernemingen be reikt worde. Het kiesrecht worde aan alle werknemers van de onderneming boven 18 jaar toegekend. Verkiesbaar zijn alle meer derjarige werknemers van de onderneming, die een bepaalden minimumtermijn in dienst van de onderneming zijn. De verkiezing geschiede evenredig uit lijsten van candidalen door de vakvereeni- gingen, die een te bepalen minimum aantal leden in de onderneming hebben, in te die nen. Een zeer moeilijke vraag is die van de verhouding der hoofd- en handarbeiders in den ondernemingsraad. Het Duitsche recht kent een vrij scherpe onderscheiding tus- schen „Arbeiter" en „Angestellten". In over eenstemming hiermee bevat de Duitsche wet op de ondernemingsraden een regeling, welke de strekking heeft ieder der beide groe pen een behoorlijke vertegenwoordiging in den ondernemingsraad te waarborgen. Deze regeling ontraadt de commissie. Het zal, zegt zij, althans voorshands, aanbeveling verdienen een correctie-bepaling in de wet op te nemen, welke, naar gelang van het aantal (absoluut en relatief) leden der min derheidsgroep, hun een aantal vertegen woordigers als minimum in den onderne mingsraad waarborgt. Waar mogelijk moet zelfs een tweetal vertegenwoordigers van de hoofdarbeiders gewaarborgd zijn namelijk één van bet administratief en één van het technisch personeel. Er valt dan aan een omschrijving, bijv. bij algemeenen maatregel van bestuur, van wie onder hoofdarbeiders worden begrepen, helaas niet te ontkomen. De regeling ware verder als volgt te treffen. De verkiezing van alle leden van den onder- j nemingsraad heeft door alle werknemers plaats. Telt de aldus gekozen raad niet het minimum aantal vertegenwoordigers van de minderheidsgroep, dan valt een aantal leden van den raad, tot de andere groep behoorend en gelijk aan het ontbrekende aantal verte genwoordigers van de minderheidsgroep, uit tn de plaats daarvan worden vertegenwoor digers van de minderheidsgroep aangewezen. De bevoegdheid van den ondernemings raad inzake de leiding der onderneming ware als volgt, opzettelijk eenigszins vaag, te omschrijven lo. Het geven van advies aan den onder nemer betreffende technische en andere aan gelegenheden, de leiding der onderneming betreffende. 2o. Het bijslaan van den ondernemer bij het bevorderen van den bloei der onderne ming. 3o. Het recht een of twee vertegenwoor digers aan te wijzen in den Raad van Com missarissen van een Naamlooze Vennoot schap of in een soortgelijk college, bij dezen of een anderen ondernemingsvorm. Wat betreft de publiekrechterlijke orga nisatie van het particuliere bedrijf, dezo denkt de commissie zich als volgt Aan het hoofd .van het bedrijf slaat een bedrijtsraad, voor 1/3 samengesteld uit ver tegenwoordigers van de werkgevers uit het bedrijf, voor 1/3 uit vertegenwoordigers van de werknemers uit het bedrijf en voor 1/3 uit vertegenwoordigers van de gemeenschap. Vóórop wordt dus gesteld, dat de ordening van den bedrijfstak zaak is van de werkge vers én de werknemers uit dien bedrijfstak, maar tevens van de gemeenschap. Voor het nemen van besluiten (met uitzondering van die in huishoudelijke aangelegenheden) ach ten wij een meerderheid van 2/3 van den be- drijfsraad vereischt, met dien verstande, dat tevens de meerderheid van de gemeenschaps vertegenwoordigers zich vóór het besluit moet hebben uitgesproken. Geen enkel be sluit kan derhalve tegen den wil van de meerderheid der gemeenschapsvertegenwoor digers tot stand komen daarentegen kunnen do leden van de gemeenschapsgroep te zamen met die van één der andere groepen, een besluit doorzetten, opk tegen den wil van alle werknemers- of van alle werkgevers vertegenwoordigers. Natuurlijk zullen de meeste besluiten door samenwerking van meerderheden uit alle groepen worden ge nomen. In de drie groepen zijn alle meerderjarige ingezetenen verkiesbaar. De vertegenwoor digers der werknemers behoeven dus niet uitsluitend uit de kringen der vakverenigin gen te komendemocratisch voelende, niet tot het bedrijf behoorende personen zullen vaak voortreffelijke vertegenwoordigers der werknemers kunnen zijn. Evenmin behoeven de werkgeversvertegenwoordigers allen bij 't bedrijf betrokken te zijn. De verkiezing ge schiede voor vier jaar. De verkiezing van de vertegenwoordigers der werkgevers worde zóó geregeld, dat het aantal stemmen door iederen werkgever uil te brengen evenredig is aan de grootte van zijn onderneming. De verkiezing van de vertegenwoordigers der werknemers geschiede evenredig uit lijsten door de vakvereenigingen in le dienen. In bepaalde gevallen, waarin verkiezing door de werknemers tot moeilijkheden van tech- nischen of anderen aard zoude leiden, worde rechtstreeksche aanwijzing door de vakver- eeniging mogelijk gemaakt. De benoeming van de vertegenwoordigers der gemeenschap geschiedde door den Minister op voordracht van den Centraal-Economischen Raad. Wanneer verordeningen van den Bedrijts raad door een ondernemer worden overtre den, zullen hooge geldboeten opgelegd kun nen worden. Rechter zal de gewone straf rechter moeten zijn het schijnt gewenscht de beoordecling van strafbare feiten 1e laten aan niet-bedrijfsgenoten. Bovendien laat de Grondwet het betrekken van het leken- element in strafgedingen niet toe. Voor de uitvoering der genomen besluiten benoemt de Bedrijtsraad een Bestuur, be staande uit drie leden, waarvan iedere groep er één aanwijst. De vertegenwoordiger van de gemeenschap is voorzitter. Dit bestuur wordt bijgestaan door den secretaris van den Bedrijtsraad, welke door dezen wordt be noemd. De medezeggenschap in 't gemeenschaps bedrijf stelt de commissie zich aldus voor Aan het hoofd van zulk een bedrijf sta de Raad van Beheer, welke onder toezicht van het in aanmerking komend gemeenschapsor gaan en binnen zekere grenzen de alge meene leiding heeft, waarnaast met een be langrijke mate van zelfstandigheid de direc tie als dagelijkscho leiding staat. De Raad van Beheer zal voor 2/3 bestaan uit verte genwoordigers van de gemeenschap, voor 1/3 uit vertegenwoordigers van de bedrijfs- genooten. De vertegenwoordigers van de gemeen schap worden aangewezen door het in aan merking komend orgaan (Tweede Kamer. I'rov. Staten, Gemeenteraad) al of niet uit zijn midden de vertegenwoordigers der be- drijfsgenooten worden door de gezamenlijke werknemers in het bedrijf gekozen, even redig uit lijsten door de vakvereenigingen, welke een voldoend aantal leden onder deze werknemers*tellen, in te dienen. De verkie zing geschiedt voor vier jaar. De te benoe men leden behoeven aan geen andere wet telijke eischen, dan die van meerderjarigheid en ingezetenschap te voldoen. In ieder gemeenschapsbedrijf zullen, naar gelang van aard, bouw en grootte van dat bedrijf, één of meer personeelraden opgericht worden. Hier vinden we onzen onderne mingsraad uit het particuliere bedrijf terug. De personeelraad zal bestaan uit verte genwoordigers- van de werknemers uit het bedrijf of onderdeel van hel bedrijf, wederom evenredig te kiezen uit lijsten, door de vak vereenigingen in te dienen. Ook hier is hel gewenscht aan de hoofdarbeiders een mi nimum-vertegenwoordiging te waarborgen. De commissie bestond uit de heeren J. van den Tempel, voorzitter -, H. J. Bruens, P. Danz, K. de Jonge, G. J. A. Smit Jr., Tb. van der Wacrden, F. M. Wibaut, G. van den Bergh, Lid-Rapporteur G. J. Zwert- broek, Adj.-Secr. H. M. de Koningin beeft aan de Sa menwerkende Zendingscorporaties een bij drage gezonden van f 2<Xk) en H. M. de Koningin-Moeder van f 1000. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teravond het concert van Die Haghe-San- gers, onder leiding van Louis Boer, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen bijgewoond. De „Star" meldt, dat, wanneer er geen onvoorziene omstandigheden lusschen ko men, de koning en de koningin van Enge land het volgend jaar, waarschijnlijk in 't begin van den zomer, een kort bezoek zul len brengen aan de koningin der Nederlan den. Eenigen tijd geleden gaf de Koning te kennen, de hoop te koesteren, ieder jaar minstens één Europeesch hof te bezoeken. De Engelsche koning is van meening, dat dergelijke bezoeken een gunstigen invloed zullen hebben op de betrekkingen tusscben de verschillende naties daarom is hij voor nemens in de toekomst dergelifce bezoeken voort te zetten. Het bericht, dat in het gebouw van de Tweede Kamer besprekingen zouden zijn begonnen tusschen vertegenwoordigers van de Anti-Rev. en R.-K. fractie uit de Tweede Kamer, waarbij ook de groep der 10 R.-K. Vlootwetbestrijders zou zijn vertegenwoor digd geweest, mist feitelijken grondslag. Het bericht wordt toegeschreven aan het feit, dat in het Kamergebouw bijeen was de commissie uit de Kamer, in welker handen gesteld zijn de verslagen van den Minister van Buitenlandsche Zaken over de verga deringen, door den Volkenbond gehouden, en waarin zitting hebben de voorzitters van de verschillende Kamerfracties, dus ook de heeren Nolens, Rutgers en Schokking, be nevens de Kamervoorzitter, de heer Kooien. Na de vergaderingen van de R.-K. en de Anli-Rev. Kamerfractie op j.l. Dinsdag heb ben er geen fractievergaderingen meer plaats gehad. Aan het Tweede-Kamerlid den heer W. J. F. Juten, burgemeester van Wouw, zijn gisteren, naar wij in „De Tijd" lezen, de H.H. Sacramenten der Stervenden toe gediend. Zooals is gemeld, meent de Staatscom missie, die tot opdracht had, een plan te ontwerpen, om de proefnemingen hier te lande met het middel van prof. Pteiler te gen mond- en klauwzeer in goede banen te leiden, dat er geen voldoende wetenschap pelijk gedocumenteerde gegevens beslaan om deze entstof zonder voorbehoud in de praelijk toe te passen, en het op den weg der Regeering ligt, zich met prof. Pteiler in verbinding te stellen om met de door hem bereide entstoften van Regeeringswege ex perimenten te doen verrichten. Naar „De Tel." verneemt, slaat het thans vast, dal prof. Pteiler persoonlijk in ons land zal komen. De Goudsche dierenarts dr. Overbosch heeft vergunning gekregen eenige honderden runderen te immunisee- ren. De ingeente dieren zullen na vol doende onvatbaar te zijn gemaakt aan besmetting bloot gesteld worden. De geheele proefneming zal onder toe zicht en controle komen te staan van prof. D. A. de Jong, te Leiden. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari a.s., bij het departement van Finan ciën benoemd tot referendaris mr. L. A. Ries, thans hoofdcommies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, te 's Gravenhage; is aan G. J. Sarlcmijn, aldeelingschef 1ste klasse, van den dienst der Exploitatie der Nederland- sche Spoorwegen, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van het ordetee- ken van officier in de orde van Polonia Resliluta, hem door den President der Pool- sche Republiek verleend. Men schrijft aan „De Msbde.": De voorstellen der directie der Ned. Spoorwegen inzake loonsverlaging werden, naar is medegedeeld, door den LoonT&ajd met olf tegen zes stemmen afigeweoen. Uit zeer betrouwbaro bron vernemen wij echler, dat 3 leden vertegenwoordigers van do directie verklaard hebben, zich bij het stemmen vergist te hebben, aoodat de stand dan zou worden acht togen en negen voor. De Haagsche Raad heeft het voorstel lot het verbieden van de bezorging van melk bankelbakkerswaren en bloemen op Zondag met 25 tegen 13 stemmen aangenomen. De Rolterdamsche Raad heeft het voor stel van B. en W. tot het aangaan van een geldleebing, groot 10.000.000, aangenomen. Naar de Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt, ziet minister I Theunis er van af, Belgische ambtenaren aan te wijzen voor de veriticatie van de af rekening van het door België aan Nederland verschuldigde? uithoofde van de internee- ring van Belgische soldaten in Nederland j De juistheid van die afrekening is, zegt do Minister, boven allen twijfel verheven, en bovendien zou dan de controle werkzaam heden veel kosten, zeker meer dan het her stel van mogelijke fouten waard is. Te Woerden is een afdeeling van Vrijz. Hervormden opgericht. RECLAME. Wil men zijn huid gezond houden, een allereerste vereischte voor een frissche kleur, dan zorge men er vooral voor, door ver wijdering van de huidschilfertjes, die de poriën verstoppen, dat de normale functie van deze laatste wordt vergemakkelijkt. De hygiënische en zuiverende eigenschappen der Recal-zeep maken ze aangewezen voor dagelijksch gebruik. Het overvloedige en roomachtig-; schuim dezer zeep, dat tot diep in de poriën doordringt, neemt alle onzuiver heden weg en heeft een heilzame en ver fraaiende uitwerking op de huid. 35 cents. 4988 Uit K a fc w. ij k-a an-Zee meldt men ons; Heden had in den vroegen och tend aan de kust bij den vierden paal ten Zuiden van het dorp een stranding plaats. De motorschokker Urk 158, had gister middag zee gekozen en geraakte gister avond te 10 uur aan den grond. De schip per L. Weerstand met zijn 2 mannen brach ten in nood den nacht door, te meer daar het vaartuig door do opkomende zee onder water raakt© en zonk. Gedurende eenige uren hebben de mannen in den mast van het vaartuig het oogenblik afgewacht om het schip te verlaten, hetwelk om 9 uur mogelijk weru. Do reddingsboot/bemanning heeft geen hulp behoeven to verleenen. Bij den strandvonder Taat vonden de men- schen een goed tehuis, waar zij van al het noodigo werden voorzien. RECLAME. Eon art dor merkwaardig geval van do bijzonder jrocdo uilwerking van do Do Will's rillen voor GEWIUCIITS- PIJNEN wordt ons verrold door Mr B. M. Jnosnn, Senioren, dio schrijd Gfilurondo vijf jaar wrd ik ge- kwold door vroosolijko pijnen in roljno gowrlchtco, eolilor d.t hot gebruik van do Do Will's pillen ondci vond ik spoedig verlichting,. DoAVitt'spillcnzyn &F1.2.— per 1/2 en Fl. 3.— per 1/1 doos verkrijgbaar bij allo goede Apothekers en Drogisten. De beat remodio In do wereld voor RhournatieR, Rugpijn, Jloht, Blaaoontsteking, Heup jioht, Steen In Blaas en alle ongesteldheden van ris Nioren en Blaas GRATIS monster ontvangt U I I op aanvrage van E. C. De Witt C®, Kerkstraat, Amsterdam. 5015 Het strand tussohon Scheve, ningen en den Wassonaarsohen slag tal de volgend© week Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag onveilig rijn, wegens het schioten met geschut cn mi trailleurs. Gistermiddag stopte een autobus in de Boymansstraat te Rotterdam plotseling, omdat vlakbij een paard, gespan nen voor een vrachtwagen, gevallen was door het breken van het tuig. Achter de, autobus reed de bankbeambte A. van der R, op zijn fiets. Te laat bemerkte hij het stop pen van de bus; hij reed er tegen aan en is gevallen. In bewusteloozen toestand is hij met een hersenschudding naar het zieken huis gebracht. D e 65-j arige arbeider St., te Goer, kroop onder den neergelaten boom van den spoorweg door om den weg ovoc te öteken. Hij werd door een van Dolden komondon trein gegrepen en gedood. Zijn lijk werd eenig© meters meegesleurd. Mevr. de wo d. Ruben, uit Amsterdam, die nog steeds met haar doch* ter in het ziekenhuis te Schültorf wordt ver* pleegd, is gisteravond met goedvinden van haar dokter via Oldenzaal naar haar fami lie gereisd. Zij is echter nog niet volkomen genezen. Haar hoofd was nog^verbonden, en zij deelde mee, dat zij nog ten minste voor drie maanden naar Schültorf ter ver dere verpleging moest terugkeeren. Ook haar dochter is nog niet volkomen hersteld. Te Oldenzaal hebben der douane-ambtenaren aan het station een groote partij baar goud, tot een waarde van circa f 160.000, aangehouden. Er was een consent voor afgegeven, dat niet voor inla» ding was afgeteekend. In den Gelderachen Achter hoek beginnen de besmettelijke veeziekten (miltvuur en mond- en klauwzeer) zldh on der het vee te openbaren. De noodigo maat regelen rijn genomen. De heer Mansfelder, die 19 Tilburg ten gevolge van het woeste rijden van baron F. W. Hugenpoth tot Aerdt door diens auto aangereden werd, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevol gen overleden. Het lijk is door den commis saris van politie Preusting in besiag genfr men tot het houden eener lijkschouwing* De auto is ook in beslag genomen en ter be schikking van de justitie te Breda gesteld* Bij het onderzoek is vastgesteld, dat de be stuurder van de auto niet in het bezit was van rij- of nummerbewijs. De heer Hugen poth heeft zich bereid verklaart do familie van het Slachtoffer schadeloos te zullen stellen. I n 1922 is met medewerking van belangrijks Poolsche industrieelen door de N V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Warschau een fabriek opgericht. Het oude fabrieksgebouw, dat oorspronkelijk hiervoor werd gebruikt, bleek al spoedig onvoldoend© te zijn, zoadat tot den bouw van oon nieuwe fabriek werd besloten, die met den grootst mogolijkon spoed werd uitgevoerd. Niettegenstaande de moeilijk beden, oie het vlugge verkeer met Pol**!* rog in den weg stonden, gelukte het bin nen twaalf maanden de fabriek te bouwen en met de te Eindhoven vervaardigde raar ohinale inriohtingon te installeeren. Gisteren werd- de nieuwe fabriek onder groote belangstelling van de Poolsche au to riteiten door den heer A. F. Philips go- opend. Behalve een aantal Ministers der Pcolsche republiek, waren hierbij aanwezig do Poolsche gezant te 's-Gravenhage, a© heer Kowalski en de Nederlandsche gezant te Warschau, baron Van Asbeok en veis hooggeplaatste persoonlijkheden in handel en industrie. Aan do toespraken, waarin van Poolsche zijde werd getuigd van de groote belang stelling. die men van den beginne af aan in deze nieuwo industrie had gesteld, sloot zich een boziohtigmg van do nieuwe hfc- briek, waar de lampen volgens de te Eind hoven gebruikte werkmethode en met de zelfde machines, doch door Poolsche ar beiders ^vervaardigd worden, teneinde zoo de Poolsche markt de gloeilampen te doen leveren, die aan allo moderne eischen voldoen. Vrouw: ,,Als de deurwaarder hier in huis komt, zal ik hem de tandeai laten ziendat beloof ik je." Man: „Doe dat niet! Anders legt bij ook nog beslag op.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5