fio. 19556. VRIJDAG 7 DECEMBER Anno 1923 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND, LEIDSCH PRIJS DER AD VERTE NTÏ2Nt 80 Cts, per regel, Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven '10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANZi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week ft0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week .«ï.tït» 0.181, Franco per post f 2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG en voorzoover voorradig ook Zaterdagavond, verkrijgbaar: SCHOL a f 0.120.15 0.33 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 7 December 1923. Raad van Arbeid Leiden. De stand op 1 November was: Aantal Jaarl. bedrag Invaliditeitsrenten 132 f 21.809,06 Ouderdomsrenten 918 f 136.292. Weduwenrenten 82 f 13.4:78,40 Weezenrenten 148 f 45.434,76 Totaal 1280 f 197.014,22 Dit zijn alle loopende renten. De gevallen, waarin het rentegenot door overlijden, her stel der validiteit of om andere redenen op hield, zijn er dus niet in begrepen. Aantal gevallen, waarin geneeskundige behandeling werd toegestaan 276. Nog in observatie 27. Gisteren hebben, zoo als wij reeds mededeelden, de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Finan ciën, de heeren, dr De Visser en Colijn, een bezoek gebracht aan het oude Ziekenhuis met de daaraan verbonden kinderkliniek aan de overzijde van de Boerhaavestraat en aan het complex gebouwen, voor het nieuwe Ziekenhuis bestemd. Zij werden ver gezeld door den referendaris chef der afdee- ling Onderwijs, mr A. J. L. van Beeck Gat- koen en de leden van den Bouwraad de heeren baron Van Lijnden en Visser, terwijl ook de secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. J B. Kan bij het gezelschap was Na onder geleide van de directrice, mej. Bloemers, het nog in gebruik zijnde Zieken huis met bijgebouwen te hebben geïnspec teerd, waarmede ongeveer een uur heen ging, reden de heeren in twee auto's naar x de nieuwe, voor het meerendeel nog niet vol tooide gebouwen aan den Rijnsburgerweg. Hier vergezelde do directeur, dr. Wiche- rink, de heeren en verstrekte verschillende inlichtingen. Dit bezoek duurde geruimen tijd en eenïge mogelijkheden werden bespro ken en overwogen. De heer Th. H. Polmann, alhier, is enoemd tot directeur van de pas te Oegst- geest opgerichte Chr. kinderzangvereeniging. Tot directeur van de Chr. zangvereeni- ging „Concordia" te Hazerswoude is be noemd de heer J. W. H. Ripken, alhier. In de weldra te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de N.V. Eerste Leidsehe Hulpbank zal behandeld worden een voorstel lot liquidatie dier Ven nootschap. Dinsdagavond 18 December a.s. zal bate van de Nederlandsche kinderen in den vreemde in de Sladszaal alhier worden ge geven een opera-concert en ballet, waarop wij nu reeds de aandacht vestigen. De oorspronkelijk op 25 December 1923 eindigende termijn van inzending op de prijsvraag, betreffende de organisatie van den openbaren vrede is door de faculteit der rechtsgeleerdheid van de universiteit alhier verlengd en nader bepaald op 31 Januari 1924. Dé Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland alhier zal Donderdag 12 December, des middags te half drie, in de bovenzaal van „Amicitia" in openbare ver gadering bijeenkomen. De agenda vermeldt verschillende belang rijke punten. Wij noemen hier: bespreking over het vaarwater te Leiden, bevordering van den export'; verkoop in café's van ta baks^"abrikaten; het rijksinkoopbureauin stelling van een commissie uit de afdeeling kleinbedrijf tot betere samenwerking met de middenstandsvereenigingen; inklaringen van scheepsladingen ook te Leiden en tarieven yoor certificaten van oorsprong. De vergadering zal worden geleid door den voorzitter, den heer Ten Cate Brouwer. Zooals aan velen bekend zal zijn, was onlangs door den heer B. de Koning, Haar lemmerstraat, hoek Donkersteeg, een raad selwedstrijd uitgeschreven. De uilslag daar van kan men heden vinden in een desbe treffende advertentie. Wij vernemen, dat duizenden aan dezen wedstrijd hebben deel genomen. De oplossingen loopen echter 'ge weldig ver uiteen. In ons verslag van de pleidooien, ge houden in zake de Leidsehe navorderings- bclasting i9 een zinstorende fout geslopen. In de tweede alinea van het gisteren opge komen resuma van het pleidooi van mr. De .Haan staat- Een uitlegging als dus pl. voorgestaan van het woord „verschuldigd" is niet in strijd met de wet, w 1 met de logica, enz. Men leze hier: Een uitlegging ;ls door pl. voorgestaan van het woord „verschuldigd" is niet in strijd met de wet, noch met de logica. In verband met een in dit nummer voorkomende advertentie van den Eersten Leidschen Reclamedienst, van den heer L. Eradus, Kaiserstraat 7, hebben wij een nieuw licht, sierlijk voertuigje bezichtigd, dat voor deze reclame is ingericht. Het loopt op twee wielen, voorzien van gummibanden. Het bo- venstel bestaat uit een groot bord, waarop allerlei reclames kunnen worden aange bracht, die door den heer E. door de stad worden gereden. De commissaris van politie alhier be richt, dat verhandeld is een Engelsche jacht hond (kortharige windhond), reu, witte kleur met twee bruine vlekken op den kop, ong. 70 c.M. hoop, die niet onmogelijk van misdrijf afkomstig is. De PriDS en de Prinses von Erbach'- Schönberg hebben gisteravond in den Ko ninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage de voorstelling vao „Boefje", door het Rotler- damsch-Hofstad-tooneel, bijgewoond. De Prins heeft gistermiddag om half- zes den Prins van Djocjakarta, wiens ver trek uit de Residentie aanstaande is, in af- scheidsaudiëntie ontvangen, Gistermiddag is in het Vredespaleis in Den Haag epn buitengewone bijeenkomst gehouden van het bestuur der Carnegie- stichting ter gelegenheid van de plaatsing, in de bestuurskamer, van het ten verzoeke van de stichting door Antoon van Welie ge schilderde portret van deh afgetreden voor zitter, jhr mr. A. P C. van Karnebeek. Behalve het bestuur waren aanwezig de echtgenoote van den afgetreden voorzitter, mevrouw Van KarnebeekRochussen, zijn zoon, jhr. mr. R. A. van Karnebeek en me vrouw Van KarnebeekVan Rosande, drie kleinzoons van den afgetreden voorzitter, de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie dr. Loder, de secreta ris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage, baron Michiels van Verduynen, de architect van het Vredespaleis, prof. Van der Steur.de bibliothecaris van de Carnegie- stichting, prof. Van Hamel, en de heer An toon.. van Welie. Wegens zijn hoogen leeftijd was de afgetreden voorzitter zelf niet bij de plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter, mr. Cort van der Linden, sprak de groote vol doening uit van het bestuur over het bezit van deze welgeslaagde beeltenis van den af getreden president en releveerde de groote verdiensten van jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek voor de Carnegie-stichting en voor zijn land. Jhr. mr. H. A. van Karnebeek dankte voor de zeer waardeerende woorden, door den voorzitter aan zijn vader gewijd, en verklaarde zicli bereid, hem de gevoelens, door den voorzitter op zoo treffende wijze vertolkt, over te brengen. „De Tel." had medegedeeld, dat het Engelsche koningspaar voornemens zou zijn binnenkort, doch niet vóór Maart, een be zoek te brengen aan H. M. de Koningin. Naar evenwel uit Londen wordt gemeld, is dit bericht van allen grond ontbloot. De Nijverheidsraad heeft in zijn laat ste vergadering de inleidende besprekingen over het onderwerp Werking van de Ne derlandsche belastingwetten ten aanzien van de industrie, beëindigd. Aan een uit zijn midden benoemde sub-commissie, bestaande uit ir. W. H. v. Leeuwen, mr. L. G. Kor ten- horst en mr. A. N. Molenaar, heeft de Raad opgedragen, om, naar aanleiding van de ge houden beraadslagingen, een rapport samen te stellen, hetwelk bij de verdere behande ling van dit onderwerp als leiddraad zal kunnen dienen. Prof. Th. Limperg Jr., die reeds bij de voorloopige besprekingen den Raad over dit onderwerp heeft voorgelicht, heeft toegezegd, ook bij de verdere behande ling daarvan zijn medewerking te willen verJeenen. Naar aanleiding van een verzoek van de commissie voor het vervoervraagstuk heeft de Raad talrijke feitelijke gegevens, die bij de beoordeeling van het vervoervraagstuk, speciaal wat betreft de tarieven der spoor wegen, van belang kunnen zijn, verzameld en deze ter beschikking van die commissie gesteld. In verband met een van industrieele zijde ter zake geuit verlangen heeft de Raad zich lot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek, de regeling voor brieftelegram- men. waarbij de gelegenheid werd gegeven, van 7 tot 12 uur 's avonds tusschen Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam eener- zijds en Groningen anderzijds tegen verlaagd tarief te telegrafeeren, weer in te voeren, doch uitgebreid tot hei telegramverkeer tus schen alle plaatsen, waar de telegraafkan-. toren in de avonduren geopend zijn. Na kennisneming van het in de dagbladen opgenomen aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gerichte adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor PottprciarQ betreffende publicatie van de handelsstatistiek, heeft de Raad bij brief van 10 Novemberj.l. er krachtig bij genoem den Minister op aangedrongen, zijn invloed aan te wenden, dat de statistiek van in-, uit- en doorvoer in druk blijft verschijnen. De Raad heeft daarbij opgemerkt, dat juist deze statistiek en" derzelver publicatie van zeer groot nut is voor de Nederlandsche in dustrie en dat, indien de toestand van 's lands financiën verdere bezuinigingen op de kosten van het Centraal-Bureau voor de Statistiek eischt, deze moeten worden ge vonden door inkrimping, of desnoods, zij het dan ook tijdelijke, opheffing van andere sta tistieken, waarvan de beperking of het ge mis niet zoo zwaar zullen worden gevoeld als het niet meer geregeld publiceeren van de handelsstatistiek. Bovendien heeft de Raad opgemerkt, dat, aangezien door het slatistiekrecht industrie en handel de voor de handelsstatistiek benoodigde gelden op brengen, die takken van volkswelvaart recht hebben van de resultaten van die statistiek het volle profijt te trekken, hetgeen slechts mogelijk is, indien met de publicatie daar van wordt voortgegaan. Naar de „N. R. GL" mededeelt, heeft het bestuur der Ned. Vereeniging ter Bestrij ding der Melaatschheid vergaderd met een aantal belangstellenden, waaronder verte genwoordigers van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, Instituut voor tropische ziekten, van groote ziekenhuizen, enz., ten einde gezamenlijk de raadzaamheid te over wegen van heropening der inrichting ,.Hel- debeek". Besloten werd, ten minste voorloo- pig, niet daartoe over te gaan, doch in plaats daarvan te trachten het doel der Vereeniging te bevorderen door het instellen van con- sultaliebureaux in eenige groote steden en door het bevorderen van de opneming in ziekenhuizen der lijders, wier toestand dit vereischt. De Raad van Ambl-IIardenberg heeft de zakelijke belasting op het bedrijf afge schaft. De heer W. Lieml en andere Raads leden van verschillende fracties te Haarlem zullen een voorstel doen tot opheffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. De soc.-dem. Raadsfractie heeft een voor stel gedaan tot invoering van een nieuwe gemeentelijke progressieve inkomstenbelas ting. In verband met het bericht van „De Tel." betreffende een aanzegging van ontslag aan een 400-tal ambtenaren bij posterijen en telegrafie, heeft de parlementaire redacteur van „Het Volk" op zijn verzoek om inlichtin gen het volgende vernomen Een ontslagaanzegging, als waarover in dit bericht wordt gesproken, heeft inderdaad plaats gehad. De desbetreffende 400 ambte naren zijn in functie in verschillende plaat sen van het land. Deze maatregel staat in verband met de groote afvloeiing, waartoe bij de Posterijen blijkens de memorie van toe lichting tot de begrooting van het Staatsbe drijf is besloten, welke afvloeiing ongeveer 800 man omvat. Van deze 800 man is over het loopende begroolingsjaar aan 200 man ontslag aangezegd. Dezen zijn reeds gedeelte lijk vertrokken of zullen binnenkort vertrek ken. Zij behooren voornamelijk lot het hooger personeel. Er zouden dus nog 600 man over schieten, die zouden moeten afvloeien, be- hoorende tot middelbaar en lager personeel. Echter is van die 600 man aan niet meer dan 400 man ontslag aangezegd, omdat de giro dienst nogal wat menschen noodig heeft, zoo dat de overschietende 200 aldaar te werk worden gesteld. Het zijn voornamelijk schrij vers. De giro-dienst heeft onlangs per ad vertentie ook nog nieuw personeel gevraagd, maar deze oproep gold speciaal menschen, die in rekening-courant-werk bedreven zijn en een zekere scholing bezitten. Bij Kon. besluit is de bronzen eereme daille, verbonden aan de orde van Oranjè- Nassau, toegekend aan P. Hendrikse, boe renknecht in dienst van den landbouwer C. O. Romeyn, te Ouwerkerk. De „Bossche Courant" meldt, dat de heer Rekman, door de Incassobank aange wezen als directeur der Zuiderbank, als zoo danig ontslag genomen heeft. Uit Haarlemmermee r m e 1 d t men ons: De heer N. reed Woensdagavond met zijn auto op den Ringdijk bij Aalsmeer, bemerkte te laat, dat de brug bij de Schutsluis aldaar voor het doorlaten van een schip was opge haald en reed door den neergelaten boom heen, met het gevolg, dat de auto naar be neden tuimelde en gelukkigerwijs met de voorwielen terecht kwam op het vaartuig, dat op hetzelfde moment passeerde. Het mag een wonder heeten, dat de heer N. er vrij wel ongedeerd afkwam. De auto liep eenig8 averij op, Maandag, Dinsdag, Woen»- dag, Donderdag en Vrijdag der volgende week zal het strand tusschen Scheveningen en Katwijk onveilig zijn wegens het schie ten met geschut. Het doorgaande r ij tuig Den HaagBerlijn in den avondsneltrein naar Duitschland en het doorgaande rijtuig Ber lijnDen Haag in den ochtendsneltrein van Berlijn naar Holland worden a.s. Zondag op geheven. T© Delft wordt sedert 15 No- vember j.l. vermistPieter de Roos, 26 jaar, arbeider, laatst gewoond hebbende Delf- gauwscheweg 15, aldaar. Hij is lang onge veer 1.55 M. (dus opvallend klein voor zijn leeftijd), heeft blond haar en bruine oogen. Hij was gekleed in zwarte winterjas, witte wollen trui, rijgschoenen. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De com missaris van politie te Delft verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van voornoemden persoon. Gistermorgen heef t b i n n e n de pieren te IJmuiden een ernstig ongeluk plaats gehad. De sleepboot „Junior", van 't bureau Wijsmuller, die den afhaaldienst bij het loodswezen vervult, is door het uitgaan de Engelsche stoomschip „Transporier" over- stoomd en gezonken. Bij dit ongeluk is om gekomen de machinist van de sleepboot, A. Mangel, van IJmuiden, gehuwd en vader van vijf kinderen. De zich aan boord be vindende vier loodsen, de kapitein en de ma troos zijn gered. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw brent ter kennis, dal het in het voornemen der Regeering ligt gedurende een nader te bepalen tijd aan de kantoren der posterijen voor het publiek bij zondere postzegels verkrijgbaar te stellen, welke zullen worden verkocht met een na der te bepalen bijslag boven de frankeer- waarde en waarvan de opbrengst, na aftrek van die frankeerwaarde, de kosten van aan maak, administratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, zal worden gebruikt tot steun aan nationale vereenigingen, welke een menschlievend doel nastreven. Vereenigingen, als boven aangeduid, welke meenen voor steun in deze in aan merking te komen, gelieven daartoe vóór 16 December a.s. een schriftelijk verzoek in te dienen bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Omtrent de aanranding op een dokter te Tilburg tijdens diens spreek uur, vertelt de „N. Tilb. Crt." nog eenige bij zonderheden Zaterdagmiddag vervoegde zich bij dr. Deelen, tijdens diens spreekuur een patiënt, zich noemend Van Vliet, die een recept wenschte voor verkoudheid. De dokter ver trouwde den patiënt niet best en om te voor komen, dat hij later terug zou komen, wei gerde de dokter hem crediet le geven en vroeg voor het recept directe betaling Maandagmiddag keerde dezelfde patiënt terug. Hij was de laatste van het spreekuur. Nu vroeg hij een ander recept voor een wondje aan den pols en toen de dokter hem dit wilde overhandigen, trok de patiënt plot seling een 40 c.M. lange spiraalveer uit den binnenzak van zijn jas en trachtte daarmee den dokter een slag op het hoofd toe te bren gen. De dokter kon den slag afweren en om hulp roepen, waarop de aanrander hem de vuist in den mond duwde en twee tanden uit den mond stiet. Dr. Deelen verloor even wel zijn tegenwoordigheid van geest niet en hij wist den aanvaller eindelijk zoodanig in een stoel te drukken, dat deze gedwongen was zich gewonnen te geven. De politie werd opgebeld en deze bracht den aanrander naar het politiebureau over. Bij fouilleering bleek hij een boksbeugel en drie messen bij zich te dragen, waaronder een dolkmes, dat zich geopend in den rech- lerbovenzak van zijn jas bevond. In ver hoor genomen, ontkende hij aanvankelijk de bedoeling gehad te hebben, diefstal te ple gen, doch later volgde de bekentenis, dat geldgebrek de aanlèiding tot deze aanranding was en dat bij hem de bedoeling had voor gezeten via de wachtkamer tot den dokter door te dringen, hem bewusteloos le slaan, te binden en van eventueele kostbaarheden of geld te berooven. Het daarvoor benoodigde louw kwam eveneens bij fouilleering te voorschijn. De aanrander, die zich Van Vliet noem de, is een 21-jarige man uit Tilburg, gewe zen kantoorbediende. Om zich bij het geluk ken van zijn aanslag zoo vlug mogelijk uit de voeten te kunnen maken, had hij zijn rijwiel buiten het hek in de Poststraat ge plaatst. Buiten het verlies van twee tanden heeft dr. Deelen geen letsel bekomen. DedirectievandeNeder 1 a n d- sche Spoorwegen heeft aan Het Roode Kruis" 60 pCt. reductie toegestaan op de vracht voor vervoer van zijn wagons met Liebesgaben voor Duitschland op het Neder landsche parcours. Het „Nederlandsch Week- blad voor den Handel in Kruideniers waren" meldt, dat in de afgeloopen week 2.272 800 eieren naar Engeland zijn verscheept Het voorbeeld van Jan Vet vindt navolging. Die arme Jan is op het oogenblik nog bezig in zijn eentje een ton door Europa le rollen (volgens de laatste berichten rolt-ie 't ding ergens tegen de Ar dennen op). Waarom deze bezigheid niet wat gezelliger gemaakt? hebben eenige jon gelui gedacht. En zij besloten met zijn vie ren aan de rol te gaan. Het ziin de heeren Francois Hendrikx en BINNENLAND. De voltooiing van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden. De Pers over de voortdurende Kabinets crisis. In het Vredespaleis is het portret van jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek geplaatst. Postzegels zullen worden verkrijgbaar ge steld ten bate van nationale vereenigingen met een menschlievend doel. BUITENLAND, De eerste uitslagen der Engelsche verkie zing geven een nederlaag voor de regeering. De machtigingswet in den Dnitschen Rijksdag loopt nog gevaar. De eindstemming tot morgen verschoven. In het bezette gebied zijn thans door alle mijnbedrijven overeenkomsten met de Mi- cum gesloten. Een voorstel in Amerika om steun te ver- leenen aan Duitschland. Opstand in Mexico tegen de regeering van Obregon. Górard Valentijn, uit Venlo; Frans v. d. Velden uit Delft en Jacques Elewoud, uit Breda. De Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij verschafte hun een biervat van 26 H.L., waarop natuurlijk de reclame niet ontbreekt en waarop vertelden de heeren, plaats is voor neg meer reclame. De Z. H. B. zorgde bovendien, dat dit vat, dat getrokken zal worden, zóó ingericht is, dat de bagage er op vervoerd kan worden. Nog vóór Januari zal de reis beginnen. Alle plaatsen in Nederland, die meer dan 10.000 inwoners hebben, zullen worden aan-, gedaan. Het plan bestaat, om dan naar En geland over te steken, en verder naar Zwe den, Noorwegen en Denemarken. Al9 de heeren het zoo ver willen brengen, zullen ze in Engeland de plaatsen beneden de 100.000 bewoners toch wel moeten over slaan I („Vad.") Nauwgezet. Dame: „W a t moet ik mijn goudvischjes le eten geven mijnheer?" „Miereneieren." „,Hard of zacht gekookt?" DE ALGEMEENE TOESTAND. Het belangrijkste voor heden is de uitslag van de Lagerhuisverkiezing in Engeland, Nog is deze niet bekend, maar de eerste cij, Iers spreken toch wel. Om 4 uur heden-, morgen men zie de telegrammen wa ren gekozen 111 conservatieven, 60 Iibe-, ralen en 79 lahour-leden. Men ziet, hoe de conservatieven dus toen in de minderheid waren. Waar echter 615 leden gekozen worden, kan er nog veel veranderen, maar het schijnt ons niet al le gewaagd toe tq voorspellen, dat de einduitslag zoodanig zal zijn, dat geen der partijen een meerderheid heeft. Dan zal dus, komt dit uit, een coali, tie gevormd moeten worden. Twee mogelijk heden doen zich daarbij voor: samengaan van conservatieven en liberalen, gelijk in den oorlog, of samengaan van liberalen en labour-party. Welke coalitie gekozen zal worden, is nog moeilijk te overzien. Maar in ieder geval lijkt het ons toe, dat Lloyd George weer op den voorgrond komt. Zijn verkiezingscampagne is van groolc beteeke- nis geweest, dat bewijst ook wel de uilslag in Manchester, dat moreel kan worden ge noemd- het district, dat oordeelt over de vraag protectie of vrijhandel. De uitslag daar is een groote klap geworden voor de pro- teclionisten en Manchester heeft, we zouden willen zeggen gelukkig, allerduidelijkst ge stemd voor vrijhandel. En met Manchester het gansche Engeland. De protectie, die het kabinet Baldwin wilde invoeren, schijnt als verloren te mogen worden beschouwd en men mag aannemen, dat Engeland den vrij-, handel getrouw blijft. In Frankrijk zal men zich ook wel weinig gestreeld voelen door den uitslag, want welke coalilie ook zal worden gekozen straks, Engeland zal zonder twijfel zich meer doen gelden op buitonlandsch terrein en dat wil zeggen: scherper slelling nemen tegen do Fransche politiek. Dat te Parijs de uitslag eenigszins is voor zien, bewijst o.i. de plotselinge meegaand heid van Frankrijk in velerlei opzicht, waar vroeger de voet strak werd gehouden. Zoo o.m. de verzachting der bezetting etc. In liet bezette gebied hebben thans all$

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1