UIT DE OMSTREKEN. Was, met zijn dreg ter plaatse, doch leven den vielen, er toen niet meer uit het water te halenEen drietal roeibootjes van .omwonenden werd in dienst van het red dingswerk gesteld, doch niets mocht meer baten. Het eerste lijk, dat al spoedig gevonden .Werd, was van A. van Vliet, Pogingen, om iloor kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer op te wekken, faalden. Voor 9 uur 's avonds werden nog opge haald de lichamen van vrouw Groenedijk en jyan Ag. .Wiltenburg. Zondagochtend om half zes werden de overige lijken, alle vlak bij de plek van de ramp, opgedregd; het laatste, dat van den jongen Versluys, 's morgens om acht uur. De ontzielde lichamen werden het kloos ter binnengedragen; alle geredden vonden aanvankelijk daar eveneens onderdak en hulp, de omwonenden hielpen do menscheo aan droge kleeren en ook verder zooveel in bun vermogen was. Het ongeluk liad feitelijk plaats in de ge meente Haastrecht; de IJsel vormt de grens tusschen Hekendorp en Haastrecht. De plaats van de ramp ligt ongeveer 12 K.M. ten Oosten van Gouda. Do IJsel, welke de drukbevaren verbinding vormt tusschen iUtrecht en Rotterdam, is daar pl.m. 26 M. breed en 3 M. diep. Wij kregen dén indruk, dat in verband met de omstandigheden de pont te veel volk vervoerde. Het gelukte den veerman Creiners zelf aan den wal te komen en bovendien twee personen op het droge to trekken. De navolgende tragische bijzonderheden Verdienen nog vermelding. Het echtpaar Wiltenburg verloor beidé 'dochters, de twee zonen van deze familie hun eenige zusters. De 12-jarige Maria Snel was in kinderlijken overmoed juist ©p het moment van do botsing vau dc pont mot den steiger van wal gesprongen. Vrouw Groenedijk greep haar beet om na den schok houvast te hebben en liet het kind in haar doodsschrik niet meer los; beiden kwamen ©m. Groenendijk, die ook aan boord was, doch zich wist tc redden, dook tot driemalen ioo naar zijn vrouw. Éénmaal bracht hij haar hoed boventen slotte moest hij, uit geput, zijn reddingspogingen opgeven. De pont, waarmede het ongeluk gebeurde Was het eigendom van de parochie. De paro chianen hadden het vaartuig zelf bekostigd. De pont werd gisternacht boven water gehaald met behulp van een motor-sleep boot. Zoodra de ramp te Gouda bekend was, Werden daar de sluizen gesloten om het jifdrijven van de lijken der slachtoffers te voorkomen. Welk doel inderdaad bereikt Werd. Toen het ongeluk plaats vond, zat in do kloosterkerk reeds een groote schare ter bijwoning van het Lof. Snel drong de droeve mare door en de mannen spoedden zich allen naar buiten om te helpen. De organist speelde voort om een paniek onder de vrou wen te voorkomen. Zondag waven de lijken der zeven slacht offers in de kloostergewelven neergelegd en als op bedevaart trokken de meeste inwo- ner% van Hekendorp en de omliggende plaat- een langs de onthielde lichamen hunner da- geüjksche bekenden en vrienden. De geredden maken het allen naar om standigheden wel. Burgemeester Doorman, van Hekendorp, is op de plaats van de ramp geweest en heeft bezoeken gebracht aan de families der slachtoffers. Do justitie zou een onderzoek naar de Jorzaak van de ramp instellen. De belangrijke verbouwing 'en vergrooting van het Zeemanshuis op het Kadijksplein te Amsterdam en van do daarin gevestigde^ Zeevaartschool, wel ke verbouwing door do hulp van Anister- damsche Scheepvaartmaatschappijen is mo gelijk geweest, is thans voltooid. Op Zater dag 15 dezer zal de opening plaats hebben. Het Zeemanshuis biedt, in vergelijking met den toestand bij do oprichting, thans ïuirate voor meer dan het dubbele aantal zeelieden. Directrice is mevrouw Haaf- kens. De Zeevaartschool heeft thans 225 leerlingen. Directeur is de heer Haver kamp. Naarhct „H b 1 d." verneemt, is thans officieel vastgesteld, dat de Hoog ovens bij Velzen op 15 Januari a.s. volledig in bedrijf gesteld zullen worden. Alle voor bereidende werkzaamheden zijn hiervoor ge- tToffcn. Natuurlijk kan zich hierbij nog te genspoed voordoen, maar alles wordt er op gezet om het bedrijf op genoemden datum jn gang te brengen.- Er i 9 ingebroken bij den win- fcclier K. H., aan den Burgwal te Hanr^ lenx Er wordt voor een bedrag van onge veer f 650 aan harmonica's vermist. Indenlaatstentijdko m n t Enkhuizen meermalen goederen aan, be stemd voor Antoon van Rooy of Antoon Yenrooy, te Grootebroek. Belanghebbenden worden in verband daarmede aan herin meid, dat reeds eerder door den bugemees- te van Grootebroek is gewaarschuwd tegen het aanknoopen van handelsrelatiën met dien persoon. Ernstig aut a-o ngeluk. Op tien straatweg tusschen de Hakkelaaisbrug .er Naaixien is Zaterdagavond een auto-on geluk gebeurd. Omstreeks zes uur reden ,twee auto'e, een uit de richting Naarden, de andere van Amsterdam, elkaar te ge- >noet. Tuesdhen de Hakkelaarsbrug en Naar tien reed ook een fietser, die geen licht op had. De chauffeur van ^en auto van Naar den heeft den wielrijder eerst op korten nfstand bemerkt. Toen hij hem zag, was het te laat, nog uit te wijken. Op hetzelfde ©ogenblik was de andere auto genaderd. Beido wagens reden tegen elkaar, terwijl tic fietser over den weg werd! geslingerd tem gedood. In de verwarring op den donke- yen weg reed de eerstgenoemde auto nog de Muidervaart In, waar hij tot aan den bovenkant der carrosserie in verdween De bhauöeur, die licht gekwetst werd 'dioor den schok, wast zich te redden, doch is na dat hij op het droge was gebracht verdwe^ He®. In njen onderen auto werd mevr. Lu- ti)t Bu^STön. door dte> glasscherven ge wond. De voor-as was door den schok ont zet. De gedoode is de boerenarbeider Gerrit Brouwer, uit Muiden, weduwnaar met 6 kinderen. In aansluiting aanhetbe- richt over het voornemen der Regecring, om aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, verneemt ,,De Tel." dat deze zegels uitgegeven zullen worden met een frankeerwaardc van 2 en 10 cent. Zij zullen echter worden verkocht met een bijslag van 5 cents boven de frankeerwaarde, derhalve resp. voor 7 en 15 cents. Overigens zijn op do weldadigheidspostzegcls de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de ge wone postzegels. Zij zullen ook in het inter nationaal verkeer geldig zijn. De geldig heidsduur is niet beperkt-. Deze zegels zijn van 15 December tot en met 15 Januari voor het publiek verkrijgbaar. Gisteravond is de hoeden zaak van Geneuaas, aan den Kanoalweg te Helder, uitgebrand. De bewoners zijn uit de stad. Do oorzaak is niet bekend. Za terdagnacht is ingebro ken in de boterfabriek te Bornebroek en bij den manufacturier Bloemen, te Delden, bij wien een partij goederen ontvreemd is. Op de fabriek van de Deven ter Katoenmaatschappij voorheen Anker- Bmib en Co. is tegen 21 dezer de uitsluiting aangekondigd. Zaterdagochtend ontdekte de machinist van de zuivelfabriek te Ried, dat er in do fabriek was ingebroken. De deur bleek door uitbeiteling van het slot geforceerd to zijn. Alle ramen vertoonden sporen van pogingen om binnen te komen. Op den weg van Peins zijn zilverbons en zilveren guldens gevonden en een eindje verder in een sloot een gesloten koffertje, waarin een gulden en een cent. Wegens ccn tekort in kas aan het postkantoor te Ommen is de postbe ambte D door de marechaussee aangehou den en naar Zwolle overgebracht. Dc burgemeester van K o e- vorden geeft belanghebbenden in overwe ging cm, alvorens relatiën aan te knoopen met. jhr. Lodewijk Stern, assurantie-agent te Coevorden, bij hem, burgemeester, inlich tingen te vragen. In het huis van bewaring te Leeuwarden ia opgesloten dc besteller bij den post- en telegraafdienst T. 8., te St.- Jacobsparochiie, die verdacht wordt zich gelden te hebOen toegeëigend, die hem ter verzending waren toevertrouwd. Het faillissement der B.o s- sche Hanzebank. Do arrondissements rechtbank tc 's-Hcrtogenbosch heeft in staat van faillissement verklaard de naamloozo vennootschap Credietvereeniging de Haii- zebank, met benoeming van jhr. mr. E. van Meeuwen tot rechtercommissaris en van dc hecren mr. C. van Leeuwen, mr. G. Kolfschoten en H. A. Tromp, die tot dus ver als beheerders wnren aangewezen, tot curatoren. Er wnren twee verzoeken ingekomen tot faillietverklaring van do Hanzebank. Eén van mr. J. v. d. Mortel, te Tilburg, J. v. Best, te Eindhoven, en W. van der Eer den, to 's-Hertogenbosch, en het tweede van dc bewindvoerders der Hanzebank. De rechtbank overwoog, dat wordt ge steld, dat ruim 15.000 crediteuren, te zo men het .bedrag aan vorderingen op de Hanzebank van ongeveer f 16 millioen aan de verzoekers hebben gecedeeid, dus hen hebben gemachtigd om hun belangen als crediteuren der Hanzebank te behartigen, doch niet is gesteld, welke bepaalde cre diteuren hun vorderingen hebben gece deerd, noch van welke crediteuren zij als gemachtigden optreden, zoodat de vraag is gewettigd, of hun verzoek wel ontvan kelijk is-. Yerder overwoog de rechtbank, dat wel dc- mogelijkheid wa-3 gesteld, dat, tengevol ge van na het verleenen van de- voorloo- pigo surséance gedane cessies van vorde ringen van crediteuren der Hanzebank aan debiteuren, de belangen der crediteuren, die niet cedeerden, worden benadeeld maar niet- dat, hangende do surséance, de 6taafc van den boedel der Hanzébank inderdaad zoodanig is achteruit, gegaan, dat volledige betaling van al haar schulden is uitgeslo ten, zoodat ook de vraag rijst, of het ver zoek niet in strijd is met de bij het voor laatste lid van artikel 136 der faillisse- mentswet, gedurende den loop der sur séance verboden rauwelijksche aanvragen tot faillissementsverklaring. 'De rechtbank overwoog, dat, in welken geest beide vragen ook zouden moeten wor den beantwoord, in ieder geval bet failtis- sements op het door de bewindvoerders in gediend verzoek moet worden uitgespro ken omdat immers uit den door het bestuur der bank als feitelijk juist erkenden in houd van dat verzoek welke ook de recht bank als feitelijk juist aanneemt volgt, dat hangende de surséance de staat van den boedel der Hanzebank DDodanig is ach teruit gegaan, dat het vooruitzicht is ver dwenen op volledige betaling van alle schulden bij hot eindigen der surséance. Dé commissaris van politie të Roermond vestigt er de aandacht op, dat zich hier te lande meerdere van Duitschland afkomstige personen, zoowel mannen als vrouwen, moeten bezighouden met inzame ling van gelden voor de z.g. ,,Vereioigte Kriegsbesohadigte aus 'Dortmund". Naar door een dier personen bij zijn aan houding, als verdacht van oplichting, is te kennen gegeven, wordt die inzameling niet tot gezegd doel gehouden, maar worden de verkregen gelden door de betrokkenen zelf behouden. Voorts, dat die personen allen in het bezit zijn van" een valschelijk opge maakte, van meerdere stempelafdrukken voorziene aanbeveling, terwijl het publiek, ter misleiding, een lijst ter teekening wordt aangeboden, waarop meerdere nagemaakte stempel-afdrukken v. de ,,Vereinigte Kriegs- beschivdigt© Dortmund" yoorkonïen. De uit Philippine afkomst i- ge P. E. de L., die was aangehouden we gens diefstallen in de R.-K. kerken te Aar- denbujg ©u te Ede, heeft bekend niet alleen die diefstallen to hebben gepleegd maar ook die in de Ned.-Herv. kerk te Koude- kerke en de Geref. kerk te Oost- en West- Souburg en in laatstgenoemd© gemeente ook bij een landbouwer te bebben ingebro ken. De aangehoudene is recidivist en was kort geleden uit de gevangenis ontslagen. Reuter vernam uit Ne w-Y ork: De kustwacht heeft de Nederlandsche schoener Zeehond" in de buurt van Firo Island aangehouden. 7500 kisten champagne en voor een aan®iei lijk bedrag werden aan boord gevonden. Klant (woedend legen den Winkelier): „Kijk die broek nu eens aan, hoe die'gekrompen is, nadat ik in den regen heb geloopcn. Dat hadt u toch te voren moeien Veten," Winkelier: „Hoe kan ik dak welen, mijn heer? Ben ik soms een weerproteel?" HAARLEMMERMEER. Zaterdagmiddag werd tc Hoofddorp door de firma Ter Borg en Mcnsing uit Appiugedam een demonstra tie gehouden met ccn automobielbrandspuit. De burgemeester, de drie wethouders en eenige leden van den Raad eu de brandweer in deze gemeente woonden de demonstratie bij. Ook van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. Er werd eerst met de spuit gewerkt voor het Raadhuis en zelfs met drie stralen over de Hoofdvaart ge spoten. Daana begaf men zich naar de Ned. Hcrvormdo Kerk, om eens te zien tot welke hoogto het water zou kunnen worden ge bracht. Het resultaat hiervan vfel nogal mee, omdat nagenoeg het haantje van den hoogen toren werd bereikt. In hoeverre de ze automobielbrandspuit-, wat capaciteit enz. enz. betreft, aan de gestelde eischen heeft beantwoord, is een zaak, waaromtrent we het deskundig oordeel niet vooruit zullen loopen. Alleen willen we dit nog van het roodgeschilderde gevaarte vermelden, dat ;t een goeden indruk maakte, ruimte biedt voor een 10-tal brandweermannen en om z'n ongewone verschijning in de Meer% veel bekijks had. De begrooting dezer gemeente voor 1924, waarop oDgeveer f 600 kon woiden be zuinigd, wijst een tè kort aan uitgaven aan van f407276, hetgeen gedeeltelijk zal kun nen worden gedekt in hoofdzaak door den hoofdelijken omslag, waarvan het bedrag voor 1924 werd geraamd op f 320000. HILLEGOM. Hier heeft zich een protestantsch co mité tot hulp aan Duitsche kinderen ge vormd, bestaande uit dr. F. van den Bergh, ds. J. O. V/ van Bcmmel, ds. J. van Herk- seu, -P. Duys, zuster A. M. ter Horst, mej. J. Rylkema, mej. A. Schilpzand, mej. B. Vis, mevr. Volthuysvan Waveren, mej. J. G. van Waveren en mej. J. G. Wiedemeyer. Dit comité stelt zich voor kinderen van 4 tot 14 jaar uit het Roergebied, Hollandschen zoowel als DuiIschen hier 3 maanden to huisvesten. Wie een kind in huis wil nemen, kan zich aanmelden bij een der comité-leden. Verder er is noodig geld en kleeren. Mevr. Vclthuys—van Waveren zal gaarne toezeg ging van kleeren ontvangen. KATWIJKi Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 11 December des namiddags 2V4 uur- (De vergadering wordt zoo noodig des avonds te 7^4 uur voortgezet). Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vast stelling eener nieuw verordening tot rege ling van het toezicht op dc gemeentelijke bewaarscholen. 3. Voorstel tot aanvulling van het Raadsbesluit d.d. 11 October 1923, tot het openen van een Rekening-Courant met de Bank van Nederlandsche Gemeenten 4. Rekening Gemeente-Spaarbank 1922. 6 Benoeming Commissarissen Gemeente-Spaar bank. 6. Benoeming Secretaris-Boekhouder Gemeente-Spaarbank. 7. Voorstel in ver band met het verzoek van den heer J. van Duijn tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad- 8. Voorschot op de vergoeding ex artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, ten be hoeve der Leidsche Buitenschool: 9. Wijzi ging Gemeente-begrooting 1Ö23. 10. Belas ting-reclames. 11. Begrootingen Gasfabriek. Duinwaterbedrijf, Electriciteitsbedrijf en Grondbedrijf 1924. 12. Gemeente-begrooting dienst 1924 13. Rondvraag. KATWIJK-AAN-ZEE. Van de haring- visschorij kwamen te IJmuiden binnen dc loggers KW. 14Ö met 13 last; KW. 167 met 6 last; KW. 22 met 8 last, en KW. 4ö met 6 last pekelharing en van de trawlvisschenj kwamen aan de markt de loggers KW. 48 met f 681 en KW. 66 met f 360 besomming. N00RDWIJK. Vrijdagavond hield de heer W. D. van Wijngaarden, assistent bij het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, in het ..Hof van Holland" een voordracht met lichtbeelden over „Egypte ten tijde der Pyramidenbouwers". Een aandachtig ge hoor volgde met groote belangstelling de we tenswaardigheden, die naar aanleiding van de lichtbeelden werden medegedeeld. De wensch van den spreker, dat het Oudheid kundig Museum door een en ander meer be kend zou worden, zal wel niet ijdel blijken, liet Departement van het Nut kan met ge noegen op den avond terugzien. De zaal was vrij goed bezet. In plaats van den heer L\ Zijp, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd als leeraar in het handfeekenen aan de Teekenschool eervol ontslag verkreeg, zal met 1 Januari optreden de heer J. C. van der Reyden, thans reeds aan de Teeken school verbonden. Wegens dc benoeming van den heer B. E. Spijker Azn. tot directeur van de Teeken school te Bodegraven, .verkreeg deze even eens eervol ontslag. In zijn plaats werd, be houdens goedkeuring van den minister van onderwijs, benoemd de heer ir. A. F. de Draaf! te Li*9e« NOORDWIJKERHOUT. D,? Ned. Herv. Gem. alhier, leed een groot verlies, door het verscheiden van één harer meest geachte leden, den heer L. Bouwmeester. Ruim der- lig jaren maakte hij zicli verdienstelijk als lid van het Kerkbestuur. Hij vervulde ver schillende functies' De R.-K. kiesvereeniging „Recht en Orde", hield een druk bezochte vergadering, over het ondeiwerp „politiek advies", Deze week zullen voor het eerst vrou welijke lidmaten haar stein mogen uitbren gen bij de bestuursverkiezing der Ned. Ilerv, Kerk. Kerkelijk b'ericht. Ned. Herv. Kerk. Donderdagavond, acht uur, ds. Nauta, van Katwijk.- RIJNSBURG. Bij den heer IT. Cosier alhier vergaderde de afdeeling Rijnsburg van de Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur te Haarlem. Nadat de voorzitter den wensch had uitgesproken, dat de te houden besprekingen mochten strekken in het be lang van het vak, las .bij afwezigheid van den secretaris, de lieer J. Zandbergen Wzn. de notulen der vorige vergadering voor, welke onder dankzegging van den voorzit ter, ongewijzigd werden goedgekeurd. Daarna had de ballotage plaats voor een hvectal nieuwe leden, de hecren H. de Mooy Jaczn. en Ar. v. Egmond Gzn., tot wier toe lating met nagenoeg algemeene stemmen werd besloten. Vervolgens werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de 147e algemeene vergade ring, die op 17 Dec. a.s. tc Haarlem wordt gehouden. De voorzitter deelde mede, dat door aftre ding van de heeren Ruijsenaars en Veld- huijzen van Zanten twee vacatures ontstaan in het- hoofdbestuur. Spr. adviseerde hier voor candidaat te stellen resp. de heeren Jonkheer te Hillegom en Van Til te Lisse, volgens welk advies met alg. stemmen werd besloten. Door hel hoofdbestuur wordt machtiging verzocht om uit de middelen der vereeniging voor f 10 000 in te leekenen voor het waar borgfonds voor de tentoonstelling 1925. De voorzitter licht dit voorstel nader toe, uit de toelichting van het hoofdbestuur. Volgens de opgemaakte begrooting voor de tentoonstelling zullen de inkomsten de uit gaven kunnen dekken, evenals bij de groote tentoonstelling in 1910. Evenals toen is het echter noodzakelijk, om tegen onvoorziene tegenvallers, als slecht weer en slechte eco nomische toestanden gewapend te zijn. Door deze storting zal bijeenbrenging van een waarborgfonds, waartoe de vereeniging bij verschillende personen en lichamen aan zal klormen, niet weinig vergemakkelijkt wor den, terwijl niet onwaarschijnlijk de deel name van openbare tichamen daarvan zal afhangen. Op goede gronden verwacht het hoofdbestuur, dat het waarborgfonds niet behoeft te worden aangesproken. Na deze toelichting worcH met alg. stem men besloten de gevraagde machtiging tc verleenen. Het hoofdbestuur verzoekt de alg. verga dering de' opdracht te mogen ontvangen, om bij de eerstvolgende alg. vergadering een voorstel te doen,, lot het vormen van een fonds ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de behartiging van den invoer van bloombollen in het buitenland en dc propa ganda voor den afzet van het product in den ruimsten zin. Dc voorzitter deelt mede, dat deze kwestie al meer een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Voortdurend dreigen gevaren voor het vak. waartegen veel gedaan kan worden, en die een krachtige verdediging van de vakbelangen noodig maken. Meestal moet echter plotseling tot een kostbaren maatregel besloten worden. Spr. wees in dit verbaitd op de uitzending van dr. Slogteren, de heeren Ivrelage en Warnaar naar Washington, de reis naar de Zuid- Fransche narcissen-cultures, de demonstra tie van bloembollen in den tuin der Tuile- rieen te Parijs, de Gentsche tentoonstelling, de tentoonstelling te Göteborg en de tulpen zendingen voor publieke parken in Amerika. Al waren tot nu toe al deze maatregelen bekostigd kunnen worden door ontvangen geldelijke bijdragen, de bestaande toestand mocht niet blijven voortduren ,doch doorliet vormen van een fonds moeten alle vakge- nooten aan de kosten bijdragen. Uit het zwijgen der leden maakt de voor zitter op, dat de afdeeling voor deze zaak niet ongevoelig is, wat ook wel blijkt uit het bedrag dat door de leden, dank zij de be moeienis van den lieer J. Zandbergen Wzn., voor de reis van den beer Krelage te Rijns burg is bijeengebracht. Op welke wijze een fonds zal worden gevormd, hetzij door een percentsgewijze heffing van den omzet, of van de beleelde oppervlakte, zal op de alg. vergadering nader worden vastgesteld. On der applaus wordt besloten liet voorstel van het hoofdbestuur in beginsel goed te kcuTen. De afd. Lisse stelt voor een verscherping van de ballotage van nieuwe leden, door, alvorens tot aanneming over te gaan, in drie opeenvolgende nummers van het weekblad, de namen der candidaat-leden le publi- ceeren. De voorzitter deelt mede, dal^de aanne ming van nieuwe leden .weliswaar behoort tot de competentie van de afdeelingen, maar dat bij afwijzing van candidaat-leden, altijd nog de mogelijkheid bestaat, om te Haarlem als lid tc worden aangenomen, waarop de afdeeling die het best lot oordeelen bevoegd is, geen invloed kan uitoefe-nen. Het voorstel van de afd. Lisse dient nu, om dit bezwaar te ondervangen; de aanneming van.nieuwe leden behoeft hiervan geen vertraging te ondervinden. De heer A. H. de Mooij wijst ook op an dere misstanden, die wel bezwaar opleve ren, als men hulp van hel scheidsgerecht wil inroepen, n.l. als een firma geen lid der vereeniging is, maar b.v. wel een der fir manten, een employé of anderszins. De voorz. antwoordt, dat daaraan weinig te doen zal zijn. Het beste is echter, zich vooraf te overtuigen of dengene, met wicn men zaken doet ,al of niet lid is. Met algemeene stemmen werd besloten hot voorstel van de afd. Lisse te steunen. De afd. Oegslgeest e. o. verzoekt het hoofdbestuur. Dogingen aan te wenden, om een billijker regeling der forensenbelasling in het bloembollenbedrijf le verkrijgen. De voorz. wijst er op, dal werkelijk de forensenbelasling voor bloembollenkweekera d:c in meer dan een gemeente bedrijfsge bouwen hebben, wel eens onbillijk werkt Naar echter bekend is, is een wetswijzi ging in voorbereiding en is ook de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, terzake reeds werkzaam in het belang der bloemisten. Met alg. stemmen wordt besloten tot steun aan de motie Oegslgeest e.o. De voorzitter deelde voorts méde, dat op de alg. vergadering zal worden besproken de wensclielijkheid van het vormen van een groep tulpenkweekers. Voor eenigen lijd is hiervoor door de afd. Beverwijk een actie op touw gezet met het doel te komen tol ver mindering van het minderwaardig goed door vernietiging. Vooral bij den liandel in Dar- win-tulpen is door het minderwaardig goed meer aanbod dan vraag le verwachten. Om hierin een regeling te treffen, wordt vor ming van een groep van uitsluitend tulpen- kweekers gevraagd. Op voorstel van het be stuur wordt besloten, aan deze vorming sympathie te beluigen. In een schrijven aan de afdeeling veroor looft zich het hoofdbestuur de aandacht te vestigen op het nog niet ontvangen van een toezegging van een bedrag voor prijzen bij de Kerstmiskeuring. De voorz deelt mede, dat toezegging is gevraagd, voor prijzen voor dc keuring te Haarlem met Kerstmis a.s. Alhoewel erken nende het nut van deze keuring, komt het spr .gewenschl voor geen toezegging le doen, maar zijn kruit droog le houden voor de groote tentoonstelling in 1925, en dan. in dien de kas het toelaat, een voorstel te doen. De lieer P. Heemskerk vindt geld toestaan voor de Kerstmiskeuring le Haarlem geld verknoeien. Wat daar tc zien is, ziet men ook in de winkels te Rotterdam en Den Haag. De voorz. is het daarmede niet eens. Wat men te Haarlem ziet is uitsluitend van vakgenoolen. Besloten wordt het schrijven van het hoofdbestuur voor kennisgeving aan te nemen. Door het hoofdbestuur wordt verzocht op gave van deelname aan de beplanting van het voorterrein der groole tentoonstelling. De voorz. deelt mede, dit zoo mogelijk' door de afd. in zijn geheel een collectieve inzending zal worden gedaan, doch de leden kunnen ook individueel inzenden. Opgaven worden tot Woensdag a.s. ingewacht bij den secretaris of bij den heer Zandbergen, waar na een besluit zou worden genomen. De heer P. Heemskerk, die in 1910 ook' aan de tentoonstelling deeluam en daarbij de groole gouden medaille behaalde, heeft toen verscheidene inzendingen gez.:en, waar voor Rijnsburg, waar vanouds tulpen wer den gekweekt, niet behoefde onder le doen. Spr. bepleit daarom een collectieve inzen ding van dp afdeeling. De voorz. deelt'medc,. dat de mecnihg van den heer P. Heemskerk van yeel waarde is, daar deze op ten loon slcllingsgebiêd wol ver diend heeft. Na eenige onderlinge besprekin gen wordt besloten met de tentoonstellings commissie fe overleggen of aan Rijnsburg eep bepaald park ter beplanting kan wórden aangewezen,''en welke kleuren verlangd worden, eir dan de leden tot deelname uit le noodigen. Ten slotte werd met nf&erderheid van stemmen als afgevaardigde naar de alge meene vergadering gekozen de heer Alb. D. den Haan, die deze benoeming aannam. Rondvraag. De heer P. Heemskerk merkte op, dat op deze vergadering nogal dikwijls over tentoonstellingen gesproken is, Spr. wil nu weer over een tentoonstelling spreken ,cn wel die door „Flora" in Fe bruari a.s. wordt gehouden en die wel mooi beloofd te worden. Spr. wil daarom de ver eeniging Bloembollencultuur vragen goed voor den# dag te komen met medailles, en liegst geen kleintjes. Het gaat hier in lioofd-t zaak om belangen van de eigen plaats en' wanneer de tulpenbroeicrs midden in den winter wat moois laten zien, moet de ver. dat royaal steunen. De voorz. acht* de tentoonstelling inder daad een onderneming om op hoogen prijs te stellen. Het is een stap in de goede rich ting en in aller belang, en wanneer de leden dc- tentoonstelling steunen willen, zullen zij het bestuur zeker niet tegenover zich vinden De penningmeester, de heer D. v. Egmond geeft daarna een overzicht van de geld middelen. De voorz. deelde mede. dat thans nog zal worden afgewacht een officieel ver zoek van de tentoonstellingscomm.. waarna onder applaus besloten werd, indien de geld middelen dit toelaten, een medaille beschik baar te stellen. Niels meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de leden voor de zakelijke besprekingen en den wensch uitende, dat de weersgesteldheid hen alsnog in staat zou stellen al hun bloembollen uit te poten. Hierna volgde een verloting om 21 fraaie prijzen. SASSENHEIM. K e r k e 1 ij k b'e richt. Chr. Gcref. Gem. Donderdagavond zéven uur, zaal Fröbelschool, Kcrklaan, ds. C. J. B. Croes. van IJmuiden. VOORSCHOTEN. Tot ouderling en diaken van de Gereformeerde Kerk, alhier, zijn gekozen de heeren C. v. d. Hofstede en A. de Vos. De aftredende leden van het kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente, alhier, zijn bij enkele candidaatstelling herkozen. WASSENAAR. Bij de verkiezing van 4 Jeden van het kiescollege in de Ned.- Herv. Kerk zijn herkozen de heeren J. va» Biezen, J. J- Nell en C. van Zoestgeko zen word jhr. mr. J. D. H. do Beaufort, allen rechtzinnig. Door dc gezamenlijke besturen van in deze gemeente bestaande bonden van bouw vakarbeiders is aan den Gemeenteraad eeu adres gericht, waarin gevraagd wordt, om voor de werkloozcn een steunregeling in het leven te willen roepen of door. het verschaf fen van werk te willen voorzien in de nood zakelijke beboeten dier mënscb'en en hun gezinnen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6