No. 19562. VRIJDAG 14 DECEMBER Anno 1923 Officieels Kenniswegen. STADSNiEUWS. Het voornaamste nieuws 1 - - van heden, y LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIE!!: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Oirectie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZEB COUBANTt Voor Leiden per S maanden S.35, per week0.13,; Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18. Franco per post 8.85 portokosten. - 1 J) Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel tVischmarkt 18, tel. 1225, is Zaterdag voor zoover voorradig ook Zaterdagavond ver krijgbaar WIJTING a f 0.16, SCHELVISCH a (0.26, SCHOL a f0.26, en MAKREEL a 10.28 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 14 December 1923. DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Leiden brengt Ier kennis van onderstaande dienstplichtigen, dat zij in hun eigen belang worden aange raden van hun tegenwoordige verblijfplaats mededeeling te doen aan de afdeeling Mili taire Zaken der Gemeente-Secretarie, Bree- Btraat No. 119, hoek Wolsleeg, alhier; JOHANNES JAKOB VAN VEEN, geboren 19 April 1900 le Sleen, ingeschreven in de registers van den voormaligen Landstorm; PIETER VAN DER WILLIGEN, geboren 10 December 1903 le Zwijndrecht; inge schreven in het register van Buitengewone Dienstplichtigen; en PIETER MIELOO, geboren 24 Juli 1904 te Leiden, bestemd tot gewoon dienstplich tig- N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 15 December 1929. Di. J. W. Lely. t Dr. J. W. Lely, oud-leeraar aan het Ste delijk Gymnasium, is hedennacht na een langdurig, geduldig gedragen lijden overle den. Geboren te Amsterdam in 1851, stu deerde hij in de klassieke letteren, eerst in zijn geboortestad, daarna te Leiden. Lange jaren was hij als conrector werkzaam aan het Dellteche Gymnasium en daarna als rector van de particuliere inrichting voor voorbereidend Hooger Onderwijs Noorthey. Toen deze school werd opgeheven, vestigde hij zich te 's-Gravenhage, waar hij zijn on verflauwde werklust in dienst stelde van kerkelijke en openbare armenzorg. Op een leeftijd, waarop voor de meesten een tijd van rust is aangebroken, aanvaardde hij op nieuw een betrekking bij het onderwijs, dit maal te Leiden. In onze stad wist hij bij zijn leerlingen helde en achting in te boeze men voor zijn onkrenkbaar karakter en zijn edele plichtsbctrtchling als ingezetene heeft hij door de waarlijk buitengewone toe wijding waarmede hij het penningmeester schap der Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid vervulde, zich een dankbaar aan denken verzekerd bij talloos velen van onze medeburgers. Kamer van Koophandel en Fabrieken vooi Rijnland te Leiden. Gistermiddag le halfdrie kwam deze kamer in vergadering bijeen in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia", aan de Breestraat. Bij de opening zijn aanwezig 12 leden. De voorzitter, D. ten Cate Brouwer, opent de vergadering en geeft het woord aan den secretaris, mr, P. G. Knibbe, tol het lezen van do notulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.m. een schrijven van de Kamer van Koophandel te Zwolle, hetgeen ten doel heelt aannemers van openbare werken te verplichten even tueele cessies te doen inschrijven, en verder hen een tiende deel van de aannemingssom te doen storten om eventueel aan vorderin gen van leveranciers te kunnen voldoen. Eenige andere adressen zijn ongeveer van de zelfde strekking. De voorzitter stelt voor ad- haesie te betuigen waarna zich eenige dis cussie ontspint, waarbij onder meer wordt opgemerkt dat hier alleen de aannemers wor den bedoeld, terwijl tocli ook op velerlei an der gebied cessies voorkomen. Waarom dan hier dit verschil? Het is bovendien ook zeer de vraag hoe bijvoorbeeld de banken hier tegenover zullen staan. Besloten wordt nader advies te vragen bij de aannemersbon-len, hoe zij hierover den ken. Een alschrilt van een adres van de Kamer van Koophandel te Nijmegen, dat ten doel heeit bij den minister van Arbeid aan te drin gen om in alle plaatsen de bakkerijen ver gunning te geven vanaf 5 uur des morgens te zijn geopend heelt de instemming verwor ven van de afdeeling Kleinbedrijf. Goedge keurd wordt nu door de vergadering het adres te steunen. Ingekomen is een klacht omtrent den slechten toestand van de brug over den Rijn bij Koudekerk. Reeds zijn onderhandelingen aangegaan met het gemeentebesluur van Koudekerk. Met algemeene stemmen wordt het bestuur 'der Kamer gemachtigd die onderhandelingen yoort te zetten. De Algemeene Vereeniging van Bloembol lencultuur verzoekt een subsidie voor haar tentoonstelling, welke het volgend jaar te Haarlem zal worden gehouten. De voorzitter deelt mede dat in het schrij den wordt verklaard, dat de Kamer te Haar lem reeds een groote subsidide heeft toege zegd. Spreker meent echter dat Haarlem in deze aangelegenheid veel meer belang heeft dan Leiden, hetgeen echter door den heer Van Zonneveld in twijfel wordt getrokken. De voorzitter dat dat gevraagd wordt een subsidie van f 4000, doch dit bedrag is voor Leiden niet op te brengen. Spreker is van oordeel dat hoogstens f 250 kan worden ge geven in verband met den financieelen toe stand van de Kamer. Bovendien moet niet worden vergeten dat de consequenties van een dergelijk besluit tot rare dingen zouden kunnen leiden tot schade van de begrooting. De heer Wernink acht het gevaarlijk sub sidie te verleenen en wil daarom belangstel ling toonen door een medaille te schenken. De heer Van Schie zou willen deelnemen aan het garantiefonds. Heeft de vereeniging geen geld uit het fonds noodig dan wordt hel teruggestort. Op voorstel van den voorzitter wordt goed gekeurd beide denkbeelden, dus die van de heeren Wernink en Van Schie«te verwezen lijken en kennis le geven dat financicele steun tot spijt der Kamer niet mogelijk is. Een aantal verzoeken om subsidie worden afgewezen, terwijl eenige andere adressen voor kennisgeving worden aangenomen. Van den heer Lommerse, Steenstraat 27, is een verzoek ontvangen om steun om B. en W. van Leiden le bewegen goed te keuren, dat in de café's muziek mag worden gemaakt tot 11 uur 's avonds. Dit verzoek wordt' ge- renvoyeerd naar Kleinbedrijf voor praeadvies Naar aanleiding van een adres van de Ka mer van Koophandel voor de Geldersche Val lei te Amersfoort, hetwelk beoogt het bande- rolle-systeem voor sigaren enz. op te heffen en de belasting te innen aan de bron, dringt de heer Dekker aan tot het betuigen van ad- haesie, in overeenstemming met het voorstel van Kleinbedrijf. De heer Van Zonneveld zou wenschen dat ook bet standpunt der fabri kanten uit het grootbedrijf eerst nog werd ge vraagd, waarbij de heer Molkenboer zich aansluit. Laatstgenoemde stelt derhalve voor deze kwestie aan te houden.tot de volgende vergadering. De heer Dekker zegt dat de hui dige toestand voor het kleinbedrijf onhoud baar is en waar alle leden gelegenheid heb ben gehad deze kwestie te bestudeeren, om dat immers ook zij de ingekomen stukken te voren hebben ontvangen, is hij tegen uitstel. Ook de lieer Van der Sleen en Ten Cate Brouwer verklaren er zich tegen de zaak op de lange baan te schuiven. Besloten wordt ten slotte de regeering te verzoeken pogingen in het werk te stellen om de bezwaren van het banderolle-systeem op le heffen, aldus aan beide partijen tegemoet komende. Mededeelingen. De voorzitter zegt dat besprekingen zijn gevoerd met gemeentebe sturen van enkele omliggende gemeenten be treffende de zakelijke bedrijfsbelasting. Op deze kwestie zal hij in geheime zitting terug komen. Eveneens zijn conferenties gevoerd met de patroonsvakvereenigingen in zake de Handelsbeurs, hier ter stede, enz. Aan de Pers wordt verzocht mede le dee- len dat wanneer in handelszaken het kapi taal is verminderd daarvan voor 31 Decem ber bij de Kamer opgave moet worden gedaan omdat men dan voor het volgend jaar in een lagere klasse kan worden geplaatst. Vaarwater Leiden. De voorzitter herin nert aan het rapport dat eenigen tijd geleden is ingekomen. Dit rapport is toen naar de commissie van vervoer doorgezonden, welke de zaak grondig heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen, dat, wanneer de Kamer een goed request wil indienen bij de ge meente, daarbij tevens moet worden gevoegd een deskundige begrooting van de te maken kosten. Derhalve stelt de commissie voor haar een crediet van f 250 te verleenen ter bestrijding van de kosten, welke vereischt zullen zijn bij het opmaken der deskundige begrooting. Medegedeeld wordt nog dat de commissie met de voorzitters van het Groot- en het Kleinbedrijf een vergadering heeft ge had met den hoofd-ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat, waarbij is gebleken dat de Provincie welwillend slaat tegenover hel streven der Kamer. De heer Boot geeft eenige toelichtingen en komt tot de conclusie dat de Kamer zich met bekwamen spoed dient te wenden tot Ged. Staten, om verbetering in den toestand te krijgen, waardoor Leiden zeer zou zijn go- baat. Nadat eenige besprekingen zijn gevoerd wordt het crediet toegestaan. Bevordering der export. Ingevolge een besluit der vorige vergadering heeft het bu reau der Kamer plannen beraamd in zake deze kwestie, en is van meening dat dit doel het beste kan worden bereikt door in het bui tenland bekendheid te geven aan de artike len, welke door de industrieën kunnen wor den uitgevoerd. Er i9 daarvoor een kaart sa mengesteld, welke in het buitenland zal wor den verspreid en waarop de verschillende in dustrieën zijn aangegeven. De koslen daar van zullen in totaal ongeveer f 1000 bedra gen, welke gevonden kunnen worden op de oude begrooling. Het bureau wordt nu ge machtigd het drukken dezer kaarlen aan te besteden, zoo mogelijk in dit district, en daarna voor verspreiding zorg te dragen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat het bureau op de gedachte was gekomen in verschillende landen importeurs te zoeken voor de exporteure in dit district Het zou dus betreffen het zoeken van nieuwe relaties, waarbij dan te voren inlichtingen zijn ver strekt betreffende soliditeit, enz. Waarschijn- lijk is dit mogelijk door bemiddeling der be trokken consuls-generaal Daar de vergadering geën overwegende be zwaren heeft zal een drietal maanden bij wijze van proef in deze richting worden ge werkt Verkoop in café's van labaksfabrikalen. Door Kleinbedrijf wordt gevraagd adhaesie te betuigen aan een aan den gemeenteraad te zenden adres, waarin aangedrongen wordt op betere handhaving van de drankverorde ning. Bestolen wordt liet adres ter nadere beslu- deering aan de leden toe te -zenden. Samenwerking met de Middenslandsveree- nigingen. In de laatst gehouden vergade ring van de afdeeling Kleinbedrijf is naar voren gekomen de wensch om meer contact te zoeken met de bier bestaande Midden- slandsvereenigingen. Daarom wordt voorge steld een commissie uit de afdeeling Klein bedrijf-te benoemen, welke in bedoelde rich ting werkzaam zal zijn. De heer Molkenboer licht het belang daarvan nader toe, waarna in principe tot de instelling wordt besloten. In de volgende vergadering zal nu de com- t missie worden benoemd. Inklaringen van scheepsladingen, ook te Leiden. Door het bureau der Kamer is een adres opgesteld om aan den minister te ver zoeken ook Leiden op te nemen onder de kantoren waar inklaring mogelijk is. Tot nog toe moest zulks voor Leiden le Rotterdam ge schieden De ambtenaren zijn daarvoor hier Ier beschikking. De vergadering gaat hiermede accoord. Tarieven voor cerüficalen van oorsprong. Op voorstel van den voorzitter wordt goed gekeurd deze tarieven voorloopig ter zijde te stellen. Alvorens verder wordt gegaan brengt de heer De Wilde, die wegens bedanken in de nieuwe Kamer geen zitting zal hebben, een woord van dank aan den voorzitter voor I diens leiding, en voortdurende bereidwillig heid, terwijl hij verklaart dat de 'tijd, welke hij in de Kamer heeft zitting gehad, steeds zeer aangenaam voor hem is geweest. De voorzitter antwoordt hierop dat de Ka mer, en vooral ook het bureau, aan de ver schillende scheidende leden steeds de aan genaamste herinneringen zal bewaren en spreekt de hoop uit dat hun plaatsvervangers op even goede wijze zullen werken in het be lang van de Kamer en dus in bet belang van het district Rijnlard Rondvraag. De heer Van Ginkel zou willen voorstellen aan de commissie van ver voer te verzoeken aandacht te schenken aan de sluis te Leidschendam, welke veel te smal is. Hiertoe wordt besloten. De heer Meerburg stelt voor ook peilingen te doen verrichten in zake het vaarwater van het Oegstgeester-, het Rijnsburger- en liet Katwijksch kanaal lot aan den spoorweg bij Warmond. De heer Wernink zegt dat daar vaste brug gen liggen. Er is geen groot scheepwater en het is dus niet van groot aanbelang, vooral ook niet waar nog steeds het plan Paul Nolen ligt in zake het transito-verkeer Leiden-Kat- wijk, dat toch ook eens in behandeling zal moeten komen, terwijl men zich bovendien tot nog toe heeft beperkt tot het vaarwater te Leiden. De heer Alkemade brengt onder de aan dacht dat de spoorbrug bij Warmond zeer hinderlijk is voor de scheepvaart naar Noord- wijk. Mocht het eene in behandeling komen dan zou hij ook het laatste punt willen aan bevelen. Goedgekeurd wordt ten slotte de commis sie van vervoer om advies le vragen betref fende de kosten van een onderzoek. Te ruim 6 uur sluit de voorzitter dan de openbare vergadering, waarna men overgaat lot geheime zitting ter behandeling van de begrooling. De middenstandsbelangen in de politiek der verschillende partijen. Het bestuur der Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand voor Leiden en Omstreken vond prof. dr. B. D. Eerdmans, alhier, bereid tot het j houden van een drietal lezingeh over bo venstaand onderwerp. De eerste lezing haul gisteravond in de groote Nulszaal plaats. De matig bezochte vergadering werd te ruim acht uur met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen door den voor zitter geopend. Het verheugde hem, dat er ook verscheidene dames ter vergadering waren; een bewijs, dat ook zij belang gaan stellen in de vraagstukken van den dag. Toch moest het hem van het hart, dat de opkomBt het bestuur is tegen gevallen. Hij hoopt voor een volgende vergadering op een grootere opkomst. Daarop verwelkomde hij den spreker, om hem ttaarna het woord te verleenen. Deze verklaarde in de eerste plaats zijn onderwerp en zeide, dat hij meer in het algemeen do politieke partijen zal behan delen met betrekking tot de belangen van den middenstand, waaronder hij dan zoo wel de handeldrijvende als de industrieele middenstanders omvat. Nadat hij meer In het algemeen zal heb ben gesproken, wenscht hij enkele opvat tingen en beginselen der afzonderlijke po litieke partijen te behandelen, beginnende ir et de sociaal-democratie. Men kan de middenstandsbelangen nu eenmaal niet los maken van de politiek. In dat verband wees spr. op het stelsel van vrijhandel" en bescherming. Dit is tnaar één punt, waarop midden standsbelangen met de staatkunde samen hangen. /or, is de stabiliteit van de koop kracht en van de geldswaarde een midden- standsvraagstuk bij uitnemendheid, dat men evenmin los kan dénken van eenigerlei po- -iitiek. Er wordt tegenwoordig veel gespro ken over de wenschelijkheid en de noodza kelijkheid van sluitende begrootingen. De particulier, ook de middenstander, moet daarvoor zooveel mogelijk zorgen. Hij zal op den duur niet anders kunnen. Open bare lichamen staan er anders voor. Het Rijk, de provincie en de gemeente kunnen wei geld krijgen, als zij het niet hebben. Dat komt, omdat zij een vasten greep heb ben op de belastingschuldigen. Maar ook dit heeft een grens en wanneer le veel ge leend wordt en de aanvraag om terug te ontvangen, wordt te groot, dan kan dit ten gevolge hebben, dat er meer papiergeld moet worden gedrukt, waardoor de waarde van het geld geringer wordt, en men krijgt het verschijnsel der verlaging van de valuta. Dit is een sprekend bewij3 te meer, dat de middenstandsbelangen verband houden met de staatkunde, d.i. met de politiek. Als spr. daarna eerst begint met enkele beschouwingen over de sociaal-democrati sche arbeiderspartij, dan is dit in de eersle plaats om haar grooten invloed op het volk, maar ook, omdat zij haar ontevredenheid over verschillende toestanden niet onder stoelen en banken steekt. Spr. weet wel, dat de sociaal-democratie ook al sterk is veranderd. Hij trekt daartoe een vergelijking lusschen deze partij in haar opkomst en thans. Eenmaal was de voornaamste eisch van die partij opheffing van het privaat bezit. Thans is dit al beperkt geworden tot de productiemiddelen tegelijk met de ver overing van de politieke macht, waarvan Marx nog niet wilde welen. Zoo zien wij, zeide spr., dat de partij der socialisten haar wilde haren reeds heeft verloren. De gevol gen daarvan op maatschappelijk gebied worden door spr. nader aangetoond met voorbeelden uit de practijk. Die verandering acht spr. een belangrijk verschijnsel. Zij heet nog wel revolutionair, maar is het feitelijk niet meer. Ook zij wil thans al langs lijnen van geleidelijkheid komen tot een socialistische maatschappij. Dit streven komt mede tot uiting in de ver houding van de twee tegenover elkaar staande machten: die der werkgevers en der werknemers. Daardoor blijft ook altijd het verlangen om den staat alles te laten re gelen. Mr. Troetslra heeft reeds jaren gele den op socialisatie als het einddoel gewe zen. Deze socialisatie sluit in zich, dat de particuliere bedrijven dan geleidelijk tot den Staat komen. Sjr. gaf daarna uit het werk- cn slrijd- program der S. D. A. P. een en ander aan en Jsesprak vrat daaruit verder in verband met de middenstandsbelangen voortkomen zal, in de eerste plaats op het gebied van den staat. Hij noemde o.a. het georganiseerd overleg en andere punten uit het Gemeente- program van de S. D. A. P. Komt dit eenmaal zoover, dan zal men langs evolutionairen weg de revolutie trach ten te verwezenlijken. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen waarvan een matig ge bruik werd gemaakt Na de pauze behandelde spr. de beginse len en het werken van de vrijz.-democratie nog in korte trekken. Terwijl de sociaal- democratie nog haar wilde haren vertoonde en nog niet aan practische sociale maatre gelen deed, waren er liberaal denkende mannen, die voelden, dat er op sociaal ge bied iets gedaan moest worden. Zoo kwam er een streven om te waken tegen overdre ven kinder- en vrouwenarbeid, enz. Spr. be hoefde slechts den naam te noemen van Kerdijk. Tevens wilden deze mannen heen- sturen naar het algemeen kiesrecht. En toen men in de Liberale Unie niet zoo ver wilde gaan, gingen een aantal dier vooruilstre- venden een eigen partij vormen, den Vrij- zinnig-Democratischen Bond. Eenerzijds stelden zij, die de tradities van de oude ra dicale partij wilden voortzetten, zich tegen over de sociaal-democraten en anderzijds tegen da meer conservatieve liberalen. In hun eerste beginselprogram plaatsten zij voorop, dat niet de klassenstrijd moest wor den bevorderd, maar getemperif. En er werd aangedrongen op staatsinmenging op meni gerlei maatschappelijk gebied. Het nieuwe beginselprogram der partij spreekt echter niet meer van deze tempe ring van den klassenstrijd; wel wordt thans op den voorgrond gesteld een streven naar gelijke ontwikkelingsvoorwaarden voor alle burgers van den staat. Verder blijkt, dat deze partij ook krachtig streeft naar sociale wetgeving. Over socialisatie heeft zij zich, naar spr. meent, nog niet uitgesproken; wel hebben enkele voormannen spr. noemde mr. Oud liet opgenomen voor de invoe ring van arbeidsraden, waaraan men ech ter een andere beteekenis hecht dan van socialistische zijde. Begrijpt spr. het wél, dan wil men daarmede bereiken, dat de werknemers meerdere kennis en bekendheid krijgen In den bedrijfsarbeid. Ten slotte behandelde spr. nog eenige punten uit het Gemeente-program dier partij die verband houden met de middenstands langen, invoering van monopolistische ge meentebedrijven, enz., enz. Aan het slot werd nog door een der aan wezigen gevraagd wat de twee genoemde partijen wenschen op koloniaal gebied. Na beantwoording van den spr. werd de vergadering onder dankbetuiging aan den spr. door den voorziller gesloten. BINNENLAND. Overleden is te Leiden dr. J. W. Lely. H. M. de Koningin heeft mr, J. Schokkin# in conferentie ontvangen. Rapport van N. V. V. en S. D. A. P. in. sake bedrijfsorganisatie en medezeggenschap Vereeniging van Gemeentelijke Werkloos* heidsfondsen. Bezoek van het Engefsche koningspaar aan ons land. De vliegtocht NederlandIndia is voor loopig uitgesteld. BUITENLAND. Aanstaande vrijlating Tan vele Dnltsc&e gevangenen. De Engelsche Labour-party werpt zich op het werkloozen-vraagstnk om Baldwin tea val te brengen. De staking In Oostenrijk le geëindigd. De Portngeescbe regeering is afgetreden. Liederenavond. Elise Menagé Challa. Op dezen liederavond in de kleine zaal der Sladszaal hing een sfeer van monotoniemo notoon was de samenstelling van het pro gramma; een ganschen avond enkel moderne liederen, kan, iioe interessant het ook is, ons toch ook niet bekoren en blijven boeien; mo notoon was daarbij de keuze der nummers; geen enkel frisch, opgewekt lied; er iB toch ook blijdschap in het leven en muziek is toch ook daarvoor, om deze te verklanken. Ook in de voordracht was ditzelfde monotone niet weg te cijferen en meestal kwam dit, omdff er van een bekoorlijk mezza di voce geen, sprake was. Verder niels dan lof.i Elise Menagé Challa beschikt over uitnemende zangkwaliteiten; jfij heeft een fraai, omvangrijk geluid (te groot echter voor de kleine zaal), een goed verzorgde uitspraak en ademhaling; een meestal juiste voordracht; een algeheele be- heersching en ausdauer. Kwaliteiten, dfe haar tot een zangeres van beteekenis maken, Hoe expressief waren de drie eerste liede ren van Vittorio Gui met de interessante tek sten van de 8sfe en 9de-eeuwsehe dichter» Li Shang-Vin, Tu fu, en Tai-Shu-Lun; ook in de vier ultra-moderne liederen van Schön- berg, waarvan ons „Die Tiefgeregten" en „Freihold" de meest aannemelijksten waren, gaf zij veel schoons te genieten. Na Schönbergs composities kregen wij drie in 1923 gecomponeerde liederen van Dirk Schafer te boeren; van deze alleszins prach tig geschreven liederen, met de heerlijk schoone pianopartijen, gaf de zangeres van „Die Einsame" de meest juiste interpretatie. Het hoogtepunt van den avond lag voor ons in de drie Diepenbrock-liederen; van deze onzegbaar schoone composities wil ik vooral het extatische „Incantation" accen- tueeren; in dit lied heeft Diepenbrock aan elk woord van do heerlijk-mooie poëzie van André Gide de juiste belichting gegevenhoé prachtig is de melo-dische gang door het ge- heele lied en hoe rijk illustreerend de piano partij er inl Hierin vooral leverde Marcel van Gooi wederom de proeve van zijn voor naam kunstenaarschap. Met exquisen smaak en geraffineerd zorgvuldige voordracht speelde hij den ganschen avond de uiterst hooge eischen stellende piano-parlijen op een fraaie Ibach-vleugel van Bender. Het applaus na elk lied was dan ook ze kerlijk grootendoeis bedoeld voor van Gooi. „Es Animo". In de groole Sladszaal gaf deze Chr. zang- vereeniging haar a-capella-uitvoering; het schijnt bij de dilettanten orkest- en zangver- eenigingen nog steeds niet doorgedrongen te zijn, dat niet het vele het goede uitmaakt, doch wel hot weinige, mits goed, veel is. Het programma was te uitgebreid en daardoor onaangenaam laat afgewerkt. Verder in aan merking genomen dat „Ex Animo" een dilet- tanten-zangvereeniging is, kunnen wij eerlijk getuigen, dat deze Vereeniging haar naam alle eer aandeed, want er werd met groote animo gezongen, onder de bekwame leiding van haar volijverigen dirigent Hekel, uit Rot terdam. Wierts' „Middernacht" werd zuiver en met grooten ernst ten gehoore gebracht. Daarna trad de in de advertentie en pro gramma aangekondigde heldenbariton Van Rijsselberg, uit Den Haag, op; het eerste lied „Jonge liefde", van Mann kon ons het minst bekoren; dit werd te heldhaftig, ta triomfantelijk en te weinig teeder gezongen;' veel beter geïnterpreteerd was „Mijn lieve- ken", van Calh. van Rennes, en uitstekend was Heyblom's „Matrozenlied". Met buitengewoon genoegen hoorden wij den cellist Keereweer, uit Amsterdam; Keereweer gaf vooral in de „Ungarisch* Rhapsodic", van Dopper, een mooien. too«

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1